W KINDERKLEDING Magazijn „De Zon Drankmisbruik.. Jaarverslag coöp. zuivelfabriek „Venray" rto"el: rsr, - - Wat zijn „Ecclesia - groepen" m\m Th. Ariaens-Kosmao Gr.straat 6 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN begrafenissen Telef. 592 Mr. N. Büskens, Maasbree PULS Onze najaarscollectie Kindermantels, Jackets en Regenmantels Kindervesten, blouses, truien, kinderjurken, trainingspantalons 99 Jac. Fonck Venray Zaterdag 27 October 1956 No 43 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG CONFECTIE Vfi m PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.nj. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 Het jaarverslag van de Coöp. Zuivelfabriek „Venray", een onzer grootste industrieën, heeft dit jaar iang op zich laten wachten. De vraag mag gesteld worden, of een zo late behandeling, bijna op het einde van het lopende jaar, nog wel zijn nut heeft. Maar afgezien daarvan staat in het jongste jaarverslag weer menig cijfer, dat ons niet alleen een goed beeld geeft van het reilen en zeilen dezer fabriek, maar ook van de boeren-huishouding, een omstreden punt, o.a. in de landspolitiek. Allereerst blijkt uit dit verslag, dat het aantal leden is gegroeid tot 1024, die tesamen meer dan 4200 koeien hebben. MELE. Er werden in 1955 15.350.000 kg. melk aangevoerd. Dit betekent een daling van bijna 6.3 pet. tegenover 1954 en we gaan hier ver boven de landelijke daling van 1 pet. en de provinciale daling van 2.3 pet. (In Noord-Brabant steeg echter de melkaanvoer met 2.5 pet.) Behalve deze melk werd boven dien nog bijna 1 half miljoen kg. melk aangekocht, zodat de fabriek in 1955 ruim 123/4 miljoen melk heeft verwerkt. Hiervan werden 4 miljoen kg. verpoederd, 2.5 miljoenkg. verkocht in Venray en omgeving; 4.8 milj. kg. aan de Zuivelbond verkocht en 1.5 milj. kg. terug geleverd aan de veehouders, die minder terugnamen zowel aan karnemelk als melkpoe der dan in 1954. Het vetgehalte der melk is van 3.676 in 1954 gedaald op 3.646 pet, tegen een landelijk gemiddelde van 3.718 pet. De producten, welke werden ge fabriceerd als boter, magere melk poeder en andere produkten waren ook in het afgelopen jaar, blijkens de officiële keuringsuitslagen weer goed, tot zeer goed. MELK-GELD. Voor de geleverde melk werd netto uitbetaald vanaf boerderij f 2.531.693 85. Omgeschakeld bedraagt dit per kg. vet gemiddeld f 5.62, per 100 kg vet gemiddeld f 20 50. Met inbegrip van het onverdeeld melkgeld, komt de gemiddelde prijs per 1 kg. vet f 5.87, per 100 kg. melk f 21.40. Rekening houdende met de over boeking naar reserve (f21.620.10) extra afschrijvingen (f 50 016.59) kosten veeverbetering (f25.348.95) bedroeg de prestatieprijs f 6.08 per 1 kg. vet. Dit is per 100 kg. melk met gemiddeld vetgehalte van 3.64 pet. f 22.19. De veehouders ontvingen via de P.B.H.-kantoren en het Bedrijfschap voor Zuivel nog een bedrag van f 1.10 per 100 kg. melk met een vetgehalte van 3.70 pet. INVESTERINGEN De balans toont aan, dat in 1955 voortgang is gemaakt met vernieu wingen en uitbreidingen. Voor ge bouwen en terreinen vinden we een uitgave post van f 37 542, voor machines en inventaris zelfs f 123.799. Hieronder is dan begrepen de kantoorinventaris, instrumenten, la boratoria, boter transporteur, fles- senvul- en sluitmachine, pasteuri- seerkast, papkookapparaat, ver nieuwingen direkteurswoning en verschillende andere voorzieningen welke voor een behoorlijke gang van zaken nodig is. De post onkosten loopt tot f 452.019,34, ruim f 60.000 hoger dan vorig jaar. De verhoogde lonen van 60 man personeel en de melk- aanvoerkosten zijn daar mede debet aan. Ruim f 19.000 werd afgeschre ven aan gebouwen en bijna f93 200 aan machines en inventaris. En tenslotte hebben wij U boven al verteld, dat ruim f 21.000 naar de reserve gaat. VEEVERBETERING De kosten vee verbetering prijken op de exploitatie-rekening met een uitgave van f 25.348,92. Hiervoor zijn o.m. 2 melkerscursussen ge geven in Merselo en Overloon. Uit de toelichting blijkt, dat de belangstelling voor deze cursussen afneemt en, dat het bestuur hoopt in het komende jaar meerdere jonge boeren en boerinnen bereid te vin den om deze cursussen te volgen, gezien het zeer grote belang, welk zij dienen. Nu bijna 5 pet der veehouders machinaal melkt is men ook over gegaan tot een cursus op dit terrein en reeds 5 man behaalden in 1955 hun diploma. De belangstelling voor veeveiplegingswedstrijden wordt ook al minder en in 1955 kon alleen in Castenray een dergelijke wed strijd gehouden worden, waaraan mensen deelnamen. Het scheren van vee heeft nog immer de belangstelling. Ruim 4000 stuks vee werden geschoren en het aantal eigen veescheermachines neemt bij de boeren toe. Niet tevreden is het bestuur over de runderhorzelbestrijding, waar aan te weinig leden h.i. deelnemen. De tbc-bestrijding levert bij elk jaarlijks onderzoek nog altijd posi tief reagerende dieren op en in 1955 was het percentage positieve dieren 0,4 pet. Het feit, dat voor de algemene vergadering Dr. Tacken uitgenodigd is om te spreken over de abortus- bangbestrijding, toont al aan, dat dit onderwerp de grote zorg heeft van het bestuur. Trouwens, de uitslag op de Lim burgse bedrijven der coöperatie was, dat 10.5 der koeien besmet was. Het percentage der provincie bedraagt 6 pet., dus Venray ligt te hoog, temeer waar de Noord-Bra bantse veestapel met een percen tage van 21.2 pet. uit de bus kwa men. K. I. Het financieel verslag van de melkcontrole toont aan, dat appa raat ruim f 34.000 kostte. De omslag was dan ook te laag en er is een herwaardering moeten komen.. De K.I. is er beter gekomen. Daar heeft men nog f 300 naar de reserve kunnen overboeken. Toch zijn bijna f 6000 op de stieren af geschreven en ruim f 4500 op de inventaris en motoren. Voeder, onderhoud en vervoer kosten vragen dit jaar ruim f 11.000, maar de lonen en sociale lasten vroegen er bijna f 20.000. In 1955 bedroeg het ledenaantal 891. De navolgende stieren waren in 1955 voor K.I. gebruikt: Maria's 12 Paul, Bora's Paul, Mia's Paul, Bef jes Jumbo, Jana 19's Roland, Roos jes Sjors, Leida U's Roland, Cesar, Martha 10's Doel. Hiervan is Bora's Paul afgeslacht. Cesar en Martha zijn in dat jaar aangekocht voor resp. f 3150 en t3500. 6820 keer is er geïnsemineerd, waarvan 4269 de eerste inseminaties betroffen. Hiervan was het drachtigheids- percentage 60.8, een percentage, dat alleen overtroffen is in 1953, toen het 61 bedroeg. De andere jaren bleef men onder dit getal. Kwam men andere jaren boven de 7000 inseminaties, dit jaar is men er onder gebleven. Menigeen zal de vorige week, toen hij las dat in Venray Ecclesia- groepen zullen worden opgericht, zich hebben afgevraagd wat „Eccle sia" eigenlijk betekent. Het Griekse woord „Ecclesia" betekent allereerst „samenkomst". Aanvankelijk werd daar in de Griekse wereld mee bedoeld: een bijeenkomst, speciaal van mensen uit één plaats om met elkander van gedachten te wisselen. In de eerste Christentijd komt daar dan bij de betekenis van een kleine plaatselijke bijeenkomst, dikwijls bij de christenen aan huis, om Gods Woord te vernemen of de Liturgie te vieren. Daarna krijgt het woord de betekenis van kerk gemeente. Pas veel later heeft het de zin van: Kerk; het gehele volk Gods, dat door God is uitverkoren tot Zijn volk. Ook wij kennen thans weer kleine bijeenkomsten van Christenen, die thuisbijeenkomen om te spreken over en te luisteren naar het woord van God, de Blijde Boodschap. In die bijeenkomsten wil men getuigen over de dingen die in ons leven door het geloof en wil men tevens het besef verlevendigen dat wij allen met Christus verbonden zijn en door Christus met elkaar, en zo samen de Kerk van Christus „de Ecclesia" vormen. Deze groepen noemen zich daar om dan ook „Ecclesia-groepen" en ook hun tijdschrift is genaamd „Ecclesia". Opgave voor de deelname Hoe de „Ecclesia-groepen werken is vorige keer al aangeduid. Men heeft elke maand (behalve in de maanden Juli en Augustus) een huis bijeenkomst van elke groep van 8—10 personen, bij een der deelnemers aan huis, en een alge mene bijeenkomst van alle groepen tesamen in een gezellig zaaltje. Voordat met de groepen wordt begonnen, is er eerst een oprichtings vergadering, waar de werkwijze van de Ecclesia-groepen heel duidelijk wordt uiteengezet en waar ook de verschillende groepen worden ge vormd. Men behoeft niet bang te zijn bij een groep te worden inge deeld waar men zich niet thuis voelt. Op deze oprichtingsvergade ring behoeft men pas definitief te beslissen of men voor een jaar wil meedoen. Deze oprichtingsvergadering zal plaats hebben op dinsdagavond 6 november om 8 uur in het achter zaaltje bij H. Swaghoven, Maashese weg. Zij, die veel voelen voor deze Ecclesia-groepen, kunnen als zij niet persoonlijk gevraagd worden, zich schriftelijk of mondeling op geven aan Pater Domitius, maar dan vóór zondagavond, eventueel met opgave van die personen, met wie zij graag in eenzelfde groep zouden worden ingedeeld. Allen, die zich ofwel aan een propagandist ofwel rechtstreeks hebben opgegeven, worden op 6 november verwacht op de oprich tingsvergadering. Wie de verslagen leest van de politierechter, die hier in Venray zitting houdt, valt het op, dat tel kens meer mensen worden beboet en bestraft, die na sterke drank gebruikt te hebben, op een fiets, brommer of scooter zijn gaan zit ten en daarbij zijn gesnapt. We sluiten expres fde dronken autobestuurders uit, omdat dit nog een catogorie apart is. Men kan daarom lachen, men kan zelfs eens naar een zitting gaan om de Offi cier tegen deze „zondaars" eens te horen „ketteren", maar feitelijk is het toch wel een ernstige zaak. En wel om verschillende redenen. Op de eerste plaats omdat deze mensen, die na het gebruik ettelij ke glazen bier of genever, op hun fiets of brommer stappen, wel zeer weinig verantwoordelijkheidsbesef tonen. Het drukke verkeer stelt een nuchter mens al dikwijls voor bij na onoplosbare problemen, waarbij hij al zijn verstand nodig heeft. Hoe wil dan iemand onder in vloed van alcohol die problemen op kunnen lossen? Dat loopt onher roepelijk uit op ongelukken voor hem zelf en voor anderen. Voor de argeloze weggebruiker, of voor de dronken man zelf voor beide families. Op de tweede plaats omdat deze processenreeks aan toont dat Noord Limburg in het algemeen hem nog „behoorlijk raakt" zoals men dat zegt. Want op geen enkele zitting van de politierechter in den lande haalt men groter aantal zondaars tegen het wegenverkeersregelement art. 26 dan hier. Men heeft daar allerlei argumen ten voor gezocht. Men komt aan met de zorgeloze natuur van de Limburger, met het oude gebrek aan behoorlijke ontspanning, waar dit de naweën van zouden zijn, maar dit alles is toch een doekje voor het bloeden. Laten deze „verontschuldigingen" dan misschien gegolden hebben, maar in de vijf jaren dat de poli tierechter zijn zittingen heeft, loopt ieder jaar meer het aantal zonda ren op. En dat ondanks het feit, dat de boetes in die jaren practisch verdubbeld zijn en zelfs gevange nisstraffen aan de orde van de dag zijn. Men heeft er dus weinig mee ge leerd. En gaat rustig door zich zelf en anderen aan het gevaar bloot te stellen. Die zo hoog ge roemde zorgeloosheid wordt dan misdadig en als dat ontspanning moet betekenen, is het beter dat men enkele weken in Roermond terecht komt, om daar de juiste betekenis van het woord te leren. We spreken dan niet over ande re gevolgen van drankmisbruik, ieder redelijk mens kent ze en draagt zijn eigen verantwoordelijk heid ten opzichte daarvan. Maar als andere mensen daar de dupe van gaan worden, dan wordt het iets anders. Men kan nu zeggen dat in Venray het aantal „zondaars" meevalt, gezien de lijst der gestraf ten, maar kan dat zijn oorzaak niet vinden in een (misschien te) soepele houding der politie? Vormen wij dan zulk een goede uitzondering in het Noord Limburg se land? Wie goed rond kijkt, weet beter. De slagzin waarmede de genever- fabrikanten hun producten aanprij zen: Een matig mens is zijn vrij heid waard, zou wel eens letterlijk uit kunnen komen, als de statistie ken dergelijke hoogtepunten blijven tonen, als de afgelopen jaren het geval was. Er is maar één oplossing: Han den af van fiets of scooter, als men sterke drank heeft gebruikt. Doet men het niet voor {zichzelf, doe het dan voor anderen! BEL OP BIJ BRAND No. 392 BECTOBAAT VEULEN 23e Zondag na Pinksteren: feest v. Christus Koning; 7 u. H. Com munie; 7.30 lm v. P.J. Ewals; 10 u. hoogmis v. Ant. Leijssen, vr. Ver hoeven en overl. kinderen; uitslui tend maande, v.d. kerk; 2.30 lof met toewijding v.h. Reet. aan Christus Koning; daarna H. Fam. v. man nen en jongens. Maandag: 7.30 lm v. overl. fam. Willemsvan Lin. Dinsdag: 7.30 lm v. overl. fam. Nijssen—Coolen. Woensdag: 7.30 lm Maria Mans echtg. van Henricus Maessen; biech ten van 3—4 en 5.307.30. Donderdag: Allerheiligen; 7 u. H. Communie; 7.30 Imv.Jan Reintjes; 10 u. pl. hoogmis met intocht voor L. en J. vd. Goor; 3 u. vespers v. Allerheiligen en Allerzielenpreek; daarna Libera en Absouteop kerkh. Vrijdag, feest van Allerzielen, 6.30 3 H. Missen. Ie v. Leo Jacobs, 2de v. alle overl. gelovigen, 3de t.i.v. Z.H. de Paus; 9.15 weer 3 H. Missen le v. vr. Cremers, 2de t.i.v. Z.H. de Paus. Circa 10 u. hoogmis v. alle overl. gelovigen. Onder de 2 eerste H. Missen van 6.30 en 9.15 gelegen heid tot communiceren. 7 30 kruis weg en lof. Collecte v. H. Missen voor alle overleden uit 't Rektoraat. Zaterdag: Eerste Zaterdag van de mnd., bijz. toegew. a.h. Onbevlekt Hart v. Maria, 7.30 lm. zal. Johanna v. Kempen, na de H. Mis wijding van St. Hubertusbrood. Biechten van 67 uur, 8 u. Lof t.e.v. Maria. Vanaf Donderdagmiddag 12 uur en Allerzielen de gehele dag is er gelegenheid om een volle aflaat te verdienen v.d. zielen in 't vagevuur telkens als men de kerk bezoekt en 6 x bidt het Onze Vader en Wees gegroet tot int. v. Z. H. de Paus. Donderdag onder de Vespers col- v. h. onderh. v.h. kerkhof. KATECHISMUS: klas 1 en 2 les 4; klas 3 en 4 vr. 76. 77, 79. 80, 82 83. 84; klas 5 en 6 les 15 en 16. Algehele regeling en verzorging van Tevens plaatsing van complete rouwkamer 1e-2e-3e klas Baarloseweg 458a houdt zitting te Venray in Hotel De Zwaan op WOENSDAG 31 OKT. tussen 15.30 en 19.30 uur en is te consulteren in alle aangelegenheden betreffende A. Dienstplichtwet (ook t.a.v. hen, die zich reeds in mil. dienst bevinden) B. Wet Autovervoer Goederen Adviezen. Aanvragen (Behandeling) Hoger Beroepen (Behandeling) wacht op U Het past goed om Uw maat te laten nemen in een paskamer. Daar kunt U passen voordat U kiest. Koop daarom nooit aan de deur. U hebt dan geen mogelijkheid om écht te passen en desnoods terug te komen indien er nog iets moet worden veranderd. Vt/ALA corsetten en beha's worden uitslui tend verkocht in bona fide zaken met enkele paskamers. Laat daar Uw maat nemen en overleg met de erva ren pasdame wat het best voor U is. In Venray alleen verkrijgbaar bij \l Zeer gemakkelijk - zeer elegant! In leder of split-suéde 9. WEL BETER, NIET DUURDER Zie de collectie bij: vlot modern modieus in enorme verscheidenheid. apart sortiment in elke prijsklasse ook in de prachtige kwaliteit

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1