KASKI-rappurt WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN over het middelbaar onderwijs De nienwo vasten- en onthondingswat. Mannenbroeders Weer Emigratie-fora tan de K.L.E.S. HERVORMING De winter 1955-'56 de strengste sedert 106 jaren lekenaal Soe. Char. Centrum Zaterdag 25 Februari 1956 No 8 ZEVEN EN ZEVENTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS ir«m*!-\riTrrM»T A TÏVFRTFTVTIF.-PRÏTS: 8 ct. CONFECTIE VAl DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF GROTE STRAAT 28 TELEFOON 512 GIRO 150652 ADVERTENTIE-PRIJS: 8 ct. per m.ra. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL I 1.25 BUITEN VENRAY I 1.45 Het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut, het KASKI, heeft in opdacht van het r.k. Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding een diepgaand onderzoek ingesteld naar de mogelijkheden en wensen voor het katholiek Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs V.H.M.O.) Met andere woorden, hoe staat het met het katholiek Gymnasiaal Onderwijs, met de H.B.S. en de Middelbare Meisjesschool De groei van het katholiek mid delbaar en voorbereidend hoger onderwijs mag na de oorlog in drukwekkend genoemd worden. Het aantal katholieke scholen, dat in 1945 nog 73 bedroeg, was in 1954 gestegen tot 126. De naoorlogse scholenbouw heeft dan ook nergens zo'n omvang aangenomen als bij het r.-k. onderwijs: van de 80 scholen, waarmee het Nederlandse V.H.M.O. sedert 1946 is verrijkt, komen er 50, die is 63 procent, op rekening van het katholieke onder wijs, dat na de openbare scholen, welke de laatste decennia relatief gezien aan betekenis inboeten, de grootste groep vormt. Toch is de omvang van het katholieke onder wijs nog niet evenredig aan het aandeel der katholieken in de totale Nederlandse bevolking; dit laatste bedroeg in de leeftijdsklasse van 1220 jaar in 1953 nl. 44.4 procent. De achterstand is niet bij alle typen van het r.-k. V.H.M.O. even groot. Bij de M.M.S. is deze reeds in een voorsprong omgezet; bij het gymnasium is de achterstand slechts gering. Zeer groot evenwel is deze bij de H.B.S.zodat bij een verdere uitbouw van het V.H.M.O.-apparaat dit type bijzondere aandacht ver dient. Niet alleen in zijn leerlingen aantal, ook in zijn structuur mani festeert zich de achterstand van de H.B.S., mede doordat het accent nl. sterk valt op de A-richting, welke weinig maatschappelijke mogelijkheden biedt. Een ander verschil tussen het katholieke en niet-katholieke V.H. M.O. is de verhouding tussen jongens- en meisjes-leerlingen. Bij alle richtingen overtreft het aantal jongens dat der meisjes aanzien lijk; bij het r.-k. middelbare onder wijs treedt deze tendenz nog sterker naar voren. Het komt de samen stellers van het rapport voor, dat het geringe aantal vrouwelijke katholieke V.H.M.O.-leerlingen sa menhangt met de intellectuele achterstand van het katholieke volksdeel. Het bezoek van meisjes aan r.-k. V.H.MO.-scholen dient dan ook te worden gestimuleerd. H.B.S. in Venray? Wil, aldus het KASKI, de intel lectuele ontplooiïngskracht van het katholieke volksdeel in ons land optimistisch tegemoet gezien kun nen worden, dan is noodzakelijk dat de achterstand, die er nog is, wordt ingehaald. De door het KASKI „geplande" verdere uitbouw van het katholieke middelbare schoolapparaat omvat de volgende punten: er moeten onmiddellijk negen scholen worden opgericht; aan vier bestaande scholen dienen eveneens direct nieuwe afdelingen te worden toe gevoegd; ten aanzien van vier andere instituten verdient het aan beveling de oprichting van nieuwe afdelingen te overwegen; acht ge bieden moeten op uitbreidings mogelijkheden worden onderzocht, terwijl tenslotte in een viertal streken het volgen van het kathO' lieke V.H.M.O. slechts gestimuleerd behoeft te worden. En met name wordt dan in dit rapport gezegd, dat de gelegen heid tot het volgen van middel baar onderwijs dient te worden uitgebreid door een uitbreiding van het jongensgymnasium met een H.B.S. voor niet-priester studenten. Bij hun overige gebruikelijke maaltijden moeten zij zich beperken en derhalve minder voedsel gebrui ken dan ze gewoon zijn. Allen, die buiten hun woonplaats gebruiken, die door een hotel of restaurant zijn verstrekt, zijn op de betreffende dagen ontslagen van het vasten- en onthoudingsgebod, behalve op as* woeusdag en goede vrijdag. Zij, die zeer zware of ongezonde arbeid verrichten, zijn van de vas ten- en onthoudingsdagen ook ont slagen. Tenslotte vermanen de Bisschop pen alle gelovigen ernstig, om door zelf gekozen verstervingen, door de beoefening van de christe'ijke lief dadigheid, door gebed en andere goede werken, in het bijzonder gedurende de heilige vastentijd aan te vullen, wat door het gebruik maken van de door de kerkelijke overheid ingevoerde verzachtingen en dispensaties aan hun boetedoe ning en versterving ontbreekt. Ook vragen de Bisschoppen in deze vastentijd van alle gelovigen, volgens oud gebruik een bijzondere aalmoes naar ieders vermogen, ter voorziening in de vele caritatieve behoeften van de kerk. Er blijken o.a. door misleidende berichtgeving nogal misverstanden te bestaan over de nieuwe vasten- en onthoudingswet. Hieronder volgt dan een korte samenvatting van deze nieuwe wet: Onthoudings- of vleesloze dagen zijn alle vrijdagen van het jaar. Vastendagen en tevens onthou dings- of vleesloze dagen zijn er slechts 13 dagen in het hele jaar, namelijk: le. alle vrijdagen gedurende vastentijd (de andere dagen niet meer) en ook as-woensdag. 2e. de Quatertemper-vrijdagen door het jaar (woensdag en zater dag dus niet meer.) 3e. de vigiliedagen van Maria ten Hemelopneming en van Kerst mis. Op bovengenoemde dagen mogen de gelovigen vanaf 21 jaar tot 59 jaar slechts eenmaal per dag een volle maaltijd nemen. voorlichting, gebruik maken van deze deskundige en goedgeleide instelling van onze gezamelijke Standsorganisatie's, hetgeen voor betrokkenen toch een groot belang is. Het is mij uiteraard onbekend of de meerderheid van mijn lezers uit dames bestaat of uit heren. In ieder geval richt ik me tot de mannen en jongemannen. Maar de dames moeten ook doorlezenWant ik zou die mannen willen brengen tot een besluit en het is nu een maal een feit, dat in heel wat gevallen de vrouw het besluit van de man neemt... Welnu, wij hebben verleden zondag de mildere vastenwet ge hoord en we hebben tegen elkaar gezegd: daar is de grootste moei lijkheid voortaan af Maar... zou dat waar zijn V Door de inkrimping der vasten wet mag de boetegeest niet lijden. Er wordt dus méér overgelaten aan ons eigen initiatief. Dat is het. Wie dat vergeer, heeft de Vasten brief niet begrepen. En nu kunnen wij het met elkaar zeker hierover eens worden, dat een mens (man of vrouw zal hier weinig verschil maken) niet gemakkelijk tpt ver sterving overgaat. Daarom heb ik het volgende voorstel voor onze mannenbroeders: In de Vasten valt elk jaar de STILLE OMGANG naar Amster dam. Dat is een daad van Gods verering van alleen-maar-mannen. Het is een soort penitentie, vooral als het klimaat tegenvalt. Je hebt er een stuk van je weekend voor over. En je betaalt (afgezien van het boterhammetje, dat velen mee nemen en consumpties) ongeveer drie rijksdaalders... Is er nu een mooier en mannelijker boete moge lijk dan deelname aan de Omgang Zo moesten onze mannen en jon gens het eens bekijken en dan een besluit nemen. Juist omdat het niet fantastisch is of boeiend, maar boete en stil gebed, juist daarom is het waardevol voor God. Willen de dames zo goed zijn, om een handje te helpen De wel zeer geslaagde Emigratie fora welke het vorig jaar werden gehouden, hebben de Katholieke Limburgse Emigratiestichting doen besluiten tot het organiseren van een nieuwe reeks van dergelijke avonden. Medewerking werd reeds toege zegd door de Emigratie-attache's van Australië, Canada, Amerika en Nieuw Zeeland. Ook de directeur der Landelijke Stichting en pastoor Verhagen uit Canada, welke thans in Nederland vertoeft, zullen van de partij zijn, De heer Jan Maenen, voorzitter van de K.LE.S., houdt een korte inleiding, terwijl er eveneens een of twee films vertoond zullen worden. Daarna zal het forum, waarin eveneens zitting zullen hebben: de Bisschoppelijke Emigra tie-commissaris, de plaatselijke cursusleiders en enkele bestuurs leden en voorlichters van de K.L.E.S door de vragenstellers onder vuur genomen worden. Vragen kunnen zowel schriftelijk als mondeling ingediend en door de Attache's beantwoord worden. De avonden zijn gratis en voor iedereen toegankelijk en worden o.a. gehouden in Venlo, zaal National op donderdag 1 maart, aanvang om half acht namiddag. De bedoeling van deze fora is niet het maken van propaganda voor emigratie, doch voor degenen die toch willen emigreren de legenheid open ie stellen, eerste hands, katholiek verant woorde en objectieve voorlichting. Het blijkt nl. in de practijk dat nog weinigen bij aanmelding en van de Goede Week-Liturgie In de kranten heeft men al kun nen lezen, dat dit jaar een belang rijke hervorming van de Goede Week-liturgie komt. Deze hervor ming is bedoeld om de gelovigen in staat te stellen zoveel mogelijk aan de plechtigheden van de Goede Week te kunnen deelnemen, zodat voor hen Pasen werkelijk het hoogte punt gaat worden van het Kerkelijk Jaar. Het moet niet langer zijn dat men Pasen meent gevierd te hebben als men „zijn Pasen gehouden" heeft, d.w.z. zijn Paasbiecht en Paascom munie heeft gedaan en dat Pasen verder niets op de kous heeft. Neen, Pasen moet weer staan in het teken van de viering van de grootste verlossingsgeheimen van ons Christendom: dat wij n.l. zijn verlost door het lijden de dood en de verrijzenis van onze Heer Jezus Christus. Dat wij daardoor de vrijheid kun nen genieten van de kinderen Gods en dat wij door ons H. Doopsel met Christus mede verrezen zijn tot een nieuw leven en wel een goddelijk leven, dat uitloopt in het eeuwige leven. Om deze verlossingsgeheimen in vereiste gesteltenis werkelijk mee te kunnen vieren, moeten wij in deze Vastentijd weer opnieuw pro beren stelling te nemen tegen het verkeerde en lagere in ons om echt goede mensen trachten te worden. Zo moeten wij de Vastentijd gaan zien, niet alleen als een tijd waarin we lichamelijk moeten vasten (al leen voortaan op de Vrijdagen ver plicht) maar ook als een tijd waar in we ons minder verstrooien en ons in aardse genietingen wat ma tigen om onze geest daardoor meer op God en het goddelijke en op ons eeuwig einddoel te kunnen richten, zodat wij in de laatste week vanaf Palm-Zondag tot en met Pasen zo goed mogelijk kunnen meedoen met de viering van de geheimen van onze verlossing. Juist opdat allen zo goed moge lijk kunnen meedoen aan deze vie ring, is een belangrijke hervorming ingevoerd in de plechtigheden van de Goede Week. Waarin bestaat nu deze hervorming? In het kort komt het hierop neer: 1. Op Palm-Zondag zijn de plech tigheden belangrijk ingekort, o.a. de Palmwijding en het Lijdensver haal, zodat een grotere deelname van de gelovigen aan deze zinvolle plechtigheden verwacht mag wor den. Die deelname zal ook hierin moeten bestaan, dat men zelf zijn gewijd palmtakje komt halen, of tenminste van thuis een palmtakje meebrengt voor de wijding, en dat jong en oud meedoet aan en mee zingt in de palm-processie. 2. Op Witte Donderdag is er een plechtige avond-Mis ('s morgens is er geen H. Mis) met algemene H. Communie van priesters en ge lovigen. 3. De plechtigheden van Goede Vrijdag moeten gevierd worden om 3 uur 's middags of niet later dan 6 uur 's avonds en dan mag men ook te Communie gaan. Een alge mene deelname aan de kruis verering wordt gewenst. 4. Op Paas-Zaterdag is dePaas- Vigllie geen ochtend-plechtigheid meer, maar echt een vigilie of nachtwake, een soort lichtfeest met de algemene hernieuwing van de Doopbeloften als hoogtepunt, ge volgd door de plechtige Nachtmis van Pasen. Het kan ook een avond plechtigheid, maar dan zeker na 8 uur 's avonds. Wil men van deze plechtigheden rijke vruchten voor het christelijk leven oogsten, dan zal over de diepe zin ervan natuurlijk nog het een en ander gezegd moeten worden. De Siberische winter die het land nu al weken in een Poollandschap verandert, dreigt in zijn economi sche gevolgen een miljoenenstrop te worden voor boeren en tuinders, voor het vastgevroren goederenver voer per schip en voor de met moeilijkheden kampende spoor wegen en het busverkeer. De toestand voor boer en tuinder is buitengewoon zorgelijk. Het be drijf ligt stop. In normale omstan digheden is half februari al zaaitijd voor zomergraan en erwten, moet stikstof worden gestrooid wil men de kunstweide vroeg maaien, wor den te beweiden graslandpercelen met kali bewerkt en moesten al tal van voorjaarswerkzaamheden achter de ploeg zijn. Nu pas kan de land- en tuinbouwgrönd bewerkt worden als de grond voldoende is opgedroogd. Hoe lang duurt de felle vorst nog? Wat brengt de dooi voor gevolgen mee? Vragen, waar de boer zich ernstig ongerust over maakt nu hij al een kleine maand op zijn werkzaam heden achter ligt. Op de Venlose Veiling liep de aanvoer met een kwart terug Deskundige boeren nemen aan, dat de wintertarwe en het winter graan voor tweederde deel op het land bevroren is. De rogge is er beter afgekomen. „Aardappelhutten" en aardappel kuilen met consumptieaardappelen moeten al bijzonder goed gedekt zijn geweest voor de plotseling in vallende poolkou, willen ze niet door de vorst zijn „geraakt". Ge stoomd kunnen ze alleen nog voor veevoer gebruikt worden. Niet vries- vrij opgeslagen bieten en kuilvoer zijn gauw bevroren. Het veevoer wordt krap. Met het snel dalende kwik kwa men de tuinders in de moeilijkheden te zitten. Op de grote Venlose Vei ling is de invloed van de vorst oor zaak, dat de aanvoer met eenvierde terugliep. De prei moet uit de steen hard bevroren grond gebikkeld worden. Spruitjes bevroren tot ijs- bolletjes en worden niet meer op veiling aangevoerd. Ook de aanvoer van koolsoorten liep terug. Voor de Venlose veilingklok kwam vorige week een portie witlof, duizend kisten wortelen, 700 kisten knol selderij, 200 kisten boerenkool, 100 kisten savoyekool en 2000 kilo prei. Een beperkte aanvoer, daar het oogsten op de dikbesneeuwde velden uiterst moeilijk en tijdrovend is. De prijzen trokken door de grote vraag en hèt geringe aanbod op. De prijs van witlof sprong omhoog van rond de 40 tot 90 cent. Prei steeg aan zienlijk in prijs en noteerde l,f gulden per kilo op de veiling. Totaal bevroren In de Nederlandse tuinbouwge bieden zijn de winterspinazie, raap stelen en radijs totaal bevroren. De teelt van bospeen in kassen en ander platglas, volwassen selderij, peterselie en jonge andijvie leed zware schade. Na de dooi zal pas blijken welke schade spruitkool, bloemkool, sla en boerenkool, ge leden hebben. Wat de vorst niet vernietigde van de groentenoogst zal straks zeker van minder goede kwaliteit zijn. In de Zuid-Europese groentenge- bieden heeft de bittere koude zwaar huisgehouden onder de vollegronds- tuinbouw. De hele West-Europese groentenmarkt zal tot 1 Mei een schaarse aanvoer beleven. De oude en nieuwe oogst zal sa menvallen en men kan voorspellen dat de voorjaarsgroenten duur zul len worden. Op de binnen- en de buitenlandse markt zal de glastuin bouw straks goede prijzen maken Nu er een schaarse aanvoer van Zuid-Europese groenten te verwach ten is zal het industriegebied rond Luik, het Roergebied met de grote steden, met het Zuidlimburgs mijn- gebied en oostelijk Noord-Brabant zijn inkopen moeten doen bij de Venlose en Noordlimburgse tuinder. Nog in te halen? Kan de boer misschien zijn achter stand nog inhalen met een goed voorjaar met veel droog weer, de bittere koudegolf is een ramp voor de pluimveehouder. In de vries koude kippenhokken van de Noord- Limburgse pluimveehouders liep de eierproduktie met 15 procent terug. Sommige bedrijven noteer den een minder opbrengst van 18 tot 20 percent. Voor de Roermondse Eiermijn betekende dit verleden week een dalende aanvoer van dik een miljoen eieren per dag. Deze week wordt opnieuw een teruggang van de aanvoer met rond de 12 percent geschat. Rekent men deze schade door de vorst om in geld dan komt dit neer op een bedrag van 200.000 gulden per dag. Deze productiedaling zal nog enkele weken voortduren. In gelijke mate liep de export achteruit, die voor 80 percent gericht is op West- Duitsland. In normale omstandig heden wordt rond deze tijd van het jaar met een dalende eier- opbrengst van drie tot vier percent gerekend. Worden de eieren na de winter- legperiode anders rond deze tijd goedkoper, als gevolg van de vorst ging de eierprijs nu stijgen. Grote stroppen De financiële stroppen voor de kuikenbroeders, fokkers en ver meerderaars zullen nog groter zijn. Op veel pluimveebedrijven zijn de hanen buiten functie, doordat de kammen en de lellen bevroren zijn. Welke gevolgen dit heeft op de bevruchting van de broedeieren is nog bij geen benadering te zeggen Ongetwijfeld zal de aflevering van kuikens hierdoor ernstig achterop raken. Niet alleen in het binnenland, maar ook in het buitenland worden jaarlijks miljoenen ééndagskuikens afgezet. Alleen al in het afgelopen jaar werden uit Nederland ruim 13 miljoen broedeieren geëxporteerd. Ofschoon de geleden schade nog niet bekendis heeft dezeNoordpool- winter door zijn vorstschade, boer en tuinder zeer gevoelig getroffen. 0— Dit is een winter! En wat zul len wij nu doen? Vertellen over beroemde of be ruchte warme zomers, die van 1947 bv., of van 1911? Hoe warm het was en hoe ver weg en hoe men toen eitjes kon bakken op de hete cementtegels en trottoirranden? Of dat die zomer van 1947 volgde op de winter '46-'47, waarvan ge zegd werd, dat ze de strengste was sedert meer dan honderd jaar? Is dat niet iets, dat in staat is de burger moed te geven? Overigens, wat is nu een strenge winter? Kan men een winter behandelen als een schooljongen en hem een cijfer geven, een cijfer, waarmee een waardering van zijn prestaties wordt uitgedrukt? De eerste Nederlander, die zich daaraan heeft gewaagd, was een journalist, hoofdredacteur van „Het Nieuws van de Dag" en tegelijk ver dienstelijk astronoom en meteoro loog, dr. C. Easton. Hij heeft de winters vergeleken sinds het jaar 1205, maar zijn histo rische aantekeningen beginnen al veel verder terug, bij het jaar 396 vóór Christus' geboorte zelfs. Titus Livius sprak van die winter, die in Italië streng moet zijn ge weest. Easton plukte daarbij een bonte bloemruiker van zachte win ters met viooltjes rond Kerstmis en rozen in januari, maar ook van strenge en zeer strenge „grote win ters". De eerste van die „grote" winters, die in zijn details goed gedokumen- teerd werd vastgelegd, was de win- 764. Het was extreem koud, de Bosporus vroor dicht en tot aan.de kusten van de Zwarte Zee had men van de kou te lijden. De olijven en vijgebomen vroren dood. Het zaad bevroor in de akkers en er volgde in dat jaar een grote hongersnood, waaraan velen te gronde gingen. Winters, die in oktober of novem ber aanvingen en tot april duurden, zijn geen zeldzaamheid geweest. Wij hebben dit jaar dus wat dat betreft zeker niet te klagen. Die van 860 was zo'n winter. En in de zeer grimmige winter van het jaar 1077 hield de vorst van 1 november tot half april de rivieren in zijn ban geslagen. Een van de beruchtste „grote" winters was die van het jaar 1608. Het was intens koud, zo koud, dat te Parijs in de kerk van Saint- André-des-Arcs op 10 januari de wijn in de kelk bevroor en men het in Londen presteerde om in de eerste week van december vuren aan te leggen op het ijs van de Theems. In 1674 had men een late winter. Hij begon in ons land pas goed in februari, maar toen meteen, zodat op 1 februari de rivieren en de Zuiderzee al waren dichtgevroren. En hij wist het uit te houden. Want op 4 april reed men nog schaats op de Haarlemmermeer, terwijl een dag tevoren er nog zes man over het ijs van Uitdam naar Marken waren gegaan. Men zou zo zeggen, een knap sterk verhaal voor een kronikeur. En toch wist hij er nog sterkere. Hij wil ons namelijk niet onthouden, dat op 7 april de jongens alweer in de Haarlemse vaart zwommen, hoewel er op de 13e bij Medemblik nog altijd schepen door het ijs bezet waren. Dit alles werd overtroffen door de fameuze winter van 1709, die zijn weerga slechts vond in de winters van 1608 en 1830. Ook al zo'n vrij late winter, die zacht was ingezet. Tussen 3 en 5 januari pas begon het fel te vriezen over heel Europa, zodat zelfs de Ebro in Spanje dicht- vroor. Op 8 Maart lag de Maas voor Rotterdam nog vast en op 3 april ontmoette het jacht van de Admi raliteit van Amsterdam nog zoveel ijs tussen Enkhuizen en Stavoren, dat het zijn tocht naar Friesland niet kon voortzetten. De strenge winter van 1880 be gon daarentegen al vroeg en.An november reed men reeds schaatsen. Dat was ook het geval met de be roemde winter van 1890-'91, die 26 november begon en die tot 24 januari duurde. Wat staat ons nu te wachten? Laten wij geen pessimist worden en hopen, dat het zo lang niet zal duren als die schrikkelijke histo rische winter van 1422 toen het in Frankrijk op 17 april nog fel vroor en in ons land na 22 maart nog eens rustig een tweede winter in zette, die tot in mei en juni duurde. Een oude kronikeur vertelt daar van: „Op S t-Pancrasdag, de 12e mei, had het hard ijs gemaakt, dat er een kraai op kon staan. En daar wies loover nog gras, noch koren, noch pruimen en de boomen bloei den niet... Op St-Jansdag, de 24ste juni, zaten de oude vrouwen met groote lollepotten in de kerk en het volk kon haar niet verwarmen, die bij de straten gingen". Neen, dat liever niet. Vrijdag j.l. hield het Dekenaal Soc. Char. Centrum in restaurant „de Burggraaf", haar eerste oriën tatie-avond. Ondanks de koude kon voorzitter Laurensse vele leden begroeten. Dr. Veraart hield op deze avond een inleiding over de Geestelijke Volksgezondheid, waarin hij be toogde, dat het moderne leven en de jachtige tijd grote gevaren met zich brengen voor de geestelijke volksgezondheid, Ook Venray, dat sinds enkele jaren overschakeld van de agra rische maar de industrialisatie-sfeer krijgt daar mede te doen. Daarom is het noodzakelijk, dat de middelen om de geestelijke volksgezond hoog te houden ook worden aangegrepen Als een kmd de kleuterschool verlaat een kleuterschool, welke geen overvolle klassen kent en dan een onderwijs, dat ook is aangepast aan de psyche van de kleuter dan moet het naar de lagere school. We zien dan dat ouders kinderen, die achterblijven en niet meer mee kunnen, toen op die scholen doen blijven, in plaats van een kans te geven op de b.l.o.-school. 2,5 pet der kinderen isschoolachterlijkol debiel en voor hun verdere levensgeluk is het noodzakelijk, dat zij de b.l.o- school bezoeken. Als het kind de lagere school verlaat, ligt de wereld open, maar maar welke kant op. Waarom dan geen gebruik gemaakt van de vele mogelijkheden van de beroepskeuze. Waarom niet meer gebruik gemaakt van de medisch opvoedkundige bureaux. Als het dan later op de fabrieken werkt, dient gezorgd te worden voor een goede geestelijke ondergrond, door onderwijs op de zgn. levens scholen en Mater-Amabilisscholen, terwijl het probleem der vrijetijds besteding en ontspanning de nodige aandacht verdiend. Geestelijke volksgezondheid is een groot goed en men moet gebruik maken van de mogelijkheden die nu reeds en in de toekomst nog meer geboden worden om die gees telijke volksgezondheid ook zo sterk mogelijk te houden en te bewaren. Tot slot van de vergadering wees Deken Loonen nog op de preven tieve taak van het Centrum, terwijl de voorzitter de hoop uitsprak, dat nog vele vrijwilligers zich voor het Centrumwerk zullen melden. Nieuws uit Venray en Omgeving GBOENE KBUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Candidatenlijst der K.V.P. in Limburg De Verkiezingsraad der K.V.P. heeft zaterdag de candidatenlijst voor de kring Maastricht, omvat tende geheel Limburg vastgesteld. De namen der Candida ten voor de groslijststemming luidden als volgt: 1 Prof. Mr C. P. M. Romme; 2 Jos. Maenen; 3 J. Peters; 4 Dr ir. W. J. Droesen; 5 Mr Dr L. G. Kor- tenhorst; 6 drs W. Peters; 7 W. Mulders; 8 H. W. C. Mooman; 9mr A. Baeten; 10 Jhr. mr. G. Ruys de Beerenbrouck; 11 E. Visch; 12 ir. A. Hormsans; 13 H. Dassen; 14 M. Gitmans; 15 H. Jongen; 16 J.Hen driks; 17 dr mr J. Sens; 18 mr F. vd. Kroon; 19 H. Ortmans; 20 mr. dr. J. van Banning; 21 B. Cuyten; 22 H. Waaifoort; 23 L. de Rouw. Zoals bekend kunnen aan de groslijstverkiezingen, alleen deleden der K.V.P. deelnemen. Zij die dus in het bezit zijn van de lidmaat schapskaarten. Voor de kom worden die komende week aangeboden. Soldaten bevroren oren De staatssecretaris van oorlog heeft geantwoord op de vragen, die het communistische Tweede Kamer lid Haken gesteld heeft over ge vallen van bevriezing, die zich zouden hebben voorgedaan bij nach telijke militaire oefeningen in de omgeving van Venray. Deze oefe ningen zijn gehouden door de com mandotroepen, aldus de staats secretaris, maar zij zijn wegens de strenge kou in de middag van 1 februari beëindigd in plaats van op 2 februari, zoals de bedoeling was. Inderdaad hebben zich bij enkele militairen verschijnselen van be vriezing voorgedaan. Geen van deze militairen zal daarvan echter blij vend letsel of hinder ondervinden. Een kapitein kreeg last van be vroren vingers en oren, een korpo raal bevroor het topje van een teen en een luitenant, een adjudant en een sergeant-majoor liepen bevro ren oren op, toen zij van huis naar het kampement fietsten. Nog enkele andere militairen kregen bevroren oren bij de uitoefening van de dienst. Allen zijn poliklinisch behandeld. De heer Haken had ook gevraagd of de minister bereid was opdracht te geven, dat bij strenge kou geen militaire oefenihgen gehouden mo gen worden. Hierop heeft de staats secretaris ontkennend geantwoord.

Peel en Maas | 1956 | | pagina 1