Venrays Vroede Vaderen vergaderden. Ingezonden. Do darfst nor eine liebeo Zaterdag 31 December 1955 No 52 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRb.A VAN DEN MUNCKHOF U/PPli'm hT\ Vr^iTYK? VP'NRêY PINT ftM^TRPKRN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 2S TELEF. 612 GIRO 150652 W HE.ÏköLf AO VyUIv VGivKA? EVIY tl'iïliJ I IvEiIvEillI PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venr*, f 1.48 IsVenray rijp voor een winkel-galerij? Het plan Zuid goedgekeurd. DE VOORZITTER opende deze laatste Raadsvergadering van 1955 met de wens, dat Kerstmis 1955 inderdaad de vrede mocht brengen aan allen. Hij dankte niet alleen de leden van de Raad, maar ook vele instellingen en particulieren, die hem, bij gelegenheid van zijn 60ste verjaardag hun gelukwensen hadden doen toekomen. Toen begon men aan de agenda, waarop als no. 1 stond een inge komen stuk van Ged. Staten, hou dende goedkeuring van het Raads besluit tot overdracht van een 6tal woningen aan de Woningbouwver eniging. Dit stuk werd voor ken nisgeving aangenomen. In de nieuwe Jachtwet staat, dat de legeskosten voor een jachtakte niet meer dan f 10 en voor een bijzondere jachtakte niet meer dan f 3.30 mag bedragen. In de Venrayse legesverordening staat echter, dat ze 50 pet bedraagt van de aan het Rijk verschuldigde rechten. En dat kan meer zijn. Dus kunnen deze twee voorschriften met elkaar in botsing komen en daarom werd voorgesteid genoem de cijfers ook in de verordening op te nemen, wat prompt gebeur de. Wil men stroom krijgen in het rioolgemaal op de S makter weg, dan moet de Gemeente een over eenkomst daarvoor afsluiten met de PLEM. En hiertoe werd nu verlof gevraagd, wat natuurlijk direct werd gegeven. AANKOPEN VAN GROND De voorgestelde grondaankopen, die dienen voor verbreding en ver breding van de Veulense grindweg werden natuurlijk goedgekeurd. Drie stukken grond konden ge kocht worden van L. Cleven te Overloon en J. Sijbers te Venray, voor de aanleg van het stamriool. En ook hiertegen had men geen bezwaar. Alleen Informeerde Dr. VERAART of er nog veel van dergelijke aan kopen moeten worden gedaan. Weth. WINTELS moest dit be vestigen. Links en rechts is men nog aan het onderhandelen. De VOORZITTER wees in dit verband op het vreemde gedrag van sommige grondeigenaren, die menen, dat het hier B. en W. te doen is om een slaatje uit de onderhandelingen te slaan. Niets is minder waar. Dit alles gebeurt ten algemene nutte en hoe langer men de zaak traineert en dat dik wijls om zeer kinderachtige fu tiliteiten des te langer moe ten B. en W. wachten met het opdracht geven voor verder te werken. Hier wordt 't algemeen belang geschaad en wel op een zeer ernstige wijze. Hij zo heel graag zien. dat sommige men sen daar ook eens een beetje meer aan dachten. ODENHOVEN kon dit slechts onderschrijven. Hij meende, dat 't een plicht was voor de mensen de Gemeente te helpen deze werken zo vlug en zo vlot mogelijk tot stand te brengen. Nu staat men voor het geval, dat binnen afzien bare tijd het werk stil komt te liggen en daarmede zijn grote be langen gemoeid. ONDERWIJS De Openbare Leeszaal vroeg een lening te kunnen sluiten van f 12.500 voor 20 jaren, teneinde de eerste inrichting en de benodigde boeken te kunnen betalen. De Raad ging zonder commentaar met toekenning van die lening accoord. De medewerking voor aanschaf fing van nieuw meubilair in de school te Ysselsteyn en de meisjes school In Leunen, werd ook direct gegeven. En de vader, die reductie vroeg voor de reiskosten van zijn kind, naar de Protestants Christe lijke School in Boxmeer, kreeg direct een bijdrage van 50 pet. hierin. UITBREIDINGSPLAN ZUID Indertijd hebben we in dit blad uitvoerig de plannen gepubliceerd, die men had t.a.v. Venray-Zuid. Hoe daar rechts en links van de Leunseweg, straten en wegen waren geprojecteerd, die de behoefte naar woningen en andere gebouwen zou kunnen opvangen, wanneer dat in de toekomst nodig zou zijn. Direct ria die publicatie is men, voor wat betreft het aan de West zijde van de Leunseweg gelegen stuk tot andere gedachten gekomen en daarom heeft men al direct dat stuk laten vervallen. Toen dan ook het plan ter inzage is gelegd, ging dit alleen over het stuk naast en achter de Paterskerk. Tegen dit plan waren een elftal bezwaren ingebracht, welke echter grotendeels gericht zijn, tegen een mogelijke latere onteigening en dus formeel niets met het uitbreidings plan te maken hebben. Die klach ten zouden eerst later ter sprake kunnen komen, wanneer het inder daad over onteigening gaat. Aldus het standpunt van B. en W. in deze kwestie, toen de goedkeuring van het betreffende plan aan de orde kwam. Maar Fr. JANSSEN was het met die redenatie niet eens. Formeel, aldus deze spreker, hebben B. en W. gelijk. Het gaat over het uitbrei dingsplan als zodanig en onteigenen is nog niet aan de orde. Maar zal onherroepelijk aan de orde gaan komen, zo gauw daar gebouwd gaat worden. Dan komen deze klachten even zo vrolijk weer ter tafel en dan is er zeer weinig meer aan te doen. En dan zitten ook de raadsleden met het moeilijke probleem de dan geuitte wensen te vervullen. Waarom deze zaak nu niet be handelt, als misschien met een kleine moeite aan de wensen van verschil lende mensen tegemoetis tekomen? Daarom zou spreker gaarne zien, dat B. en W.ook uitdrukkelijk stel den, wat haar oordeel over deze was. Dan was en de raad bevredigd, die immers ook haar oordeel kon geven en de mensen kunnen dan zelf zien, dat waar mogelijk, inder daad met hun belangen ernstig re kening rekening wordt gehouden. Om verschillende van deze klach ten op voorhand maar te verwerpen als niet terzake dienende, vond spreker niet elegant. Trouwens dan had men ook kans het uitbreidings plan eens beter te bekijken. Ook wat in het verleden naar zijn smaak wel wat te wensen overliet door allerlei omstandigheden. Dr. VERAART had graag gezien, dat de planoloog aanwezig was ge weest om tekst en uitleg te geven, maar kon zich verder met het voor stel van Janssen verenigen. Dit deed ook van Haaren. De VOORZITTER betoogde, dat dit hele plan toch reeds besproken is en dus de leden bekend kan zijn. Dat de planoloog voor deze ver gadering had moeten komen, vond spreker niet nodig, aangezien de correcties minimaal zijn. Hij bleef er bij, dat de ingedien de bezwaren hoofdzakelijk tegen onteigening gingen en dat die kwestie niet aan de orde is. Waar inderdaad bezwaren zijn ingebracht tegen de uitbreiding als zodanig, zijn reeds correcties toegepast. Fr. JANSSEN wees op zijn beurt op de zienswijze van het publiek, dat meent, dat met het uitbrei dingsplan inderdaad de laatste kans is gekomen om bezwaren te maken of die bezwaren zich nu richten tegen een bepaalde rooilijn of weg of dat die gaan tegen het verlies van een stuk grond in de toe komst, blijft in zich hetzelfde. Daarom wenste hij alsnog ook die bezwaren te behandelen, opdat dan tevens openbaar gemaakt werd, hoe de stukken liggen. Dr. VERAART wees er op, dat dergelijke plannen altijd spanning teweeg brengen. Spanning tussen het particulier en algemeen belang. Nu is het de kunst om aan het al gemeen belang tegemoet te komen zonder dat van particulieren te schaden. Dat kan als ruime maat staven worden aangelegd en voor een behoorlijke honorering van 't offer van de particulier gezorgd wordt. Dit principieele standpunt zal men op voorhand moeten in nemen. De VOORZITTER wees 't ruime standpunt, dat in deze Inderdaad ook door de Gemeente ingenomen wordt. Een derde onpartijdige in stantie beslist, welke schadelops- stelling ^en particulier krijgt bij eventuele onteigening van zijn ei gendom, waarbij met alle factoren rekening wordt gehouden. Boven dien krijgt de eigenaar dat gedeel te van de grond, wat niet nodig is, terug. Hij blijft daar eigen baas over. N Dit laatste noemde F.JANSSEN gevaarlijk. Op de eerste plaats blijft er gewoonlijk weinig over en op de tweede plaats is er een boer niet mee gebaat, dat hij een stuk akkerland terug krijgt, hier of daar achter en tussen een stel huizen. Om een einde aan het verhaal te krijgen, besloot men dan maar de kaarten op de tafel te gooien en de verschillende bezwaren te be handelen. B. en W. zouden hun standpunt dan ook nog naar voren kunnen brengen. H. Poels, Langstraat, was no. 1, die bezwaar maakte tegen 't ver lies van een tweetal percelen tuin- bouwgrond. Aangezien hij in zijn brief zelf reeds aandrong op een behoorlijke schadeloosstelling, blij kt al, dat hij tegen eventuele grond- afstand weinig bezwaar heeft. Fr. Stevens, Oude Oostrumseweg, wordt drie percelen kwijt en moet andere grond hebben, wil hij zijn boerenbedrijf in stand kunnen hou den. De VOORZITTER wees op het geval van Osch en zei hier eenzelf de oplossing voor te stellen, wan neer deze kwestie later aan de orde zou komen. Jos. Tacken, Wilhelminastraat, wordt een perceel kwijt, waar hij o.a. de aardappelen teelt voor zijn patates friteskraam. Ook hem zal schadeloosstelling gegeven worden. De Broeders van Liefde worden 5 percelen kwijt en wensen daar voor in de omgeving van hun in richting andere grond terug. De VOORZITTER zeide, dat B. en W. de noodzaak zouden onderzoe ken, wanneer het tot onteigenen kwam en dan ofwel zouden ruilen, ofwel schadeloos zouden stellen. Fr. JANSSEN vond dat toch wel vaag, maar de VOORZITTER wees er op, dat de onteigeningskwestie nog steeds niet aan de orde is en misschien de eerste 10 jaren ook niet aan de orde komt, Men kan nu toch al moeilijk gronden toe gaan wijzen, terwijl men niet weet hoe de zaak zich ontwikkelen zal en of er inderdaad die noodzaak is, die hier naar voren wordt gebracht. DR. VERAART kon die redenatie billijken. Mettertijd zal inderdaad onderzocht dienen te worden of al die klachten over belangen inder daad gaan over vitale belangen of dat het maar ondergeschikte zijn. A. v. Bracht, Oude Oostrumse- vroeg om hem zijn tuin te laten houden en aangezien dit mogelijk is, is dus deze kwestie ook al weer opgelost. H. v.d. Munckhof, die 2 percelen in dit plan heeft liggen, klaagde, dat zijn bedrijf te klein werd bij onteigening. Als dat inderdaad zo is, aldus de VOORZITTER, zal ter zijner tijd een compensatie gezocht worden. P. v. Aarssen Paterstraat heeft daar een perceel in liggen en zou dat ook graag houden, voor als hij er zelf wil bouwen. Aangezien hij dat kan dus^ was deze zaak ook rond. De erven Spee kwamen met het bezwaar dat hun bedrijf bij weder oprichting onmogelijk kon worden uitgeoefend. Aan dit bezwaar is men tegemoet gekomen door de geplande weg over dit stuk te laten vervallen, waardoor ook aan het bezwaarschrift van Emonts Oude Oostrumseweg is tegemoet geko men. Slits, Kempweg ook met een perceel zal tegemoet gekomen worden vla de schaderegeling en dan waren er tenslotte de Paters Franciscanen, die bezwaar hadden tegen de bouwvoorschriften i.v.m. het slot. Aan dat bezwaar is tege moet gekomen en de hoge muur kan dus gehandhaafd blijven. Ook werd bezwaar gemaakt tegen de aanleg van een fietspad langs de kerk, waar o.a. ook de rooilijn ver schoven wordt, maar dit bezwaar werd ongegrond verklaard, omdat het fietspad wel nooit tot voor de kerk zal lopen en bovendien de Smartenhof gehandhaafd blijft. De te brede geplande groenstrook aan de andere zijde van het kloos ter werd tot normale proporties teruggebracht, waardoor ook dat bezwaar is weggenomen. Zo had de Raad dus het com mentaar van B. en W. óver de be zwaarschriften aanhoord en kon zich met de verschillende op- en aanmerkingen verenigen. Toen stond de goedkeuring van dit plan niets meer in de weg. M.I.R. EN GEMEENTE Vooraleer men aan aan de rond vraag begon maakte de BRUYN B. en W. er op attent, dat de Mijn Industie Raad een nieuwe kinder bijslagregeling ontworpen heeft, die belangrijk beter is voor grotere gezinnen dan de bestaande. Spreker toonde dat met cijfers aan. Hij stelde de vraag of B. en W. eens een onderzoek in wilde stellen of dezelfde maatregelen ook in Venray voor de gemeentearbeiders konden worden getroffen. Dit on derzoek werd toegezegd. SOCIOLOGISCH ONDERZOEK De heer v.d. STERREN was ver ontrust geworden door de artikelen in ons blad over het sociologisch onderzoek hier ter plaatse, dat te veel de landbouw zou bekijken, en weinig of geen acht zou slaan op de belangen van andere groeperin gen. Is dit juist of niet. De VOORZITTER meende van niet. Indertijd heeft G.S. een der gelijk onderzoek voor Venray alleen geweigerd, maar is er wel mee accoord gegaan, dat door de agra rische commissie een dergelijk on derzoek zou worden ingesteld in Venray, Horst en Sevenum. Men kan een dergelijk onderzoek moeilijk alleen betrekking doen hebben op het agrarische gedeelte, alles moet in zijn geheel bekeken worden. Trouwens de deelrappor ten zullen daarvan ook wel blijk geven. VERHEUGEN vroeg, waar die dan toch bleven, daar ze al lang waren toegezegd, maar de Voor zitter wees er op, dat het KASKI de handen meer dan vol heeft en moeilijk allen tegelijk kan bedienen. Toch verwacht hij binnenkort enkele rapporten en dan kan de Raad zelf oordelen. v.d. STERREN vroeg, hoe het stond met de woningbouw op de Heide en Oirlo. De laatste verga dering is wel verteld, dat die wo ningen worden onderbesteed, maar tot heden is daarvan nog niets te recht gekomen. De VOORZITTER wist daar niets van. Men had hem dat indertijd zo meegedeeld, waarop Verheugen aandrong, de aannemer of Ons Limburg eens wat harder aan te pakken in deze kwestie, want ook op de kerkdorpen is de nood groot. ACHTER... Dr VERAART had de nieuwe ziekenauto bewonderd en was vol over afwerking en interieur. Dan verzocht hij om bij tijd en wijle op de hoogte te worden ge houden van het aantal woningzoe kenden. Wethouder VAN BOVEN beloof de dat niet alleen, maar stelde in de eerstkomende vergadering een gedegen overzicht in het vooruit zicht. Dan vroeg Dr VERAART, hoe het stond met de kleuter- en meis jesschool. Daarop wist de VOORZITTER weinig nieuws te vertellen. Destuk ken zijn bij de betreffende instan ties. Dr. VERAART meende, dat het goed was, gezien de ministeriële beperkingen die links en rechts worden oggelegd op het gebied van openbare werken, met het doel die voor slechtere tijden te bewaren, dat het toch wel zijn nut kan heb ben, Den Haag er op te wijzen, dat zekere gebieden in ons vaderland nog altijd een relatieve achterstand hebben in sommige opzichten, en dat deze gebieden achter blijven, indien geen maatregelen getroffen worden om die achterstand in te halen. Het zou goed zijn Den Haag er op te wijzen, dat o.a. ook Ven ray tot dergelijke gebieden kan[ge- rekend worden. De VOORZITTER beloofde, dat gezichtspunt nog eens onder de aandacht te zullen brengen. VeldstraatWinkelstraat? VAN HAAREN had bij de be grotingsbehandeling bezwaar ge maakt tegen de bedoelde uitbrei ding van het Gemeentehuis. Niet omdat die noodzakelijk zou zijn, maar omdat die gepland was aan de Julianasingel en Veldstraat. Z.i. moest dat juist een winkelhoek worden. Toch zouden belde te combineren zijn, men de eerste etage winkels zou maken, b.v. in galerij en boven de kantoren van het gemeentehuis. Hij had vorige vergadering B. en W. uitgenodigd, dit eens te bekijken en eens te zien of hiervoor geen oplossing te vinden was. Nu kwam hij daarop terug. Hij was feitelijk geschrokken door het feit, dat de Voorzitter tegen dit plan de nodige bedenkingen had, ook al omdat het wederopbouwplan veranderd moest worden, Maar dat mocht z^i. toch geen bezwaar zijn om een en ander eens nader te bekijken. Het wederopbouwplan is al eens meer gewijzigd en dat zal ongetwijfeld ook nog wel eens een keer meer gedaan worden. Dat hebben we gezien aan de gymna stiekzaal, die daar helemaal niet zou komen liggen, maar nu toch in de Veldstraat komt. ..Juist daarom", zei de VOOR ZITTER. We hebben de Veldstraat nu gereserveerd, aan de ene kant de gymnastiekzaal en het nieuwe patronaat wat gebouwd wordt en aan de andere kant de uitbreiding van het gemeentehuis. Dat nu alle maal te gaan veranderen valt niet mee, temeer waar nu eenmaal centralisatie van gemeentediensten nodig is. VAN HAAREN kan daar allemaal inkomen, maar vroeg zich af of een bestudering van zijn voorstel het andere niet even goed terecht doet komen. Bovendien ligt de gymnastiekzaal daar niet bepaald mooi en van een patronaat horen we nu voor het eerst. Spreker meende, dat winkels daar belang rijker zijn dan deze zalen, die best ergens anders kunnen liggen. De VOORZITTER wees er op, dat de Raad indertijd al besloten heeft, om de gymnastiekzaal daar te bouwen. VERHEUGEN merkte dan op, dat de Raad intussen toch ook van mening kan en mag veranderen en dat het voorstel van v. Haaren toch het bestuderen waard is. Dr. VERAART merkte op, dat aan dit voorstel verschillende facet ten zitten. Zo zou hij eens willen weten, wat de middenstand nu zelf denkt van een dergelijk plan, dat dus inhoudt, dat daar winkels ge bouwd worden, zonder woning. Die eisen aan de ene kant natuurlijk heel wat minder investering, maar van de andere kant moet men el ders wonen. Dan is er de planolo gie. Z.i. kon moeilijker een mooier punt gezocht worden voor winkels dan juist in deze hoek. Wat de gymnastiekzaal betreft, zowel de planoloog als de wederopbouw was er pertinent tegen en deze zou z.i. ook best elders geplaatst kunnen worden. Hij is in ieder geval voor een grondig onderzoek van deze kwes tie op zijn verschillende facetten en zou er zelfs voor voelen hier een prijsvraag vooruit te schrijven bij de heren architecten. Fr. JANSSEN moest toegeven, dat de uitbreiding onzer gemeenie groter vlucht heeft genomen, dan bij de goedkeuring van het plan indertijd wel was gedacht. Het merkwaardige feit doet zich ver volgens voor, dat van de kom af, of liever van de Grotestraat af, er maar weinig nieuwe winkels wor den gevestigd, omdat men nu een maal naar dat winkelcentrum wil. Dat kan niet, dus daar moet uit breiding voorkomen. En inderdaad zal z.i. de voorgestelde uitbreiding in een behoefte voorzien. Een onderzoek naar de belang stelling van middenstandszijde wil hij gaarne instellen. Wat het gymnastieklokaal betreft, ook hij is van mening dat daarvoor elders op korte termijn zeker zulk een geschikte plaats voor te vin den is. En wat het patronaat be treft, is het voor het eerst dat we van die plannen horen. Ook daar voor zijn geschiktere plaatsen aan te wijzen. Een bestudering van dit plan lijkt hem dan ook zeer juist. ODENHOVEN meende ook dat de verandering van het wederop bouwplan wel wat te zwaar geno men wordt. De BRUYN had reeds in de vo rige vergadering zijn bezwaren ken baar gemaakt. Volgens hem neemt de gemeente met een dergelijk ob ject groot financieel risico. Toen indertijd de gymnastiekzaal bij de huishoudschool gebouwd zou worden heeft de Raad: neen gezegd, want hij moest dichterbij de kom. Nu is hij dichterbij de kom, nu moeten er winkels komen Als het inderdaad zo gemakkelijk is om het wederopbouwplan te veranderen, dan begreep spreker niet waarom het zo lang duurde voordat die to neelzaal gebouwd kon worden. De VOORZITTER wees er in zijn antwoord op dat men wel moest bedenken, dat een en ander zo eenvoudig niet is. Of de Veldstraat een aardige winkelstraat zal zijn, betwijfelt hij, gezien de nauwe door gang vanaf de Grotestraat en de huizenklokken, die daar liggen. Bovendien is als winkelcentrum geprojecteerd de Grotestraat, Pa terstraat en Schoolstraat en vooral in de laatste twee is nog ruimte genoeg. Als er dus inderdaad grote behoefte aan winkels was, dan zou men daar' nog terecht kunnen. Bovendien ligt er nog immer het plan wat Fr. Janssen indertijd heeft voorgesteld, n.l. om in het Schoutenstraatje een galerij te maken. Maar daar schijnt weinig belangstelling voor te bestaan. Toch wil hij een en ander eens deskundig advies vragen. Als daar naast de middenstand haar stand punt bepaalt, is hij niet ongenegen om alsnog dit project eens nader te overwegen. Daar hield de Raad het dan maar op en ging op verzoek van FR. JANSSEN, in geheime vergadering over. MELK TE VROEG Iedere morgen opnieuw worden de bewoners van de Kruisstraat gedwongen vóór 7 uur op te zijn, willen ze de melk van de melkboer kunnen betrekken, die dan al op pad is en zelfs al voor die tijd de Antoniusstraat heeft bewerkt en gewekt. Blijft men in bed, dan geen melk, of in het dorp halen. Nu kan men wel zeggen, dat 7 uur ook een mooie tijd is om op te staan, maar er zijn ook oudere mensen, die nog wel eens een uur willen doorslapen, maar voor wie dit onmogelijk wordt gemaakt. Is er nu werkelijk geen andere regeling te maken, die de melkboer op een meer geschikte tijd in die wijk doet verschijnen en waarbij ook de melkboer het wat gemakke lijker krijgt Misschien dat het nieuwe jaar ook een nieuwe regeling hiervoor kan brengen. Dat is de wens van verschillende bewoners van de Kruisstraat. DUIVEN-SPORT Op de gewestelijke tentoonstel ling gehouden van 19 tot en met 26 December 1955 behaalde de heer N. van Dommelen de 2de prijs in de B-klasse afdeling zang. Belde prijzen werden behaald met vogels van eigen kweek. Dit is een mooi succes voor de kanarie-ver eniging de Huisvriend" te Venray. De heer van Dommelen slaagde voor het examen keurmeester in de afdeling kleurkanaries, hetwelk in Maastricht plaats vond. X. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Bekendmaking De burgemeester der gemeente Venray, brengt hierbij ter openbare kennis, dat van 2 januari 1956 af gedurende een termijn van veertien dagen ter gemeentesecretarie voor eenieder ter inzage is neergelegd door de raad dier gemeente in zijn vergadering van 27 december 1955 vastgestelde uitbreidingsplan in on derdelen voor het gebied, gelegen ten zuiden van de Oude Oostrumse weg en het Kwezelspad en ten oosten van de Leunseweg met be bouwingsvoorschriften voor dat ge bied en dat belanghebbenden, die zich destijds met bezwaren tot de raad hebben gewend, binnen zes weken na de bovenbedoelde termijn van ter inzage legging bezwaren tegen het plan kunnen indienen bij gedeputeerde staten van Limburg. Venray, 27 december 1955. Dierenarts De heer J.H.H. van Lipzig slaag de Rijks Universiteit te Utrecht voor het dierenartsexamen. Reeds vroeger is hier eens ge zegd, dat Polyhymnia een zware taak op zich heeft genomen om ieder jaar een operette te brengen. Want het succes van het ene zal weer zwaardere eisen stellen voor het komende jaar. We hebben dat dit jaar kunnen merken. Na de betere enscering, de vlot tere balletten, sprekender tektst, de vollere muziek en de kleurrijker costuraering van het vorig jaar, had men dit jaar alles nog groot ser en beter verwacht. Dan moeten we eerlijk zeggen teleurgesteld te zijn. De zang was goed, de balletten waren aardiger, al hadden we ze gaarne uitgebreider gezien, en de muziek was vlot, maar toch zat er weinig vaart in. De tektst was soms te langdradig, op andere plaatsen weer te log, wat de vaart en het tempo, dat een operette nu eenmaal met zich heeft, soms hin derlijk vertraagde. Dat was jammer juist omdat andere facetten, als costumering, muziek, zang, ballet, zelfs een modeshow het prima deden. We hadden de indruk, dat de tektst teveel is moeten worden aangepast aan het stemmenmate- riaal, wat ter beschikking was. Hetgeen de tektst merkbaar kwaad heeft gedaan. Individueel werd er goed spel getoond en verschillende malen kreeg Polyhymnia terecht een open doekje voor een aardige vondst, die toch blijk geeft van het enthousias me, waarmede deze vereniging ieder jaar haar jaarlijkse opvoering voor bereid en ten uitvoer brengt. En daarom alleen al, is en blijft een bezoek aan deze uitvoering nog al tijd de moeite waard. Want men moet waardering heb ben voor de wijze waarop een en ander is en wordt uitgebeeld en ten tonele gebracht. Maar men zal in de komende jaren, wat de tekst be treft, beter op zijn tellen moeten passen, ondanks het op zich aardige gegeven, dat ook nu voor de nodige verwikkelingen heeft gezorgd. BOEBEN-BAL Voor het eerst in de geschiedenis geloven we dat in Venray op Nieuw jaarsdag bal is. En nog wel op twee plaatsendoor deVastelaovend- klup de Piëlhaas, die schijnbaar traditie wil maken van deze dag, want men heeft promt het boeren- bal naar deze datum verplaatst. Nu hoeven we niet meer te ver tellen wat het boerenbal feitelijk wel is. Dat heeft in de loop van de jaren wel zo'n goede naam gekre gen, dat ieder jaar meer boeren en boerinnekes dat bal met een be zoek vereren. En zo zal het ook op Nieuwjaars dag zijn, wanneer men op één kaartje beide dansgelegenheden kan bezoeken. Het zal er best ge zellig zijn, want er is voor goede muziek gezorgd en zij, die het aar digste als boer en boerin voor de dag komen kunnen ongetwijfeld weer een verrassing mee naar huis nemen. Voor degenen, die dit jaar de eerste keer is gaan kijken, zij ver meld, dat verwacht wordt, dat of de een of andere wijze het boeren- costuum van vroeger jaren in ere wordt hersteld, al zal men er nie mand kwaad om aankijken, als hij alleen maar een kieps heeft be machtigd. De resl komt dan vanzelf.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1