Sigarettenrokers en longkanker „Ideala" Uit„Peelen Maas" Ballons dreven over Limbnrg Kerkelijke Diensten. Albert Heijn-klanten hebben zoveel vóór! Nog steeds is men het er niet over eens of roken en met name het roken van sigaretten de hoofd oorzaak is van longkanker. Dat het niet de enige oorzaak is, daar is men het er wel over eens, want ook niet-rokers mannen zowel als vrouwen zijn in de loop der tijden aan longkanker gestorven. Bij een kortelings in de Verenigde Staten ingesteld onderzoek, waar bij men op 117 doden lijkschouwing heeft verricht, kwam aan het licht, dat bij alle 117 overledenen kanker vlekjes op de longen vielen te con stateren. 34 Van de onderzochten, alle zware rokers, waren aan long kanker overleden. Zestien van de onderzochten hadden nooit of zelden gerookt. De overige rokers en niet- rokers waren niet aan longkanker gestorven. De kleine kankerhaardjes worden voorts bij zware rokers (25 tot 50 sigaretten per dag), in 6 maal zo grote hoeveelheid aangetroffen als bij niet-rokers, en ook in grotere hoeveelhèid dan bij lichtere rokers. Bij de niet-rokers weet men de kankervlekjes aan de verontreini gende stadslucht. Uit dit rapport zou men geneigd zijn voetstoots aan te nemen, dat de sigaret hoofdzakelijk longkanker veroorzaakt. Maar direct doen zich dan de volgende vragen voor: Hoe komt het dat Engeland, waar het sterftecijfer van longkanker het hoogste is, het tabaksverbruik in vergelijking met de Verenigde Sta ten bijvoorbeeld veel kleiner is. In Engeland is het verbruik van tabak per hoofd slechts de helft van het tabaksverbruik per hoofd in de Ver enigde Staten. In 1952 stierven van elke 100.000 mannen en jongens in Engeland 61 aan longkanker. In de Verenigde Staten bedroeg dit slechts de helft, namelijk 26. Men brengt hierbij in aanmerking, dat de Amerikaan zijn sigaret eerder weggooit dan de Engelsman. Zou het laatste einde wellicht sterker kanker verwekkend zijn? Hoe komt het, dat ratten en mui zen, die aan alle universiteiten in Engeland blootgesteld worden aan tabaksrook, in een dergelijke con centratie, dat deze gelijk staat met 50 sigaretten per dag, niet aan de longkanker sterven? Geen enkel dier is aan longkanker gestorven. Hier en daar leven de beproefde dieren zelfs langer dan de andere. Dit zijn slechts enkele onbeantwoorde vragen. Bewezen is wel, dat er in sigaret tenrook kankerverwekkende stoffen aangetroffen worden. Twee stoffen heeft men in Engeland ontdekt, die onder bepaalde omstandigheden bij proefdieren kanker kunnen ver oorzaken. Ook trof men in sigarettenrook arsenicum aan, dat bij de mens huid kanker en in grote hoeveelheden de oorzaak kan zijn van het ontstaan van longkanker, alles slechts in zo kleine hoeveelheden, dat zij in vol doende grote hoeveelheden voor komen om schadelijk te kunnen zijn voor de mensen. Ze zijn gezien de proefnemingen zelfs niet schadelijk voor muizen. Dat de industriegebieden, waar de lucht zwaar verontreinigd word door de walm van dieselolie en benzine ook een woordje mee te spreken hebben in het longkanker- proces, zou men kunnen besluiten uit de statistische gegevens in En geland, die uitwijzen, dat de sterfte door longkanker in de steden twee tot viermaal zo groot is als op het platteland, terwijl het tabaksver bruik in de steden slechts een-derde hoger ligt dan op het platteland. De onderzoekingen duren voort, want nog steeds is niet bewezen, dat tabak de oorzaak van long kanker is, noch dat zij niet de oor zaak vormt. Doch al leveren de statistieken niet het bewijs, dat longkanker direct veroorzaakt wordt door het roken van sigaretten, een oorzakelijk verband tussen siga rettenrokers en longkanker geven zij zeker aan. van 4 Juli 1908 Een groot aantal wielrijders vergaderde ter bespreking van de tot standkoming van een fietspad door de Peel naar Deurne. van 9 Juli 1910 28 zustergezelschappen vierden het gouden jubileum van Euterpe mede. De heer J. Verheugen, her dacht zijn 50-jarig lidmaatschap, 40 jaren was hij direkteur. van 10 Juli 1909 Op 1 Januari 1909 telde Ven- ray 7707, Horst 5356 en Wanssum 760 inwoners. De heer G. Ambrosius werd opgedragen de bouw van een pasto rie te St Anthonis. De Noord-Limburgers hebben zich zondagmiddag de ogen pijn gekeken tegen de onregelmatige luchten, welke aan deze zijde van de Maas hingen op zoek naar de ballons, die deelnamen aan de Coupe Andries Blitz welke gevaarten in het Gof fert- stadion te Nijmegen waren opge laten. In totaal twaalf ballons startten in Nijmegen, doch één er van, een Belg, moest wegens de vijandelijke winden, die hem belaagden, reeds in Malden wederom de veilige grond opzoeken. Vreemd was het, dat de gevaarten na eerst meer westelijk te zijn ge togen, allengs meer oostwaarts draaiden en het luchtruim boven Limburg prefereerden boven het vlakke Brabantse land. De Turk Quersin, gooide in de buurt van Sevenum het anker uit en werd prompt door de Serum- mers aan land gezet. De Fransman Kaiser bracht het tot Swalmen, de tweede Turk Es- kenazi tot Echt, doch de rest dreef lustig verder naar buitenlandse grenzen. De jonge Belgische dame Van Gemert stapte in Amby (bij Maastricht) uit het mandje, van waaruit ze uren lang Limburg en omgeving had mogen bekijken, doch bepaald ver bracht het de Neder landse ballonvaarster Mimie Boes man, die in de buurt van Trier haar welgeslaagde vlucht eindigde. De laatste had een afstand van 230 km afgelegd. De Fransman Leroux met zijn 92-jarige Parijse mandgenoot, een kleermaker, toerden regelrecht naar Geilenkirchen. De Saarlander Seiler bracht zijn tam voertuig in Voeren- daal aan de grond. Veine had de Belgische dame Jeane de Bast die vlakbij Luik, om zo te zeggen op de stoep van haar woning, landde. LAND- EN TUINBOUW Vernietig de boterbloemen in Uw weiland Vele weilanden zien geel van de boterbloemen. Indien de boer pre cies zou kunnen berekenen hoeveel schade dit op het oog onschuldige onkruid doet, zou hij de bestrijding ongetwijfeld met kracht ter hand nemen. Wij menen er dan ook goed aan' te doen op de nadelen vaneen grote boterbloembezetting te wijzen. Proeven hebben uitgewezen, dat per ha gemaaid gras de boter bloemen 10.000 kg of meer kunnen uitmaken van het totale gewicht. Vanzelfsprekend betekent dit niet, dat na een bestrijding van boter bloemen het gewicht aan gras met dezelfde hoeveelheid zal toenemen. Het zal een ieder evenwel duidelijk zijn, dat deze grote „oogst" boter bloemen een behoorlijke meerop brengst aan gras had kunnen geven. Indien men voorts bedenkt, dat het „prachtige gewas boterbloemen' gegroeid is van de voor het gras land bestemde bemesting en andere voedingsstoffen voor 100 pet aan het gras ten goede komen. Boterbloemen worden door het vee niet gegeten, zodat zeer veel gras tussen de boterbloemenplanten blijft staan en voor het vee ver loren gaat. Het gevolg hiervan is, dat men een „bossig" slecht afge weid weiland overhoudt. Het is niet mogelijk in dit korte artikeltje in details te treden, doch ongetwijfeld zult U inzien, dat het mooie boterbloempje één der meest ongewenste onkruiden in de weide is en daarom is een volledige be strijding alleszins verantwoord. Boterbloemen zijn zeer gevoelig voor de groeistof M.C.P.A. en een éénmalige bespuiting met b.v. No- lachiet heeft tot resultaat, dat, in dien op het juiste tijdstip gespoten wordt, het weiland zeker 3 jaar vrij is van boterbloemen. De betrekkelijk geringe kosten van een dergelijke bespuiting wor den ruimschoots goedgemaakt door de hogere grasopbrengst, terwijl tevens 100 pet rendement van de bemesting wordt verkregen. slechts 2.25 per kg bus J. Coenen-Houtackers interlock ondergoed [prima kwaliteit prima afwerking EBBERINK Marktstraat 5 van 1 t.e.m. 7 juli PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week: KAPELAAN KEIJZERS Zondag: 6e Zondag na Pinksteren feest v.h. Kostbaar Bloed. 6 u. lm, v.d. meest verl. zielen in het vage vuur, 7 u. lm. F. Nagelhout, 8 u. lm. v.d. parochianen, 9 u. kinder mis Antoon Rutten, 10 u. hoogmis Cath. Arts-Huisman, 7 u. Rozenh. en lof. Maandag: Feest v. Maria Visita tie. 6.45 zlm. v. alle overl. parochi anen. 7. u. overl. fam. Arts-Sijbers, 7.30 (zijalt.) lm Eug. Esser, 8.15 u. gest. jrd. Martin en Petrus M. Gou- mans (1H)7 u. zielelof en rozenh. Dinsdag: H. Leo, 6.45 u. lm. Th, Lichteveld, 7.80 lm. Gerard Mus- kens en zoon André, 8.15 u. gest. jaard. Anna v. Rijswijk, echtg. van Peter Goumans (2kl), 9 u. pl. huwelijksmis bruidsp. Arts-Sijbers. Woensdag: H. Mis als Zondag, 6.45 lm. Hendrina Baltussen-Loonen en overl. ouders Baltussen-Groene- weg, 7.30 lm. overleden familie Oudenhoven-Tol-Thijssen, 7.30 zijalt. lm. tot zek. int. (B), 8.15 u. gest. jrd. Hendr. Poels, Gertr. v. Meyel en Jacoba Bister veis (3kl). Donderdag: H. Ant. Maria Zac- caria, 6.45 lm. t.e.v. H. Gerardus tot bijz. int., 7.30 H. Sacraments hoogmis, 8.15 u. gest. jrd. Gerard Gossens en echtg. (3kl), 10 u. pl. Huwelijksmis v. bruidsp. Koopmans Min, 67 gel. tot biechten voor de Eerste Vrijdag, Van 7—8 H. Uur, daarna nachtelijke aanbidding. Vrijdag: H. Mis als Zondag, Eerste Vrijdag, 6.30 lm. overl. ouders (Sch) 7 u. (zijalt.) lm. overl. vriendin, 7.45 u. H. Harthoogmis. In deze H. Mis worden alle schoolkinderen verwacht, 9 u. 's avonds pl. avond mis Chr. v. Heijster. Zaterdag: H. Cyrillus en Metho dius. Eerste Zaterdag en priester zaterdag. 6.45 O.L. Vrouwhoogmis, 7.30 lm. Jozefina v.Meijel-v. Megen, 7.30 (zijalt) lm. overl. ouders (Sch) 8.15 u. gest. jrd. Wed. Arts-Geurts en fam. (1H.), 7 u. Marialof en ge beden v.d. Eerste Zaterdag. VFLTUM: Donderdag: 7 u. lm. overl. fam. Volleberg-Verstegen. KATECHISMUS: Alle schoolkin deren leren deze week de 63ste les. RECTORAAT PATERSKERK Zesde zondag na Pinksteren. H. missen 6.30, 7.45 en 10.30; 9 uur hoogmis; communiceren begint achteraan; eerste coll. voor onze kerk, tweede coll. v. St. Pieters penning; vanavond 7 uur lof en rozenhoedje. Maandag: feest v. Maria Visitatie, Generale Absolutie. Dinsdag: 6 uur uitst. vh. Allerh., gez. mis en 's avonds 7.30 lof t.e.v. h. Antonius; 9.30 gez. huwelijksmis v. bruidsp. Peters-vd. Waeter. Donderdag: van 5—8 uur gel. om te biechten. Vrijdag: eerste vrijdag vd. maand 7.45 gez. mis t.e.v. H. Hart; 's avonds 7.30 lof en oefening van eerherstel. Zaterdag: priester-zaterdag. Van 3 tot 8 uur gel. om te biechten. GEDOOPT: Augustinus Nicolaas Joannes Maria, z.v. Comelis Spelbos en Elisabeth J. de Vreede. MIS-INTENTIES Zondag: 6.30 overl. echtgenoot, 7.45 Johanna v. Rooy-Hendriks en z. Harrie; 10.30 overl. fam. Custers- Vosters. Maandag: 6 uur Jan Arts; 6.30 overl. ouders S winkels-Bijstervelts; 7 uur overl. fam. Peeters-van de Waeter. Dinsdag: 9.30 huwelijksmis voor het bruidspaar Peeters-vd. Waeter. Woensdag: 6.30 Ger. Verschuren en Wilhelmina Rongen; 7 uur overl. ouders Swinkels-Bijstervelts; 7.45 José Kremer-Vullinghs. Vrijdag: 6.30 Truus Goumans; 7 uur Jacobus Peeters; 7.45 Henri - cus Zwitserlood en zoon Harrie. Zaterdag: 7 uur overl. ouders Swinkels-Bijstervelts; 8.30 uit dank baarheid bij gelegenheid 25-jarig huwelijk. PAROCHIE YSSELSTEYN 6e Zondag na Pinksteren, 6 30 lm 7.30 lm. uit dankb. vd. fam. Peters - Michels, 9.15 kindermis, 10.15 hoog mis v. overl. fam. Swinkels-Janssen waarna h. Familie (jongens) 2 u. lof. Maandag, feest v. Maria Visitatie 7.30 weekd. v. Martin Arts. Dinsdag 7.30 gez. jg. Harry Poels. Woensdag 7.30 maandd. Elisabeth Fleurkens- Claessens. Donderdag 7.30 maandd. Hendrika Geerets-Gielen. Vrijdag, le Vrijdag der maand, 7.30 gez. h. Mis, t.e.v.h. h. Hart, b.d. fam. Philipsen-van Neerven. Zaterdag, le Zaterdag, toegewijd a.d: verering vh. Onbevl. Hart van Maria, 7.30 lm. v. Gerard en Willy Puts, 7 uur Marialof. RECTORAAT HEIDE Zondag: feest vh. Kostbaar Bloed; 7.30 jaarg. voor Hendrik Heesen; 9 uur h. Communie; 10 uur hoog mis; 3 uur lof. Maandag: Visitatie v. Maria; 7.30 lm. uit dankbaarheid. Dinsdag: 7.30 lm. v. Jan Janssen. Woensdag: 7.30 lm. tot bijz. int. Donderdag: 7.30 lm. overl. fam. Vermeulen-Gellings; van 7-30—8.30 biechten; 8.30 H. Uur. Vrijdag: eerste vrijdag vd. maand. 7.30 hoogmis tot bijz. int.; 7.30 lof t.e.v. het H. Hart. Zaterdag: eerste zaterdag, pries terzaterdag. 7.30 lm. tot bijz. int.; 6 uur biechten; 7.30 lof; 8.15 Con gregatie voor de jongens. Zondag 8 juli: algemene H. Com munie van eerherstel vd. parochie. De le serie AH-klanten- obligaties is, in recordtijd, voltekend. Een tweede serie van vijf millioen gulden wil nog meer huisvrouwen laten profiteren van de hoge rente en het winstaandeel! Huishoud Koffie 250 gram Huishoud Thee 100 gram Cacao Bruinmerk 100 gram Koffie-spritsen grote bus Gemberkoek per stuk Butterscotch repen 8 voor Gevulde framboosjes 200 gram Vermicelli op kooklengte 250 gram Macaroni elleboogjes 250 gram "Witte bonen Hongaarse 500 gram Bruine Bonen Hollandse 500 gram Bruine Bonen met spek literblik Spinazie literblik Kersen op sap, met pit, groot blik Zuiver Rundvet beker 500 gram Zilvervloot Margarine 3 Mandarijntjes op sap per blik Zuiver Citroensap in plastic-citroen Ontbijtworst 150 gram Kwart Edammer Kaas per stuk PAROCHIE OOSTRUM 6e Zondag na Pinksteren en feest vh. Kostbaar Bloed, 6.30 h. Com munie, 7 u. de vroegmis, 8.30 bede vaart Jonge Boeren kring Venray, 10 u. de hoogmis, 34 maand, aan biddingsuur. Maandag, feest v. Maria's bezoek aan Elisabeth, 7.30 best. gez. h. Mis voor vrouw Peeters. Dinsdag 7.30 best. zm. voor R. Lemmens en kinderen. Woensdag 7.30 best. zm. v. Ger. Janssen en echtg. Donderdag 7.30 best. zm. v. fam. Tacken en Wilhelmina Verstappen. Vrijdag, le Vrijdag der maand, 6-30 stille h. Mis, 7.30 pl. h. Mis t.e. v.h. h Hart, op te dragen v. Jac. Camps, echtg. en zoon, 7.30 pl. lof t.e.v.h. h. Hart. Zaterdag, le Zaterdag der maand 7.30 best. zm. v. Wed. Vandevenne. 7.30 Marialof. PAROCHIE LEUNEN 6e Zondag na Pinksteren, feest v.h. Kostbaar Bloed v. O.H.Jezus; 7 u. H. Mis v.d. parochie; 8 uurH. Mis tot int.; 9 u. H.tMis voor Wed. Marcellis; 10 u. hoogmis voor Harry Pijpers; 3.30 maandel. aanbiddings uur; maandcollecte voor onze kerk. Maandag: feest v Maria's bezoek aan Elisabeth; 7 u. H. Mis v. overl. fam.; 7.30 H. Misv. Anna van Rens. Dinsdag: 7 uur H. Mis v. Willem Arts en Gertrudis Niessen; 7.30 sol. gez. jrg. Gerardus Smits; 10 u. biechten v.d. meisjesschool. Woensdag: 7 u. H. Mis v. overl. ouders de Bruijni—v. Ooi; 7.30 gest. jaarg. Martinus Claessens; 10 uur biechten v.d. 2e klassen. Donderdag: 7 u. H. Mis voor een overledene; 7.30 gez. jrg. Mathijs Litjens; 10 u. biechten vd. jongens school; biechten van 7.308.30. Vrijdag: le Vrijdag der maand; 7 u. H. Mis t.e.v. het H. Hart van Jezus tot int. vd. offeraars; na de H. Mis oefening van Eerherstel; 3.30 lof vd. schoolkinderen. Zaterdag: de Zaterdag vh. Onb. Hart v. Maria; 7 u. H. Mis; 7 u. H. Mis; 7.30 gez. jrg. Hendrik Mar cellis en Petronella Verstegen; van 7—8 uur biechten; 8 uur lof t.e.v. O.L.Vrouw. a.s. Zondag collecte voor de Sint Pieterspenning. Kerkpoetsen deze week: Dient je Koonings en Maria van Osch. PAROCHIE OIRLO 6e Zondag na Pinksteren, feest vh. Kostbaar Bloed, le Zondag vd. maand, leesm. 6.30 en 8 uur, 9.30 hoogmis waarna Sacramentsproces sie, 3 u. rozenkrans en lof, le colJ. is buitengewone collecte, 2de voor het bisdom. Maandag 7.30 zieled. overl. fam. Jacobs-Peeters. Dinsdag 7.30 maandstond Jozef Verstappen. Woensdag 7.30 zieledienst Gerard Classens. Donderdag 7.30 zieledienst Gerard Geurts. Biechten van 5—7 uur. Vrijdag, le Vrijdag der maand. 6.45 lm., 7.00 hoogmis stichting Bae- ten-Jeurissen, 6.45 lm. Gerard Claes sens liefdewerk O.L.Vr. v. Lourdes. 7 uurR. Hartlof. Zaterdag 7.30 zieledienst Maria Minten. Biechten van 57 uur. A.s. Zondag alg. h. Communie afd mannen en jongelingen. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 6e Zondag na Pinksteren Feest v.h. Kostbaar Bloed v. O. H. Jezus Christus. Solemniteit van de H.H. Apostelen Petrus en Paulus, Onder de H.H. Missen de maandel. buitengewone collecte v.d. kerk, 10 uur Hoogmis v.d. parochie. Daarna processie in de kerk, 3 u. maandl. aanbiddingsuur. Maandag: Feest v. O.L. Vr. Visi tatie, 7.30 gez. jaard. overl. fam. Willemsen-Philipsen. Dinsdag: 7.30 gest. gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw v. Alt. Bijst. Woensdag: 7.30 u. gez. H. Mis v. Josephiiia Seykens-Collin. Donderdag: 7.30 gest. gez. jaard. Joannes v. Eindt. Vrijdag: le Vrijdag v. d. maand, 6.30 H. Com., 7 u. gest. Hoogmis t.e.v. H. Hart, oefening v. Eerher stel en zegen met 't Allerheiligste. Zaterdag: le zaterdag vd. maand, tevens Priester-zaterdag, 7 u. H. Com., 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vr. v. Alt. Bijst. tot int. v.h. die hiervoor offerden, van 78 gel. tot biechten, 8 u. lof en rozenhoedje. A.s. zondag, 2e collecte voor de St. Pieterspenning, dag van Eerste H. Communie en Pl. H. Communie met Hernieuwing der Doopbeloften. 6.30 H. Comm.; 6.45 worden de kinderen afgehaald aan de school. 7 uur vroegmis v.d. Communie kinderen; 10 uur hoogmis voor de vruchten der aarde. RECTORAAT SMAKT Zesde zondag na Pinksteren, feest vb. Kostbaar Bloed des Heren, pl. viering vh. feest v. St Petrus en Paulus; 6.30 lm. v. Johan Jans en Jacob Bouten; 7.30 lm. v. vrouw Duykers-Hofmans; 10 uur hoogmis v. fam. Philipsen-Gellings; 3 uur lof; collecte vd. St. Pieterspenning. Maandag: feest v. Maria Visitatie. 6.30 lm. tot zek. int.; 7.30 gez. h. mis t.e.v. O.L. Vrouw. Dinsdag: (3.30 lm. v. fam. Philip sen-Gellings; 7.30 lm. voor Jozef Asselberghs. Woensdag: 6.30 lm. t.e.v. St Jozef; 7.30 lm. t.e.v. St. Jozef uit dankb. Donderdag: 6.30 lm. v. genezing v. zieke; 7.30 lm. v. Johan Jans en Jacob Bouten; 's avonds 8.30 H. Uur. Vrijdag: eerste vrijdag vd. maand. 6.30 lm. t.e.v. H. Hart; voor en na de h. mis biechtgelegenheid: 7.30 gez. h. mis t.e.v. het H. Hart; na de h. missen uitst., litanie en zegen. Zaterdag: priester-zaterdag. 6.30 lm. t.e.v. het Onbevlekt Hart van Maria; 7.30 gez. h. mis t.e.v. O.L. Vrouw vd. Berg Carmel; van 5 uur tot 7.30 gel. om te biechten; 7.30 lof. RECTORAAT VEULEN Zesde zondag na Pinksteren, feest vh. Kostbaar Bloed; 7 uur gel. tot communiceren; 7.30 lm. tot int.; 10 uur hoogmis v. vrouw Cleven; tweede collecte vd. St Pieterspen ning; 2.30 lof; vandaag solemniteit vh. feest van Petrus en Paulus. Maandag: 7.30 lm. v. Hub. Mertens Dinsdag 7 30 lm. t.e.v. St Anto nius tot int. Woensdag: 7.30 lm. vd. overl. fam. Litjens-Direks. Donderdag: 7.30 lm v. Jan vd. Goor Vrijdag: eerste vrijdag vd. maand 6.30 gel. tot communiceren; 7 uur best. hoogmis t.e.v. het H. Hart tot int., algem. h. Communie der school jeugd en jeugdstandsorganisaties, na de h. mis uitst., oef. v. eerh. en zegen met het Allerh.; 'savonds 8.30 lof; na het'lof kernbijeenkomst op het zaaltje boven de sacristie. Zaterdag: eerste zaterdag; 7.30 lm. v. Jac. Verbugt en overl. kin deren; biechtgel. v. 67 uur; 8 uur lof t.e.v. Maria. Kerkp.: Gonda Reintjes en Toos Willems. Accolieten: Burgers Jan en Reintjes Gerrit. Kath.: kl. 1 en 2 les 26; kl. 3 en 4 vr. 515—520; klas 5, 6 en 7 les 58—59.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 2