Bij afbetaling weetje nooit watje te wachten staat! Vrouwen weerstonden Koning winter De Nederlandse uitvoer van agrarische producten WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Uit „Peel en Maas" Zaterdag 10 Maart 1956 No 10 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI m DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.m. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL I 1.25 BUITEN VENRAY f 1.45 Voorkom bijtijds LOONBESLAG. Het kopen op afbetaling heeft menigeen tot grote narig heid gebracht. Het tekenen van huurkoop-overeenkomsten is een zaak van groot belang. Een verkoper verkoopt nu eenmaal gaarne en wil het deswege de koper gemakkelijk maken, maar dat neemt niet weg, dat hij toch ook staat op betaling van het verkochte voorwerp. De familie z) i bij elkaar en ver telt onderling nieuwtjes. Buurman heeft een nieuwe naaimachine, een andere buurman gaat op de brommer naar zijn werk en nu wil de familie natuurlijk ook wel zo iets. Er wordt gerekend wat die spullen kosten en wat men kan bijdragen. Het eind van het liedje is: kopen op afbetaling. Ea voor de brom mer ,en ook voor een naaimachine wordt getekend. En vervolgens?.... De kwitantie-loper komt de vol gende maand voor niets. De verkoper schrijft een behoor lijk briefje om de koper op zijn verplichtingen te wijzen, hij ver wijst naar het getekende formulier waarvan de koper een afschrift heeft ontvangen, doch dat diezelf de koper nog nooit heeft nage lezen; wat heb ik aan al die bepa lingen, als ik betaal, dan doet dat alles niets terzake. Natuurlijk niet, maar als" men niet betaalt, doet het wèl terzake en dan blijkt meestal, dat men met zijn loon borg heeft gestaan voor de regelmatige betaling. Aan handen en voeten gebonden en.... Door de ondertekening van de schuldbekentenis (huurkoop-over eenkomst) heeft men dus de ver koper het recht gegeven over een gedeelte van het loon te kunnen beschikken, indien de regelmatige betalingen achterwege blijven en hij maakt daarvan gebruik tot het volle maximum, dat hij krijgen kan. Men is geen baas meer in eigen huis Door de nalatigheid in de beta lingen is er een achterstand ont staan, weshalve het gehele restant van de koopsom ineens opeisbaar is geworden. Men moet dokken! De verkoper stelt zich in verbin ding met een deurwaarder, die ook nog eens een behoorlijk briefje schrijft. Pa negeert ook dit briefje, dat echter hierdoor al spoedig ge volgd wordt door een aangeteken de brief, die weer eens gevolgd wordt door een deurwaarders exploot. De deurwaarder werkt ook niet voor niets, dat doet de koper van de naaimachine en de brommer ook niet, dus de kosten worden hoger en hoger, de koper weet fei telijk geen raad en bedenkt zich nog eens, maar de wet is onver biddelijk en men gaat over tot de beslaglegging op het loon. Dat kost ook alweer geld en de werkzaamheden van de werkgever nemen ook toe. Hij krijgt de op dracht regelmatig een zeker bedrag van het loon van de koper in te houden en over te maken. Dit bedrag is natuurlijk veel ho ger dan de afgesproken afbetaling som per maand, dus de lasten worden groter, de familie komt in de verdrukking, de zorgen worden groter GEEN WAAR wél SCHULD Moeder, die huishoudgeld no dig heeft, weet geen andere raad, dan de naaimachine terug te geven, als de verkoper daar mede genoegen neemt natuur lijk, maar het bedrag, dat de verkoper nu voor het toestel wil geven, is doorgaans maar gering, zodat de koper tenslot te zónder machine zit, maar ook nog mèt een restant schuld van datzelfde toestel. Wij vragen ons af, waarom de koper zolang moet wachten en waarom hij de moed niet bij elkaar kan brengen zich tot zijn werkge ver of diens sociale dienst te wenden. Tien tegen één, dat er een oplos sing gevonden had kunnen worden want als een verkoper de zekerheid heeft, dat de werkgever genegen is zijn medewerking te verlenen, dan neemt hij veelal wel genoegen met een afbetaling door middel van inhouding op het loon, die de werkgever bewerkstelligt; het in gehouden bedrag ligt dan voortaan ter beschikking bij de werkgever en alles komt dan tot een goed einde. De schuldenaar-werknemer kan er echter van verzekerd zijn, dat de werkgever, die geheel belange loos zoveel moeite heeft gedaan om de koper voor veel ellende te vrijwaren, in de beoordelingsstaat van betrokkene wel degelijk een aantekening zal stellen, want die werknemer zal toch wel kunnen begrijpen, dat bij een eventuele promotie zeer zeker rekening ge houden wordt met het feit, dat deze werknemer bewezen heeft, zeer lichtvaardig te kunnen han delen en niet in staat is geweest zijn eigen financiële zaken te kun nen behartigen, zodat er een vrij grote kans blijft, dat de werkgever juist deze werknemer de openge vallen post niet durft toe te ver trouwen. Daarvoor moet hij een plichts getrouw iemand hebben. De promotie gaat de werknemer voorbij tot schade van zijn gezin. Bezint dus voor ge begint De koude-golf van februari heeft ons nog eens duidelijk voor ogen gesteld hoe raadzaam het is ge durende de zomermaanden reeds zoveel mogelijk te zorgen voor de winterbrandstof. In de eerste plaats omdat een hulsgezin 's zomers minder kosten heeft dan 's winters, dat hebben we de afgelopen weken wel geleerd. Op allerlei terrein komt dan het onkosten-duiveltje ons plagen. We ontdekken, dat er onvoldoen de dekens in huis zijn om iedereen 's nachts een warm bed te bezorgen of de kinderen moeten plots een extra trui of muts dragen, waar ze in een kwakkelwinter niet aan denken. Plotseling komt manlief tot de slotsom, dat hij met de overschoenen aan eigenlijk beter zijn voeten warm kan houden en dat er bij invallende dooi een paar schoenen mee ge spaard worden. Moeder kan in open schoenen niet meer lopen en zal laarsjes moeten kopen. Winterjassen zijn in lange tijd niet zo populair geweest als in de afgelopen weken. Men serveert een extra kop soep of koffie in verband met de kou of men verbetert de kwaliteit van de maaltijden, opdat het gezin er beter tegen kan. Voor een slecht sluitend raam is plotseling een tochtdeken nodig en het is onmogelijk te fietsen, dus gaat pa met de bus naar zijn werk. Warme onderkleding vindt plotse ling gretig aftrek en moet worden aangevuld of hersteld. Het 2jjn niet alleen de kolen, die de uitgaven boven een normale be groting doen stijgen. Denk vooruit Behalve die kolenrekening speelt bevoorrading een rol. Zorgt men 's zomers, dan hoeft men in koude dagen niet bij de kolenman in de rij te staan om uit de nood-distri butie een half mud brandstof van slechte kwaliteit mee naar huis te nemen. Tijdverlies door het wach ten, soms een tijdje in de kou zitten en een slechte kwaliteit brandstof zijn de onaangename gevolgen voor velen van het onvoldoende treffen van voorbereidingen voor uitzon deringstoestanden Vele huisvrouwen hebben afge lopen maand een les geleerd. Som migen waren zelfs op het verkeerde moment leergierig en trachtten zich voor enige maanden te bevoorraden op het moment, toen de voorraden bijna geruimd waren. Dat getuigt nu niet bepaald van gemeenschapszin en het is juist de vrouw, die in perioden van nood de draagster is van de gemeenschap. Zij is dan veel meer dan de man in staat om een toestand te redden of... hopeloos te maken. Deze huisvrouwen dienen de ge meenschap in bar koude dagen, die de bezorgers aan de deur eens van een kop warme koffie of soep voor zien. Zonder dit duwtje in de rug kunnen deze mensen hun taak prac- tisch niet vervullen. En dié vrou wen staan dan op hun post, die zorgen, dat er vóór hun huis op de gladde weg as gestrooid is of zout, opdat het verkeer zo weinig moge lijk storing ondervindt. Hulde aan de vrouw Het zijn de huisvrouwen met ge meenschapszin, die onze vogelstand gered hebben door grote hoeveel heden brood naar de verzamel plaatsen te zenden en in eigen tuin te strooien. Ook de zorg voor de medemens is aan de goede huisvrouw uit stekend toevertrouwd. Zij weet wie in de naaste omgeving gebrek lijdt en zij zorgt daar voor een extra warme maaltijd of helpt even bij oude mensen, die in moeilijkheden komen. Het zijn de vrouwen, die weten waar in barre tijden de „stille armen" wonen. Zij zorgen voor hen of nemen maatregelen, dat organi- tiesvan hulp en bijstand hun prach tige werk kunnen verrichten. In die dagen verrichten de huis vrouwen wonderen van vindingrijk heid en naastenliefde. Zonder deze alles opbeurende en helpende han- hen zou de gemeenschap in moei lijke dagen, zoals achter ons liggen, veel moeilijker functioneren of zelfs vast lopen. Het is in de eerste plaats aan de huisvrouwen te danken, dat wij met een minimum aan ellende door de barre winter van 1956 zijn gekomen. Zij verdienen daarvoor alle hulde en leverden daarmee nog eens de overtuigend het bewijs, dat de kracht van een volk in wezen ligt in het gezin, dat als een centrale van energie dient, zodra abnormale krachten en verschijnselen het maatschappelijk leven dreigen te ontwrichten. van 7 Maart 1908 Op 28 Februari overleed in het Patersklooster de alom beken de missie-prediker Serafinus van Berlo o.f.m. De Vastenavond verliep zo bedaard mogelijk. Euterpe gaf een concert met toneelvoorstelling. In Leunen trok een gekostumeerde optocht. Suiker kostte bij Fr. van Op bergen 24 cent per pond, soda 2 cent per pond, blanke rijst 7 cent per pond, erwten 12 cent per liter. van 14 Maart 190C Henri Hermans sprak over de kwestie: Katholiek of christelijk georganiseerd. Er brak brak uit bij Willem Wolsing op den Heuvel. Op „Jerusalem" overleed Zus ter Marie Eudoxia (in de wereld Hendrina Poels) Tot bestuursleden van de handboogschutterij „St Hubertus" werden gekozen de heren Th. Pub ben en J. van den Heuvel. Drogisterij „Het Hert" Grote Straat verkoopt puike stijfsel van af 11 cent per pond en sterke azijn voor 10 cent per liter. van 12 Maart 1910 De heren P. J. van den Heuvel en P. Janssen, beiden uit Merselo, onderwijzer te Alkmaar, werden benoemd als hoofd en onderwijzer te Middelburg. van 19 Maart 1910 Tot onderwijzer te Oirlo werd benoemd de heer Nelissen. In de slagerij Poels, Grote Straat werd inbraak gepleegd. Bij J. Claassen-Thijssen, Hen- seniusplein kon men de beste siga retten krijgen voor 15 cent per pakje. van 13 Maart 1909 Te Oostrum had eenz,eer druk bezochte vergadering plaats, ter bespreking van het zilveren kro ningsfeest van O. L. Vrouw van Oostrum. LAND EN TUINBOUW Het grote belang van de bandtransporteur. Het is wel bekend, dat de trans portband de landbouwer en tuin der belangrijke diensten kan bewij zen bij elk transport. In andere bedrijfstakken is het nut hiervan duidelijk aan de dag getreden, bijv. bij de kunstmest- fabrieken, veevoederfabrieken, mij nen en vele andere bedrijven. Hier werken deze transporteurs tot volle tevredenheid en geven in deze grote bedrijven ook aanzien lijke arbeidsbesparing. De bandtransporteur is een een voudige transportband van rubber, welke loopt over kogellagers voor ziene rollen, die tussen het verstel bare stalen frame zijn aangebracht en met een electro of benzinemotor wordt aangedreven. De transporteurs worden in ver schillende vormen geleverd en de lengte varieert van 6 tot 10 meter, terwijl de bandbreedten 40 tot 60 cm. zijn. De bandtransporteurs kunnen Het gesprek over de garantie prijs voor de melk heeft in de laatste weken de Nederlandse landbouw nogal in de publieke belangstelling gebracht. Men zou de indruk kunnen krijgen, dat de activiteit van landbouwend Neder land eenzijdig gericht is op het verkrijgen van garanties voor de prijzen van zijn voornaamste pro- dukten. Die indruk is onjuist. Hoe belangrijk het onderwerp „prijs- en marktregelingen" ook mag zijn, het is één kant van wat er in de agrarische sector van het bedrijfsleven omgaat. Zo is b.v. de betekenis van de export van landbouwprodukten en van voortbrengselen van agrarische herkomst voor ons land zeergroot. We praten tegenwoordig veelover export e.d.. of dit een uitvinding is van na de oorlog. Zeker niet voor de landbouw, die er zich al meer dan een halve eeuw op heeft ingesteld om (met behulp van ingevoerde grondstoffen, vee voeder in hoofdzaak) landbouw produkten en voedingsmiddelen van voorts worden voorzien van een losse stortbak, terwijl verdere com pletering mogelijk is door aan schaffing van een opklapbaar stel poten of een verrijd- en verstel baar onderstel, voorzien van twee wielen met luchtbanden. Elke vorm van transport ook over langere afstanden, door aan eenschakeling van meerdere trans porteurs is waar dan ook mo gelijk. Laden en lossen van losse, zowel als van verpakte goederen, kan met enorme arbeidsbesparing sneller gebeuren. Ongetwijfeld is de transporteur in de land- en tuinbouw van zeer groot belang. Opmerkelijk is dan ook, dat men de transporteur nog op zo weinig bedrijven aantreft. Onbekendheid van dit practische hulpmiddel zal ook hier wel de oorzaak zijn. hoge waarde en kwaliteit te pro duceren en die daarvoor, naast de belangrijke afzet in het binnenland, markten in het buitenland heeft gevonden, hoofdzakelijk in het West- europese industriegebied, maar ook in verre landen. In het totaal van de Nederlandse in- en uitvoer heeft het verkeer van agrarische produktert een zeer belangrijke plaats. In 1938, het laatste vooroorlogse jaar, dat men in dit opzicht nog als normaal zou kunnen beschouwen, kwam (naar waarde gemeten) on geveer de helft van de Nederlandse goederenuitvoer voor rekening van land- en tuinbouw. Zo indrukwekkend is de agrarische positie in de Nederlandse export op het ogenblik niet meer. Door de snelle ontwikkeling van de nijver heid is het industriële aandeel In de uitvoer groter geworden dan vroeger. Dit neemt niet weg, dat de laatste jaren ongeveer 30 pet. van de totale Nederlandse uitvoer bestond uit agrarische voortbrengselen. De dertig procent komen voor 1954 overeen met 2,75 milliard gul den; in 1955 had de agrarische export een waarde van rond 3 mil liard gulden. In deze cijfers is niet begrepen de doorvoer van goederen van agra rische herkomst, die tegenwoordig evenals voor de oorlog, weer een grote omvang heeft. Wat gaat naar het buitenland? 't Nederlandse agrarische export pakket bevat een groot aantal ar tikelen. Het meest bekend zijn onze zuivelprodukten; tezamen met eieren, vlees- en vleesprodukten vormen zij de groep dierlijke voort brengselen, met een waarde van 1,5 milliard. Een tweede grote groep vormen de tuinbouwprodukten, die een waarde van 600 millioen gulden aan onze uitvoer toevoegen. Het is een gevarieerde groep bevattende groen ten, fruit, bloemen, planten, hees ters en niet te. vergeten onze bloem bollen. Minder algemeen bekend, maar zeer belangrijk, zijn verschillende akkerbouwprodukten, die over de grenzen worden afgezet; zaaizaad pootgoed, consumptieaardappelen, vlas, uien, fijne zaden, Tot deze groep behoren ook de belangrijke industriële voortbrengselen onzer noordelijke provinciën: het aard appelmeel en het strokarton. Apart moeten worden genoemd onze gerenommeerde fok- en ge- bruiksdieren, variërende van een- dagskuikens tot stamboekstieren, die naar een groot aantal landen in toenemende mate worden ge ëxporteerd. Moeilijkheden Ieder produkt heeft, bezien als exportartikel, zijn eigenaardigheden, ieder land heeft als afzetgebied zijn problemen. Daarover zouden kran ten vol te schrijven zijn. Op een algemeen probleem echter dat in het bijzonder de uitvoer van landbouwprodukten betreft, dient de aandacht te worden gevestigd: n.l. op het hardnekkige en wijdver breide agrarische protectionisme, dat in diverse vormen (van een voudige invoerrechten of tot duis tere administratieve bepalingen toe) aan onze uitvoer belemmeringen in de weg legt, die zeer hinderlijk kunnen zijn. Dat in de meeste landen aan de landbouw een zekere bescherming wordt geboden kunnen wij in Neder land begrijpen en aanvaarden. Ook onze producenten kunnen rekenen op bepaalde garanties voor de prijzen hunner voornaamste pro- dukten. Het grote bezwaar is echter, dat er veel te veel bescherming in de wereld is en dat deze bescherming veelal onnodig de vorm heeft aan genomen van ingrijpende handels belemmeringen. Het lijkt er soms op, dat wij met onze goede en relatief goedkope produkten zijn overgeleverd aan een zekere willekeur, die de bui tenlandse vraag kenmerkt en dat men alleen een beroep doet op de levering van Nederlandse produc ten als de eigen voorziening tijde lijk te kort schiet. Men kan het ook anders zien. In het aanbod op de buitenlandse Vervolg zie achter-pagina.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1