Kalm aandan breekt het lijntje niet. de Gruyter iQccc al uut iiitm BOM-TAXI December De Politierechter oordeelt: 1 I I Aide krante. EBBERINK en de portemonnee. UW TAXI Bel: 4 1 8 Electrische straalkacbels In Meerlo woont een oud heertje dat zijn hele leven braaf en netjes heeft geleefd. Maar zie, zo gauw als hij van Vader Drees zijn uit kering gaat krijgen en hij dus ge pensioneerd wordt, heeft hij niks meer of te weinig omhanden. Nu is ledigheid des duivels oorkussen, zoals een oud spreekwoord zegt en dat ging ook hier op. Want het oude heertje werd in al zijn rust zwaar verliefd op een eveneens onder de hoede van Va der Drees staande weduwe. Hij begon avances te maken, maar men kan niet goed zonder cadeaux bij de teergeliefde aanko men. En aangezien Vader Drees wel in de meest nodige levensbe hoeften voorziet, maar niet in ca deaux voor verliefden, moest er wat op gevonden worden. En er werd ook wat op gevon den, zeker toen bleek, dat de ge liefde zeer gesteld was op een lek ker kippenboutje. Het oude en brave heertje werd toen minder braaf, want op gezette tijden knuppelde hij een kip dood uit buurmans hok en na dit vol gens de regels der kunst toebereid te hebben, werd dat cadeau gedaan aan de weduwe. Men knuppelt echter zo lang tot alle kippen dood zijn en toen kreeg ook de buurman in de gaten, dat een en ander niet normaal was. De politie stelde een onderzoek in en aldra liepen alle sporen naar die brave mijnheer. Die prompt twee maanden moest gaan brommen. Zo kwam hij in Roermond terecht waar hij twee maanden heeft zit ten treuren, niet over de geknup pelde kippen, maar over de een zaam achtergebleven weduwe. En zie, de poorten van het gevang zijn ternauwernood weer open, of het geknuppel begint opnieuw. De oude heer is door het dolle heen en richt een ware ravage aan on der de pas herstelde kippenstapel van de buurman. Toch wel een duidelijk bewijs hoe schoon de liefde kan opbloeien. Maar de politie was er ook weer als de kippen bij en weer ver scheen het oude heertje, dat nu zijn braafheid wel totaal kwijt was, voor de rechter. Deze besloot de liefde hartgron dig uit te roeien, opdat de kippen stapel niet verder uitgeroeid zou worden. Het heertje kreeg de op dracht zich netjes in een oude mannenhuis op te laten nemen, ver genoeg van de geliefde. En zo niet dan is het drie maanden Roermond geblazen. Gevochten is er in deze zitting ook weer, dat het soms rammelde. Dat begon al met een Grubben- vorstenaar, die een ander een op doffer onder zijn kin had verkocht, waardoor die zijn gehele gebit hoorde rammelen. f 30 was loon naar werken, ook al omdat die „ander" gebrekkig was en dus zijn eigen moeilijk kon verdedigen, De Venlonaar, die een collega had mishandeld, werd vrijgespro ken, omdat hij duidelijk kon aan tonen, dat dit een kwestie van zelfverdediging was, omdat hij zelf anders nog erger mishandeld zou zijn. In Merselo was er een hele fa miliestrijd, die terug ging tot een stuk land, waarop de ene familie koren had gezaaid, wat de andere familie niet aanstond. Toen no. een desondanks toch aanstalten maakte om het koren te maaien, kwam de rest van de familie in het geweer en de stukken van overtuiging lo gen er niet om. Een flinke maaistok en een gro te leren riem waren de attributen geweest, waarmede deze veldslag was geleverd. Die daarmede had den gewerkt, kregen f 40 boete en degene, die met de blote vuist de zaak had op touw gezet, kreeg maar f 30. De zaak zal nog wel een nasleep hebben, want de „bewerkten" had den zelfs een poosje het bed moe ten houden. Van je familie moet je het toch maar hebben. In Sevenum bewerkte de ander met een zweep. Ze hadden daar herrie over gekregen en om het betoog maar wat meer kracht bij te zetten, werd de zweep inderdaad gebruikt. Met f 30 en in. beslagna me van de zweep leerde men de vechtersbaas, dat dergelijke instru menten zeker niet voor menselijk gebruik bestemd zijn. In Venlo woonde een jong echt paar, dat een beul van een kerel tot buurman had. Hetgeen op zich nog niet erg is, maar men had een gemeenschappelijk erf en dat was erger. Zeker toen die buurman het een keer aan de stok kreeg met de politie en hij meende, dat dit jonge echtpaar daarvan de schuld was. Hetgeen niet waar was, maar hem toch niet verhinderde om de vijan delijkheden met een dronken kop op zekere dag maar eens te openen, Het jonge echtpaar, dat hun prille geluk gesmoord verwachtte te zien in een afgrijselijk bloedbad, trok onversaagd ten strijde met riek en klomp en wisten, dank zij deze in strumenten en hun leeuwenmoed, de vijand met enkele gaten in zijn dronken hoofd tot de terugtocht te dwingen. De ontnuchterde buurman kreeg, ook al vanwege de hernieuwde ken nismaking, f50 boete en het jonge echtpaar f 5, omdat hun ontzet pogingen van te zwaar kaliber waren geweest. En tenslotte was er dan de Sieben gewaldse jongeling, die er plezier in scheen te hebben, zijn sigaretten peukjes bij meisjes achter in het kleed te laten vallen. De Officier De Gruyter met zijn beroemde naam als koffie- en theezaak, kan U iedere dag kersverse koffie garanderen,dankzij eigen branderijen eigen winkels. Kersverse koffie, die knapt en krakt en kraakt in de koffiemolen. Koffie, die werkelijk voldoening geeft, welke melange U ook kiest. Bovendien 10% korting I Daardoor is De Gruyter's koffie verreweg de voordeligste. Goudmerk 250 gram 1 2,45 Roodmerk 250 gram 12.22 Blauwmerk 250 gram 1 2,06 Oranjemerk 250 gram 11,88 Coff. vrije koffie blik 12,92 Oploskoffie busje 1 2,45 De Gruyter's koffie is immers vandaag maar ook morgen en overmorgen volop vers en geurig voorradig! DE KOFFIE- EN THEEZAAK gebruikt tegen hem minder parle mentaire taal, hetgeen geen wonder is. Maar f 30 was een onverwacht lage boete voor de snoodaard. Ja en dan waren er weer hele volksstammen dronken fiets-, brom fiets- en motorbestuurders, die de rekening gepresenteerd kregen. We zullen er enkele voorbeelden van aanhalen. In Oeffeit had een varkenshande laar een lichtmast van de P.L.E.M. doorboord met zijn motor. De licht mast kapot, de motor idem en de dronken varkenshandelaar, had ook de nodige schade. De Plemhadeen rekening gepresenteerd van f 280, de motor was nog steeds in de lappenmand, het ziekenhuis zou voor de revisie van de varkens- handelaar ook nog wel het nodige vragen en daarom hield de rechter de boete aan de lage kant. f 30 is zijn loon. De Venlonaar, die een maand ge leden bekeurd was, omdat hij dron ken in een auto zat, werd een week daarna weer in Nijmegen stom dronken achter het stuur van zijn wagen uitgehaald. Hij kreeg nu 8 dagen tijd om na te denken en mag over twee jaren zijn rijbewijs terug komen halen. Een Tegelenaar, die dronken op een motor zat, slingerde zo heerlijk over de weg, dat hij in Grubben- vorst, prompt een halve gevel uit het huis reed. Hij zal voor zijn hele leven de verminkingen mee moeten dragen, kreeg bovendien 8 d. v.w. en is een jaar zijn rijbewijs kwijt, Tenslotte waren er diefstallen. Dat begon met een Amsterdammer, die met zijn meisje op vacantie in Arcen was en op zekere dag besloot, frites te bakken van andermans aardappelen. De Limburgse gast vrijheid staat wel hoog, maar je moet geen aardappelen gappen. Want dan komt de politie er aan te pas en wordt het politierechter. De jongeman was zonder meisje uit Amsterdam overgekomen om zich tot f 10 boete te horen veroordelen. Zijn meisje kreeg f 18 boete, omdat die geen reiskosten had gehad. Waar uit de service van de politierechter wél duidelijk naar voren komt. De Venrayenaar, die voor de derde maal is gesnapt, dat hij een portemonnaie wegpikte uit een jas, kreeg 12 dagen. En laat a.u.b. vuilnisbelten met rust. De spullen die daar op liggen zijn het eigendom van de Gemeente en nu mogen blikken bussen en dergelijk spul op het ogenblik wel wat geld opbrengen, het is het eigendom van anderen. Dat onder vond een Venlonaar, die daar de vuilnisbelten nasnuffelde op oud ijzer en zo, en gezien zijn uiterlijke verschijning, daar een behoorlijke kostwinning in had. Hij kreeg 4 weken v.w. Het slot was dan de Venraynaar, die beschuldigd werd een contro lerend geneesheer in een dubbele Nelson te pakken hebben genomen, waarvan deze dokter schijnbaar niet gediend was. De geneesheer moest kómen kij ken hoe de patiënt het maakte, maar trof hem aan boven op een dorsmachine. Toen had hij schijn baar al genoeg gezien, want hij draaide zich om en ging, waarop de patiënt hem na kwam en toen de dokter naar zijn praatjes niet luisterde, hem maar enkele opdof fers verkocht, waarbij des dokters bril dé geest gaf. Drie maanden was de rekening, die de Staat der Neder janden pre senteerde. En verdachte werd toen de rechtzaal uitgezet, omdat hij nu niet bepaald rustig dit vonnis aan hoorde. Karei heeft overgewerkt en komt wat later thuis dan gewoonlijk. „Mer Merie, hedde ut aete now nog nie klaor?" „Nee Karei, de ganse merrege heb ik nao de vurste deur kunne renne. Ien de schöl hebbe ze de jonge werm gemakt vur aide krante. Van ellef uur aaf hit de bel nie mer stil gestaon. Ons eige blage zien ok an de geng, ik heb ze nao de schöl nog nie gezien, as toe ze aaventoe en haffel aide krante ient schuurke kwame smiete. Zonne stapel lit er al. Ik kan nog mer beej miene wasketel kome. Ik snap nie „Ring", gaat de bel, „ringrlnggg" aan één stuk door. „Verrekt" zegt Karei, „blieft dat belleKnöpke now awwer hange. Waagt mer, ik doej wel oop." ,Ik wed wer vur de aide krante, moppert Merie. Karei loopt naar de voordeur, trekt ze met één- hand open en rukt met de andere hand de bel knop uit zijn beklemming. Het zenuwslopend gerinkel verstomt. Op de stoep staan een jongetje een meisje, een beetje beduusd door de bruuske bewegingen van Karei. „Meneer,, zegt dan het jongetje aarzelend: „Heddegen aide krante?" „Neej jong" zegt Karei" wej hebbe zelf drie blage, die de buurt al af- sjouwe. Houdoe". De deur slaat toe. „Ut is toch ellendig" klaagt Marie, als Karei in de keuken komt. „Urst is me de melk angebrand en toen zien me de petatte druug gekokt. Ik heb neje motte schelle endiestaon nog op ut vuur. Gej mot mar efkes waachte. Leest de krant mer vast'" Karei gaat naar de brievenbus en haalt er de afgescheurde be nedenste helft van een krant uit. „Now wurdet toch te gek Merie, kiek mer hier. Ze hebbe finaal de halve krant aaf gescheurd, den bute de brievebus staak. As ik den vle gel te pakke krieg den um dat ge lapt hit... Ring! alarmeert de bel. Ringring weer blijft dat ding klemmen. Karei krijgt het er warm van en stapt met driftige passen naar de deur... 't Is een opgeschoten vlegel van een jongen, de belhamel van de buurt, die drommels goed weet, dat bij Karei de bel niet al te best in orde is. „Meneer", vraagt hij met duide lijke spotlichtjes in zijn ogen, „hedde geej gen aide krante?" „Donder op mit ovv krante", dreigt Karei, „of ik zal ow snotneus..." De bengel loopt lachend weg. Karei moppert de keuken binnen, dat het een ongepermitteerde zaak is en dat de politie daar beter op moest letten. „De pelisie", smaalt Merie. „Die schrieve ow op as ge gen achter lichtje het, mar as de minse de ganse dag gepest werre, dor trekke ze zich niks van an. Ik snap't nie..." „Wannier trouwt Gerrit" onder breekt Karei de waterval van Marie's woorden. „Kiek mer op de kelender, daor heb ik ut opgeschreve" is het bescheid van Merie. „Merie", vraagt Karei dan, „hedde de kalender verhange?" „Bê nee", zegt Merie, maar ziet dan de lege plek aan de muur. De kalender is verdwenen. „Jao mer", roept Merie", now göt me de lamp uut. Hebbe me die blage de kalender al mit gegapt mit dur aide krante. Uurstdaags hale ze ut hiele huus leeg. Ik snap nie..." Wat Merie nie snapt zal voor Karei altijd een geheim blijven, want het gaat verloren in een gek makend belgerinkel. Karei veert van zijn stoel omhoog, hij wordt beurtelings koud en warm, zijn handen jeuken. Zo langzamerhand is hij in een stemming geraakt, die onze Nederlandse strafwet vereist voor 't plegen van doodslag-zonder- toerekeningsvatbaarheid. Als een getergde leeuw springt hij naar de voordeur en grijpt met zijn grote handen een klein meisje in het nekvel. „Wat motte, snotneus, aide krante..." brult Karei. Dodelijk beangst kijkt het kind hem aan. Twee tranen springen in haar ogen en rollenlangzaamlangs haar wangen. Dan ziet Karei plot seling, dat het kind een horrelvoet heeft. Zijn woede zakt nog sneller dan ze is opgekomen. „Ik kan nie zö hard loëpe as die andere", hakkelt het kind. „Ze zien meej ovveral veur ge wist. Ik heb nog niks opgehald en wie de maeste krante hit, kriegt en preentje van de zuster" en het be gint erbarmelijk te snikken. „Hier hedde vast enne krant", zegt Karei en drukt het kind zijn ongelezen halve krant in de vingers. En vanmiddag nao schol koomde mar mit en karke, dan laaj ik daor zo veul op as ge mar wilt. Ik heb en heël schuurke vol mit aide krante. Raeken daor mar op, dat det preentje vur oow is". Het meisje lacht door haar'tranen heen en trekt zowaar minder met haar voetje als voorheen. Wie was daor an de deur Karei' vraagt Marie. „Wer enne blaag vur aide krante?" „Nee vrouw", liegt Karei. „Dat was den electriciën. Den kwaam zegge, dat-ie vanaovend de bel ien orde kumt make". Natuurlijk.... voor n OVERALL De tijd die nu aanbreekt, vraagt veel kosten voor het huisgezin. Het st nicolaasfeest vraagt veel offers van de gezinsleden. Men offert zijn geld voor mooie geschenken. Men offert zijn tijd voor het maken van gedichten. Ook niet-leden van het gezin worden vaak nog bedacht, zodat er ook pakjes worden ge maakt, die bezorgd moeten worden. Is verzending naar een andere plaats nodig, dan eist de verpak king zelfs speciale zorg. Juist rond Sinterklaas zijn alle vervoerders biezonders druk. Aan de verzending kan dan dikwijls niet die zorg worden besteed, die in de overige maanden' van het jaar mogelijk is en dus moet de afzender zich tegen breuk of beschadiging wapenen. Na het sinterklaas- volgt het kerstfeest. Hoeveel uren voorbe reiding zouden er gemiddeld per gezin aan dit lichtfeest worden be steed Het aantal voorafgaande ceremonien neemt van jaar tot jaar toe. Ook dit feest vraagt zijn offers, tijd en in geld. Men ontkomt dus niet aan de kerstinkopen. Bo vendien pleegt menigeen zich voor deze dagen nog met iets nieuws te kleden, zodat de verzorging van de garderobe al een tijd- en kosten- vraagstuk op zichzelf is. Tenslotte komen de oudejaarsdag i de j aars wisseling. Bij die ge legenheid besteden de meesten weer aandacht aan de verzorging van de inwendige mens. Dat kost opnieuw voorbereiding en voor de derde maal wordt er een aanval gedaan op de geldmiddelen, die dan in vele gevallen reeds zo ver zijn geslonken, dat men reeds voor uitloopt op de inkomsten van januari. De stilte voor de storm Bij .het samenvallen van zoveel uitgaven in een maand moet men zich daar financieel op voorbereiden. Er dient vooraf een besparing te worden gemaakt, waarvoor meestal de maanden october en november worden gebruikt. Inkopen, die men anders reeds zou doen, worden uitgesteld. Wie zijn oor in deze weken te luisteren legt bij de winkelstand, zal te horen krijgen, dat er sprake is van een zekere slapte. Het is de stilte voor de storm. De verstandige huisvrouw zal echter dit jaar de december-inkopen reeds voor een deel in november doen. Er zijn tal van redenen om dit aan te bevelen. In de eerste plaats weet men bij aankoop van st nicolaasgeschenken in november dat men het inkomen van decem ber ontlast met het bedrag dat men reeds in november besteedt. Zo komt men tot een zekere spreiding van lasten. moet stellen. In de derde plaats kan men zich over de waarde en kwaliteit van het gewenste artikel rustig laten voorlichten, want de winkelier heeft nog alle tijd voor u. Men koopt dus rustig en prettig en men weet bij aankoop dan zeker dat men bezit wat men beoogde aan te schaffen. Gebrek aan hulp Dit jaar speelt meer dan ooit het personeelsprobleem in het zaken leven een rol. Zelfs wanneer de winkeliers ongeveer weten hoe groot de drukte voor de Sinter klaas zal zijn, dan kan hij zijn verkoop-apparaat daar niet op afstemmen. Want het personeel is schaars, vooral wanneer het om oede krachten gaat. En dan wordt et (be)helpen met een noodhulp, zodat na het einde van de koopgolf zowel de huisvrouwen als de win keliers met een gevoel van onbe hagen terugdenken aan de over bezette periode, waarin men zo lang moest wachten en waarin men tenslotte zo gebrekkig werd ge holpen. Tijdig inkopen doen voor de feestdagen betekent een dienst be wijzen aan zichzelf, want men kan prijzen en kwaliteiten beter verge lijken, waardoor men voordeliger koopt. Het betekent eveneens een dienst aan handel, industrie en middenstand, die zich rustig op de afzet kunnen beraden. Het betekent tenslotte een dienst aan de gemeen schap, die gebaat is bij een goed verloop van tering en nering. En de huisvrouw tenslotte be merkt dat zij als vanzelfsprekend de dure december-maand doorrolt. Alleen dan zal zij schuldenvrij het nieuwe jaar ingaan. Marktstraat 5 Vervolgens kan men in november zijn keus maken uit een overvloe dig aanbod. Tegen Sinterklaas zul len een aantal zeer courante goe deren reeds geruimd zijn, zodat I men zich met iets anders tevreden WED. P. BOM 8 ZONEN Charles Ruysstraat 14 Venray goed en goedkoop bij J. Coenen-Houtackers

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4