RANG is alleen RANG als er RANG op staat. wegen-plannen. Woning-toewijzing fclecUiciteits- uóóiziminq. Beperking benzine en olieverbruik WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Provinciale Bos-eigenaren opgelet! Katholiek Thuisfront bestaat 10 jaar Zaterdag 24 November 1956 No 47 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN -EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROTESTRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS- PRIJS PER KWARTAAL I 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 Het merk RANG staat duidelijk op iedere Rangrol, alsook op het beschermend omhulsel van ieder Rangetje RANG, een product van de Kingfabrieken De nieuwe wegenplannen voor de provincie Limburg zijn ver schenen. Voor Venray is voornaam, dat daarin vermeld staat, dat o.a. de Paterslaan en Langstraat, in samenwerking met de gemeente, zullen worden opgeknapt. En verder lezen wij daarin, dat in 1957 ook aan de weg naar de Duitse grens gewerkt zal worden. En hiermede is dan bedoeld de weg, die vanuit Veltum, via het Oostrums veld, naar de Wanssum- seweg gaat, over de spoorlijn heen. Maar, aldus dan het rapport, wat de werkzaamheden aan het spoor wegviaduct in deze weg betreft, is nog niets met zekerheid te zeg gen, aangezien er plannen bestaan om deze spoorweg te verleggen. Nu loopt er maar één spoorweg in deze contreien en dat is de spoorweg NijmegenVenlo. Wij stellen dit even heel duidelijk, om dat we al eens eerder bericht heb ben, dat er sprake van was, dat men, in verband met de nieuwe electrificatie-plannen van de Ned. Spoorwegen, de lijn Vierlingsbeek- Oostrum-Blerick wil verleggen, zö dat het in de toekomst de lijn Vierlingsbeek - Venray - Sevenum- Blerick zal worden. En op dat bericht kwam toen commentaar. Nog wel van de voor zitter van de kamer van koophan del te Venlo, de instantie, die o.a. de zorg heeft voor het gehele han delsleven in Noord-Limburg. Deze verklaarde nl. in zijn jongste rede, dat van al de publicaties in deze niets waar is, want dat bij nader informatie gebleken was, dat dit loze geruchten waren. Uit de wegenpiannen zou blijken, dat, ofwel de provincie op loze geruchten te werk gaat, ofwel dat de kamer van koophandel te Venlo loze geruchten verspreid. We nemen gemakkelijk aan, dat vooraleer de spoorwegverlegging er door is, nog honderden bespre kingen nodig zijn en er evenveel struikelblokken zullen liggen om dit hele plan te doen kelderen. En dat men om die reden de nodige geheimzinnigheid in acht neemt, zelfs tegenover een kamer van koophandel. Maar dan dient deze ook heel voorzichtig te zijn met dergelijke uitlatingen op hoog niveau. Wij voor ons menen, dat het meer een taak is van de kamer van koophandel om mogelijke plan nen te stimuleren, dan deze met enkele korte woorden al voor dood en begraven te verklaren. Wij menen tenminste, dat o.a. Venray véél belang bij een derge lijke verlegging zal hebben. Een belang, dat mogelijk in strijd is met dat van andereplaatsen, maar die dan toch tegenover elkander bekeken en afgewogen dienen te worden. Vele mensen buiten Venlo hebben soms de indruk we schreven hierover reeds eerder dat de kamer teveel het belang van Venlo alléén bekijkt. Een mening, die gegrondvest is op het feit, dat als de kamer eens naar buiten treedt, o.a. in haar nieuwjaars-overzicht practisch al léén gesproken wordt over de be langen, die gediend zijn in Venlo en omgeving. We geloven, dat een dergelijke uitspraak als hierboven, olie op het vuur, in plaats van olie op de golven is. En hiermede is immers niemand gediend! De laatste lijd mogen de boseige- naren in deze streken zich weer verheugen in de belangstelling vooral van Belgische azalea-kwekers uit de buurten van Gent. Ze kopen zo graag hej: zg. bosstrooisel en vooral het mos. Ze bieden daarvoor een aardige prijs en verschiliende boseigenaren zijn al zo dom geweest hierop in te gaan. Dom, want ze benadelen zich zelf. Zij, die menen, dat dit mos waarde loos spul is, waaraan men toch niets heeft en waarover men blij kan zijn, dat die Belgen het komen halen, vergissen zich deerlijk, tot hun eigen schade en schande. Want zowel het strooisel als het mos zorgen voor de zo dringend mogelijke organische en anorgani sche bemesting der bossen. Ze bevatten immers alle voedingstof fen die het bos nodig heeft en zijn dus allerminst waardeloos, maar voldoen veeleer aan een dringende behoefte. Om het mos en het strooisel van 1 ha bosgrond te vervangen heeft men, aldus de berekeningen van Als men in Venray het geluk heeft een nieuwe woning toegekend te krijgen, dan ontvangt men op zekere dag een nuchter briefje van B. en W. waarin staat, dat U vanaf die en die datum, nr. zoveel, uit die en die straat de Uwe mag noemen, mits U op tijd de huur betaalt. Heel gewoon en hiermede is de kous dan verder af. De rest moet U zelf zien te regelen... Dat het ook iets anders kan en beter kan, mochten we vorige week aan de lijve ondervinden, toen we in Helmond werden uitgenodigd eens mee te komen naar een grote zaal. In die zaal zaten een kleine drie honderd mensen, die binnen afzien bare tijd een woning zouden toe gewezen krijgen in een nieuwe buurt, welke daar is gesticht en waarin een 150-tal woningen op het punt staan afgeleverd te worden binnen nu en twee maanden. In de zaal waren zeer behoorlijke maquettes opgesteld van de ver schillende huizentypen, was een ma quette van het stratenplan en op het toneel zat een hele ris mensen, die wij aanzagen als de bestuurders der trotse woningbouwvereniging, die de huizen zou gaan verdelen. Maar we vergisten ons. Alleen de voorzitter en secretaris waren daarbij en de overigen waren des kundigen. We zijn in de loop van die avond van de ene verbazing in de andere gevallen. Daar sprak een voorzitter van de woningbouwvereniging over de nieuwe huizen, zo als alleen een enthousiast mens kan praten. Hij deed haarfijn en soms plat- Helmonds uit de doeken wat wel en wat niet mocht, volgens het huurcontract. Daar sprak een architect, die eens zuiver kwam vertellen, waar om het ene zus, het andere zo ge bouwd was en die ze van uit de zaal op zijn beurt netjes op zijn vingers getikt kreeg, omdat hij dit en dat vergeten had. Daar sprak een loodgieter over het loodgieterswerk, een schilder over het schilderwerk en behang. Daar sprak een juffrouw van het bouwcentrum uit Rotterdam, over de vele mogelijkheden en moeilijk heden bij het inrichten van het nieuwe huis en gaf wenken en raad gevingen waarmede ieder zijn voor deel kon doen. Daar spraken mensen van het gas en de electriciteit, die de mo gelijkheden daarvan bekeken. Daar sprak een vertegenwoor diger van de gemeente over de tuintjes, het vuilnisophalen, het vegen van stoepen en straten, het knippen der heggen, de administra tieve rompslomp bij een verhuis- partij, over het uitbreidingsplan als zodanig. Daar sprak een hoofd der lagere school over het onderwijs en het hoe en wat en waarom. Kortom daar werd de meest volledige voor lichting gegeven op alle mogelijke terreinen, die men zich maar wensen kon. De vergadering begon om 8 uur en was om 1 uur afgelopen. En geen enkele minuut had zich daar iemand verveeld, want men kon vragen zoveel men wiide, men kon zeggen wat men wilde. En op ai die vragen werd deskundig ant woord gegeven. Terwijl de critiek, die er ook op verschillende dingen was, de betrokken autoriteiten zeer welkom was, omdat zij daaruit een les konden trekken voor de toe komstige bouwerij. En tenslotte kan het onderling contact van al die verschillende mensen, die nu een nieuwe buurt gaan vormen, reeds op voorhand goede resultaten hebben, terwijl bouwers en administratie nu mensen bleken te zijn, die niet hoog in een toren zaten maar waarmede te praten was. Tenslotte kwam dan de toewijzing van de eerste 20 sleutels, wat met j enige plechtigheid gepaard ging, i terwijl de overigen werden uitge nodigd twee modelwoningen te gaan zien, die waren ingericht en waar vooral te zien gegeven werd, wat het beste en het voordeligste was voor alle soorten kamers en voor j de meest uiteenlopende bewoners. I Nu kan men moeilijk voor iedere j woning die toegewezen wordt al deze deskundigen hier laten komen, maar in plan-Zuid staan toch ook i een 80 woningen op het gereed komen. En de mensen die hier in komen en zelfs al wonen, zouden een dergelijke voorlichtingsavond zeker op prijs stellen. C'est le ton, qui fait la musique... We geloven, dat ze in Helmond de goede toon gevonden hebben en, dat het voor vele bewoners van nieuwe huizen hier in Venray, nuttig zou zijn, als we dit liedje na gingen zingen. Met ingang van zondag 25 nov. a.s. wordt in ons land een zondags rijverbod van kracht, tussen 's mor gens 5 uur en 's avonds 12 uur. Het rijverbod geldt voor alle motorvoer tuigen, die benzine als brandstof gebruiken, met uitzondering van bromfietsen. Een uitzondering op de regel maken militair verkeer, politie- verkeer, brandweer- en ziekenauto's taxi's, huurauto's met chauffeur, invalidewagens, bussen op lijn diensten en voor groepsvervoer, alsmede motorrijtuigen die blijkens hun kenteken aan leden'van het Koninklijk Huis, buitenlanders of buitenlandse missie toebehoren. Auto's die gebruikt worden voor het vervoer van goederen en die krachtens het bepaalde in het Rij tijdenbesluit op zondag mogen rijden, vallen evenmin onder het verbod. Ook huisartsen, artsen-specialis ten, verloskundigen en veeartsen mogen op zondag, voor de uitoefe ning van hun beroep, van hun mo torvoertuig gebruik maken, mits zij zich bij controle ter plaatse kunnen legitimeren. Andere bezitters van motorrij tuigen, die menen om bijzondere redenen aanspraak te kunnen ma- het Bosbouwproefstation in Wage- ningen, 100 ton goede compost nodig. En wat die kost, weten de heren boseigenaren zelf. Zij kunnen dan ook uittellen hoeveel ze zich zelf benadelen door de beste be mesting, die hun bossen kan heb ben voor een appel en ei als waar deloos te verkopen aan deze Belgische opkopers. Daarom laat mos en strooisel in het bos. Verwijdering doet de vruchtbaarheid van de bosgrond en de houtproductie dalen en leidt tot rooi bouw. Bij een goede behan deling houden zij de grond in gezonde toestand zodat deze tot in lengte van dagen het voor onze samenleving onmisbare hout kan voortbrengen. (Nog) Geen bonnen Teneinde het normale vervoer op werkdagen zo weinig mogelijk be lemmeringen in de weg te leggen, zal de beperking voor het totale benzineverbruik met 15 procent ge deeltelijk worden gerealiseerd door het zondagsrijverbod. Gezien de mate der genoemde beperkingen en om administratieve maatregelen zoveel mogelijk te vermijden, heeft de regering er vooralsog van afgezien de noodza kelijke vermindering van het ver bruik tot stand te brengen door een systeem van bonnenrantsoene ring. Zoals bekend zijn voorbereidingen getroffen om daartoe, indien nodig, op zeer korte termijn over te gaan. De minister van Economische Za ken doet een beroep op alle ver bruikers, om door een zuinig ver bruik een zo regelmatig en even wichtig mogelijke voorziening van het economische leven met aardo- lieprodukten te helpen bevorderen. Elk jaar een millioen voor 't geestelijk welzijn der militairen ken op ontheffing van het zondags rijverbod, dienen zich schriftelijk te wenden tot het bureau der Rijks- verzekeringsinspectle in de provin cie waar zij wonen. In Limburg is dit: Rijksverkeers inspectie, St Pieterskade 23, Maas tricht. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat deelt mede, dat in het algemeen gunstig zal worden be schikt op verzoeken om ontheffing van het zondagsrijverbod voor of ten "behoeve van geestelijken in de uitvoering van hun ambt, zomede voor pers, radio en televisie, chro nische invaliden, ook indien ze niet zelf het motorrijtuig besturen en voor personen, die invaliden, zieken en ouden van dagen naar en van de kerk vervoeren. De beperkingen De vermindering van de aanvoer van ruwe aardolie en aardoliepro- dukten als gevolg van de gebeur tenissen in het Midden-Oosten, maakt het noodzakelijk het binnen landse verbruik te beperken, zo deelt het Ministerie van Econo mische Zaken nogverder mee. Deze beperking, die voor zover thans valt te overzien gemiddeld 10 procent dient te bedragen, betreft benzine, gas- en dieselolie en stookolie. Petroleum waarvan het verbruik in verhouding tot de genoemde aardolieprodukten beperkt is, zowel als smeerolie en vetten vallen er buiten. De regering streeft ernaar in het belang van het openbare vervoer, het binnenlandse vrachtvervoer en van andere vitale verbruikers, de voorziening met gas- en dieselolie voor deze sectoren zoveel mogelijk op het peil van het huidige ver bruik te handhaven. In verband hiermede is het nood zakelijk de aflevering van benzine te beperken met 15 procent, en van huisbrandolie met 20 procent. De beperking van stookolie bedraagt 10 procent. Bij monde van Mr. Dr. F. Hou- ben, commissaris van de Koningin in onze provincie, werd 10 jaar ge leden op verzoek van de hoofdvloot- aalmoezenier en de hoofdlegeraal moezenier en de Nederlandse Katho lieke Standsorganisaties Nationaal Katholiek Thuisfront opgericht. Sedert die datum heeft het Thuis front dank zij de gulheid der katho lieken per jaar ongeveer een mil lioen kunnen besteden om daarmee de middelen te verschaffen voor de geestelijke verzorging der mili tairen. De order portefeuille, d.w.z. de lijsten van verzoeken om hulp der aalmoezeniers in Nederland en in Oost en West, bedraagt nogmaals een waarde van een millioen gulden. Op 24, 25 en 26 november a.s. wordt het tienjarige bestaan gevierd niet met een klinkend en kostbaar feest, maar met een H. Mis van dankbaarheid in de kathedrale kerk van Utrecht, zaterdag 24 november opgedragen door de legerbisschop, Mgr. Dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop '•^n Utrecht, met assistentie van aalmoezeniers en andere medewer kers van Katholiek Thuisfront. Des middags volgt dan nog een receptie te Utrecht, waar het Hoofdbestuur van Katholiek Thuisfront de geluk wensen van alle belangstellenden in ontvangst zal nemen. Een week voor de viering, zater dag 17 november, celebreerde Mgr. Kolonel H .J. J. M. van Straelen hoofdlegeraalmoezenier een plech tige H. Requiemis in de H. Barbara te Breda voor alle militairen, die in de laatste wereldoorlog of daar na bij de uitoefening van hun dienst gestorven zijn. .Een derde hoogtepunt van de viering is echter ongetwijfeld de grote landelijke loterij. Zondag 25 november worden aan de kerkdeu ren de loten verkocht a 2 voor een kwartje. De prijzen: 20 televisie toestellen. De volgende ochtend zal dank zij de medewerking van de katholieke pers de uitslag in geheel Nederland bekend zijn. Het doel van deze loterij is het zelfde als andere acties,: de geestelijke verzorging der militairen te kunnen voortzet ten. Wat is er gedaan? Een totaal overzicht van hetgeen Katholiek Thuisfront heeft gedaan zou een hele krant vullen, daarom moeten wij hier volstaan met enkele grepen uit de veelheid. In de loop der jaren heeft Thuis front 60 kapellen volledig ingericht, d.w.z. altaar, paramenten, banken, knielkussens, Miskoffer, alsmede 57 katholieke militaire tehuizen en 5 centra. Onder inrichting van de tehuizen verstaan wij hier tafels, stoelen, televisietoestellen, radio's, biljart- en pingpongtafels enz. Katholiek Thuisfront zorgt voor lectuur, stimuleert het retrai tewerk, steunt financieel de aalmoezeniers, richt bibliotheken in, betaalt Kerst- Nieuwjaars- en .'Paasviering. Het stuurt paketten naar de mi litairen op Nieuw-Guinea en in de West. Het geeft een weekblad uit voor soldaten in een oplage van 50.000 exemplaren enz. enz. De lijst zou ongemerkt nog te lang worden, ondanks het feit dat wij hier slechts een fractie opnoemen van alle din gen, die gedaan worden. Waarom? Het waarom van de enorme acti viteiten van Katholiek Thuisfront verklaarde ons aalmoezenier Veld huis uit Utrecht, toen hij zeide: „De soldaat moet de kans hebben om even-gezond naar ziel en lichaam uit dienst te gaan als hij er in komt". Dit is de taak van de geestelijke verzorging in het leger, die door haar bijzondere omstandigheden, zoals geen parochiële binding, het moeilijker heeft, maar van de an dere kant ook bijzondere kansen heeft om ook onkerkelijken en zelfs ongelovigen te bereiken. De geestelijke verzorging in het leger heeft een bijzondere vat op alle katholieke jongeren door de moderne aanpak. Wij denken hier bij b.v. aan „Samen door leven", levenslessen uit en voor de practijk van het leven. Daarnaast kan de geestelijke verzorging ook onder de andersdenkenden belangrijk werk doen al was het alleen maar dat velen daardoor een andere kijk krijgen op het katholicisme. Het doet vreemd aan, in deze verlichte eeuw, nu geen enkel huishouden, bedrijf, kantoor of fa briek buiten electriciteit kan, nog mensen te zien tobben met petro- troleum, gaskousjes en wat dies meer zij. Dingen, die een „beschaafde" wereld al tientallen jaren als mu seumstukken heeft opgeborgen. Toch zijn er in Venray en om geving nog tientallen huizen te vinden, waar men de gemakken en voordelen van electriciteit niet vindt en waar men van licht- en krachtstroom verstoken is. We vragen onze lezers zich eens in te beelden, dat zij geen stroom zouden hebben, dat zij 's avonds hun krantje niet kunnen lezen dan bij petroleum- of gaslicht. Dat moeder de vrouw geen was kan doen dan op de „schroebel", niet stofzuigeren kan en niet strij ken, dan met grote moeite, dat een boer zich op zijn bedrijf op alle mogelijke manieren moet zien te behelpen. Men zou eerlijk niet weten wat te doen, want men kan zich een leven zonder electriciteit nauwe lijks meer voorstellen. Toch moeten dat in Venray nog tientallen gezin nen. De oorzaak is gauw verteld. Ze wonen te ver af van 't bestaande net. Er zijn er misschien bij, die vroeger door kortzichtigheid of wat voor reden ook aansluiting geweigerd hebben en die nu 't gelag moeten betalen. Nieuwe aansluiting brengt vele krijgen van de opheffing van deze noodtoestand. Volgens een voor zichtige schatting gaat dit honderd duizenden guldens kosten. De gemeente subsidieert thans in de kosten tot maximaal f 250.-. De 150 noodgevallen, die onze gemeente kent, vragen volgens voorzichtige schatting meer dan 3 ton. Dat is meer dan f 2000. per geval gemiddeld, waarvan dan de maximum subsidie van de ge meente (f 250.ternauwernood 10 pet. is. Voor de meesten wordt dit te duur. Het zal duidelijk zijn, dat hier een andere regeling getroffen moet worden. Hier heersen nood toestanden, die ook noodmaatrege len nodig maken. We denken aan een Rijks- en provinciale subsidie, zoals die bv. ook voor de aanleg van waterleiding gegeven is. Dit alles zal echter bij de bevoeg de instanties bevochten dienen te worden, mede door het feit, dat Venray niet het enige noodgeval is en er plaatsen in Nederland zijn, die nog ernstiger cijfers kun nen noemen. In innige samenwerking tussen stroomverkoop en gemeente ener zijds, en gemeente en provincie anderzijds moet aan deze nood op zo kort mogelijke termijn een ein de gemaakt worden. We hopen dat de komende begro ting, ook op dit punt meer licht in de duisternis zal werpen... Nieuws uit Venray en Omgeving en grote kosten met zich, ondanks de steun, die de gemeente tot heden geeft. „Als ik f 3400 alleen voor een aansluiting moet betalen", aldus een slachtoffer, „zal ieder redelijk mens snappen, dat dit teveel is, want dan heb ik nog maar alleen de kabel in huis. Er moet verder nog alles aangelegd worden en die prijzen zijn ook hoog..." En inderdaad zijn de prijzen voor vele van deze mensen te hoog, on danks de hulp, die de gemeente en de stroomverkoop op dit moment al geeft. Zo zijn hier feitelijk noodtoestan den, die we ons maar nauwelijks realiseren. Als men deze mensen hoort zeg gen, dat men wel duizenden guldens aan een straatverlichting uit kan geven, guldens, die men beter had kunnen besteden aan de stroom voorziening yan deze noodgevallen, dan hebben deze mensen natuurlijk ongelijk, omdat dit twee verschil lende dingen zijn, die als zodanig niets met elkaar te maken hebben, maar het tekent toch wel de ver bitterde stemming, waarin velen van hen langzamerhand komen. Een stemming, die te verklaren is. Want veel werk moet nu nodeloos worden gedaan, veel ander werk moet blijven liggen en voor de huismoeders is het gebrek aan stroom een extra last, die ze te dragen krijgen. Reeds geruime tijd is de gemeen te in overleg met de stroomver koop om een globale raming te GROENE KRUIS DONDERDAG a.s. Consultatiebureau voor zuigelingen uit de kerkdorpen BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat op 8 november 1956 is ingekomen een schrijven van Linskens, Pieter Jan Hubert, caféhouder, wonende te Venray, Oirlo E 15 a, waaruit blijkt, dat hij volhardt bij zijn op 23 januari 1950 ingediend verzoek om een vergunning voor de verkoop van sterke drank in het klein, op welk verzoek destijds afwijzend moest worden beschikt uitsluitend op grond van het feit, dat het wette lijke maximum aantal vergunnin gen voor Venray was bereikt. Verzoeker wenst thans in aan merking te komen .voor een tapver- gunning voor de linker-beneden- voorkamer, groot 40.62 m2 en de linker-beneden-achterkamer groot 20 m2, van het perceel Oirlo E 15 a te Venray. Binnen twee weken na de dagte kening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verlening der vergunning schriftelijke bezwaren bij het gemeentebestuur indienen. Venray, 14 november 1956. Geslaagd Bij de Veeartsenijkundige dienst te Den Haag slaagde de Heer L. Zan ders te Oirlo voor castreur. ONGELUK Vrijdagavond reed op de Leunse- weg de luxe wagen bestuurd door Mej. S. in volle vaart op een voor haar rijdende houtwagen. De be stuurder B. werd van de wagen ge slingerd, terwijl het paard op hol sloeg. In ernstige toestand werd de be stuurder naar het Ziekenhuis over gebracht, waar hij van de laatste R.Ff. Sacramenten werd voorzien. Zijn toestand is thans vooruitgaand. De wagen alsmede de auto wer den beschadigd. De verkeerspolitie stelt een onderzoek in naar de oorzaak dezer botsing en de schuld vraag. Strikken jacht Zondag had op het landgoed van Baron de Weichs de Wenne de strikkenjacht plaats voor de Noord Limburgse ruiters. De heer Baron had voor een goede organisatie van een en an der gezorgd en het werd dan ook een sportieve middag, waaraan de ruiters nog lang met plezier zullen terugdenken. Het aantal gevonden strikken werd op het aantal deel nemende ruiters per afdeling ge deeld en de uitslag was toen als volgt: 1 Ysselsteyn met 7 ruiters, 2 Wellerlooi met 12, 3 Meerlo met 6, 4 Oirlo met 10, 5 Wanssum met 6, 6 Leunen met 10, 7 Venray met 4 en 8 Merselo eveneens met 4 ruiters. De traditionele erwtensoep werd na afloop opgediend in zaal Berg mans te Geystaren.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1