Kleuter-onderwijs Priesterwijding in Venray Kabinetsformatie EN OMSTREKEN in VENRAY. De rentekaart en ouderdomswet Diploma's Ambachtsschool te Venray R.K. Huishoudschool Marianum te Venray Gemeenteraadsvergadering Zaterdag 28 Juli 1956 No 30 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG MAAS ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.ra. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 Woensdag a.s. zullen we in Ven- rays Grote Kerk wel een uitzon derlijke plechtigheid kunnen mee maken, wanneer daar nl. Z.H. Exc. Mgr. Lemmens, een viertal Onge schoeide Carmelieten van 't klooster op de Smakt, tot priester komt wijden. Het zijn de Eerw. Fraters Bene- diktus Tax uit Grevenbicht, Inno- centius Scheepers uit Zevenaar, Anastasius Martens uit Meerssen en Eligius Willems uit Geleen, die priester worden gewijd en de Eerw. Fraters Mathias Houtvast uit Schin- nen en Bernardus Heemskerk uit Hazerswoude, welke tot subdiaken worden gewijd. Deze plechtigheid vindt, zoals ge zegd, plaats in de Grote Kerk van Venray en zal om 9 uur beginnen. Assistentie zullen daarbij ver lenen de H.E. Heer Deken Loonen en Pater Provinciaal Rpmaeus Leuven, alsmede de Paters en Fra ters van het klooster der Onge schoeide Carmelieten uit de Smakt. De gezangen werden verzorgd door Venrays kerkkoor. Deze plechtigheden zijn voor ieder een toegankelijk, mits men er aan denkt de gereserveerde plaatsen voor familie, genodigden en autori teiten vrij te laten. Om kwart voor 9 gaat Vader Bisschop en zijn assistenten met de wijdelingen, in processie vanaf Jerusalem in een plechtige stoet naar de Grote Kerk, waar dan direct de plechtigheden beginnen. Van 12—1 uur is er receptie in Jerusalem, terwijl voorde inwoners van de Smakt om 6—7 uur in het klooster aldaar, gelegenheid is tot feliciteren. De Plechtigheden Voor een goed begrip van het plechtig gebeuren, moge dan hier onder een korte uiteenzetting volgen van wat plaats zal vinden. Als de Bisschop en de wijdelingen in de kerk zijn aangekomen, wordt de Bisschop bekleed met de ponti ficale gewaden, mijter en staf, waar na hij aan de voet van het altaar begint met het H. Misoffer. Bij het Kyrie teruggekeerd op zijn troon, beginnen de wijdingsplechtigheden. De wijdelingen worden dan naar voren geroepen, waarna zij er aan herinnerd worden, dat zij na hun wijding voor immer in de dienst der Kerk zullen zijn. Dan werpen de wijdelingen zich ter aarde, waar na de hulp van alle Heiligen wordt ingeroepen met de litanie van alle heiligen. Als deze smeekbede is afgelopen begint de wijding der subdiakens. eerst op de helft zijn bij de oplos sing van de nood. Het heeft zijn tijd nu wel ge duurd! Zij worden vermaand hun taak, welke dan met name wordt ge noemd, naar behoren te vervullen, waarna zij een ledige kelk, alsmede de kannetjes voor wijn en water, het wasbekken en doek aanraken. Hierop volgt een gebed waarin God gesmeekt wordt de wijdelingen te willen zegenen en bijstaan. Dan worden ze bekleed met de tekenen hunner waardigheid, de amict, de manipel en de tuniek, terwijl zij het epistelboek krijgen aangeboden. Daarmede is de diakenwijding voorbij en wordt de priesterwijding voortgezet. Allereerst wordt de wijding afgekondigd, waarbij de dringende vraag gesteld wordt, dat zij, die bezwaren hebben tegen de wijding van een der wijdelingen, deze nu naar voren zullen brengen. Als die aankondiging voorbij is, richt de Bisschop het woord tot de wijdelingen, waarbij hij hen wijst op het grote moment, dat zij gaan beleven en hen wijst op de grote verantwoordelijkheid die zij met het priesterschap op zich zullen nemen. Dan legt de Bisschop en de aan wezige priesters de wijdeling de handen op, waarna de wijdings prefatie wordt gezongen. Hierna volgt de bekleding met de gewaden en wordt opnieuw aan God kracht en sterkte voor de wijdelingen gevraagd. De zalving der handen en aan raken van kelk en pateen met de gezalfde en gebonden handen be sluit het eerste deel der plechtig heid. Het H. Misoffer wordt voort gezet, waarbij een der nieuw ge wijde subdiakens het Epistel zal zingen. Na het Evangelie gaan de nieuwe priesters naar voren om met de Bisschop het H. Misoffer op te dragen. De Bisschop celebreert de H. Mis, waarbij de nieuwe priesters alle gebeden meezeggen. Na de Com munie van de Bisschop, deelt hij Ons Heer uit aan de wijdelingen. Deze zeggen dan hun geloofs belijdenis, waarna de Bisschop hen de handen oplegt en hen daarmede de macht geeft de mensen van zonden te ontslaan. Vervolgens leggen de nieuwe priesters de belofte af van gehoor zaamheid, waarna zij een laatste onderrichting van de Bisschop krijgen, alsmede zijn speciale zegen. Het H. Misoffer wordt dan voort gezet met het laatste Evangelie, voor welk de Bisschop aan allege- flovigen zijn Bisschoppelijke zegen geeft. Een Te Deum besluit de plechtigheid. Het was in 1952, dat in Peel en Maas gewezen werd op de wantoe standen, die bestonden bij het kleuteronderwijs in Venray. Op verschillende kerkdorpen was totaal niets en in de kom konden de Zusters Ursulinen met moeite zelfs de 5-jarige kinderen onderdak bezorgen. Overvolle klassen, te laag gesa larieerd personeel, ontevreden ou ders en lastige kleuters waren hier het gevolg van. Dat artikel heef t in zoverre weer klank gevonden, dat niet lang daarna een raadscommissie is ge vormd, die het probleem kleuter onderwijs terdege onder de loupe heeft genonien en in een gedegen rapport de bevindingen van ons blad niet alléén onderschreef, maar ook de oplossing voor een en ander naar voren bracht. Daarin kwam onder andere tot uiting, dat in Venray-kom twee nieuwe kleuterscholen moesten worden bijgebouwd en dat tot die datum de barak in de Patersstraat moest dienen als noodschool om de overbevolkte Ursulinenschool ten minste enigzins te ontlasten. Nu schrijven we 1956 en de enig ste resultaten, die we hebben kun nen boeken is, dat er een behoorlijke subsidieregeling is gekomen, dat verder verschillende kerkdorpen een betere oplossing hebben gevon den, maar voor Venray-kom is de toestand precies hetzelfde geble ven. Alléén met dit verschil, dat nu nog méér kleuters om entrée vra gen in de kleuterschool en nog méér "ouders in grote moeilijkheden zitten, omdat intussen het dienst- bodenvraagstuk nog erger en gro ter is geworden. i?oodoPlossing van de barak in de Patersstraat is mislukt, dank Z1J *-e ^arre houding van de In spectie. Trouwens het lager onder wijs voor meisjes vroeg al om een noodoplossing en daar heeft men */r 337 t°en maar voor gebruikt. Maar de nieuwe lichting kleuters staat er even beroerd voor als hun collega s in 1952. Er is namelijk weer veel te weinig plaats. O zeker, we hebben al lang toe stemming om een nieuwe school te bouwen, we hebben daar zelfs al tekeningen van klaar gehad, maar die zijn afgekeurd. De school werd namelijk te duur. Het is ons nog altijd een vraag, hoe een architect dergelijke teke ningen dan in kan dienen, als hij op zijn vingers kan uittellen, dat een en ander toch onmogelijk kan, gezien de voorschriften, die vooral op financieel terrein, daarover zijn gegeven. Maar goed, in Venray is dat dan toch maar weer gebeurd en heeft het de nodige tijd gekost, die nu blijkt verspild te zijn. Er wordt nu weer een nieuwe tekening gemaakt en we moeten afwachten of de school weer niet te duur is. Zo kunnen we door blijven gaan. Of men nu eens geïnformeerd heeft in Cuijck en in Stramproy om maar twee plaatsen niet te ver uit de buurt te noemen met prachtige nieuwe kleuterscholen, hoe men 't daar heeft klaargespeeld en wat voor bijzondere moeilijk heden een en ander met zich heeft gebracht, is voor ons een vraag, maar we durven wedden, dat dit niet is gebeurd. Waarom niet geprofiteerd van die ervaring en van mogelijke fou ten, die men bij de nieuwbouw aldaar nog heeft ontdekt? Drie jaren zijn nu voorbij. Drie jaren, waarin voor de kom practisch niets is gebeurd. In die drie jaren zijn in bovengenoemde plaatsen wél scholen gebouwd, die het bekijken waard zijn! In Venray hebben we het in al die tijd al gebracht tot een lijvig rapport over de nood en een afge keurde tekening! Wij zijn de laatsten, die de grote moeilijkheden op dit terrein zullen ontkennen, maar vragen ons toch in gemoede af, hoe lang dit nu nog moet duren en wat féitelijk moet gebeuren, voordat de Venrayse kleuters een behoorlijke school krijgen. Waarbij rekening gehouden wordt, dat in genoemd raadsrap- port twéé kleuterscholen nog altijd als minimum eis gesteld zijn en dat we met één kleuterschool dan De besprekingen van maandag avond tussen de kabinetsformateur Drees en de fractieleider der K.V.P., Prof. Mr. C.P.M. Romme, zijn op niets uitgelopen. Drees heeft dien tengevolge Dinsdag zijn opdracht teruggegeven. Men heeft de schuld van het falen van Drees graag willen schuiven op de schouders van de K.V.P.- fractie, die het „non possumus" over het program van Drees heeft uitgesproken. Men verwijt de K.V.P. starheid en overvraging. Nu is het verwijt van starheid al zeer gauw uitgesproken, wanneer de ene partij niet aan de eisen van de andere partij kan toegeven, om dat zij dan haar eigen beginselen ontrouw zou worden. Van overvraging is nog geen sprake, omdat de kwestie der zetel verdeling maar amper ter bespre king is geweest. Dat de K.V.P. enige zware departe menten door geestverwanten bezet wil zien, is haar goed recht als partij, die 33 van de 100 kamer zetels bezet. De Partij van de Arbeid kan aan het feit, dat zij een zetel meer heeft, niet het recht ontlenen om in dit opzicht decreten uit te vaar digen. Het beginsel, waarover Drees in zijn besprekingen met Romme is gestruikeld en waarom ook de K.V.P Drees' concept program heeft ver worpen, ligt in de socialisatie- tendenz van de Partij van de Arbeid en in het principe der zelfwerk zaamheid en der bezitsvorming bij de Katholieken. De overweging, dat zelfwerkzaamheid en bevordering der bezitsvorming het gehele volk ten goede komt, geldt voor de so cialisten blijkbaar niet. Dr. Drees heeft zich bij de be sprekingen met de verschillende fractie-leiders al te veel laten be- invloeden door de verse overmoed van pas de grootste partij te zijn, die in zijn fractie heerst. Maar de Partij van de Arbeid met een derde van het Nederlandse volk achter zich moet toch steeds be denken, dat twee derde niet achter haar staat. Zowel Katholieken en Protestan ten als Liberalen zijn felle tegen standers van de voortdurende machtsvergroting van de staat, die socialisten nastreven. Thans is Prof. Romme met de formatie van een nieuw kabinet belast, welke opdracht hij niet heeft geweigerd. Het moet echter niet waarschijn lijk worden geacht, dat de socialisten hem zullen laten slagen, waar hun kopman heeft gefaald. Een brede basis kabinet acht Prof. Romme het aantrekkelijkst, doch zonder de socialisten is een brede basis niet mogelijk. Van de andere kant gaan er in de Partij van de Arbeid reeds stem men op om in de oppositie te gaan. Dit is voor de socialisten werkelijk aanlokkelijk, omdat de economische hemel niet geheel onbewolkt is. Toch zijn reeds twee belangrijke struikelblokken in de poging van Drees uit de weg geruimd, namelijk defensie en het huurprobleem. Zoals de zaken thans staan geven wij Prof. Romme evenwel geen al te grote kans, zodat'de uiteindelijke vorming van eenzakenkabinet ons het meest waarschijnlijk voorkomt. Er zijn nog heel wat mensen, die zich afvragen hoe het nu gaan zal met de uitbetaling van de ouder domsrente als straks de nieuwe ouderdomswet van kracht wordt. Er is bv. veel, zeer veel, gesproken en geschreven over „aanpassing" en wat dies meer zij. Wij kunnen de rentekaartbezitters gerust stellen. De op grond van het plakken van rentezegels ver kregen rechten op ouderdomsrente bleven onaangetast, dat wil zeggen, dat deze rente geheel zal worden uitbetaald naast het komende ouderdomspensioen. Hiermede in direct verband staat dus ook het feit, dat er voor hen, die vrijwillig op hun rentekaart plakken, geen enkele reden bestaat hiermede op te houden. Men kan alleen maar voordeel hebben van blijven doorplakken! Vrijdag werden de diploma's aan de Ambachtsschool uitgereikt als volgt: Metaalbewerking: J. Volleberg, J. Aarts en P. Theu- wen, Wanssum. A. van Issum, L. en C. Te Baerts, J. Haegens, W. Lemmen, H. Hesen, A. Beerens, P. Versleijen, P. Hoeij- makers, A. Moorrees, J. Peeters en J. Roefs uit Horst. A. Nefkens en W. Rotjes uitBlit- terswijek. J. Jacobs, E.Lucassen, M.v. Rooy G. Kruijssen, W. Luijpers, M. van MeijeJ, W. Baken, J. Appels, J. van Kessel, A. van Dijck en A. Grootel uit Venray. J. Koonings, Ysselsteyn, H. Hen driks, Meerlo, F. Kusters en G. Beelen Sevenum, M. Martens, Th. Vullings en H. Emonts Leunen, G. Derkx en W. Erben Veulen, G. Cox Maashees, W. Litjens en H.Jacobs Geijsteren, J. Arts en J. Goemans Overloon, W. Engels Tienray. 9 candidaten werden afgewezen. Het diploma Houtbewerkers ver wierven: H. Hermans, A. Kroon, J. van Waayenburg, A. Vlug en G. Potten uit Venray. P. Hendriks, Overloon, M. Derks Horst, G. Hermkens en H. Bexkens Tienray. De door de Industriële Club be schikbaar gestelde prijzen werden verdiend in de le klas Metaalbe werkers door M. van Rijswijck en P. Speijcken en in de 2de klas Houtbewerkers door G. Hermkens en G. Potten. Van de 85 eerste klassers werden er 58 bevorderd naar de tweede klas. Dinsdag 24 juli behaalden de na volgende dames hun getuigschrift voor de primaire opleiding: Th. Aben, C. Arts, M. Boom, K. Ewalts, A. Feller, Th. Jenniskens, N. Janssen, K.Janssen, C.v.Meijel, M. v. Ooi, E. Relouw, J. Radema ker, T. v. Kempen, W. Latukolon M. Arts, T. Kuijpers, T. Derks, W. v. Es, G. Hendriks, T. Lamers, W. Verheijen, W. Ohello en E. Lohen- apessie uit Venray. N. Lenssen, T. Bonants, en N. Mommen, Veltum, J.vd. Ven Spurkt J. Vermeulen, T. v. Veghel, R. Willems en H. Muijsers Merselo. G. Achten. W. van Dijck en N. Camps uit Oostrum. R. Martens, M. Thuijls, T. Claes- sens, J. Heidens, N. Kuenen, F Keijzers, J. en R. Swinkels, N. Tas sen en J. Weijs uit Leunen. B. Pouwels, A. Derickx en L. Rutten, Heide. M. Baltussen, R. Dinghs en M. Heidens, Castenray. R. Reintjes enN. Spreeuwenberg Veulen; M. Swinkels, Brukske en B. van de Vorst, Geijsteren. Diploma 2-jarige Landbouwhuis- houdklassen: A. Baeten, J. Noijen en F. Peters Oirlo. D. Haegens, M. Reintjes en F. Verhoeven, Veulen. T. Hendriks en N.Tacken Oostrum M. van Hoof, F. Michels en N. Wismans, Merselo. J. Lemmens, Ysselsteyn. T. van de Pasch, A. Jeuken, A Pouwels en M. Tacken, Venray. L. Philipsen, N. Smits Castenray N. Arts, T. Timmermans, Vier lingsbeek. F. Claessens, J. Janssen, F. Loe- nen, J. van Meijel, M. de Mulder, M. Swinkels, M. Michels, Leunen. J. Droesen, F. Maas en A. van Osch, Heide. A. Nefkens, Blittserswijk, T. Peters, Wanssum, Diploma assistente huishouding: A. Driessen, Oirlo, L. Hitipeum, A. Janssen, O. Janssen, A. Janssen A. Kerstens, F.v. Treek, G. Scholtz Venray. R. Vollenberg, A. en R. de Krij ger, Veulen. A. Coenen, Overloon, M. Tacken, Horst. Diploma naaiklas: M. Beerkens, J. Driessen, R. Janssen, G. Verhalle, Venray. T. Janssen, Ysselsteyn, T. Koenen en M. Willemsen, Leunen, R. van Rijswijck, J. Thijssen en M. v. Osch Merselo, G. Voesten, Heide, R. Geurts, Smakt, M. Strijbos, Cas tenray. Panselijke maandintentie van het Apostolaat des Gebeds Augustus 1956 Onze eeuw is niet alleen de eeuw van de technische perfectie en de automatische fabrieken, maar ook die van sekten en bijgeloof. Het spiritisme telt niet minder dan 20 millioen aanhangers aan hangers, noodlottig geboeid door. geheimzinnig contact met zgn.' geesten. Honderden godsdienstige sekten vonden hun oorsprong, ofwel in het verre Oosten ofwel in het technische Noord-Amerika. Het bijgeloof tiert welig in de katho lieke staten van Zuid- en Midden- Amerika. In dit alles vindt de pauselijke maandintentie van het Apostolaat des Gebeds van deze maand zijn oorsprong: „Dat het optreden van gevaarlijke sekten en de verbrei ding van het bijgeloof moge wor den tegengehouden". In plaats van op de laatste Dinsdag van de maand, vergaderde de Venrayse Gemeenteraad gisteren. Daarbij werden de volgende voor stellen van B. en W. besproken: a. de aankoop van grond voor de uitvoering van uitbreidingsplan Zuid van Mevr. Verkuyl-Poels te zamen 4490 m2 a f 0.50 per m2. b. verkoop van grond aan M. Verstegen aan de Puttenweg in Ysselsteyn ter grootte van 435 m2 a f 1.25 per m2, bestemd voor huizenbouw. c. verkoop twee bouwterreinen aan de Wilhelmïnastraat aan Jans beken van de Bosweg ter grootte van 400 m2 a f 3.75 per m2. d. vergoeding aan de pachters van de gronden onder a. af 688. en f 842.40. e. sluiting huurovereenkomst in v.m. stuk grond waarop de nood woning Hiept A 17a is gebouwd met Dr. D. de Jong te Melik. f. onbewoonbaarverklaring van de woning Oirlo F 40. g. vergoeding van f 6500.aan het schoolbestuur in Ysselsteyn voor het in orde brengen van de speelplaats aldaar. h. voorschotverlening aan de 5 bijz. kleuterscholen in onze gemeen te, zijnde f 6.50.per lokaal en f 8.50 per kleuter. i. vergoeding buskosten naar de Prot. Christ. School in Boxmeer. j. verhoging van de rente voor voorschotten ingevolge de Gemeen telijke Bouwcredietregeling van 33A tot 4 pet. k. afwijzing van subsidie-aan vrage van de Medische Sportkeuring kring Horst-Venray. 1. beschikbaarstelling van f 350, voor een droogsterilisator, ten be hoeve van de inentingen door de gemeente-arts. m. f 1043.45 te betalen aan Piet Vermeulen, Hoenderstraat, wegens meer-kosten door maatregelen van Dienst Wederopbouw. n. f 2076.03 te betalen aan ar chitect Deltrap te Deurne voor het ontwerp van 14 middenstands woningen, die echter door verande ring van- de financieringsregeling niet is doorgegaan. o. de verkoop van het stuk nie mandsland aan de Julianasingel aan de heren De Vries, Jansen, Kruysen en Bonants. Het is gebleken, dat in minnelijk overleg geen oplossing voor de moeilijkheden te vinden zijn ge weest, die gerezen zijn tussen het Bestuur der Derde Orde, de heer Wijnhoven en de heer de Vries. Een verslag dezer vergadering hopen wij volgende week te bren gen. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s. Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders der gemeente Venray brengen ter openbare kennis, dat op 12 juli 1956 is ingekomen een schrijven van Janssen, Mathieu Lambert Thomas, vertegenwoordiger, wonen de te Hoensbroek Overbroekse- straat 106 gekozen woonplaats te Venray, Hoenderstraat 31, waaruit blijkt, dat hij volhardt bij zijn op 25 oktober 1948 ingediend verzoek om een slijtvergunning, op welk verzoek destijds afwijzend moest worden beschikt uitsluitend op grond van het feit, dat het wette lijk maximum aantal vergunningen voor Venray was bereikt. Verzoeker wenst thans in aan merking 1e komen voor een slijt vergunning voor de linker-voor- kamer van het perceel Hoender straat 31 te Venray. Binnen twee weken na de dag tekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verlenen der vergunning schriftelijke bezwaren bij het gemeentebestuur indienen. Venray, 18 juli 1956. GESLAAGD Voor het diploma „Opleiding Be wijs Algemene Ontwikkeling" slaag den te Nijmegen de volgende candidaten: M. Janssen, H. Dericks, L. Janssen, H. Peeters, G. Potten, allen uit Venray; H. Janssen uit Oirlo; P. Janssen uit Blitterswijck; G. van Opbergen uit Overloon. Voor hetzelfde diploma slaagden te Eindhoven L. Manders en Schel- lekens uit Venray. Voor het diploma „Voorbereiding Middelbaar Technisch Onderwijs" slaagden te Venlo: P. Voesten en M. van Kempen uit Venray en B. Theeuwen uit Blitterswijck. Zij allen ontvingen hun opleiding op een V.M.T.O.-Cursus, die ge geven werd op de R.K. Ambachts school te Venray. Te Eindhoven slaagden voor 't examen Boekhouden J. v. Gooi, Theo Schaeffers, Hans Oudenhoven en mej. Jo Beerkens, allen uit Venray. Derde Orde-mededelingen Zondag 29 juli zal om 10.15 de feestvergadering gehouden worden ter ere van het afscheid van de directeur de Eerw. Pater Aegidius in San Damiano. PATRONAAT Alleen zondagmorgen van 10 tot 12 uur is er Patronaat. Wel gaat de wandelclub gewoon door met trainen, dinsdag- en vrijdagavond om 7 uur bijeenkomen bij het pa tronaat. Ook het sparen voor de „Najoka" zondagmorgen gaat door en de toneelclub. Na September hopen we weer met 3 groepen te te kunnen beginnen. Denk aan de oude briefjes van f 25. Voor 15 Augustus a.s. moeten bij de Nederlandse Bank zijn ingele verd de oudste briefjes van f 25. (rood met meisjeskopje). Deze moeten voordien ingeleverd zijn bij de Boerenleenbank of bij de Crediet- bank, niet op het postkantoor. Men doet er wijs aan de voorraad dus even door te kijken. Reünie Gymnasium 111 oud-studenten, verenigd ln de oud-studentenclub Rosven brachten zaterdag en zondag wederom het week-end door op het roemrucht oude Venrays Gym, waar naast het ophalen van oude herinneringen, ook vergaderd werd over de toe komst van de club. Dit had o.a. tot resultaat dat Mr. H. Berendsen uit den Bosch tot voorzitter en D. Ver- cauteren uit Venray tot secretaris werden gekozen. Verder werd het bestuur uitgebreid met de heren Gunneweg, arts te Mill, Mr. Ver daasdonk, Amsterdam en J. van Eerdenburg uit Utrecht. Naast deze vergadering was er een uitgebreide tentoonstelling van oude foto's, waarop het wel en wee van het Gymnasium in de afgelopen 60 jaren voor het nageslacht be waard is gebleven. Zondag droeg een der oud-leer lingen de Zeereerw. Sijsener een plechtige hoogmis op, in de middag was er het club-diner, en een excursie naar Overloon. Het nieuwe bestuur is reeds doende plannen op te stellen voor de reünie van het komende jaar. Hand- en Spandiensten In de uitzending „Vandaag radio krant voor Nederland" van de NCRV van Maandagavond werd een vraaggesprek uitgezonden met de Burgemeester van Venray over de hand- en spandiensten, waarin de heer Burgemeester o.a. ver klaarde dat meer dan 50 gemeenten deze verordening kennen en zeker 9 deze verordening nog altijd toe passen. Ook Radio-Zuid bracht in een uitzending van Donderdag een vraaggesprek over deze belasting. Duitsers te gast Woensdagavond werd een dertig tal Duitse sociologen op het Ge meentehuis van Venray ontvangen, die op een studiereis door Neder land o.a. een bezoek hebben ge bracht aan het industrieterrein en de ontginning van de Vredepeel hebben bewonderd. De gasten werden toegesproken door de heer Burgemeester, die hen wees op de belangrijke ontwikke ling van dit gebied, die van een armoedige streek is uitgegroeid tot een der meest bekende landbouw gebieden van Nederland, waar op velerlei terrein baanbrekend werk is verricht, o.a. in de pluimvee houderij, de melkwinning en de paardenfokkerij. Nu het grondareaal echter gering wordt krijgen we allereerst een totale ontginning van peelvelden en daarnaast de overschakeling naar industrie. Aan de hand van wat de gasten hebben-gezien, blijkt dat Rijk, Provincie en Gemeente alles in het werk stellen om deze overschakeling zo goed mogelijk te doen verlopen. De Duitse gasten waren zeer te vreden over wat hen was getoond en maakten ijverig aantekeningen van wat ze hoorden en zagen. Een hunner dankte voor de prettige ontvangst, de gulle gastvrijheid en de gedegen toelichting, die zij even als in Venray ook elders hadden mogen ontvangen bij hun studie reis door Nederland. Collecte Katholiek Thuisfront Nationaal Katholiek Thuisfront zal op Zondag 19 augustus aan alle katholieke kerken van Nederland een collecte houden. Tussen 6 en 19 augustus organi seert zij tevens een straat- en of huis-collecte om ook de niet-katho- lieken, die respect hebben voor haar werk onder de militairen, in de ge legenheid te stellen, hun steun te geven aan het beoogde doel: het welzijn van de jongemannen, die in 's-lands belang hun dienstplicht vervullen. In enkele gemeenten zal de open bare collecte worden uitgesteld tot de maand October. De geldinzame ling staat onder het devies: „Hij staat voor U Staat U achter hem?" EL EN DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF "WPPITRT A F* VHOD VP1VTÏ? A V GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 VV LUlDL/lU V VJVJ1V V LilAVH. I

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1