Esso 1 pak VéGé-lucifers CADEAU UéGé In het Venrayse land rond de eeuwwisseling Hondsdagen Vakopleiding Bouwbedrijf YfeeSyerStrfé- S3 De naam Esso is een waarborg STICHTING Uit„Peelen Maas" HI H.G. de Ponti In ons 2e artikel hebben we ge sproken over de wegen en daarbij in verband met de weg van Oos trum naar Oirlo den naam ge noemd van H.G. de Ponti. Voordat we nog even over de wegen verder gaan is het mis schien wel eens goed de figuur van de Ponti nader te belichten, aange zien deze zeer veel voor Oirlo heeft gedaan. Hij kwam als onderwijzer in Oirlo toen de school, waaraan zijn vader Bernard de Ponti hoofd was, een dergelijk aantal leerlingen had, dat een tweede leerkracht moest worden aangesteld. Ze hadden het niet rooskleurig in die dagen de heren onderwijzers. Maas heeft indertijd in dit blad al verteld hoe het zijn grootvader Deenen in Oostrum verging. En in Oirlo was het niet veel anders. Een jaarsalaris van f 400 ongeacht het aantal kinderen was voldoende om de jeugd goed te onderwijzen. Daar moest dan nog zijn pensioen-premie vanaf en dan moest hij het maar zien te rooien. De gemeentebesturen mochten wettelijk de salarissen onbeperkt boven het minimum verhogen, maar beweerden ten plattelande unaniem, dat de gemeentekas dat niet dragen kon. Een wethouder van een groot Limburgs dorp meende, dat een onderwijzer zich, wat het salaris betrof, niet mocht vergelijken met een veldwachter. (Die meer trok, maar dan ook de huishoudelijke boodschappen deed voor de burge meester en de wethouders). Over die kwestie is nog al wat te doen geweest. H.G. de Ponti, die aan de nor maal in Venray zijn opleiding had gehad, ging toen hij onderwijzer ge worden was zijn hoofdakte halen. Dat was de gewoonte en waar schijnlijk heeft hij zijn vader als hoofd willen opvolgen. Die studie zo op eigen houtje lukte niet en zo ging hij de hoofd cursus volgen, die Owerling destijds in Deurne gaf. Ouwerling heeft veel invloed op de Ponti gehad en hij nam ook diens motto over: „Goede wegen brengen den lande zegen", toen hij voor betere verbindingen met Ven ray wedijverde middels ingezonden stukken. Zijn eerste plan was om een kiezelweg te krijgen langs de boerderij en tevens café van de Kurver. Daar woonde toendertijd een Janssen op, wiens belangen door een weg langs zijn boerderij en door zijn landerijen gediend zouden zijn. Tussen de kerk van Oirlo en de Kurversboerderij stonden maar enkele huisjes, langs een slechte zandweg. Voorbij de Kurversboer derij, richting dorp, slingerde zich de slechte zandweg door wat akker land en veel woeste grond, hei en hier en daar bos en kreupelhout. Behalve de boerderij De Blackt, stond hier en daar verspreid, als op goed geluk daar neergevallen, nog een enkel huisje. Als een kiezelweg zo moest worden aangelegd, dat die langs elk van die huizen kwam, dan moest dat een lange kostbare kron kelweg worden. Natuurlijk was dat geen aanlok kelijk idee. Toen de weg naar Oostrum werd voorgesteld, viel voor deze weg alles te zeggen. Want zo kreeg Oirlo behalve een verbinding met Venray ook nog een verbinding met het station. Men sloeg dus twee vliegen in een klap en dat zal ook de reden zijn geweest, waarom de Ponti van zijn eerste idee is afgestapt. Maar ondanks het station in Oostrum, begon de Ponti toen een actie voor een station in Oirlo. Die halte kwam er inderdaad. Ik weet niet hoe hij met hulp van anderen dat klaar gespeeld heeft, maar een feit is, dat Oirlo plotse ling een station had. Het kan voor de inwoners van Oirlo economisch geen verschil van betekenis gehad hebben, of zij aan gewezen waren gebleven op het station in Oostrum, dan wel een halte hadden gekregen in Oirlo. Sneltreinen stopten niet in Oirlo, wel in Oostrum. En hoeveel in woners van Oirlo reisden per jaar per trein? En ook met het goederenvervoer per trein van Oirlo uit en van elders naar Oirlo liep het geen vaart. Maar voor de inwoners van Oirlo is die halte toch wel van groot be lang geweest, namelijk een belang van morele aard. Ten allen tijde had Oirlo weggedrukt gelegen. Men zou hebben kunnen spreken van een daardoor ontstaan minderwaar digheidscomplex. Oirlo had een spoorweghalte! De inwoners gingen „zich voelen", dat was een soort van emancipatie. 0— Verder ging H.G. de Ponti wer ken aan de propaganda voor de kippenhouderij en voor het oprich ten van een eiermijn, wat voor de bevolking van economisch belang is geweest. En ook voor de beoefening van de zangkunst in Oirlo heeft De Ponti het zijne gedaan. Op de beschreven gronden'meende ik te moeten besluiten, dat H.G. de Ponti veel voor Oirlo heeft gedaan, zodat het tegenwoordige Oirlo zijn nagedachtenis dient te eren. 26 cf. extra voordeel! bij aankoop van 3 stukken VéGé-toiletzeep a cf. met 6 gratis geldzegels per stuk. Nog meer van die goede VéGé- artikelen met 10% korting! Vooral in de zomer hebt U ze hard nodig! Voor Uw man: VéGé-scheerzeep, p. staaf 50 ct. met 10 gratis geldzegels. VéGé-scheermesjes, Blue steel, per pakje van 10 stuks 75 ct. met 15 v gratis 9eldzesels- VéGé-vestzakluciferS/ per pak VA 23 ct. met 5 gratis geldzegels. Voor de gezinswas: VéGé-huishoudzeep, per dubb. stuk 27 ct. met 5 gratis geldzegels. VéGé-zactite zeep, per pot v. 500 gr. 49 ct. met 10 gratis geldz. Stiff Superstijfsel, p. pak 38 ct. met 8 gratis geldzegels. geeft gratis geldzegels! Zomerkansen verkeken De Hondsdagen hebben over het algemeen in de volksweerkunde geen beste naam, vooral wanneer zij, zoals dit jaar met ongunstig weer beginnen. De praktijk heeft geleerd, dat het wel iets meevalt, maar het is wel zo, dat wanneer het weer in deze laatste decennia van juli een onbe stendig karakter heeft, het zich heel moeilijk schijnt te kunnen herstellen. De periode der Hondsdagen is een heel merkwaardige. De aanvangsdatum ervan is, vol gens het'volksgeloofnogal dispu tabel, want dit noemt daarvoor 19, 20 en 21 juli. Feit is, dat de Honds dagen de periode van 25 juli tot en met 24 aug. omspannen. Hoe men gekomen is aan de be naming Hondsdagen Deze benaming dateert al uit vroegere eeuwen: toen verschenen aan de oosterkim, tegelijk met de zon, 's morgens de Hond-ster ofwel Sirius in 't bovengenoemd tijdsbe stek en 's avonds daalden beiden tegelijkertijd onder de horizont. Nu is de ster zichtbaar van half juni tot half juli, maar... genoem de periode bleef met de naam van Hondsdagen bestempeld. Gewoonlijk beschouwt men dit tijdvak als het warmste van het gehele jaar. Dit jaar maakt hierop al wel een grote uitzondering: van warm zomerweer is in de voorbije weken geen sprake geweest. We wachten nu maar geduldig af of de werkelijke Hondsdagen periode warmte zal brengen. Of het waar is wat de oude Hip- pocratis (460-377 voor Christus) beweerde, dat de Hondsdagenperi ode zo gevaarlijk is voor het „op doen" van ziekten? Het zouden vooral aandoeningen van de gal zijn, die zich tijdens de bewuste dagen zouden openbaren. Matig u in eten en drinken in deze tijd, aldus de bezorgde waarschu wing van de Griekse arts. Hondsdolheid! Deze komt in de Hondsdagen speciaal voor zo leraar den de Ouden. Vandaar de hondenoffers aan de goden om deze vreselijke ziekte te voorkomen. Ook zonnesteek was in deze pe riode veel voorkomend. We kunnen dit aannemen, wanneer dit tijdvak het heetste van 't jaar is. Zonnesteek heet in de wetenschap nog Sirialis, wat nog wijst op Sirius, die de zonnewarmte, zo dacht men tenminste, nog meer in tensiveerde. Hoor hoe Homerus 't beschrijft: Hel schittert de zon aan de hemel, maar een schadelijk teken ver schijnt. Dit brengt hitte. De boer verlangt in dit tijdvak geen hemelwater. En met spanning in de blik, beziet hij de hemel of er regen is te verwachten. Want Waarom zoudt U andere brand stoffen en smeermiddelen nemen, als U Esso kunt krijgen Het wetenschappelijk onderzoek in de laboratoria van dit grootste olieconcern ter wereld is Uw ga rantie voor produkten, die aan de allerhoogste eisen voldoen. Alle inlichtingen gratis adviezen Esso tractorpetroleum en dieselolie Esso smeeroliën en vetten Esso Rust Ban (voorkomt roesten) G. Vissers, Herstraat 23 - HORST - Tel. 04709-422 valt deze neer op de eerste dag der periode, dan, gelooft hij, zal de gehele volgende maand nat zijn. Wie in de Hondsdagen trouwt, krijgt een dronkaard tot man of huwt een twistzieke vrouw. Aldus het volksgeloof. De boer zend nog wel een gebed op tot de H. Margaretho, u weet wel, de populaire Sint Margriet, want hij vreest het gezegde: Regen op St. Margriet, zes weken boeren verdriet! Werkelijk valt vóór 20 juli in de weersgesteldheid gewoonlijk een verandering te bespeuren. Waait de wind vóór deze datum uit Noord of Oost, en is 't droog weer, dan krijgt men veelal na dit tijdstip zuidelijke of westelijke wind en... regen! In onze abnormale zomer staan misschien nog meer verrassin gen voor de deur Bovenstaande naam heeft reeds een bekende klank voor hen, die met het Bouwbedrijf in het alge meen dagelijks te maken hebben. De bedrijfsgenoten weten, dat er mensen zijn, die steeds in de weer zijn, om de leerlingen, de vaklieden van de toekomst, een zo goed mo gelijke opleiding te geven. Organisaties van werkgevers en werknemers in het bedrijf wijzen deskundige mensen aan, welke in goede onderlinge samenwerking al het mogelijke doen om het gestelde doel te bereiken, namelijk 't bedrijf aan mensen te helpen met een ge degen vakkennis, daarmee dienen de het algemeen belang. Dit alles toch bevorderd de bouw van woningen, scholen en kerken en alles, waaraan wij nog steeds zo'n groot gebrek hebben. Het lijkt ons goed, ook aan hen, die met het bouwbedrijf niet direct te maken hebben, eens duidelijk te maken, dat er groepen mensen zijn, die zich alle moeite getroos ten, die er tijd en geld voor over hebben, om aan elke jonge man, die maar het mooie beroep van bouwvakarbeider kiezen wil, een zo goed mogelijke vakkennis bij te brengen en hem' daardoor een degelijke positie voor de toekomst te verschaffen. Dit alles geschiedt door toe te zien, dat de jonge vaklieden het werk te doen krijgen, waarvan zij het beste kunnen leren, door het stimuleren van goed aangepaste Nijverheids-avond- (in de naaste toekomst dag) onderwijs. Door het bevorderen van selectie, zodat de jongelui het vak kiezen, wat het beste met hun aanleg overeenkomt. Regelmatig komen deze groepen, commissies vakopleiding genaamd, bijeen, om het wel en wee van de in opleiding zijnde leerlingen te bespreken. In deze commissie's werken mede directeuren en leraren van tech nische scholen, vertegenwoordigers van de G.A.B.'s en de reeds ge noemde vertegenwoordigers van van werkgevers- en werknemers organisatie. Dit alles geschiedt in groot ver band onder centrale leiding, zou men het kunnen noemen, van de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf. Dit centraal orgaan, wat heel ons land bestrijkt, zendt overal zijn controleurs uit, die maandelijks iedere in opleiding zijnde jonge bouwvakarbeider bezoekt en met hem zijn opleiding bespreekt. Elke moeilijkheid, die hij tegen komt, kan in het volste vertrouwen met de controleur besproken wor den. Deze mannen worden voor de jongens als het ware een steeds terugkomende stuwkracht, tot het opvoeren van hun prestaties. De opleiding als zodanig geschiedt door de patroon. De controleur tracht te bevorderen, dat het op de juiste manier gebeurt, aangepast aan het vermogen en de aanleg van de jongeman. Iedere dag schrijft de leerling in zijn werkboekje, wat hij die dag heeft uitgevoerd. Aanschouwelijk toont hij, dat hij snapt, wat hij ge maakt heeft, door In zijn boekje te tekenen of schetsen, wat zijn handen gewrocht hebben. De fouten, die hij daarbij van zelfsprekend nog maakt, worden door de controleur aangetoond en besproken en door de jonge man zelf gecorrigeerd. Zo gaat dit twee, soms drie jaar zijn gang, totdat de bekroning op al deze inspanning komt, in de vorm van een examen, wat door een commissie, ook weer uit het bedrijfsleven zelf, wordt afgenomen Slaagt men hiervoor, dan krijgt men het zozeer begeerde diploma, volgens titel 2 der Nijverheidson derwijswet. Dit toont aan, dat men op die jonge leeftijd over een behoorlijke dosis vakkennis beschikt. Zo stonden er in de week van 30 juli tot 4 aug. over het gehele land weer zo'n 2000 jonge vaklieden te zwoegen om het begeerde resultaat te behalen. Een mooi werkstuk geheel uit de hand maken, valt niet direct mee en dan de nodige schriftelijke en mondelinge theorie nog. Toch slagen er zo gemiddeld 70 pet. Een mooi resultaat, wat hun heus niet cadeau wordt gedaan. U ziet dus, dat U rustig uw zoon timmerman of metselaar, stucadoor of schilder enz. kan laten worden. Met een dosis goede wil, ook van zijn kant, kan het niet anders of hij moet slagen. Bovendien lijkt het mij toe, dat niets zo mooi en scheppend is als koop een wasmachine Rondo was- machine „K/ara" heeft een onverwoestbare kuip van teakhout, dat 3 keer j langer meegaat als iedere t andere houtsoort. De kuip heeft een inhoud van 100 liter, is gemakkelijk te onderhouden en is trek- en lekvrij. De Rondo „Klara" is een wasmachine, die sinds jaren heeft bewezen de beste te zijn. ■De Rondo „Klara" is uitge rust met de wereldbekende en meest beveiligde electr. wringer ACME, waarmee elk gevaar is uitgesloten. i Teakhout f. 530.- zonder wringer f. 378.- Iedere handelaar kan desgewenst q de betaling met U regelen. RONDO Fabrikant Importeur voor Nederland: ^■■wvwo».. Gebr. Timmermans N.V. Kessel (bij Venlo) sinds 45 jaar een kwaliteitsproduct juist dit vak. Men ziet de gevels, de kozijnen, de kap, als het ware onder zijn handen verrijzen. Bovendien een werk van naas tenliefde van de eerste orde. Men helpt de gelovigen aan een kerk, de gezinnen en trouwlustigen aan woonruimte, men bouwt scholen voor het hoognoodzakelijke onder wijs enz. Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf met al uw vertakkingen in den lande, ga door met uw zegen rijk werk en wij wensen U het grootst mogelijke succes! 1 augustus 1908 De Zeer Eerw. Heer Poell hield een redevoering voor het Kruis- verbond. Jan Versieyen, Langstraat lever de ijzersterke bottines voor f 3.50. vetleren sneeuwschoenen voor f 3.50 en f 3.75, fietschoenen voor f 2.50 en f 2.75 6 augustus 1910 Tot burgemeester van Venray werd herbenoemd H.C.H. Esser. Een zwaar onweer ontlaste zich boven Venray. De kapel te Merselo werd ver rijkt met een prachtige biechtstoel, verwaardigd door Thissen te Roer mond. DE NIEUWE AGENDA'S voor Mulo, HBS en Gymnasium nu verkrijgbaar bij fa. van den Munckhof •Hier i4 een ballpen die met ere de naam Parker draagt. Keuze <iit 3 puntbreedten f {extra-fijn, fijn, •medium). 5 x zo lang «chrijven als met «en gewone ballpen vulling. Onbreekbare •nylon houder in 4 Üdeuren verkrijgbaar cn blank metalen dop, die niet roest of afschil fert. Vij f kleuren -inkt: zwart, blauw- J, zwart, blauw, rood eo groen. I Parker biedt U keuze j uit ballpennen van f 14.50 tot f 47.50. m Ij-Jieuweyullipg f FIRMA VAN DEN MUNCKHOF BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1956 | | pagina 4