Land enTuinboaw minstens 35 koppen geurige koffie uit een blikje II GRUYTER'S fa. vd. Monckliof Meisjes,! Een wolvenjacht in 1688 in het Land van Cnijck. S. DAMJredestraat 11 Mo Wij vragen U: Hebt U één vinger vrij? SUPER NORMA isso betekent kwaliteit f VOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" VEEL REGEN MINDER GRAS. Een titel, die in andere jaren, vooral in zomer en najaar een tegenspraak in zichzelf is. Juist een buitje op zijn lijd is dan de voor waarde voor een aanhoudende gras- groei. Tegenwoordig mag van buitjes niet gesproken worden, de buien duren dagen, weken: buien, afge wisseld met opklaringen Soms draait men het in het weerbericht ook om, dat is dan een dag, waarop de Nederlandse boer in 1956 de oogst droog moet zien te krijgen. Dit sombere beeld is echter nog niet zwart genoeg, helaas De grote hoeveelheden regenwa ter maken ook het grasland zó drassig, dat de zo ernstig gevaar gaat lopen. Reeds zijn er streken ook buiten de overstroomde ge bieden in het oosten van het land waar de koeien op stal zijn ge zet. Is dit in uw geval ook noodzake lijk? Vergeet niet, dat de verliezen op een normale weide al rond 20 pet liggen, nu is het veel hoger. Stukgetrapt grasland herstelt zich zeer langzaam, ook volgend jaar ondervindt u er last van. Opstallen kost tijd en geld, in derdaad. Misschien echter blijft de melkgift beter op peil. Bedenk dat, vooral nu de verspeelde melk dik wijls niet meer terug komt. Weegt u vooral het voor en tegen eens goed tegen elkaar af. Voor groenten- en fruittelers. De Prov. Voedselcommissaris voor Limburg maakt bekend: dat vanaf 1 september 1956 weer de volgende aanvragen in behan deling kunnen worden genomen: erkenning als groenteteler, erkenning als fruitteler, nieuw tuinbouwteeltrecht, overschrijving van tuinbouwteelt- recht, aanplant van boomgaarden en overname van boomgaarden. Betreffende aanvragen moeten gericht worden aan Bureau PVC afdeling Tuinbouw Landbouwhuis, Roermond. Op 6 mei van het jaar 1688 wer den de inwoners van Maashees en Holtees verplicht des morgens vijf uur precies door de Loonse bossen te jagen en kregen gelegenheid dit in een uur tijds te volbrengen want de aankomst in Overloon was vast gesteld op 6 uur, pünt van samen komst in Overloon was „die kerkhe in het midden van het dorp". Ook Vierlingsbeek, Groeningen en Sam- beek moesten om zes uur in Over loon zijn op welk tijdstip ook de „manschap"van Loon klaar moest zijn om in goede orde de jacht sa men aan te vangen en te beginnen van de Venrayse peel nederwaarts over de peel tot St. Anthonis. De bewoners van de Sambeekse hoek moesten om 7 uur precies bui ten voor de peel in alle stilte hun posten innemen en wanneer Maas hees, Loon, Vierlingsbeek daar wa ren aangekomen zich met laatstge noemde rotgezellen verenigen en zo gezamenlijk over de Sint Anthoni- sche peel tot voor de Lekersepeel doorjagen. Zij moesten zich daar in alle stilte ophouden tot Beugen, Rijckevoort en Leek zich bij hen voegden Beugen, Rijckevoort en Ledeacker moesten om 7 uur voor den Ber- kenbos" wezen, door die bossen en weiden jagen en daar voor de Beu- gense peel de genoemde jagers van het zuiden opwachten, zich daarbij voegen om zo verder gelijk en or delijk van elkaar gescheiden, over de Beugense peel, over de „geme- len peel", voorbij Wanroy, jagende blijven om daar op de heide halt te houden of stil te staan tot zij an dere orders ontvingen De wolvennetten met palen en hamers moesten op karren geladen met de manschappen die daarvoor waren aangewezen precies des mor gen 6 uur midden op het Bort zijn tussen „de. Gasselsen en Bortsen bosch". Haps moest de jacht in 'tLoo en in de Singel voor haar rekening nemen, terwijl St. Agatha het druk genoeg had met haar eigen bossen. Beide dorpen kregen opdracht pre cies om 6 uur in Beers bij de schut- boom te zijn. Zo ookCuyck, Heeswijk (een ge hucht bij Cuyck) en Beers. Linden moest zich melden, eveneens om 6 uur, aan de Kleine Geest bij het hecken. Gassel en Escharen ook om zes uur bij het huis van Jan Aerts in Gassel, maar de rotten van het gehucht Hassel moesten in mars tempo eerst de bossen onder Hal en Tongeren doorjagen. Beide auto's staan hier rechts op de weg, maar toch is er een fout gemaakt. Het is na melijk verboden, een voertuig zo stil te laten staan, dat de vrijheid van het verkeer meer dan nodig wordt belemmerd. Dit^schijnt de bestuurder van auto A, die hier zo gezellig keuvelend uit zijn wagen stapt, helemaal te vergeten. Het was een kleine moeite geweest de auto een eindje verderop te darkeren. Zij dienden zich dan te melden tussen de Kooij en het Krayenbosch Mill had zich in dezelfde richting te spoeden maar moest „verre blij ven van het Bortsenbos". Wanroy en St. Hubert zouden zich melden bij den Kerkdijk, die van de Prince- hove naar Beers liep. Eenieder werd verzocht zich aan de voorschriften te houden en pre cies op tijd te zijn op de plaats hun aangewezen Zij moesten ter plaatse stil blij ven staan om de verdere orders voor de jacht af te wachten. Op 't sein van de hoorn trokken allen gezamen lijk op om de ingesloten wolven in in de netten te drijven. Degenen die op het laatste ogen blik weigerden werden gestraft met een fikse boete. Na afloop kwamen allen tezamen naar Mill bij de Hoof se Kapel om aldaar nadere orders te ontvangen om de berken te om sluiten en door te jagen. De geschiedenis vermeldt niet dat er ooit ongelukken zijn voorgeko men. Wij hebben daarom de indruk dat de wolven te schuw waren om mensen aan te vallen en zich be perkten tot grof- en pluimvee. In artikel 10 van het reglement had de Ambtsman verordeneerd dat, opdat de jacht met succes ge schiede, en de onwilligen naar be horen gestraft werden, de richter - boder.s, boswachters, rotmeesters en andere die iemand aanbrachten, die zijn plicht verzuimd had, be loond zou worden met een derde van de boete. Opdat ieder des te ijveriger en met alle vlijt aan de jacht zou deelnemen, werd nog bepaald, dat degenen, die een oude wolf schoot 6 golt guldens en degenen, die een jonge wolf dood of levend in han den kreeg, 3 golt guldens ten laste van de kas van het gouvernement Land van Cuyk betaald zou krij gen. Na de jacht zal iedere jager zijn snaphaan (geweer) afschieten met de loop in de lucht, opdat hierdoor geen ongelukken zullen gebeuren en opdat onderweg naar huis geen lopend of vliegend wild geschoten zal worden. Sovjet-illusie volkomen verregend Bijna overal in de Sovjet-Unie worden de grote oogsten, die men had verwacht, bedreigd door regen en in sommige streken in Kazak stan is het leger te hulp geroepen voor het binnenhalen van de tarwe oogst. .„Toen met het oogsten werd be gonnen, werd een ongekend grote oogstvoorspeld. Volgens voorlopige rapporten zag het er naar uit, dat de oogstopbrengsten dit jaar vooral in de maagdelijke gebieden van Siberië en de Sovjet-republieken van Centraal-Azië, zelfs de optimis tische verwachtingen van de secre taris der communistische partij, Kroetsjef zouden overtreffen. Zoals bekend, is Kroetjtsjef de initiatiefnemer van een enorm plan tot ontginning van de ongebruikte landbouwmogelijkheden, waarmede twee jaar geleden is begonnen. Het staat thans echter vast, dat de oogsten in Siberië zware ver liezen hebben geleden. In sommige streken ligt de tarwe op de velden te rotten en tenzij het gewas spoe dig kan worden opgeslagen, loopt een groot gedeelte van de oogst gevaar verloren te gaan door de vorst, die reeds spoedig in Siberië en andere gebieden wordt verwacht. Andere moeilijkheden, waarmede men te kampen heeft, zijn een te kort aan geschoolde arbeiders en de slechte regeling van het gebruik van landbouwmachines en transport middelen. Alle bladen dringen er thans bij de boeren op aan het binnenhalen van de oogst te verrichten met de kracht van een militaire operatie. Volgens de officiële rapporten was de vorige week nog slechts ongeveer 57 pet van de oogst bin nengehaald en gedorst. Behalve in de Oekraïne is de opbrengst per bebouwde eenheid grond dit jaar echter in het gehele land dermate goed, dat men toch nog een betrek kelijk bevredigende oogst meent te kunnen verwachten, zelfs wanneer men rekening houdt met de onver mijdelijke verliezen. Het wordt echter waarschijnlijk geacht, dat de regens en de ver tragingen in de oogstwerkzaam- heden de verleden maand geuite hoop de bodem zullen inslaan, dat de Sovjet-Unie dit jaar meer graan dan ooit tevoren zal hebben. Vanaf f 10.- per maand wordt aan huis geleverd mantelcostuums, herencostuums, kinderkleding, wintermantels, loden jassen, gabardine en regenkleding, baby-uitzetten, wollen dekens, wo ningtextiel, leren jassen, stalen meubels, bankstellen, enz. tegen scherp concurrerende prijzen, Inllichtingen bij Verkoopkantoor Telefoon 2227 Dan kunt U zonder moeite de kleuren van Uw SUPER NORMA verwisse len. Want één lichte vingerdruk maakt elke kleur „schrijf, klaar". Geen moei zaam, tijdrovend ge draai, maar vlot en feilloos „overscha kelen". Keuze uit 2-, 3-, 4- en 6 kleuren potloden. Prijzen vanaf f 9.50 bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof- S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393 Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14 Mej. T. Coenen, Patersstraat 30 Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck D 67, Tel. 263. Esso tractorpetroleum en dieselolie Esso smeeroliën en vetten Esso Rust Ban (voorkomt roesten) alle inlichtingen - gratis adviezen G. Vissers, Herstraat 23 - HORST - Tel. 04709-422 Lange ta.nktreinen rijden in alle landen om Esso produkten naar hun plaats van bestemming te brengen. De naam Esso is Uw waarborg! Koop geen kat in de zak", maar neem uitsluitend ver trouwde Esso kwaliteiten, dan bent U zeker goed af!

Peel en Maas | 1956 | | pagina 4