avond-onderwijs? Programma Waar heiligen herboren worden WAAROM Zilveren Priesterfeest Deken A. Loonen. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Bij het Zilveren Priesterfeest van de H.E. Heer Deken A. Loonen' Deken Loonen 25 jaar priester P. van Dongen 10 jaar in Venray Zaterdag 1 September 1956 No 35 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG 19 PEEL EN MAAS druk en uitgave firma van den munckhof grote straat 28 telefoon 512 giro 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 Deken Loonen viert zijn zilveren priesterfeest. Een simpele aankon diging van een jubileum, dat onze Heer Deken a.s. Zondag gaat vieren. Als ieder priesterfeest wekt dat bepaalde gedachten op, waarvan Pater Schreurs in zijn feestgedicht er enkele treffend naar voren weet te brengen. Daarnaast biedt een dergelijk jubileum tevens gelegenheid om een terugblik te werpen op het voorbije priesterleven van de jubilaris. Dan ziet men de jonge kapelaan in Tegelen, waar hij als zoon van het Noord Limburgse land midden in de industriële.ontwikkeling komt te staan van een plaats. Als een voorteken van de evolutie die Nrd. Limburg mee zal gaan maken. We zien hem daar o.a. als gees telijk adviseur van de middenstand; een werk wat hem zo ligt, dat de Bisschop hem benoemd tot aalmoe zenier van de arbeid, waarbij speci aal de middenstand zijn zorgenkind Als dan later de benoeming volgt tot pastoor van de Nicolaaskerk in Venlo, dan weten de Venionaren reeds geruime tijd, dat zij aan een ijverig priester en een groot ziel zorger worden toevertrouwd. En wanneer dan in Venray Deken Berden afscheid gaat nemen, gaat het als een lopend vuur het gerucht, dat een zoon van Venray, pastoor Loonen, hem als Deken op zal vol gen. Bij de weemoed, die het af scheid van Deken Berden met zich bracht, gaf dat troost en vertouwen De spontane ontvangst zal de nieuwe herder dat vertrouwen ge toond hebben. Nu werkt Deken Loonen al weer enige tijd in Venray. Een tijd, die niet gemakkelijk was, omdat ziekte en rust hem bonden en zijn werk lust intoomden. Gelukkig is daarin verbetering gekomen en kan onze geestelijke herder zich thans vol komen aan zijn taak wijden. Een taak. die niet eenvoudig is. Deken Berden zei indertijd bij zijn afscheid: Ik ben van alles geweest, van bedelaar tot scholenbouwer, van onderhandelaar tot keikrestau- rateur, zodat er dikwijls te weinig tijd overbleef voor mijn geestelijk herderschap.... En ook dat geldt nog voor de dag van vandaag. Een dekenaat als het onze, een parochie als die de St. Petrus Ban den vraagt zoveel bestuursbeleid en ook tijd, heeft zoveel haken en ogen, dat er weinig tijd overblijft voor andere dingen. Deken Loonen is nog tekort in Venray, dat hij kan bogen op vele tot stand gebrachte werken. Daar voor zijn nog te veel initiatieven in „statu nascendi". Maar de splitsing der parochies, Rectoraat O. L. Vrouw v. Zeven Smarten en Recto raat Heijde zijn grotendeels zijn werk. De uitbouw der scholen, de ver fraaiing van zijn Dekenale kerk, de oprichting van een Mater Ama bilisschool zijn getuigenis van de Deken zijn zorgen en zijn werk kracht op zo verschillend terrein. En hoeveel initiatieven liggen klaar om uitgevoerd te worden, hoeveel plannen worden uitge werkt De toekomst zal het leren. De toekomst, die voor het hele dekenaat niet gemakkelijk zal zijn in zijn ontwikkeling tot een streek met meer industrie, waar accenten verlegd gaan worden en de critische geest van deze tijd probeert vat te krijgen. We mogen Deken Loonen op zijn zilveren feest nog veel vruchtbare jaren toewensen in zijn geboorte plaats. Jaren, die mede door zijn geestelijk en wereldlijk beleid goed en vruchtbaar mogen zijn, tot heil van alle mensen, die in het Deke naat Venray wonen. van de feestelijkheden bij gelegenheid van het zilveren priesterfeest van de Hoog Eerw. Heer Deken A. Loonen 9.45 De jubilaris wordt afgehaald aan de pastorie en door geestelijk heid, kerkbestuur en bruidjes ter kerke geleid. Harmonie Euterpe zal voor muzikale begeleiding zorgen. 10 uur Plechtige Hoogmis, op te dragen door de H.E. Heer Deken Loonen in de St. Petrus Banden-kerk. Rector Snijders zal de feestpredicatie houden. De gezangen worden verzorgd door Kerkelijk Zangkoor, dat de Missa Veni Creator van Theo v.d. Bijl meerstemmig zal uitvoeren. 11.30 Na de Hoogmis wordt Deken Loonen wederom door geestelijk heid, kerkbestuur en bruidjes naar de pastorie geleid. 12.3013.30 Receptie van de jubilaris in de feestelijk versierde Petrus Banden-school. Hier bestaat voor iedereen gelegenheid de felicitatie-registers te tekenen en zullen de verschillende zang verenigingen hun serenade komen brengen. Onder deze receptie zal namens het comité Kruiswegstaties de nieuwe staties voor de St. Petrus Banden-kerk aan de Heer Deken worden aangeboden, als feestgeschenk van de parochie. 15 uur Plechtig Lof in de Grote Kerk door de H.E. Heer Deken. Waar geen Engel zelfs verkonden kan Uw waarde en waardigheid. Hoe zal ik U dan doorgronden Zeggen wie gij, Priester, zijt Uit de mensen uitverkoren, Maar het eerst door God bemind, Zijt gij meer uit God geboren Dan uit mensen, mensenkind Rein van hart en rein van zinnen, Rein van handen, man en maagd: Christus' Licht is in U binnen, Christus' Liefde, is 't die U schraagt, Waar gij over alle grenzen, Boven alle macht en maat, Enig tussen God en mensen Als een Alter Christus staat. O, wat naam is U gegeven, Welk een luister U verleend: Tijdelijk en eeuwig leven Beiden zijn in U vereend; Op uw woord daalt God beneden Abraham der Nieuwe Wet, Die aan Petrus Rots de snede Van Uw hemels slachtmes wet. Onvolprezen blijft Uw waarde, Vol mysterie vol van God: Licht der wereld, zout der aarde, Richt- en rechtsnoer van ons lot; Wat ge ontbindt dat is ontbonden Wat ge sluit staat eeuwig toe Aarde en hemel, hel en zonde En Uw macht wordt nimmer moe. Zwakke mens, hoe zult gij dragen Zoveel weelde, zoveel last. Als Gods hand U niet zou schragen, Als God zelf niet in U wast: Slechts wie ledig van zichzelve Gans aan God is onderdaan, Zal zijn groot geheim omwelven En er niet aan ondergaan Jac. Schreurs, M.S.C. A.s. Zondag zal de hele parochie van Sint Petrus Banden feest v]€jren. Dan immers wordt het heugelijke feit herdacht, dat 25 jaar geleden de Hoog Eerwaarde Heer Deken in de kerk van het groot Seminarie te Roermond priester werd gewijd. Op uitdrukkelijk en herhaald verzoek van de jubilaris zal dit feest op zeer eenvoudige wijze worden gevierd. Om 10 uur zal de Hoog Eerwaarde Heer Deken de plechtige H Mis opdragen om O.L. Heer te danken voor alles wat hij in die 25 jaar in Zijn dienst mocht verrichten. Natuurlijk zullen de parochi anen, door in grote getale deze H. Mis bij te wonen, hun medeleven met hun Herder tonen. Op de receptie in de Sint Petrus Banden-school zal het geschenk, dat de parochianen met zoveel lielde en gulheid hebben verzameld, worden aangeboden. Door de huls aan huis-collecte, de zeer goed geslaagde kermesse d'été en vele grote en kleinere giften is het nodige bedrag voor de nieuwe kruiswegstaties bij elkaar gebracht. Deze zul len, na goedkeuring door verschillende instanties, vervaardigd worden door de oud-Venrayse kunstschilder P. Vermeulen te Maasticht. Op de receptie zal iedereen in de gelegenheid zijn de H.E. Heer Deken te feliciteren. 's Middags zal om 3 uur een plechtig lof worden gedaan. Tonen wij allen door ons gebed en ons medeleven met onzen Herder onze dankbaarheid voor hetgeen hü in de korte tijd dat hij onze parochie bestuurde tot stand bracht en vragen wij de goede God Zijn zegen over hem en zijn kudde. KAPELAAN KEIJSERS De werkplaats van een beeld houwer heeft een heel andere sfeer, dan welke andere ook. Daar kijken je allerlei beelden aan, half af of bijna klaar; daar ruikt het naar hout, olie en steen en is alles ge- patineerd met een fijn laagje stof. Daar ziet men het ene moment brokken hout onder de beitels uit schieten, als een zware plooi ge slagen wordt in het oude eikenhout en ziet men op een ander moment de beeldhouwer met zijn fijnste guts een nagel op een vinger steken. Daar glinsteren de beitels en gutsen en ziet men uit vormloos hout en steen de schoonheid groeien. Zo is dat ook in Oostrum, waar Piet van Dongen in de schuur van zijn herenhuis een ruim en groots atelier heeft ingericht. Ook daar de beelden, die de be zoeker aanstaren, ook daar de driftige korte hamerslagen, waar door uit een blok oud eikenhout een Christus-corpus geslagen, dat eerlang in het klooster „Jerusa lem',' de gedachte aan Christus' dood zal verlevendigen. Maar in dit atelier is meer te zien. Want behalve beeldhouwer is Piet van Dongen ook restaurateur. En daar staan dan 12 jaren na de bevrijding nog steeds vele heiligen uit het Noord-Limburgse land, die hier de genezing komen zoeken voor hun oorlogswonden. TIEN JAREN. Het zal binnenkort 10 jaren zijn geleden, dat door Monumentenzorg deze bekwame restaurateur naar Venray gezonden werd, om te zien wat er nog te redden viel van de beeldenschat der Parochiekerk. Piet van Dongen was in kunst kringen geen onbekende. Als steen houwer opgegroeid, had hij later liefde opgevat voor de beeldhou- werij. En zo kon het gebeuren, dat in de dertiger jaren op de Aka- demie in Antwerpen een 30-jarige man binnenstapte, die tussen de jongere kunstbroeders direct opviel door zijn kennis van zaken. De zware praktijk van de steen houwerij had hem vóór alles tot een vakman gevormd, die wist wat hij met steen kon doen. Op deze Akademie wist hij ver schillende prijzen te behalen en bleken ook zijn artistieke kwali teiten van dien aard te zijn, dat, toen in 1931 volop begonnen werd met de restauratie van een der grootste Nederlandse kunstschatten, de St. Jan in den Bosch, v. Dongen geroepen werd om zijn vakman schap in praktijk te brengen. Toen in 1935 een ander monu ment het Leidse stadhuis door brand werd verwoest, werd van Dongen geroepen om ook dit weer in zijn oude glorie te herstel len, een werk, dat tot 1939 duurde. Nadien ging hij weer terug naar de St Jan, waar menig beeld werd gerestaureerd en ook nieuw ge houwen. De oorlog ging voorbij en liet een spoor van verwoestte kerken achter zich. En een der zwaarst getroffenen was de St. Petrus Ban den in Venray. Zwemmende heiligen. Het is interessant de beeldhou wer te laten vertellen over zijn komst naar Venray. „Na een hopeloze reis", aldus v. Dongen, „stond ik op de puinmas sa van de Grote Kerk, waar men mij de doopkapel binnenloodste, die zo goed en zo kwaad als 't kon was dichtgeslagen. In't schemerige licht stonden daar de restanten van tientallen beelden, waar soms geen vorm meer aan te vinden was. Hier en daar lagen zakken met een label er aan, waar heel laconiek op stond: St. Petrus of een andere heilige naam. Als men daar in keek, zag men een halve arm, een stuk voet en splinters bij tientallen. Onder in de kerk lagen de biecht stoelen en de preekstoel. De H. Ni- codemus lag met zijn geschonden gezicht in het water. Het was de meest troosteloze ruïne. Als Deken Berden indertijd niet zo had aan gedrongen en had staan te bedelen, dan was ik rechtsomkeer gegaan." Het is gelukkig niet gebeurd en er zijn meer dingen gelukkig niet gebeurd. Want de opdracht aan de beeldhouwer was te conserveren wat overgebleven was en zeker niet op eigen gelegenheid nieuwe han den, koppen of iets dergelijks aan te brengen. Maar Deken Berden vertikte het nu eenmaal om halve heiligen in zijn kerk te hebben en die wist door te drijven, dat wat vernield was, toch vernieuwd mocht wor den. En zo is dan 10 jaren geleden, Piet van Dongen begonnen in het glazen paleis, een provisorisch aie lier, in de tuin van „Jerusalem". Het is jammer, dat in die tijd geen foto's gemaakt zijn van hoe het was. Wie nu de apostel Petrus om maar één voorbeeld te noe men in de Grote Kerk ziet staan, kan zich moeilijk voorstellen, dat van deze hele figuur feitelijk niets over was als een gespleten blok hout, waarin ternauwernood enige vorm was te ontdekken, kapotge slagen en gebeukt als het was door het neervallende puin en het puin, waarop het beeld zelf gevallen was. Handen waren er geen meer, de voeten waren verdwenen en in een kolenzak lagen wat stukken en stukjes hout, die blijkens de mede- ling op het briefje, in de buurt van dit beeld gevonden waren en dus vermoedelijk van St. Petrus afkomstig waren. De kop was zoek, maar toen de kluis in Huize Servatius openging, een kluis, die half onder water stond, dreef daar de kop van het St. Petrus-beeld. Broeder Krul had op een van zijn vele zwerftochten door het dorp op het puin deze kop zien liggen en om hem te redden, maar in dekluis van St. Servaas geduwd, waar hij later werd vergeten. Pater Beda Verbeek heeft direct na de bevrijding feite lijk de restauratie der beelden mo gelijk gemaakt. Had hij met mon- nikengeduld niet al het puin en dat waren tonnen en nog eens ton nen doorwoelt, dan zou prak tisch van een restauratie geen spra ke zijn geweest. Nu had men echter aanknopings punten en als een legpuzzle moes ten de honderd- en een-fragmenten in elkaar gepast en gelijmd wor den, om uiteindelijk met nieuwe onderdelen weer het oude en ver trouwde beeld te worden. En zo zijn dan alle beelden uit Venray's Grote Kerk weer hersteld en ver nieuwd. Het is in enkele regels neerge schreven, maar het is een „heidens" werk geweest, voordat alles weer in orde was. Dat men van de gelegenheid ge bruik gemaakt heeft, om oudere en slechtere restauraties te ver beteren, is logisch. Zo viste men uit het hoofd van Jacobus de Min dere een half bedlaken, dat een vroegere restaurateur maar in het gesprongen hout had geduwd om de zaak weer dicht te krijgen. Er bleek in andere beelden zgn. wit-hout gebruikt te zijn, dat maar moeilijk wennen kon aan 't eiken of noten waarin het geplaatst was. Slechts enkele beelden zijn niet teruggekomen, o.a. van de H. Fa milie, die vroeger op het familie altaar aan de Epistelkant stond en die van gips was gemaakt. Zij kon niet meer hersteld worden. En tenslotte het beeld van Anto- nius, dat tussen de twee altaren stond aan de Epistelkant en zodanig was verwoest, dat de resten alléén nog maar dienen konden om de andere op te knappen. Dit restauratie-werk van Venray's kerk heeft ruim 5 jaren gekost. Vijf jaren van ambtelijke bemoei ingen en van vele moeilijkheden op ander terrein. Maar nu staat dan in de gerestaureerde St. Banden weer een beeldenschat, waarop men terecht trots mag zijn en die voor honderden bezoekers in de afge lopen jaren een openbaring van Hoe langer hoe meer krijgt de jeugd van tegenwoordig gelegen heid om dag-onderwijs te volgen. Venray is op dit gebied in vergelijking met andere plaatsen van dezelfde grootte wel zeer bevoorrecht, als men bedenkt, dat alhier gelegenheid bestaat tot het volgen van gymnasiaal onderwijs voor j en m, H.B.S. voorj, M.M.S. voor m, MULO voor j en m, Am- bachtsonderwijs voor j, Landbouw- en Huishoudonderwijs voor j en m enz. enz. Toch blijft er steeds een catego rie jongelui over, die om de een of andere reden, na de lagere school, geen dag-onderwijs meer volgen. Vroeg of laat komen deze jonge mensen echter tot de conclusie, dat ze, om vooruit te kunnen ko men in de wereld, te weinig ont wikkeld zijn en zouden dan, o zo graag, wat ontwikkeling willen opdoen, maar kunnen of willen niet meer terug naar de school banken van een dagschool. Bestaat er nu voor deze jon gens en meisjes geen mogelijk heid meer. om zich nog te ontwikkelen en daardoor voor uit te komen? Moeten zij dan onontwikkeld blijven? Geen nood, ook aan haar of hem is in ons uitgebreid onderwijsbe stel gedacht. Voor deze categorie bestaat de kans AVOND-onderwijs te volgen en hier in Venray zelfs de moge lijkheid MIDDELBAAR avond-on derwijs te ontvangen aan de Mid delbare Handelsavondschool met driejarige cursus. Op vier avonden per week wordt de leerlingen van deze school tus sen kwart over 6 en kwart voor 9 gelegenheid geboden zich te be kwamen voor kantoor-, winkel- en het opdoen van die kennis, die de moderne maatschappij van onze mensen eist. Bovendien behoeft zij of hij, die in 't bezit komt van het einddiplo ma van deze school zich géén zor gen meer te maken over het Mid denstandsdiploma Algemene Han delskennis, want dit diploma houdt tevens in, dat men zich op dat punt vrij vestigen kan. Middenstanders, voor Uw kind ligt hier de kans van zijn leven' Grijpt haar met twee handen aan en spoort Uw kinderen aan deze avond opleiding te volgen. Voor een laag lesgeld ontvangen zij op deze school les in Godsdienst en Maatschappijleer, Boekhouden, Rekenen, Ned. Taal, Duitse Taal, Bedrijfsleer, Handelskennis en Wetskennis, alles dus wat men voor de vestiging van een bedrijf nodig heeft. Landbouwers, ook voor uw kind dat er voor voelt om zaakvoerder van een Boerenbond of kassier van een Boerenleenbank te worden, kan hier een schat van kennis opge daan worden. Bij een eventuele sollicitatie zal dit diploma hem een grote voorsprong geven op zijn mede sollicitanten. Een leeftijdgrens wordt niet ge steld. Iedereen wordt de gelegenheid geboden dit onderwijs te volgen en meestal zijn het de meest energieke jongelui, welke dit onderwijs vol gen. Het vraagt immers wel enige moed om (soms op latere leeftijd) 's avonds, na volbrachte dagtaak, nog op de schoolbanken te gaan zitten, terwijl vrienden en kennis sen hun vrije tijd doden met langs de straat flaneren of met een of ander gezelschapspel. Meent men al iets meer ontwik keling te bezitten, zodat men op de 2e of 3e klas geplaatst zou kun nen worden, dan kan men eens gaan praten op een van de beken de adressen, waarvoor wij ten overvloede nog verwijzen naar achterstaande advertentie. schoonheid en godsdienstzin zijn geweest en nog zullen zijn. Buiten-Venrayse beelden kwamen toen aan de beurt. De prachtige beelden van Vierlingsbeek zijn weer hernieuwd en opgeknapt. De beelden van Grubbenvorst, die door hun veeljarig verblijf in ten gesloten brandkast voos waren als een spons en zwart waren uit geslagen van de schimmel, staan weer recht, stram en kleurvol op de pilaren. Verschillende beelden uit Horst hebben van Dongen's atelier zonder kleerscheuren, zonder oorlogswon den verlaten. Die van Maashees zijn grotendeels hersteld en zo kan men wel doorgaan. Uit alle plaatsen uit de buurt zijn de vernielde en zwaar getroffen beelden naar deze kunstenaar ge gaan, die hen voor ons en voor het nageslacht weer wist te bewaren. NA TIEN J^REN is het wat kaler geworden in van Dongens atelier. Er staan nog oorlogsslachtoffers", maar nu krijgt de beeldhouwer meer tijd voor zich zelf, voor eigen opdrachten. Zo staat dan in prachtig eiken het grote Christus-corpus op zijn werkbank en liggen links en rechts ontwerpen voor andere en kleinere beelden van particulieren, die iets anders willen hebben als de gipsen beelden uit de een of andere winkel. Met hetzelfde vakmanschap als bij de restauratie wordt ook dit nieuw werk „dargestellt" en met een zelfde liefde uit steen of hout geslagen. Zo heeft deze beeldhouwer in de afgelopen 10 jaren veel schoons weer hersteld en nieuwe schoonheid gebracht in deze streek, die hij op zulk een eminente wijze heeft ge diend. Moge hij tot heil van die streek en zijn bewoners nog jaren zijn prachtig werk blijven voortzetten. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s. Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kom Benoemingen Het kerkbestuur van St Petrus- Banden, heeft benoemd tot onder wijzer aan de R. K. Ulo, de heer Eibers uit Vierlingsbeek; tot onder wijzeres aan de Henseniusschool mej. A. Kusters, Schoolstraat al hier en tot onderwijzer aan dezelfde school de heer J. Bal tussen uit Siebengewald. Zilveren kloosterfeesten Zaterdag 8 Sept. a.s. zullen in het Gymnasium I.C. enkele paters hun zilveren kloosterfeest her denken. Dat is allereerst Pater Dr Sybrand Galema, de rector dezer instelling, die tevens custos der Ned. Provin cie der Minderbroeders is. Bovendien zijn het Pater Drs. Anno Galema, die als leraar in de klassieke talen aan dit Gymnasium is verbonden en verder Pater Abun- dantius, die onlangs van Sittard is gekomen om hier op Gymnasium les te gaan geven. In Rotterdam herdenken Pater Adriaan Loof en Pater Ruf us Meyer hun zilveren kloosterfeest op die datum. Eindsluiting PTT hulpkantoren en stations Met ingang van 1 september a.s. zijn de openstellingsuren voor de navolgende hulpkantoren en post- telegraaf-telefoonstations behoren de tot het ressort van het hoofd kantoor Venray als volgt: Oostrum: postdienst Ma/Vr 912, 14—15, 17.30—18.30, Za 9—13; telegraaf-telef.dienst 9—12, 1415, 17.30—18.30, Zo 8—9 u. Tienray: postdienst Ma/Vr 912, 14—15, 17.30—18.30, Za 9—13; tele graaf-telefoondienst 9—12, 1415, 17.30—18.30, Zo 8—9. Broekhuizenvorst: postd. Ma/Vr 911,1415, Za 912; telegr.-telef. dienst 9—12, 14—15, 17.30—18.30, Zo. gesloten. Meerlo: postd. Ma/Vr 1112.30, 1415.30, ZalO13; telegraaf-telf.- dienst 9—12, 14—15, 17.30—18.30, Zo. gesloten. Wanssum: postdienst Ma/Vr 9.30 11.30, 13.45—15.15, Za 9.30—13; tele- graaf-telefoondienst 912, 1415, 17.30—18.30, Zo. 8—9. Ysselsteyn: postdienst Ma/Vr 911, 1415, Za 912; telegraaf- telefoondienst 912,14—15,17.30— 18.30, Zo. gesloten. Merselo: postdienst Ma/Vr 13—15, Zall13; telegraaftelefoondienst 8—12.30, 14—18.30, Zo. gesloten. Afscheidsavond Woensdag boden oud-leerlingen van de Mulo, hun leraren een af scheidsavond aan, waarbij het lief en leed van het afgelopen school jaar nog weer eens opgehaald en de leraren bedankt werden voorde moeite, welke die zich gegeven heb ben om de hun toevertrouwde jeugd op te leiden voor de examens. Ernstige val Het vijfjarig zoontje van de heer J. had het ongeluk met zijn auto ped tegen een muur te rijden. De kleine die hierbij een hersenschud ding opliep moest overgebracht worden naar het ziekenhuis.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1