„De slag om Limburg" Verkorting van de werkweek Voorkom de rampen... zorg voor Uw lampen! Poels' Rijwielhandel Klompen Uit „Peel en Maas" DOUWE EGBERTS De kortste Gemeenteraadsvergadering na Jan Arts 50 jaren kerkzanger Franse Mannequins honden Enquête in IE1VRAY Brommers, Het Warenhuis Zaterdag 26 November 1955 No 47 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG li PEEL EN MAAS GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRIjl^E^KWARTAA^f l^r^nlteii Vu»; f 1.45 Juist de komende week zal ook voor U de week zijn, waarin U zich zult beijveren, iedereen waar mede U door familie- of vriend schapsbanden verbonden is, met een kleine attentie te verrassen. Speciaal zullen hierbij uw ge dachten uitgaan naar degene, welke kennelijk iets voor U deden. U zou bij al Uw ijver niet graag iemand vergeten. Hebt U wel eens gedacht, aan de grote geestelijke gaven, welke wel licht ook U ten deel zijn gevallen, door het aanhoudende gebed van de Limburgse slotzusters? Het is letterlijk zó: „voor U achter de tralies" Vader Bisschop maakt U dit jaar speciaal op deze groep attent. Het gaat hier niet om luxeuse cadeaux, het gaat hier om het hoognodige, het onmisbare. Deze week wordt een Nike-actie gehouden en zullen U loten worden aangeboden tegen f 1.per stuk. De collectanten van de kwartjes actie brengen het offer, om huis aan huis deze loten aan te bieden. Ontvang deze ijverige werksters en werkers vriendelijk, zij vragen niets voor zichzelf, doch geven U de gelegenheid een ere-schuld in te boeten. Gaf U vroeger trouw uw kwartje voor de opbouw- en nieuwe kerken, doe er voor één keer nog een gul den boven op. Gaf U niets voor de kerken, haalt dan met een vlot gebaar uw achterstand in. U geeft hiermede de Limburgse Slotzusters een bestaansmogelijk heid. Bovendien zijn er aan deze loten prachtprijzen verbonden, ter wijl de trekking reeds plaats heeft op 15 Dec. a.s. Vergeet de Slotzusters niet. Doet ook U mee, het gaat hier om: „de slag om Limburg." 23 Nov. 1907 Op 19 Nov. vergaderde de ge meenteraad. De begroting sloot met een bedrag van f 39.398.61. De heer Chr. Goumans werd koning van de Schutterij 't Hof. De heer Frans Hoedemaeckers H werd secretaris aan de Fanfare St Cecilia. Bij J. Verheugen kon men kopen: speculaas vanaf 25 ct. per pond, koek Dinant k 30 ct. per pond en heerlijke taai-taai k 25 ct. per pond. 24 Nov. 1906 Het rijwiel van Dr. Struben werd gestolen. Enkele gevallen van diphteritis werden hier geconstateerd. Bij Th. Slits was verkrijgbaar afvalstroo voor f 14 per 1000 kilo. 25 Nov. 1905 Bü Johan Strijbos „de Doorn boom" kon men kopen: soda 2 ct. per pond, vermicelli 10 ct., stijfsel 10 ct., peekoffie 10 ct., blanke rijst 5 ct. en zeep 7 ct. per pond. De Hanze hield een drukbe zochte vergadering. 18 leden meld den zich aan om een cursus in het boekhouden te volgen. Te Oirlo-Castenray overleed de onvergetelijke Ceciiia-broeder G. de Ponti. Hij was 73 jaar oud. Bij de Wed. A. Lemmens aan de Oostrumse weg was puike en blanke tafelhoning te krijgen k 35 ct. per pond, tweede soort k 25 ct. per pond. 30 Nov. 1907 Voor de verbouwing van een woonhuis en het bouwen van een nieuw bovenhuis voor rekening van P. Klaassen aan de Grote Markt, schreven in: Jac. van Dijck voor f 1877, Chr. Wijnhoven voor f 1877, G. Poels voor f 1868 en Piet Spee voor f 1487. De feestdag van St. Oda werd plechtig gevierd. De St. Odakapel werd druk bezocht. Het misbruik van sterkedrank schenken bij begrafenissen werd in een van de buurten afgeschaft. Besprekingen werden gevoerd over de oprichting van een gast huis. BEL OP BIJ BRAND No. 392 De arbeidersorganisaties hebben zich tientallen jaren ingespan nen voor verbetering van de primaire arbeidsvoorwaarden, waarbij de acties voor loonsverhogingen een eerste plaats inna men. Nu er op dit terrein aan vele wensen is tegemoetgekomen, richt men zijn aandacht meer op de aanvullende, de secundaire arbeidsvoorwaarden, waarbij men bijvoorbeeld strijdt voor een hogere vacantietoeslag en voor een verlenging van de vacantie zelf. In het kader van de begeerte naar vacantie en vrije tijd speelt ook de wens om tot een korter werkweek te komen een grote rol. Zullen wij binnen niet al te lange tijd een vijfdaagse werk week kennen, met een werktijd van 45 uur En zal de volgende stap dan zijn een verkorting van de arbeidsduur tot 40 uren per week Men kan de actie van de 45-uren- week koppelen aan de wens naar een werkweek van vijf dagen, men kan ze er evengoed los van zien. In het laatste geval zou men bij voorbeeld elke dag een half uur minder kunnen werken, waarbij men de vrije avonden verlengt, maar evengoed 's zaterdags naar het bedrijf gaat. In het eerste geval werkt men iets langer van maan dag tot en met vrijdag, terwijl men 's zaterdags thuisblijft. Iets wat b.v. onze bouwvakkers reeds op enkele plaatsen kennen. Men kan zonder meer niet zeg gen welke van de beide mogelijk heden voor de industrie het voor deligst is, d.w.z. welke oplossing het geringste productieverlies zal opleveren. In bedrijven, waar zeer zwaar wordt gearbeid, zal het voor deliger zijn telkens tussen een korte periode van hard werken een be trekkelijk lange periode van rust te plaatsen, zodat gedurende de uren waarin gewerkt wordt een maximale prestatie wordt bereikt. Een verdeling van de werkuren over de gehele week wordt dan gevraagd. Speelt de vermoeidheids- factor niet zo'n grote rol, dan zal men bij voorkeur de werkuren achter elkaar willen afwerken en dan valt de zaterdag als arbeids dag uit. Wat denkt de ondernemer? Aan ondernemerszijde vindt men nog weinig voorstanders van de kortere werkweek. Wanneer men bijvoorbeeld in 45 uur naar ver houding niet meer produceert dan voorheen in 48 uur, dan betekent die drie uur verlies een loonsver hoging van pl.m. 7 pet. In werke lijkheid ziet de ondernemer de machines ook 3 uur langer stil staan, zodat zijn kosten nog meer stijgen. Die hogere kosten moeten in de opbrengst van het product terug gewonnen worden, zodat de prijzen gaan stijgen. Stijgende prijzen roepen weer de wens naar hoger lonen in het leven, zodat de infla tiespiraal nieuw leven zou worden ingeblazen. Nu kan men opmerken, dat de slijtage van machines ook geringer zal zijn, wanneer ze drie uur min der worden gebruikt. Dit is niet onmogelijk. De machines gaan dan langer mee en het verlies beperkt zich tot de loonkosten zonder meer. Dit zal zelden het geval zijn. Economische slgtage In de moderne tijd met een zich Belde koplichten van een auto moeten het voor tegemoetkomend verkeer duidelijk zichtbaar blijvend helder wit of helder geel licht uit stralen. Koplichten, die bijv. door een los contact telkens aan- en uitgaan, zijn dus niet toegestaan. Er dient voor gezorgd te worden, dat ze goed gesteld zijn, dus niet bijv. zo, dat de stralenbundels on gelijk gericht zijn. Het doel van de verlichting is niet alleen uw weg te beschijnen, maar ook om voor de tegenligger uw positie te bepalen. Dit is ook de bestemming van de stadslampen, die evenals de kop lantaarns op gelijke hoogte moeten zijn aangebracht en zich op geen grotere afstand binnenwaarts mo gen bevinden dan 40 cm. Zodoende kan de tegenligger zich oriënteren op de breedte van uw auto. Aparte stadslichten zijn niet vereist, als ze in de koplampen zijn aangebracht, mits deze niet meer dan 40 cm. binnenwaarts geplaatst zijn. De maximum hoogte voor de koplampen, gerekend van de grond is 1.25 meter, minimum 40 cm. Voordat een andere instantie er zich mede bemoeien zou: heeft U wel eens nagegaan, of de lantaarns en de gloeilampjes, zoals het offi ciéél gezegd wordt: „voorzien zijn van het door de Minister vastge stelde merk?" En dan tenslotte: „Wilt U voor uw tegenliggers tijdig dimmen?" Met „tijdig" bedoelen we van het ogenblik af, dat de tegenligger in uw stralenbundel komt tot het mo ment, dat hij gepasseerd is. Verbond voor Veilig Verkeer. ontwikkelende techniek zullen de machines veelal sneller door de tijd verouderen dan door slijtage. Ze verouderen door nieuwe vindingen, waarbij men met dezelfde capaci teit meer productie kan verkrijgen of met een geringere capaciteit dezelfde productie. Men duidt dit aan door te zeggen, dat de econo mische slijtage van het productie apparaat sneller verloopt dan de technische slijtage. De economische slijtage kan worden vertraagd door het pro ductie-apparaat ook in te schakelen gedurende de uren waarin dat thans verboden is, dus in de avond en nachturen. In de praktijk betekent dit dus dat het aantal ploegendiensten en nachtdiensten zal moeten worden uitgebreid. De winst hiermee ge maakt door de ondernemer kan uitstijgen boven het aanvankelijke verlies, dat hij door beperking van de werktijd per arbeider heeft ge leden eii hier wordt dan een ge deelte van de gestegen loonkosten mee opgevangen. De schade kan dus gedeeltelijk of geheel door grotere toepassing van continu- arbeid en ploegendiensten worden gecompenseerd. Wat is de beste tgd Een andere vraag, die in dit ver band rijst, heeft betrekking op de meest gunstige arbeidstijd. Kan de arbeider met een werkweek van 48 uur de meeste en beste opbrengst leveren of kan dezelfde prestatie geleverd worden in een geringer aantal uren door bijv. verbeterde productiemethoden Dit vraagstuk is nog onvoldoende onderzocht. In bepaalde bedrijfs takken zou men tot verrassende resultaten kunnen komen, waar door het vraagstuk van de verkorte werkweek dichter bij zijn oplossing zou zijn gebracht. Hoe men het ook bekijkt, men kan niet zonder meer de werktijd gaan beperken, waardoor de productie direct zoveel duurder zou worden zonder dat hier iets tegenover staat. Van de zijde van de vakbonden kan men hulp bieden door de werk nemers er op te wijzen, dat zij aan alle pogingen om tot productie verhoging te geraken, moeten mee werken, waartoe o.m. behoort nieu we wetenschappelijke arbeidsstudies die meestal met wantrouwen en tegenzin werden tegemoetgetreden. De werktijdverkorting kan recht streeks worden gehanteerd als een middel om tot hogere lonen te geraken. Een voorbeeld hiervan vinden we in west-Duitsland. Daar wordt overwerk op ruime schaal toegestaan. In die overuren mag men een veel hoger loon geven, waardoor men tot een abnormaal weekloon kan geraken. Hoe meer men nu de gewone arbeidsuren gaat beperken, hoe meer men in staat is overuren te maken en dus het inkomen te vergroten. Hierbij worden dus gewone uren tot over uren en gebeurt er in de praktijk niets anders dan een toekenning van hogere lonen. In andere landen Het vraagstuk van de verkorte werkweek speelt thans, temidden van een tijdperk van gunstige con junctuur. In tijden van arbeiders- schaarste zal er minder aan kun nen worden toegegeven dan in een periode van arbeidersovervloed. Toch is het frappant te constateren, dat er in andere landen, met name in west-Duitsland, al zoveel toe passingen worden gevonden. Men kan daarbij opmerken, dat de lengte van de werkweek ver schilt al naar gelang de bedrijfstak. Ook gaat het invoeren steeds stap voor stap, waarbij men eerst een enkel uur verkort en daarna meer. Men neemt met verschillende systemen proeven en men bevindt zich thans in een stadium van over gang. Ook in Nederland zal men met de werktijdverkorting zeer voor zichtig te werk moeten gaan. De toepassing past geheel in het kader van de branche-gewijze regeling van lonen en andere arbeidsvoor waarden, waar wij ook in Neder land naar toe moeten. Daarbij zal blijken, dat een kortere werkweek niet alleen stuit op tal van econo mische bezwaren, maar dat ook de maatschappelijke structuur er op verschillende fronten door wordt beïnvloed. Het vraagstuk vereist veel studie en een lage proeftijd. Bij elke album behoren 3 series kleurenfoto's a 75 punten per serie. Eerder verschenen reeds: NAAR DE TROPEN, BALI IN KLEUREN, NAAR DE WEST, AUSTRALIË. CANADA, het nieuwe album van Douwe Egberts, werd op zijn bekende boeiende manier geschreven door PIET BAKKER "CANADA" een gebied, zo groot als Europawaar na Parijs de grootste Frans sprekende stad in de wereld wordt gevondenwaar zowel primi tieve Eskimo's huizen als de moderne techniek hoogtij viert. Vraag dit prachtige album bij Uw winke lier of bij Douwe Egberts, afd. Reclame, Postbus 2076, Utrecht. Prijs f 2.40. De waardepunten voor de interessante kleurenfoto's zijn verpakt bij Spoedeisende vergadering stond op de agenda en ze zal wel spoed eisend zijn geweest. Maar bovenal werd met bekwame spoed door de agenda gewandeld, zodat na een twintig minuten Venray's vroede vaderen alweer op de stoep stonden, terwijl ze als vervroegd St.Nicolaas- cadeautje drie machtige boekwerken mee naar huls brengen. De be groting 1956. Voor dat het zover was had de Raad zonder hoofdelijke stemming het voorstel om een geldlening aan te gaan van anderhalf millioen goedgekeurd. De heer VERAART vroeg zelfs of men overtuigd was, daarmede genoeg te hebben, gezien de moeite, die men langzamerhand weer krijgt om aan geld te komen. De VOORZITTER meende, dat de gemeente via haar relaties ook in de toekomst niet zonder geld zou zitten en dat dit anderhalf millioen voorlopig voldoende was. Deze lening werd aangegaan voor 30 jaren tegen een rente van 37, pet. Ook het andere voorstel om in afwachting van het geld van die lening nog een kasgeldlening te sluiten van een half millioen, werd zonder commentaar goedgekeurd. Geen rondvraag En dan gebeurde het grote won der, dat niemand der raadsleden het woord wenste voor de rond vraag, waarop ijverige ambtenaren maar direct de stapels begrotings- boeken binnenbracht om de heren wat huiswerk mee te geven. De VOORZITTER stelde voor om evenals voorheen ook dit jaar weer een comité-generaal te houden, voordat de begroting behandeld wordt in openbare zitting. De heer VERAART noemde het comité-generaal een testimonium paupertatis en vroeg zich af, waar om de Raad haar inlichtingen, indien ze die nodig zou hebben, niet op een andere manier aan de weet zou komen. Bovendien gaf het een zeker idee van verdoezelen van feiten, van geheimhouding etc. etc., allemaal redenen waarom hij tegen comité-generaal was. Andere leden als de heren Steeghs, Derickx en Wismans vonden dat dit gebruik in ere gehouden moet worden. Dat was een goede ge legenheid om inlichtingen in te winnen en men kon wat men meende te moeten zeggen heel rustig bewaren voor de openbare zitting, waarop de VOORZITTER de knoop doorhakte en voor 1 dec. het comité-generaal vaststelde. Besloten werd, dat op die dag tevens de datum van de openbare zitting zou worden vastgesteld. Hij drong wel aan op wat haast, in verband met een bezoek van een Inspecteur van Binnenlandse Zaken die juist voor deze begroting kwam. De heer VERAART hield niet van dit dringen, hierdoor kwam de raad weer in een scheve positie. Met comité-generaal zou echter dit chapiter nader bekeken worden. Zondag herdacht het kerkkoor van de St Petrus Banden op fees telijke wijze het 50-jarig jubileum, dat Jan Arts vierde als kerkzanger. Zondagmorgen droeg Deken Loo- nen met „gouden kazuifels" een plechtige H. Mis van dankbaarheid op ter intentie van de jubilaris, die met zijn familie de ereplaats had. Na de hoogmis volgde in restau rant „de Burggraaf" een grootse receptie. Hierop sprak o.m. deH.E. Heer Deken, die met parochiegees telijkheid en kerkbestuur, een der eerste was, die zijn gelukwensen aan kwam bieden. Hij wees op de grote verdiensten van deze kerkzanger, die 50 jaren lang zijn ste n en tijd ter beschik king had gesteld van het kerkkoor en dat steeds ook onder moeilijke omstandigheden is blijven doen. Hij was hem met de andere geestelijken daarvoor zeer dankbaar en eiken- telijk. En deze erkentelijkheid had ook het Bisdom en Rome en van daar uit was de mededeling ge komen, dat Jan Arts de onderschei ding Bene Merenti zou ontvangen. Hij wenste hem geluk met deze onderscheiding en hoopte, dat hij nog vele jaren zijn stem zou blijven geven aan het kerkkoor. De Burgemeester was de tweede spreker die Jan Arts gelukwenste met dit jubileum en de onderschei ding. Ook hij prees de trouw van deze zanger, die ook op ander ter rein van het culturele en maat schappelijke leven immer vooraan stond. Venrays Mannenkoor bracht ge lukwensen over bij monde van haar president de heer Tillemans, die bovendien wees op het grote belang van de zangbeoefening voor de zanger zelf en de gemeeenschap waarin hij leeft. Het dameskoor bood ook, even als het mannenkoor, een cadeau aan en ook Venrays Harmonie ont brak niet op het appèl. President, de heer Laurensse, wees op het verdienstelijke werk, wat de jubi laris ook jaren lang heeft gedaan voor Venrays Harmonie. En natuurlijk sprak ook de voor zitter van het kerkkoor, de heer Vermeulen, die Jan Arts ten voor beeld stelde voor alle zangers en speciaal de jongeren door zijn trouw en plichtsbetrachting. Namens het kerkkoor bood hij de jubilaris een electrische klok aan. De verdere dag werd in gezellig samenzijn doorgebracht. Vier beroemde Franse mannequins zullen in de komende week t.m. 4 Dec. a.s. in Venray huis aan huis enquête houden. Ook U zult dan een van de da metjes op bezoek krijgen. Het doel van deze chique vertoning is het stellen van slechts één vraag. Deze vertegenwoordigsters van het land van de haute-couture zul len U persoonlijk deze éne vraag stellen.... een vraag, die van groot gewicht is en die voor U zeer veel kan betekenen, nl.: „Hoe heten Wij Wilt U hierop een spontaan ant woord geven? Wij rekenen er op, dat U er aan zult medewerken om deze enquête te doen slagen. Vul het formulier in, dat U zal worden bezorgd en wacht op de dingen, die komen zullen. Op 5 December, Pakjesavond, zal U dan een van deze chique Franse poppen, door de Kath. Invaliden- bond „St. Liduina", Dekenale afd. Venray, als goede rader van de na men, thuis worden bezorgd. Mochten er meerdere goede naam- raders zijn, dan worden de poppen onder deze verloot. Mocht U er dan toch nog naast zitten, geen nood. U dingt dan nog mee ter verkrij ging van een zeer waardevolle Mu- vero-kook ketel. Helpt dus allen deze enquête te doen slagen. Het bestuur zorgt voor de rest. HYPOTHEKEN op zeer gunstige voorwaarden. Ass.kantoor F. H. Bergmans Zn. Leunseweg 25b Venray Telef. 677 bent U gewapend tegen de koude Laat St. Nicolaas er anders voor zorgen. Hij vindt bij ons een mooie sortering in beenpijpen, regenbroeken (dubbeldoek), wanten met en zonder bontvoering, motormutsen, brillen, oorwarmers, handwarmers Het beste adres met de beste spullen is alle soorten Telefoon 566 Hofstraat 10

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1