80 jaren geleden werd de telefoon geboren WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Nieuwe blokploeg B.B. in Venray-kom geïnstalleerd Geslaagden Landbouwschool Ingezonden. Vakopleiding bouwbedrijf De Economische Rechter oordeelt: Zaterdag 21 April 1956 No 16 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG 19 PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAI DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MÜNCKHOF GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY t 1.45 Reeds de volkeren in de oudheid hadden behoefte aan een systeem waardoor zij in staat waren be- richten over grote afstand over te brengen. De koerier, de man die een bericht mondeling of schrifte lijk overbrengt, is wel de oervorm, doch men wist ook toen reeds, dat de tijdsduur voor overbrenging van een bericht zeer belangrijk kan zijn en dus kwam men tot een snellere methode, namelijk die van de zo genaamde signaalvuren, bazuinen en de nu nog gebruikte tam tam bij de negers. De werkelijke oplossing voor het grote probleem schonk ons de natuurkundige Alexander Graham Bell, hij vond de electrische tele foon uit, die ons momenteel in staat stelt om met vrijwel elk ge bied op aarde in contact te komen en een rechtstreeks gesprek te voeren. Sneller kan het niet. Op 24 jaar hoogleraar Alexander Bell was de zoon van een spraakleraar aan het Univer sity College te Londen, lector in de fonetiek te Edinburg en later te Kingston (Ontario). Deze deskun dige vond de methode van de zo genaamde „visible speech" uit, waarbij door middel van diagram men van standen der spraakorga nen onderricht gegeven kon worden aan doofstommen. Hij schreef bovendien een wetenschappelijk werk getiteld „Science of Speech" (de wetenschap van het spreken). De jonge Alexander Graham Bell geraakte door de onderzoekingen van zijn vader reeds spoedig ver trouwd met alle problemen en wetenswaardigheden die met de mensenlijke spraak samenhingen. Trouwens hij drukte de voetsporen van zijn vader en werd nadat hij met deze in 1870 naar Canada was gegaan in 1871 op de jeugdige leeftijd van 24 jaar hoogleraar fysiologie der spraakorganen te Boston, een bewijs?,dat deze knaap over grote capaciteiten beschikte. Reeds tijdens zijn eerste proeven kwam de uitvinder op het idee te trachten de spraak electrisch over te brengen. Hij zag de oplossing in het maken en overbrengen van electrische stroomveranderingen langs een geleidende draad. Hij trachtte door de spraak dergelijke stroompjes op te wekken en deze op een ander punt weer in geluid om te zetten. Het laat zich nauwe lijks raden welk een zware opgave de jongeman zich stelde, maar hij had succes. In 1875 kwam hij na langdurige proeven tot een oplos sing. Het eerste contact Op 10 maart 1876, nu tachtig jaar geleden, gelukte het hem te Boston langs een leiding, welke van de zolder van een huis met twee verdiepingen naar de begane grond was gelegd, op telefonische wijze zijn assistent te bereiken. „Watson kom hier, ik heb je nodig", waren de eerste woorden die op die gedenkwaardige dag langs telefonische weg waren overge bracht. De nieuwe uitvinding werd overal druk besproken en men gaf er in Amerika nogal hoog van op, het geen voor Europa aanleiding was dit nieuws als echte amerikaanse humbug te beschouwen en Alexan der Graham Bell voor een buik spreker en bedrieger uit te maken, De ongelovige Thomassen moes ten reeds spoedig ongelijk bekennen, want in snel tempo ontwikkelde de grote uitvinding zich verder toen grote mannen als Edison, Hughes en dergelijke hun krachten er aan gingen wijden. Zo ontstond na tachtig jaren het perfecte telefoonsysteem, dat ons in staat stelt rechtstreeks en zon der tijdverlies met iemand aan de andere zijde der aarde te spreken, een net over de gehele wereld met miljoenen aangeslotenen. De wereld werd kleiner. Telefoongeschiedenis in Venray Op 11 september 1906 werd een rijkstelefoonkantoor op Venlo ge opend, hetwelk op alle werkdagen geopend was van 8 uur tot 12.30 en van 3.30 tot 7 uur. Op zon- en feestdagen was het kantoor ge sloten en dus geen telefonisch ver keer mogelijk. De rijkstelefoon was ondergebracht op het postkantoor. Als eerste aanvragers om. een genÓteertrSlUitlnE stonden om- 1 9' 9\9e,r,'s Zn., Slgarenlabr. I v r e9 eYgen' Confiseur d kT°Persl- en koopman 4 Broeders v. Liefde, Servatins 6 Genrnentebestuur' Sigarenfabr' 7 Pensionaat Jerusalem 8 J. L. Raedts, koopman 9 H. Trynes, industrieel J? wö?aSpST;De,lhougne' k0°Pman ïi V ,Poels- Hotel de Zwaan 12 Jean Poels, koopman 13 H. Poels, koopman en café 14 Venlose Handelsbank 15 F. Verkleij, dir. stoomzuivelfabr. 16 H. Janssen, Gouden Leeuw 17 Station Staatsspoor 18 Gasfabriek Per 1 januari 1921 werd overge gaan tot de stichting van een locaal net, nadat in 1920 het daartoe vereiste minimum aantal van 50 abonnees was bereikt (52 aanslui tingen plus 3 aanvragers). Het aan tal abonnees breidde zich gestadig uit. In 1927 waren voor Venray, Oirlo en Castenray 99 abonnees inge schreven. In 1929 steeg dit aantal tot 115, in 1931 tot 154 en einde 1939 waren 232 aansluitingen in dienst. Met de voorbereiding tot de bouw van een eigen telefoonkantoor werd in 1937 een begin gemaakt. Op het postkantoor werd de zaak te klein en op de Kolkweg werd een stuk grond hiervoor aangekocht. Op 18 juni 1940 kwam de auto matisering van de centrale Venray tot stand, nadat het nieuwe ge bouw in 1939 was opgeleverd. Einde 1940 beliep het aantal aan sluitingen 298. Tot de datum van automatisering waren de aansluitingen voor het overgrote deel bovengronds, het geen de kans op storingen aan merkelijk groter maakte, afgezien nog van de minder perfecte tech nische middelen in die tijd. Van 1942 tot 1945 zijn geen ge gevens verkrijgbaar omtrent de juiste aantallen aansluitingen, door dat de meeste abonnees op bevel van de Duitse bezetter waren uit gesloten. Op het einde van het jaar 1946 waren de zware vernielingen, als gevolg van de vrij langdurige vijandelijkheden in en om Venray in die mate hersteld, dat 387 abon nees weder over hun telefoon konden beschikken. Het aantal aansluitingen is in een langzaam tempo blijven groeien. Per 1 maart 1956 konden 576 aan sluitingen worden geteld. Op 18 juni 1940, de datum waarop de centrale Venray werd geauto matiseerd, werden ook de navol gende automatische centrales in dienst gesteld: Maashees 55 aangeslotenen Merselo 40 Vierlingsbeek 109 Wanssum 108 Well 109 De oorlog, de daardoor veroor zaakte vernielingen en 't materieel - gebrek, dat na 1945 nog lang heerste, daaraan nog te voegen het perso neelstekort, maakte het eerst moge lijk op 14 oktober 1955 tot auto matisering van de centrales Castenray (64 aansluitingen) en Overloon (74 aansluitingen) over te gaan. Op 4 november 1955 volgde Tien- ray (121 aansluitingen) en op 25 november 1955 de centrale Yssel- steyn (55 aansluitingen), waarmede de volledige automatisering van de sector Venray een feit werd. Vrijdagavond, 13 april j 1. werd in hotel „de Keizer" een nieuwe voltallige blokploeg aan de reeds bestaande B.B.-organisatie in de gemeente Venray toegevoegd. Onder aanwezigheid van het plaat selijk hoofd B.B., de heer L.M.M. Laurensse en leden van de plaat selijke B.B.-staf, werd door een terzake deskundige jury, het be treffende examen afgenomen. Het getuigschrift als geoefend blokploeglid behaalden de onder volgende dames en heren: blokhoofd: J.K.M. Colsen; plv. blokhoofd: J.D. Kousemaker; blokbrandweerman: B.G. Min, P. J.A. Claessens, A. Hendriks—v.d. Weem en P.M. v.d. Munckhof; blokredder: G.J.F. Custers, J.F.J. H. Berghmans, L.M.J. Coopmans en M.J.Ch. Vollenberg. blok E.H.B.O.: A.C.F. Ottenende dames G.J.M. Custers, P.J. Rae- makers, W.G.A.M. van Aarssen en T.J.P. Min; blokmelder: L.F. Kerkhof f en J. A. Gerrats; sociale verzorging: de dames W. H. van den Berg en O.W. Stoks. Met een toepasselijk woord van de heer L.M.M. Laurensse werden de getuigschriften uitgereikt, waar na men nog enige tijd gezellig bij elkaar bleef. Deze nieuwe blokploeg, welke staat onder de leiding van het blok hoofd, de heer Colsen, geassisteerd door de heer Kousemaker en ge noemd is „blokploeg III-Venray, omvat als verzorgingsgebied: Lang straatVeltum-Leeuwstraat-het Z.- gedeelte van het Henseniusplein HenseniusstraatKorte straatPa- tersstraatPaterslaanKruisstr. St Antoniusstraat—Groenewoldse- pad en Leunseweg tot de grens met Leunen. Vrijdag j.l. had op plechtige wijze de diploma-uitreiking plaats in de Landbouwschool St. Martinus. De plaatsv. voorzitter H. Asselberghs heette de aanwezigen welkom, waarna de heren Gerrits, v. Loon, v. Straum en Ernst de eindles gaven. Dan reikte de heer Burgemeester de diploma's uit, nadat hij de leer lingen gewezen had op de toe komstmogelijkheden, die beperkter gaan worden en groter vakman schap eisen. Hij wees daarbij op het grote belang van de tuinbouw- vakschool. De geslaagden waren: H. Arts, J. Emonts, G. van Helden, C. Hoe- demakers, Fr. Janssen, G. Janssen, J. Muijsers, J. de Rijck en N. van Tilburg uit Merselo; H. van Ass en A. Linders uit Veltum; J. Burgers en W. Spreeuwenberg uit Veulen; O. Cornelissen, M. Deriks en W. Janssen uit Leunen; J. van Dijck, Ger. Janssen, P. Jeuken, Th. Hen- drix en A. Rongen uit Oostrum; J. Donders en W. Smits uit Casten ray; L. Duykers, P. Heidens, Chr. Steeghs en Th. Strijbos uit Oirlo; H. Geurts en L. v. Kempen, Heide; J. Janssen, A. Jenniskens, L. Mar cellis, J. Verstegen, J. van Well en H. Wlllems uit Ysselsteyn; J. Kers ten en M. v.d. Winkel, Smakt; Th. Kleeven, Geijsteren; J. Laarakkers, Well; M. van Oschen J. Voermans, Venray. Na de uitreiking was het kape laan Keijsers, die namens de heer Deken de gelukwensen aan de ge slaagden aanbood. Verder spraken M. de Ponti namens de Vereniging voor Landbouwonderwijs, Ir. Lan- genhorst namens het Rijk en oud- meester Wijnhoven, die allen wezen op de mijlpaal, die thans door de leerlingen was bereikt. H. Arts uit Merselo dankte na mens de andere geslaagden de heren leraren, terwijl J. vd. Winkel te Smakt namens de ouders dank bracht voor het onderwijs. Het hoofd der school vroeg in dat verband nogmaals dringend om de steun en medewerking van de ouders, terwijl de heer Assel berghs in zijn slotwoord wees op het grote belang van het jonge boerenwerk. aan de kant geschoven. Die nood woningen meneer, die worden daar juist neergezet, om ze zo spoedig mogelijk te laten verdwijnen. De deskundigen zijn verdwenen, maar de noodwoningen wachten nog steeds op genoemde heilige. Een oude school, die in een andere straat al lang tot puin zou vermorzeld zijn, werd met veel geld en veel goede wil opgeknapt, om als onderdak der jeugd te dienen. Wel een onhoudbare toestand, maar zoveel te gauwer zou er dan immers een nieuw jeugdhuis staan, aldus de toenmalige redenaties. Nu zijn we zover, dat men nog niet eens weet, waar men het zal bouwen, omdat we zoveel plannen hebben klaar gemaakt. De open plekken zijn geen kin derspeelplaatsen of plantsoentjes geworden, maar puinplaatsen, en van een normale winkelstraat is de Schoolstraat geworden tot een- achterbuurt! Daar wordt bij tijd en wijle in de Raad over gesproken, in de krant over geschreven, maar deze zaak blijft zoals het was, alleen heeft men het wel over zijn hart kunnen verkrijgen, om de oude gasver lichting op te doeken en tenminste electrisch licht in de straat te brengen. Maar dat is dan ook al en daar om hulde aan allen, die 12 jaren na Venrays bevrijding nog niets anders dan lantaarnpalen in een van de getroffen hoofdstraten aan konden brengen. We wachten wel tot het feest van genoemde heilige! Een bewoner van de Schoolstraat. SCHOOLSTRAAT-MISèRE Uw artikel over de Veldstraat gelezen en mijn dank voor de aan dacht, welke U daarin besteed aan de Schoolstraat. Er werden vroeger7nog wel eens raadsleden van de kerkdorpen boos als ze de toestanden van de wegen in hun dorpen vergeleken met die in de kom. Hoeveel te meer moeten dan nu de bewoners van de School straat niet kwaad worden, als ze zien, dat in oost en west en in de kom zelf de mooiste en schoonste wegen worden neergelegd of ver nieuwd, terwijl men in het hartje van het dorp zelf, in de School straat, hals en benen breekt over het meer dan erbarmelijke plavei sel en de trottoirs (indien men die titel de restanten uit betere tijden zo wil noemen). O zeker, er is lang geleden een wegenplan opgemaakt. Voordien, toen rustig een ton over de Gas- straat heen gegaan werd, was er geen geld voor de Schoolstraat. Maar toen werden heilige belof ten gedaan, dat de eerste werkbare week van 1956 de Schoolstraat onder handen zou worden genomen en in zijn oude glorie zou worden hersteld. De laatste raadsvergadering laat al merken, dat wegens geldgebrek die week minstens opgeschoven wordt tot de zomer, indien 't niet St Juttemus wordt. Intussen gaat men wel voort in plan oost en west nieuwe wegen aan te leggen, waar misschien over enkele jaren eerst woningen aan gebouwd worden. En daar schijnt wel geld voor te zijn. De Schoolstraat heeft wel bitter hard moeten boeten voor het feit, dat ze net niet genoeg van de oor log geleden had, dat de heren plan nenmakers ook hier niet radikaal de bijl in hadden kunnen zetten. Als straf werd ze toen vol met noodwoningen gezet. Eerst voor 5 jaren, toen voor 10 en nu even eens tot St Juttemus. Als indertijd de gewone man zei, dat dit gekkenwerk was, werd hij door de deskundigen hoonlachend Op initiatief van de Stichting Vakopleiding Bouwbedrijf afd. Ven ray en omstreken, waarin ver tegenwoordigd zijn de werkgevers- en werknemersorganisaties, de Ambachtsschool Venray en het Gewestelijk Arbeidsbureau Venray (instanties dus, waarvan men vooral na het beëndigen van de school opleiding veel nut kan hebben), wordt indien er voldoende liefheb bers zijn in September van dit -!aar aan de Ambachtsschool te Venray voor het eerst begonnen met een cursus metselen. Dit vak had in het verleden weinig aan trekkingskracht voor de school verlatende jeugd en wel om de volgende redenen: le. Er bestond geen opleiding voor het vak metselen aan de ambachtsschool, wat voor vele jongens en ook ouders aanleiding was om dit vak niet te kiezen. 2e. Vroeger had een metselaar in de zomer druk werk, doch was in de winter door de vorst gedwon gen werkloos; in deze tijd moest hij als dagloner of fabrieksarbeider in zijn onderhoud voorzien. Op deze twee punten willen wij even terugkomen. le. Vroeger was er geen oplei dingsmogelijkheid voor het beroep metselaar omdat de behoefte aan metsel aars'niet gevoeld werd. Thans is dit veranderd. Het tekort aan metselaars is op het ogenblik zeer groot, hoewel het loon van een metselaar een vergelijking met dat van andere beroepen glansrijk kan doorstaan. 2e. Het bezwaar dat een metse laar gedurende de winter werkloos wordt en zonder inkomen komt te zitten, geldt tegenwoordig niet meer, omdat bij onwerkbaar weer vorstverletuitkering wordt verstrekt en bij werkloosheid, werkloosheids uitkering uitbetaald. Nu wederom vele jongelui de school gaan verlaten is het én voor de jongelui èn voor de ouders mis schien goed op deze cursus eens te wijzen. Het is bij de vakkeuze zeker de moeite waard ook deze richting niet uit het oog te ver liezen. De ambachtsschool geeft gaarne nadere inlichtingen over de moge lijkheden. Nationaal Jongenskamp „Najoka" Door 't Nationaal Hoofdkwartier voor Patronaten en Clubs wordt in het volgend jaar van 24 tot en met 31 Augustus het grootste nationale kamp georganiseerd, dat ooit in Nederland gehouden is. 5000 jongens van alle patronaten en jongenclubs zullen dan een week lang bijeen komen op het prachtige 140 h.a. grote kampterrein van „Vacantie- vreugd" in Ommen. Het zal een week zijn vol attrac ties waar voor de jongens van alles te doen zal zijn. Zo'n week zal natuurlijk nog al wat kosten. De jongens die mee willen doen, moeten thuis zo spoedig mogelijk een schriftelijke toestemming vragen en dan ook duchtig gaan sparen. Er worden spaarkaarten uitge reikt, waarop de spaarzegels worden geplakt. BEL OP BIJ BRAND No. 392 Voor de overvloed van verorde ningen op economisch en sociaal terrein heeft men een aparte rech ter aangesteld. Iedere Nederlander wordt wel geacht de wet te kennen, maar de hoge heren vinden het maar ge makkelijker als de taken een beet je verdeeld worden, zodat zij ten minste niet die hele klumbummel van wetten en verordeningen van buiten behoeven te kennen. Maar ook met deze heer is het slecht appelen eten! Dat ondervond een Bergense boer, die het met zijn melk niet zo heel nauw nam. Ze werd geteemd door een doodgewone doek, in plaats van door watten en verder geloof de hij het wel zo'n beetje met de koeling. Dat had tot gevolg, dat zijn afgeleverde melk niet prima houdbaar was en op de fabriek ook andere goede melk in gevaar bracht. Om hem aan te sporen beter te temen en te koelen, kreeg hij maar vast een boete van 20 gld. Die sigaretten-verkoop levert ook de nodige moeilijkheden op. Omdat in alle mogelijke café's 'savonds sigaretten worden verkocht, zijn sommige sigaretten-verkopers er toe overgegaan zich een zg. B.- vergunning aan te schaffen voor de verkoop van niet-alcoholische dranken. Ze zetten dan een bak limonade in de winkel en gaan rustig verder met de verkoop van rookgerei. Zo eenvoudig is het echter niet. Er moet wel degelijk wat gebruikt worden, al is het maar een simpel glaasje water. Eerst dan mogen er sigaretten worden verkocht. Het verweer, dat in een café ook wel eens mensen komen, zonder iets te gebruiken, maar wel om sigaretten te kopen, gaat niet op. In de winkel moet na sluitingstijd wat gebruikt worden. Wie dus in de toekomst rookge rei wil halen, drinke eerst een glaasje water, want anders bezorgt hij de verkoper een boete van 3 gulden, zoals dat vorige week een Venrayse winkelierster overkwam. Trouwens, daar moesten zich ook andere Venrayers verantwoorden. Wat te zeggen van enkele kloos ter-tuiniers, die bloemkool voor hun klooster hadden geteeld. Die bloemkool deed het echter zo goea dat er genoeg overbleef. Toen ging dat spul maar naar de veiling, waar later een controleur deze misdaad ontdekte. Per man f 20 zal ze wel leren om voortaan de overschot maar op de mesthoop te gooien of gratis uit deelt. Ieder weldenkend mens zal dat natuurlijk dwaasheid vinden, even zo dwaas als het is, dat de veiling niet eerst controleert voordat ze veilt. Dan was een leger ambtena ren overbodig en de ondeugd was zo uitgeroeid. Als men zijn eigen spullen op zijn eigen vrachtwagen vervoerd moet men daarvoor nog vergunning hebben. Het is maar, dat U het weet. Weet U dat niet, dan kost het U dertig gulden, zoals de man uit Belfeld, die vroeg, wanneer de tijd kwam, dat je ook vergunning moet hebben, om naar de W. C. te gaan. Dat was voorlopig nog bonvrij, aldus de heer Officier, mits het op gepaste wijze gebeurd en volgens de regels der wet. In Bergen had een baas een eigen vrachtwagen, waarop hij met papieren etc. meer, zand voor zijn eigen bedrijf vervoert. Op een gegeven dag moest hij weg en zijn taak werd overgeno men door een chauffeur, die uit drukkelijk opdracht had gekregen die en die vrachten zand voor zijn bedrijf weg te brengen en verder niets. De baas weg zijnde, vond deze chauffeur het helemaal niet erg, om ook een vrachtje voor een ander te vervoeren, maar ziet, op dat moment grijpt de arm der ge rechtigheid in. Een bon voor de baas, waarmee die echter niet ac- coord ging. Hij had geen opdracht hiervoor gegeven en evenmin als men hem verantwoordelijk kan stellen, dat zijn chauffeur dronken zijnde, ongelukken maakt, evenmin kan men dat voor deze stommi teit. De Officier gaf men hem daarin geen gelijk, maar de rechter wel en zo werd het vrijspraak. Zomerfeest op Kasteel te Well Verleden jaar organiseerden de gezamenlijke standsorganisaties van Noord-Limburg een zomerfeest op 't kasteel in Well, dat zeer goed slaagde. Dit jaar zal dat wederom gebeuren en wel op Zondag 8 Juli. Evenals verleden jaar zal de mor gen het karakter dragen van een vormingsbijeenkomst van het kader der organisaties, terwijl de middag op een populaire manier openlucht- vermaak biedt aan wie maar komen wil. Het ligt weer in de bedoeling de middag te laten verzorgen door groepen amateurs uit Noord-Limb. aan beide zijden van de Maas. In de avond wordt er een openlucht- voorstelling gegeven, waarschijnlijk op de binnenplaats van het kasteel. De voorbereidende besprekingen zijn reeds ver gevorderd. Een ree, die pech had Binnen het omheinde terrein van de kippenhouder Th. van D. te Gennep, heeft zich een ongewone dierengeschiedenis afgespeeld. Men vond er zondag een levens grote ree, die niet in staat was haar ongewisse tocht te vervolgen, om dat ze, zoals later de veearts con stateerde, de nek gebroken had. Men heeft het geval geconstrueerd en bevonden, dat het ranke dier, dat drachtig was, met grote vaart tegen de gazen afrastering terecht gekomen was, tengevolge waarvan het nog net over de omheining terecht kwam. Politie en veearts werden erbij gehaald, waarna het gewonde dier, dat jammer genoeg niet meer te redden was, werd afgemaakt. Vanzelfsprekend zal dit door pech achtervolgde dier, dat naar alle waarschijnlijkheid reeds geruime tijd in deze contreien rondgezwor ven heeft, thans een welkome aan vulling betekenen voor de pot van de wat men noemt„eerlijke vinders", op wier erf het z'n levensgang staakte. 4 eeuwen bestaan De gemeente Geleen bestaat het volgend jaar 4 eeuwen. Op 20 jan. 1557 werd Geleen door Philips II tot heerlijkheid verheven. B. enW. hebben de raad thans medegedeeld, dat als tijdvak voor de feestelijk heden voorlopig de periode van 26 juli tot en met 18 augustus 1957 aangehouden wordt. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Bekendmaking Burgemeester en wethouders der gemeente Venray, brengen ter open bare kennis, dat de verordening tot wijziging van de legesverordening, vastgesteld bij raadsbesluit van 27 december 1955, no. 790, werd goed gekeurd bij Koninklijk Besluit van 29 maart 1956, no. 18. Bedoelde verordening is vanaf heden gedurende 3 maanden voor eenieder ter secretarie, ter lezing nedergelegd en tegen betaling der kosten verkrijgbaar gesteld. Venray, 11 april 1956. Vredepeel-ontginning Naar wij vernemen zal eerstdaags begonnen worden met de mecha nische ontginning van het restant Vredepeel. Ongeveer 76 ha, waarvan 16 ha zijn gelegen in het ruilverkavelings plan van de Meerselsepeel zullen dan met machines worden ontgon nen, waardoor de laatste restanten onontgonnen grond in de Vredepeel ook voor uitgifte gereed komen. Verder is men druk bezig met de plannen voor het proefbedrijf der L.L.T.B. en hoopt dit voorjaar nog aan het bouwen te zijn. Emigratie Op 25 april a.s. zal van 14—17 u. in hotel de Zwaan, zitdag worden gehouden voor aspirant-emigranten, door de K.L.E.S. Benoeming Aalmoezenier voor emigranten Tot geestelijk verzorger van de Nederlandse emigranten in Austra lië is benoemd Pater Aegidius Ver- sluys O.F.M., thans kapelaan van het Rectoraat van Onze LieveVrouw van Zeven Smarten te Venray, ge boortig uit Warmond. Pater Versluys is te Venray o.a. verbonden als leraar aan de Kath. Emigratiecursus. Om zich voldoende op de hoogte te stellen maakte hij twee jaren geleden een studiereis naar Canada, waar hij verschilende Nederlandse emigranten bezocht. Gratis luchtreis van de K.V.P. Hedenmiddag kan Venray kennis maken met een helikoptère, die een grote propagandavlucht voor de K.V.P. komt maken boven Venray. Venray is een van de weinige plaatsen waar hij ook inderdaad landen zal en waar zelfs het publiek, dat aanwezig is, de kans heeft op een gratis luchtreis. Het toestel zal namelijk om half 5 landen op het sportterrein aan de Oostsingel, waar o.a. muziek dit gebeuren zal opluisteren. Daar zullen dan pam fletten worden uitgedeeld, waarvan enkele recht geven op een gratis reis boven Venray. 3x2 passagiers worden meegenomen. Intussen zal een Tweede Kamerlid der K.V.P. de menigte toespreken.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1