VéGé-ontbijikoek GRATIS Groene Kruis redt mensenlevens KAB-commissie rappor teert over afbetaling. WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Openbare Bekendmakingen Uit„Peelen Maas" Motor-rennen te Wanssum Elke Maandag biggen-, t.b.c.-vrij vee- en kramerijen-markt. Voorkom Zaterdag 9 Juni 1956 No 23 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG MAAS CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 De burgemeester der gemeente Venray brengt hierbij ter openbare kennis, dat het besluit van de raad dezer gemeente van 27 december 1955, no. 799, strekkende tot ge deeltelijke intrekking van het rechts geldige uitbreidingsplan in onder delen voor het gebied gelegen tus sen de Oude Oostrumseweg, de Julianasingel, de Stationsweg en de Oostsingel en voor een complex gronden, gelegen ten zuiden van de Oude Oostrumseweg en tot vast stelling van 'n partieel uitbreidings plan in onderdelen voor de gron den, gelegen ten zuiden van de Oude Oostrumseweg en het Kwezel pad en ten oosten van de Leunse- weg, met de daarbij behorende bebouwingsvoorschriften door de gedeputeerde staten van Limburg is goedgekeurd bij besluit van 7 mei 1956, le afdeling, nummer B 1962. Het goedgekeurde plan ligt met uitvoerige kaarten ter gemeente secretarie, afdeling I, voor eenieder kosteloos ter inzage. Venray, 31 Mei 1956. De burgemeester voornoemd, A.H.M. Janssen. Burgemeester en wethouders van Venray, brengen ter openbare ken nis, dat de raad dier gemeente in zijn vergadering van heden heeft besloten medewerking te verlenen aan een verzoek van het schoolbe stuur van het Rectoraat van O.L. Vrouw v. Zeven Smarten d.d. 22 mei 1956, om ingevolge" artikel 50 der Kleuteronderwijswet gelden uit de gemeentekas temogen ontvangen voor de stichting van een 4-klassige bijzondere kleuterschool in het uit breidingsplan-Zuid alhier. Er wordt aan herinnerd dat, in gevolge artikel 54 der Kleuteron derwijswet, binnen dertig vrije dagen, te rekenen vanaf heden, ieder ingezetene en het schoolbestuur van genoemd besluit bij gedeputeerde staten in beroep kan komen. Gedurende die termijn liggen alle bescheiden, op de aanvrage van het schoolbestuur betrekking heb bend, kosteloos voor eenieder ter inzage op de secretarie der gemeente. Venray, 29 mei 1956. De burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare kennis, dat.weder om de gelegenheid bestaat tot kosteloos inenten tegen diphterie, kinkhoest en tetanus. In de kerkdorpen Leunen, Cas- tenray, Oirlo en Oostrum. Dinsdag 12 juni 1956: 2 u. Meisjesschool te Leunen. 2.40 u. Patronaat te;Castenray 3.20 u. in de meisjesschool Oirlo 4 u. in de school te Oostrum. Wij vertrouwen erop, dat alle ouders, wier kinderen nog niet vol ledig tegen deze gevaarlijke kinder ziekten zijn geënt, van de geboden gelegenheid gebruik maken. De kinderen moeten tenminste 3 maan den oud zijn en gezond. Kinderen, die reeds enkele jaren geleden een inenting hebben ge had, kunnen op genoemde dagen een inenting ontvangen. Men wordt verzocht stipt op tijd aanwezig te zijn en de inentings- kaart mede te brengen. De tweede en derde inenting zullen nog nader bekend gemaakt worden. Venray, 22 mei 1956. Burgemeester;en weth. voornoemd, A.H.M. Janssen, burgemeester H. Vorst, secretaris. EN GEEFT AUTO WEG Er staat een glanzende, splinter nieuwe auto op U te wachten. U hoeft er slechts een briefkaartje voor te schrijven. Dat' lijkt wel op de sprookjes over de goede fee uit Uw kinder tijd, nietwaar? Er is hier dan ook een goede fee in het spel. Dank zij deze fee is in ons land de zuige lingensterfte de laagste ter wereld. U kunt haar in Utrecht vinden, ze staat zelfs in de telefoongids. Als Algemene Nederlandse Vereniging „Het Groene Kruis". Mede dank Z*J de wijkgebouwen, de consulta- tiebureaux voor zuigelingen, de wijkverpleegsters en andere instel lingen is Nederland één der ge zondste landen ter wereld. Maar op Nederlands Nieuw Gui nea is het Groene Kruis nog niet bekend. Mede daarom is de zuige lingensterfte dèar ontstellend groot van elke twee pasgeborenen sterft er een.... onder Nederlandse vlag, is het bitterste verdriet, dat een moe der kan overkomen, haar pasgebo rene aan de dood te moeten af staan, helaas een alledaagse ge beurtenis. Daaraan wil het Groene Kruis een einde maken. Oók op Nieuw Guinea moeten zuigelingen-bureaux SPAREN VOORAF VERDIENT STERKE VOORKEUR. Colportage van afbetalingszaken moet verboden worden. Een monteur met 4 kinderen ver dient f 68 per week, inclusief de kinderbijslag. Hij heeft 13 afbeta lingscontracten lopen met een to tale schuld van f1810 voor kleding en meubilair, een wasmachine, een ledikant en een fiets. Iedere week moet hij f 27 aflossen, ofwel 39.7 pet. van zijn inkomen. Dit is een van de voorbeelden, die de Commissie Afbetalingswezen van de K.A.B. geeft in haar rapport over het steeds verdergaande euvel der afbetalingen. En nog niet eens het ergste voorbeeld. Het komt voor, dat 70 pet. van het inkomen weggaat aan afbeta lingen van de meest uiteenlopende zaken. Deze voorbeelden van over- creditering wijzen in twee richtin gen van misbruik. Ten eerste van de zakenman, die moreel het recht niet heeft accoord te gaan met een dergelijke zware credietverlening, ten tweede van de kopers, die onverantwoord han delen en zich zelf in de nesten brengen. Het systeem van de afbetaling neemt in Nederland hand over hand toe. Het heeft voor de zakenman grote voordelen. Hij kan daardoor zijn omzet aanmerkelijk vergroten, terwijl hij door een niet malse renteberekening extra winst maakt. Andere voordelen zijn er ook aan verbonden, zoals productie-verho ging door massa-productie enz. Ook het geringe risico verbonden aan het verkopen op afbetaling is komen, èn wijkverpleegsters, èn wijkgebouwen. Dan kan er wat gedaan worden tegen die grote zuigelingensterfte. Daarvoor is naluurlijk geld nodig. Om aan dat geld te komen, houdt het Groene Kruis op Maandag 11 Juni, 's avonds van 10 vóór negen tot 10 over negen een radio-luister- wedstrijd, die door de AVRO wordt uitgezonden. Het wordt een bijzonder gezellige en interessante wedstrijd. De hoofd prijs bestaat uit een auto. Verder is er een wasmachine, een schrijf machine, een complete cassette tafelzilver, een stofzuiger en nog veel meer moois. Haal nu alvast een briefkaart in huis, plak daar tenminste 50 ct. postzegels extra op en vul vast het adres in: Luister wedstrijd Groene Kruis Utrecht. En mocht U onverhoopt geen tijd hebben om te luisteren: U kunt ook zonder meer een bijdrage storten op giro 643800 van het Groene Kruis, Utrecht. De titel van de wedstrijd luidt 't Is UW kaart, die kin derlevens spaart van 13 Juni 1908 Te Merselo overleed in de ouderdom van ruim 87 jaren, de heer Jan Arts, wethouder van de gemeente Venray vanaf 1879 en kerkmeester van Merselo. - De heer J. R. Maas uit Mer selo werd benoemd tot tijdelijk on derwijzer te Leunen. De landbouwersknecht Gerard van den Heuvel, beter bekend als „Loonens Grad" was 25 jaar in dienst bij de landbouwer en raads lid Antoon Loonen te Oostrum. De gemeentelijke vroedvrouw A. Folbers-Sluijers, verzocht per advertentie haar niet meer af te halen op onoverdekte voertuigen. Aan de coöperatieve stoom- zuivelfabriek Leunse weg was elke dag ijs te verkrijgen bij stukken van 15 kilogram a 2 cent per kilo gram. van 9 Juni 1906 De gemeenteraad van Venray verleende met ingang van 1 Juli eervol ontslag aan Dr. A. Janssen als gemeente-arts. Ook werden door de Raad goed gekeurd de plannen en begrotingen voor de nieuw te bouwen gasfa briek. - Onze vroegere dorpsgenoot, de Weleerw. Pater Innocentius Ver- riet, werd benoemd tot professor aan het gymnasium van de Domi nicanen te Nijmegen. voor het bedrijfsleven een reden om tot dit systeem van verkoop over te gaan. Wanneer immers op afbetaling wordt gekocht strekt het gehele vermogen van de koper tot garantie en bij huurkoop blijft het goed zelf eigendom van de ver koper, tot volledige kwijting heeft plaats gevonden. Doch ook voor de koper heeft het systeem der afbetaling enige voor delen. Dit systeem kan een middel zijn om toch snel bepaalde goederen ter beschikking te hebben, b.v. een wasmachine voor een huisvrouw, die geen hulp heeft. Het kan voorts een middel zijn om tot het kopen van betere kwaliteiten van duur zame goederen over te gaan. Door het afbetalingswezen wordt tenslotte de mogelijkheid geopend, zijn inkomen in een meer wense lijke richting te besteden. In het geval men zich namelijk zonder afbetaling niet kan permit teren bepaalde duurdere goederen te kopen, die men graag zou be zitten, kan het voorkomen, dat het beschikbare geld aan kleinere, min der belangrijke goederen, b.v. snoep goed, films e.d. wordt gespendeerd. De voordelen wijzen duidelijk in de richting van de zakenwereld, die de afbetaling dan ook bevordert. In het voordeel van de koper zou meer zijn, indien hij eerst spaarde, waarbij hij zelf rente trekt, dan dat hij goederen tegen hogere prijs koopt, waarbij hij een beroep moet doen op zijn toekomstig spaar - vermogen en dan nog aan 'n ander rente moet betalen. Het systeem der afbetaling heeft reeds tot ernstige misbruiken ge leid! De K.A.B.-commissie geeft dan ook als haar mening, dat al is de afbetaling op zichzelf niet verwer pelijk, de gebruikmaking ervan niet altijd goed is. Zij wenst het systeem der afbetaling dan ook aan strenge regels te binden. Verontwaardigd is de commissie over de colportage-methoden, die zij verboden wenst te zien. Het is inderdaad te gek, dat het mogelijk is om aan een werkloze een band-recorder op afbetaling aan te smeren. Ook komt het rapport tegen de soms veel te hoge renten, die som mige bedrijven durven te bereke nen. Verder acht het een eerste beta ling van minstens 25 pet. der ge kochte waarde noodzakelijk, terwijl de duur der afbetaling de levens duur van het gekochte goed niet mag overtreffen. Ook dient steeds de contant-prijs te worden vermeld, zodat de koper kan zien wat hij bij afbetaling meer betaalt. De K.A.B.-commissie wijst dus het afbetalingssysteem wel niet af, omdat het in bepaalde gevallen voordelen biedt, maar geeft toch sterke voorkeur aan het sparen vooraf, in plaats van achteraf, omdat in het eerste geval de be zitsvorming wordt bevorderd en het sparen het gezin economisch minder kwetsbaar maakt, terwijl het sparen achteraf een wissel op de toekomst is, waarvan men niet steeds weet, of hij wel gehonoreerd kan worden. De beslissing ligt echter steeds bij de individuele koper, die moet weten tot hoever hij kan gaan. De bekende Noord-Limburgse motorrenner uit Ysselsteyn, is Zon dag j.l. na een zeer goed gereden wedstrijd te Schaijck, gepromoveerd van junioren 350/500 cc naar de senioren 350/500 cc. Zondag 10 Juni op de wedstrijd te Wanssum, zal deze coureur voor de eerste keer starten in de inter nationale klasse en de strijd aan binden tegen zijn Nederlandse col lega's Kooien, van Oorschot, Maas, Heuvelmans, Tromp, Phennixs en Rijkers; tegen de Belgen Jennis, Ronny, Peters en Garnier en tegen de Duitsers Tonny enJosef Becker uit Dusseldorff. Ook een lid van de Wanssumse moterclub zal op dez« dag voor de eerste keer van de partij zijn inde lichte klasse, nl. Harry Rijnders, die op een Puch 125 zijn geluk zal beproeven bij de junioren. LAND- RN TUINBOUW De bestrijding van brandnetels en bramen Brandnetelen en bramen zijn beide hardnekkige onkruiden. Bestrij dingsmiddelen als 2,4D enMCPA hebben op deze onkruiden onvol doende effect. Thans beschikken wij echter over een speciale groeistof, welke het mogelijk maakt om met één enkele bespuiting brandnetels en zelfs krachtig ontwikkelde braamstrui ken met „wortel en tak" uit te roeien. Deze groeistof 2,4,5T ge naamd, wordt o.a. in de handel ge bracht onder de naam Nolatox. Het meest gunstige tijdstip voor de bestrijding van brandnetels is als de planten 1012 cm hoog zijn. Men kan dan volstaan met een dosering van 20 cc van het prepa raat op 100 liter water per 100. m2 grondoppervlak. Zijn de brandnetels reeds groter, b.v. 2530 cm, neem dan 30 cc van het preparaat per 100 m2. Bramen kunnen gedurende de ge hele periode van mei tot begin sep tember bestreden worden. De ge- bruiksdosering is 40 cc 2,4,5-T ester op 100 liter water. De braamstrui ken moeten aan alle zijden goed bespoten worden. Evenals bij de andere groeistof fen worden met 2,4,5T ester de beste resultaten verkregen als ge spoten wordt bij groeizaam weer. Bij het werken in tuinen of bos- complexen dient er voor gewaakt te worden, dat geen spuitvloeistof overwaait op sierheesters of andere bomen; deze zouden anders ernstig beschadigd kunnen worden. Indien U hinder ondervindt van brandnetels of bramen, kunnen wij U een bespuiting zeker aanbevelen. U zult versteld staan van de resul taten. Limburgse bedevaart Dinsdag zijn uit Maastricht twee treinen met ongeveer 1000 pelgrims en 50 niet bedlegerige zieken naar Lourdes vertrokken. Dinsdagmiddag vertrok eveneens een trein met 250 liggende zieken uit Maastricht. Deze drie treinen met bijna 1400 deelnemers vormen de dertigste Limburgse bedevaart naar Lourdes. De bisschop van Roermond, mgr dr G. Lemmens, zal de bedevaart vergezellen. financiële moeilijkheden bij overlijden. Sluit nu een begra- fenispolisverzekering af. Gunstige voorwaarden. Lage premies. Agentschap GOUMANS, Schoolstraat la Telef. 592 Bij aankoop van 1 bus VéGé-Claarkoffie a 245 ct. Behalve de koek (normale prijs 26 ct.) ook nog 49 geldzegels gratis 10% korting. VéGé-CLAARKOFFIE Voor circa 35 koppen verrukkelijke koffie! Neem één volle theelepel per kop. Daarop heet water gieten, roeren en suiker en melk toevoegen en een geurige kop koffie is klaar! Een Maria-biscuitje Karteitjes, kraakvers smaakt altijd. Per 250 gr. en o zo voordelig, per 42 ct. met 8 gratis geld- 250gr.4O ct.met 8 gratis zegels. Kloppertjes, zuinig in 't uitdelen en altijd wel kom bij koffie, thee of cacao, per 100 gr.22 ct. met 4 gratis geldzegels. geldzegels. Maak van ieder kopje koffie iets bijzonders! VéGó-koffiemelk, per fles 38 ct. met 7 gratis geldzegels. Per extra grote fles 56 ct. met 11 gratis geldzegels. mijn kruidenier geeft gratis geldzegels 10% korting

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1