Overpeinzingen... WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN een Goede Week Kruisweg in St. Petrus Banden Stijging lonen is goedgekeurd Zaterdag 24 Maart 1956 No 12 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN "EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKBOF GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 Waarom een „Goede Week"? Voor velen is een week pas goed als er goed verdiend i'kan worden en men in die week rijker wordt. Zo kan men ook de komende week een goede week noemen, maar dan in een hogere zin, naar de geest en in geestelijke goederen. Wie de hernieuwde plechtigheden van Palmzondag, de Avondmis van het Heilig Avondmaal op Witte Donderdag, de plechtige liturgische herdenking van Jezus' dood in de namiddag van Goede Vrijdag en de nachtelijke Paasviering die Paas zaterdag tegen half 11 's avonds begint, meemaakt, wordt er zeker geestelijk door verrijkt. We vieren in deze week niet al leen onze verlossing door God onze Zaligmaker, maar door deze viering krijgen we ook tevens overvloedig deel aan de genaden van de ver lossing. Zeg niet: dat is niets voor mij Ik heb genoeg aan mijn Zondagse Mis. Daar begrijp ik trouwens ook niet zo veel van. Al die plechtig heden zeggen mij niets meer. Toch zijn deze plechtigheden van de Goede Week meer aangepast aan de mensen van onze tijd. Ze zijn zodanig vernieuwd, dat ze het gehele volk, jong en oud, intellec tueel, middenstander, boerenwerk man kunnen aanspreken en hem treffen in het gemoed. Zeg ook niet: ik kan het toch niet volgen. U kunt heel goedkoop bij de ingang van de kerk een boekje kopen, waardoor U alles op de voet kunt volgen. Bovendien zal de priester ook nu en dan een korte uitleg geven. Hoe ontroerend is de nachtelijke Paasviering Gij diezegt: dat is niets,voor mij; vraagt eens aan hen die vorige jaren de hernieuwde nachtelijke Paasviering hebben meegemaakt, hoe zij het vonden. Als de gewijde Paarskaars werd ontstoken en door de donkere kerk naar voren werd gedragen, en het licht van de Paaskaars dan door gegeven werd aan de gelovigen,£en zich langzamerhand het kaarslicht door heel de kerk verbreidde: toen werd aan ieder duidelijk, dat de verrezen Christus het Licht der wereld is. En dan de ontroerende gezamenlijke vernieuwing van de Doopbeloften en de blijheid van de nachtelijke Paasmis! Gelooft maar vrij: zulk een ont roering zal ook over U komen wan neer U op Goede Vrijdag dit jaar voor het eerst in de namiddag de plechtige liturgische herdenking van Jezus' dood zult komen meemaken. Vooral de Kruisverering zal heel sterk spreken tot Uw gemoed: als de diaken vanuit de sacristie in plechtige en stille processie, bege leid door enkele acoliethen met brandende kaarsen, het Kruis door het middenschip van de kerk naar het priesterkoor draagt, waar de priester het tegemoet treedt en in ontvangst neemt, en wij allen daar na naar voren komen om eerbiedig de voeten van de afbeelding van de gestorven Christus te kussen. Maar hoe zit dat met het nuchter zijn voor de H. Communie Als men op Witte Donderdag in de Avondmis te Communie gaat ('s morgens mag geen Communie meer worden uitgereikt) en ook op Goede Vrijdag in de namiddag- dienst, mag men «drie uren vóór de H. Communie niets eten, waarbij men er rekening mee mag houden, dat die H. Communie ruim een half uur na het begin v.d. dienst wordt uitgedeeld. Koffie, melk of ook iets anders bij wijze van drank mag men zelfs nog een uur vóór de H. Com munie drinken. Alleen moet men eraan denken heel die dag geen al coholische dranken te gebruiken (tenzij bier of wijn by de hoofd maaltijd). Wanneer men echter op Paas zaterdag na half 11 's avonds de nachtelijke Paasviering wil mee maken, is het nuchter zijn al heel gemakkelijk. Vlak van te voren mag men dan gerust eten en drinken, omdat men vóór de Communie slechts nuchter behoeft te zijn van af middernacht. Pryzen levensonderhoud gestegen Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft becijferd, dat het prijsindexcijfer van het levens onderhoud van 15 januari op 15 februari gestegen is van 105 naar 106 (basis 1951 is 100). In hoofdzaak was deze stijging met 1 punt een gevolg van stijgin gen bij de voedingsprijzen, waarvan het indexcijfer 2 punten steeg. De groenten stegen van 115 tot 130, ook de prijzen van rundvlees en «eren liepen op. Wachtgelegenheden. Vorige week hebben de Nederl. Spoorwegen weer eens laten horen, welke toekomstplannen ze hebben en zo is dan o.a. gebleken, dat ook de lijn Ven!o—Nijmegen binnen afzienbare tijd geëlectrificeerd zal worden en we dus met de elec- trische kunnen rijden. Alle respect voor de voortvarend heid van de Ned. Spoorwegen, die ternauwernood de oude stoomtrein met pensioen gestuurd hebben en nu al over electrificatie van deze lijn denken. Bij al die persverslagen is ons opgevallen, dat een der directeuren van deze machtige organisatie fei telijk het hele jaar niets anders deed dan bezoeken afleggen op de verschillende stations, om daar uit de mond van de spoormensen per soonlijk eens te horen, welke klachten en wensen men wel heeft. Zo zal deze heer ook het station Venray wel eens bezocht hebben, maar we verwedden er een lief ding onder, dat ze deze directeur zeker niet in de wachtkamer ont vangen hebben. Integendeel.... Dit duister en ongezellig hol is bestemd voor de reizigers, die deze winter liever op het perron bleven, dan hierin op hun treintje te gaan wachten. Nog een zeer, zeer late nawee van de oorlog, die echter nog steeds niet is opgeruimd en dat aller minst een waardig idee geeft van de service der Ned. Spoorwegen in onze gemeenie. Misschien, dat deze directeur bij zijn volgend bezoek ook nog eens op deze feilen gewezen kan wor den, zodat een volgende winter ook Venrays station een behoor lijke wachtgelegenheid biedt. STATIONSWEG Trouwens de reiziger, die van het station afkomt, krijgt meer onpret tige indrukken. We praten dan niet over het af gebrande café, dat nu al sinds jaar en dag zo'n idéé geeft van Wild West in deze contreien. We praten wel over de stationsweg, die het droeve entrée van Venray vormt. Gaten en kuilen, overal waar men kijkt, waarover en waardoor de argeloze bezoeker van Venray al hotsend en botsend de kom binnen komt. Zeker, men is alweer doende om de ergste gaten weer wat op te vullen, maar het is toch in feite lapwerk, wat kapitalen kost en toch slechts voor enkele maanden een oplossing brengt. Dan is de situatie weer net hetzelfde als ze nu is. We beroemen er ons in Venray op, dat we een pracht wegennet hebben en inderdaad moet men alle respect hebben voor wat sinds de oorlog totstand gebracht is. Er bljjven echter wensen over en bij de meest dringende hoort o.i. zeker de stationsweg, een der voornaam ste entrées onzer gemeente. We menen trouwens, dat enkele jaren geleden op de begroting reeds gelden voor een meer algemeen herstel zijn uitgetrokken geweest. Daarvan is echter niets terecht gekomen. Vreemdelingenverkeer Men moet het verbeteren van de eerste indruk niet onderschatten. Waar gemeenten in Nederland tienduizenden guldens uittrekken voor vreemdelingenverkeer, mogen wij als Gemeente daar ook iets voor doen. Al is het maar het herstel en verbetering van de Stationsweg. Iets anders krijgen we waarschijnlijk toch niet klaar. Het opdoeken van het informatie bureautje op het Henseniusplein is nog te vers om weer eens een poging te wagen om ook van particuliere zijde eens wat aan de bevordering van vreemdelingen verkeer te doen. Men laat dat aan anderen over en zo gebeurt er niets. Dat men daar verkeerd aan doet, blijkt ook dit jaar wederom uit het jaarverslag van de Limburgse Federatie van Verenigingen voor Vreemdelingenverkeer, die met klinkende cijfers aantoont hoe elders in de provincie, waar parti culieren wel de moed en de durf opbrengen op dit terrein eens wat te doen, dit streven rijkelijk wordt beloond. Misschien dat het volgende staatje van Well nog eens ten overvloede kan aantonen hoe de activiteit van een kleine, maar actieve V.V.V. het toerisme kan beïnvloeden. Aantal loglesnachten: 1950 17 1951 45 1952 91 1953 (oprichting V.V.V.) 402; 1954 1316 (waarvan 121 buitenlanders); 1955 3336 (waarvan 838 buiten landers). In dit laatste jaar haalde Venray volgens de cijfers van het C.B.S. 279 overnachtigingen van buiten landers. En wij hebben dan een Duits en Engels kerkhof... En ge looft U, dat het kampeercentrum, wat men in Noord-Limburg wil oprichten komt in een gemeente, die duidelijk blijk geeft voor vreem delingenverkeer niets te voelen? We kankeren nog maar wat ver der.... Wegen We hebben in Venray prima wegen, zoals we ook al hierboven opmerkten en we mogen rustig zeggen, dat de gevolgde politiek in deze prachtige resultaten afwerpt. Dat daarbij nog wensen over zijn en verschillende wegen nog dringend op verbetering wachten, is zeker. We denken aan de Schoolstraat, de Servatiusweg en andere buiten wegen. Financiële zorgen etc. hou den een definitief herstel tegen. Hierover straks meer. Nu willen we de aandacht vestigen op een weg, die zo ongemerkt Venray weer een vlottere verbinding gegeven heeft met het Westen. Dat is name lijk de doortrekking van de weg door de Vredepeel naar de Rips en van daaruit op Elsendorp. Men heeft daar enkele jaren aan ge werkt, maar nu kan men dan ook via MerseloVredepeel over een prachtige autoweg naar de Rips en verder. De verbinding met Gemert, Vegchel, Den Bosch en verder is daarmede een heel stuk verkort. Men is nog niet helemaal klaar, maar het is toch zover, dat al menig autobestuurder deze weg kiest. Vanzelfsprekend brengt, dat zijn consequenties weer met zich mee. Brabant heeft daar een weg neer gelegd, die kan wedijveren met de beste autowegen die we hebben. Breed en van prima kwaliteit. Onze Vredepeelweg is feitelijk een bedrijfsweg. Een voorlopige weg, die aangelegd is op het uitgezette tracee van een grote verkeersweg. Deze bedrijfsweg heeft het hard te verduren gehad. Want in plaats van de boerenwagens, waarvoor hij bestemd was, hebben daar jaren lang de zware Duitse wagens over gereden die materiaal aanbrachten voor het vliegveld. Hierover zijn tonnen en tonnen materiaal aange voerd en het pleit voor de uitvoe ring van deze weg, dat hij niet geheel vermorzeld is geworden, Maar geleden heeft hij wel. En daarbij is en blijft hij smal, zodat twee wagens elkaar ternau wernood kunnen passeren. Buiten dat is er nog steeds de zeer slechte aansluiting met de Beekweg, Ven- ray-Kom en het oostelijk gedeelte van onze gemeente. We menen, dat het een provin ciaal belang is, om van het Rijk nog niet te praten, als behalve de weg HeldenYsselsteynVrede peelDe Rips, ook deze weg van Vredepeel naar Venray veranderd, verbeterd en uitgebreid wordt. En dat hiermede ook voor Oost- Brabant een werkelijk belang ge- gediend is, waarmede ook dit ge bied een rechtstreekse verbinding krijgt met Duitsland via de brug in Wanssum. We mogen alleen hopen, dat deze weg met dezelfde voortvarendheid wordt aangelegd als men op de Brabantse kant de genoemde wegen heeft aangelegd. Vredepeel Over voortvarendheid gesproken en over Vredepeel. 16 Juni a.s. zal het een jaar geleden zijn, dat de Vredepeel officieel werd geopend. Nu staan er 19 boerderijen, waarin al mensen wonen. 6 komen vandaag of morgen klaar en 5 zijn er volop in aanbouw. Over 5 boerderijen wordt nog onderhandeld. Maar tegen het einde van dit jaar kan men verwachten, dat er 35 nieuwe boer derijen staan in deze oude Peel- vlakte. Pionierswerk, waar men respect voor mag hebben. Respect, dat tot uiting gebracht kan worden door de aanleg van electriciteit en water leiding zoveel mogelijk te bespoe digen. Een nieuw dorp verrijst, een nieu we gemeenschap wordt daar opge bouwd. De Vredepeel-commissie, wier dagen zijn geteld, kan op een goed en groots werk terug zien. En de nieuwe bewoners moge men alle succes toewensen in dit nieuwe land. ELECTRIFICATIE. Nu het woord electrificatie ge noemd is, is het misschien toch wel eens goed te attenderen op de grote nood, die op verschillende plaatsen in onze gemeente heerst ten aanzien van electriciteit. Men is bezig met een onderzoek, hoevelen hieraan nog gebrek heb ben, maar als we alleen Peelplan Zuid, Vredepeel, een deel van het Venrays Broek en Daland nemen, dan zijn dit al enkele tientallen ge zinnen. Voor degenen, die sinds jaar en dag volop electriciteit gebruiken voor allerlei doeleinden, is het zo moeilijk zich voor te stellen, dat in deze moderne tijden, waar elec triciteit toch practisch elk uur van de dag gebruikt moet worden, er nog mensen zijn, die zich met pe troleum of gasverlichting tevreden moeten stellen, die niet electrisch strijken, wassen en stofzuigen kun nen, om dan nog maar bij de huis houdelijke bezigheden te blijven. En toch zijn ze er. En het beroerde is, dat deze in woners, willen zij die moderne ge makken krijgen, met goed geld over de tafel moeten komen. De gemeente geeft weliswaar f 250. subsidie per aansluiting, maar er zijn gezinnen, die dan nog het drie dubbele zelf moeten betalen. En 't merendeel zijn dat mensen, waar dit zeer moeilijk, zo niet onmogelijk is. We uiten geen beschuldigingen PLEM of gemeente, integendeel, we hebben wel de indruk, dat zij het mogelijke doen om deze, in zich ab normale toestanden, te doen ver dwijnen, maar het blijkt, dat de kosten voor vele mensen nog te hoog zijn. Wel zouden we willen vragen of in gezamelijk overleg met PLEM, gemeente en betrokkenen niet een andere weg gevonden kan worden, zodat deze mensen niet voor zulke grote offers komen te staan. We praten over sociale recht vaardigheid enz., we geloven, dat hiermede inderdaad een stuk soci aal goed gedaan werd en tevens achterlijke toestanden voor goed uit de wereld worden geholpen. Recreatie-centrum Het is weer lente. De officiële datum is al voorbij en we kunnen inderdaad gaan merken, dat de koude-periode er weer voor een tijdje op zit Het weer wordt beter en zonniger en de mensen willen er weer uit. Dra gaat men weer klagen, dat men niet zwemmen kan en ook andere zomersporten niet kan beoefenen. Het is intussen dan ook al ruim een jaar geleden, dat aangekondigd werd, datplannen voor een recreatie centrum in de maak waren en dat men in enkele jaren achter plan- West, een recreatie-centrum zou vinden. Daar zouden wandelparken komen, sportvelden, speelplaatsen, zelfs een zwembad. We zijn een jaar verder en we staan weer aan een nieuw begin. Van de plannen is intussen schijn baar nog niets klaar, want we horen er niets van en van de verwezen lijking zijn we nog veel verder af, zo we daar ooit toe komen. Het zal inderdaad niet mee vallen een dergelijk plan so-wie-so maar op te stellen, maar in een jaar tijds moet daar toch de mogelijkheid voor gevonden kunnen worden. Men kan zich de vraag stellen, of dat dit nu inderdaad zoveel haast doet. Of er geen andere dingen zijn, die veel eerder om een oplossing vragen of om verwezenlijking. Op de eerste plaats behoeft het een niet achterwege gelaten te wor den voor het ander en op de tweede plaats is het toch nog altijd zo, dat we mede door de uitbreiding van Venray, zeer binnenkort zonder sportvelden komen, waar een com pensatie voor moet komen. Op de derde plaats worden ver schillende sporten gehandicapt door het feit, dat er veel te weinig sport velden zijn en te weinig sport- gelegenheid is, terwijl ieder wel denkend mens de toestanden op zwemgebied b.v., toch wel ter harte moet gaan. En tenslotte is er het probleem van vrije tijdsbesteding, dat, hoe meer we industrialiseren, des te meer de aandacht gaat en blijft vragen. Voldoen we daar niet aan, dan zal men zeker later de grootste verwijten krijgen. Maar nogmaals, zo ver "zijn we ook nog niet. Er is na een jaar nog zelfs geen plan. De verwezenlijking daarvan zal men make zich daar geen illusies over ook nog de nodige jaren kosten, zeker met onze financiële positie, die echter niet immer en altijd de struikelblok mag zijn waardoor werkelijk dringend nodige plannen niet verwezenlijkt kunnen worden. En juist omdat er nog niets is, kunnen geen verdere voorberei dingen gemaakt worden. Dat is o.i. niet juist en zal op korte termijn veranderd dienen te worden. OUDEN VAN DAGEN. In Horst is men een dezer dagen begonnen met de bouw van het complex, dat bestemd wordt voor de ouden van dagen, of liever voor bejaarde mensen. Daar gaat men speciale woningen bouwen voor deze mensen, aange past aan hun behoeften, terwijl daarnaast een groot verzorgings huis wordt gebouwd, waarin de oudjes bij eventuele ziekte of ge breken, een verzorging krijgen, die ook weer speciaal voor hen is op gezet. Daarin zijn dan verder enke le kamers, die door alleenstaanden gehuurd kunnen worden. Wij kunnen Horst daar met recht om benijden! Het is al weer enkele jaren ge leden, dat in Venray een grootse enquête werd gehouden, hoeveel ouden van dagen hier in onze ge meente feitelijk wel waren en wie er nu werkelijk behoefte had aan een apart huisje in een apart com plex. Hiervan is nooit meer iets ge hoord en we kunnen wel aannemen, dat een en ander een mislukking is geworden, omdat de belrokkenen onmogelijk hun mening over een bejaarden-oomplex naar voren kon den brengen, om de eenvoudige reden, dat deze mensen helemaal niet wisten waarover het ging en de financiële consequenties van een en ander tamelijk duister waren. Toen is er lange tijd niets meer gebeurd, tenminste niet in die zin, dat het naar buiten uitging, totdat op een goede dag het bericht door kwam, dat er weer een nieuwe commissie was benoemd, die dit vraagstuk zou bestuderen en schijn baar zo vlot van stapel liep, dat na enkele weken daarna al beslo ten was, dat de Zusters van St. Jozef een verzorgingshuis zouden bouwen voor de bejaarden. Daarna is er weer een doodse stilte ingetreden. Om het bejaarden vraagstuk en speciaal hun huisvesting te bestu deren, zijn in den lande verschil lende commissies aan het werk. Commissies van deskundigen, die de verschillende aspecten van het bejaard-zijn bestuderen en nog eens bestuderen. Er zijn ook verschillende bejaar den-complexen gebouwd, waarvan het een meer, het ander minder uitgebreid is, maar waar overal grote belangstelling voor bestaat. Een belangstelling, die men ook in Venray kan verwachten, zo niet van de bejaarden uit eigen ge meente, dan zeker uit andere ge meenten. Hebben onze Venrayse bejaarden dan eenmaal zelf kunnen zien, hoe een en ander werkt en in zijn werk gaat, dan zal de vraag van uit eigen gemeente vanzelf toenemen. Dat is de ervaring, die men elders heeft opgedaan. Men mag nu de vraag stellen of van de ervaring van deze commis sies en de reeds gebouwd zijnde complexen is geprofiteerd en of men nu inderdaad met dit verzor gingshuis (dus zonder eigen en speciale be jaarden woningen't hele bejaardenprobleem in Venray wordt opgelost, wanneer die bouw ten minste doorgaat. Zo ja, dan vragen wij ons af, waarom Horst en andere gemeen ten dan dergelijke niet bepaald goedkope complexen gaan bou wen, als ze nu doen Zo niet, waarom doet men dan deze halve maatregel nemen. We zijn leek op dit terrein, maar menen toch vast te kunnen stellen, dat alleen een verzorgingshuis voor een enkele bejaarde inderdaad een oplossing is, maar niet voor al onze bejaarden, waarvan vele nog uiterst primitief gehuisvest zijn en in behoeftige omstandigheden ver keren. Niet omdat ze geen geld hebben of dat dit niet beschikbaar is, maar omdat ze zich overbodig voelen en niet hun eigen leven kunnen leiden. We mogen hopen, dat we na de stilte, die nu heerst, een hoopvoller geluid te horen krijgen en dat de oplossing van dit probleem inder daad spoedig moge komen. Invaliditeit Men toonde ons deze week een dossier, waarvan de inhoud ons eerlijk verbijsterd heeft. Een Ven rayse bouwvakarbeider kreeg twee jaren geleden een ongeluk, waarbij hij in min of meerdere mate inva lide werd en buiten zijn schuld zijn vak niet meer naar behoren kan uitoefenen. Wie mocht denken dat dank zij de verschillende rijksverzekeringen en sociale voorzieningen, deze arbeider op de dag van vandaag weet waar hij af en aan is en welke uitkeringen hij krijgt via de ongevallen- en invaliditeitswet komt toch wel bedrogen uit. Reeds twee jaren lang wacht deze arbeider op een beslissing van de Rijksverzeke ringsbank. Reeds twee jaren lang wordt deze arbeider van de ene dokter naar de andere gestuurd en wordt hij gekeurd op alle mogelijke wijze. Maar na die twee jaren weet niemand hem te vertellen hoe groot zijn invaliditeit is, wat hij nog wel en niet meer mag doen voor zijn gezondheid en welk bedrag hem zal worden uitbetaald als zijn invaliditeitsrente, met het gevolg, dat hij op de bonnefooi van ver schillende instanties zo nu en dan wat krijgt. Als voorschot... Verschillende andere instanties hebben al moeite voor hem gedaan, zonder resultaat. Zijn vakorganisa tie eveneens, maar ook tot heden zonder resultaat. Dat deze man wordt aangespro ken door mensen van het N.V.V., die garanderen de kwestie in een maand tijds wel te kunnen oplos sen is zeer verleidend en vervelend. Maar nog vervelender en misse lijker is, dat deze man nu nog steeds niet weet, wat wel en wat niet mag en waar hij zijn centen kan halen, waar hij als verzekerde voor betaald heeft en waarop hij recht heeft. Een Rijksinstelling moest dergelijke dingen in deze tijd niet meer voor laten komen en een zo gedupeerd man het slachtoffer van ambtenarij laten worden. Verantwoording: Vorig bedrag N.N. N.N. N.N. N.N. N.N. N.N. N.N. N.N. N.N. Per giro f 5243.31 100.— 25.— 2.50 2.50 100.— 25.— 1.— 50.— 100.— 40.— Totaal f 5689.31 We gaan in de richting, maar zijn er nog niet. Verdere acties zullen nog volgen. Vergeet intussen 't giro-nummer niet. Het luidt: 136144 Parochiekerk St. Petrus Banden, Venray. Giften aan kapelaan Keijsers, Maasheseweg en Fr. Vermaaten, Stationsweg, Venray. GROENE ERUIS a.s. Maandag: géén kleuterbureau. Witte Donderdag: géén zuige lingenbureau. Verhogingen tot 6 pet. vóór September De ministerraad heeft zijn goed keuring gehecht aan een eenmalige uitkering aan de werknemers van 3 pet van het jaarloon en loons verhogingen die in de verschilende bedrijfstakken mogen variëren van 0 tot 6 pet. Deze maatregelen zul len tot stand komen na overleg tussen werkgevers en werknemers in de verschillende bedrijfstakken. De regering dringt er op aan de eenmalige uitkering van 3 pet. niet ineens te doen geschieden, maar in enkele termijnen. Zoveel mogelijk zou dit vóór 1 mei a.s. moeten ge schieden, of vóór een in de bedrijfs tak overeengekomen latere datum. De loonsverhogingen kunnen ingaan na de afloopdatum van een collect, arbeidsovereenkomst. Voor overeenkomsten die niet vóór 1 september 1956 aflopen, kunnen per die datum loonsverhogingen tot 6 pet worden goedgekeurd. Geen prijsverhoging In het door de regering uitge geven communiqué wordt verklaard, dat de eenmalige uitkering van 3 pet is gebonden aan de voor waarde dat deze uit de winst moet geschieden. Zij mag dus niet tot prijsverhoging leiden. Iets anders ligt het ten aanzien van de loonsverhogingen. Indien in een bepaalde bedrijfstak wordt overeengekomen de lonen met niet meer dan 3 pet te verhogen, kan een gehele of gedeeltelijke door berekening van de stijging van de loonkosten in de prijzen worden aanvaard. Maar in dat geval moet de minister van Economische Zaken of de minister van Landbouw worden aangetoond dat deze prijs verhogingen noodzakelijk zijn. Komt men in een bedrijfstak overeen de lonen met meer dan 3 pet te verhogen, dan mogen hieruit nimmer prijsstijgingen voortvloeien. De loonsverhoging zal in geen enkele bedrijfstak meer dan 6 pet mogen bedragen. Stabilisatie Uitdrukkelijk verklaart de rege ring in het communiqué, dat de al geruime tijd gevoerde prijsstabili- satiepolitiek niet wezenlijk mag worden aangetast. De regering zal voorts op korte termijn nog nader overleg met de Stichting van de Arbeid voeren over de verdere uitwerking van de gedifferentieerde loonpolitiek, waar mee thans officieel een begin is gemaakt door toelating van onder linge afwijkende percentages van loonsverhoging. Biechtgelegenheid in de Goede Week in de Paterskerk. Maandag en Dinsdag van 59 u. Woensdag van 3—9 u. Witte Donderdag van 37.30. Goede Vrijdag van 39 u. Paas-zaterdag tot 12 u. 'smiddags. Willen de gelovigen er vooral aan denken, dat 'savonds op de vastge stelde tijden de KERK GESLOTEN WORDT. Nieuws uit Venray en Omgeving Donulus Schopman 2 April a.s. herdenkt Pater Donu lus Schopman de dag, waarop hij voor veertig jaar te Weert de H. Priesterwijding ontving. Pater Do nulus die in Leiden klassieke let teren studeerde was sinds 1924 aan het gymnasium Immaculatae Con- ceptionis verbonden. Jarenlang was hij ook prefect van de externen. Door zijn uitstekend onderwijs en hartelijke omgang met de jongens, heeft hij zich voor het gymnasium grote verdiensten verworven.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1