Tal# SPORT Sassen hemmen Kerkelijke Diensten prachtige rookstoel met kussens kleinmeubelen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Kinder-vacantiewerk Venray. Film-agenda f 17.50 alle soorten St. Hicólaas-cadeaux Jaarverslag Limb. Groene Kruis St. i\icolaas en Piet Zaterdag 19 November 1955 No 46 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG CUNt-fct-llt V* m PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRft.A VAN DEN MUNCKHOF GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 1S0652 van 20 tot 26 November PAROCHIEKERK VENRAY Priester van de week KAPELAAN VAN LEIPSIG Laatste Zondag na Pinksteren. 6 uur lm. t.e.v. St. Gerardus uit dankbaarheid; 7 uur lm. Jean Cup pen, Alberdina Hendrix en z. Martin; 8 uur lm. Johanna Maria Goumans- Hendrickx; 9 uur kindermis opge dragen v. metaalbewerkersbond St. Eloy en vaandelwijding; 10 uur pl. Hoogmis bij gel. vh. gouden zangers jubileum Jan Arts; na de Hoogmis Te Deum en processie; 3 uur kin derlof; 5 uur verg. christ. moeders; 7 uur Rozenhoedje en Lof. Maandag: feest van Maria Prae- sentatie. 6.45 zielemis v. overleden parochianen; 7.30 lm. Karei Rutten en echtgenote; 7.30 zijalt lm. overl. fam. Schreurs-Peters; 8.15 pl. Hoog mis t.e.v. St. Cecilia; 7 uur zielelof en Rozenhoedje. Dinsdag: H. Cecilia. 6.45 lm. Theo- dor Pouwels, ouders en br. Gerard; 7.30 lm. overl. fam. Rongen-Pingen; 7.30 lm. Ferd. Beerkens, echtgenote en overl. fam.; 8.15 gest. jrd. Petrus Hub. Camps en echtgenote Anna M. vd. Pas (2kl). Woensdag: H. Clemens. 6.45 lm. overl. fam. Wijnhoven-Peters; 7.30 lm. Roelof Drenth; 8.15 best. hoog mis bij 40-jarig huwelijk; 9 uur pl. huwelijksmis v. bruidspaar Rongen- Nellen; -9.30 pl. huwelijksmis voor bruidspaar Linders-Geurts. Donderdag: H. Joannes vh. Kruis 6.45 lm. overl. fam. Verstraelen- van Meijel; 7.30 H. Sacraments hoogmis; 8.15 gest. jrd. Peter Cus- ters en Maria Gertr. vd. Ven (3kl). Vrijdag: H. Catharina. 6.45 lm. overl. fam. Verbeek-Gossens-Draad; 7.30 lm. Carolina Jansen-de Bruijn; 7.30 zijalt. lm. Johan van Meijel en dochters; 8.15 gest. jrd. Maria Gertr. Smits, ouders, broers, zusters (1H) Zaterdag: H. Silvester. 6.45 O.L. Vrouwhoogmis; 7.30 lm. overl. fam. Hendriks-Camps-Wevers; 7.30 zijalt. lm. Piet Pouwels en echtgenote; 8.15 gest. jaard. Z E. Heer Pastoor Amaurie Esser, ouders, broers en zusters (lkl); 7 uur Marialof en Rozenhoedje. VELTUM: Donderdag 7.30leesmis Petronella Nijs-Bistervels. KATECHISMUS: Alle schoolkin deren leren deze week de 17e en 18e les vd. katechismus. RECTORAAT PATERSKERK Laatste Zondag na Pinksteren. H. Missen om 6.30. 7.45 en 10.30; 9 uur Hoogmis; Communiceren be gint achteraan; eerste collecte voor onze kerk, tweede collecte voor bissch. noden; na de Hoogmis zal 't Te Deum gez. worden als lof- en dankgebed aan God bij de sluiting v.h. kerkel. jaar; vanavond 7 uur Lof en Rozenhoedje- A.s. Zondag speciale collecte voor onze nieuwe doopkapel. Dinsdag: H. Cecilia. 6 uur uitst. vh. Allerh.; gez. H. Mis en 'savonds 7.30 Lof t.e.v. H. Antonius; 9.30 gez. huwelijksmis voor bruidspaar Sijbers-Thomassen. Woensdag; H. Clemens, paus- en martelaar. 9 uur gez. jrg. v. Wilh, Lemmen. Vrijdag: H. Catharina, maagd en martelares, 's Avonds 7.30 oef. v.d. H. Kruisweg. Zaterdag: H. Silvester, abt. Van 3uur gel. om te biechten. MIS-INTENTIES Zondag: 6.30 overl. fam. Maas- Sanders en Gertruda van Meijel; 7.45 overl. ouders; 9 uur Johanna van Rooy-Hendriks en zoon Harrie; 10.30 Hendrik Huisman en Marie Pouwels. Maandag: 6 uur overl. moeder; 7 uur Frederica Loonen-de Ponti; 7.30 Gerardus Poels en Anna Wijn hoven; 7.45 Ida Gitzels-Hoffman; 8.30 overl. vader. Dinsdag: 6 uur fam. Drabbel-van Veghel; 7 uur overl. fam. v. Meijel; 7.30 Peter Hendrix en dochter Theo dora; 9.30 huwelijkemis v. bruidsp. Sijbers-Thomassen. Woensdag: 6.30 overl. fam. Van Meijel; 7 uur overl. fam. Linders- Spee; 7.30 Wilhelmus Rumen-van Houdt; 7.45 José Kremer-Vullinghs; 9 uur gez. jrg. Wilhelmus Lemmen. Donderdag: 7 uur overl. Paules; 7.45 Ida Gitzels-Hoffman; 8.30 vd, gelovige zielen. Vrijdag: 6 uur overl. fam. Rongen- vd. Heuvel; 7 uur overl. fam. van Meijel; 8 30 t.e.v. de H. Maagd en St. Jozef. Zaterdag: 6 uur overl. fam. Ron- gen-vd. Heuvel; 7.30 vader en moeder Spee en zoon Valerianus; 7.45 t.e.v. O.L. Vrouw (R). PAROCHIE OIRLO Zondag: Solemniteit v.d. H. Ma- chutus. H. Missen om 7 uur, 8 uur, 8.30 en de pl. Hoogmis met feest preek om 10 uur; na iedere H. Mis verering vd. relikwie en zegening van water en brood; na de Hoogmis Te Deum wegens sluiting vh. kerkel. jaar; 3 uur pl. Lof t.e.v. St. Ma- chutus; geen Maria-congregatie. Maandag: 7.30 lm. t.e.v. St. Ma- chutus; 9 uur best. Hoogmis t.e.v. St. Machutus. Dinsdag: 7.30 lm. t.e.v. St. Ma chutus; 9 uur Hoogmis t.e.v. de H. Cecilia vd. levende, overl. priesters, kerkmeesters en leden. Woensdag: 7.30 maandst. Peter Jos. de Mulder. Donderdag: 7.30 best. jrg. Carolina en Bernardina de Ponti. Vrijdag: 7.30 gest. jaarg. Anna Baeten en Jan Teeuws. Zaterdag: 7.30 best. jrg. Francisca Siemens. Zaterdagavond Marialof om 7 uur. Biechtgelegenheid van 57 uur. A.s. Zondag, eerste Zondag v.d. Advent, v. 't Lof Maria-congregatie. PAROCHIE OOSTRDM 25e en laatste Zondag na Pink steren; 7 u. H. Communie; 7 30 en 10 u. de beide H. Missen; 3 uur kruisweg en lof. Maandag: 7.30 pl. Caecilia-mis voor de harmonie. Dinsdag: 7.30 best. zm v. overl. fam. RüttenVervuurt. Woensdag: 7.30 pl. Caecilia-mis voor het koor. Donderdag: 7.30 gest. gez. jaarg. voor Jan Hendriks. Vrijdag: 7.30 best. gez. H. Mis voor vr. Valckx. Zaterdag: 7.30 best. zm voor vr. Verhaag; 9.30 pl. huwelijk en H. Mis v. h. bruidspaar RüttenVervuurt; 7.30 Marialof. PAROCHIE LEUNEN 25ste en laatste zondag na Pink steren. Laatste zondag v.h. kerkel. jaar. 7 uur H. Mis vd. vrouw van Albert v. Hees; 8.30 H. Mis voor Peter Willemse; 10.15 Hoogmis van dank t.e.v. de Allerh. Drieëenheid; na de Hoogmis Te Deum; 3 uur Lof; 3.30 H. Familie der vrouwen met Kruiswegoefening v.d. overl leden. Maandag: 7 uur H. Mis vd. overl. fam. Vorstermans-vd. Munckhof; 7.30 Sol. gest. jrg. Jacobus Peters en familie. Dinsdag: feest vd. H. Cecilia, pa trones vd. kerkmuziek en zang. 7 uur Sol. gest. jrg. Joh. Meijers en echtgenote; 7.30 Hoogmis t.e.v. de H. Cecilia vd. levende en overl. leden v. kerkbest. en kerkel. zangk. Woensdag: 7 uur H.Mis vd. overl, fam. Reintjes en vd. Riet; 7.30 Sol, gest. jrg. Mathijs Goemans. Donderdag: 7 uur H. Mis voor Johanna Claessens-Gussen; 7.30 gez. jrg. v. Catharina Verheijen-Vullings 's avonds 7,30 godsdienstcursus voor 18-jarigen. Vrijdag: feest vd. H. Catharina, patrones van onze kerk. 7 uur H. Mis vd. levende en overl. leden vd. Boerinnenbond; 7.30 geen H. Mis; 9 uur Hoogmis t.e.v. de H. Catharina vd. levende en overl. leden van de fanfare St. Catharina. Zaterdag: 7 uur H.Mis; 7.30 geen H. Mis; 9 uur huwelijkshoogmis vh. bruidsp. Rongen-Swinkels; biechten van 56.30; 7 uur Lof t.e.v. O.L. Vrouw. A.s. Zondag begint de Advent, voorbereiding op het Kerstfeest, tevens Solèmniteit vh. feest vd. H. Catharina. Speldjes verkoop ten bate van de Oost-vluchtelingen. Tevens wordt een sleutelactie gehouden voor datzelfde doel d.d. schooljeugd. De feestverg. vd. Boerinnenbond is uitgesteld tot woensdag 30 nov. PAROCHIE YSSELSTEYN 25e Zondag na Pinksteren en laatste v.h. Kerkelijk jaar; 6.30 lm; 8.15 lm vd. gevallenen in de oorlog best. d. het Thuisfront; 9.15 kindermis; 10.15 hoogmis v.d. overl. familie ClaessensHendriks; na de hoog mis Te Deum om God te danken voor de weldaden in het afgelopen jaar ontvangen; 2 uur lof. Maandag: 7.30 gez. jrg. v. Johan nes Peters en Egberdina v. Asten; 8.10 lm v. fam. WillemseVos. Dinsdag: 7.30 gez. zieled. v. Maria Wilmse en Catharina Geurts; 8.10 lm v. overl fam. Verhalle. Woensdag: 7.30 gez. jgt v. Theo dora WinnenHoltermans; 8.10 lm t.e.v. O.L.Vr. v. fam Vergeldt-S meets Donderdag: 7.30 maandd. v.Maria NijssenBillekens; 8.10 lm uit dank baarheid v. fam. v. DijckJanssen. Vrijdag: 7.30 lm v. Anna Janssen- Smeets; 8.10 lm v. overl. familie Janssenv. Lipzig. Zaterdag: 7.30 lm v. overl. fam. VollenbergArts; 8.10 lm v. Emilia Smeets en Gerard Smeets; 5 uur Marialof. RECTORAAT SMAKT 25e en laatste Zondag na Pink steren. 6.30 lm. v. Mart. Bonantsen echtgenote; 7.30 lm. v. Johannes Schrader en overl. ouders; 10 uur Hoogmis v. onze weldoeners en hun int. Na de hoogmis Te Deum uit dank voor de verkregen gunsten in het afgelopen kerkelijk jaar. 3 uur Lof en oefening t.e.v. St. Jozef. Maandag: 6.30 lm. v. Theodora Janssen-Vermeulen; 7.30 lm. voor de meest verl. zielen. Dinsdag: 6.30 lm. v. overl. fam. Versteegen-Kuypers; 7.30 lm. voor overl. fam. Kersten-Rijk. Woensdag: 6.30 lm. t.e.v. St Jozef voor 'n zalige dood; 7.30 lm. t.e.v. S t. Jozef uit dankbaarheid'savonds 7.30 Maria-congregatie vd. meisjes. Donderdag: 6.30 lm. v. Jacobus Janssen en A. M. Pauwels; 7.30 lm. t.z.int.; 9.30 gez. H. Mis vd. overl. leden van ons zangkoor. Vrijdag: 6.30 lm. v. overl. fam. Kersten-Geurts; 7.30 lm. v. overl. ouders. Zaterdag: 6.30 lm. t.e.v. O.L. Vr. en St. Jozef; 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L. Vrouw v.d. berg Carmel; van 57.30 biechtgel.; 7^30 Marialof. PAROCHIE CASTENRAY Zondag: 25e en laatste Zondag na Pinksteren, 10 u. Hoogmis v.d. parochie, Votiefmis t.e.v. H. Drie vuldigheid tot dankzegging. Daarna Te Deum en prosessie in de Kerk. 2.30 u. Kruiswegoefening v.d. zielen in het vagevuur en Lof. Maandag: Feest v. O.L. Vr. Op dracht, 7.30 u. Gest. gez. jrd. v. Martinus Philipsen. Dinsdag: 7.30 Gez. H. Mis v.d. overl. fam. Peeters-Goemans-Mar- tens. Woensdag: 7.30 Gest. gez. jrd. v. Peter Joannes Strijbos. 9 u. Hoog mis t.e.v. H. Cecilia, Patrones v.d. Kerkelijke zang t.e.v.h. Kerkelijk Zangkoor. Donderdag: 7.30 u. Gez. H. Mis v. overl. fam. Philipsen-Hoeymakers Vrijdag: 7 u. Gez. jrd. Johanna Heyligers v.d. Pasch. Zaterdag: 7.30 u. Gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. v. Alt. Bijst. tot int. van hen die hiervoor offerden. Van 6—7 u. gel. tot biechten. 7 u. Lof en Ro zenhoedje. a.s. Zondag le Zondag v.d. Advent. RECTORAAT HEIDE Zondag: laatste Zondag v.h. Ker kelijk jaar; 9 u. H. Communie; 10 uur hoogmis voor een bijz. int.; waarna H. Familie voor alle vaders en mannen vanaf 30 jaar (Christus overwint meebrengen); 2.30 lof. Maandag: O.L.Vrouw Presentatie; 7.30 voor de intenties der jeugd. Dinsdag: H. Caecilia; 7.30 hoog mis voor de leden v.h. kerkkoor. Woensdag: 7.30 overl. fam. Ewals Fleuren. Donderdag: 7.30 overl. familie DerikxVoesten; 9 u. gez. H. Mis v. overl. fam. RongenNellen. Vrijdag: 7.30 v. Lamb. Pouwels. Zaterdag: 7.30 Petronella Huls manRemie; 5.30 biechten; 7 uur lof voor de gelovige zielen. RECTORAAT VEULEN 25e zondag na Pinksteren. Laatste zondag v.h. kerkel. jaar. 7 uur gel. tot communiceren; 7.30 lm. voor de overl. fam. Houben-Direks; 10 uur Hoogmis t.e.v. de H. Drievuldigheid om God te danken vd. gunsten van Hem in het af gel. kerkel. jaar naar ziel en lichaam ontvangen. Na de Hoogmis uitst., Te Deum, processie en Tantum Ergo. 2.30 kruisweg v. alle overl. vh. Rectoraat. Maandag: 7.30 lm. v. alle overl. vh. Rectoraat. Dinsdag: feest v. St. Cecilia; 7.30 Hoogmis t.e.v. St. Ceciüa tot int. v.h. kerkel. zangkoor. Woensdag: 7.30 lm. v. vr. Cleven, best. vanwege de gezinszorg Gennep Donderdag: 7.30 lm. v. vr. Cremers Vrijdag: 7.30 best. Hoogmis als zeswekendienst v. vrouw Cleven. Zaterdag: 7.30 lm. v. vr. Clephas; biechtgel. van 5.306.30; 7.30 Lof t.e.v. Maria. Kerkpoetsen: Lena Jacobs en An nie Spreeuwenberg. Accoly then: Wim Clephas en Wim Smedts. Katechismus: klas 1 en 2 les 1 tot en met les 6; klas 3 en 4 les 11; klas 5, 6 en 7 les 21 en 22. A.s. Zondag uitsl. maandcollecte voor onze kerk. De laatste maand- collecte heeft opgebracht f 101.33 A.s. Zondag begint de Advent, tijd van voorber. op het kerstfeest. Be reidt u met de kerk voor op de komst van Christus, opdat hij met kerstmis ook in uw hart moge komen. Woont vaker het H. Mis offer bij, ook door de week. Het verslag van het kinder-va cantiewerk is uitgekomen en hier uit blijkt wel, met hoeveel succes niet alleen, maar ook met hoeveel ambitie gewerkt werd. Reeds in Febr. j.l. werd met de voorbereiding van dit werk door 't werkcomité begonnen. Financiële en materiële zorgen waren er vele, maar in April kon den de leiders (7) en leidsters (20) al aan hun werkprogram beginnen. Nadat via gemeentelijke subsidie, speldjesdagen, bijdragen van bedrij ven en particulieren en tenslotte de bijdragen van de jeugd zelf, de kas wat was opgespijkerd, kon het definitieve programma worden op gesteld, kon het materiaal worden opgeknapt en met de leiderscursus begonnen worden. Van 1621 Aug. konden aan 300 jongens en van 2227 Aug. aan 300 meisjes een prettige vacantie be zorgd worden, waarbij gelukkig het weer meewerkte, zodat alles buiten op het speelterrein Vlakwater kon gebeuren. De kinderen gingen ook weer op bezoek naar Geijsteren en kregen dit jaar bovendien een gratis film voorstelling. De belangstelling van de kant der ouders was groot, maar ook uit „vakkringen", kwam er dit jaar bezoek, dat zeer tevreden was over de gang van zaken alhier. Het was September voordat het werkcomité alles aan kant had en men is over het algemeen tevre den. De financiële positie blijft echter zorg baren. Of het komende jaar de kleuter school of de vierde klas er bij ge nomen kan worden, is o.m. door deze financiële handicap vooralsnog een grote vraag! De wereld veroordeelde haar Een Italiaans meisje wordt uit Frankrijk uitgewezen om haar ge drag. Tijdens de treinreis wil ze uit wanhoop zelfmoord plegen, maar wordt hiervan weerhouden door een ingenieur, die haar ook verder wil helpen. Het meisje en de ingenieur, die zelf gehuwd is, raken op elkaar verliefd, maar de moeilijkheden zijn zó groot, dat het meisje besluit haar oude beroep weer op te nemen. Als een vriend van haar broer de man, die haar exploiteerde, neer schiet, komt zij tot andere gedach ten en besluit in een klooster haar rust te gaan terugvinden. De inhoud komt niet boven die van een stuiversroman uit. De sobere behandeling echter en voor al het spel van Alida Valli geven de film enige waarde. Overigens vraagt de film rijpheid van moreel oordeel Boven 18 jaar. De rebellen van San Antone Het verhaal speelt zich af tijdens de burgeroorlog. Carl, een rancher, gaat naar San Antone om voor zijn veetransport een militair geleide te krijgen. Hij raakt verwikkeld in een persoonlijke liefdesaffaire van luitenant Culver en wordt onderweg door de Yankeetroepen gevangen genomen. Als Carl na de oorlog vrijkomt, zoekt hij Culver die in tussen Carls vader heeft vermoord en neemt wraak. Het verhaal bevat verschillende spannende elementen voor de lief hebbers. De wraakgedachten zijn niet al te hinderlijk op de voor grond geplaatst, zodat men de film als amusement kan aanvaarden. Boven 14 jaar. S.V.V.-nieuws De wedstrijd welke het eerste Zondag in Heer verloor, heeft bij de vele supporters een beroerde indruk achtergelaten. Heer was sterker, maar de 1—0- voorsprong van Venray toonde met de rust toch wel aan, dat de par tijen niet veel verschilden. Toen kwam het ongelukkige doelpunt uit een penalty, die o.i. zeker ten on rechte werd gegeven. En daarmede scheen de fut er bij Venray uitge slagen te zijn. Zeker in de voor hoede, die zeer onproductief spel liet zien en vriend en vijand ver baasde met haar gepingel. Het kan morgen proberen tegen Standaard de eer weer eens op te halen. Hoe nodig dit is, doet de standenlijst wel zien. Venray 2 gaat naar Irene 3 en zal goed spel moeten tonen, wil zij de kroon niet van het hoofd laten halen. Venray 3 ging roemloos ten onder tegen Oostrum. Met 31 moesten zij het onderspit delven. Het mag nu proberen om D.I.S. te verslaan, een zware opgave, die echter suc ces, indien van begin tot het einde voor de overwinning wordt ge vochten, niet nitsluit. Het vierde, dat tegen Oostrum een gelijkspel behaalde, mag nog een Zondag van de vermoeienissen uitrusten. M.H.C.V.-nieuws Zondag j.l. speelde M.H.C.V. II tegen het 2de elftal van het Gym nasium I.C. Het was een interes sante wedstrijd, vooral omdat nu eens kon worden nagegaan wat de verschillende nieuwelingen zo al in hun mars hadden. Voor de rust was geen der ploe gen in staat, een overwicht te for ceren. Desondanks werd het 1—0 voor de gastheren. Enigszins tegen de verhoudingen in, want na de rust was Venray haast voortdurend in de meerderheid. De tijd kwam het Gymnasium te hulp toen ieder een voelde, dat er een doelpunt voor Venray in de lucht zat. Zo kwam onder hoogspanning het einde. Voor Zondag a.s. zijn er nog onderhandelingen gaande, zodat op het ogenblik over het programma van a.s. Zondag nu nog niets be kend is. Tafeltennis Ook afgelopen Zondag kon Red- Star geen succes behalen. Het herenteam leed haar eerste nederlaag sedert l1/, jaar en wel met grote cijfers. Met 8—2 gingen ze ten onder tegen Genooi 2. In deze wedstrijd bleek duidelijk 't gebrek aan lichaamsbeheersing als gevolg van 't zeer weinige trainen van de heren. Ook de dames verloren met zeer grote cijfers van Blue-Star I. Hier bij bleek, dat deze 2e klasse dames, Voor 3 x leveren wij U een Eveneens op gemakkelijke betalingsvoorwaarden Tafel- divan- en kapstokkleden in grote verscheidenheid voorradig. Betalingswijze in nader overleg. Kortom een unieke collectie voor zeer aantrekkelijke prijzen bij Woninginrichting Meubelen Stoffeerderij Merseloseweg 10 VENRAY Telefoon 334 In het uitgebreide jaarverslag van het Limburgse Groene Kruis, dat is verschenen komt als vanzelf sprekend de naam Venray verschil lende malen voor. Vooruitlopend op een verslag, dat de afd. Venray zeker nog brengen zal, is het toch wel interressant om, mede met vergelijking met andere plaatsen enkele van de in het verslag ge noemde cijfers naar voren te bren gen. Zo lezen we daarin, dat het leden tal van de Venrayse afdeling in 1954 gestegen is van 2025 leden tot 2081 op 1 Jan. 1955. Wat ledenaantal betreft staat Venray op de 12e plaats, echter onder Blerick. Uit dit verslag blijkt, dat het aantal doodgeborenen 1.76 pet. be draagt in Nederland in 1954. Het Limburgse percentage ligt daar ongeveer mee gelijk. Het percentage baby's, dat binnen een week na de geboorte gestorven is ligt echter belangrijk hoger in het afgelopen jaar. Tegenover een landelijk gemiddelde van 1.26 pet. is het Limburgs gemiddelde 1.52 pet. Ook het percentage baby's, dat binnen een jaar na geboorte is overleden, ligt in Limburg hoger dan in Nederland, de cijfers bedra gen daarvoor resp. 2.75 pet. en 2.11 pet. Dit grote verschil is'ter reeds jaren en wordt slechts langzaam ingelopen. In Venray werden in 1953 458 baby's geboren. Hiervan overleden binnen een jaar 13 baby's ofwel 2.84 pet. In 1954 werden er 466 levend geboren en overleden er 9 binnen een jaar. Het percentage was toen 1.99 pet. Ook deze cijfers liggen dus niet gunstiger als de gemiddelde Limburgse, al is ook hier verbetering te bespeuren. Voor Horst bedragen de percen tages in 1953 en i954 1.9 pet. en 2.71 pet. De districts-kinderarts constateert dan ook in zijn verslag dat links van de Maas de zuigelin gensterfte 1.31 pet. bedraagt tegen in 1953 1.30 pet. Het aantal dood geborenen was in dat district 52 tegenover 57 in 1954. Kraamzorg De kraamzorg werd over geheel Limburg uitgebreider. Tegenover 24773 kraamverzorgingsdagen in 1953, werden er in 1954 29960 dagen verpleging gegeven in Limburg. Vooral in het centrum Horst, waar onder ook Venray valt, is een groei van deze zorg waar te nemen. In 1953 werden daar 2930 verzorgings- dagen geboekt. In 1954 echter 4054. 22 kraamverzorgsters doen in dat district hun goed werk. Van de 892'Limburgse kinderen die in 1954 naar vacantie en kolonie- toch eigenlijk wel te sterk is voor onze dames. Zaterdag a.s. om half 5, speelt het heren-team tegen lijstaanvoerder ONA 3, en hopenlijk komen de heren hier beter voor de dag dan afgelopen Zondag. Na de wedstrijd van de heren spelen de dames om pl.m. half 7 tegen ONA 2, hier ver wachten we toch wel een gelijkspel van. We wensen hen dus veel suc ces toe. huizen werden gestuurd om in een andere omgeving nieuwe krachten op te doen, waren er 4 Venrayse jongens en 2 Venrayse meisjes, die samen 278 verpleegdagen daar heb ben doorgebracht. Zuigelingenbureau Wat het zuigelingenbureau be treft, hiervan kunnen we het beste de cijfers overnemen van dit ver slag. Dan blijkt dat in Venray 50 zittingen werden gehouden. "(De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn die van Ysselsteyn (18). Het totaal aantal nieuw inge schreven kinderen was 330 (54) waardoor het totaal aantal inge schreven kinderen steeg tot 572 (81) Het aantal consulten dat gegeven werd bedroeg in 1954 2701 (424), terwijl 1754 (449) huisbezoeken wer den afgelegd. Schoolartsendienst De schoolarts, die naast Venray ook de gemeente Bergen, Wanssum, Meerlo, Broekhuizen, Gennep en Mook de schooljeugd controleert toont in zijn verslag wel duidelijk aan, hoe belangrijk dit onderzoek is. Van de 2922 kinderen, welke in die gemeenten werden onrerzocht hadden er 1188 geen afwijkingen. Van 1834 kinderen was de alge mene lichamelijke toestand goed, van 1048 matig en van 40 onvol doende. 212 kinderen hadden hoofd onrein, terwijl bovendien 208 andere huidaandoeningen hadden. 637 kin deren hadden een oogafwijking, waarvan een groot deel nog niet behandeld was en zelfs door de ouders niet was opgemerkt, 106 kinderen hadden een defect aan de oren. Vergrote gehemelte-amande len werden ontdekt by 256 kinderen. Slechts van 1000 kinderen was het gebit goed, van de overige was het ofwel matig ofwel slecht. Daarom werden ook 1402 kinderen naar de tandarts gestuurd. 358 kinderen hadden in meerdere of mindere mate struma, 23 hart afwijkingen, 20 asthma, 50 bronchi tis. Afwijkingen in spier en been- derstelsel werd geconstateerd bij 7Q2 kinderen, waarvan o.a. 410 met platvoeten. Tegen pokken waren er 2715 ge- vacineerd, tegen diphterie 2707. Wie deze cijfers even op zich in laat werken, zal het nut van de schoolartsendienst in deze streken wel heel duidelijk zien uitkomen. Tuberculosebestrijding In de strijd tegen deze volksziekte staat ook het Groene Kruis sinds jaren pal. We hebben in 1954 het bevolkingsonderzoek gehad, waar voor 11.159 personen werden op geroepen. Slechts 1,9 pet kwam daarvan niet opdagen. We hebben daarmede een voorbeeld gegeven aan geheel Limburg, waar de per centages van de niet opgekomenen hoger liggen. Al met al blijkt uit dit jaarver slag weer eens duidelijk op welke terreinen het Groene Kruis-werk zich beweegt en welk nut dit niet alleen yoor geheel Limburg, maar ook voor Venray afwerpt. stellen zich beschikbaar U een huisbezoek te brengen a f 2.50. Adres bureau dezer.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1