Oorlogsslachtoffers 1940-1945 Consecratie nieu\ v altaar De Kerk is een Missionerende Kerk in de Kapel van Huize Meester Wijnhoven Bescherming Bevolking St. Anna. Rijks-middenstaads-consDleDt Qwifieinzinqen Missie-Zondag Wij allen hebben een Missieplicht ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG MAAS 19 PW nM«ïTRPIf1?N ADVERTENTIEPRIJS 8 cl. p. mm. ABONNEMENTS- K-ATI umo 1 IVE.rV.Hi'i PRIJS PER KWARTAAL f 1.26 Baiten Venray f 1-48 Zaterdag 22 October 1955 No 42 f ONDERVINDT PEEL EN f3 R O O T ES T RA A TV28 FIRTELEF^512 EN GIRC>C150652 WEEKBLAD VOOR VENRAY Werd vorige week de lijst van in de oorlog 1940—1945 omgeko men inwoners van Venray gepubli ceerd, deze week vindt U hieronder de slachtoffers op de kerkdorpen. We herhalen nogmaals wat de be doeling is. Zoals de namen, voornamen en geboortedatums hieronder staan, worden ze vermeld op de bronzen platen bij het oorlogsmonument alhier. Mochten daar fouten in staan, hetzij in de voornaam, ach ternaam of de datums, dan gelieve de nabestaanden, familie, vrienden of bekenden dit zo spoedig mogelijk, maar uiterlijk voor 1 November a.s. op te geven op het Gemeente huis alhier. Mocht iemand geheel niet ver meld staan, dan geldt daarvoor hetzelfde verzoek. Leest U dus zowel de lijst van vorige week als van deze week aan dachtig na en mochten er tekort komingen in staan, gelieve die direct door te geven. OOSTRUM Bouten Gerard, 10-6-23, Lull C 44 Bouten Piet, 8-9-86, Lull C 44 Camps Martin, 28-11-11, Lull C 19 Derks Diena, 29-11-19, Oostrum D 28 Hendriks Jan, 30-6-02, Oostrum C 64 Hoex Nelly, 25-4-26, Oostrum C 35 Jeuken Hendrik, 30-11-13, Oostr. C 2 v. Rens Jan, 14-9-94, Oostrum C 83 Rutten-Verkoeyen Helna, 24-10-10, Oostrum C 35 Rutten Gerard, 19-1-43, Oostr. C 35 v. Rooy Jan, 3-4-84, Oostrum D 1 Vandevenne Edmond, 24-7-89, Oostrum D 26 Verheijen-v. DijckHendrina, 19-10-63 Oostrum D 32 Verheijen Nella, 17-5-86, Oostr. D 32 OIRLO Hesen Henri, 17-4-23, Oirlo E 11 Rutten Louis, 30-7-28, Oirlo E 75a Nelissen Gerard, 16-6-25, Oirlo E 23 CASTENRAY Calon Aioijs, 23-3-24, Castenray G15 v. Rhee Peter, 6-1-22, Castenray LEUNEN Drabbels Peter, 21-12-73, Schoor K 30a v. Dijck Martin, 28-4-27, Overbroek K 108 Janssen-de Mulder Maria, 17-3-93, Leunen K 39 Janssen Martin, 30-5-14, Leunen K 41 Jenniskens Jan, 5-3-65, Leunen K 28 Koenen Henri,26-10-88, ScheideKlOl Martens Antoon, 24-10 99, Leunen K 10 Martens Jozef, 15-5 97, Leunen K 19b v.Meijel Peter, 7-4-03, Leunen K60 de Rijck Martin, 15-4-07, Leunen K10 Smits Anna, 26-7-15, Overbr. H 9a Vervuurt Wim, 12-10-10, Laagriebroek K 57 Voesten-Claessen Lena, 4-10-81, Steeg K 76 VEULEN Burgers Peter, 30-11-14, Veulen H 21 Nellen Frans, 8-11-11, Veulen H 3 v. Ooi Willem, 11-1-16, Veulen H 35 v. Rijswijck Theo, 21-5-39, Veulen I 26a Tijsen Truus, 22-8-26, Steegsbr. I 9 Verhoeven-Arts, Johanna, 12-9-98, Veulen I 27 Verhoeven Matheu, 23-1-31, Veulen I 27 Verhoeven Lambert, 24-3-36 Veulen I 27 Verhoeven Catharina, 17-5-38, Veulen I 27 Verhoeven Martin, 16-7-40, Veulen I 27 Verhoeven Hendrina, 28-3-43, Veulen I 27 Smets Theo, 18-6-05, Veulen HEIDE Claessens Peter, 1-8-22. Heide L 54a v. Dijck Leo, 15-11-03, Heide L 22 Leijsen Jan, 11-3-03, Heide L 65 v. Meijel Cornelis, 21-2-97, Deurneseweg L 18 Peeters Martin, 22-2-77, Heide L 62a Vousten-Kessels Mina, 5-10-07, Heide L 27 Janssen Willem, 18-10 05, Heide L 49 YSSELSTEYN Arts Henri, 9-5-27, Peelplan-Zuid v. Bakel Ingenbleek Anna, 26-7-24, Ysselsteyn N 3a Janssen Gerard, 8-12-27, Ysselst. 162 Janssen Peter, 19-12-02, Ysselst. I 69 Janssen Henri, 10-1-27, Ysselst. I 69 Litjens Peter, 20-4-96, Ysselst. I 6a Maessen Jacob, 31-3-17, Ysselst. N 6 Puts Gerard, 3-9-31, Ysselst. kamp E Puts Wim, 26-1-34, Ysselst. kamp E Stiphout Willem, 24-3-11, Peelpl.-Z. Timmermans Gottfried, 3-6-19, Ysselsteyn I 34 v. Well Jan, 5-2-34, Ysselsteyn I 32b MERSELO Muijzers Sibert, 2-6-83 Merselo M115 Janssen Peter, 15-6-33, Merselo M81a Linders Willem, 22-3-03 Merselo N21 Linders Drika, 24-2-33, Merselo N 21 Michels Frans, 9-3-22, Merselo M 26 Rongen Henri, 29-10-29, Weverslo M 85 SMAKT Kersten Gerard, 4-12-32, Smakt B15 Martens Theo, 21-9-43, Bus B 1 Rutten Joseph, 25-2-25, Smakt B 2a Versteegen Hendrik, 15-1-33, Smakt B 16 Versteegen Joseph, 7-5-99, Smakt B 16 Versteegen Peter, 10-6-29 Smakt B16 Woensdag heeft Z.H.Exc. Mgr. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, het nieuwe altaar geconsacreerd, dat in de herstelde en vernieuwde Kapel van Huize St Anna opge steld werd. Toen voor bijna 50 jaar geleden St Anna werd gebouwd, had de kapel, die toen uit één schip be stond, weinig kunstzinnigs. Zelfs de aanbouw van een tweede schip voor 1930 maakte er geen kunst werk van. De oorlog kwam en in 1944 werd de kapel zwaar bescha digd. Men heeft toen voorlopig herstel toegepast, ook al omdat de kapel nodig was voor het parochiële leven van Venray. Ze werd parochiekerk en vele Venray se mensen hebben toen kennis gemaakt met deze kapel, die ook immer ter beschik king stond voor het Ziekentridi- uum. Bij de opbouw van Huize St. Anna was het de Zusters 'n doorn in het oog, dat de kapel zelf nog steeds een armzalige aanblik bood. Daarom riepen zij een team kun stenaars bij elkaar, bestaande uit de architecten van Halteren uit Den Bosch, van Dongen uit Apel doorn, deschilder-glazenier Dekkers uit St. Michïels-Gestel, de beeld houwer Steenbergen en de edel smid Noyons uit Utrecht, welke de opdracht kregen iets behoorlijks van dit Godshuis te maken. Hoewel deze heren met hun werk nog niet klaar zijn, is de kapel practisch niet meer te herkennen. Het foei-lelijke donkerbruine pla fond is geheel weggewerkt en heeft nu, als het overige, een stemmige grijswitte kleur. De oude ramen zijn vervangen door gefigureerd glas, volgens ontwerp van Dekkers. Achter 't nieuwe hoogaltaar zijn drie wonderlijk mooie ramen van dezelfde kunstenaar gekomen, die de verrijzenis, hei Kruisoffer en de nederdaling van de H. Geest uit beelden. Het is geen wonder, dat deze kunstenaar, mede door deze ramen, de eervolle vermelding ver diende in de Cultuurprijs voor Noord-Brabant. Vóór de kapel hebben de archi tecten een klein atrium ontworpen, waarin evenals in de kapel, de hardsteentegels opvallen, die de oude cementtegels hebben vervan- neemt afscheid van de Landbouwschool De in de gemeente Venray en ver daar buiten bekende Meester Wijn hoven, zal a.s. donderdagmorgen 27 oktober, officieel afscheid van zijn Landbouwschool nemen. Sinds 1 oktober 1922 heeft hij zijn beste krachten aan de Landbouw school gegeven. Een school wordt gevormd niet alleen door 't gebouw, maar door de leraar. Wat hij de leerlingen meegeeft, zullen zij uit dragen in de toekomst. Meester Wijnhoven is meer dan 30 jaar lang de vormer van de boeren geweest. Als goed opvoeder wist hij de leerlingen aan zich te binden, ook nadat zij de school verlaten hadden. De Landbouwschool is het centrum van boerenactie in onze gemeente geworden. In velerlei vormen, in en buiten de school, leef de Meester Wijnhoven met zijn jongens mee. Zo werkte hij al die Jijd aan een betere ontwikkeling en beschaving van de boerenstand. Zo leefde hij mee met de gezin nen van zijn oud-leerlingen. Zo'leeft hij thans nog mee met zijn grote school. Venray mag trots zijn op zo'n school, op zijn oprichters, op zijn hoofd. Moge a.s. donderdag 27 oktober, velen Meester Wijnhoven komen danken voor het grote werk, in zijn leven tot stand gebracht. Programma:* 9.30 uur plechtige Hoogmis tot dankzegging, opge dragen door de H.E. Heer A. Loonen, in de „St Petrus Banden" te Venray, (gezongen door de oud-leerlingen). 10.30 u. officiële^huldiging in zaal „Wilhelmina". Hierop aansluitend pl.m. 11.30 u. receptie. We hebben in dit blad al menig maal een lans gebroken voor doel en streven van de Bescherming Bevolking, de B.B. Een beter illustratie van hun werk en hun kennis had de B.B. moeilijk kunnen geven dan Zaterdag j.l. is gebeurd. Voor velen zal op de eerste plaats het aantal blokploegen al een openbaring zijn geweest. We zagen er bijv. die van St. Anna, van Ser- vatius en van Oostrum. Daarnaast traden op de opruim en reddingsploegen van Venray zelf, de B.B.-brandweer en het mobiel geneeskundige team. gen. Het houtwerk is geheel in eigen atelier vervaardigd en geeft blijk van uitstekend vakmanschap. Wat het meest in deze nieuwe kapel opvalt is het priesterkoor, dat wordt afgesloten door een ballustrade, die tevens communie bank is. Ze bestaat uit gepolijst hardsteen en kolommen met ge beeldhouwde kapitelen, waar tussen eenvoudig koperwerk is aange bracht. De kapiteeltjes zijn uiterst zorgvuldig gekapt door Steenber gen, die ook de twee engeltjes verzorgde, die het koor afsluiten. Het priesterkoor zelf is belegd met gepolijst tra ver tin, waarop op drie treden, het massieve tombe altaar staat. En kolos van 45Ü0 kg, die door Steenbergen aan de voor kant is behouwen met medaillons, betrekking hebbende op het Eucha ristisch offer, aan de kant van de kloosterkapel met medaillons over de kloosterlijke staat en aan de kant van de kleine kapel idem over de charitas. Eenvoudig maar wer kelijk mooi. Op het altaar zelf bevindt zich een modern tabernakel, het altaar- kruis met beelden van Steenbergen en kandelaars van de edelsmid Noyons. Ook heeft Noyons een godslamp en een consecratie kandelaar voor dit priesterkoor gemaakt. Ir. Schelten heeft een uitstekende verlichting ontworpen, terwijl de architecten voor een geheel nieuwe sacristie zorgden. Men is echter nog lang niet ge reed met het definitief herstel. Zo is aan Steenbergen opdracht gegeven de beelden van de H. Maagd en de H. Johannes te hou wen, men is zoekende naar nieuw meubilair voor kerk en priester koor, men zoekt naar een kleed voor de achterwand van het hoog altaar en men droomt van enkele grote muurschilderingen op de achterwanden van de grote en kleine kapel en mogelijk een nieuwe kruisweg. Hiermede hoopt men gereed te zijn voor het gouden jubileum, dat St. Anna in 1958 gaat vieren. Gezien, dat wat dit kunstenaars team tot heden heeft weten te bereiken, behoeft men zich geen zorg te maken over de verdere verbouwing en het verder herstel van de kapel. Voor het oog van vele autoriteiten als de burgemeesters van Weert, Venray, Horst, Vierlingsbeek en Wanssum gaven deze ploegen blij ken van bekwaamheid in het redden van mensen uit brandende, verwoes te en met gas gevulde panden. Het is jammer, dat er niet wat meer tekst en uitleg gegeven werd van de verschillende kunstgrepen, die hierbij werden toegepast. Naast de B.B.-ploegen trad ook het Rode Kruis-team aan, dat ge wonden eerste hulp verleende en blijk gaf van paraatheid en kennis op alle mogelijke terreinen. De gezamenlijke brandweren gaven met élan een demonstratie van hun kunnen met schuimblussen, hoge drukspuit en de oude methode. Uit deze demonstratie, die door velen, ondanks het minder gunstige weer werd bezocht, bleek duidelijk, dat de B.B. goede vorderingen maakt en verschillende mensen paraat maakt en doet zijn, voor het geval een of andere ramp onze gemeen schap zou treffen. De les die het verleden ons te leren gegeven heeft, blykt gelukkig verstaan te zijn. In de middenstandsnota heeft de Staatssecretaris van Economische Zaken de toezegging gedaan een Middenstandsvoorlichtingsdienst te zullen creëren, in het kader waar van in de provincie Rijksmidden- standsconsulenten zouden worden aangesteld. In Limburg is dat: drs J. H. v.d. Linden, Deken v. Oppen singel 23 Venlo (K 4700—5092). De Rijksmiddenstandsconsulent heeft een drieledige taak: a) De voorlichting over het mid- denstandsbeleid, inzonderheid de mogelijkheden die dit beleid voor de middenstand biedt, zoals bijv. over het complex van credietrege- lingen, dat speciaal voor de midden stand in het leven is geroepen, zomede het middenstandsonderwijs. Andere onderwerpen zijn: de vesti gingswetgeving, de prijspolitiek, sociale voorzieningen, belastingen, de winkelsluitingswetgeving etc. b) Het verstrekken van bedrijfs economische voorlichting, d.w.z. bij de middenstand begrip wekken voor moderne bedrijfsadministratie, op voering productiviteit etc. Inzicht verschaffen in de kostenstructuur van een middenstandsonderneming en in de betekenis van omzet- en kostenstenstatistieken en van be- drijfsvergelijking. Het behoort in dit verband tot de taak van de con sulent, de resultaten uit te dragen van research van het Economisch Instituut voor de Middenstand. c) Het fungeren als adviesorgaan van het Departement overbijzondere regionale omstandigheden in zijn ambtsgebied. Bij de uitvoering van zijn taak zal de consulent nauw samenwerken met provinciale en plaatselijke over heden en voorts diverse organen en instellingen die bij de behartiging van middenstandsbelangen zijn be trokken en niet op de laatste plaats met de vrije organisaties van de middenstand, zomede hun diensten en instellingen. Hij heeft tot op dracht, met alle in aanmerking komende organen en organisaties een goede samenwerking op te bouwen. Dodenherdenking Zondag was er in Overloon een dodenherdenking. Elders in dit blad vindt U daarover meer. Zoals trou wens in practisch alle Nederlandse kranten. We hebben bij deze dodenher denking waar nu speciaal de herinnering werd opgeroepen aan de mannen, die vielen voor de be vrijding van Overloon iets gemist. En dat was een vertegenwoordiging van Venray. De troepen die herdacht werden zijn evengoed voor de bevrijding van Venray gevallen als voor Over loon en de strijd rond Overloon is niet te beschrijven zonder de strijd om Venray. Het gaat er hier niet om waar nu de meeste huizen zijn verwoest, waar de meeste slachtoffers zijn gevallen, waar het langst gevochten is, maar hetgaaterom,dat de strijd rond Overloon dezelfde strijd was als die om Venray, dat met de Maas het uiteindelijke doel was van de oprukkende Britse en Amerikaanse troepen. Waar de schuld ligt, dat Venray niet vertegenwoordigd was, weten we niet. De fout ligt er nu eenmaal. En deze fout werd niet alleen door Venrayse mensen gevoeld, maar ook die van Overloon, ja zelfs door vreemden, die iets beter bekend zijn met de geschiedenis van die October- dagen. Trouwens laten we eerlijk zijn, aan het onderlinge contact tussen beide gemeenten mankeert wel waf. In Overloon heeft men zo de in druk, dat Venray zich hoog ver heven voelt en met het Brabantse weinig te maken wil hebben. Waar op ander terrein nauwe samenwerking bestaat, moest de Overheid in deze voorgaan. Dat gebeurt niet en wordt door goed- willenden betreurt. We herhalen nogmaals, dat we niet weten waar de fout ligt, maar die kan hersteld worden. Het is jammer, dat dit zo gelopen is, maar het kan een les zijn voor de toe komst. Want zowel Overloon als Venray moeten bedenken niet op een eiland te wonen en van samenwer king is nog zelden iemand slechter geworden. In de meest algemene zin van het woord. Sociologisch onderzoek Het sociologisch onderzoek is lange tijd in Venray het gesprek van de dag geweest. Zeker in de Raad, die nu eens wetenschappelijk wilde zien vastgelegd de noden en be hoeften van onze gemeenschap en de toekomstverwachtingen, die ge stimuleerd dienen te worden. ,.Nee" heeft toen Ged. Staten ge zegd, „een dergelijk onderzoek voor één plaats is te duur, maar een en ander kan beter gecombineerd wor den met plannen van landbouw- instanties, die een dergelijk onder zoek voor de streek Sevenum HorstVenray voorstaan". Hoewel niet van harte, omdat men vreesde, dat de nadruk te veel op de landbouw zou vallen en liever een algeheel onderzoek had, is men toch met dit voorstel accoord ge gaan en is besloten het sociologisch onderzoek over de gehele streek te doen plaats hebben. Door dit onderzoek hoopte men o.a. ook te kunnen achterhalen hoe groot de verborgen werkloosheid is onder de boerenbevolking waarover de meningen nog al uiteenlopen. Nu doet het echter vreemd aan voor ons leken, dat, terwijl dit so ciologisch onderzoek wordt uitge voerd, weer andere landbouwinstan- ties bezig zijn met een enquête, die dan speciaal ook die verborgen werkloosheid behandeld. De resul taten van die enquête zijn spoor slags gepubliceerd en daaruit blijkt, dat er practisch geen werkloosheid is. Hetgeen prettig is, maar dat toch een weldenkend mens zich af doet vragen, wat voor spelletje hier nu gespeeld wordt. Dat men in tussen al elders heeft geprotesteerd tegen de wijze waarop deze enquête is gevoerd, geeft nog meer reden tot nadenken. Maar het is in ieder geval een prettige boodschap voor de gemeen tebesturen, die nu wel het gevoel zullen krijgen met goed geld weten schapsmensen op stap gestuurd te hebben, om iets te achterhalen en zulks op speciaal verzoek van de landbouw wat die zelfde land bouw nu al weet.... Wie vroeg daar wat over samen werking??? MAAS-RIJN VERBINDING. Het zal onze lezers wel iets zeg gen, dat het „Algemeen Handels blad" nu ook ernstig aandacht wijdt aan de Maas-Rijnverbinding. Het blad constateert, dat de hui dige verbinding tussen de beide grote verkeersaders, het Maas-Waal kanaal, een grote omweg betekent voor schepen, die vanuit de Bel gische Kempen en Luik het Duitse Ruhrgebied willen bereiken ofwel omgekeerd. Het „Handelsblad" neemt dan de naar naar voren gebrachte oplos singen in ogenschouw. Het Vent- debout-kanaal van Visé r.aar Aken bestempelt het als fantastisch. Met betrekking tot de plannen voor een kanaal BomGeilen- kirchenNeuss of een kanaal Ar- cen—Ruhrort toont het Amster damse blad voorkeur voor de Noordelijke oplossing, omdat het tracé over vlakker terrein loopt en daarom goedkoper is. In dit verband gewaagt 't blad ook van de mogelijke doortrek king van hetWilhelminakanaal en van de Noordervaart naar de Maas, ten gerieve van Lim burg en Brabant. Het is echter duidelijk, dat het Noordelijk tracé ArcenRuhrort geen oplossing biedt voor de in schakeling van het industriegebied van Aken in 't waterwegenstelsel. Daarom verdient de Zuidelijke verbinding BornGeilenkirchen voorshands de voorkeur. Over de spoedige aanleg van een kortere Maas-Rijnverbinding is het Handelsblad pessimistisch. Er zou van Duitse zijde te weinig belangstelling voor bestaan en in Nederland en België zijn de plan nen nog veel te vaag. Inderdaad mankeert hier een en ander en is het daarom zaak, dat men in het MaasRijngebied de hoofden bijeen blijft steken om tot een gemeenschappelijk standpunt te komen, dat de betrokken rege ringen dwingt de hand aan het werk te slaan. Het standpunt van de KVPafd Maastricht, dat in het werk programma der KVP ook zal worden opgenomen de wens tot het aanleggen van een be hoorlijke verbinding lussen de MaasRijn en Schelde, is een aanspring voor andere afdelin gen, om ook die wenselijkheid naar voren te brengen. En zal andere instanties misschien sti muleren ook van hun kant deze pogingen succesvol te maken, hetgeen wij nog altijd prefe reren boven de negatieve hou ding, die sommige thans aan nemen. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Geslaagd Aan de Universiteit te Utrecht, slaagde de heer D. Vercauteren alhier, voor het propadeutisch examen geneeskunde. Te Eindhoven slaagde met lof, de heer Jac. Sijbers Kruisstraat voor het diploma vakbekwaamheid in de brandstoffen. Benoeming Tot leraar aan de Landbouwschool alhier, is benoemd de heer P. van Loon, afkomstig uit Stramproy. Geen premie meer voor het schieten van houtduiven. De Provinciale Voedsel-commis- saris voor Limburg te Roermond, maakt bij deze bekend, dat de pre mieregeling voor de houtdulvenbe- strJjding, met ingang van 1 Nov. a.s., tot nader order zal worden be ëindigd. De Kath. Limb. Emigratie- Stichting houdt zitdag te Venray op Woens dag 26 oktober a.s. van 25 uur in Hotel De Zwaan. Vereniging „Handenarbeid" te Venray opgericht. Op de vergadering van 13 Oct. j.l. werd opgericht de afdeling Venray en Omstreken van de R.K. Vereniging van Handenarbeid. De afdeling stelt zich ten doel door het geven van werkavonden belangstellenden en leden te bren gen tot het beoefenen van handen arbeid in verschillende onderdelen. Op de eerste vergadering bleek het werken met leer de meeste liefhebbers te trekken. Andere werkzaamheden zullen volgen, o.a. pitriet, metaal en klei. Deelname aan deze werkzaam heden staat open voor iedere belang stellende. Voor inlichtingen kan men zich wenden tot: de voorzitter de heer H. Houba, Overloonseweg 2b en Mej. A. van Lent, Mgr. No- lensstraat 9. Als wij bedenken, dat er meer dan 1200 millioen ongelovigen zijn tegenover 400 millioen katholieken en 400 millioen niet katholieke christenen, dan is het duidelijk, dat de Kerk van Christus een Missio nerende Kerk moet zijn. Die Kerk zijn niet alleen de Priesters, maar ook alle gelovigen; wij allen tesamen zijn de Kerk, daarom moeten wij allen aan missie doen. Het missiewerk steunen door onze giften en gebeden is niet een prijzenswaardig goed werk, dat wij naar verkiezing ook achterwege kunnen laten. Neen, aan missie doen, het missiewerk steunen is ieders plicht, waaraan niemand zich mag onttrekken. Wat doet U Bidt U nog elke dag voor de missie, of laat U dat over aan de kinderen Hebt U ook veel voor de missie over, of laat U dat even eens over aan de kinderen, alsof de missionaris alleen met het zil verpapier en de snoepcentjes van de kinderen zijn missiewerk kan volbrengen. Denkt U misschien, dat missione ren alleen maar bestaat in heiden- kindertjes dopen Neen, naast het planten van het kruis moet tegen woordig ook de modernste injectie naald worden gehanteerd. Naast de altaren yoor God moeten er ook tafels worden aangericht waar de armsten der armen gevoed moeten worden. Er moet ook een bed zijn voor de zieke en alles wat daarbij be hoort, tot operatie-tafels toe. Er zijn in de missie meer dan 800 moderne ziekenhuizen gebouwd moeten worden en 2000 weeshuizen en 400 seminaries, waar de schoon ste vruchten van de missie verza meld worden, de inheemse jongens nl. die zich voorbereiden op het heilig Priesterschap, om straks aan hun eigen landgenoten het geluk van het Christendom te brengen. Maar dat alles kost geld, veel geld. De missionaris komt nog zoveel tekort Hij moet meestal in de moordende hitte van het oerwoud zijn kisten medicamenten meeslepen. Welis waar zijn er ook, die met vlieg tuigen in Alaska dalen en daar bij een temperatuur van 50 a 60 graden onder nul de liefde brengen aan de Eskimo's. Maar laat U daardoor niet geruststellen, en laat het vooral uw plichtsbesef tegenover de missie niet in slaap sussen De meeste missionarissen lijden armoe tot ze zo zwart zien als hun nikkers, en jaren lang hopen ze vergeefs op meer hulp. Maakt op Missie-Zondag uw verzuim goed! Morgen, op de Wereld-Missiedag, kunt U veel goed maken als U onder de H. Mis goed bidt voor de bekering van de heidenen en Uw H. Communie opdraagt voor de missie. En ook als U de collecte voor de Voortplanting des Geloofs met een milde gift bedenkt. Laat U ook inschrijven in de registers van de Pauselijke Missiegenoot schappen van de Voortplanting des Geloofs of van het Sint Petrus' Liefdewerk. Stelt de ijverige zela- trice niet te leur en scheept haar niet met een smoesje af, als zij dezer dagen bij U aanklopt of U lid wilt worden.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1