Een verstagi St. Nicolac Serviezen en Keukenuitzetten X WOL Hij slaagt daifa het beste bij: $ac, £ómen-*ijcl mmm Kleding HOLLAN Wist U Classens' Bie „Op naar de nertsen" Toekomstmuziek in voor Nederland MIRLON garen 2.38 per bol amps Manchester EBBERINK Het Warenhuis EBBERINK ÏÏlaxis Catsetten CORSETTEN EBBERINK MAGAZIJN „DE ZON" doet z'n inkopen uitj-o sortering van de beste kwaliteiteen laagste prijzen. gabardine en popl.jassen demi's, autocoats, manch. windbrekers, klettervesten, plusfours de nieuwe volledigec voor Dames: voor Meisjes: voor Heren en Jonj P. HENDRIX BAZAR Vee- en kramerijenmarkt Maandag 7 November gezonde zward* of 3 a 7 weeksn Het feit, dat momenteel hier en daar te lande van regeringszijde het verbod afkomt op het houden respectievelijk fokken van nertsen, wij denken o.a. aan Renkum, en anderzijds sterk nerts-fok-propa- gerende folders de ronde doen, deed ons het besluit nemen ons op de hoogte te stellen van de nerts in het algemeen en die in Venray in het bijzonder. We hebben daartoe een bezoek gebracht aan een nertsenfokkerij hier ter plaatse. Hij had ze in keurige hokken zitten. Met hun nieuwsgierige intelligente snuitjes sprongen ze direct lenig langgerekt tegen het gaas, de blauw-zwarte standards, de sapphires en de platina's, drie van de minstens vijftien momenteel in Nederland gefokte kleuren-exemplaren. Vertederd door deze begroeting wilden we een strelende beweging maken over een van 'snetsen rug gen, doch kregen nog net bijtijds de waarschuwing, wilden wij onze vinger behouden, deze niet in het hol van het roofdier te steken. Wij keken nu met andere ogen naar de „lieve diertjes", die over een maand ter slachtbank worden ge leid, gepelst, ontvet, gedroogd, ge louterd (hetgeen bestaat in een 20 minuten rond tuimelen in een zaag- meeltrommel) om in Engeland op de beurs tegen de hoogst bedongen prijs verkocht en eveneens overzee gelooid te worden. Wij begonnen iets van hun roofdiermentaliteit te begrijpen, toen wij de graagte ver namen, waarmede dagelijks bloed, rood vlees, lever, pens, zeevis, groenten en tenslotte vele meel soorten al dan niet met vitamine C-tabletten tce .gevoegd, worden verorberd. Ons klimaat hier in Nederland is uitstekend geschikt voor het fokken van de nerts, beter dan in Amerika, waar de grootste vraag naar nerts bont is en dientengevolge een groot aantal fokkerijen. Het vochtgehalte in de lucht speelt hier een niet onbelangrijke rol. Nat evenwel mogen de huiden niet worden, zodat de hooggepote rennetjes het best onder een grote overkapping kun nen worden ondergebracht. Dat dit vrij hoge kosten meebrengt, valt niet te ontkennen. Ondanks dat „onze" fokkerij maar een fokkerijtje is vergeleken met elders in ons land, waar men hon derden exemplaren kan zien onder gebracht, is het principe hetzelfde. Dezelfde listige rennen met gaas bodem, waardoor het afval op de grond gevallen, gemakkelijk ver wijderd kan worden, zoals hier door het weg te scheppen en vers zand te strooien, of bij een meer luxu- euse uitvoering van beton met afvoergoten, door er de tuinslang op te zetten. 20 x sterker dan gewone sokkenwol in g eerdere kleuren. Alleenverkoop: COOPMANS, Langstraat EBB ER INK, Marktstraat Nieuwste collectie Prijzen vanaf f 60. H Horlogerie Jackets Vesten Plusfours Lange broeken in de betere kwaliteit. Marktstraat Geweldige sortering auto's, hijskranen, tractors, treinen, walsen Allernieuwste speelgoed. Loop even binnen, het verplicht U tot niets. fa. Th. Pouwels Zn. Hofstraat 10 Telefoon 566 Achter de rennen van ongeveer 50 bij 40 bij 40 cm. bevindt zich het kleinere nachthok, tegelijkertijd nestkist, die los gemonteerd tevens als vangkooi kan dienen. Dat in de omgeving van Venray zich alleen al 10 fokkerijen bevin den, is te verklaren, daar de vraag naar nertsbond steeds groter wordt, zo zelfs, dat men er toe overgaat andere bontsoorten als nerts te verven en het voor origineel te verkopen. Het fokken van deze dieren is dan ook veelbelovend. Zo'n prettig gevoel leek het ons te geven, dat er binnen korte tijd goede resultaten te bereiken zijn. De paartijd is gedurende de maand maart. De jongen van een centi meter of vijf worden geboren vanaf eind april tot half mei, waarbij men kan rekenen op een nest van gemiddeld 3 4 jongen, en in december van datzelfde jaar zijn de dieren van 35 40 cm. pelsrijp. De reu is aanmerkelijk langer dan de teef. De dichtheid van de pels, waar het tenslotte om gaat, kan men bepalen door er in te blazen. De kosten van het voedsel bedragen, wanneer men bovengenoemde ingrediënten gebruikt, ongeveer f 40.per dier per jaar. Men kan evenwel goedkoper uit zijn voor ongeveer f 20.wanneer men het vlees gedeeltelijk door meel ver vangt. Of dit aanmerkelijke invloed heeft op de pelsdichtheid, zal de tijd moeten uitwijzen. Een diep vriesinstallatie alsmede een electri- sche vleesmolen zijn onontbeerlijk. Belangrijk in dit verband is daarom het gerucht, als zou men in Amerika een speciale meel- vleesmenging hebben gevonden in gedroogde vorm, dat geruime tijd voor bederf gevrijwaard is. Nertsen worden verkocht voor prijzen die liggen tussen plusminus f 75.— en f 350.—. Dat in het nertsfokbedrijf voor vele jonge Nederlanders een goede toekomst ligt, is niet denkbeeldig. Men moet echter niet menen een en ander cadeau te krijgen. Vak kennis en hygiëne zijn twee ver eisten waar nog al eens tegen gezondigd wordt. Het verbod van regeringszijde, a. in Renkum, is men moete het wel verstaan, niet gegeven nerts fokkerij in ons iand tegen te gaan, integendeel men wil zich van goede pelzen verzekeren en niet onze bijdrage in de bontwereldproductie zien verlopen door inteelt of amateurknoeierijen. Tot slot: er wordt wel eens ge klaagd over de stank, men kan dan rustig spreken van vervuiling. De muskuslucht, die de dieren bij zich dragen, is ons vreemd, doch van stank hoeft men niet te spreken zolang men hygiënisch te werk gaat. Voor Marktstraat 5 Dat het zondag 30 October 75 jaar geleden was, dat in ons land begonnen werd met de aanleg van het telefoonnet. In 1880 kreeg de International Bell-Telephone Com pany te New-York de eerste ver gunning hier te lande voor aanleg en exploitatie van een plaatselijk telefoonnet te Amsterdam. Een jaar daarop droeg zij de concessie over aan de Nederlandse Bell Telefoon mij, die op 1 Juni van dat jaar de telefoondienst opende en hem ex ploiteerde tot 1 November 1896. Toen werd hij door de gemeente overgenomen, die hem op haar beurt in 1941 moest afstaan aan het Rijk. Dat men in Amerika een nieuwe methode heeft ontdekt om het bin nenshuis dringen van vliegen en andere insekten te voorkomen. Aan de open vensters wordt stevig roestvrij traliewerk bevestigd, dat onder electrische spenning staat. Deze spanning bedraagt slechts 10 milli-ampère en is ongevaarlijk voor mensen en dieren, maar wel voldoende om de insekten, die tegen het traliewerk zitten, te ver nietigen. Dat Turkije op 29 oktober het 25-jarig bestaan van haar republiek herdacht. Van 1923 af kwam de ene hervorming na de andere. In 1924 werd het kalifaat en in 1928 de islam als staatsgodsdienst afge schaft. In 1926 werden de polygame huwelijken, de sluiers der vrouwen en de fez der mannen verboden. In 1926 werd de gregoriaanse kalender en in 1928 het latijnse alfabet in gevoerd enz. enz., veranderingen, die Turkije langzamerhand een westers aanzicht begonnen te ge ven. Dat de nederlandse film Ciske de Rat door de duitse filmkeuring „waardevol cultureel" is genoemd en dat deze film thans met 40 co- piën in Duitsland in roulatie is. Dat het op zondag 30 oktober 60 jaar geleden was, dat het tijdens de duitse Kulturkamf door nonnen uit Dorsten (Westfalen) in 1876 gestichte klooster St Ursula te Weert door een bijzondere gunst van de H. Stoel, verheven werd tot een zelfstandig Ursulinenklooster. de beste in de goed kopere prijsklasse. EBBERINK Marktstraat 5 Voor Venray Gediplomeerd CAM P-verkoopster Marktstraat 5 Telefoon 294 Afd. CAMP Is Donderdagsnamiddags gesloten JAC. FONCK, VENRAY HOFSTRAAT 5 Alle goederen nu gekocht, bewaren wij desgewenst tot 5 December FOC Véél charmanter door het ragfijne weef sel en de bekoorlijke lijn. Véél sterker door de „High-twist"- hoog getwijnde - enka- lon garens. Véél voordeliger want GOLD LINE NYLONS gaan juist door deze „High-twist" dubbel zo lang mee. Het gouden HB-zegel op iedere verpakking garan deert U de volmaakte kwa liteit en pasvorm van onze nylons. in 6 soorten, prijzen vanaf f3.45 Volmaakte pasvorm op de .0 beslissende punten! Met Gold-line nylons al uw wensen vervuld! TCV.£F. S16 VeNBOU Wij brengen een ruime sortering Al ls het weer nog zo nat en koud.... 't is die U droog en warm houdt. Zojuist ontvangen hét kwaliteitsmerl Charmante, practische onderjurkennod 't Lijkt wel of 't nooit slijt! Het Onmisbaar op fiets en bromfiets NU VOLOP KEUS Lang zo duurden Komt U gauw eens kijk appe; TEXTIELHAND! PALTHE Agentuur Hofstraat iad Telef. 473 naar ieders smaak en beurs vindt U bij Grotestraat Telefoon 601 H.H. Pluimveehouders,-1 bestel dan tijdig OIRLO Te*"!

Peel en Maas | 1955 | | pagina 2