18 October...! Plannen voor t komende jaar. Programma herdenking 18 oktober In het Venrayse land rond de eeuwwisseling Zaterdag 13 October 1956 No 40 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG II PEEL EN MAAS W DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF fKT'R'P'K'RT API VOOR VPWR A V VM OIVT^ITRP WW ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS- GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 W EtJuiADL<AJJ V UUfV V JE/IN l\A 1 I2/1N VjlYiü X iXEdVCrll PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY t 1.45 Op 18 oktober, de herdenking van Venrays herdenking, zal 's avonds om 7 uur in de St Petrus Banden te Venray, een plechtig lof worden gecelebreerd door de Hoog Eerw. Heer Deken. Na afloop hiervan zal een stille tocht ge houden worden naar 't oorlogsmonument via de Hofstraat. Bij het oorlogsmonument zal gesproken worden door de heer Burgemeester en gebeden worden door de Hoog Eerw. Heer Deken. Vervolgens zullen de bronzen platen worden onthuld, waarop de namen zijn aangebracht van al de Venrayse mensen, die door en in de oorlog van 4045 hun leven gaven. Deputé Peters zal als voorzitter van het Comité, dat voor het oorlogsmonument zorgde, aan het einde der plechtigheid een dankwoord spreken. Harmonie Euterpe en Venrays Mannenkoor zullen de plechtigheden muzikaal opluisteren. Na afloop zullen eerst de nabestaanden van de over ledenen langs de naamborden trekken en vervolgens het overige publiek, dat daartoe via de ingang bij Jerusalem op het kerkhof kan komen. Gedurende de plechtigheid is namelijk op het kerkhof zelf alleen plaats voor de na bestaanden der overledenen, die hiertoe een aparte uit nodiging ontvangen. Men wordt vriendelijk verzocht zich striktte houden aan de regeling door de orde-commissarissen. Het zal op prijs worden gesteld indien in de loop van die dag van particuliere zijde bloemen bij het oorlogs monument worden gelegd. Nieuws uit Venray en Omgeving Weer wordt het 18 October, een dag als velen, maar met een bij zondere herinnering, namelijk de bevrijding van VenrayKom in het jaar 1944 Onwillekeurig dwalen in die tijd de gedachten weer terug naar die octobermaand, die zoveel offers vroeg en weinig vreugde bracht. Heeft het nog zin, dat leed, die droefenis, die ellende te blijven ge denken? Is het niet beter om die donkere dagen maar zo spoedig mogelijk te vergeten en ons bezig te houden het vele, wat vandaag de dag onze aandacht vraagt. Wat heeft het voor zin oude wonden weer open te halen? Vragen, die zich onwillekeurig opdringen, als de octoberdagen weer gaan komen en links en rechts gevraagd wordt of dit jaar wederom iets „te doen" is. Het antwoord vindt men op de bronzen platen, die dit jaar op 18 october zullen worden onthuld. Ze zijn aangebracht op de achterkant van het oorlogsmonument en ze bevatten 182 namen. 182 Namen van Venrayse mensen, mannen, vrouwen, jongens en meisjes, die omgekomen zijn in en door de oorlog van 19401944. Venrayse mensen, die hetzij hier of elders, bij hun werk of in ge vangenschap uit het leven werden weggerukt, de gemeenschap ont vielen en velen onzer in droefenis achterlieten. Venrayse mensen, die als U en ik, het leven lief hadden en vurig hoopten de bevrijding van alles wat oorlog heette, in vreugde te mogen meemaken. Het offer van hun leven was de prijs van Venray's, van Nederland's bevrijding. Een offer, waarvan we de grootte en de zwaarte nimmer zullen kennen. Dat offer te blijven gedenken, is onze dure plicht Waar andere plaatsen vreugde vuren ontsteken en festiviteiten organiseren bij deze herdenking, past ons alléén een gebed, een stille tocht Om in die 182 te gedenken, allen, die dit zware offer moesten bren gen Materiële verliezen, verwoestin gen van goederen en bezit, dit alles hoe zwaar ook valt weg tegen het verlies van deze mensen levens, tegen deze offers, die het hoogste zijn, wat een mens geven kan Zo is het een zinvolle gedachte geweest om in het zware brons de namen van die ons ontvielen door de oorlog, vast te leggen. Tot in lengte van dagen zullen zij de herinnering oproepen aan oktober 1944, aan een zo duur be taalde bevrijding! Onze gedachtenis moge een ge bed zijn, die rijke gave, die wij als christenen onze overledenen nog aan kunnen bieden. Het gebed van onze dankbaarheid, het gebed ook, om in de toekomst gespaard te mogen blijven van andere en mis schien grotere rampen. Laat een massale deelname aan de stille tocht op 18 oktober a.s., het bewijs van onze dankbaarheid zijn! staande zaal te klein en biedt te weinig accomodatie om dienstig te zijn voor de verschillende terreinen, waarop deze nodig is. Uitbreiding of nieuwbouw is niet mogelijk, zonder dat de gemeente hier op de een of andere wijze haar steun verleent. Brabantse plaatsen zijn hierin wel voorgegaan, maar of diezelfde regeling ook in Limburg van toe passing is, is een andere vraag, waarop het antwoord zo spoedig mogelijk dient gekregen te worden. De bestaande toestand is aller minst bevorderlijk voor een goede recreatie. Trouwens op dit terrein is nog zeer weinig gebeurd. In een geheime vergadering van de raad is het recreatieplan Venray getoond, maar sindsdien heerst ook hier een ernstig stilzwijgen. RECREATIE. En toch zal dit probleem met de dag ernstiger worden. We zullen met het wandelpark nog wel enige tijd geduld hebben, maar de sportvelden-nood is nu al groot en aangezien een nieuw sportterrein de nodige jaren vraagt zal hier op zeer korte termijn wat dienen te gebeuren. De verwezelijking van een zwem bad is toch ook geen overdreven luxe meer, terwijl de vraag om kinderspeelplaatsen steeds luider klinkt. Minstens het onderzoek wie of de uitrusting van deze kinder speelplaatsen moet zorgen, zal voor het komende jaar op het program ma dienen te staan. Zo niet de uitrusting zelf. DE VOORDELEN van deze moderne tijd missen nog teveel inwoners van Venray. Electriciteit is daarvan wel het sprekendste voorbeeld. In zich is 't toch dwaasheid, dat in onze ge meente nog mensen wonen, die zich moeten behelpen met petro leum of butagas, al hebben ze zich misschien indertijd door hun eigen kortzichtigheid in een dergelijke positie gebracht. Hetzelfde geldt voor waterleiding. Millioenen zijn gespendeerd om hier behoorlijk water te krijgen, maar nu op eens kan men niet verder gaan. Dit alles zal de aandacht niet alleen verdienen, maar er zal ern- stig gestreefd dienen te worden, om aan deze gebreken zo spoedig mogelijk een einde te maken, zon der dat het de betrokkenen al te grote lasten oplegt. En nu we over waterleiding pra ten, hoe staat 't met het plan van de watertoren, die gecombineerd zou worden met de toren van St. Petrus Banden Hoewel men zich van de ene kant af kan vragen, of het juist is dat in deze tijd tonnen geld, dui zenden en duizenden stenen en honderden uren mankracht besteed moeten worden aan de bouw van een toren, die op zich feitelijk niets anders is als een versiering, moet er van de andere kant toch op ge wezen worden, dat 't psychologisch onjuist is, om te praten over vol tooiing van herstel en wederop bouw onzer gemeente, als men de toren laat „liggen". Denken we er wel aan, dat er een generatie opgroeit, die de toren nooit heeft gekend en daarvoor ook moeilijk enthousiast zal en kan zijn en dat o.a. daardoor uitstel mis schien afstel kan worden. Ook hierover zou in een volgen de begroting graag iets nader ge hoord mogen worden. INDUSTRIALISATIE Een ander probleem is, of we dit jaar weer moeten volstaan met een post van enkele honderden guldens voor het reclame maken voor in dustrie-vestiging in Venray. Het mag raar klinken in deze tijd, nu ook in onze krant telkens adverten ties staan waarin personeel ge vraagd wordt voor bestaande en gevestigde industriën, maar we moeten toch het oog gericht houden op de toekomst. Blijft voor de bestaande indus triën de hoogconjunctuur bestaan? Kunnen deze alle mensen van werk voorzien en is een betere spreiding niet noodzakelijk? Vragen, die on willekeurig op blijven komen en waarop toch antwoord dient te komen. VERKAVELING En tenslotte is op landbouwge bied de komende jaren ook het no dige te verwachten. In het grote verkavelingsplan Noord Limburg is een groot deel onzer gemeente proefterrein, dat het eerst zal wor den aangevat. Zo links en rechts blijkt er toch al wat angst te zijn voor de dingen die komen gaan. Ook het gemeen telijk beleid o.a. met ontginningen en wegen etc. meer, zal hier erns tig rekening mee dienen te houden. En het is speciaal op dit terrein dat menig landbouwer de komende begroting nog eens extra zal be kijken. Of hij uit de cijfers veel wijzer zal worden, valt te betwij felen, omdat die voorlopig nog wel niet aan de orde komen, maar de toelichting zou op dit terrein VI DE BOUW VAN HUIZE ST. SERVATIUS. Het simpele krantenberichtje, dat de Broeders van Liefde 50 jaren geleden naar Venray kwamen, doet onwillekeurig de gedachte weer teruggaan naar de jaren rond de eeuwwisseling, toen aan de Oost zijde van Venray niets anders lag als de Stationsweg, met hier en daar een huis, een schuur en Beclet in het Veid. Vandaar liep een voetpad midden door het huidige Servatius-terrein naar de oude boerderij ,,'t Stepke" die lag aan de nu genoemde Ser- vatiusweg, tegenover Aben. Een groot complex boerenland, met het genoemde paadje, waar aan het eind het eeuwig piepende draaihek stond, dat moest verhin deren, dat men er met paard en kar doorreed. Het was op dit complex, dat op een vroege zomermorgen van 1904 het aannemersbedrijf Groenendael haar werkkeet plaatste om de bouw te beginnen van de eerste Nederl. stichting der Congregatie van de Broeders van Liefde uit Gent, het thans sterk uitgegroeide Huize St Servatius. Kort tevoren was voor dit doel een steenoven (veldoven) gebouwd op het stuk tussen 't Stepke en de Stationsweg. Maar voordat het zover was, was er nog al het een en ander aan voorafgegaan. De heer Henri Trynes, die nog al zakenrelaties in den Belgiek had in die tijd, had zo met een half oor eens opgevangen, dat er een Congregatie was, die zich in Ne derland wou gaan vestigen en zich daar wilde toeleggen op de krank zinnigenverpleging. Henri Trynes, die behalve uitge- inderdaad zeer voorlichtend kun nen werken. GROEI We hebben een greep gedaan uit de veelheid van problemen waar mede onze gemeentefinanciën erns tig rekening zullen moeten houden. Onze grote en snelgroeiende ge meente stelt grote eisen aan haar bestuurders, eisen, die niet altijd verwezenlijkt kunnen worden, doordat de financiën ontbroken, of omdat door den Haag of Maas tricht deze eisen niet worden inge willigd. Aan het eerste zal weinig te doen zijn, aan het tweede wel. Daartoe zal nodig zijn, dat in dat zelfde den Haag en dat zelfde Maastricht die noden nog eens extra beklemtoond worden. Waarbij men het kan be treuren dat het wetenschappelijk rapport, dat juist met het oog op die noden en die wensen eertijds is ingesteld, nog immer niet ver schenen is en waarvoor het geld naar onze mening als verloren kan worden beschouwd. We hebben de eerlijke mening gehad om de noden en de behoef ten van Venrays gemeente en be volking op wetenschappelijke wijze vastgesteld te zien. Maastricht eiste, dat het anders, grootser en uitgebreider moest. Nu is er niets. De verdediging van onze plannen zal er des te moeilijker om zijn, maar ook des te waardevoller zul- lee de resultaten zijn. Resultaten, die kunnen bijdragen tot de groei en bloei onzer gemeente op zo menig terrein. kookt zakenman, ook een man was met een grote liefde voor zijn ge boorteplaats, meende hierin een prachtkans voor Venray te zien en rustte niet, voordat hij de be wuste congregatie te pakken had en kwam zo én bij de Broeders van Liefde én de Zusters van Liefde in Gent terecht. Om een lang verhaal kort te doen zijn, Henri Trynes werd commis sionair, nadat enkele vertegenwoor digers der congregatie eens pools hoogte en kocht de gronden, ge legen tussen het Brukske en de Stationsweg. Het enigste huis op dit terrein van fam. Derickx en de boerderij 't Stepke van fam. Janssen werden uitgekocht en toen kon de bouwerij beginnen. GROENENDAEL Als aannemers werd gekozen het aannemersbedrijf Groenendael, dat in Venray niet onbekend was. Het had immers na de brand van 1888 en in 1898 een groot stuk aan „Jerusalem" gebouwd en had in 1903 de nieuwe kapel aan het St Jozefs klooster geplaatst. Hij wist dus iets af van kloosterbouw. De heer A.H. Martens werd uitvoerder op dit grootse werk en zo kon men be ginnen. Een der eerste broeders die hier kwam, was Broeder Willibald, die nog een Belgisch knechtje mee bracht, Alois, die ouderen onder ons zeker nog zullen gekend hebben. Hoewel deze broeder er helemaal niet vervaarlijk uitzag had hij het nodige ontzag tussen de werklui en wist ook als vertegenwoordiger der Broeders elders zijn zin door te drijven. Op de advertentie in deze krant kwamen in grote getale de met selaars en timmerlieden af. Het is misschien nuttig nog eens even de werktijden te noemen die in de zomerdag gingen van half 6 's morgens tot 8 uur 's avonds, ter wijl zaterdags tot 4 uur werd door gewerkt. In het begin bedroeg het uurloon voor de vaklui 12 cent, dat echter in de loop van de bouw-jaren iets hoger werd. In tegenstelling met de bouw van St. Anna, werden aan de bouw van Servatius geen Belgen te werk ge steld, maar waren het veelal Ven rayse mensen, terwijl ook van de kanten van Nijmegen vaklui naar deze bouw kwamen. Deze laatste betaalden zegge en schrijve 50 cent aan kostgeld per dag. Enkele hier van zijn in Venray blijven wonen. Veel moeilijkheden heeft de bouw niet ondervonden. Alleen met de steenbakkerij, die eerst op het bouwterrein werd uitgeoefend wilde het in aanvang niet zo goed lopen. De metselstenen zijn grotendeels geleverd door een steenfabriek uit Beugen, die aan het station gelost werden en vervolgens per kar naar het werk vervoerd werden. In begin 1906 kwamen de eerste Broeders, het feit, wat we nu her denken en in 1907 kwamen dan de overige, die hun heilzaam werk voor de lijdende mensheid hier in Venray begonnen. Daarover zal bij het komende feest in het volgend jaar nog wel het een en ander gezegd en geschre ven worden. We meenden er goed aan te doen, deze kleine voorgeschiedenis in deze rubriek als inleiding op dit grote gebeuren reeds nu af te moeten drukken. Dodenherdenking In Overloon Op zondag 14 oktober zal op de Engelse begraafplaats te Overloon de jaarlijkse dodenherdenking ge houden worden. De herdenking begint 's morgens om 10.30 uur met een hoogmis in de noodkerk, waarna een stille tocht naar de begraafplaats wordt gehouden. De plechtigheden zullen worden bijgewoond door acht Engelse offi cieren en een delegatie van het hoofdbestuur van het Nederlandse Oorlogsgravencomité. Aan het aan de gesneuvelden te brengen eerbetoon zal worden mee gewerkt door fanfare „Vrienden kring", het kerkkoor en de gemeng de zangvereniging van Overloon. Statenkieskring Horst Heden Zaterdag zal de Staten kieskring Horst een bijeenkomst houden in zaal Koenen te Well, aanvang 4 uur. O.m. heeft de ver kiezing plaats van een nieuw be stuur, waarvan alle leden herkies baar zijn. In plaats van de heer Coops te Gennep stelt zich daar voor beschikbaar de heer Ch. van den Broek te Gennep. GROENE KRUIS In plaats van donderdag 18 okt. vrijdag 19 oct. consultatiebureau voor zuigelingen uit de kerkdorpen. Openbare bekendmaking. Burgemeester en wethouders der gemeente Venray brengen ter open bare kennis, dat zij bij hun besluit van heden, no. 695, aan H. A. H. Rongen, wonende Oirlo E 25 te Venray, vergunning ingevolge de Hinderwet hebben verleend tot het oprichten van een handboogschiet baan op het perceel kadastraal be kend gemeente Venray, sectie F no. 2345, gelegen te Venray. Venray, 3 oktobèr 1956. De K.R.O. komt op bezoek Het overweldigend succes van de K.R.O.-revue „Uitverkoop" heeft er toe geleid, dat in de eerste maan den van dit seizoen deze revue op nieuw op toernee gaat. Een aantal plaatsen die nog niet konden wor den bezocht zal worden aangedaan en daarbij behoort ook Venray waar het K.R.O.-gezelschap woensdag 24 oktober 8 uur in zaal Wilhelmina zal verschijnen. Berry Kievits en Gerard Walden, de onnavolgbare kunstenaars van^ de lach, vormen weer de hoofd schotel van dit programma. Zij worden daarbij geassisteerd door Harry Boda met zijn clowneske humor. Ook muzikaal zal er volop te ge nieten vallen. De coloratuur-sopraan Coby Beek en de tenor John van Heumen vormen het solistisch ge deelte, terwijl het vermaarde KRO- revue orkest o.l.v. André van Wat- tingen de show veel fleur zal bijzetten. Mitzy Tieland en Betty Bell pre senteren liedjes vol charme en vrolijkheid en de dolle nummers van Harry Woodson zorgen er mede voor, dat U niet alleen ogen maar ook adem te kort komt. Het Hongaarse danspaar Frances Capy dartelt door het program ma heen en heeft de nodige ver rassingen in petto. Nick Godart bespeelt het meest veelzijdige in strument in het kleinste formaat: Het electronisch concertorgel. Met de weelde aan decors van Tom Manders en de costuums van Coby Stijlen is aan het geheel een luister bijgezet, waaruit moge blij ken, dat de K.R.O. kosten noch moeiten spaart om de jaarlijkse ontmoeting met de luisteraars tot een onvergetelijke te maken. Zorg er bij de kaartverkoop vroeg bij te zijn, want „Uitverkoop" is meestal gauw uitverkocht. Nadere gegevens vindt U in de advertentie in dit blad. Uitvoering dameskoor Zondag 21 october a.s. geeft het Venrays Dameskoor met medewer king van toneelvereniging Comedia uit Leunen een concert en toneel uitvoering in zaal Wilhelmina. Opgevoerd wordt de klucht in 3 bedrijven: Amor en de vliegende schotel. Kanunnik-deken van St Maarten vertrekt De kanunnik-deken van St Maar ten (Franse Antillen) pater J. Ver stappen, die zijn vakantie heeft doorgebracht in Oirlo, gaat deze maand wederom naar zijn missie land terug. Inmiddels heeft deze missionaris afscheid genomen van Oirlo en heeft uit dankbaarheid voor het vele, dat hij meekrijgt voor zijn missiegebied zijn dankbaarheid getoond door het geven van enkele films over Goude- loupe en het leven van zijn be woners. De afscheidsavond werd verder verzorgd door de Boerenkapel van Oirlo, die de stemming op deze avond er inhield. De herfst is weer in het land, wat zeggen wil, dat de tijd van voorbereiding voor de nieuwe be groting onzer gemeente weer ge komen is. De begroting, die men feitelijk als het werkprogramma voor het komende jaar moet zien en die, ondanks alle besnoeiingen, die er worden toegepast, toch ieder jaar opnieuw weer de aandacht vraagt, omdat ze in zekere zin het beleid in dat jaar zal bepalen. De begroting van dit jaar heeft ons verschtllende teleurstellingen gebracht. Grootse toekomstverwachtingen kwamen hierin niet tot uiting, om dat de zogenaamde kapitaals werken, de grote stukken dus, afzonderlijk bij begrotingswijziging moesten worden ingediend. Daarnaast dwong de vraag, of het Rijk de bijdrage in de kosten van gemeente-financiering wel zou verhogen een verhoging, die voor grootse plannen dringend noodzakelijk was tot de nodige voorzichtigheid. Dat er desondanks in het afge lopen jaar wel iets gebeurd is, zal iedereen moeten toegeven. We denken aan woningbouw, aanleg stamriool, aanleg en ver betering van straten en wegen, de uitbreiding van de verlichting en wat dies meer zij. Over het algemeen kan men over het afgelopen jaar tevreden zijn. Wat moet men nu verwachten voor het komende jaar? Verwachtingen, die ondanks de beperkingen toch wel in de begro ting te lezen moeten zijn ofwel te voorschijn komen in de zogenaam de pro-memorieposten. We willen een poging doen om hiervan enkele aspecten te belich ten. WONINGBOUW. In het komende jaar zal nieuwe bouw-contingent te voorschijn ko men. Iedere gemeente zal dan horen, wat zij op bouwgebied de eerstko mende jaren kan verwachten. Men zal dus met plannen moeten komen voor de verwezenlijking daarvan. Er zal dus grond moeten zijn voor de particuliere bouwers, er zal grond moeten zijn voor de wo ningbouwvereniging. Niet alleen in de kom, maar ook op de kerkdor pen. Het is algemeen bekend, dat reeds een kerkdorp ernstige moei lijkheden zal krijgen i.v.m. het leer lingen-aantal op de lagere school, maar daarnaast dient ook de vraag gesteld te worden of het niet diens tig is, dat op de kerkdorpen tot grotere uitbreiding van hetwoning- tal gekomen wordt. Een vraag, die verschillende aspecten heeft, die o.i. te weinig aandacht heeft. Het maar steeds uitblijvende resultaat van het sociologisch on derzoek zal daar mede oorzaak van zijn. Naast voorbereidingen voor de woningbouw, zal gezorgd dienen te worden voor ontsluiting der terreinen. Aanleg van riolen en wegen staat no 1, aanleg van gas, electriciteit en waterleiding nr. 2, verlichting is nr. 3 en zo kunnen we doorgaan. In de verschillende uitbreidingsplannen zullen nieuwe wegen etc. gereed gemaakt moeten worden. WEGEN Maardaarnaast ook andere wegen. Het steeds groter wordende ver keer stelt dagelijks nieuwe en gro tere eisen. Zeker voor wat de hoofdwegen betreft Maar ook de zgn. boeren wegen vragen de aan dacht. Iedere raadsvergadering opnieuw komen de nodige wegen-namen op tafel en.men moet constateren, dat er te weinig aan gebeurd, welke overigens goede redenen ook dife daarvoor zijn aan te voeren. Een nieuw plan juist voor het stofvrij maken en opknappen van deze wegen mag nu eindelijk verwacht worden. Die temeer kans van slagen hebben, als dat werk in een keer aanbesteed kan worden. SCHOLEN Met de uitbreiding van het aan tal woningen in onze gemeente, heeft al jaren lang de uitbreiding der scholen op zich laten wachten. We kunnen nu hopen, dat de nieuwe kleuterschool en meisjesschool in het Rectoraat der Paters eerstdaags hun beslag zullen krijgen. (Of de beschikbare grond bouwrijp is, is een andere vraag). Maar daarmede islmen er niet. Een tweede kleuterschool en een tweede meisjesschool voor de kom zijn nog steeds noodzakelijk. De lagere school voor de Vrede- peel is een ander gebouw, dat ver wezenlijkt dient te worden op korte termijn. Uitbreiding van de Ambachts school en de bouw van een nieuwe land- en tuinbouwschool staan even eens op het programma en al zal de verwezenlijking der nieuwe HBS het komende jaar niet direct nodig zijn, ook deze vorm van onderwijs zal de aandacht verdienen, opdat, wanneer tot verwezenlijking kan worden overgegaan, niets in de weg staat. Over de gymnastieklokalen is genoeg gesproken en geschreven. Maar gebouwd en klaar is er in de kom nog geen enkele. Hoe men enerzijds de ministeriële voorschrif ten op dit terrein in overeenstem ming moet brengen met die van de minister van wederopbouw is een vraag, waarop nu eindelijk eens een antwoord gegeven dient te worden. Alleen al het rapport van de schoolarts te dien opzichte spreekt duidelijke taal. ZALEN-PROBLEEM Zowel kom als kerkdorpen zitten met het zalen-probleem. De nieuwe regeling, zoals die ontworpen is voor Ysselsteyn, voldoet en we kunnen slechts hopen, dat Ged. Staten toestemming daarvoor zal verlenen. Al moet men goed in de gaten houden, dat van de bewoners alsnog zeer grote offers worden gevraagd. Voor de kom ligt de situatie wel enigszins anders. Hier is een be-

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1