Het Angelus klept... SPORT Albert Heijn komt met nieuw pluspunt: onvoorwaardelijke GARANTIE! De wederopbouw der Psych. inrichtingen APPELS Textiel PRIJSVERLAGING verkopen 5 eeuwen terug ingesteld als noodklok Elke dag om 12 uur roept de I was bij zijn kleine vloot van 80 kerkklok de katholieken in stad en schepen gebleven, die hij langzaam land op het Angelus te bidden. Het de Turken tegemoet stuurde. Hij is een vrome gewoonte, waarvan slechts weinigen ontstaan en be tekenis kennen, alhoewel dit ge bruik zeer zinvol op zichzelf en voor deze tijd minstens extra zin vol mag heten. Er is alle aanleiding om nu dit jaar 5 eeuwen lang over Europa en vele andere landen in de wereld het Ahgelus klept, stil te staan bij het ontstaan van dit schone gebruik, en de draagkracht ervan in ons te hernieuwen. Laten wij om te beginnen vast stellen, dat het op 29 juni van dit jaar juist 500 jaren geleden is, dat Paus Callistus III de middagklok instelde, te luiden om de gelovigen op te roepen tot het bidden van het Angelus, het „Engel des Heren" als een gebed, dat van God de overwinning van het dreigend gevaar der Turken zou moeten verkrijgen. Vandaar dat in sommige landen het Angelusklokje nogwel de naam van Turkenklok draagt. Christendom bedreigd in Europa De situatie van Europa in het midden van de 15e eeuw was er een van grote verdeeldheid. Vorsten streden tegen elkaar en binnen landen als Frankrijk, Engeland en Duitsland heerste grote onderlinge rivaliteit tussen partijen. Van het Zuid-Oosten uit drong intussen de Islam steeds verder naar Europa op. De spits van deze aanval werd gevormd door de Turken, die Con- stantinopel reeds hadden veroverd en reikte tot aan de grenzen van het toenmalige Hongarije, dat zich veel verder naar het Zuiden uit strekte dan thans. De Hongaren, die zich het meest bedreigd voel den, probeerden zich te weer te stellen, maar zij waren te zwak. Paus Callistus III, die bij het aan het bestuur over de Kerk komen, vervuld was van het Islamitisch gevaar, deed tevergeefs een beroep op de christenvorsten van Europa. Hij zond daarom een zekere Jo hannes, een jonge Italiaanse Franciscaan, Europa in om een nieuwe kruistocht te prediken en een leger tegen de Turken bijeen te brengen. Helaas het succes was gering en steeds verder drongen de Turken op. Intussen liet de Paus toen de gehele christenheid bidden en beval Hij, dat elke dag om 12 uur overdag overal de kerk klok - zou worden geluid en het gebed „Engel des Heren" zou wor den gebeden. slaagde erin op 21 juli de verbin ding tussen de vijandelijke troepen aan weerszijden van de Donau te verbreken, en door schijnmanoeu vres de Turken aan de overzijde van Belgrado te verslaan. De volgende dag was toen de kans aangebroken voor de beleger den om uit te breken. Dit gelukte wonderwel en de Hongaren slaag dén erin de Turken te verspreiden hun kanonnen te veroveren tenslotte het leger op de vlucht te jagen. Mohammed, vrezend te worden gevangen genomen, stak zijn kamp in brand en ontkwam. Maar de grootvizier Karaj ah werd gedood evenals de leider der Janit- scharen, Hassan. Mohammed heeft dank zij zeer streng op te treden, onder zijn troepen, de orde kunnen herstellen en veilig Sofia weten te bereiken. Nog eenmaal hebben de Turken na 100 jaren een felle aanval op het Christelijk Europa gedaan en zijn zij in 1683 voor de poorten van Wenen verschenen. Maar nog altijd luidde de Turkenklok en steeg het gebed ten hemel. Is het in deze tijd anders? Staan de atheisten niet aan de grenzen van het Christelijk Europa en heb ben zij niet reeds grote delen van het Christelijk avondland in hun macht. Zuchten niet kardinalen, bisschoppen, priesters en leken in de gevangenissen. Nog altijd luidt over de wereld de klok, wanneer wij op het middaguur tot gebed worden opgeroepen. Het is geen tijd om daar roman tische lieajes'ov'er te zingen, het is tijd God te vragen, dat het aan stormend atheisme een halt wordt toegeroepen en een terugtocht wordt voorbereid. Nadat in 1453 Constantinopel ge vallen was, verwachtte Europa een nieuwe grootscheepse aanval van de Ottomannen in het jaar 1455. De Franciscanen brachten vrijwil ligers bijeen uit Bohemen, Duits land, Italië en Hongarije. Pater Johannes van Capistrano zelf kwam met 3000 man, onder wie 600 studenten uit Wenen in Hon garije aan en stelde ze ter beschik king van de legeraanvoerder Hunyadi, die in eigen land ook nog veel oppositie had. De prediker wist de tegenstan ders te verzoenen en zo won hij tegen het begin van 1456 weer 35000 nieuwe krijgers uit Hongarije zelf; boeren, studenten, handwerks lieden en edelen. Deze allen werden opgeleid in Szeged. Naarmate het jaar vorderde werd het duidelijk, dat de Sultan van Turkije, Mohammed II, spoedig zou oprukken. Hij volgde de Donau stroompopwaarts met 200 galjoenen en werd gevolgd door een leger van 150.000 man. Doel was Belgrado, de vooruitgeschoven sterkte van de Hongaren. Op 21 juli 1456 brandde de strijd los tussen het overmachtige leger der Turken en de kleine groep van Hongaren, de omsingeling van Belgrado Nandorfehervar begon en de stad werd met 300 kanonnen beschoten. Maar de legeraanvoerden Hunyadi had zich niet laten opsluiten en Handboogsport Zondag had op de banen van de handboogschutterij St Anna aan de Langstraat alhier, het 2e district concours plaats van de handboog schutterskring „De vriendschap" van het district XI, onder minder gunstige weersomstandigheden. De uitslag was als volgt: Ere-afdeling: 1. StOda, 471 pnt.; 2. St Hubertus Merselo, 426 p.; 3. St Joris Leunen, 419 p.; 4. Diana, 411 p.; 5. StAnna, 401 p.; 6. St Se- bastiaan Heide, 389 p.; 7. Ons Ge noegen Ysselsteyn, 388 p.; 8. Willem Teil Olrlo, 368 p.; 9. St Antonius Halfweg, 340 p.; 10. Rare Schut ters Overloon, 323 p. Klasse A: 1. Ons Genoegen2, 344 pnt.; 2. St Oda 2, 331 p.; 3. de Een dracht I Veulen, 318 p.; 4. St Hu bertus 2, 299 p.; 5. St Joris 2, 292 p.; 6. St Jozef I, Holthees-Smakt, 276 p.; 7. St Agatha I Aijen, 276 p.; 8. De Batavieren I, Castenray, 274 p.; 9. St Antonius 2, 215 p.; 10. Rare Schutters 2, 164 p. Klasse B: 1. St Sebastiaan2, 343 p.; 2. St Anna 2, 337 p.; 3. Uitspan ning Griendtsveen 1312 p; 4 Diana 2 301 p.; 5. St Oda 2, 286 p.; 6. Wil lem Teil 2, 258 p.; 7. Ons Genoe gen 3, 258 p.; 8. St Oda 4, 257 p.; 9. De Eendracht 2, 108 p. Klasse C: 1. Diana 3, 299 p.; 2. St Oda 5, 235 p.; 3. St Agatha 2, 229 p.; 4. St Anna 3, 211 p.; 5. St. Jozef 2, 190 p.; 6. St Hubertus 3, 143 p. Drietallen: 1. St Oda, 124 p.; 2. St. Hubertus, 109 p. Personele prijzen: 1. A. v.Ool, St Oda 48 p.; 2. G. Aarts, 3x10 p.; 3. P. v. Ooi StOda, 5x9p.; 4.W. Hof- raans Rare Schutters, 4x8 p.; 5. H. v. Ooi, St Joris 4x7 p.; 6. W. Hei dens St Joris, 3x6 p.; 7. P.Willems Batavieren, 4x5 p.; 8. F. Laurensen St Oda, 3x4 p.; 9. W. Diebeis St De ongeschreven regel, dat u bij AH blinde lings op de kwaliteit kunt vertrouwen, is thans vastgelegd in deze onomwonden verklaring: zonder enig voorbehoud garandeert Albert Heijn de kwaliteit van elk zijner artikelen! Albert Heijn biedt u een veelheid van voor delen, die nergens wordt geëvenaard. Top-kwaliteit met deze Garantie: Wanneer u enig AH-artikel niet élke cent waard acht, die u er voor hebt betaald, dan geeft Albert Heijn u onvoorwaardelijk het volle bedrag terug. Prompt, zonder bedenking (en even goede vrienden)! Elk artikel voor de laagste prijs! Bij Albert Heijn geen z.g. kortingen, die u zélf eerst hebt betaald... Bij Albert Heijn strikt-netto prijzen, zodat u direct weet hoe voordelig u koopt. Vergelijk onderstaande prijzen met wat u elders betaalt. Obligaties met rente en winstaandeel De le serie AH-klanten- obligaties is, in recordtijd, voltekend. Een tweede serie van vijf millioen gulden wil nóg meer huisvrouwen laten profiteren van de hoge rente en het winstaandeel! (Dit jaar tezamen 7%!) VERGELIJK ONDERSTAANDE PRIJZEN BOTER - OLIE - VET Zilvervloot tafelmargarine 3 pak 100 Armada keukenmargarine per pak 32 Blue Band per pak 38 Planta, plantenmargarine pak 40 Diamant vet 250 gram 44 Delfia 250 gram 48 Delfrite 250 gram 48 AH Arachide olie grote fles 152 AH Slaolie groenmerk gr. fles 129 Calvé slaolie grote fles 168 ONTBIJTKOEK Gemberkoek per stuk 59 Blanke Limburger koek per stuk 48 Groninger koek reuze koek 95 Zaanse snijkoek grote koek 39 Zaanse Joffer ontbijtkoekje, p. stuk 22 Kantkoek 500 gram 36 Zaanse korstjes in speciale zak 25 AH thee 10 voordeliger dan elk ander kwaliteitsmerk Goudmerk Darjeeling melange Zilvermerk China tarry melange Blauwmerk Ceylon melange Groenmerk Java-Sumatra melange Roodmerk Java melange Geelmerk Java melange Delicata teaballs 20 stuks Formosa de allerfijnste thee per pak 250 gram300 SUIKERWERK Ananasblokjes 200 gram 29 Gevulde framboosjes iso gram 25 Verpakte drups 100 gram 25 Amandelbonen ïoo gram 49 Vruchtentoffees 250 gram 49 Engelse toffees 200 gram 49 Hazelnoottoffees 200 gram 49 Pepermunt 2 grote rollen 25 Vruchtenkoekjes 200 gram 49 Sinaasappelschijfjes 100 gram 27 Fruitdrups 2 rol 15 LIMONADESIROOP Sinaasappellimonade gr. fles 95-75 xtragr.fles!20 grote fles 95 stragr.flesI20 grote fles 95 grote fles 95 Sinaasappellimonade e Frambozenlimonade Frambozenlimonade Citroenlimonade Grenadine per pak 94 per pak 94 per pak 84 per pak 78 per pak 74 per pak 67 per doos 88 VISCONSERVEN Coca Cola - Herodranketi - Tonic Victoria -water Bieren Frans-Marokkaanse Sardines per blik 60-38 Rode Canadese Zalm DelMonte dubbel blik34S Rode Canadese Zalm Clover Leaf per blik 195 Canadese Pinkzalm Teesty verpakte drups Bruidsuikers Vruchtenhagel grote rol 15 100 gram 28 200 gram 25 Clover Leaf Canadese Zalm Fancy Keta Canadese Zalm Fatfcy Keta Schelvislever Blanke tonijn Pilchards DelMonte Ansjovis Haring in tomatensaus Makreel per blikl 15 dubbel blik175 per blik 95 per blikje 65 per blik 100 per blik 115 per pot 90 p. blik 31 p. blik 41 En nog meer voordeel door deze Reeds in onze vorige advertenties, kwamen wij, ondanks gestegen bedrijfskosten, Thee huishoudkwaliteit Macaroni elleboogjes Vermicelli op kooklengte met artikelen. 100 gram van 54 voor 49 250 gram van 22 voor 19 250 gram van 19 voor 18 zetten dit door en verlaagden nu weer onderstaande Albert Hetjn kunt u steeds profteren van de laagste prijzen. Zuiver Rund vet "7 gram van 57 voor 55 Bruine bonen met spek literblik van 110 voor 99 Zware butterscotchreep 8 stuks van 136 voor 100 Agatha, 3x3 p.; 10. L. Stiphout St Oda, 3x2 p.; 11. M. v. Asten Ons Genoegen, 2x1 p. Het 3e districts-concours zal ge houden worden te Merselo op 22 Juli a.s. Voor de verdere wederopbouw van hun door oorlogsgeweld ver nielde gebouwen zullen de psy chiatrische inrichingen St Anna en St Servatius, nog al geldleningen aangaan tot bedragen van respec tievelijk f 2.000.000 en f 1.500.000. Aan de provinciale besturen van Limburg en Gelderland is gevraagd om deze geldleningen met de ge wenste waarborgen omtrent de be taling van rente en aflossing te omkleden. Ged. Staten van Limburg hebben aan Prov. Staten voorge steld hiertoe in de eerstvolgende zitting te besluiten. De pscychiatrische inrichting St Anna heeft het genoemde bedrag nodig voor het herstel en de ver betering van het paviljoen St Jan met welke werkzaamheden be reids een aanvang is gemaakt alsmede voor het herstel en de ver betering van de paviljoens St Jozef en St Pieter en van de wasserij St Donatus. De inrichting St Servatius zal de te lenen som besteden voor de bouw en de inrichting van het nieuwe hoofdgebouw, dat aanzien lijk zal worden uitgebreid en waar mee eveneens reeds is begonnen. Hier zullen o.a. worden onderge bracht alle administratieve bureaus, de diverse bureaus voor medici, psy choloog en rectoren; klas- en studie zaal voor de opleiding van verpleeg krachten, de medische bibliotheek, ziekenafdeling van personeel, ruim veertig kamers voor personeel, ont spanningsruimte en bibliotheek, magazijnruimten, bezoekkamers en bezoekzaal voor patiënten. Op de inrichting St Servatius zijn in de voorgaande jaren reeds opgebouwd of gerestaureerd: de kapel met de daaraan verbonden gangen, de keuken, de verblijven van religieus- en lekenpersoneel; het therapiegebouw, de uitbreiding van het centrale ketelhuis. Bovendien werd een nieuwe woning voor een geneesheer gebouwd en werden twee woningen voor andere staf leden aangekocht. Na de voltooiing van het hoofd gebouw heeft Servatius nog de restauratie van het vrij komend paviljoen A, van de terreinverlich ting, de bouw van een ontspannings gebouw en een nieuw verpleeg- paviljoen op het programma. De inrichting St. Anna kwam gereed met de restauratie of nieuw bouw ter vervanging van het hoofd gebouw, het verpleegstershuis, het centrale ketelhuis, de paviljoens St Bernard, St Vincent, St Eugene en St Benoit alsmede een aantal per- soneelswoningen en het melkhuis. Bijna gereed is het complex om vattende het paviljoen Sancta Maria annex arbeidspaviljoen, badhuis en gymnastiekafdeling, terwijl aan herstel en verbetering van het pa viljoen St Jan in april is begon nen. Wanneer de thans nog op het programma staande werken, waar voor de hierboven genoemde lening zal zijn bestemd, voltooid zullen zijn is de inrichting St. Anna met de wederopbouw van wat in de oorlog verloren ging, gereed. Voor de wederopbouw hebben beide inrichtingen reeds eerder geldleningen tot bedragen van resp. f 3.000.000 en f 2.600.Q00 opgeuo- men. Wij OVERALLS KLETTERVESTEN WERKBROEKEN STOFJASSEN WERKHEMDEN HOFSTRAAT naast het 2 VENRAY raadhuis

Peel en Maas | 1956 | | pagina 4