Officiële gemeentelijke bekendmakingen Geen wolkenkrabbers toch Amerika %n^rFf% Wm De normale' wildeman Meisjes, WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN FIRMA VAN DEN MUNCKHOF Zaterdag 26 Mei 1956 No 21 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG M PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI m DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 Wie met vreemden de Lorbaan af rijdt naar Horst-Amerka wordt telkens weer geamuseerd door de reactie van de vreemdeling als hij op het witte bord langs de weg: Amerika leest. Het enige Amerikaans wat aan dit dorpje is, zijn de Amerikaanse sleeën, de auto's, maar de rest is even Limburgs als wie of wat ook in deze contreien. Toch zijn we in Amerika, het kleine dorpje aan de spoorlijn Hel mondVenlo. Zo klein is dit dorpje nog en zal, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, dit wel blijven ook, dat het geen eigen be stuur kent. Het ressorteert onder de gemeente Horst, al telt het wel drie vertegenwoordigers in de ge meenteraad, waarvan de een zelfs wethouder en loco-burgemeester is. „Het is altijd een een grote vraag geweeest, hoe het dorp Amerika is ontstaan". In 1829 komt het plaatsje nog niet in de bevolkingsregister voor, maar in 1850 is het er plotse ling. Amerika wordt een nederzet ting van veenarbeiders, die de peel- grond gaan ontginnen. De bovenste laag wordt het turf- strooisel, waardoor er dan al een turfstooiselfabriek ontstaat, terwijl de laag daaronder de huisbrandturf wordt. Twee en tachtig hectaren zijn er ontgonnen, maar ook de grond raakt eens uitgeput, totdat er in 1895 Amerika heeft reeds een eigen kerk, want de bevolking is voor 100 pet. R.K. en reeds eigen scholen de tuinders van Hogend orp en Droge naar dit plaatsje komen en er tuin derijen beginnen. De afgegraven grond is bij uitstek geschikt voor tuindersgrond en het duurt niet lang, of andere tuinders .gaan zich daar ook vestigen. Van veenarbeiders tot kippenfokkers Nog een andere bedrijvigheid komt zich in Amerika vestigen en bevordert daar de welvaart. Naast de tuinderijen raakt het kippenfok- ken er steeds meer in zwang. Amerika heeft in 1865 reeds zijn aansluiting op de spoorweg Eindho- ven-Venlo gekregen, maar merk waardigerwijs wordt er door de reizigers nimmer van Amerika ge sproken. In vroeger dagen spraken de mensen ook de treinconduc teurs slechts van „Wachtpost 16" en een ieder wist dan, dat men in Amerika was. Sinds de laatste wereldoorlog zijn er in Amerika, dat bij elkaar een oppervlakte telt van ruim 1000 ha, weer 22 tuinderijen gereed ge komen en 6 boerderijen, terwijl er nog verschillende boerderijen in aanbouw zijn. Amerika had op 1 Januari 1956 een bevolking van 1516 zielen, samengesteld uit 251 gezinnen, maar ondanks het feit, dat er van een bloeiend dorp sprake mag zijn, is er voor de jongeren toch weinig werkgelegenheid. Men heeft ge tracht grote industriën voor dit plaatsje te interesseren, maar daar voor ligt het vrij ongunstig. An derzijds komt emigratie naar verre landen hier weinig voor. De jonge ren trekken veelal naar de mijnen, waar zij een goede boterham kun nen verdienen. Geboorteplaats van DAF's Van Doorne Amerika - wij geloven niets van wat er in de volksmond wordt ver teld, dat het ontstaan zou zijn door de duitse bijenkorfhouders, die hier hun korven am Erika kwamen plaatsen - telt naast de loco-burge meester van Horst de heer Kleus- kens een andere bekende persoon lijkheid. De turfstrooiselfabriek, die er eens is geweest, maar door gebrek aan grondstof werd opgeheven, verkocht en gesloopt, had een ma chinist-stoker in dienst, een zekere Van Doorne. Dit is de vader geweest van dr. Huub van Doorne, een van de huidige directeuren van de DAF fabrieken te Eindhoven, die in dit Amerika werd geboren. De Ameri kanen gaan trots op deze man, htm plaatsgenoot, die een vooraan staande positie inneemt en op echt amerikaanse wijze een automobiel fabriek uit de grond stampte. Op weg naar de beschaving. In Amerika bevindt zich de „Zwarte Plak", een boerderij met een beroemde naam uit de geschie denis van de laatste wereldoorlog, waaraan de bekende schrijver Toon Kortooms een van zijn boeken heeft gewijd. „De Zwarte Plak" was een cen trum voor onderduikers en in Ne derland neergekomen vliegers. Zij waren daar veilig, zo veilig zelfs, dat de Engelsen het hebben gepresteerd, om met hun elven een complete voetbalwedstrijd tegen de inwoners van Amerika aan te gaan. De samenwerking van de Zwarte Plak met o.a. mensen op het Veulen wordt er nog immer dankbaar ter herinnering gebracht. Was het in vroegere tijden zo, dat bij perioden van groie droogte de tankwagens van de gemeente Horst drinkwater moesten aanvoe ren, sinds twee jaar is er weereen stukje meer beschaving in Amerika doorgedrongen: men heefteen eigen drinkwaterleiding, men heeft ook electrisch licht, maar het gas is in dit dorpje nog niet doorgedrongen, al zal het waarschijnlijk niet lang meer duren. „In honderd jaar tijdskan er veel veranderen, toen telde Amerika Voor de Balie: Men kreeg van deze verdachte de indruk dat hij meer spieren had dan verstand. Deze indruk werd bevestigd door de inhoud van de dagvaarding: hij had de stal van zijn baas leeggemoord. Al eerder had de justitie zich met hem bemoeid. Hij was toen ter be schikking van de regering gesteld en in een van de inrichtingen die de staat daartoe in het leven heeft geroepen, trachtte men hem enige levenswijsheid bij te brengen. Nadat men meende dat hij voldoende was opgevoed, deed men hem in de leer bij een boer. Nu, die boer heeft er weet van gehad. De knaap was nauweiijks twintig jaar, maar hij ging door het leven als een grommende tijger. Men moest hem niet voor de voeten komen, anders begon hij te bulde ren. Maar een baas heef t wel eens aanwijzingen te geven. Zelfs de meest zachtaardige baas zal wel eens iets tegen zijn knecht zeggen. Dat deed deze baas ook. Hij maakte een aanmerking. De knecht zei wat terug. De baas zei nog iets harder terug. Toen liep de knecht weg en de baas zei trots tegen zijn vrouw, dat hij het had gewonnen. Hij had zijn wil aan de eigengereide knecht opgelegd. Nog was hij daar in de keuken over aan het opscheppen, toen uii de stal vreemde en woeste geluiden weerklonken, zoals men die stallen niet hoort als alles naar de eis verloopt. Zware bonken werden gevolgd door angstig geloei van koeien, gebulder van de wilde knecht, gekakel van kippen, ge schreeuw van varkens en sensatio neel gegil van de dienstbode, die in normale omstandigheden haar ar beid niet gillend placht te verrich ten. De boer hield midden in een zin op en rende naar de stal, alsof er een veer onder zijn stoel had ge zeten. Wat hij te zien kreeg, maakte hem even stil. De knecht liep rond met een hamer en een stevige knuppel. Daarmee ranselde hij op de levende have los. Toen men hem eindelijk had overmeesterd, bleek een aantal kalveren, een pink, een varken en een aantal kippen te zijn gedood. Dat is een strop van vele honderden guldens. De woesteling werd naar een inrichting gebracht en de eerste die zich met hem bemoeide, was een psychiater, die kwam uitzoeken of VS ffl' fóest dezon&yde, Iciest RANG Verkrijgbaar in diverse fijne vruchcensmaken, los a 32 cent per 100 gram en in rollen a 17 cent. Let op de naam RANG op het be schermend omhulsel van elk ..Rangetje" en op iedere rol. Ve vezsfiapmtttf. van deemfe ïa/uj. 3K5 nog geen 10 woningen, thans zijn er veel meer en is het zelfs een toevluchtsoord geworden voor vele vluchtelingen, want binnenkort zullen er weer 14 gezinnen uit Griekenland arriveren, die op ini tiatief van de burgemeester van Dordrecht hier een welkom door gangshuis vinden in het oude werklozenkamp. Zij verblijven hier drie maanden en worden dan verder over het land verspreid. Zo neemt het kleine Amerika, waar men vroeger op eigen primi tieve wijze de grond heeft ontgon nen ook een deel van de vluch telingenzorg voor haar rekening. Wü vertrekken uit Amerika. Geen wolkenkrabbers, geen film sterren, geen onbegrensde moge lijkheden zagen wij daar, maar een klein dorpje, waar hard werkende Amerikanen toch ons respect af dwongen! hij wel goed wijs was. Het resul taat van dat onderzoek is misschien wel het meest verbluffende in deze toch niet alledaagse geschiedenis. Het psychiatrisch rapport kwam tot de conclusie, dat de knecht volkomen normaal moet worden geacht. Zo kwam hij dan vandaag voor de groene tafel als iemand, die er niet tegenop ziet nog eens weer een stal vee uit te moorden. De rechter gebruikte krasse termen om de ernst van het gebeurde er bij de verdachte in te hameren. Maar het scheen weinig indruk te maken. De officier hield er rekening mee dat men de jongeman na het ge beurde negen maanden heeft opge borgen. Hij wilde hem niet boven dien nog eens in de gevangenis stoppen. Daarom luidde de eis vier maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd en toezicht. Als de wildeman binnen drie jaar opnieuw zou losbreken, zou hij voor het nieuwe feit straf krijgen en boven dien deze voorwaardelijke gevange nisstraf moeien uitzitten. De rech ter maakte er drie maanden voor waardelijk van in de hoop, dat deze dreiging voldoende zal zijn. De boer zit met de strop. „Ik heb geen geld om dat te vergoeden", zei de knecht onverschillig. by moeiiyk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pyis-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pyis, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswyck D 67, Tel. 263. <gn4étèreV<uU' VAN DE VERKIEZING TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL Stemmen in een andere gemeente De burgemeester van Venray maakt bekend, dat by de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal de kiezer, met inachtneming van het bepaalde in de artikelen J 4 tot en met J 11 der Kieswet, in plaats van de in de gemeente op welker kiezersiyst hy voorkomt, IN EEN ANDERE GE MEENTE aan de stemming kan deelnemen. De kiezer kan in die andere gemeente niet bij volmacht stem men. De kiezer, die van deze bevoegd heid gebruik wil maken, deelt uiteriyk op de veertiende dag voor die der stemming (derhalve uiter iyk op 30 Mei 1956) in persoon ter secretarie van een gemeente aan de burgemeester of aan de daartoe door deze aangewezen ambtenaar mede, in welke gemeente hy aan de stemming wil deelnemen. Hy geeft daarby op: a. zyn naam en voornamen of voorletters; b. de datum, het jaar en de plaats zyner geboorte; c. de gemeente, in welker kie zersregister hy is opgenomen; d. zyn adres of laatste adres aldaar; e. de andere gemeente, benevens een adres in die gemeente; f. de gemeente en het adres, waar hy de verklaring wenst te ontvangen, die van de mededeling schriftelyk in drievoud wordt op gemaakt en door de kiezer en door de burgemeester of de door deze aangewezen ambtenaar wordt ondertekend. De kiezer, die in een andere ge meente wil stemmen, wordt in de door hem aangewezen gemeente ingedeeld in het stemdistrlct waar toe het door hem opgegeven adres behoort. By onzekerheid daarom trent heeft indeling in het eerste stemdistrict plaats. Naast de oproepingskaart, die de kiezer ontvangt van de burgemees ter der gemeente, in welker kiezers- register hy is opgenomen, ontvangt hy ook van de burgemeester der door hem aangewezen gemeente aan het door hem in die gemeente opgegeven adres een oproepings kaart. Venray, 8 mei 1956. Stemmen bij volmacht De burgemeester van Venray maakt bekend, dat by de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal aan de kiezer, die mededeelt vermoedelyk niet in staat te zullen zyn in persoon aan de stemming deel te nemen, op zijn met redenen omkleed verzoek kan worden toegestaan BIJ VOLMACHT te stemmen. Het verzoek wordt slechts afge wezen, indien aangenomen moet worden dat de kiezer in de ge meente, in welker kiezersregister hy op de dag der candidaatstelling is opgenomen, in persoon aan de stemming kan deelnemen, dan wel indien hy gebruik kan maken van de regeling voor het stemmen in een andere gemeente. Het vorenstaande geldt niet voor de kiezer, aan wie is toegestaan in een andere gemeente aan de stem ming deel te nemen. De kiezer, die by volmacht wenst te stemmen, dient uiterlijk op de veertiende dag voor die der stem ming, derhalve uiteriyk op 30 mei 1956 daartoe een verzoekschrift in bij burgemeester en wethouders der gemeente, in welker kiezersregister hy op de dag der candidaatstelling is opgenomen. Voor dit verzoek schrift wordt gebruik gemaakt van een formulier, dat ter Gemeente secretarie afdeling II kosteloos ver- krygbaar is. Hij geeft daarby op: a. zyn naam en voornamen of voorletters; b. de datum, het jaar en de plaats zyner geboorte; c. de gemeente, in welker kie zersregister hy is opgenomen, als mede zyn adres of laatste adres aldaar; d. de redenen van zijn verzoek; e. de gegevens, bedoeld onder a tot en met c, ten aanzien van de kiezer, die bereid is als gemachtigde, op te treden. By het verzoekschrift wordt in gediend een verklaring van de gemachtigde, dat deze bereid is als zodanig op te treden. Als gemachtigde kan slechts worden aangewezen de echtgenoot of echtgenote, een der bloed- of aanverwanten in de eerste tot en met de derde graad, de echtgenoot van een schoonzuster of de echtge note van een zwager, dan wel een der huisgenoten van de volmacht gever. Hy, die zich bereid heeft ver klaard als gemachtigde op te treden, moet op de dag der candi daatstelling zyn opgenomen in het kiezersregister waarin de naam van de verzoeker voorkomt en bevoegd zyn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Een kiezer mag niet meer dan één aanwijzing als gemachtigde aannemen, behoudens dat hy een tweede aanwyzing mag aanvaarden, indien beide zyn geschiedt door personen, die tot zyn huisgenoten behoren. De volmachtgever is niet bevoegd de volmacht in te trekken of in persoon aan de stemming deel te nemen. Indien de gemachtigde overiydt of komt te verkeren in een toe stand, als in de eerste alinea van deze bekendmaking bedoeld, kan de volmachtgever uiteriyk op de veertiende dag voor die der stem ming mededeling doen van de aan wyzing van een andere kiezer die bereid is als gemachtigde op te treden, en die ten bewijze daarvan deze mededeling heeft mede- ondertekend. De gemachtigde ontvangt een oproepingskaart tot deelneming aan de stemming in het stemdistrict, waartoe de volmachtgever volgens het kiezersregister behoort. Voor het verzoekschrift om by volmacht te stemmen en de mede deling tot aanwijzing van een andere gemachtigde moet gebruik worden gemaakt van formulieren, welke ter gemeente-secretarie kosteloos ver krijgbaar zijn. Venray, 1 mei 1956 rc-covuM/lp' houdt doorzichtige —v pennen doorzichtig

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1