Aan- en afvoerwegen De nieuwe melkprijs! Voor de Politierechter De wegen in deze streken. Hoe zal deze uitvallen? Bisdom Roermond beraadt zich over nieuw vijfjarenplan Gevonden: Poppen-actie Rolschaatsen Openbare bekendmaking Zaterdag 19 November 1955 No 46 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT.'T KLEDING WINT'T PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN Tsl# TEN RIJK BEZIT qr8oteenstrI?^v2e8F,RT*kALFVFAN5,2en«RmsoTsa WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PWjiRraTKWAFtTAALCf fi™ Balten Venray 1.45 De Kamers van Koophandel en Fabrieken van Eindhoven en Venlo hebben een rapport het licht doen verschijnen over de aanleg van snelverkeerswegen van Eindhoven naar Venlo en van Eindhoven via Helmond naar Oost-Nederland. De eerste weg ligt in het grote Europese plan, dat een snelver- keersweg beoogt van Lissabon Parijs AntwerpenEindhoven Venlo naar Hannover. De Kamers betogen, dat op de verwezenlijking van dit Europees plan niet gewacht behoeft te wor den om tenminste het onderdeel EindhovenVenlo klaar te maken, temeer waar aan Duitse zijde, de aansluiting in Duitsland zeker wat het Ruhrgebied betreft al practisch gereed is. Voor de weg Eindhoven—Hel mondOost-Nederland bestaan nog geen concrete plannen en juist om die gereed te krijgen, vestigen de Kamers de aandacht op dit traject. Vanzelfsprekend en we vinden het jammer, dat ook beide Kamers hier niet tevens aandacht aan ge schonken hebben, valt de aandacht ook op de verdere wegenplannen in het gebied, waarover dit rapport handelt, t.w. Noord-Limburg en Oost-Brabant. Het rapport zegt hierover letter lijk: Het industriegebied van Ooste lijk Noord-Brabant ontbeert mo menteel iedere goede verbinding naar het Oosten. Ontvangen de industrieën in dit gebied hun grondstoffen ten dele per boot of trein, de afvoer van de gerede producten geschiedt veelal per auto. Het betreft hier immers grotendeels producten, welke zich niet voor massa-transport lenen, zodat vele industrieën zelf het vervoer hunner producten ver zorgen, hetgeen per vrachtauto geschiedt, waarbij 't minste risico voor beschadiging dezer kwali teitsproducten bestaat. Deze transporten in Oostelijke richting moeten thans plaatsvin den over inferieure secundaire wegen, welke verre van recht streekse verbindingen zijn te noemen. Als we de toestand rond en in Venray onder ogen nemen dan vraagt men zich af waarom de brug in Wanssum nu feitelijk is aange legd. Uitsluitend en alleen om mili taire redenen? Maar waarom loopt deze brug dan dood tegen de Duitse grens. Zeker ze geeft nu een betere aan sluiting op de rijksweg Venlo—Nij megen, maar door een verbinding met Duitsland zelf zou ze stukken meer productief gemaakt kunnen worden. En hoe staat het verder met de aan- en toevoerwegen tot deze brug? We kunnen weer het rapport onderschrijven. Want hoe goed en hoe schoon ook onze wegen zijn op geknapt, een behoorlijke verbinding van Oost-Brabant met de brug in Wanssum is er niet. Men moet van Den Bosch uit kilometers omrijden om deze brug te bereiken. Hetzelfde van de Eindhovense kant uit. De weg voor langs de Vredepeel heeft een basis van 8 meter, maar de enkele kilometers die zijn uit gevoerd, zijn slechts 3 meter breed. Het verbindingsstuk naar de Rips nadert heel langzaam zijn voltooiing en snijdt al een stuk af voor de autorijder die naar het Noorden moet, maar is voor vrachtvervoer ongeschikt. De Deurneseweg wordt steeds meer gevaarlijker. Niet ten onrechte is al eens gevraagd of demogelijk heid van fietspaden niet onder ogen gezien kon worden. Maar alles moet wachten op plannen der provincie. Er is enkele jaren geleden het nodige over te doen geweest, dat heel wat landmeters in de omgeving van Veltum en de Zuivelfabriek rond liepen en ingewikkelde be rekeningen maakten, alles zeer geheimzinnig en met de meest strakke gezichten. Men moet echter niet aan de boeren hun land komen, want dan weten die gauw genoeg wat eraan het handje is. Welnu het grote woord kwam er toen uit. Er kwam een omleiding vóór Venray heen, via Oostrum naar Wanssum. Ze moet er nog komen... We den ken verder aan de weg van Helden uit, via Ysselsteyn Vredepeel. De rest zou doorlopen naar Oss, later naar Mill, weer later naar de Rips, om daar dood te lopen op de binnenweg naar Gemert. Het is er stil om die weg, even stil als om de weg van de Vredepeel naar Overloon, wat dan een locale ver binding is. Misschien dat bij de begrotings beschouwing naar aanleiding hier van ook eens iets gezegd kan worden. Want betere af- en aan- voerwegen zijn ook voor onze ge meente van het grootste belang en de buitenwereld magtoch wel weten, wat in de nabije toekomt hier nu feitelijk gaat gebeuren. En zo er niets te gebeuren staat, kan dat de stoot daartoe geven. Want al zullen de door de Kamer gevraagde wegen van groot belang zijn, wanneer er geen goede ver bindingswegen naar deze wegen lopen en andere, die het gehele ge bied meer bereisbaar maken, dan heeft dit rapport voor onze streek weinig zin. Onder de titel „Huisvrouw en veehouder in spanning" schreef de landbouwkundige medewerker van Elseviers Weekblad een artikel, waaraan wij het navolgende ont lenen: De verhoging van de prijs van de consumptiemelk met 3 ct. per liter in Januari van dit jaar heeft het Nederlandse volk in brede lagen plotseling geconfronteerd met de prijspolitiek van landbouwproduc ten. Voor de prijsbepaling is het nieuwe melkprijsjaar weer aange broken. Het loopt namelijk van 1 November tot 1 November. Het Landbouw-Economisch Insti tuut is eind October klaar geko men met zijn kostprijsberekeningen. In een perspublicatie zijn de resul taten bekend gemaakt en ook uit voerige rapporten met deze bereke ningen zijn verkrijgbaar gesteld. De besprekingen over de melk prijs tussen de minister van land bouw en de landbouworganisaties zullen stellig gauw beginnen. De onderhandelingen, die vorig jaar werden gevoerd, aldus schrij ver, duurden zeer lang. Omdat het geval vrij moeilijk lag door de grote stijging in de kost prijs van de melk en nog meer doordat er zulke grote verschillen in de weidestreken en op de zand gronden aanwezig bleken. De spreekbuis van de georgani seerde landbouw de Stichting voor. de Landbouw en de minis ter konden het toen niet eens wor den over de oplossing. Ten slotte, na twee maanden, hakte de minis ter de knoop door. Het grote publiek reageerde fel op de verhoging van de prijs van de consumptiemelk, die een ge volg was van de wijziging van de garantieprijs. Geen wonder! het vormde de druppel, die de em mer deed overlopen. Het Neder landse volk was langzamerhand beu van de voor-de-gekhouderij, die gelegen is in verhoging van lonen en salarissen en prompt daarop volgende prijsstijgingen. Het ongenoegen hierover werd voor een groot deel op de ver hoging van de prijs voor con sumptiemelk afgereageerd. Landbouw verrast. In de kringen van de landbouw is mén van deze stemming niet weinig geschrokken. Men ging zo op in zijn eigen zorgen over het feit, dat de minis ter van landbouw niet accoord ging met de prijsvoorstellen, dat men de keerzijde van de medaille vergat. Achteraf heeft men de overheid en ook zichzelf verweten, dat men heeft verzuimd het Nederlandse volk tijdig en goed in te lichten over de stand van zaken. In de loop van dit jaar heeft men er zich in de landbouworga nisaties herhaaldelijk op bezonnen hoe men hierin verbetering kan brengen. Teveel leeft nog in de land- bouwkringen de gedachte, dat het prijzenbeleid van landbouw producten een onderonsje is van de minister van landbouw en de landbouworganisaties. Het besef breekt nu meer door, dat 't gehele Nederlandse volk er bij betrokken is men voor dit forum zich heeft te verantwoorden. „Mee-optrekken". Het vorig jaar waren de kost prijzen van de melk gestegen met gemiddeld 2 cent in de weidestre ken en gemiddeld 4 cent op de zandgronden per kg. melk. De voornaamste oorzaak van die stijging was de verhoging van de landarbeidersionen met 15 i 20 percent. Weliswaar wordt in de weidege bieden minder dan de helft en in de bedrijven op de zandgronden een gering deel van de arbeid in loondienst verricht, maar ook de arbeid van boer en gezinsleden wordt in de kostprijsberekening ge waardeerd tegen de normen van de landarbeidersionen. Men kan zelfs zeggen, dat het prijsbeleid in de landbouw groten deels is gericht op het mogelijk maken, dat de boer en zijn gezins leden voor zover zij noodzake lijke arbeid verrichten tenmins te deze arbeiderslonen als inkomen verwerven. De loonstijging inde landbouw vloeide niet voort uit een ver betering in de rentabiliteit door bijvoorbeeld stijging van de uit- voerprijzen of toegenomen pro ductiviteit. De loonstijging hield verband met de algemene loon- ronden en het handhaven van de relatieve gelijkstelling van het loonpeii van landarbeiders met dat van arbeiders in andere be drijven op het platteland, die hiermede gelijk gesteld kunnen worden. Het spreekt vanzelf, dat een loonsverhoging voor betaalde ar beid en gelijke verhoging van de beloning voor eigen arbeid bij ge lijkblijvende arbeid niet verwezen lijkt kan worden door verhoging van de prijs van het product of een toeslag op de algemene mid delen. Alleen op deze wijze kan de vee houderij haar deel krijgen in de al gemene stijging van de welvaart. 40 millioen gulden De prijsregeling voor melk is tamelijk ingewikkeld. Met uitzon dering van de prijs voor consumptie melk aflevering van de standaardi satie-bedrijven, is de prijsvorming van boter, kaas, gecondenseerde melk en andere melkproducten vrij. De prijzen, die bij de uitvoer kun nen worden gemaakt, bepalen vrij wel het binnenlandse prijspeil van deze producten. De overheid geeft evenwel een prijsgarantie per kg melk welke geldt voor het gemiddelde van alle door de veehouders afgeleverde melk. Deze prijsgarantie staat dus los van de prijs van boter en kaas. Alleen als de gezamenlijke op brengst van alle zuivelproducten en de consumptiemelk gemiddeld per kg melk lager is dan de ge garandeerde prijs, geeft de overheid achteraf een toeslag per kg melk, gelijk aan het gemiddelde verschil, In het melk jaar 1953'54 is voor het eerst de werkelijke opbrengst een kleinigheid onder de garantie prijs gebleven. De garantieprijs voor het juist afgelopen jaar van 22 ct per kg schijnt volgens de laatste mede delingen enigszins te worden over troffen door de werkelijke op brengst. Dus nu hoeft de Over heid niet bij te passen. Wel is nog een toeslag voor de zand- gemeenten in uitzicht gesteld van van 1,7 ct per kg in verband met de belangrijk hogere kostprijzen daar, dit zal vermoedelijk een 40 a 50 millioen gulden uit de Rijks middelen vergen. Consumptie-melk De gemiddelde garantieprijs per kg melk staat niet los van de prijs die de consument voor de drink- melk in rekening wordt gebracht. Integendeel, deze laatste is er juist op gebaseerd. Het is de garantieprijs plus 2 ct per kg. Waarbij vorig jaar de rede nering is gevolgd, dat de garantie prijs bedraagt 22 ct plus 1,7 ct toe slag voor de helft van alle afge leverde melk en zodoende afgerond komt op een verrekenprijs van 25 ct per kg melk voor de standaard! satiebedrijven. De marge van 2 ct is bedoeld als een winstmarge boven het land- arbeidersloon en ter compensatie van de vrije uitloop van de prijs van de melk, die voor boter, kaas, gecondenseerde melk enz. wordt gebruikt. Overheid en bedrijfsleven achten n.l. terecht voor de consumptiemelk een vaste prijs gedurende vrij lange perioden wenselijk. Men kan de huisvrouw niet elke week lastig vallen met prijsveranderingen. De veehouders vereffenen de ver schillen in de prijzen van melk voor zuivelproducten en consumptiemelk onderling via het door henzelf ge financierde Zuivelfonds zodanig, dat zij nagenoeg gelijke prijzen ont vangen. Geen wijziging? Blijkens de zojuist gepubliceerde uitkomsten van de berekeningen van het Landbouw-Economisch In stituut voor het komende jaar zijn de wijzigingen ten opzichte van het vorige jaar niet groot. In de verschillende weidegebieden is gemiddeld een verhoging van de kostprijs per kg melk van ongeveer van 1 ct berekend. Op de gemengde bedrijven in de verschillende zandgebieden waar de kostprijzen op een hoger peil liggen is het gemiddelde globaal gelijk gebleven aan het vorige jaar. Dat is dus een gunstige ontwik keling; de verschillen tussen weide streken en zandgronden zijn kleiner geworden. Het valt daarom ook niet te verwachten, dat er veel wijziging komt in de garantieprijs en dus ook niet in de prijs van de con sumptiemelk aan de deur. De aandacht zal wel het meest worden geconcentreerd op de vraag of het garantie-systeem van twee prijzen één voor de weidegebieden één voor de zandgronden in verband met de toeslag moet wor den voortgezet of niet. De minister kondigde het vorig jaar zijn be slissing aan als een noodmaatregel. I-n de kringen van de landbouw was er geen onverdeelde instem ming met het twee-prijzenstelsel op geografische basis in verband met de grondsoort. De landbouworganisaties hadden verleden jaar zelf een differentiatie in prijs naar omvang van de melk productie per bedrijf voorgesteld, dat in eigen kring evenwel ook heftige tegenstanders vond. Hoe de meningen in de landbouw nu liggen is nog niet bekend. Uit mededelingen van bestuursverga deringen van landbouworganisaties krijgt men de indruk, dat er de laatste tijd koortsachtig aan wordt gewerkt tot een eensluidend stand punt te komen. Het wachten is nu op de voor stellen van het Landbouwschap de opvolger van de Stichting voor de Landbouw en de beslissing van de overheid. In, dan heeft U zestien kansen! Bij tien keer raden heeft U reeds 40 kansen! etc. etc. Gebruik deze kansen vooral goed! U kunt er dan zo goed als zeker van zijn, dat U zulk een prachtige pop, gekleed naar de laatste snufjes van de Franse haute-couture, hebt geraden. Op pakjes-avond zal de door U gewonnen pop of de Muvero- stookketel dan bij U thuis worden bezorgd. Deze week loopt de actie in: Leu nen, Merselo met Vredepeel, Yssel steyn, Veulen, Smakt en Heide. Enqoête i.v.m. eventuele kerkelijke belasting In tal van parochies in het bis dom Roermond wordt momenteel een enquête ingesteld naar de houding van de gelovigen ten op zichte van de in de laatste tijd in verscheidene plaatsen geopperde idee, het plaatsengeld, de collectes en de verschillende tarieven voor huwelijken en begrafenissen af te schaffen en een vrijwillige kerke lijke belasting in te voeren, geba seerd op het inkomen van de ge zinnen. De uitkomsten van deze enquête zullen besproken worden op een vergadering van de dekens uit het Limburgse diocees, die over enkele weken wordt gehouden. De enquêtes zijn gevolgd op het ver zoek dat door het bisdom aan de pastoors is gericht, om voorstellen te doen over de wijze waarop men de kerk in de komende jaren aan de gelden kan helpen die noodza kelijk zijn voor de kerkenbouw. Het bisdom Roermond telde na de bevrijding talloze verwoeste of zwaar getroffen kerken, voor wel ker herstel grote sommen moesten worden bijeengebracht. Men kwam toen tot een vijfjarenplan, waarbij een 1 pct.-actie werd gevoerd, die in vijf jaar tijd ongeveer zes en een half millioen gulden opbracht. Hieraan aansluitend kwam er een nieuw vijfjarenplan, dat van de kwartjesactie: ieder gezin dat er aan meedeed gaf 25 cent per week. Deze actie loopt 1 Januari af; ze heeft thans ongeveer zes millioen opgebracht. De oorlogsschade aan de Lim burgse kerken is thans weliswaar hersteld, maar daarmee is de nood nog lang niet het bisdom uit: de toegenomen industrialisatie en de daardoor ontstane nieuwe parochies hebben de bouw van tal van kerken noodzakelijk gemaakt, en wil men het bouwprogramma verder kunnen uitvoeren, dan zal men ook in de komende jaren een groot bedrag moeten inzamelen. Daarom beraadt men zich thans op een nieuw vijf jarenplan, waarbij men verschillen de wegen kan volgen en eventueel rekening kan houden met de ge dachten die er op het ogenblik leven ten aanzien van de wijze waarop de gelovigen dienen bij te dragen in het in stand houden van de kerk. Nieuws uit Venray en Omgeving lage zwarte schoen, Politiebureau; kinderportemonnee inh.zegelsH. Strijbos, Langstraat 68; bruine por temonnee, Janssen, Overl.weg 14a; zilveren rozenkransétui (naam Too- nen ingegr.) Cox,Pr.Irenestraatl2; muntbiljet van f 2,50 en centuur geruite stof, Mersel.weg n.w. 17; gouden oorbel, J.Poels Grotestraat; reserve autowiel met bandm. 550-16 en zwart-blauwe damesglacé, politie bureau; een bonte damesschort, Ch. J. Beyersberg, Hoogstr. 25, Eind hoven tel. 4576; damessjaal, Cus- ters, Sraakterweg 2; blauw-grijs kinder jasje, v. Es, Henseniusstr. 7; klein jong hondje aangelopen, Wil- lems, Nachtegaal. 'n Goeie tip: „Win die pop en de Mu vero -stookketel' Dat het helemaal niet moeilijk be hoeft te zijn de juiste naam van een pop te raden bleek ons bij een interview hetgeen wij met de or ganisator van de thans lopende poppenactie van St Liduina, moch ten hebben. Let wel! Wij weten geen namen; men behoeft de krant heus niet op te bellen...!! Wel weten we, dat er systeem zit in deze raderij: raden—met- overleg! De opzet is vrij eenvoudig: U krijgt een folder thuis, waarop vier prach tige Franse poppen staan afge beeld. (Waarde pl.m. f50 per stuk). Elk dezer poppen heeft een ge wone Nederlandse meisjesnaam. Geen afkortingen dus of samen stellingen. Er zijn zodoende vier namen. Indien U een naam op schrijft, heeft U vier keer kans een goede te raden. Vult U vier namen „Ons gezin was boos", zei de dame, „en daar was alle reden voor!" Maar de rechter betwijfelde dat. Want het was een veeg teken, dat deze boosheid het vrijwel com plete gezin voor de groene tafel bracht: moeder, zoon en dochter, allemaal wegens mishandeling. Er was dan ook behoorlijk ge slagen, die avond. De slachtoffers waren de buurman en de buur vrouw, die een bromfiets en televi sie hadden. „De mensen van de af betaling lopen er de deur plat", zei de verdachte huismoeder, zonder be roep. En daarom hoeft hij zich niet aan te stellen als een kapitalist! Al met al maakte dit niet duide lijk of, en zo ja waarom deze dame de buurman had geslagen en ge stompt, waardoor deze pijnlijk werd getroffen. „Ik heb hem niet ge slagen", zei de huismoeder rad, „ik maak er mijn vingers niet aan vuil!" De geslagen buurman zei, dat zij hem een tik op de arm had ge geven. ,,'t Deed geen pijn", zei hij. Niet de moeite waard om over te praten. Zodat de dame werd vrij gesproken. Want een mishandeling moet flink pijn doen om mishan deling te zijn. Zij was geenszins dankbaar voor de ontlastende ver klaring van de buurman. „Hij krijgt met mij nog meer last!" riep ze, toen ze met opgestreken zeil de zaal uit liep. Vervolgens kwam de zoon. Hij had buurman zo'n watjekauw ver kocht, dat die er een paar weken mee gedokterd heeft. „Dit was wel een echte mishandeling", zei buur man. „Ik had er zo'n gezicht van" en hij wees ergens naast zijn oor. Vijftien gulden of drie dagen kreeg de zoon daarvoor. En als laatste kwam de dochter, 18 jaar, met het air van een film ster van veertig en het postuur van een bakvis van zestien. Vergeefs trachtte ze de rechter in verwar ring tebrengen met wenkbrauwen- gewapper, scheef hoofd en ge goochel met een handtasje, dat net groot genoeg was om er een dub beltje in te verpakken. Zij had de buurvrouw bijna gescalpeerd door strafbaar geruk en getrek aan de haartooi van de mishandelde. „Mijn vrouw kan er wel tegen", zei buur man, „maar 't is toch geen werk". Naderhand bleek buurvrouws bril in drie delen te zijn gesplitst en dat kostte vijftien gulden. De zie kenfondsen zijn er namelijk niet om burenruzies te bekostigen. „Die vijftien gulden schade moet je ver goeden", zei de officier, „en ik eis bovendien vijftien gulden boete". „Da's dan dertig gulden", zei de jongedame, die beter in het rekenen was dan in omgangsmanieren. „Zie maar, dat u het geld krijgt". „Dat zullen we zeker wel zien", beloofde de officier, maar de rechter ver loor op dit ogenblik het vaderlijk geduld. „Vonnis conform. Veertien dagen tijd voor hoger beroep, waar u ook afstand van kunt doen. En gooi die blaag er uit!" Dit laatste was voor de parketwacht bestemd. Buiten stonden moeder, zoon en dochter in een rij tegenover het raadhuis. Eendrachtig staken ze de tong uit tegen de geblinddoekte Justitia. Wij zouden ze de weeg schaal naar het hoofd hebben ge gooid, maar Vrouwe Justitia doet zoiets niet. De deurwaarder zag de drie rose tongen ook. „Straks heb ben ze allemaal kiespijn", zei hij hoopvol. en gewone schaatsen HET WARENHUIS, Hofstraat 10] fa. Th. Pouwels Zn. GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Burgemeester en wethouders der gemeente Venray brengen hierbij ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van heden nummer 685 de aan de gemeente Venray bij hun besluit van 8 november 1950 num mer 820 verleende vergunning voor de uitoefening van de autobus dienst over het traject: Venray (Paterskerk)Venray (Station) vv. hebben verlengd tot 1 nov. 1960. Venray, 9 november 1955. Pater IGNATIUS SMEETSf De oudste der Franciscanen in Nederland te Venray overleden. Zondagnacht is in de ouderdom van 91 jaar alhier overleden de zeereerw. pater Ignatius S meets O.F.M., de oudste der Paters Fran ciscanen in Nederland. Pater L.P.J. Smeets werd 26 Oct. 1864 te Roermond geboren en stu deerde aan het Seminarie te Roer mond. Op 17 Maart 1888 werd hij priester gewijd. Hierna werd hij aenoemd tot leraar aan het bis schoppelijk college te Roermond en in Sept. 1890 werd hij overgeplaatst naar het toen opgerichte pro-gym nasium te Venlo. Op 3 Oct. 1898 trad hij in de orde der Franciscanen, waarin hij 4 Oct. 1899 zijn professie deed. Een zeer groot deel van zijn tijd heeft hij sedert dien besteed aan het ge ven van ontelbare retraites, 40-uren gebeden en andere oefeningen. Daarnaast ijverde hij zeer voorde Derde Orde van St. Franciscus, waarvan hij vele jaren commissaris is geweest. In 1904 werd hij benoemd tot vi caris te Woerden, in 1922 tot rec tor van het pensionaat Jerusalem alhier en zes jaar later tot praeses van het studiehuis der Francisca nen te Nijmegen. In Sept. 1931 ging hij als praeses en rector naar Leiden en toen dit rectoraat in 1931 tot parochie werd verheven, werd hij.de eerste pastoor. In 1941 ging hij terug naar Ven ray, waarna hij rector werd van het Ursulinenklooster te Horst en toen dit klooster werd opgeheven, keerde hij naar Venray terug. Woensdagmorgen had de begra fenis piaats op het kloosterkerkhof alhier. Katholieke Bond „VOOR HET GEZIN" Door een gelukkige samenwer king tussen de K.A.B. en bovenge noemde Bond, is een winterpro- gramma totstand gekomen, voor een 5-tal mooie ontspannings- en culturele avonden. Het programma is zo samenge steld, dat elk op zijn beurt zeker iets zal geboden worden wat hen zal bevallen. Maandagavond was het Mr. Fran- quinet, welke aan het woord was, tegelijk met gekleurde lichtbeelden. Een duidelijk beeld werd gegeven over de wetenschappelijke ontwik keling van onze aardbol en het grootse van deze schepping. Meerdere leden van de Bond ,Voor het Gezin" kochten een abonnement voor 5 avonden, terwijl andere er de voorkeur aan gaven „per avond" te betalen. De volgende avond is: Kerst avond met omlijsting, Luc Geurts, plus muziek, zang en toneei. Voor deze avond, op Dinsdag 20 December, verwachten wij nog een grotere belangstelling. Operette-nieuws Evenals voorgaande jaren zal ook dit jaar onze Venrayse vereniging Polyhymnia weer met een operette op de planken komen. Zoals dat sedert jaren traditie is zullen ook dit jaar de uitvoeringen vallen op tweede kerstdag, en de d.a.v. zondag 1 januari. Evenals de laatste drie operettes, is ook deze weer een samenstelling van de heer Rutten, en draagt de titel „Du darfst nur eine lieben", waarmee meteen is aangeduid dat er een hele liefdes-affaire in het stuk verwerkt is. Overigens hangt het geheel na tuurlijk weer van intrige, kolder, en romantiek aan elkaar, zoals dat bij een operette hoort, en zijn weer vlotte bekende operette-liederen tussen de tekst verwerkt, welke met de balletten weer de charmante sfeer brengen welke een operette eigen is. Polyhymnia is er van overtuigd ook dit jaar evenals voorheen haar uitgebreide kring van vrienden deze avonden een operette te presen teren, die de dagelijkse sleur en zorgen even doet vergeten, en ook later nog vaak, als u weer eens rustig aan deze avond terugdenkt, u onwillekeurig zal doen glim lachen.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1