Voor de Politierechter w De vloot ligt varens-ree DOUWE EGBERTS Uit„Peelen Maas" Voorkom uw MODEGULDEN IS GOUD WAARD BIJ 6BBRS. VOSS K«us genoeg in zomerjaponnen 22.75 29.75 36.75 39.75 44.75 49.75 59.75 f 39. Hier gaat 't om- HOEVEEL ZOMERVREUGDE KRIJGT U VOOR UW GELD? Hoe weet U zéker, dat U van Uw zwierig zomerjurkje veel en lang plezier zult hebben? Koop 't bij Gebrs.Voss I Waarom? Gebrs. Voss geeft U voor iedere gulden honderd centen zomervreugde terug. Zoals hier: Dolly Day „lievelingen van de zon"- fleur en kleur in wasechte California katoen, wijde dansende rok, strapless lijfje, koket bolero'tje voor strand en straat. Kom kijken en kiezen in die prettige sfeer van coulance en service waardoor Gebrs.Voss bij talloze vrouwen zo geliefd is geworden. Eerst kijken bij JAPONNEN UITSLUITEND TE NIJMEGEN - Korte Molenstraat hoek Ziekerstraat PAAIEN MAAR.... OP HOOP VAN ZEGEN" VLAGGETJESDAG IN VLAARDINGEN, SCHEVENINGEN EN IJMUIDEN De beslissing is gevallen. Op 22 mei a.s. vaart de haringvloot uit. Dan is het dus Buisjesdag. Dat wil zeggen, dat op zaterdag, 19 mei, zondag 20 mei en maandag 21 mei, de Vlaggetjesdagen worden gehou den. Daarvoor zijn interessante feestprogramma's samengesteld, die ongetwijfeld weer vele duizenden naar de haringhavens zullen voeren. Vlaggetjesdag, dat is een oud- Hollands kijkspel. De haringvloot ligt, klaar voor de start, fraai op geschilderd onder een vlaggen- prachtEvoor de kant. Vlaggetjesdag, dat is de pronkdag van het oude Nederlandse bedrijf. Van oudsher een dag van vreugde in de haring plaatsen. Willem Beukelszoon naar Vlaardingen Het accent valt dit jaar op Vlaar dingen. Daar zal door de directeur van het Bedrijfschap voor Visserij producten, de heer Drs D. J. van Dijk, officieelde .Bedrijfschaps wimpel worden gehesen op de VL 97, het schip, dat verleden jaar de best verzorgde haring van de Vlaar- dingse vloot aanvoerde. Willem Beukelszoon, de vermaarde uitvin der van het kaken, zal des middags met gevolg per schip het onder zoekingsvaartuig „Willem Beukels zoon" arriveren en zijn op wachting maken. Daarna heeft een vaartocht van loggers op de Maas plaats. Hieraan wordt ook door het Hospitaal-kerkschip „De Hoop" deelgenomen, 's Avonds ligt de vloot onder het licht der schijnwerpers en trekt een muziekcorps, waarvan de leden in originele visserskleding zijn gestoken, door de stad. Ook in Scheveningen en IJmuiden zet men ,s zaterdags het beste beentje voor. In Scheveningen wordt een vlootrevue voor de kust gehouden. In verband met het tij vangt deze om 11 uur aan. De schepen vallen omstreeks 13.00— 13.30 uur weer binnen. Daarna trekt een grote optocht, waarin vele facetten van de visserij worden uitgebeeld, door Scheveningen. 's Avonds is er muziek aan de haven en de dag wordt besloten met een groot Vlaggetjesdag-vuurwerk. In IJmuiden, waar ook de Kat- wijkse vloot ligt, is een uitgebreid feestprogramma samengesteld. Ook daar een optocht van jeugd- en sportverenigingen, die door de plaats naar de haven trekt. „Een vlaggenzee trekt naar zee". Gevolgd door een basketballwedstrijd. 's Avonds, op het Stationsplein, treedt een aantal gymnastiek verenigingen op met bijzondere nummers, ontleend aan de visserij. Zo zal een groep van 180 deel nemers (sters) „Ter haringvisserij" opvoeren. Daarna volgt een concert op de kop van de haven, waar de schepen onder het licht van schijn werpers liggen. De dag wordt besloten mei: een groot vreugde vuur, dat de zeekadetten zullen ontsteken. 's Zondags is er geen „feest", dan komen, terecht, duizenden kijken om van dit schouwspel te genieten. Ja, dit alles is de omlijsting van een schoon schouwspel: de vloot- gereed-tot-haringvangen. Dinsdag: begin haringjagerij Op dinsdag, 22 mei, vaart de vloot uit. Dat is het startsein voor de vermaarde jagerij. De Vlaar- dingers vertrekken om 8 uur, de Scheveningers om 12 uur en de Katwijkers/IJmuidenaren om 14 uur. Wie zal de eerste haring aanvoeren Wie zal het eerst binnen zijn Een Vlaardingen, een Scheveninger, een Katwijker of een IJmuidenaar Niemand weet het, maar... er zijn verwachtingen. Vrydag de eerste haring? Men heeft natuurlijk al wel een rekensommetje aan de havens ge maakt. Dinsdag varen, woensdag middag aan schot (netten uitzetten), in de nacht van woensdag op donderdag de vleet halen. En dan, als er gevangen is, aan de jagers de snelste schepen der vloot de vangst overgeven, die ermede naar het vaderland varen. Als dat lukt dan kan vrijdag, 25 mei, in de loop van de dag de eerste haring worden verwacht. Als het lukt natuurlijk. Maar één ding staat vast. Het zal niet lang meer duren of ook van de winkels en wagens zullen de vlaggen wapperen. Dan zijn ze er: de malse maatjes. Triomf, de vreugde stijge in top... Je zult gasten op bezoek krijgen, die maar blijven zitten of ze vast geplakt zijn, niet over naar huis gaan praten en als hun dan ten slotte gezegd wordt om te verdwij nen, nog in de gauwigheid een halve baby-uitzet meegappen. Dan staat men er, zoals men zegt „gekleurd" op. Toch overkwam het eenVenrayse familie, maar de politie had deze gasten zo te pakken. Het werd nu als beloning 20 gulden en 2 maan den voorwaardelijk. Dat men elkaar ook in Wanssum niet met allerlei schone titels naar het hoofd mag gooien, werd een zekere K. daar ook aan het verstand gebracht met een boete van f 25. In een Venloos hotel kregen een paar dienstertjes ruzie onder elkaar om wat boterhammen. Die pikte de een bij de ander weg, tot de ander dat begon te vervelen. Het slot van het lied was, dat de ene dienster een gat in haar hoofd had en de andere een bos haren kwijt en de openbare zedelijkheid stond te tarten met gescheurde jurken etc. meer. Nu moest die ene juffrouw voor komen, omdat ze die andere, met de jurk, zou mishandeld hebben. Haar advocaat bouwde een zeer bijzonder en spitsvondig betoog op, met zijn vraag, of als men van mis handeling sprak, geen lijdend voor werp moest zijn. Iemand, die de mishandeling dus onderging, zonder zelf wat tegen te kunnen doen. Kan men dat wel, dan wordt het een gewone vechtpartij. En zo was het hier ook. De andere juf mag dan lijdend voorwerp zijn geweest wat haar jurk en haren betreft, maar ze sloeg de een toch maar een gat in haar hoofd, waar het bloed uit gutste. En zo is dit ook een heel gewoon vechtpartijtje tussen enkele dames, waarvan het begin misschien al vijf jaren terug heeft gelegen. „Dat is theorie", aldus de rechter „de praktijk is f 10.hetgeen nogal te doen is." We hebben de indruk, dat de Officier die namens de Nederlandse Maagd tot taak heeft onze maat schappij te behoeden voor ongure elementen en de zonde van haar onderdanen moet bestraffen, zich zelf ook wel eens bezondigd aan o.a. beledigingen. Zo was er woonwagenvolk, een ruige kerel en twee dames, die in die kringen een nogal bekende achternaam hadden. Hetgeen voor de Officier maar aanleiding was om te vertellen, hoe hij over de patiënten dacht. En dat was niet denderend. Maar toen het strafre gister te voorschijn kwam, was dat blanker dan blank en bleken deze mensen pas voor de eerste maal in aanraking te komen met de rechter en dan nog wel, omdat ze op een gezellige avond niet op tijd uit de café wilden. Een van de dames had daarbij de kastelein dan voor „vet- kop" uitgemaakt. Die kreeg dan f 30.en de rest kwam er met f 15.vanaf. In Venlo kregen twee mannen ruzie om een bak met het een of andere zuur. Ze stonden er beide aan te trekken, zodat dat spul be gon te spatten, waarbij de een wat van dat spul in zijn gezicht kreeg. Hij werd toen half gek van pijn etc. meer en verkocht al zwaaiende zijn mede-trekker een klap op zijn gezicht. Is dat nu mishandeling? De Officier meende van wel, de rechter echter niet en zo werd het vrijspraak. In Helden had een landbouwer dronken op de fiets gezeten. Ten minste aldus het procesverbaal. De werkelijkheid volgens verdachte was een tikkeltje anders. Hij had inderdaad enkele glazen bier op, toen hij op een voor hem vreemde fiets ging zitten, waarvan het zaal hoger stond als hij had verwacht. Dientengevolge maakte hij een schuiver en dat zag een politie agent. Die kwam en rook en toen was de man het haasje. Hij had echter stijf en straje ook op het politiebu reau volgehouden, dat genoemde fiets de oorzaak was en niet de drank. Nu had hij, en dat was in zijn nadeel, reeds eerder al een bon gehad voor dronkenschap en dan ben je nog niet gelukkig. Zo ook nu. Of de verdediger zich al afvroeg, waarom de politie niet direct de bloedproef had afgenomen, nu de verdachte bleef ontkennen, hielp allemaal niets. De politie het ge zegd en wat die zegt.... Het werd f 60.en 14 dg. v.w. In Helden was er een kat dood. Doodgeslagen of doodgebeten? De verdachte zei, dat een hond ze ka- potgebeten had. Maar de getuige, een 11-jarig jongetje, had gezien dat verdachte ze doodsloeg met een knuppel. Nu werd er inderdaad als overtuigingsbewijs een hele boom op tafel neergelegd, die aan de perstafel inderdaad de vraag deed opkomen, hoe men met dit 3—4 m lange en dikke geval toch kon slaan. Maar verdachte gaf de strijd niet op, al had de Officier kennelijk weinig met hem op. Uit het niets produceerde hij twee getuigen, die onder ede kwamen verklaren, dat die kat doodgebeten was door een hond en dat de uitgestalde boom stam voor hen evenals voor de ver dachte onbekend was. En zo werd het vrijspraak. Evenals voor de jongeman uit Arcen, die beschuldigd werd met een katapult poppetjes uit een electriciteits-mast kapotgeschoten te hebben. Er waren getuigen, die echter niet met 100 pet. zekerheid durfden te verklaren, dat 't precies die jongeling geweest was. Nou ja, toen werd 't vrijspraak. Vrijspraak ook voor de Horste naar, die een hond had afgetuigd met een knuppel en toen half aan een boom had opgehangen. Niet, dat hij geen schuld had, maar op de dagvaardiging stond 17 November en het moest 17 Maart zijn. Maar die „heer" zien wij nog wel eens terug! -7 - - Verkrijgbaar bij uw winke lier en bij Douwe Egberts, afd.Reclame, Postbus2076, Utrecht Eerder verschenen reeds: AUSTRALIË, NAAR DE WEST, BALI IN KLEUREN, NAAR DE TROPEN. Op zijn bekende, boeiende manier beschrijft PIET BAKKER land, volk en geschiedenis van Ca nada. Opnieuw een standaardwerk, dat U leest en herleest en dat U ook graag cadeau zult geven bij verjaardagen of als beloning na ge slaagde studie. De waardepunten voor de interes sante kleurenfoto's zijn verpakt bij rkffi o JTltao 14 mei 1910 De schutterij „St. Anna" gaf een schutterskonkours. 9 schutte rijen namen er aan deel. - Mej. A. Langenhoff leverde hinderhoeden vanaf 50 cent. De heer H. Custers opende aan de Hofstraat 38 een goedkope winkel. 15 mei 1909 De kaartklub „gezellig samen zijn" gevestigd in het café van Leonard Verbeek in de Hoender straat, besloot een prachtig nieuw vaandel aan te kopen. 5 mei 1906 Door de maatschappij „Well" is het kasteel te Well met naaste omgeving, alsmede de As-waterse hof enz. aan een heer uit Düssel- dorf verkocht. Naar men hoopt en nu ook vertrouwd zullen dus de prachtige lanen in de omgeving van het kasteel bewaard blijven. Het is ontzettend te vernemen hoe de nachtvorsten aan de bloeien de vruchtbomen schade hebben toegebracht. In verschillende boom gaarden zijn de kersen tot op de steel afgevroren. Staak-pootbonen werden te koop aangeboden voor 30 ct. per liter. 19 mei 1906 Het tractement van de brie venbesteller Mathieu Martens werd verhoogd met f 75.en gebracht op f 600.— per jaar. Dat van de postbode W. van Meijel werd van f 400.— op f 450.— per jaar ge bracht. Het Kon Ned. Circus Carré gaf vijf dagen voorstellingen in Venlo. In verband hiermee liepen extra-treinen vanaf Beugen-Eind hoven en Roermond naar Venlo. Uit onze volksdagbladen Op 16 mei hopen onze geliefde ouders.... hun 25-jarige echtver eniging te vieren. Dat zij nog lang voor ons mogen sparen is de wens van hunne dankbare kinderen. Flinke werkmeid gevraagd voor dag en nacht LAND- EN TUINBOUW Onkrnidbestrijding in granen Nu de tijd voorbij is het onkruid in granen te bestrijden metDNOC, willen wij onze lezers er opmerk zaam op maken, dat nu de periode aangebroken is om tot het gebruik van groeistoffen op basis MCPA over te gaan. In tegenstelling tot DNOC worden 'door deze laatste stof niet alleen vele eenjarige zaadonkruiden, maar ook de overjarige wortelenkruiden, als bijv. distel, gedood. Onder Nederlandse omstandig heden verdient het aanbeveling zo wel in de winter- als in de zomer granen MCP A-preparaten (bijv. Nolachiet) te gebruiken. Indien MCPA gespoten wordt vanaf het tijdstip, dat de granen plm. 20 cm hoog zijn, zal nimmer schade aan het gewas veroorzaakt. De bespuitingen kunnen doorgaan tot het in de aar of pluim komen van de granen. Daarna is bespui ting niet meer mogelijk. Bij verneveling van groeistoffen verdient het aanbeveling minstens 200 liter spuitvloeistof per ha te gebruiken. Gebruikt men kleinere hoeveel heden, dan dringt de nevel meestal niet diep genoeg in het gewas door, de onkruiden worden onvoldoende bevochtigd en de resultaten van de bestrijding vallen tegen. Met normale spuitmachines zullen de beste resultaten bereikt worden, indien 800 liter vloeistof per ha ver spoten wort. Let bij het spuiten met een sproeiboom er vooral op, dat deze op de juiste hoogte is af gesteld. Deze hoogte dient zodanig te zijn, dat het vlak, waarin.de spuitkegels elkaar raken, juist iets beneden de toppen van het gewas ligt. Indien gespoten wordt bij groei zaam weer, als de onkruiden goed aan de groei zijn, dan staat het goede resultaat van de onkruid- bestrijding reeds bij voorbaat vast. financiële moeilijkheden bij overlijden. Sluit nu een begra- fenispolisverzekering af. Gunstige voorwaarden. Lage premies. Agentschap GOUMANS, Schoolstraat la Telef. 592 BEL OP BIJ BRAND No. 392

Peel en Maas | 1956 | | pagina 4