W dameskleding Magazijn „De Zon' SPORT Hoe zullen wij deze winter stoken? H. Machntns-bedevaart naar OIRLO Meisjes,; TAXI Bel 233 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Ingezonden. Venray's Gezinszorg 10 jaar RIJK GEVARIEERD en ZEER MODERN DEUX PIÈCES in prachtige wevenit kwaliteiten DAMESJAPONNEN in leuke vlotte modellen REGENMANTELS en 7/8 MANTELS Enorme verscheidenheid in DAMESYESTEN, JUMPERS BLOUSES, DAMESPANTALONS JAC. F0NCK VENRAY consumptie aardappelen garageboxen 1.000.000 Zaterdag 10 November 1956 No 45 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS rf CONFECTIE VAN "EEN RUK BEZIT drük en uitgave firma van den munckhof grote straat 28 telefoon 512 giro 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL t 1.25 BUITEN VENRAY I 1.45 Het stookprobleem is voor vele onzer lezers een groot probleem Kolen zijn betrekkelijk schaars en zeer zeker duur. Gas, electriciteit en oliestook zijn gemakkelijk, maar hoe staat het met de kosten? Wij willen dit alles in het volgen de advies eens gaarne behandelen. Allereerst dan iets over de elec- trische verwarming. Het is natuur lijk gemakkelijk om slechts een knopje om te draaien en men heeft verwarming, zoals dit ook het geval is met onze verlichting. Nadelen zijn aan electrische ver warming niet verbonden, alleen is ze vrij kostbaar. Men zal al gauw vervallen in een apparaat van 2000 watt, maar een dergelijk apparaat verbruikt in een half uur een kWh stroom. Nu is het verbruik van de ver schillende apparaten nogal verschil lend, zodat een kostenberekening vrij moeilijk te geven is. Staat het apparaat echter 10 uur per dag aan, dan heeft men al gauw bij de meeste 20 kilowatuur verbruikt. Nu is 10 uur niet bijzonder lang in de winterse dagen, dus dient men te rekenen op langere tijd. Globaal genomen komt een ver warmingsapparaat van 2000 watt voor de huiskamer op ongeveer f 55 k f 60 per maand. EN GAS? Dan is er verder de mogelijkheid van gasverwarming. Een gaskachel of haard is eveneens ideaal, vooral voor hen die niet veel thuis zijn, zoals bv. wijkzusters, voor kantoren, waar men niet de gehele dag werk zaam is, dus bv. een directeurs kamer, studenten, die veel afwezig zijn enz., kortom alle ruimten, waar telkenmale tijdelijk gestookt moet worden. De kamer is niet direct voldoende verwarmd, maar komt al vrij spoedig op behoorlijke tempe ratuur. Voor een huiskamer, waarin o.m. ook kleine kinderen moeten ver blijven, is doorlopende verwarming echter noodzakelijk en is ook deze verwarming (bij hoog gastarief) vrij kostbaar. Normaal gesproken komt een gas haard al spoedig op f 0,12 a f 0,13 per uur. Daar komt nog bij, dat het 's winters kan voorkomen, dat de gasdruk vermindert, waardoor ge vaar bestaat van uitgaan van de kachel, als men ook het gasstel in de keuken aansteekt. Een gashaard is open, dus ge vaarlijker voor kinderen dan een gewone haard, hoewel branden daar aan ook niet mis is. HET ZWARTE GOUD. De derde mogelijkheid is de ko lenhaard. Deze „ouwe getrouwe" is voldoende bekend, hij heeft ons slechts ten dele in de steek gelaten tijdens de oorlogsdagen. De kolenprijzen zijn echter de oorzaak van de vele veranderingen die er plaats hebben op stookge- gebied. Prijzen van een tientje en hoger zijn niet voor de poes. Daar bij komt nog, dat de kwaliteit der kolen beduidend slechter is gewor den. Wil men verzekerd zijn van vol doende voorraad antraciet, dan moet men niet alleen beschikken over een goedgevulde beurs, maar ook over voldoende opslagruimte en aan beide hebben velen gebrek. De goedkopere soorten zijn spoe dig uitverkocht en men moet daar na prijzen betalen van f 12.en hoger. DE OLIESTOOK. Het nieuwste verwarmingsappa raat is de oliehaard. Een oliehaard is ook zindelijk stoken, maar hier doen zich enkele vragen voor, die wij spepiaal in uw aandacht aan bevelen. Allereerst doet zich de vraag voor: is mijn schoorsteen geschikt voor oliestook? Dit zult u terdege moeten laten onderzoeken door een bekwaam vakman, die de beschikking heeft over de nodige instrumenten. Oliestook geeft een grote roet- afzetting die bovendien veel en veel vetter is dan bij gebruik van een kolenhaard. De schoorsteen moet „een goede trek" hebben. Men kan u wel een oliehaard willen aanpraten met een zg. trekregelaar, maar dat is maar gepraat, want als de schoorsteen niet deugt, is het een hopeloos geval. Hoe meer roet, hoe groter brand gevaar. Petroleum als brandstof is beter dan gemengde olie of diesel olie, maar duurder. Brandgevaar bestaat bij alle stookinrichtingen, maar bij oliestook zeer zeker, als de olietoevoer niet zorgvuldig ge regeld is of kan worden; er moet dus een gelijkmatige olietoevoer plaats hebben. Onoordeelkundige behandeling van de oliehaard kan niet alleen brand veroorzaken, maar ook oorzaak zijn van lichamelijk letsel. Men mag b.v. nooit een oliehaard aansteken, die sedert kort is uitgedraaid en nog warm is, want het gevolg hiervan zal vrij zeker een explosie met een grotere of kleinere steek vlam DE KOSTEN Men kan olie voordelig betrek ken in grote hoeveelheden, op te slaan in één of meer vaten van een paar honderd liter. Men heeft dan't voordeel van 'n gereduceerde prijs. Er zijn echter brandverzekeringen, die er ernstig bezwaar tegen hebben, dat dergelijke vaten by U in de tuin of achter keuken liggen en die met hun premies daar ernstig reke ning mee houden. Men informere dus eerst. En nu tenslotte de kosten. Hier bij moet men uitgaan van het stand punt, dat oliestook nog vrij nieuw is, dus ontbreken absoluut betrouw' bare gegevens vooralsnog. Van zeer deskundige zijde hebben wij ons laten verzekeren, dat olie stook ongeveer 30 tot 40 pet duur der komt te staan dan een kolen haard. Gas als stookmiddel komt ongeveer 140 si 150 pet duurder uit. Laten we in verband met de stij ging der kolenprijzen deze percen tages verminderen, een feit is, dat, als de kolen duurder worden, ook gas- en electriciteitstarieven om hoog gaan. Sinds onheugelijke tijden wordt de H. Machutus te Oirlo vereerd tegen kinder-en zenuwziekten (kin derverlamming, stuipen enz.) Voor deze Heilige heeft de Noord-Lim burgse, Oost-Brabantse en Neder- Rijnse bevolking een bijzondere verering. In grote getale komen deze ver eerders jaarlijks, omstreeks 15 no vember, de feestdag van deze heilige naar Oirlo, om daar zijn machtige voorspraak in te roepen. Ook dit jaar zal Oirlo wederom de pelgrims in grote getale zien optrekken naar zijn historische kerk om daar voorspraak en steun te vinden in deze benarde tijden bij de H. Machutus. Gedurende het octaaf van de H. Machutus zijn de H. Missen om 7.30 en 9 uur (hoogmis) Zondag 18 november onder het octaaf zijn de H. Missen om 7 u., 8.30 en 10 u. de Hoogmis. Na alle H. Diensten is er gelegenheid om de relikwie te vereren en water en brood te laten zegenen. Ook kan men zich laten inschrijven in de broeder schap van de H. Machutus* Verdere inlichtingen verkrijgbaar bij de Z.Ew. Heer Pastoor. Vaderlanders en hamsterwoede Door de toestand in Hongarije is bij de mensen een groot medeleven ontstaan met de slachtoffers van de strijders voor de vrijheid. De hele wereld is ongerust en zit vol span ning over de toestand van ons volk en de gehele wereld. Als Nederlan ders en als katholieken scharen de mensen zich tezamen en bidden voor de wereldvrede en voor Hon garije, dat de rust weer spoedig over de gehele wereld moge terug keren. Doch de rust, waarvoor gebeden wordt, wordt door vele mensen omgezet door hun hamsterwoede in paniek. Winkels worden „platgelopen" en leeggekocht. Is het geen schande, dat er koffie en suiker met tien tallen kilo's worden gekocht; dat er voor honderden guldens lingerie etc. door één gezin worden gekocht en honderden stukken zeep. Dit alles moet met tranen in de ogen worden aangezien door de minder goed gesitueerden. Laat zulke hamsteraars liever weg blijven bij bepaalde demonstra ties, want door hun hamsterwoede, brengen zij hun eigen landgenoten nog in moeilijkheden. Het ware beter, dat zulke mensen, die voor honderden guldens hamsterden,'door bedrijfseigenaren uit hun zaak wer den verwijderd ten aanschouwe van alle aanwezigen. Zakenlieden, geef eenieder waar hij recht op heeft en wat hij voor zijn gezin nodig heeft, want zij, die balen koffie en thee kopen, hadden voorheen genoeg met 100 gram per maand. Iedereen moet leven, ook ouders en kinderen met platte beurs, en dit kunnen de hamsteraars bevor deren door hun hamsterwoede te bedwingen 'n Huisvader S.V.V.-nieuws Zondag krijgen we Schinnen in Venray op bezoek, een middelma tige ploeg, maar we zullen moeten afwachten wat Venray daar tegen over zal stellen. Het tweede is nog vrij, evenals het derde, die een rustdag ook wel verdiend heeft. Want Zondag j.l. heeft dit elftal een pracht wedstrijd te zien gegeven tegen Oostrum in de bekerronde. Hoewel Oostrum goed partij gaf, bleek Venray ster ker en mocht een 3—0 overwinning mee naar huis nemen. De weinige toeschouwers hebben kunnen genie ten van een sportieve wedstrijd, waarin aan beide zijden goed spel en taaie volharding te zien gegeven werd. De voorzitter P. Geurts heeft de voorzittershamer neergelegd en tot de eerst komende bestuursverkie zing zal dhr. Colsen nu de teugels van S.V.V. in handen houden. M.H.C.V.-nieuws Na enkele zondagen van gedwon gen [rust zet M.H.C.V. a.s. zondag de kompetitie voort met een uit wedstrijd tegen H.C. Blerick II. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck D 67, Tel. 263 en de navolgende dames correspondenten: C. Tacken-Haegens, Castenray; H. van Rens-Loonen, Heide; M. Asselbergs, Leunen, K 12, Tel. 273; G. Geelen-Boonen, Veulen-Leunen Kerckhof-Vervuurt, Oirlo Tel. 04787—238; M. Lemmens, Oostrum, Tel. 480: J. vd. Winkel-Geurts, Smakt; Janssen-Pubben, Merselo; Zuster Mulder, Groene Kruis, Tel 04784201, Wanssum. Een paar weken lang hebt U kunnen lezen, dat 4 november een feestdag zou worden voorde Gezins zorg. Deze dag ligt weer in 't ver leden. Maar voor ons gezinsver zorgsters zal deze dag nog lang een blijde herinnering blijven. Op de eerste plaats wat betreft 't weerzien van elkaar. Wat een drukte, wat een feest. Dan voel je de band pas die er ge weest is tussen de meisjes waar je jarenlang mee samengewoond en gewerkt hebt. Heerlijk, wat een echte vreugde dat al was. Ook een grote blijdschap toen we ,s zondags na de Plechtige Hoogmis een feestelijk ontbijt mochten zien naar een heel gezellige en drukke receptie. Het is heel menselijk, maar het deed ons allen goed, dat er zoveel belangstelling was, zowel van gees telijke als wereldlijke autoriteiten. Groot ook de vreugde, dat er van de gezinnen zelf, waar wij zoveal en soms zolang gewerkt hebben, zo'n welgemeende belangstelling was. Namens ons allen, onze oprechte dank hiervoor. Een bewijs van er kentelijkheid doet goed, vooral aan dit werk, dat niet altijd even ge makkelijk is. Het gaf ons weer ijver met nieuwe moed te werken voor de gezinnen in de Parel van de Peel. 't Feestelijk diner, dat aangezeten werd door diverse vooraanstaande personen, verliep feestelijk, gezellig, kortom, want ik moet kort blijven, 't Was een heerlijke dag. 's Avonds na afloop waren we moe en konden nog niet goed van elkaar scheiden, maar 't gebeurde toch. We konden terugzien op een prachtig geslaagde 4 novemberdag. t Nogmaals, namens alle gezins verzorgsters onze oprechte, harte lijke dank aan allen die gezorgd hebben voor deze voor ons zo on vergetelijke dag. EEN GEZINSVERZORGSTER is de sortering in VEEL KOEIEN MAKEN DEZE WINTER DÜÜR. Een praatje over de veevoeding. Er is de afgelopen zomer veel geklaagd over het slechte weer. Voor de niet-boeren betekende het een bedorven vakantie en voor de landbouwers veel extra werk. Nu het winterseizoen voor de deur staat, komen er voor de boer veel extra kosten bij, want de na weeën van deze zomer zijn erger dan de kwaal zelf. Nu het stalseizoen is begonnen, blijkt dat onze voorraad hooi niet alléén klein, maar ook slecht van kwaliteit is. Daar komt nog bij, dat we in vele delen van het land minder persvoerhopen zien, dan in andere jaren, terwijl ook de op brengst van bieten erg tegenvalt. De ontwikkeling van het knol- groen mag zo gezien dan nog wel meevallen, maar de ontwikkeling van het ondergrondse deel is zeer gering. Is het een wonder, dat onder de boeren 'n mineurstemming heerst? De winter staat voor de deur we hebben er vorige week al een harde voorproef van gehad en we moeten maar zien, dat we er zo goed mogelijk doorheen komen, aldus ir. S. Iwema, rijksconsulent voor de veevoeding, in een gehou den microfoonpraatje In de eerste plaats willen wij er op wijzen, dat op bedrijven, waar de voorraad ruwvoeder klein is, de grootst mogelijke zuinigheid in acht genomen moet worden. Met klem willen we waarschu wen voor de veelgemaakte fout men zij herinnerd aan twee winters geleden dat de boeren te veel vee opstallen. Want met een variant op het oude spreekwoord: dat veel var kens de spoeling dun maken, zou den we kunnen zeggen, dat veel koeien deze winter duur maken. In dit verband is ook belangrijk, dat de boeren moeten trachten per koe zoveel mogelijk melk te leve ren, omdat men daardoor de in komsten zoveel mogelijk lopende houdt. Een oudere koe met een melk- produktie van 5000 kg produceert heel wat goedkoper dan een jong dier, dat misschien 4000 kg melk geeft en misschien zelfs een gun stiger erfelijke aanleg bezit. Deze winter is het melkgeld voor veel boeren belangrijker dan een hoge post aanwas, die toch niet in geld wordt omgezet. Stal dus niet meer vee op, dan U behoorlijk kunt voeren en streef niet naar verjonging, van uw vee stapel. Ge herinnert u nog wel, dat het hooi twee jaren geleden, 250 gulden en meer kostte. Belangrijk is ook een juiste ver deling van de aanwezige voorraad ruwvoeder over de gehele veesta pel. Heeft men ruwvoer te weinig, dan moet direct worden aange kocht, want de prijs is in het voor jaar hoger en de kwaliteit slech ter. Maar dat betekent, dat eerst een goed voederplan moet worden op gesteld. Is men hiertoe zelf niet in staat, dan is het provinciaal vee voederbureau in samenwerking mei de rayon-assistent gaarne bereid, u gratis van advies te dienen. Een briefje aan de rijksveeteeltconsu- lent is voldoende. Tenslotte moet er voor worden gezorgd, dat de berekende rantsoe nen metterdaad worden verstrekt en daarvoor is het nodig, dat deze worden gewogen. In tegenstelling met Denemarken gebeurt dit in ons land nog vrijwel niet. En zulks ten onrechte, want de bascule is onmisbaar naar betere bedrijfsresultaten. rZXZ-EBEBZ^l Perfection's Oliehaard BM PD EL EUROPA II teerde midget pilot ipaar- Fantattiicb - wat een^warmte en hoe luinig Vanaf 1 november geregeld ver krijgbaar Bintje en Yselster van de Hollandse klei. G. CUSTERS, OIRLO Tel. 04787—282 P. STOKS Henseniusplein Verkrijgbaar bij J. Coenen-HoutackersJJ TE HUUR in de Henseniusstraat. Inlichtingen fa. Volleberg, Henseniusstraat 20 u ee I nem e rs keert de Onderlinge Levensver zekering-Mij 's-Gra ven hag e te 's Gravenha^e aan U .allen/uit t' als winst over het'afgelopen tijdvajj Uitgesloten aansprake

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1