Yenray in hel teken van de B.B. De scholenkwestie Geachte medeburgers. Gedeeltelijke bescherming is onvoldoende bescherming vraagt weer de aandacht WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PROGRAMMA Beter een B.B; zonderoorlog dan een oorlog zonder B.B# Zaterdag 22 September 1956 No 38 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG W PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI lil DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.ro. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL I 1.25 BUITEN VENRAY I 1.45 INWONERS VAN VENRAY. Ongetwijfeld hebt U zich in de afgelopen week reeds afgevraagd: wat is er aan de hand dat ik aller - wege in straten en etalages, met vlaggen, affiches en spankoeken de aandacht zie gevestigd op de B.B.? Het behoeft voor U geen onge rustheid te betekenen. Integendeel. Het doel is alleen om twee weken lang uw aandacht te vestigen op de B.B. Het is voor mij als burgemeester der gemeente Venray een voldoe ning te mogen constateren, dat reeds velen in onze gemeente tot de B.B. toetraden en daarmede bewezen de slagzin reeds te hebben begrepen die op een van de span doeken staat: Wacht niet tot het te laat is, meld U nu voor de B.B. Van de andere kant mag men niet blind zijn voor de tekorten die nog bestaan in de B.B.-organisatie. Het voornaamste tekort is nog het tekort aan personeel, en spe ciaal in Venray-kom. Materiaal is aanwezig. Instructeurs zijn beschik baar. Ik acht de twee weken, dat Venray in het teken van de B.B. staat, zeer belangrijk. Eenerzijds omdat allerwege de aandacht op de B.B. wordt geves tigd, anderzijds omdat na deze twee weken Venray het antwoord zal moeten geven of men doordrongen is van de grote belangrijkheid van de B.B. Reeds meerdere malen kon U kennis maken met de reeds be staande ploegen in de B.B.-organi satie. Ook in de komende week zult U de mannen en vrouwen, die reeds dienst namen bij de B.B. met begeleiding van de onderscheiden muziekkorpsen Venray zien binnen trekken en daarna zien deelnemen aan de gezamenlijke mars door Venray's straten. Laat deze mannen en vrouwen niet alleen staan en laat uw be scherming niet aan anderen over, doch treedt zelve ook toe tot de B.B. Venray rekent op U De Burgemeester van Venray Mr. A. H. M. JANSSEN Reeds verscheidene dagen staat Venray geheel in het teken van de B.B. Vlaggen wapperen, affiches zijn aangebracht voor vele ramen, sets zijn geplaatst in etalages. Deze propaganda hebben wij niet gevoerd omdat wij het aardig vinden, doch omdat het NOOD ZAKELIJK is. Noodzakelijk, omdat gebleken is, dat velen nog zeer weinig afweten omtrent doel, taak en werkwijze van de Bescherming Bevolking. Ware men beter georiënteerd, dan was de toeloop van vrijwilligers ongetwijfeld groter geweest. Het is dan ook vooral daarom, dat wij met de voorlichting via de tot nu toe gevoerde wegen niet wensen te volstaan. Wij geven eenieder die verant woordelijkheid voelt jegens zijn medeburgers in nood, de gelegen heid om een grote voorlichtings avond bij te wonen op woensdag 26 september a.s. om 8.30 namiddag in het Luxor-Theater. Het pro gramma van deze avond vindt U op deze pagina eveneens vermeld. Wie worden hier verwacht Alle dames en heren vanaf 16 jaar, die niet dienstplichtig zijn en die een persoonlijke uitnodiging heb ben ontvangen. Voor de dames zijn er plaatsings mogelijkheden bij de dienst E.H.B.O., de sociale dienst en als telefoniste. Voor de mannen is plaats bij brandweer, opruim- en reddings dienst, E.H.B.O., melder en (motor) ordonnans. U bent allen van harte welkom. Indien wij gezamenlijk onze schouders onder dit mooie werk van gemeenschapszin plaatsen, dan zal het waarachtig wel gaan- Tot woensdag. Het P. H. B B. L. L. M. LAURENS SE i!ilillillllll!llllllll!llll!lllillll!!llllllllll!llllllll!llllll!llllllll van de grote B.B. avond op woensdag a.s. bij ge legenheid van de sluiting der B.B.week in Venray 7.30 u. Grote B.B.ster-mars door de voor naamste straten van Venray. Deze mars zal muzikaal opgeluisterd worden door ver schillende Venrayse muziekgezelschappen en hieraan zal o.a. deel worden genomen door de geüniformeerde leden der B.B., de Roode Kruis colonnen en de reserve politie. 8.30 uur Grote voorlichtingsbijeenkomst in het Luxor Theater. Op de eerste plaats toegankelijk voor alle personen die hiervoor een uitnodiging hebben ontvangen. Deze uitnodi ging geldt tevens als plaatsbewijs. Voor zover er dan nog plaatsruimte beschikbaar is, is de zaal toegankelijk voor dames en heren, welke belangstelling hebben voor de B.B.- organisatie. De toegang is geheel vrij. Op deze voorlichtingsbijeenkomst zal het woord gevoerd worden door de heer burgemeester van Venray, het plaat selijk hoofd der B.B., de heer Laurensse. Het werk en de organisatie der B.B. zal worden toe gelicht door de hoofdvertegenwoordiger van de stichting Bevordering Bescherming Bevolking de heer Verwaijen. Na de pauze zullen enkele interessante B.B.-films worden vertoond. 8.30 bindingsbijeenkomst voor alle leden. Terwijl in het Luxor-Theater de voorlichtingsbijeenkomst wordt gehouden, is er in zaal Wilhelmina een bindings bijeenkomst voor alle leden van de plaatselijke B.B.-orga nisatie, Rode Kruis-colonne en de reserve politie. Deze bijeenkomst wordt geleid door een der blokhoofden de heer Colsen. Op deze bijeenkomst wordt gesproken door de Burge meester van Heythuysen, als secretaris van de krlngraad van de B.B.-kring Limburg Noord, door Mr. Spitz, als ver tegenwoordiger van de Stichting Bevordering B.B., waar na de groepvaardigheidsdiploma's zullen worden uitgereikt. De avond zal verder in gezellig samenzijn worden door gebracht. iil!lllllllllllll!llllll!lillllll!llllllllllll!i!lllllll!lll!llllllll;||||!ll!l||||!l|||||!||||||||[||||||M Wie zou er aan denken met één schoen te wan delen in ons wisselvallig klimaat? Wat te denken van een B.B. die onvoldoende bezet is en daar door slechts gedeeltelijk, dus onvoldoende haar taak kan verrichten. Geloof niet dat een B.B. overbodig is. Even wisselvallig als ons klimaat is ook de wereldpolitiek. Vandaag schijnt de zon, maar morgen kan een bui opsteken. Daarom heeft de burgemeester van onze stad de wijkhoofden van de B.B. gevraagd een zelf- beschermingsorganisatic op te bouwen. Voor een groot deel zijn' we hierin geslaagd. Maar er zijn nog plaatsen onbezet. Daarom doen wykgenoten in de B.B. binnenkort een beroep op u, mannelijke en vrouwelijke wijk- genoten van 16 jaar en ouder, nog buiten de B.B., belangstelling te tonen voor de zelfbeschermings organisatie in Uw wijk. Overweeg ernstig welke hulpJU aan de B.B. in uw wijk kunt bieden. Publicatie Stichting Bevordering Bescherming Bevolking De jongste raadsagenda legt on bewust de nadruk weer eens op een uitermate dringend probleem in onze Venrayse gemeenschap nl. de scholenkwestie. Men vindt er een busdienst in voor de leerlingen van de lagere school uit de Vredepeel, men vindt er de verbouwing in van de barak in de Patersstraat en tenslotte horen we hoe de uitgebreide land bouwschool terecht komt in een gesloten café. Waarschijnlijk zal deze raadsver gadering op dit terrein nog meer te horen geven, daar het raadslid Veraart op de laatste raadsvergade ring verder nog een uitvoerig exposé gevraagd heeft van de scholenbouw-geschiedenis in de kom t.w. de nieuwe meisjesscholen en de kleuterscholen. Zijn we goed ingelicht dan zal eerstdaags de gunning van een nieuwe kleuterschool in het recto raat der Paters een feit zijn. Met de meisjesschool die volgens verklaringen in de raad zou zijn toegewezen is men echter nog lang zo ver niet. Na een kort ge leden bezoek van de nieuwe inspec teur is weer eens de nood beklem toond en opnieuw een verzoek ingediend om een zeven-klassige meisjesschool te mogen bouwen. Dat intussen de nood hoog ge stegen is, bewijst o.a. het feit dat de barak in de Patersstraat weder om moet worden uitgebreid. Vorig jaar werd gezegd, dat de twee klassen, die er toen in moes ten, er zeker niet langer als een jaar in zouden blijven. Nu komt er een derde klas bij en wie weet hoeveel geld en hoeveel kinderen er nog in gestopt moeten worden, voordat aan die nood eindelijk eens een einde komt. We kunnen de Arbeidsdienst 12 jaren na haar opheffing nog steeds dankbaar zijn, indertijd die barak ken in de Endepoel geplaatst te hebben, want anders waren we reeds jaren geleden vastgelopen met ons onderwijs. Zo ligt dan de toestand in de kom. Waarbij dan aangetekend moet worden, dat behalve de bouw van de kleuterschool en de meisjes school nog minstens een kleuter school, een meisjesschool of uit breiding van de bestaande en uitbreiding van een jongensschool noodzakelijk is. In de Vredepeel ligt ook een tamelijk hopeloze situatie. Daar zijn kinderen, die op de Rips naar school gaan, andere weer op de Twist en tenslotte het grootste gedeelte naar Merselo. Dat de resp. ouders verzoeken om een fatsoen lijke vervoersgelegenheid naar Merselo is begrijpelijk, zeker nu de winter gaat naderen. Want 7 tot 10 km fietsen in slecht weer is voor een volwassene al niet pret tig, laat staan voor kinderen, die bovendien dan nog practisch de hele dag in hun natte plunje moe ten blijven zitten. Dat vervoer kost de ouders en de gemeente geld. Veel geld zelfs en ook hier kan men vragen of dit evenals bij de uitbreiding van de Venrayse barak niet allemaal nodeloos verspilt geld is. De bouw van een kleine school als in de Vredepeel voorlopig nodig is, zal toch heus de bouwcapaciteit van Nederland niet in het gevaar brengen en evenmin de staats financiën. Ieder jaar, dat men moet wachten, kost alleen aan vervoer ruim f 5000— om van alle onge makken, zwerftochten der kinderen, etc. meer dan nog maar niet te praten. Punt nr. 3 is het landbouwonder wijs, dat ook alweer in de knel zit. Of een café nu het juiste onderkomen is, laten we anderen over te beoordelen, maar wel mag de Vraag gesteld worden wat er gedaan wordt voor de oplossing van dit noodgeval. Een verdieping op de oude school blijkt weinig kans van slagen te hebben, omdat de „ondergrond" zwak ter been schijnt, zodat dus elders een nieuwe gebouwd zal dienen te worden. En hoe lang dat duren zal, weten we intussen wel. Want het is dit vak onderwijs alleen niet, dat met ruimte tobt. Het is een publiek geheim, dat het bestuur der Ambachtsschool een mogelijkheid aan het zoeken is om uit te kunnen breiden, wegens plaatsgebrek. En de nieuwe gym nastiekzaal voor het huishoud- onderwijs is al lang toegezegd, maar nog steeds niet verwezenlijkt. Om van dit alles de gemeente of schoolbesturen aansprakelijk te stellen, zij verre van ons en zou bovendien, ook onjuist zijn. De ministeriële maatregelen op het gebied van onderwijs en scholen bouw geven nu eenmaal zeer weinig ruimte en totaal geen gelegenheid tot eigen initiatief. Een andere kwestie is echter of men de grote toevloed voor het lagere en vakonderwijs niet eerder had kunnen onderkennen en zo doende eerder de voorbereidende maatregelen had kunnen treffen (waarmede dan ook niet gezegd is, dat ze dan eerder zouden zijn uitgevoerd). Men heeft indertijd mede hiervoor de nodige gelden uitgetrokken voor een sociologisch onderzoek, waarbij o.a. een bevol kingsonderzoek zou gehouden wor den en de bevolkingsopbouw etc. meer bekeken zou worden en waar bij dan vanzelfsprekend conclusies getrokken konden worden inzake het aantal leerplichtige kinderen, de toekomstige leerlingen van het vakonderwijs en bv. de ouden-van- dagen zorg. Dat onderzoek is twee jaren ge leden begonnen. Deelrapporten stonden iedere raadsvergadering op het punt van verschijnen. Misschien dat er ooit wat van in de geheime vergadering te horen is geweest, dat blijft dan natuurlijk onbekend, maar tot de buitenwereld is er in ieder geval nooit iets van door gedrongen. Rest dan de vraag of dit geld dan weggegooid is (in twee jaren tijds is er al weer veel veranderd) of dat men die cijfers niet meer nodig heeft. Uit wat de scholenkwestie ons geleerd heeft, blijkt echter, dat dergelijke cijfers van groot belang zijn. De Raad zal al deze punten waarschijnlijk aanvaarden, zeker omdat er op het ogenblik geen andere oplossing te vinden is. Maar zal bij die gelegenheid on tegenzeggelijk er op staan, dat bij de betreffende ministers o.a. bij de hernieuwde aanvrage om verho ging van de uitkering uit het gemeentefonds, wordt aangedron gen op een definitieve oplossing van de scholennood in Venray. Iets dat na 12 jaren noodbehuizing en overbevolkte scholen onderhand toch wel mag. Ook sociale voorzieningen 6 pet omhoog De uitkeringen krachtens de ver schillende sociale werkvoorzienings regelingen zullen, wanneer de minister van Sociale Zaken hieraan zijn goedkeuring hecht, verhoogd worden met 6 pet. In de laatste vergadering van de centrale revisie- en contactinstantie hebben de drie vakcentralen en de vereniging van Nederlandse gemeenten hun mening aan de minister van Sociale Zaken bekend gemaakt. Men heeft de minister het vol gende geadviseerd: De werklozen, die vanwege de ge meente te werk zijn gesteld op een bepaald object, zullen de uitkering ineens van 3 pet. over 1955 moeten krijgen, een verhoging van de va kantietoeslag tot 4 pet, uitbreiding van het aantal vakantiedagen tot 15 per jaar en een loonsverhoging in 1956 van 6 pet. (Het ligt voor de hand, dat deze loonsverhoging op 1 september 1956 ingaat). De „hoofdarbeiders", die ook door de gemeente te werk worden ge steld, zouden dezelfde verhogingen krijgen. De uitkeringen, die gedaan wor den krachtens de sociale voorzie ning-A zullen met 6 pet verhoogd moeten worden; de uitkeringen krachtens de sociale voorziening-B zouden ook met 6 pet omhoog moe ten gaan en bovendien zou ook de huurvergoeding met 6 pet verhoogd moeten worden. De twee laatste voorzieningen (A en B) zijn in het leven geroepen voor hen, die niet onder de werk loosheidswet vallen. De A-regeling is afgestemd op het laatst verdiende loon, zoals dat ook in de Werkloos heidswet is voorzien. Ze is slechts van beperkte duur. De B-regeling is van langere duur niet gebon den aan een tijdslimiet en afge stemd op de levensbehoeften. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS A.s. DONDERDAG Consultatiebureau voor zuigelingen uit de kerkdorpen Gevonden Sierspeld, plestiek draagtas, damessjaal, 1 paar bruin lederen winterhandschoenen, zakdoek en bruine heren overjas, Politiebureau; fietspomp, Th Willems, Merselose- weg 19; wandelsporcmedaille, van Leuken, Leunseweg 13; parelmoer rozenkrans, M. Wijnands, Oostsingel 30; zwarte dameshandschoen, Rein- ders, Burg. vd. Loostraat 3; arm band, A. Scheepers, Schoolstr. 22; bruine portemonnaie met inhoud, Strijbos Castenray F 14a. Rechtbank Roermond Dinsdagmorgen sprak de arron dissementsrechtbank te Roermond vonnis uit tegen P. G. landbouwer te Venray lichamelijk letsel door schuld f 75 subs. 30 dagen hech tenis. Hand- span- en trekdiensten voor Roermondse Rechtbank Dinsdagmiddag diende voor de Roermondse arrondissementsrecht bank de zaak tegen Venrays burge meester mr. A.H.M.J. wie over treding van de arbeidswet en vei ligheidswet en -besluit ten laste was gelegd. Deze zaak was aanhangig ge maakt toen op 28 juli van het vorig jaar vijf inwoners van Venray onder wie een luitenant der Ko ninklijke Landmacht krachtens een daar geldende verordening waren opgeroepen tot het verlenen van hand-, span- en trekdiensten, hetgeen in de Venrayse volksmond als „piekenieren" wordt bestempeld. Door tussenkomst van deze offi cier maakte de Rijkspolitie alhier proces-verbaal op tegen de burge meester, omdat er op het werk geen arbeidslijst en geen verbandtrommel aanwezig waren en er voor de „pie- keniers" geen privaten in de on middellijke nabijheid van het werk beschikbaar waren. In eerste instantie had de kanton rechter te Venlo, mr. J. ontslagen van rechtsvervolging, tegen welk vonnis de ambtenaar van het O.M. aldaar in hoger beroep was gegaan. Voor de groene tafel gaf mr J. uitdrukking aan zijn overtuiging, dat op de hier genoemde werk- objecten, herstelling en verbetering aan een in gemeentebeheer zijnde weg, arbeids- en veiligheidswet niet van toepassing zouden zijn, aan gezien hier slechts sprake was van het vervullen van een publiekrech telijke verplichting in het kader van deze hand- en spandiensten. Ook bestond er z.i. geen verhouding werkgever-werknemer t.a.v. ar beidsovereenkomst en loon. Uitspraak 2 oktober. Varken sfokdag Op de varkensfokdag te Helden, wisten onderstaande Venrayse var kens een prijs te winnen: Beren geb. tussen 14 en 18 1955: lb Dirk P 202, L. van Osch Heide. Beren geb. tussen 1—8 en 111 1955: lb Dorus P. 2002, beerhouderij Ysselsteyn. Zeugen geb. v. 1—8 1955: la Lea 39574, J. Arts Ysselsteyn. Deze zeug werd reserve-kampioen. Zeugen geb. tussen 1—8 en 20—9 1954: 1 Norma 46357, Fr. Janssen, Ysselsteyn. Zeugen geb. tussen 15 en 15—6 1955: la Renske 10546, J. Droesen Heide; lb Wanda 10515, P. v. Dijck Leunen.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1