Kleine spaarders economisch vogelvrij fa. vd. Munckhof SPORT 1 i Land- en Toinbonw Het weer in sept. en oct. De naam iss@ is een Sierbus met rol beschuit V#Gé B Voordat de tweede wereldoorlog ons in zijn knellende greep hield, werden wij tot de felst sparende volken van de wereld gerekend. Schamper noemden veel buiten landers ons wel eens „potters". Inderdaad is de economische cri sis in de dertiger jaren in ons land zo vlijmscherp gevoeld, omdat wij uit het toen gedaalde inkomen ook nog een aanzienlijk deel trachtten te sparen. Een deel van het inkomen werd niet verteerd, waardoor de con sumptie dus öf werd uitgesteld of werd afgesteld. De industrie ver kocht dus minder en dit bevorderde de werkloosheid. Het is dus zo, dat op een zeker moment dat sparen op het econo misch leven een verlammende in vloed kan uitoefenen. Onze reactie zou kunnen zijn, dat we dan maar niet moeten potten, maar alles uitgeven. Immers, dan houden we de industrie aan het werk, dan verdienen de daar wer kende mensen en dan blijft de consumptie op peil, waardoor de welvaart wordt bevorderd. KORT OF LANG? Om dit probleem op te lossen, moeten we een onderscheid maken tussen een korte en een langere periode. Gedurende een korte peri ode kan dat sparen schadelijk lij ken, met een enigszins wijde blik kan en zal men zijn mening spoe dig herzien. Om dit te verduidelijken, willen wij nog eens het klassieke spaar- voorbeeld geven, waaruit het nut van deze bezigheid blijkt. Men moet zich daarvoor in oude tijden een mens voorstellen, die absoluut nog over geen hulpmid delen beschikt en die bijv. alleen vis eet. Deze mens heeft de gehele dag nodig om voldoende vis te vangen, waarmee hij zich dik en rond kan eten. Op zekere dag besluit hij een deel van de gevangen vis niet te consumeren, maar te bewaren. Hier wordt dus een deel van het dage lijks inkomen niet verteerd. Wanneer de beschreven mens dit sparen in oervorm enkele dagen volhoudt, hoeft hij op zekere dag niet uit vissen te gaan, maar kan hij leven van de gespaarde vis. Hij kan die dag besteden aan 't maken van een net, waarmede hij de vol gende dagen veel sneller vis kan vangen dan voorheen met de han den. Het proces van kapitaalvorming heeft hjer een aanvang gemaakt. Zeggen we nu, dat die man in het aanvangstadium alleen maar minder eet, dan heeft op dat mo ment dat sparen nog geen zin. Later, wanneer hij de bespaarde vis gaat omzetten in vrije tijd om een net te maken, blijkt het dat de welvaart van de mens door dat sparen uiteindelijk toch toeneemt. Naarmate we een deel van onze hedendaagse mogelijkheid tot pot verteren verleggen naar de toe komst, zullen we daar later vruch ten van plukken. WAARDE VERLIE ZEND GELD. Deze waarheid als een koe is in onze dagen ontluisterd. Het zijn in meer dan één geval de spaarders, die de dupe worden van hun politiek. Dit komt, omdat wij in de mo derne tijd onze besparingen in geld maken, dat helaas niet waardevast is. Wanneer wij een deel van ons in geld verkregen inkomen afzon deren voor kwade dagen of voor de oude dag of om er een nieuw inkomen (rente) uit te trekken, dan blijkt het, dat een deel van de geldswaarde -is verdwenen wanneer we dat gespaarde willen gaan ge bruiken. Onze visser uit het voorbeeld zou nimmer hebben gespaard, wanneer hij wist, dat op het moment van consumptie al zijn vis bedorven zou "fcijn. En zo gaat het nu ook met de geldontwaarding. Weten we van te voren, dat een deel van het geld, dat we besparen zijn waarde verliest, dan moedigt dit het maken van besparingen niet aan. En daar lijden de spaar banken dan onder. Zij moeten al lerlei propaganda maken om de spaarders aan te moedigen, want laten wij het sparen na, dan neemt de welvaart^niet meer toe. Denken wij maar aan het voor beeld van de visser. SPAARZIN GEDOOD. De spaarbanken zijn er in de loop der jaren in geslaagd, om de spaargeest weer op te wekken. Ons volk legt weer grote sommen terzijde in de hoop, daar vruchten van te plukken. Laat men echter de nog steed, voortdurende geldontwaarding vrij spel, dan zal op de duur elke prik kei tot besparing gedood worden en dan zullen wij dit in onze welvaart voelen. Men heeft, gezien de waarde vermindering van de gulden, met de belangen van spaarders in de afgelopen jaren nauwe lijks rekening gehouden en het bestaande tekort aan risico-dra gend kapitaal (dat is geld in aandelen belegd) is een gevolg van deze degradatie van spaar ders tot een vergeten groep. Belegging in aandelen is slechts mogelijk wanneer men eerst een bepaald bedrag heeft ver zameld. Intussen blijft de besparing tot de verbeelding van de mens spre ken. Men kan het voor zeker hou den, dat een deel van de mensheid van nature geneigd is tot sparen. En deze groep moet haar nuttige bezigheid telkens met geldontwaar ding bestraft zien. Belegt men zijn geld in een ver zekering, dan is de kans groot.dat men minder in waarde terug ont vangt dan men stort. Neemt men obligaties voor zijn geld, dan ontvangt men weliswaar een vaste rente, die zo langzamer hand de 4 pet. weer overschrijdt, maar de waarde in goederen van de hoofdsom kan in de loop van de leentijd zoveel dalen, dat alleen de schuldenaar van de lening pro fiteert, terwijl de spaarder schade lijdt. DAN MAAR HUIZEN EN GROND. De enige uitweg schijnt dan te zijn, dat men zo spoedig mogelijk zijn besparingen in vaste waarden omzet. Daartoe behoren bijv. onroerende goederen, zoals huizen en grond. Waar op dit terrein echter ten aan zien van het rendement nog steeds een prijzenstop geldt (de huurprij zen, althans van oude woningen mogen niet verhoogd) laat het ren dement van de besparingen alles te wensen over. Men richt zijn aandacht nu ten einde raad maar op het aandeel, dat echter aan koersschommelingen onderhevig is. Voor een goede belegging in aan delen is bovendien enige kennis van de kapitaalkracht nodig, ter wijl de aard van dit soort beleg ging nu eenmaal een zekere lang durige besparing nodig maakt. Men moet waardeschommelingen van het aandeel kunnen doorstaan en het goede moment van verkoop kunnen afwachten. De meeste kleine spaarders zijn hiertoe niet in staat, waardoor zij ongeschikt zijn tot dit soort spa ren. Heeft men niet de gelegenheid tot een enigszins omvangrijk spa ren, dan is men praktisch op de spaarbank aangewezen. En beseft men het gevaar van geldontwaarding, dan is men in onze dagen wel gedwongen nu eens deze dan weer gene vorm van spa ren te kiezen, waarbij men gedwon gen is zich op de aandelen-, dan wel op de huizenmarkt te begeven, met aanvaarding van alle risico's daaraan verbonden. VOGELVRIJ VERKLAARD Het is bij het onderkennen van al deze gevaren geen wonder, dat menig kleine spaarder, de moed in de schoenen zinkt. Dat hij zich voelt als een opgejaagd dier, dat nu eens in deze dan weer in gene tijdelijke belegging zijn heil moet zoeken en zo tenslotte tot de con clusie komt, dat hij het beste doet, alles maar op te maken en komen er later zorgen, dan moet hij maar zien hoe hij zich eruit redt. De kleine spaarders zijn de eco nomisch vogelvrij verklaarden van onze tijd. Wanneer de overheid maatrege len treft om het sparen te bevor deren en de bezitsvorming tot een aandachtig onderdeel van zijn be leid te maken, dan kan zij niet beter doen dan straffe maatrege len te treffen, waardoor de waarde van de gulden wordt gestabiliseerd of beter nog: verbeterd. Elke bevordering van bezitsvor ming legt op de schouders van hen die dit stimuleren ook de verant woordelijkheid, die bezitsvorming te vrijwaren van risico's, die buiten de verantwoordelijkheid van de spaarder liggen. Het is een rechtvaardige eis, waaraan zelden aandacht wordt geschonken. Het is maar gemakkelijker om van kleine spaarders een vergeten groep te maken. Hier is een ballpen die met ere de naam Parker draagt. Keuze uit 3 piintbreedten (extra-fijn, fijn, medium). 3 xzo lang schrijven als met een gewone ballpen vulling. Onbreekbare nylon houder in 4 kleuren verkrijgbaar en blank metalen dop, die niet roest of afschilfert. Vljfkleurefl inkt: zwart, blauw zwart, blauw, rood en groen. --'-f Parker biedt U keuze uit ballpennen van f 14.50 tot f 47.50. 'Nisüwe vulling f 3-2S j* Er verschijnen vrij veel almanak ken in Nederland, maar geen horen we deze zomer zoveel noemen als de Enkhuizer, de „vanouds ver maarde',, al driehonderd zoveel jaar oud. Daar staat, zegt men ons nauwkeurig in beschreven, hoe slecht de zomer 1956 wel worden zou, Wanneer onze berekeningen uit komen, zegt de Enkhuizer-almanak zelf bescheiden over het weer in september, dan hebben (wij in de laatste vijf en zestig jaar nog nooit zo'n koude september-maand be leefd. De weerkundige C.A.C. Neel, die de voorspellingen al jarenlang maakt, houdt zich al sinds zijn 12e jaar met het weer bezig. Nu is hij 81. Hij weet er onderhand wel het een en ander van af. Wel moet men hem even leren verstaan. Het algemeen verloop van de temperaturen kan hij berekenen, Lees maar zijn karakteristiek voor het weer van 1956: „Al met brengt 1956 een aanzienlijk warmte tekort, een late winter, een koude lente, een korte zomer met weinig warme dagen, een zeer koele sept. en een zeer zachte herfst". Laten wij slechts hopen, dat hij ook in het laatste gelijk heeft. Wie zijn vakantie tot de tien dagen tus sen 10 en 20 oktober kan bewaren schijnt de meeste kans te maken op een erg laat zomert je. Toeslag voor granen op de lichtere gronden Het Landbouwschap heeft beslo ten als noodzakelijke aanvulling van het huidige graanbeleid, hetwelk wordt gerealiseerd door middel van het stelsel van monopolieheffingen, bij de overheid een toeslag te be pleiten voor de granen geteeld op de lichtere gronden, ter overbrug ging van het verschil tussen kost prijs en marktprijs dezer granen. Zoals bekend is, geldt thans [een dergelijke toeslag voor rogge, ge teeld op zandgrond en in de Veen koloniën. Mede op grond van de kostprijsberekeningen van het LEI moet worden geconstateerd, dat door middel van het stelsel van monopolieheffingen de aan de graan- teelt op de lichtere gronden ver bonden produktiekosten niet kun nen worden gerealiseerd. Dit geldt zowel voor de zand gebieden als voor de Veenkoloniën. Derhalve acht het Landbouwschap een toeslag ter grootte van het ver schil tussen kostprijs en marktprijs noodzakelijk. Een boer die rekent... Na veel tegenslag, als gevolg van de abnormaal natte weersomstan digheden in de afgelopen maanden, heeft menige landbouwer-veehouder het hooi thans geborgen. Er wordt reeds weer aandacht geschonken aan de bemesting van de graslandpercelen en zeer terecht. De laatste jaren hebben wel zeer duidelijk aangetoond, hoe belang rijk het is, de graslandpercelen in een goede conditie de winter in te laten gaan. Juist die percelen, wel ke er in de winter goed verzorgd bijliggen zijn beter bestand tegen vorst en andere weersinvloeden, en komen in het voorjaar het eerst aan de groei. Naast een flinke gift goed verteerde stalmest (25—30 ton per ha) zullen de gemaaide en af- geweide percelen dankbaar zijn voor een Thomasmeelbemesting. In de verhouding tot de andere fosforzuurmeststoffen is deze mest stof nu goedkoop. Terwijl in het al gemeen de landbouwer te kampen heeft met steeds stijgende productie kosten, stemt het tot grote vol doening, dat juist een meststof als Thomasmeel in prijs gedaald is en in de zomermaanden het goedkoopst is. U kunt nu dubbel profiteren: 1. goedkoper bemesten; 2. een sterk grasbestand de win ter in laten gaan, met als gevolg vroege grasgroei in de volgende voorzomer. Een boer die rekent, weet wat hem te doen staat! Een nieuw materiaal op de boerderij Niet spoedig verovert nieuw ma teriaal een plaats in hoeve en tuin derij. Men stelt daar hoge eisen aan alle gebruiksvoorwerpen en houdt zich het liefst zo lang mogelijk aan wat in het verleden deugdelijk bleek te zijn. Zodra in het huis van de burger een materiaal voldoet, komt het langzamerhand ook op de boerderij Nu echter maakt een nieuwe stof, uitzondering op de regel. Zodra het op de markt verscheen, nam de boer het in gebruik. De stof, waar op gedoeld wordt is: schuimrubber. Voor hen, wier dagelijks werk ligt in het door stage arbeid en toe gewijde zorg op akkers en in boom gaarden voortbrengen van land- bouwprodukten is het wellicht in teressant te weten, dat deze stof uit een natuurprodukt,wordt voort gebracht, door eenzelfde arbeid en zorg van hen, die in rubber-„bon- *rds" werkzaam zijn. Uit latex, de rubbermelk van de bomen, wordt in de fabriek het schuimrubber gefabriceerd, dat al veel toepassing gevonden heeft voor matrassen en in de meubelindustrie voor het stofferen van stoelen. Nu ziet men het op de stalen zit banken van tractoren en de andere moderne landbouwmachines. Ook op de banken van de houten wagen en in de gareelkussens en andere tuigage van het paard. Het komt op de boerderij goed tot zijn recht, omdat het onverslijt baar, licht en verend is. Vooral bij het werk op een stalen Waarom zoudt U andere brand stoffen en smeermiddelen nemen, als U Esso kunt krijgen Het wetenschappelijk onderzoek in de laboratoria van dit grootste olieconcern ter wereld is Uw ga rantie voor produkten, die aan de allerhoogste eisen voldoen. Alle inlichtingen gratis adviezen Esso trGctorpetroSeum en dieselolie Esso smeeroliën en vetten isso Hisst Bcsn (voorkomt roesten) G. Vissers, Herstraat 23 - HORST - Tel. 04709-422 zitbank bewijst het voortreffelijke diensten. Nu bleek, dat het voldoet, zal het gebruik van dit materiaal in land en tuinbouw nog ruimere toepas sing vinden. Schietwedstrijden. In Holthees werden zondag de schietwedstrijden gehouden om de pastoor Kennemer-beker. De wisselbeker werd gewonnen door St. Anna-gilde te Venray. De personele prijzen behaalden: P. Reijntjes, Geijsteren, 2 J. Janssen, Venray, 3 M. Jacobs, Ven ray, 4 A. Bonants, Holthees, 5 Jac. Croymans, Overloon, 6 H. Janssen, Overloon, 7 P. Lenssen, Venray. Eytra prijzen: 1 St. Anna, Ven ray, 2 en 3 St. Willibrordus, Geijs teren. Wat is jeugdvoetbal? Vele bezoekers bij de jeugdvoet balwedstrijden doen al voorspel lingen over de spelers. De een ziet men als een geboren linksbinnen voor het eerste. De ander wordt nooit wat. Degene, die juniorenvoetbal op de eerste plaats beziet als een oplei dingscentrum van spelers voor het eerste, bekijkt de zaak verkeerd. Jeugdsport is jeugdwerk. Een junioren wedstrijd is niet een wedstrijd, zoals de senioren spelen. Het verschil ligt niet in het lagere spelpeil, een mindere of meerdere techniek of tactiek. Neen, het ver schil ligt hier geheel anders. De jeugdspeler wordt gevormd in de jeugdsport. De vormende taak van de persoon, dit is het hoofddoel in de jeugdsport. Dit hoofdstreven in de voetbalsport bij de junioren, is menigeen onbekend. Hetgeen mede brengt, dat men dit werk ook niet juist beziet. Bij de voetbal wordt de jeugd door middel van het spel gegrepen. Hoe kan men beter vat krijgen op de jeugd dan juist daardoor. Helaas, dit brengt financiële offers mee. Ja offers! Dit wil zeggen, dat het geld hier in gestoken, niet terug komt met een hoog percentage rente. Dit geld jeef t echter een rendement, dat niet in cijfers is uit te drukken. Mate riaal-kosten, in de winteravonden wekelijkse clubavonden, waarop men de jeugd ook iets wil bieden. Dit zijn maar 2 voorbeelden. Een vereniging, die een jeugdafd. heeft en de jeugdsport als jeugd werk beziet, als vorming van de jeugd, niet in de eerste plaats tot goalgetters maar tot betere mensen, verdient grote waardering. De jeugdafd. wordt dan niet be zien als een financiële last. Doch wanneer de geldmiddelen beperkt zijn, is het begrijpelijk, dat men moet roeien met de riemen die men heeft. Een ieder die het jeugdwerk goed beziet is toch wel van mening, dat een financiële steun voor 100 pet. verantwoord is. Het is daarom jam mer dat in de begroting van de gemeente voor 1956 de junioren elftallen niet voor subsidies in aan merking kwamen. Maar misschien kan aan dit werk een volgend jaar eens gedacht worden. EEN JEUDLEIDER De beste AUTO- en MOTORRIJSCHOOL is NV HF PFFI ^TPFFK" Jan Poeisweg 5 n.f. „UL rCCLJIKCCIV Venray Telef. 04785—274 De enige rijschool in Venray met diploma's (A.N.W.B.) Annex TAXI voor binnen- en buitenland en verhuur zon der chauffeur van 4-6 pers. auto's en V.W. busje, alsmede kampeerwagens en tenten. Zolang de voorraad strekt: samen voor ct. en nog 6 gratis geldzegels! 'n Kos telijk dessert: VéGé- beschuit met VéGé-bessensap per flesje - zonder suiker-90 ct. met 18 gratis geldzegels - mèt suiker - 94 ct. met 19 gratis geldzegels. Mmm.., beschuit met jam In de VéGé-jam vindt iedereen de smaak van zijn keuze. Er zijn 21 heerlijke vruchten- smaken. Prijzen per pot van 59 t/m 93 cf. en altijd 10°/o korting In gratis geldzegels. geeft gratis geldzegels

Peel en Maas | 1956 | | pagina 4