W 1 jaren bioscoop in lenray Meisjes, kom bij ons Weer werd er gehamsterd NELISSEN De politierechter oordeelt WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN lichtleuk en zindelijk werk Venray toonde meeleven met Hongarije. Verplichte inenting tegen pokken Zaterdag 10 November 1956 No 45 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN "EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MÜNCKHOF ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL t 1.25 BUITEN VENRAY t 1.45 Ongeveer 45 jaar geleden kon men in een advertentie ln dit blad de plechtige mededeling lezen, dat er in de oude muziekzaal aan de Schoolstraat een voorstelling zou zijn met bewegende beelden, die het vergaan van het bekende schip de Titanic in beeld zouden brengen. Een en ander zou in natuurlijke kleuren gebeuren en met explicaties en verdere uitleg, die een en ander zo getrouw zouden weergeven, dat „het geëerd publiek van Venray mocht meenen hoogstderzelve aan wezig te zijn bij deze grootste ramp aller tijden". En daarmede had Venrav een van zijn eerste bioscoop voorstelling dan te pakken. Met de kermis had men al eerder dergelijke „films" kunnen zien. De reizende bioscoop van Anton Weg- kamp en later van zijn dochter mevr. Veth-Wegkamp trok reeds voor de eerste wereldoorlog grote belangstelling. Een belangstelling, die nog toenam toen de Gebrs. Riozzi met hun films kwamen en met hun „luxe tent" die al het voorgaande overtrof. Hier stond immers een prachtig muziekinstru ment in, terwijl de explicateur wijd en zijd bekend was om zijn fantas tische uitleg van het filmgebeuren. Als summum van luxe was er dan de eau-de-cologne spuit, die de air conditioning van de tegenwoordige tijd op waardige wijze verving. De eerste vaste bioscoop in Venray was die van Jacob van Dijck in de huidige café de Sport, waar men gewend was de echte vechtfilms en cowboyfilms te vertonen, soms wel in 12 of 15 aktes. Oudere lezers onder ons herinneren zich waar schijnlijk wel deze voorstellingen in het bedompte en altijd vol rook staande zaaltje. De geestelijke en wereldlijke autoriteiten waren van dit alles niet bepaald voorstander. Er be stond nog zo goed als geen keuring en niemand wist feitelijk in welke richting dit nieuwe evenement zich zou ontwikkelen. Medewerking werd dan ook niet gegeven. Dat onder vond o.a. een dertigtal jaren terug dan ook de familie Kleuskens uit Venlo, die als exploitant van het City-theater aldaar, in Venray eveneens een bioscoop wilde stich ten. Ondanks de weinig medewer king werd toch met de bouw van een bioscoop begonnen die op 26 november 1926 haar eerste voorstelling gaf, nl. de „Ontbladerde Roos" een film over Theresia van Liseux, die geweldige belangstelling trok. Het lag wel in de bedoeling om met de kermis te beginnen, maar de machines om stroom op te wek ken Venray had nog geen elec- tisch licht waren niet tijdig genoeg gearriveerd en daarom hield men er met de kermisdagen maar bal in. Acht jaren lang draaide de bios coop haar wekelijkse film, maar de samenwerking tussen gemeente bestuur en bios coop-exploitanten was en bleef slecht. In 1934 kwam het tot een conflict. De oude bioscoop-wet schreef voor dat de films ter plaatse moesten worden gekeurd. Sommige ge meenten, waaronder Venray, waren aangesloten bij een vereniging voor Eer en Deugd, die deze keuring dan voor die bepaalde gemeenten deden en waaraan dan ook strikt de hand werd gehouden. De nieuwe bioscoopwet kwam met een algemene keuring en een afzonderlijke nakeuring voor het zuiden. De bioscoop-exploitanten vertelden toen het gemeentebestuur, dat zij zich in het vervolg dus niet meer aan de plaatselijke keu ring zou onderwerpen. Maar de burgemeester hield daar wel aan vast en had via een of ander artikel uit de nieuwe wet misschien enige rechten daartoe kunnen vinden. Hoe het zij, de een wilde niet, de ander wilde wel en het conflict dat jaren ondergronds gesmeuld had, brak nu in alle hevigheid los. De bioscoopbond ging zich er mee be moeien en het einde van het lied was dat de deuren van het Luxor Theater dicht gingen. Het feit dat een voorstelling op bevel van hoger hand gestopt moest worden en de bezoekers door de poli tie verwijderd werden had daartoe het sein ge geven. De S aarkwestie maakte een einde aan dit conflict, dat was uitge groeid tot een prestige-kwestie voor burgemeester en bioscoop exploitant. De Saar en de Luxor Want toen de deuren al meer dan 2 jaren gesloten waren, was wel gebleken, dat de bioscoop voor velen een aantrekkelijk amusement bleek te zijn. Kon men in Venray niet terecht, dan wel in Helmond of Venlo. En waar in dan lande de waardering en erkenning van de film groeiende was, ook van katho lieke zijde, kon men in Venray moeilijk de deuren gesioten blijven houden. Toen de burgemeester als stem- opnemer naar het Saargebied ver trokken was nam Venray's ge meenteraad dusdanige besluiten, dat oude moeilijken van de baan waren en Luxor weer kon gaan draaien. We schreven toen 1937. Sindsdien heeft men kans gehad iedere week in Venray zijn bios- coopje te kunnen „pikken". De Duitse tijd maakte het niet gemak kelijk voor de eigenaar, maar tenslotte is dan na de bevrijding de twee-programma-week gekomen en hebben we nu sinds de oprich ting meer dan 3000 films in het Luxor-theater kunnen zien. Veel van de oude romatiek die het vroegere kermisspul de bioscoop kenmerkte is verdwe nen. De film heeft zijn eigen pro blemen geschapen, niet alleen op technisch maar ook op geestelijk terrein. Van de technische moge lijkheden, als kleurenfilm, cinemas cope etc. krijgen we ons deel en over de geestelijke zijden wordt ook nog menigmaal hard gevoch ten. Maar de goede film kent toch allerwege de waardering en het Luxor-theater mag zich er toch op beroemen in de afgelopen 30 jaren ook de goede film een grote kans in Venray te hebben gegeven. De waardering voor dit werk blijkt uit de vele en talrijke be zoekers. Dit 30-jarig bestaan sluit een periode af van veel strijd, maar ook van veel waarderingen erken ning en we mogen hopen, dat de komende tijden in het Luxor-theater programma's zullen brengen, die het culturele leven in Venray en verre omgeving op een hoger plan brengen. Nauwelijks spant het er hier of daar op het wereldtoneel of domme lieden rennen naar de winkels en beginnen te hamsteren. Voor hun goede geld slaan ze allerlei zaken in, waarvan ze veronderstellen, dat er wel eens gebrek aan zou kunnen komen. Zo ook thans weer. Tal van winkels kunnen het gehamster nau welijks verwerken en raken op on gezonde wijze van hun voorraden af. Daarnaast is het eenvoudig dwaas, wat er al niet ingeslagen wordt. Dit hamsteren is niet alleen dom en overbodig het is ook in hoge mate onsociaal en ontwricht de ge zonde volkshuishouding. Want een prijsopdrijving is on herroepelijk het gevolg, wanneer de verhoogde kopersaandrang aan houdt. Indien deze hamsterdwaasheid niet onmiddellijk ophoudt, zal in grijpen van de overheid noodzakelijk worden. Niet alleen in ons land, maar ook in België hamstert men weer op domme manier. De Belgische minister van Eco nomische Zaken heeft het nodig geoordeeid de bevolking gerust te stellen en een waarschuwing te doen tegen de ongerechtvaardigde onrust, die als gevolg van de jongste internationale gebeurtenissen heerst De bevoorrading van het land is normaal en verzekerd, zo zegt hij. Abnormale aankoop van levens middelen is niet gerechtvaardigd. De Belgische regering verzoekt de bevolking daarom, niet meer in te kopen dan voor normaal gebruik nodig is. Verleden week is plotseling de hamsterwoede losgebroken. In som mige warenhuizen stonden de men sen in de rij om grote hoeveel heden suiker, slaolie, boter, zeep en lucifers te kopen. Sommige winkeliers maakten al misbruik van de gelegenheid. Op sommige plaatsen is de prijs van de natuurboter al met tien francs verhoogd. De Belgische regering benadrukt, dat deze koopwoede on gerechtvaardigd is. 0— Met verbazing en zeker ook ge rechtvaardigde ergernis hebben tal van weldenkende mensen de laatste tijd de hamsterwoede aanschouwd waarvan een deel van het Neder landse volk heeft blijk gegeven. Naar wij uit de kringen van winkeliers en grossiers vernamen, zijn winkelvoorraden van gangbare levensmiddelen, waarvan in ons land nog voldoende voorraden be staan. dikwijls uitverkocht. In bepaalde winkels heeft de hamsterwoede ertoe geleid, dat menigeen zijn zuurverdiende geld is gaan beleggen in allerlei artike len op gebied van levensmiddelen en van lingerie waaraan zij voor zeer lange tijd genoeg zullen heb ben. De ontspanning welke dinsdag- Dat kun je vinden in dat aardige gebouwtje aan de Maasheseweg. Je weet wel naast Blitta Stalenramen- fabriek. Véle meisjes werken al in die gezellige, lich te ruimte. Je zult je er ook direct thuisgevoelen. Het werk is licht en afwisselend en het loon is goed. Als je 15 jaar en ouder bent, kun je bij ons terecht. Kom gerust eens praten. Het verplicht je tot niets. Bij vol doende aanmeldingen is gratis vervoer per bus mogelijk. Tevens is er in ons bedrijf plaats voor 2 flinke handige jongens van ongeveer 16 jaar voor licht machinewerk. Voor beslist nette jongens bieden wij een prettige werkkring. Loon volgens C.A.O.- contract. Enige vooropleiding wordt niet vereist. V E R- P A K K I N G S I N D U S T R I E MAASHESEWEG 57 TEL. 257-290 - VENRAY avond gekomen is en die redelijk ook te verwachten was, heeft nog temeer duidelijk gemaakt dat deze hamsterwoede door niets gerecht vaardigd is en dat men daardoor alleen een ongezonde economie in de hand gewerkt heeft en zijn eigen huishouden bepaaldelijk grote scha de heeft toegebracht. Er is voortdurend gewaarschuwd tegen dit onredelijk opkopen op grote schaal. Zij die zich hieraan niet bezondigd hebben, zullen met gerechtvaardigd leedvermaak thans kunnen toekijken en degenen die tot zelfs 20 kilo reuzel en dergelijke insloegen, mogen met appetijt, over een week of wat, hun ranzige vet naar binnen slaan... De liefde maakt vindingrijk. Dat heeft deze jongen gedemonstreerd, die zo zwaar door het noodlot is getroffen dat zelfs de rechter en de officier medelijden met hem had den. 't Was een geval van versmade liefde. Hij had de bons gekregen, die knaap. En niets treft een man nenhart pijnlijker dan zo'n slag. Maar het meisje wilde niets meer van hem weten. Ze wilde hem niet eens meer te woord staan, hoe hij ook zijn best deed met haar in contact te komen. Hij gordde zich aan voor een nieuwe opmars. Hij hoorde, dat een zusje van zijn geliefde betrokken was geweest bij een verkeersongeluk. En dat, vond hij, bood hem de kans in één slag alle verloren terrein te herwinnen. Hij nam de telefoon, zette een zware stem op, en belde zijn ge wezen meisje. Zij sprak met de rijkspolitie, zei hij. Of zij die avond om negen uur even op het bureau wilde komen, in verband met die aanrijding van haar zusje. Precies om negen uur. Wel, zij zou komen. Het was in mei. In het struweel vrijden de vogeltjes. De nachtegalen dit jaar abnormaal laat schraapten zich de kelen om hun concert te beginnen. Ergens sloeg een klok negen doffe slagen. De opmerk zame voorbijganger had in de omgeving van het politiebureau nog andere, onregelmatig klinkende doffe slagen kunnen horen. Dat was de hartslag van de jongeman, die achter een boom stond te wach ten om te zien of zijn truc lukte. Het lukte. Het getrippel van haar pasjes klonk hem in de oren als het getinkel van kristallen glazen. „Toevallig" wilde hij haar nu ont moeten om alles uit te leggen. Maar ze keek hem nauwelijks aan. Ze liep door naar het politie bureau. En nu klonken haar voet stappen hem als het getimmer aan een middeleeuws schavot. De politie schreef. Want men mag geen daden verrichten die behoren tot een ambt dat men niet bekleedt. Bleek en vermagerd stond hij in het verdachtenbankje. „Ik liep met een zwaar hoofd rond", klaagde hij. De gebruikelijke zware straf bleef achterwege. „Ik wil rekening hou den met de ellende, die hij al heeft gehad", zei de officier. Hij eiste een tientje. De rechter schudde nadenkend het hoofd. „Ik snap zo'n meisje niet", zei hij. „Zulke flinke, jonge kerels moet je met een lampje zoeken." Wat overigens niet weg neemt, dat zo'n feit strafbaar is. Vijf gulden werd het. „En nu maar iets beters bedenken," zei de officier. Aan alle openbare en ook talrijke particuliere gebouwen hing maan dag e vlag halfstok, ten teken van rouw en medeleven met de geknech te Hongaarse bevolking, die na een heroïsche vrijheidsstrijd sedertzon- dag als het ware onder de voet gelopen werd door de Russische bezetter. Deze demonstratie was tevens een spontane opwelling van afkeer tegen de overweldiger, die met de macht van wapens in de vroege morgen van zondag langs de Hon gaarse grenzen het ijzeren gordijn weer sloot. Dinsdagavond om half acht trok een biddende stoet door de straten van Venray, teneinde meeleven te betuigen met het Hongaarse volk en tevens om te protesteren tegen de overweldiger, die op niets ont ziende wijze de slechts enkele dagen genoten vrijheid teniet deed. Misschien heeft Venray nog nooit zo'n grote stoet door zijn straten zien trekken dan op deze donkere herfstavond. Mannen en vrouwen uit alle ge ledingen van de bevolking, stortten op deze weg hun gebed voor het geknechte volk. Het was een indrukwekkende stoet, die de ernst van het ogen blik uitdroeg. Bij die gelegenheid hield de heer Veraart in de Paterskerk een her denkingsrede, waarin hij wees op de grote waarde van ons gebed en offer. Met een zegen van 't Allerhei ligste door de Hoogeerw. Heer Deken in de Parochiekerk, werd deze indrukwekkende avond beslo ten. Ook de andere avonden waren de kerkelijke plechtigheden, zowel in de kom als de kerkdorpen, druk bezocht. Een Rode-Kruis-collecte ten bate van Hongarije bracht in de kom bijna f 1500 op. Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis, dat op Donderdag 15 november a.s. des namiddags 2 uur in het consultatiebureau Merseloseweg la, alhier, gelegenheid zal worden ge geven tot kosteloze inenting tegen de pokken voor de kinderen wo nende in de kerkdorpen der ge meente en op 14 november a.s. voor de kinderen van Ysselsteyn, in de school aldaar. Men wordt verzocht stipt op tijd aanwezig te zijn. Inentingskaarten waarop de te enten personen staan vermeld moeten worden meege bracht. Om het verloop der inenting te laten onderzoeken en daarna te ontvangen het bewijs, dat de in enting met goedgevolg heeft plaats gehad, moeten de kinderen, die op 8 november geënt zijn, terugkomen op Donderdag 22 november a.s., die op 15 november geënt zijn, terug komen op Donderdag 29 november a.s. en die op 14 november geënt zijn op 23 november a.s., op dezelfde plaats en hetzelfde uur als boven aangegeven. Volgens de inentingswet moeten de kinderen, voordat zij de leeftijd van een jaar bereikt hebben, worden geënt. De kinderen moeten op de dag der enting 3 maanden oud zijn en gezond. Venray, 31 oktober 1956. Inzegening nieuwe kerk te Overloon Met Kerstmis a.s. zullen de pa rochianen van Overloon op fees telijke wijze hun nieuw Godshuis in gebruik kunnen nemen. Deze kerk een ontwerp van architect J. Strik uit Boxtel wijktinzijn geheel af van de traditionele bouw en is naar Zwitserse stijl door het aan nemersbedrijf fa gebr. Janssen uit Venray gebouwd. Nieuw klooster en bejaarden huis te Overloon Binnenkort is de aanbesteding te verwachten van de herbouw van het door oorlogsgeweld verwoest klooster van de zusters, Dochters van het H. Hart te Overloon. Deze zusters hebben sinds de ver woesting een noodklooster gebouwd, dat lang niet aan de behoefte kon voorzien; immers, naast het onder wijs maken de zusters zich ver dienstelijk met de zorg van een dertigtal bejaarden, waarvoor ook in het nieuwe klooster een ruime plaats is ingeruimd. Het ontwerp van dit klooster is van de architect J. Strik uit Boxtel. Lyk opgevist. Uit de Maas te Well is het stof felijk overschot opgehaald van een 57jarige Belgische vrouw. Het was de echtgenote van een schipper, die bij het was ophangen op 28 okt. te Belfeld overboord sloeg. Brood een cent duurder De regering heeft Dinsdag toe gestaan, dat de broodprijs in het hele land met een cent verhoogd mag worden. Deze prijsverhoging geldt voor het volksbruinbrood en het gewone wittebrood. De verhoging mag onmiddellijk dus met ingdng van Woensdag worden doorgevoerd. Een en ander is gebeurd na overleg tussen staatssecretaris Veldkamp (Econo mische Zaken) en het bestuur van de Nederlandse Bakkerijstich ting. De regering heeft de prijs verhoging toegestaan, omdat de prijs van de grondstof bloem op de wereldmarkt is gestegen. Nieuws uit Venray en Omgeving GBOENE KRUIS DONDERDAG a.s. Consultatiebureau voor zuigelin- uit de kerkdorpen BEKENDMAKINGEN Burgemeester er. wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat door de raad dezer gemeente in zijn vergadering van heden, aan het R.K. Parochiaal Kerkbestuur van St Petrus Banden te Venray, het bestuur uitoefenende over R.K. jongens- en meisjes school voor uitgebreid lager onder wijs alhier, medewerking is ver leend voor de uitbreiding van die school met 2 leslokalen. Venray, 30 oktober 1956. Burgemeester en wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat door de raad dezer gemeente in zijn vergadering van heden, aan het Bestuur van de St Ursula-school B, Maasheseweg 1, alhier, medewerking is verleend voor de aanschaffing van leermid delen wegens uitbreiding van het 5e leerjaar. Venray, 30 oktober 1956. Sociaal Charitatief Centrum Het Dekenaal Sociaal Charitatief Centrum te Venray organiseert ook de komende winter een cursus voor maatschappelijk werk. De lessen, die in het kader van deze cursus gegeven zuilen worden, zullen zoveel mogelijk aansluiten op de elementaire cursus, die ver leden jaar hier gegeven is. We rekenen er dan ook vast op, dat degenen, die verleden jaar aan deze cursus hebben deelgenomen, zich zullen opgeven voor de ver volgcursus. Daarnaast kunnen deze cursus ook andere belangstellenden in het maatschappelijk werk volgen. Mogen wij degenen, die interesse hebben voor het maatschappelijk werk, vragen zich zo spoedig mo gelijk op te geven aan de directeur van het Sociaal Charitatief Cen trum in de Patersstraat, opdat voor de verdere organisatie van de lessen zorg gedragen kan worden. Nieuwe kapellen van 7 Smarten te Smakt. Nabij het bedevaartsoord van St Jozef te Smakt zullen zeven kapel len worden gebouwd, waarin de zeven vreugden en de zeven smar ten van de H. Jozef zullen worden uitgebeeld. Voor de kapellen heeft de kun- stenaresse mevrouw Hofhuizen-Ha- gemeier een aantal reliëfs ontwor pen. Waarschijnlijk wordt in maart, de St. Jozefsmaand van volgend jaar, de eerste kapel ingewijd. De goedkeuring hiervoor werd ver strekt door de bissch. bouwcomm. in het bisdom Roermond. Handboogsport In de afgelopen oorlog, was het vaandel van „Diana" met doelhuis, niet meer uit de strijd gekomen. Enkele leden voelden het gemis van het vaandel en dezen stelden voor om een fonds te stichten, met het doel om weer zo spoedig mo gelijk, een vaandel te bezitten. Nog binnen een jaar, was de som voor het vaandel, door de leden alsmede door enkele meevoelenden bij elkaar gebracht. Er is een een voudig vaandel gemaakt door de zusters uit Beek en Donk. Morgen zal de inzegening plaats hebben in de parochiekerk. Dat „Diana" nog vele jaren plezier van haar vaandel mogen hebben, wensen wij hun van harte toe. BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1