een gratis vakantie verrassing! Nieuwe pensioenregeling is nog onvolledig De aardappel en de rooimachine Hoe is de stand? Elke Maandag biggen-, t.b.c.-vrij vee- en kramerijen-markt. WeeWrStrfé- Gratis zakatlas van Nederland fCiestdeaonaffde. kiest RANG r Na een prettige wandeling... ...bij thuiskomst genieten van een kop pittige Douwe Egberts koffie. Die echt lekkere koffie, samengesteld uit de allerbeste soorten, op speciale wijze gebrand en, door de grote vraag, altijd vers bij Uw winkelier verkrijgbaar. sinds 45 jaar een kwaliteitsproduct Verkrijgbaar in diverse fijne vruchtensmaken. los 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent.. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk „Rangetje" en op iedere rol. *Üe vets/uspmng. van demste taruj. Deze groep moet een kans krijgen tot correctie van de totaal te betalen pensioenpremie, maar alleen wan neer betrokkenen dit zelf wensen. Elke pensioenaanpassing moet van de gedachte uitgaan, dat oude, zelf geschapen of verkregen rech ten moeten worden gehandhaafd. Dit geldt zowel voor de ambte lijke pensioenen als voor die in het bedrijfsleven. Met de komst van het bodempen sioen is intussen het vraagstuk van het oudedags-inkomen niet opge lost. Er bestaan daarnaast ambte lijke pensioenen, pensioenen uit een reeks van fondsen en tenslotte pensioenen, die worden toegekend met risico-overdracht aan een ver zekeringmaatschappij. De ontwikkeling in het verleden heeft daartoe geleid. Helaas zijn wij nog steeds niet zover in Nederland, dat iedereen nu zeker is van een onbezorgde oude dag. Is thans de noodzaak tot pensioen alge meen erkend, dan moet deze gedachte ook zover worden uit gebreid, dat iedereen, die niet krachtens zijn inkomen behoor lijke besparingen kan maken, door een aanvullend pensioen in de veilige inkomenshaven wordt gebracht, wanneer hjj 65 jaar is. Braakliggend terrein. Zover is het nog lang niet. Er bestaat nog een groot aantal bedrij ven, dat voor zijn personeel nog geen pensioenregel kent. Bij de opstelling van collectieve contracten wordt er nu steeds aan dacht besteed aan de vacanties, maar de pensioenrechten hangen maar al te dikwijls in de lucht. Men zal in de naaste toekomst eens de vinger moeten leggen op deze wondeplek. Speciaal ook in middenstands kringen leeft men nog te zeer met een verouderd idee van de eigen vermogensvorming, die bij het be- van de weduwen- en wezenver zekering. Iemand, die 65 jaar wordt, is straks van een mini mum inkomen verzekerd. Maar hoe staat het met de weduwe van een voorbeeldig werknemer of middenstander, die op haar 40ste jaar plotseling de brood winner naar het graf moet be geleiden, terwijl zij nog een paar kinderen moet grootbren gen. Het grootste deel van die slacht offers komt in de grootste zorgen. De uitkeringen van de zijde van de Raad van Arbeid, als die er zijn, schieten ten enenmale tekort om een redelijk levenspeil te waarbor gen. Afhankelijk van liefdadigheid. Nu weten wij, dat er ten deze voorbereidingen voor een regeling worden getroffen, maar het is in tussen nog steeds zo, dat deze we duwen in moeilijke omstandigheden verkeren, van liefdadigheid afhan kelijk zijn of bij sociale zaken om een aalmoes moeten komen. Waar het hier om een veel klei nere groep gaat dan om de ouden van dagen in nood, is men er niet toe gekomen, hiervoor een nood- regeling te treffen. De politieke winst van zo'n maat regel is niet zo groot. De urgentie ligt er echter duimen dik boven op, waar hier dê opvoe ding van wezen in gevaar wordt gebracht en dus heel de toekomst van een mens in de weegschaal is geworpen. Het pensioen is geen voorrecht meer, maar een recht. Door onge lukkige omstandigheden getroffe nen worden hierdoor uit het land der vergetelheid en het verdriet weer opgeheven tot een normaal maatschappelijk bestaan. Het pensioen wordt langzaam van bijwagen een onontbeerlijk onder deel van de levens-inkomenstrein. Men mag dit eén moeilijk verteer bare hap noemen van de maat schappelijke gelijkschakelings-pap, die ons van alle kanten voorgezet wordt. Wij zullen dit pensioendrank je niettemin moeten slikken. Het is een soort geneesmiddel, voor de ontluistering van de per soonlijke vermogensvorming, die deze eeuw ons bracht in de vorm van absurde hoge belastingtarieven en de zucht van velen naar zeker heid van de wieg tot het graf. Ondernemingsgeest en de prik kel tot grootse prestaties worden niet tot activiteit geroepen bij deze mens naar een gemiddelde. Niettemin is de groei van de pensioenplant tot boom een pro duct van de sociale instelling der meerderheid in deze eeuw. staande fiscale systeem voor velen onmogelijk wordt. Straks moet men daarenboven nog een percentage van het inko men afstaan voor het bodempensi oen. Is er dan geen reden om ook de aanvullende pensioenverzekering eens te bekijken? Middenstands - pensioenfondsen bestaan er niet of te weinig. Hier ligt nog een ruim veld sociale ar beid braak. Een volkomen open veld ligt nog voor ons op het terrein LAND- EN TUINBOUW Wanneer aardappel en rooimachi ne naast elkaar worden genoemd zal iedere teler onmiddellijk begrij pen, waar het om gaatDe bescha digingskansen die machinaal rooien voor de aardappel oplevert. Dit probleem is algemeen bekend en nog steeds voprwerp van studie op menig proefbedrijf. De aardappel is immers als pootgoed een belang rijke deviezenbron en als volks- voedsel vooral ook in ons land onvervangbaar. Vanzelfsprekend veroverde de rooimachine zich direct een grote plaats in de verbouw van een zo belangrijk product. Maar als nu blijkt, dat deze mechanisatie de kwaliteit van de aardappel kan schaden, moet aan elke verbetering van de machine, die beschadiging vermijden kan, volle aandacht worden besteed. Dit gebeurt in ons land nog steeds te weinig. In de Verenigde Staten heeft men een oplossing gevonden en wij zullen, willen wij onze positie bij de levering van aardappels handhaven, aan deze nieuwe methode een voorbeeld moeten nemen. Hoe is deze nieuwe mogelijkheid Zij schuilt in het voorkomen van elke kans op beschadiging. Elk onderdeel van de machine, dat met de aardappel in aanraking komt, bekleedde men met rubber. Sinds kort heeft deze vernieuwing, die zich uitstrekt tot de bekende stalen manden toe, ook in ons land haar intrede gedaan. Bedriegelijk is, dat de beschadi gingen niet direct zichtbaar zijn en dat daarom velen nog menen, dat deze voorzorg overbodige luxe is. Zodra de aardappels uit de bewaar plaatsen komen, ziet men echter, hoe noodzakelijk deze verbetering is. Verschillende fabrikanten bren gen reeds machines van rubber bekleding voorzien in de handel; het is echter zaak, dat ook iedere teler zich inspant elke beschadiging van de aardappel bij machinaal rooien te voorkomen. Hoewel verbazingwekkend, is toch op de meeste plaatsen de hooioogst voltooid. Van streek tot streek komen verschillen voor, maar over het algemeen is het gras tot hooi geworden met een minimum aantal uren zonneschijn. De kwaliteit van het hooi heeft dan ook geleden, omdat het te lang op het veld moest blijven. Met de hoeveelheid hooi schijnt het echter nog wel mee te vallen. De eerste voorraad wintervoer is gevormd. Teken nu op, hoeveel voer er is; U weet nu nog ten naastebij hoeveel wagens hooi in de schuur zijn gereden. Nu kunt U ook even globaal nagaan wat er nog moet gebeuren voor er vol doende wintervoer is. Misschien moet er een paar are meer inge zaaid worden met een stoppel voedergewas; mogelijk moet er nog wat extra kunstmest komen om een perceeltje grasland toch nog maar klaar te maken voor inkuilen in augustus of september. Maak nu even een tussentijdse balans op en ga nu na of Uw voederwinningsplan nog klopt met de werkelijkheid. Wijzig Uw plan nen zo nodig, als de natuur ook U parten gespeeld heeft. De groothandel en de afbetalingsregeling Een ander geluid, dan die, welke men gewoonlijk hoort over het ko pen op afbetaling, liet Donderdag de voorzitter van het Verbond van de Nederlandse Groothandel, dr. ir. B. Bolger horen. Op de te Rotterdam gehouden groothandelsdag gaf hij als zijn oor deel, dat de regeling van de ver koop op afbetaling leert hoe 't niet moet. „De consument wordt er nu toe gebracht de 5 gulden per week, die hij anders zou besteden voor de afbetaling van een nuttig, duur zaam artikel, uit te geven aan de bioscoop, een extra pakje tabak, of aan ijs voor de kinderen. Zelfbeheersing van bromfietsers gevraagd In verband met de wettelijk toe gestane maximumsnelheid van 40 km voor bestuurders van rijwielen met hulpmotor heeft het Verbond voor Veilig Verkeer in een oproep tot de bromfietsers nadrukkelijk hun aandacht gevraagd voor artikel 25 van de wegenverkeerswet, waarin verboden wordt zich op een weg zodanig te gedragen, dat de vrij heid van het verkeer zonder nood zaak wordt belemmerd of de veilig heid op de weg in gevaar wordt gebracht. Dit verbod geldt voor alle weggebruikers. Bij controles, aldus de oproep, zal de politie ongetwijfeld het al gemeen veiligheidsartikel 25 in daarvoor in aanmerking komende omstandigheden hanteren en een beroep op de toegestane maximum snelheid van 40 km niet zonder meer aanvaarden. Het Verbond voor Veilig Verkeer raadt daarom alle bromfietsers met klem aan zich de nodige discipline op te leggen. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Met de toekenning van een bodempensioen, dat op 1 ja nuari 1957 voor alle Nederlanders van 65 jaar en ouder ingaat, heeft een belangrijk beginsel in ons vaderland erkenning gevonden, nl. het recht op pensioen na het bereiken van een bepaalde leeftijd. De algemene instem ming, die de nieuwe wet gevonden heeft, duidt erop, dat hierover weinig verschil van mening bestaat. De strijd om en rond het pensioen voor iedere werkende is hiermee echter nog niet tot een goed einde gebracht. Tot op heden is de situatie zó, dat een deel van ons volk bespa ringen maakte voor de oude dag. In de naaste toekomst zal het al dus zijn, dat ons gehele volk al thans voor een klein pensioen zal moeten sparen. Voor het overige spaart een deel door voor een aanvullend pensioen, dat zeker noodzakelijk is, wil men op hoge leeftijd over een redelijk inkomen beschikken. Het basis-pensioen kan alleen de eerste kosten van levensonderhoud wellicht slechts ten dele dek ken. Al te zeer begint de gedachte post te vatten, dat het vrijwillige aanvullende pensioen nu eigenlijk verder overbodig is. Het wordt althans niet biezonder gewaardeerd. Alom wordt er gedis cussieerd over het afbreken van oude pensioenrechten, om te ver mijden, dat een gedeelte der oudjes na de 65ste verjaardag nog een hoger inkomen zal krijgen dan daarvoor: Wij vragen ons af, wat daartegen is. Het maatschappelijk leven brengt dikwijls allerlei tegenslagen met zich. Men rekent ergens jaren op en plotseling toont de economische toestand van land en of gezin een zo grimmig gezicht, dat men be paalde gestelde idealen moet laten varen. Dit is het risico aan dit leven verbonden, dat meestal gelaten aanvaard wordt. Het moet ons dus met temeer verbazing vervullen, dat er zo heftig gestreden wordt nu er kansen zijn voor pensioenge rechtigden op een meevaller. AANPASSEN Allerlei pensioenen moeten wor den aangepast aan de nieuwe toe stand, zo meent men in vele krin gen. Het wetsontwerp op het komende algemene ouderdomspensioen opent daartoe ook mogelijkheden. Laat men vooral die mogelijkheden niet een te ruim veld bieden, wanneer betrokkenen daar bezwaar tegen hebben. Er zijn er duizenden, die jaren energiek gespaard hebben om een bepaald pensioen te krijgen. Bij het inkomensoffer, dat hiervoor werd gebracht, stortte men steeds waar devoller guldens dan men ervoor zal terug ontvangen. Deze tegenvaller was onvermij delijk, maar intussen is deze er on weerlegbaar. Aan deze gevestigde rechten, die al door inflatie en devaluatie zijn aangetast, mag onder geen voor waarde worden getornd. Laat nu de nieuwe regeling een extra pensioen toe, waarbij het om slagstelsel de jongere generatie voor de oudere laat werken, dan hebben berekeningen aangetoond, dat dit kan, wanneer alle ouderen er in delen. Welnu, laat ze daarin dan delen. Men vraagt toch ook niet aan de bezitters van grote vermogens of ze misschien in hun niet productieve jaren nog een groter inkomen heb ben dan daarvoor Het overstapje op een nieuwe re geling mag evengoed eens voor delen brengen. Meestentijds is een overgang nadelig. ALLEEN TEN GUNSTE Aanpassingen zijn alleen daèr ge rechtvaardigd, waar de nieuwe pre mielast, samen met de oude vrijwil lige, een zeker percentage van het inkomen overschrijdt. Rondo was- machine „K/ara" heeft een onverwoestbare kuip van teakhout, dat 3 keer langer meegaat als iedere andere houtsoort. De kuip heeft een inhoud van 100 liter, is gemakkelijk te onderhouden en is trek- en lekvrij. De Rondo „Klara" is een wasmachine, die sinds jaren heeft beweren de beste te zijn. •De Rondo „Klara" is uitge rust met de wereldbekende en meest beveiligde electr. wringer ACME, waarmee elk gevaar is uitgesloten. Teakhout f. 530.- zonder wringer f. 378.- ledere handelaar kan desgewenst de betaling met U regelen. RONDO Fabrikant Importeur voor Nederland: Gebr. Timmermans N.V. Kessel (bij Venlo) koop een pétL wasmachine Neem méé bij V^Gé geeft gratis geldzegels! Meer dan 1600 VéGé-kruideniers geven U nu een GRATIS vakantie-verrassing, die even in de smaak zal vallen als de verrukkelijke thee van VéGé! bij 100 gram GOUDMERK THEE voor 94 cent met 19 gratis geldzegels. Proef hoe opwekkend deze bijzondere thee is. Een voor treffelijke melange van ge broken theesoorten met een snelle, geurige en krachtige afschenk. Of bij 100 gram ORANJE PECCO THEE voor 100 cent met 20 gratis geldzegels. Door speciale melange van jonge theeblaadjes voordelig in het gebruik. Intens fijn geurende thee met een zachte, ronde smaak. Of bij 100 gram BUTTERFLY THEE voor 108 cent met 22 gratis geldzegels. Een uitgelezen sortering van gebroken theesoorten. Een aromatische thee, die door haar fijne melange iedere theekennet in verrukking Dit is reeds de tweede druk. De eerste 200.000 zijn weggevlogen! Haast U! De belangstelling is bijzonder groot! Ga dus tijdig naar Uw VéGé-kruidenier Zakatlas van Nederland, met 16 overzichtelijke kaarten, waarop alle hoofdwegen. Veel bijzonderheden, die U graag over Uw eigen land wilt weten. Met handige afstandstabel.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 4