X'h m Wie betaalt de welvaart? Ons tekort aan woningen SPORT Witte Donderdag Ia de Avond-Mis Uw Paas communie Bond Zonder Naam WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Probleem no. 1. Ingezonden. Missie-poppententooDstelling Zaterdag 10 Maart 1956 No 10 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT 'T KLEDING WINT 'T PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN ^unrcv.nc »r -EEN RUK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.ra. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 Voor veel Christenen is dit niets nieuws, om op Witte Donderdag de Paascommunie te ontvangen. Maar voor de meesten was dit tot nu toe niet goed mogelijk. Nu echter de Paus de viering van Witte Donderdag naar de avond heeft verplaatst, is het voor bijna iedereen mogelijk zijn Paasplicht op Witte Donderdag te vervullen. Men moet nu maar eens ophou den te denken, dat de Paasviering op Paas-zondag pas begint. Vanaf de tijd der Apostelen heeft men het Paasfeest of Pascha des Heren in meerdere dagen gevierd in een heilig Triduum, nl. Vrijdag, Zaterdag en Paas-zondag, vierde men Jezus' Pacha, d.i. Jezus' door tocht of overgang van Zijn lijden, dood en begrafenis naar de heer lijkheid van Zijn Verrijzenis. Deze drie dagen tesamen hebben altijd het éne Paasfeest uitge maakt. En op de avond vóór Jezus' lijden, op Witte Donderdag nl., werd dit Paastriduum ingezet met de plechtige Mis van het Heilig Avondmaal. Doordat deze Mis nu naar de avond is verschoven, komt dit ook weer goed tot zijn recht! De Avondmis van Witte Donder dag behoort reeds bij het Paas feest. Ook Jezus immers heeft de Paas- geheimen van de verlossing willen beginnen bij het Laatste Avond maal door de instelling van de H. Eucharistie. Jezus vierde toen tevens voor de laatste keer het Joodse Paasfeest met Zijn Apostelen; dat bestond uit het Paasmaal, waarin het Paas lam, dat geofferd was, genuttigd moest worden, om God te bedanken voor de bevrijding van het uitver koren Joodse volk uit de slavernij van Egypte. Daarom is de Avondmis van Witte Donderdag het meest ge schikte ogenblik om het Paasge- heim der Eucharistie te vieren en te ontvangen, om dan het Nieuwe Paaslam te nuttigen, nl. Christus, en daardoor God te bedanken, dat Christus, Die Zich als een offerlam heeft laten doden, door Zijn dood en verrijzenis ons heeft bevrijd van zonden en dood. BREKEN MET DE OUDE SLEUR. Het zal voor veel mensen niet meevallen om aan die vernieuwing te wennen. Ze waren zo gewend om op Paas-zaterdag te biechten en op Paasdag te communie te gaan. Dit zal moeten veranderen, zo is ook de uitdrukkelijke wens van de Paus: de mensen kunnen niet meer op het laatste nippertje komen om te biechten, nu in alle kerken de viering van de Paasvigilie in de late avond vóór Paas-zondag ver plicht is geworden. Zij zullen voortaan zoveel moge lijk op de voorafgaande dagen van de Goede Week moeten komen biechten. Het is anders niet te doen voor de priesters, die op Paas-zaterdag nog een vermoeiende Paasnacht en -morgen voor de boeg hebben. Als de biechten over heel de week gespreid raken, wordt het de priesters ook mogelijk gemaakt om beter hun tijd aan de biechte lingen te besteden. Nu op Witte Donderdag 'smor- gens en ook overdag geen kerke lijke diensten zijn, is Witte Don derdag dè biechtdag bij uitstek geworden. Zoals vroeger de openbare boe telingen op Witte Donderdag, door de absolutie met God en de Kerk verzoend werden, zo kunnen wij ons ook nu het mooiste op Witte Donderdag met God verzoenen door een oprechte biecht en ons aldus innerlijk gereedmaken voor de viering van de Paasgeheimen, die met de Avondmis van Witte Donderdag een aanvang nemen. DAG VAN NAASTEN LIEFDE EN VERZOENING In die plechtige Avondmis viert Jezus,.nu niet met Zijn Apostelen, maar met Zijn priesters en gelo vigen het Heilig Avondmaal. En, zoals Jezus bij het Laatste Avondmaal, door de Apostelen zelf zaak. Naar de kapitaalmarkt kan hij evenmin. Daarvoor is zijn cre- dietbehoefte te gering. Tenslotte blijft de bank over. Het is duidelijk, dat de kwetsbare en nog gevoelige klein- en midden- bedrijfjes bijzonder getroffen wor den door een renteverhoging, als thans door de maatregelen van de Nederlandse Bank Is uitgelokt. Nienwe dreigiog Er is een tweede wolk aan de middenstandshemel verschenen in de ophanden zijnde welvaartscor rectie op het terrein van de lonen. Die correctie zou plaats vinden in de vorm van enkele procenten van het jaarloon, die dan uit de winst over 1955 zou moeten worden vol daan. En wanneer die winst nu klein is, zodat men geen aanvullen de uitkering kan doen? Ook in de sector van midden- en kleinbedrijf bevinden zich veel werknemers. Zij hebben er geen idee van of het bedrijf goed of slecht gedraaid heeft, want een in zicht in de boekhouding wordt hun gemeenlijk onthouden. Doet men in deze sector wel mee aan de looncorrectie bij wijze van winstdeling, dan wordt hier moge lijk een bescheiden middenstands inkomen aangestast; doet men niet mee, dan is het gevolg, dat de werknemers ontevreden worden en zo spoedig mogelijk onderdak zoe ken bij een groot bedrijf, dat in vele gevallen toch al met progres sieve sociale voorzieningen kan concurreren. Is bij het overwegen van de ver betering der werknemersinkomsten wel voldoende rekening gehouden met de belangen van de handelen de en industriële middenstand, zo vragen wij ons af. Al te zeer wordt er bij loononderhandelingen gezien naar de grote werkgevers tegen over de vakbonden van werknemers. Men neemt de uitkomsten van grote n.v.'s als maatstaf voor onder handelingen en van de overblijven- den in handel en industrie wordt aangenomen, dat zij in het kielzog meevaren. En die vaart is meer dan eens zeer moeilijk, zo niet onmo gelijk! Scheve verhoudingen Op meer dan één terrein heeft men na de oorlog de yerhoudingen scheef getrokken. Wij denken aan vergeten groepen en huiseigenaren. Pogingen om die toestand te ver anderen, zijn schaars geweest of slechts met een mager succes be kroond. Slechts de stemmen van hen, die in staat zijn een fors ge luid te laten horen, worden gehoord. Wil men de welvaart optrekken van ons volk, dan schenke men aandacht aan alle groepen, Na overdenking van de boven' staande beschouwing zal men tot de conclusie moeten komen, dat opnieuw bepaalde belangen gediend zullen worden ten koste van an deren, waarbij middenstander en kleine man weer een veer moeten laten. Mogelijk een laatste veer.., l/20e deel van Venrays bevolking vraagt onderdak We zitten met onze woningbouw pakt in bedden, moeders krijgen 't in een slop, waaruit we schijnbaar niet meer uit kunnen komen. Heel laconiek staat op het for de voeten te wassen, ons heeft muliertje van de dienst der ge- uiillQn laron hno uin O Iroar in willen leren, hoe wij elkaar in liefde moeten dienen, zo moeten wij vooral op Witte Donderdag die les van de naastenliefde tegenover armen of noodlijdenden en ook door ons vóór de H. Mis eerst te verzoenen met mensen, die iets tegen ons hebben, of met wie wij In onmin leven. Anders behoeven wij niet te ko men, heeft Christus ons uitdruk kelijk geleerd, want alléén als wij de christelijke liefde beoefenen, komt Christus in ons midden Nieuwe rekening schept nieuwe problemen.... Er is in deze dagen van gunstige conjunctuur niet veel reden tot klagen voor het bedrijfsleven. De grote bedrijven met een practische organisatie zitten vol met orders en hebben gebrek aan werkkrach ten. Door de geweldige drukte kun nen klanten met spoedorders niet op lange levertermijnen wachten en dan ziet men dat ook de midden- en kleinbedrijven hun deel mee krijgen van het economisch krenten brood dat thans op de tafel der maatschappij wordt opgedeeld. Middenstanders krjjgen hun kans Op een bepaald moment krijgt de middenstander, de kleine man, ge legenheid zijn diensten aan te bieden. Hij heeft de tweeërlei mo menten een voorsprong. Het eerste breekt aan wanneer hij als enkeling, maar zeer goed vakman, zijn artikel aanbiedt naast dat van een grote concurrent. Beide artikelen zijn even goed, maar de zelfstandige heeft minder vaste kosten dan het grotere be drijf, vooral minder loonkosten. Hoe belangrijker de factor loon wordt, hoe beter de kansen voor de kleine zelfstandige. Want niet alleen werkt hij met alle energie, omdat het voor hem zelf is, maar hij werkt zoveel uren per dag meer dan iemand in loondienst, dat zijn aanbieding vanzelf lager geprijsd uit de bus kan komen. Zodra deze middenstander zelf met personeel moet gaan werken en zijn zaak zich uitbreidt, stijgen terstond zijn loonkosten en zijn vaste kosten, zodat hij veel kwets baarder wordt. Zijn aanvankelijke voordelen vallen weg voorzover hij zelf van werknemers afhankelijk wordt. Een gedeelte van de voorsprong blijft nog bestaan, zolang hij zelf door persoonlijk contact met zijn ondergeschikten hun werkkracht kan aanmoedigen en hun ijver prij- ssen. Het oog van de meester... enz. Men pikt 'n graantje mee Het volgende moment van voor deel voor het midden- en klein bedrijf komt van de zijde van de grote bedrijven. Deze kunnen in spitsuren en „spitsweken" met extra drukte de hun gegeven opdrachten niet meer aan en deze komen dan vanzelf bij de kleinere wapenbroeders terecht, die ze dankbaar accepteren. In minder voorspoedige dagen resteert er voor midden- en klein bedrijf tegenover de reuzenonder- neming maar één wapen. Zij dienen dan een toppunt van vakmanschap te hebben bereikt met een maxi mum aan dienstverlening en binnen het kader van hun bedrijfsgrootte moeten hun kosten zo laag mogelijk liggen. De voorwaarden daartoe moeten in goede dagen worden geschapen, Men kan zeggen: nu. Nu is het tijd voor klein- en middenbedrijf om doeltreffend werkende bedrijfsmid delen aan te schaffen. Hoger kwaliteit met minder kosten Dat betekent niet altijd, dat men het nieuwste op zijn terrein moet bezitten, maar wel het beste, zodat de kwaliteit van zijn product zo hoog mogelijk staat en zijn kostprijs zo laag mogelijk. Om dit doel te bereiken moet iedere middenstander zich offers getroosten. Een deel van zijn winst moet besteed worden aan verbete ring van zijn bedrijfsmiddelen en vermindering van kosten. Zelf leeft de middenstander dan dikwijls op de rand van een bestaansminimum. Zijn zaak bloeit meer dan eens beter dan zijn huishouding. En dan moeten er meestal nog credieten van banken aan te pas komen voor de financiering. Een middenstander is meestal voor de verkrijging van geldmid delen aangewezen op de bank. Zijn leveranciers verstrekken hem beperkt crediet en trachten hem te binden, hetgeen funest is voor de meen te: Aantal woningzoekenden in de gemeente Venray, naar de stand op 1 maart 1856: 2 8 8 gezin nen, Tellen we de leden van die gezinnen, dan komt men tot de ontstellende ontdekking, dat 1138 mensen op 1 maart j.l. officieel om onderdak gevraagd hadden. Tellen we daar de niet officieel op hun zenuwen, inwoning-ruzies zijn er bij de vleet en zo kan men doorgaan. Aan de geestelijke en lichame lijke volksgezondheid wordt enorme schade toegebracht. Het ergste van dit alles is, dat die toestanden langzamerhand zo'n permanënt karakter gaan dragen. Deze toestanden bestaan nu al zoveel jaren achtereen, dat wij al meer en meer het abnormale als normaal gaan beschouwen. Dat we in deze moderne tijden woningtoestanden als normaal gaan beschouwen, die men twintig jaar ingediende huisklachten bij, dan geleden al als abnormaal beschouw- kunnen we op onze vingers wel ^en en niet voor mogelijk hielden uittellen, dat het aantal veel en inT^_e51 zgI^- beschaafd land. veel hoger ligt. Maar alleen al uit dit cijfer blijkt, dat meer dan l/20edeel van Venrays bevolking niet woont, zoals ze feitelijk in deze moderne tijd wel moet wo nen. Tegenover Maart van het vorig jaar, is het bovendien een ver meerdering van méér dan tach tig gezinnen 0— Misschien is het eens goed, de volledige cijfers te publiceren, zo dat iedereen een inzicht krijgt in de grote moeilijkheden, die het woonprobleem schept. We hebben tenslotte allemaal een verantwoording tegenover onze evenmens en dit probleem moet ons allen, ook ztf, die in 't rustige bezit zijn van een woning, toch wel zeer ernstig bezig houden. Wij zijn niet verantwoord, die verantwoordelijkheid af te schuiven op de gemeenteraad of op de re gering. Van die 288 gezinnen, die op 1 maart 1956 gevraagd hebben naar een nieuwe woning, hadden er 66 totaal geen (133 personen); 64 ge zinnen wonen in (205 personen); 32 gezinnen willen uit hun te klei ne noodwoning (145 personen); 44 gezinnen ofwel 297 pers. wonen in veel te kleine woning en moeten een grotere hebben. Aan 40 gezinneh is de huur op gezegd, omdat de eigenaar er zelf in wil, dat betekent, dat 97 pers. onderdak verschaft moet worden. En tenslotte willen nog 42 ge zinnen met 141 pers. zich in Ven ray vestigen, als er een woning voor hun beschikbaar is. WAAR LIGGEN DE BEHOEFTEN?... Ook dat is nagegaan. In de kom vragen 181 gezinnen om een wo ning. Voor de kerkdorpen liggen de cijfers als volgt: Smakt 9; Oostrum 13; Oirlo 7; Castenray 1; Veulen 3; Ysselsteyn 8; Leunen 9; Heide 7 en Merselo 8. DE VOORUITZICHTEN. Na een jaar bouwen en uitbrei den zijn we dan zover gevorderd, of liever achteruit gegaan, dat nog 80 gezinnen méér om een woning vragen dan verleden jaar! En wat dat betekent, kan men het beste vragen aan zielzorgers, doktoren en verplegend personeel. Mensen wonen in te kleine ruim ten, moeten daar leven, eten en slapen. Kinderen liggen opeen ge- koop ik bij. PULS Venray heeft voor de afgelopen 3 jaren zijn deel gehad. Maar we zijn zo opgeschoten, dat er voor het derde jaar niets meer over is en dat we feitelijk met onze bouwvak arbeiders een beetje verlegen zitten. Zeker de meesten komen toch aan hun trek, maar zij bouwen elders. Maar het is toch al zo, dat ver schillende kleine aannemers op het ogenblik toch al niet meer weten, hoe ze hun volk moeten houden en wat voor pruts-karweitjes ze hen moeten opdragen. Dat is fout. Waar aan de ene kant de nood zeer groot is, aan de andere gelegenheid tot bouwen be staat (grond, arbeiders en mate riaal) dan is het zonde, dat niet gebouwd kan worden, gezien het feit, dat er geen bouwvolume be schikbaar is. Want dan wordt deze ambtelijke regeling hoe goed in opzet en doel ook een grote rem en houdt zij onnodig een nood toestand in het leven. We mogen hopen en vertrouwen, dat met kracht van argumenten de betrokken instanties te bewegen zullen zijn, alsnog een contingent woningen voor Venray zelf beschik baar te stellen voor dit jaar. Een van de krachtigste argumenten zal wel zijn, dat 1/20 deel van onze bevolking nog op onderdak wacht. En dat schrijven we 11 jaren na de bevrijding- In een oplage van 260.000 exem plaren verspreidde de bond deze week zijn anti-hongerkrant over Nederland. „Geografie van de hon ger" heet de uitgave en behalve een overzicht over de verschillende door honger getroffen gebieden der wereld, bevat dit blad ook een „Wereld hongerkaart", waarop deze landen staan aangegeven. Een half jaar lang heeft de Bond Zonder Naam het voedselgebrek in de wereld bestudeerd en men is daarbij tot ontstellende conclusies geko men. Het zijn deze verschrikkelijke cijfers, die pater Loop zich vandaag deden afvragen of de westerse, christelijke wereld nog wel het recht heeft zonder gewetenswroe ging het „Onze Vader" te bidden. Om de feiten over het hongerende deel der wereld te verbreiden, zul len een groot aantal exemplaren van „Geografie van de Honger" op de scholen verspreid worden. Pater Loop zei, dat deze anti- honger-campagne geen actie voor een bepaald aantal weken was. Het is een actie, die zich nu nog tot het roggebrood beperkt doch in de komende maanden tot andere arti kelen kan worden uitgebreid. Dat ons aan de nood van de evenmens niets meer gelegen ligt en dat het ons niets meer interes seert, dat "jonge mensen jarenlang moeten lopen, bidden en bedelen om een woning, om ééns te kun nen trouwen. Wij zijn hopeloos achter geraakt en het heeft er alle schijn van, dat we de eerste jaren niet meer uit de doolhof geraken! Dat geldt niet alléén voor Ven ray. Van alle kanten uit ons land stijgen dagelijks meer klachten om hoog. Maar dat moet voor ons geen reden zijn om dit probleem dan maar te laten wat het is en maar rustig af te wachten hoe anderen het voor ons oplossen. Integendeel, het moet voor ons een prikkel te meer zijn om ondanks de moeilijk heden, toch de zaak op te lossen. Dat dit een kwestie van verschil lende jaren is, zal iedereen be grijpen. Bouw vol ome gevraagd Daarvoor is nodig, dat we grond hebben, waarop woningen gebouwd kunnen worden. Die is alleen te krijgen, mits er uitbreidingsplannen zijn. Daaraan is de laatste tijd zeer weinig gedaan. Hiervoor zijn redenen aan te wijzen als het vertrek van de steden- bouwKundige, maar dit excuus kan niet blijven gelden. Zijn opvolger zal voor de zeer nabije toekomst plannen klaar moeten maken. Een veel gehoorde klacht vanuit het Gemeentehuis is verder, dat na goedkeuring van een uitbreidings plan de betrokken grondeigenaren zo slecht medewerken aan de grondverkopen. Nu is het zo, dat niemand graag zijn grond afstaat en dat klachten van de eigenaars niet zo gemakkelijk tot het grote publiek doordringen, als die van de gemeente. Maar ook zij blijken soms wel eens redelijke klachten te hebben, omdat met redelijke ver langens van de eigenaars niet altijd rekening wordt gehouden en soms beloften worden gedaan, die later niet worden nagekomen. Een coulante houding en begrip voor het offer van deze mensen mag gevraagd worden, terwijl de grond eigenaars van hun kant zullen moeten inzien, dat woningbouw en uitbreiding nu eenmaal hun eisen stellen en dat voor één man geen gehele gemeenschap kan lijden. En op de derde plaats is nodig, dat we bouwvolume hebben. Men heeft in ons land het bouwen van woningen om verschillende redenen afhankelijk gesteld van een toewij zing van bouwvolumen. En ook Ere wien ere toekomt. Zeg, Redactie, nou maak je 't toch wel wat te bont. Onder de rubriek „Wat Venray voor 't on derwijs deed", wordt me zo maar genoemd, de kleuterschool en de gymnastiekzaal te Smakt-Holthees. Inderdaad staan te Hol thees een prima gymnastieklokaal en een moderne kleuterschool. Bij de officiële opening op Don derdag 1 Maart j.l. werd over Ven ray geen woord gerept. Nee, de dank van Smakt er Holthees gaat volledig en uitslui tend naar 't Schoolbestuur en naar de gemeente Vierlingsbeek. Dit ter rectificatie. Met dank voor de plaatsruimte. W. Smakt, 7 Maart '56. Een mens laat mensen geen honger lijden" Meer dan de helft der mensheid lijdt honger; 12 pet. is licht tot zwaar ondervoed; van 19 pet. zijn geen gegevens beschikbaar, maar aangenomen moet worden, dat daar de situatie varieert van onbevredi gend tot onrustbarend (China, Sovjet-Unie, Satelliet-landen). Slechts 17 pet. der mensheid heeft over 't algemeen voldoende voeding Voor deze situatie staan wij, aldus pater Loop, tijdens een persconfe rentie, waarop hij mededelingen deed over de anti hongercampagne die de Bond Zonder Naam is be gonnen onder de leuze: „Een mens laat mensen geen honger lijden-. De oorlogsverklaring 1956 aan de grootste vijand der mensheid: de honger, wil niet al leen die honger terugdringen, doch vooral de tallozen, die dit alles wel erg vinden, doch ervan overtuigd zijn, „dat zij er toch niets aan kun nen doen" tonen, dat zij ongelijk hebben. Om voor deze nieuwe monster actie zijn handen vrij te hebben, heeft de actieve pater dit jaar de Sterrit en de Duizend Dienstmaag den Divisie laten vervallen. Vanaf 6 maart verkopen alle bakkers in Nederland, die aan deze actie mee willen doen, roggebrood in de aparte verpakking van de anti-hongercampagne van de Bond Zonder Naam. „Dit is het brood", zegt pater Loop, dat wij delen met degenen, die honger lijden. Want de 15 opcenten, dat dit brood duur der is, zullen worden gebruikt om voedsel te geven aan één van die een en een kwart miljard, die honger en gebrek lijden". S.V.V.-nieuws Zo gaan we dan weer eens een keer voetballen. Het eerste elftal krijgt al meteen de zware dobber tegen Wittenhorst. Dit elftal mag dan met 20 verslagen zijn hier in Venray en ook sindsdien geen bijzondere pres taties geleverd te hebben, er zit nu eenmaal meer bij, de plaatselijke ..tegenstellingen", de onderlinge concurrentie, maken deze wedstrij den altijd tot een bijzondere ge beurtenis, waar men van te voren geen overwinnaar, noch verliezer kan aanwijzen. Het zal goed zijn als onze spelers dat in de gaten houden en van het begin af aan niets aan het toeval overlaten. De wedstrijd in Horst begint om 2 uur. Venray II krijgt de koploper Wil- helmina op bezoek. En het feit, dat ze in de uitwedstrijd daarvan heeft kunnen winnen, is een goed voorteken. Met het nodige élan en geestdrift kan ook de overwinning in Venray blijven. Het derde krijgt Meerlo op be zoek en zal alle moeite moeten doen om hiervan te winnen. Veel succes zij de elftallen toe gewenst! Nieuws uit Venray en Omgeving GBOENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Heilige wydingen Heden zaterdag 10 maart zal Mgr. Hanssen in de Minderbroederskerk te Weert de subdiakenwijding toe dienen o.m. aan frater Gustaaf Wijnhoven uit Venray, van de orde der Minderbroeders. Tot de fraters Minderbroeders, die zondag 11 maart uit de handen van Mgr. Lemmens de priesterwijding ont vangen behoren ook Wilgisus Cree- mers en Godschalk Bouman uit Venlo, Respicius Weys uit Leunen en Christianus van Deelen uit Lottum. Aanbesteding Onder architectuur van J. W. Ra demaker Venray, werd aanbesteed de herbouw van het door brand ver nielde pand van A. G. M. Emonts, te Castenray. G. Verstraelen Bl'wijck f 18.838, J. Houwen, Oirlo 18.990, De begroting was f 19.000, Zondag opende Mevr. Janssen, echtgenote van de Burgemeester, met een kort woord, de missie- poppententoonstelling, die voor namelijk ten doel had, Venrays bij drage bijeen te krijgen voor de helikopter-actie voor Pater Kam- merer. Er bestond voor deze opening een grote belangstelling en deze belangstelling is er de gehele week geweest. Zelfs zo, dat men zo nu en dan de deuren moest sluiten om het publiek binnen tenminste een goede kans te kunnen geven het tentoongestelde te zien. De verschillende scholen hebben deze tentoonstelling ook bezichtigd en tot ver uit de omtrek zijn er bezoekers geweest. Niet ten onrechte, want hoewel op het eerste gezicht een poppen- tentoonstelling nu niet bepaald aan trekkelijk lijkt voor ouderen, was deze tentoonstelling beslist demoeite waard. Niet alleen omdat H.M. de Ko ningin door haar inzending van 40 poppen van haar belangstelling had blijk gegeven, maar ook omdat de

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1