555 jaar geleden Kringvergadering van de LLTB. lïliilóH 't Is geen waagstuk.... Al-])a6 Qmhalt EBBERIIK, Marktstraat 5 Stile Omgang.... mannenwerk Meisjes, HENDRIX Patersstraat 9 Begin van de bouw van Venray's Grote Kerk HYPOTHEKEN ADVERTENTIEN TAXI nodig? Brei met P. COOPMAXS, Langstraat H. EBBERM, Marktstraat KINDERWAGEN U schudt in een Woensdag hielden in hotel „de Zwaan" de bestuurderen van de Kring Venray een vergadering, waarop vele gasten aanwezig wa ren. Zo spraken daar o.m. Deken Bemelmans, de bonds-adviseur en Drs Hutsemakers. In het jaarverslag deed secretaris Wismans mededeling van de goed geslaagde actie voor de Slotzusters, de afscheidsviering van Meester Wijnhoven en de invoering van een wekelijkse biggenmarkt. De Zondagsviering. Deken Bemelmans was speciaal naar Venray gekomen om 't grote goed van de Zondagsviering nog eens onder de aandacht te brengen van zijn toehoorders. In een uitvoerige uiteenzetting liet spr. zien, hoe van 't begin der tijden af, God de Zondagsviering ernstig had genomen. Op die dag moet de mens rusten van zijn ar beid, moet hij de h. Mis bijwonen en zich in al de rompslomp van 't dagelijks leven weer eens herinne ren aan zijn verhouding tot God. Een dergelijke zondagsviering ver sterkt nietalleen de gebedszin, doch ook de gemeenschapszin en daarom mag niet zonder de grootste nood zaak die rust onderbroken worden. In de asperges-campagne komt er dikwijls weinig van terecht. Er wordt op plaatsen zelfs al 2 maal per zondag gestoken, terwijl men ook wast en sorteert. Het zal duidelijk zijn, dat dit te ver gaat. Een commissie van onderzoek heeft bepaald, dat éémaal per dag kan gestoken worden en wel in de mid dag, terwijl het bijkomstige werk moet blijven liggen tot Maandag. Economische aspecten. Drs Hutsemakers hield een inlei ding over de economische aspecten voor de landbouw. Voordat hij hier toe overging, wees hij er zijn toe hoorders op, dat ze verantwoorde lijkheid te dragen hebben in de gemeenschap waarin zij leven. Ze moeten hun daadwerkelijke mede werking geven aan alle acties, die in een dorp leven en zich niet af zijdig houden. Zo zal men ook attent dienen te zijn voor de be roepskeuze, welke mogelijk is voor kinderen van de hoogste klassen der lagere school. Spreker drong er op aan, dat men daar profijt van zou trekken. Een ander punt dat de aandacht verdient is het goede boek, en de oprichting en uitbouw van parochie bibliotheken. Ook hiervoor riep spreker de boeren op, om ook dit punt alle steun te geven en er zelf van te profiteren. De actie voor de slotzusters had ruim f 110.000 opgebracht en de kring Venray stond aan de kop met een gemiddelde bijdrage van f 10.per lid. Daarvoor was hij zeer erkentelijk. Verder deed hij een beroep om zoveel mogelijk de reis naar Lourdes mee te maken, die van 26 April tot 3 Mei door de L.L.T.B. is georganiseerd. Dan sprekende over de positie van de landbouw, moest spreker tot zijn spijt constateren, dat de landbouw het minste profiteerde van de hoogconjunctuur, die men heden allerwege kan waarnemen. In plaats van een stijgende wel vaart, kent de landbouw teruggang. De opbrengst van de akkerbouw producten loopt erg terug, terwijl de kosten stijgen. Hetzelfde kan gezegd worden van de veehouderij. En dat was nog zo erg niet, indien de kosten niet met bijna 33 pet. waren toegenomen. Daarom is het geen wonder, dat het aandeel in het nationale inkomen van de boer steeds dalende is. Trouwens ook de verslagen van de Boerenleen banken constateren deze daling. Met cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek onderstreepte spr. zijn beweringen. Het is daarom geen wonder, dat bv. over de melk prijs dit jaar nog harder dan ge woonlijk gevochten is. Landbouwschap De aanslagen van Landbouwschap liggen veel boeren zwaar op de maag en menigeen vraagt zich af hoe dat zit. Als voorloper voor het Land bouwschap kenden we de Stichting van de Landbouw, een groots ap paraat, dat de belangen van boeren en arbeiders behartigde tot bij de regering. Deze stichting werd ge financierd door de organisaties en heffingen op verschillende produc ten. Toen tengevolge van de wet op de P.B.O. de Stichting van de Landbouw veranderde in het Land bouwschap is men van deze wijze van betaling afgestapt, omdat die in feite onbillijk en misschien zelfs onwettig was. Men heeft nu als uitgangspunt genomen de cultuur grond, die iedere boer heeft en waarop hij een aanslag krijgt. Leden van organisaties krijgen daarop een korting van f 1.25 per hectare. Loonpolitiek Een andere zware kluif is de onlangs ingegane loonsverhoging voor landarbeiders. Spreker meen de, dat vele boeren menen, dat 5 cent verhoging voor vaste vak arbeiders en 37a cent voor los- arbeiders te hoog is. Spreker was van mening, dat dit niet het geval is. De landbouw zal de lonen aan moeten passen aan die van de industrie wil men nog personeel houden. Bovendien is toch zo, dat deze lonen in de verschillende kostprijsberekeningen ook worden berekend, zodat dus uiteindelijk de boer er niet slechter van wordt. Verder is de sociale vooruitgang van de boerenarbeiders ook zeer belangrijk. Het gebrek aan arbei ders zal in deze tijd van hoogcon junctuur zeker blijven. Rationalisa tie van het bedrijf, goede ruilver kavelingen, meer gebruik van loondiensten en oprichting van coöperatieve werktuigenverenigin- gen, alsmede samenwerking in ver schillende buurtschappen, kan veel nodeloos werk voorkomen. Melkprysbeleid Drs Hutsemakers gaf een goed overzicht over het melkprijzen- beleid, zoals dat in de afgelopen maanden heeft gespeeld. De wens van de zandgronden om de integrale kostprijs gegarandeerd te krijgen op f 24.90 is mislukt en* de minister is niet verder willen gaan dan f 22.40 plus f 1.70. De zandgronden hebben dus ver loren, al zal zeker in de Tweede Kamer hierover het laatste woord nog niet gezegd zijn. De veehouders hebben hier geen rechte lijn getrokken en wij zitten met de gevolgen. De rechte lijn is nu eenmaal moeilijk te trekken, waar gebieden als Friesland en Groningen stukken goedkoper kun nen werken door de goede grond en grote bedrijven, terwijl verder in het midden van het land weer andere verschillen liggen. De zandgronden met de slechte grond en kleine bedrijven liggen moeilijk en een goede oplossing zal nog moeilijker zijn. VARKENSHOUDERIJ Voor de varkenshouderij voor spelde Drs Hutsemakers 'n nieuwe ontwikkeling. Het bacontract met Engeland loopt in September af en zal niet verlengd worden, wegens de grote verschillen in de prijzen. Aangezien het baconcontract fei telijk de kurk was, waarop onze hele varkenshouderij dreef, ziet het er op 't eerste gezicht angstig uit. Spr. geloofde echter niet, dat men zo bezorgd behoeft te zijn. De kwestie is namelijk, dat Engeland bacon nodig blijft hebben, zelfs nog meer dan vroeger. Men is druk doende om een weg te vinden waardoor de grote ver schillen kunnen worden opgeheven en de prijs meer gestabiliseerd kan worden. Bovendien groeit de be hoefta in Duitsland en in eigen land en zo zal de varkensfokkerij daar de vruchten van plukken mits de kwaliteit zo hoog mogelijk op gevoerd wordt en zodanig gefokt wordt, dat bij de aanvoer zo min mogelijk schommelingen gaan voor komen. FORUM. Dan was er voor de aanwezigen gelegenheid tot het stellen van vragen. Zo werd de opmerking gemaakt, dat op verschillende kerkdorpen door de onregelmatige stroomaan- voer verliezen waren geleden en zich ernstige complicaties hebben voorgedaan, o.a. bij kuikens en bij de watertoevoer. Bij de PLEM zal een en ander nader onderzocht worden. De vraag, waarom de heer See- len uit Venlo niet meer in de tuin- bouwvakbond zitting had, werd be antwoordt met de opmerking, dat hij zelf niet meer wilde. De afdeling Venlo had hem niet herkozen voor de afdeling en toen meende hij ook voor de grote bond te moeten bedanken, hetgeen velen betreurden, maar waaraan nu een maal niets te doen is. De sociale commissie dit in antwoord op een andere vraag kan inderdaad minder loon dan volgens het Cao bepaald is, goed keuren. Maar dat mag niet eerder worden uitbetaald, voordat deze deze commissie schriftelijk uit spraak heeft gedaan. Tot zolang moet het vastgestelde loon betaald worden. De kwestie brandverzekering werd ook aangesneden. Hierop werd geantwoord, dat men het beste verzekerd kon zijn voor de aanschaffingswaarde min de afschrijving. Wil men persé het bedrag uitbetaald krijgen, wat op de polis staat, dan moet men een erkend deskundige buiten, maar met goedkeuringgvan de verzeke ring, de zaak laten schatten, een schatting, die om de twee of drie jaren weer herhaald en aangevuld dient te worden. De schattingskosten zijn voor de verzekerde. Andere opgaven, ook van de buitendienst der verzekering, hebben geen andere waarde dan advies. Zo werden nog verschillende pro blemen door het forum opgelost en het was al laat, voordat voor zitter Rutten met een kort maar krachtig dankwoord, deze kringver- dering kon sluiten. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-Sangers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck D 67, Tel. 263. Geen mens zou kunnen uitdenken, wat door omstandigheden is ont staan: de Stille Omgang in Amster dam. Wie zou het in het hoofd halen om tienduizenden mannen van alle kanten van Nederland in de vroege voornacht naar de hoofdstad te brengen; hen daar stil voortgaande door de binnenstad te leiden en na een H. Mis in een der kerken weer op terugreis te sturen? Zo iets groeit uit harde vervol ging enerzijds en taaie geloofsbe- leidenis anderzijds. Daarom zit er voor ons zoveel in. En daarom is die Stille Omgang zo'n pracht ge bed en zo'n prachtwerk voor onze mannen. Wie het nooit heeft meegemaakt, kan er niet over oordelen. Het is een vreemd gedoe; na je werk week, op de avond van je vrije Zaterdag naar Amsterdam te reizen, daar een paar uur rond lopen door het donker en het onzekere maartse weer, dan een nachtmis in den vreemde en dan weer retour naar Venray. Daar begin je zomaar niet aan. En daarom is de groep van het Dekenaat Venray tot heden niet zo groot geweest. Maar die eenmaal mee is geweest, die zie je geregeld weer terug. Dat worden liefhebbers. En daaruit blijkt dat het een aan trekkelijk werk is die Omgang te Amsterdam. Dit jaar gaat het Dekenaat Ven ray wederom met een extra trein en op eigen gelegenheid. Het Dekenaat Venray kan daarom een paar honderd nieuwe deelnemers verwerken. Maar die eerste keer, daar kom je niet zo gauw toe. Daarom spo ren wij langs deze weg onze man nen van het Dekenaat Venray aan om zich over de bezwaren heen te zetten en mee te doen aan de jaarlijkse geloofs- en gebedsmani festatie in de hoofdstad. Het is echt mannenwerk. Het is een echte godsdienstige daad, want het brengt een offer mee: je weekendrust, je nachtrust, je reisgeld. Het is een daad van innerlijke overtuiging en stil ge bed, want al het uiterlijke ontbreekt. Daarom iets voor onze mannen en jongemannen. Denk er niet over, maar doe het! Het Dekenaat Venray zal in de nacht van 10 op 11 Maart naar de H. Stede optrekken. Alle deelne mers verzamelen Zaterdagavond in de kerk te Oostrum kwart over 11. Voor verdere ""bijzonderheden zie advertentie elders in dit blad. LAND EN TUINBOUW i Het voederwinningsplan. Ofschoon er nog niet veel werk zaamheden op het veld mogelijk zijn, moet men nu toch aandacht gaan schenken aan het bouw- en grasland, zij het slechts op papier. Er wordt wel eens gezegd, dat de boer tegenwoordig minstens evenveel met zijn hoofd als met zijn handen kan verdienen. Daarin schuilt veel waars. Zo ook met de voederwinning voor het komende groeiseizoen. Thans dient elke veehouder een weide- of bouwplan op te stellen, waarbij hij moet uitgaan van de behoeften van de rundveestapels. Uit het opgestelde voederwinnings- plan moet men dan de conclusie trekken ten aanzien van de bemes ting. Gaat men in het wilde weg voer winnen, dat vaak meer gezien wordt als buikvulling, dan als be- hoeftendekking, dan kan men wél eens duur dus bedrogen uit komen. De kachel warmte houdt de boer binnenshuis; hij kan deze tijd goed benutten. De rayon-assistent kan waardevolle inlichtingen verstrek ken over de voederwinning. De basis van de kostprijs van de melk voor de winter 1956-1957 wordt thans gelegd DE MINERALEN Voor wat hoort wat. Iedereen weet, dat de droogstand van de koe o.m. dient om het dier weer op verhaal te laten komen van de afgesloten melklijst en om reserves te vormen voor de komen de melklijst. Deze reserves betreffen niet al leen zetmeelwaarde en wat eiwit, maar evenzeer de mineralen. Ten aanzien van de mineralen heeft de natuur dit prachtig ge regeld. Juist tijdens de droogstand worden de verstrekte mineralen in versterkte mate opgenomen en vast gehouden. Dit geschiedt uiteraard alleen wanneer men de dieren in staat stelt te „hamsteren", dus wanneer men voldoende mineralen verstrekt. Steeds meer boeren gaan aan dacht aan dit probleem schenken, het gebruik van rundvee-mineralen neemt steeds toe. Wanneer iemand onverhoopt nog tot de achterblijvers behoort, moet hij zich snel gaan aanpassen. In derdaad werd hierop vroeger wei nig of niet gewezen. Maar produ ceerde de gemiddelde koe toen ook reeds bijna 3900 kg. melk per lak- tatieperiode Er zijn zeer goede mineralen- mengsels in de handel voor een lage prijs. Vanzelfsprekend kan In ons blad is al meermalen be toogd, dat het in feite een schan daal is, zo weinig als we weten van de plaats en de gemeente waarin we wonen. Buiten wat door verschillende kloosters hier ter gelegenheid van een eeuwfeest is gepubliceerd, is er feitelijk weinig vastgelegd en bekend/;- De geschiedens der kloosters met name Jerusalem, Franciscanen en Gymnasium moge dan wel uitvoe rig en gedocumenteerd zijn vastge legd, van het overige weten we bijna niets af. Toen voor enkele weken terug een radio-spreker over Radio Zuid stond te vertellen, dat hier in Ven ray tientallen Romeinse munten gevonden waren en dat we dus al in de Romeinse tijd hier een neder zetting gehad moesten hebben, toen was dat voor de toevallige luiste raar interessant nieuws, maar voor het overige is er niemand, die eens navraag doet hoe die spreker aan die bewering komt, van wie die munten waren en waar ze nu zijn, en zo kunnen we doorgaan. Het weinige wat bekend is, zijn artikelen in ons blad en in andere tijdschriften, waarvan echter prac- tisch niets is bewaard. Wat er in het archief der ge meente nog ligt is onbekend en jammer genoeg is bij de ordening van het archief der Grote Kerk niets gepubliceerd. Voor wat dit laatste betreft moeten we nog im mer teruggrijpen naar het pro gramma-boekje van de zestiende katholiekendag, dat even voor het uitbreken van de eerste wereld oorlog werd uitgegeven en waarin pastoor Pascal Schmeitz indertijd een beschrijving gegeven heeft van zijn Grote Kerk of de Sint Petrus Banden. 1401 Daarin bladerende vonden wij, dat we in dit jaar een merkwaar dig jubileum vieren. We herdenken namelijk het feit, dat men in 1401, dus 555 jaren geleden begonnen is met de bouw van de Grote Kerk. Men heeft dit afgeleid uit een oude grijze zandsteen aan de zuidzijde van de oude toren 8 meter boven de grond, waarin in 1914 nog on duidelijk te lezen stond: in 't jaer... is geleet ....teen. Omdat men wist, dat rond 1450 aan deze kerk is gebouwd, heeft men dit rijmpje, dat vroeger meer malen werd gebruikt om de Zeerste steenlegging aan te duiden, weer vervolledigd en is ervan gemaakt: In 't jaar veertienhonderd en een, is geleed de eerste steen. Deze steen is met de kerk in 1944 verwoest! Omdat men weet, dat in die tijd de Zeereerw. heer De Foramine, pastoor van Venray was, is deze geestelijke dus de stichter van de nieuwe toren van St Petrus Ban den. Want voordien heeft al een Ro maanse kerk gestaan op dezelfde plaats, waarvan dan de fundamen ten bij de wederopbouw van de kerk in 19451950 teruggevonden zijn. Of hierover gegevens zijn gepu bliceerd of verzameld, is ons niet bekend. Van deze pastoor lag vroeger een prachtige grafsteen in het priester koor. Hij was van hardsteen, met vijf koperen platen. Toen pastoor Lage rente Vlotte afwerking. Assurantiekantoor BERGMANS ZN. VENRAY Tel. 677 Oost-Westverbinding in de Peel zeer slecht De A.N.W.B. bericht dat de ver binding Sevenum met de weg van Deurne naar Meijel, via Helenaveen die wordt gevormd door een weg tusseifde provinciegrens van Noord Brabant en Limburg en de Helena- vaart, een zeer slecht onverhard gedeelte heeft van 300 meter lang. Reeds jarenlang duurt deze ge vaarlijke en nadelige toestand voort daar de onderhandelingen welke door de wegbeheerder en de ge meente Deurne zijn gevoerd, tot op heden geen resultaat hebben gehad. De A.N.W.B., die een goede staat van deze weg van veel belang acht in dit aan oost-westverbindingen zo arme gebied, heeft deze kwestie nu voorgelegd aan het college van gedeputeerde staten van Noord- Brabant. De bond heeft dit college verzocht om op korte termijn de zo gewens te verbetering tot stand te doen brengen. men ook een geheim mineralen- mengsel kopen. Of dit beter is, is zeer de vraag, wel veel duurder, dus dat is slechts voor de rijke boeren weggelegd. Verheggen in 1844 het prachtige Maria-altaar verkocht aan de Brus selse oplichter, werd voor de fooi welke hij voor dat altaar kreeg, een nieuwe vloer gekocht in de kerk. Bij de aanleg van deze vloer is die prachtige grafsteen onder de toren gelegd, maar door de zolen der klokkeluiders werd de steen zodanig geruïneerd, dat van kope ren platen noch tekst iets meer te zien was. Onnodig te zeggen dat hij nu helemaal verdwenen is. In het boek „De verwoestë ker ken van Limburg" tekent de schrij ver de Z.E. Heer A. van Rijswijck aan, dat waarschijnlijk de toren het eerst gebouwd is. Deze in plaats van de Romaanse toren, die er eerst stond en waarschijnlijk zo bouwvallig was, dat de bouw van eeu nieuwe noodzakelijk werd. Dat onze voorouders van geen half werk hielden, blijkt uit de kolos die werd gebouwd. Uit de afbraak van de Romaanse toren had men tufsteen overgehouden, die men gebruikte om de onderste geledingen van de nieuwe gotische toren te bekleden. Op een vierkant van 11.80 mtr werd het metselwerk in vier gele dingen opgetrokken tot 42 mtr. Boven waren de muren nog 1.60 mt breed. Daarop kwam dan de 42 mt hoge spits, zodat de gehele to ren 84 mt hoog was. In genoemd boek wordt verteld dat in 1790 de toren werd hersteld en dat de spits tot 30 mt werd in gekort, terwijl het benedengedeelte van de spits de zg. schoot te vlak werd genomen, zodat men over de herstelling allerminst tevreden was. De slankheid van de spits en van de hele toren ging er door verloren. Dit was voor Dr. P. Cuypers een reden om bij een nieuw herstel in 1867 een andere oplossing te zoe ken. Een geheel nieuwe spits evenhoog de oude kon niet betaald worden en daarom werden op de vier hoe ken vier hoektorentjes aangebracht en kregen we het beeld, zoals we dat tot vlak voor de bevrijding hebben gekend. In 1935 is een der zij torentjes er afgewaaid en op het voorportaal terecht gekomen. Dit heeft feitélijk de aanleiding gegeven tot algehele restauratie van toren en kerk. Op 12 October 1944 werd hij door Engelse Typhoons beschoten omdat gebleken was, dat de Duitsers de hoge toren als observatiepost ge bruikten. De toren werd daarbij ge havend, zelfs een der zijtorentjes werd er afgeschoten. Toen trokken de Duitsers zich terug van de toren, maar bij de algehele terugtocht op 16 October bliezen zij de toren op. Het restant is bij opruimings werkzaamheden inderdaad geheel opgeruimd. De oude legende Het is waarschijnlijk, dat de nieuwe gotische toren tegen de oude Romaanse kerk werd'gebouwd, maar door guerrarum turbinibus alisque sinistris eventibus adeo collopsa et ruinosa, door oorlog en andere .ongunstige gebeurtenissen was volgens de oude kronieken deze kerk zo gerunïeerd, dat in 1462 de toemalige pastoor Gijsbert van der Gaet de plannen :klaar maakte voor een nieuwe kerk, nog grootser en schoner dan de Ro maanse. Hij had invloed aan het pauselijke hof en wist te bewerken, dat Paus Pius II een aflaat verleende aan allen die de behulpzame hand zou den reiken tot de opbouw van de kerk. Aangezien rond de Smakt de grote stenen werden uitgegraven en gebakken werden, werd door deze pastoor aan zijn parochianen gevraagd om deze aflaat ook met terdaad te verdienen door een grote keten te vormen van de Smakt naar Venray, waarlangs de stenen werden doorgegeven. Dit schijnt inderdaad gebeurt te zijn. De kerk zelf was voor pas toor van der Gaet zijn dood gereed. In 1493 werd hij in de nieuwe St Petrus Banden begraven. Zijn grafsteen is - uitgesleten en wel - ook onder de toren terecht geko men en daar ook verwoest. Bel 415 dag en nacht Voor binnen- en buitenland H. STOKS, Langstr. 22 2—3.5—5 liter merk Weck alle soorten ringen en klemmen vindt u bij J. Coenen-Houtackers Het is 20 x sterker dan gewoon sokkengaren. MIRLON is geen nylon, denkt U daar vooral aan. MIRLON sluit niet af en neemt 't vocht van de voet zeer sterk op. Daardoor voorkomt MIRLON transpirerende voeten en is gezond in het dragen. MIRLON is krimp vrij. Alleenverkoop en U behoeft niets te wagen, als U werkelijk een mooie, sierlijke en sterke wenst aan te schaffen. U kunt uit een keur van modellen naar uw wens keus maken bij RIJWIELHANDEL KINDERWAGENS extra werklust „uit de mouw" Denk eens in een overall die U in geen enkele armbeweging hindert. Hoever U ook reikt of rekt, de mouwen van uw AL-PAS Overall rekken mee. AL-PAS is namelijk de enige overall met de onder de oksels in- en uitschuif bare TELES COOP-MOUW (uitscheuren onder de armen uitgesloten). Een overall met een keurige pasvorm en gemaakt van de 100 pet. krimp- W vrije KRIMINO-stof. Alleenverkoop voor Venray

Peel en Maas | 1956 | | pagina 2