Plannen voor 1956 Winstgevend geschrijf DE DOOD De fijne geur extra beschermd] a' appels textiel Venray Reeds enkele nummers geleden, hebben we er op gewezen, dat de tijd daar is, dat nieuwe plannen voor 1956 en voornamelijk dan plannen van kapitaalswerken in onze Gemeente moeten worden op gesteld, ter verkrijging van een verhoging van de algemene uit kering, die het Rijk per jaar voor iedere inwoner van de Gemeente geeft. Deze plannen moeten namelijk met toelichting voor 1 October bij Ged. Staten zijn, die voor verdere afhandeling zorg draagt. We hebben toen zo'n soort ver langlijstje opgesteld en ons afge vraagd, wat nu werkelijk uit de bus zou komen. Want zowel de toestand op het gebied van werk krachten als die op financiën, stel len remmen. En met deze remmen zal men ernstig rekening dienen te houden. Bovendien staat er nog wat van dit jaar, wat eerst het volgend jaar tot uitvoering zal komen. In een Nota aan de Raad, waarin deze materie verder wordt uitge werkt, stellen B. en W. het aldus, dat van de voor 1955 toegestane kapitaalruimte van f 1.330.000. een bedrag van f 1.151.476.zal benut zijn in dit jaar, zodat voor een volgend jaar nog overblijft: f 178.524.—. Afrekening Vraagt men zich af waaraan dan die f 1.151.476 gespendeerd zullen zijn, dan kan onderstaand misschien helpen: Aan de voorbereiding voor de uitbreidingsplannen werd ruim f 2000.uitbetaald. Aansluiting van electrisch licht in enkele pan den te Merselo kostte de gemeente f 1485.terwijl de gemeentelijke toeslag voor electrificatie van wo ningen in Ysselsteyn en aan de Lorbaan dit jaar nog f 18.750. zal vragen. Het Sociologisch onderzoek kostte dit jaar f 6840.de andere helft f 6840.zal voor rekening van het volgend jaar zijn. Een nieuwe sten cil-machine is gekocht voor f 1237.— met inruil en als Ged. Staten dit jaar nog een nieuwe wagen toe staan dan liggen daar f 6000. voor klaar. De aanleg van de nieuwe straat verlichting komt de Gemeente in 1955 te staan op f 43.700.terwijl het Goene Kruis nog f 4000.sub sidie uitbetaald krijgt. De nieuwe ziekenauto is in de maak en als die eenmaal rijdt, moet er geld zijn, f 12.000.— liggen er voor klaar. Aan woningsplitsing droeg de gemeente het hare bij, nl. f 1048 aan subsidie. Dit jaar werd ook de rekening ingediend van enkele na de oorlog gebouwde woningwetwoningen, waarbij het Rijk niet de stichtings- kosten voor haar rekening nam. Daarom moet nu de gemeente f 44.264.op de kapitaalrekening afboeken. De aanleg van wegen volgens het wegenplan alsmede het ten laste van de gemeente komende aandeel in de aanleg van toegangs wegen tot de Meerselse peel heeft in 1955 in totaal f 292.401 gekost. Het eerste gedeelte van het rio leringsplan nl. 3150 m., alsmede de bouw van het pompgemaal aan de Smakterweg, de apparatuur van dit gebouw en de persleiding naar het vloeiveld zullen dit jaar klaar komen. De rekening van om en nabij de 4 ton zal dan wel gepre senteerd worden. Scholenbouw gaat dit jaar f 92.397 kosten. Maar dan is de voorgenomen verbouwing van de school in Ysselsteyn ook gereed, de verbouwing van de barak in de Patersstraat tot meisjesschool, de school in Castenray vergroot met een lokaal en een deel van de oude school in Ysselsteyn verbouwd tot kleuterschool. Verkeersonderwijs staat voor 1955 ook nog op het programma en de gemeente zal daarvoor f 5000 uitbetalen. Tenslotte is er dan nog de barak aan de Kruisstraat be stemd voor beschutte werkplaats voor minder-validen. Het overbren gen en de aankoop daarvan wordt gedekt met een geldlening van f 6000.—. De plannen voor het recreatie oord zullen ook betaald moeten worden en die kosten dan f 12000, maar het grootste gedeelte daarvan zal wel het volgend jaar betaald worden. Alles bij elkaar geen kleine lijst en we mogen toch dankbaar con stateren, dat er in het afgelopen jaar veel is gebeurd en nog veel gebeuren gaat. Wat de in einde 1955 nog niet voltooide plannen betreft, hierdoor zullen natuurlijk de daarvoor in 1955 beschikbare gelden niet geheel zijn opgebruikt. Dat betekent echter niet, dat daar door de toegekende verhoging van de algemene Rijksuitkering in ge vaar komt. Ook zal die uitkering daardoor niet verminderd worden. Toekomstplannen Voor 1956 dienen de plannen nu opgesteld te worden, maar de Ministers van Binnenlandse Zaken en Financiën hebben duidelijk te verstaan gegeven de uiterste zui nigheid te betrachten, daar anders onherroepelijk het rode potlood een einde zal maken aan vele schone illussies. B. en W. onzer gemeente hebben zich deze waarschuwing danig in de oren geknoopt, want mocht men schone illussies nebben gehad om trent zwembaden, toneelzalen etc. etc., onderstaand lijstje geeft daar niets van. B. en W. stellen dan voor om in 1956 voor de volgende plannen de gewenste verhoging van de Rijks bijdragen aan te vragen: A. Verdere aanleg van stamriool van Overloonseweg naar Hoebert- weg, wat men beraamt op onge veer 3 ton. B. Bouw van meisjesschool in Venray-kom. Voor het nieuwe rec toraat is een meisjesschool ont worpen met 6 klassen en een zg. handvaardigheidsklas, die bij de eventueel later bij te bouwen jon gensschool ook gebruikt kan worden. De Inspectie voor het onderwijs heeft de plannen reeds goedgekeurd, maar het zal wel 1956 worden voordat een en ander verwezenlijkt wordt. De kosten hiervan worden geraamd op f 140.000. C. Bouw School Vredepeel, waar toe reeds eerder was besloten. Dit wordt een drie-klassige school en zal ongeveer f 60.000 kosten. D. In het nieuwe Rectoraat-kom moet een kleuterschool komen. Plannen zijn klaar voor een school met 3 lokalen en een speellokaal. Kosten worden geraamd op f 90.000. E. Genoemde scholen zullen moeten worden ingericht. Wat dat gaat kosten, daarvan heeft men nog maar geen begroting gemaakt, maar weinig zal het zeker niet zijn. F. Dan prijkt ook nu weer de bouw van een gymnastieklokaal en woning bij de plannen. Een concierge-woning is daarbij ont worpen. Staat ze er eenmaal, dan zal de gemeente f 95.000.armer zijn. G. De uitbreiding van de Land- bouwhuishoudschoolis noodzakelijk. B. en W. blijken zelfs overwogen te hebben een tweede huishoud school te stichten, maar kregen daartoe niet genoeg medewerking van de betrokken instanties. Ook zij stellen dus voor de bestaande school uit te breiden en wel met twee theorielokalen, een naailokaal en een gymnastiekzaal. Kosten van dit alles wordt geraamd op f 228.000. Alleen al aan onderwijs zonder de inrichting van de nieuwe scholen is de gemeente dan al f 613.000 kwijt. Wegen H. Ook de wegen heeft men niet vergeten. In het wegenplan stond de verbetering van wegen in de kom over 56, 57 en 58 verdeeld. B. en W. stellen nu echter voor om dat gehele plan in een keer gereed te maken, waardoor de kom niet drie jaren achter elkaar overhoop ligt, maar alles in een jaar afge handeld wordt. Verbeterd worden dan: Hense- niusplein en Henseniusstraat, Leeuwstraat, Schoolstraat, Paters- laan, Langstraat, Kortestraat, Marktstraat, Grote Markt, Kerkpad (bij Goumans) en Schoutenstraatje. Daarvoor is ruim 3 ton uitgetrok ken. I. Wat het onderhoud van sintel- wegen betreft, B. en W. kennen, aldus het rapport, de moeilijkheden, die dikwijls rijzen t.a'.v. de verkrij ging van sintels. Zij heeft zich derhalve afgevraagd of sommige wegen niet een ander wegdek moeten hebben, maar stellen voor een betreffend plan eerst het komende jaar op te maken, dat dan in 1957 verwezenlijkt zal worden. In 1956 wordt dan volstaan met een behoorlijk onderhoud. Ook de Odastraat en de Willem straat wil men reeds volgend jaar klaar maken, gezien het dringend herstel wat deze straten nodig hebben. De kosten worden geraamd op ruim f 41.000. Recreatie en sport Over dit onderwerp hult B. en W. zich in nevelen. Het meest noorde lijk gedeelte van het nieuw ontwor pen recreatieoord zal volgend jaar in uitvoering komen. Aangezien echter niemand de plannen nog gezien heeft en verder nog onderhandelingen lopende zijn over subsidie is dat ook het enige wat we te weten komen. Misschien dat in de nabije toekomst meer licht over het recreatieoord gaat schijnen. Wat de sportvelden betreft, die door opheffing van het sportterrein aan de Leunseweg komen vervallen, hierover wordt nog geheimzinniger gesproken. B. en W. zaggen daarover letter lijk: „Ideaal zou zijn, indien kon worden overgestapt naar een be hoorlijk ingericht sportpark, waar in naast speelruimte voor de ge organiseerde jeugd, ook gelegenheid bestaat voor hockey- en tennissport hand- en volleybalspel, paarden- en andere sport. Hoewel wij menen een geschikte plaats voor de aanleg van een dergelijk sportpark te hebben gevonden, komt het ons beter voor daarover thans nog niets te zeggen". En daar doen we het dan maar mee. Maar intussen schijnt dat toch niet zo vlot te kunnen gebeuren, want men heeft nu uitgezien naar een nood-oplossing, waar bovenbedoelde speelruimte gevonden zal worden en ook enkele tennisvelden en een oefenveld voor hockey kan worden aangelegd. Uitbreiding Gemeentehuis Na al dat schoons voor anderen op papier gezet te hebben, willen B. en W. ook voor hun zelf eens wat reserveren en wel een uitbrei ding van het Gemeentehuis. Een wethouder, die zijn spreekuur nu al jaren op de een of andere trap van het Gemeentehuis moet houden, wordt dat op de duur moe en daarom heeft men het oude uit breidingsplan maar weer eens van zolder gehaald en zal men proberen volgend jaar tenminste een klein deel daarvan verwezenlijkt te krij gen. o De optelling van de bedragen die genoemd zijn laat al zien, dat on danks de reserve, die B. en W. na die Ministriële aanmaningen in acht genomen hebben, toch behoorlijke kapitaalsuitgaven voor 1956 te wachten staan. En kapitaalsuitga ven, die ieder weldenkend mens als redelijk en normaal zal beschou wen. We zitten nu eenmaal met onder wijs achterop, daar is nog een ge weldige achterstand in te halen. En we hebben nu eenmaal nog steeds zeer beroerde straten en pleinen, we moeten ons riool uit breiden en ontspanningsgelegen heid moet er komen. Verder is men dan ook niet ge gaan. Want de uitbreiding van het gemeentehuis reeds voor jaren gepland kan men moeilijk als luxe beschouwen, gezien de overbe volking aldaar. Men is met de wegen nog zeer bescheiden geweest en het ware te wensen dat nog meer wegen op het programma waren gekomen, met name die van Oirlonaar Wanssum, de weg naar de Rips, de verdere Stationsweg enz., maar hoogstwaar schijnlijk heeft men de sommen die dat vereisten hebben reden tot be scheidenheid gegeven. Zwembad, toneelzaal en andere gewenste dingen we zeiden het reeds zijn niet op deze lijst ver schenen. Men kan ach en wee roepen, maar men dient toch de woorden van een Raadslid voor ogen te houden, die zei, dat dat allemaal mooi en wel is, maar dat woningbouw en scho lenbouw nr. 1 moet zijn, nr. 2 nuts voorzieningen: gas, electrificatie, waterleiding, riolering, nr. 3 wegen. Is daaraan voldaan, dan is er links en rechts nog een hoop op te knap pen.... En men schijnt die stelregel nood gedwongen ook ditmaal rigoreus staande gehouden te hebben. Gezien dan ook de huidige rege ling der financiën zal de Raad over deze plannen weinig kunnen zeg gen. Ook zij zal ongetwijfeld op velerlei terrein nog wensen hebben, maar zal zich noodgedwongen moeten beperken en zal uiteindelijk practisch het zelfde lijstje moeten overleggen als B. en W. Maar daar over zullen we misschien in de vol gende raadsvergadering meer horen. brengt vele besprekingen en nood zakelijke voorzieningen met zich. Bespaar U nog meer zorgen, draag Begrafenisonderneming J. Goumans, Schoolstraat 1a de begrafenis op. Telef. 592 van deze echte Engelse Melange vakkleding vakkheding vakkledsssg Double Hofstraat 2 naast Raadhuis (Ingezonden) Dit bedoel ik als tegenstelling van het „geschrijf" van de onbeken de T. tegen mijn „schadelijk ge schrijf". Daarmee heeft hij de „schade" wellicht hersteld. Ik verkeer in de aangename po sitie, T. niet te kunnen beledigen. Want een onbekende T. is voor mij lucht. En wat mij betreft, niet ieder een kan mij beledigen. Mijn bijna zestigjarigeschrijversloopbaan heeft mij wel gepantserd. Als aangevallen en beschuldigde partij maak ik gebruik van mijn goed recht, niet om mijzelf te ver dedigen, maar alleen om de Waar heid te dienen, dat is God te dienen. Mijn betreffend hoofdstuk in „Het Land van de Peel" heb ik in Augus tus 1951 zo vlug moeten schrijven, dat mij geen tijd vergund was om iets na te zoeken. Er was toen dringende haast bij. Ik moest dus op mijn geheugen vertrouwen. Ook voor het sterkste geheugen is in zo'n geval het gevaar voor vergis sing niet uitgesloten. Alleen daar om schreef ik, dat ik de volle ver antwoordelijkheid aanvaardde. Ik was bereid eventuele vergissingen op mij te nemen. Van de onbekende T. weetik niet, of hij iets van de Limburgse ge schiedenis kent. Waarom b.v. de koning van Pruisen optrad in de Peelruzies. Waarom Limburg tot 1866 bij de Duitse Bond hoorde. (Toen mijn ouders en grootouders leefden). Hoe Limburg ondanks hardnekkig heftig verzet kortweg „Nederlands" werd gemaakt. Enz. enz. Ik kan er hier niet uitvoeriger op ingaan. Toch staat het met een- en-ander in nauw verband. Maar ik heb enigszins het griezelige gevoel, uit een hinderlaag aangevallen te worden. Daarom vind ik het bewust oneerlijk van de zich verschuilende T., dat hij in zijn résumé van mijn stukje het in het verband voor naamste heeft verzwegen: n.l., dat de bevolking van deze streken lange tijd gedwongen was in Duitsland haar brood te zoeken. (Zie maar bladz. 52). De oude Noordlimburgse pastoor Leens (zijn ware naam) zei eens in mijn jeugdjaren (toen'ik al schrijver was) tegen mij: Jongen, als wij Duitsland niet hadden, was onze streek al lang van armoede ver anderd in een kerkhof onder een woud van brandnetels, distels en doorns. Het is nooit in mij opgekomen, de Duitse overval op ons nietig landje te verdedigen. Maar ook nooit, de Nederlandse politiek te verdedi gen. En allerminst de Anglo-Ameri- kaanse mentaliteit te verdedigen, Die verafschuw ik, mede omdat minstens driekwart van de bevol king het Christendom als oplossing van het probleem der verwilderde moderne mensheid afwijst, als de val van het kapitalisme. (Dr Carrel Réflexions sur la conduite de la vie) Ik zie elke oorlog als een beesten boel. Onverschillig, door wie de oor log wordt gevoerd en waarom. Niets ter wereld acht ik zulke massa slachting en verwoestingen waard. De oorlogsmakers stellen zich wel in veiligheid. De bevolkingsmassa krijgt eerst alle leed te doorstaan en blijft daarna met de rotte peren zitten. Ik ben zelf ook slachtoffer ge worden van een Engels luchtbom bardement, nogal erg, en weet wat het is. Met het gewraakte woord correct heb ik dat zij voorop ge steld alleen gedacht de particu lier menselijke handelingen van de duitse militairen (als soldaten onder bevel zijn alle militairen hetzelfde. Zij hebben te doen wat hun bevolen wordt). Wat ik in het stukje, waarover de onbekende T. mij aanvalt, zo kort mogelijk beschreven heb (beknopt heid wordt vaak oorzaak van mis verstand, maar geen seconde had ik er aan gedacht, dat dit stukje aanstoot zou kunnen geven!) was wat ik had horen zeggen door zeer veel mensen uit Venray en om geving en andere Noordlimburgse plaatsen, Venlo inbegrepen. Ik heb een groot aantal mensen gesproken, ondermeer verscheidene die door de Engelsen waren weggevoerd om naar Frankrijk getransporteerd te worden, en enkele dagen moesten verblijven in Eindhovense gebouwen. Ik ben daar uren in hun midden geweest, enige dagen op een rij, (Hoe mij dat mogelijk was, doet er niet toe), toen zij, mannen, vrou wen, kinderen, in de koude winter regen stonden te schreien van leed en woede over die Engelse methode van ,,bevrijding"(!?) Ook brieven heb ik in mijn bezit. Ook een dagboek, waarin alles staat opgetekend, wat er voorgevallen was ter plaatse. Ook een Noord- Limburgs priester behoort tot mijn zegslieden,mondeling en schriftelijk, die zich o.m. beklaagde over Engels gedrag tegenover zijn bejaarde huis houdster. En een brief van een andere priester, een pater, aan een Eindhovense vriend van'hem, is mij door dezen ter kennismaking ge geven met de volmacht, er gebruik van te maken naar eigen inzicht, mits met verzwijging van naam orde, en woonplaats van afzender. En als ik maar de tiende part had gepubliceerd van dat alles, dan zou er nog wel wat anders voor de dag gekomen zijn! Of ik dat ooit doen zal, omwille van de geschie denis, weet ik nog niet. Ik vraag mij af, of het toch maar niet beter is, die hele oorlogsbeesterij voor de jeugd verborgen te houden, zolang de geestelijke volksontwikkeling niet tot veel hoger peil gestegen is en daardoor die verfoeilijkheden hun prikkels verloren hebben. Ik heb geen enkele reden ge vonden om de waarheidsliefde van mijn zegslieden te wantrouwen. Velen waren mij persoonlijk niet bekend. Sommigen kenden mijn schrijversnaam, en dat was dan ook alles. Onderwijzers waren er ook enkele bij en die behoorden niet tot de zachtmoedigsten en meest vergoelijkenden in hun relaas. Heb ik mij dan toch nog vergist, dan hebben al mijn zegslieden zich vergist. Wat wel eigenaardig zou zijn. Dat zeg ik niet om mij te ver ontschuldigen. Dan is het zo. Bepaalde feiten van die aard heb ben echter geen invloed op mijn principiële mening over oorlog. Daar heb ik ook al veel over geschreven tussen 1914 en '18 onder het op schrift: „Zullen de mensen eindelijk wijzer worden?" Nu weet ik het wel: in afzienbare tijd nog niet. Oorlog van A. of van B. is in zijn aard beestachtig en gericht op doden en verwoesten. Anders kon men er beter een partij om kruisjassen of toepen. In ieder geval Gods gebod voorop stellen: Gij zult niet doden. In de natuurlijke orde is het kost baarste bezit van elke mens: zijn leven. Daar heeft geen aardse macht het beschikkingsrecht over. Totalitaire oorlog maakt oorlog nog slechts onzinnig gruwelijker en mensonterender dan militaire oorlog op zichzelf al is. Geen enkel volk als massa is ooit door oorlog beter geworden. En zoals ik meermalen in deskundig blijkende beschou wingen las, hebben de luchtbom bardementen met de massa-slach tingen en verwoestingen onder de burgerbevolking weinig of geen in vloed gehad op het verloop van de oorlog 1940-'45. Als de Duitsers niet waren komen te staan tegenover een verplet terende overmacht van kapitaal en oorlogsgoederen, dan zou de afloop anders geweest zijn. Ik geef dit oordeel (niet van Duitse herkomst!) gaarne voor een beter. Ik heb geen aanleg voor oorlogsdeskundige. Ik heb zelfs nog nooit een revolver, een geweer of een sabel in de hand gehad. Ik las echter in een krantenver slag met betrekking tot Venray over „de beruchte bevrijding". En in een Eindhovens parochieblad een ar tikeltje van de pastoor dier parochie: dat men zich diep schamen moest over de door „de bondgenoten" aan gewende middelen ter „bevrijding' Helemaal alleen sta ik dus ook al niet met mijn opvatting van de gegevens mijher zegslieden. Van een „met name genoemd dorp", zoals T. bedoelt, heb ik nooit gehoord. Ook nooit van een „militair- vriend", die „eenvoudig" (van T.) zijn leven ten offer bracht, ver nomen. Nooit iets anders dan van dit: Hij doodt mij of ik hem, een andere keuze bestaat er niet. Personen (mensen?), die voorheen elkander nooit gezien hebben, en niet weten waarom, proberen el kander op bevel te doden. Vloeiend bloed zweept op tot bloeddorst. Al cohol speelt ook een rol. Benevens het vooruitzicht op sexuele uitspat tingen, waarvoor zelfs voorbehoed middelen verstrekt worden van „overheids"wege. Laten we toch geen mooie woor den maken voor al die oorlogs beestenboel. Als het dier losbreekt, is er geen beestiger dier dan de mens met zijn „rede". Laten we „eenvoudig" (T.) de kat een kat noemen. Zoals de katholieke Prof. Dr. G. Colle van Gent schreef: Met mooie woorden is ten allen tijde de mensheid bedrogen, de ene mens opgezet tegen de andere. De slechte leiders veroorzaken het leed van het volk. L'homme ceméconnu).De beroemde katholieke Dr. Carrel schrijft: de mensheid vermoordt de mens, vermoordt de menselijkheid. (Réflexions sur la conduite de la vie). Ik zou nog graag meer willen op merken ter geestesverheldering van het schuilevinkje T. en misschien tutti quanti, als ik maar wist over de plaats te mogen beschikken. Hij moge bronnen raadplegen alsLéon Bloy, Prof. Dr. E. de Greeff, enz. enz. Ze zijn er voor. Dit wil ik nog zeggen, dat in onze wereld zonder Christendom altijd het recht heeft, wie het sterkst is. Wie de nederlaag lijdt, krijgt van alles de schuld, wat niet deugt. Dat was nu Duitsland. De „bondgenoten" deden minstens even erg, wat be wezen is. Maar dat hindert niet! Ik voel altijd de sterkste neiging om aan de kant van de zwakste te staan. Dat komt door mijn liefde voor het kind. En voor het Chris tendom. Maar ik wil Duitsland niet voorspreken, ofschoon dit land al van 1870/71 af prikkelend geraffi neerd geprovoceerd is. Dat weet ik zelf uit mijn lectuur van Engelse boeken in mijn jeugd. Daarvoor enkele regels geschie denis aan de hand van het katho lieke tijdsclirift „Aristo-" „onder leiding van priester Wouter Lutkie". (Mei 1955). Begin: opkomst van Duitslands wereldmacht na 1870/71. Engeland wilde tot versterking van zijn we- reldbeheersende positie de opkomen de Duitse concurrentie vernietigen. Alleen had het daarvoor geen schijn van kans. De hulp moest komen van Amerika, Frankrijk, Rusland en koloniën. Dus van een geweldige overmacht. Zo werd dan tot twee- Vervolg zie 2de pagina.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4