Üa°l^f:JÏÏ&re Uit vroeger dagen Paardententoonstelling Nationale Uit„Peelen Maas" het zetw, i^jwandkoffiemolen ZZI APPELS textiel Elke advertentie in PEEL EN MAAS wordt door onze abonné's gelezen, ook uw advertentie adverteer daarom regelmatig, het is uw belang JARIGE SCHOONZUSTER STICHTTE VERWARRING! De 23e Nationale Paardenten toonstelling in Den Bosch heeft, zoals we reeds vorige week meld den, een zeer goed verloop gehad. Wat ons echter wel is opgevallen, is dat in verschillende kranten verslagen zo zeer de nadruk viel op de Midden- en Zuid-Limburgse bekroonde paarden en dat men Noord-Limburg ternauwernood ver noemde. Nu zijn we geen chauvenlst en kunnen de zon best in het water zien schijnen, maar we hebben toch de prijzenlijst nagegaan en hebben daarin een bevestiging gevonden van ons vermoeden, nl. dat het niet Midden- en Zuid-Limturg waren, die daar de beste paarden brach.- ten. En we menen dat dat feit toch ook ruMig eens naar voren gebracht mag worden. Het Noorden had 21 paarden die prijzen haalden nl. 4 eerste prijzen, 9 tweede prijzen, 4 derde prijzen en 4 vierde prijzen, met een totaal aan geldprijzen van f 485.—^. Boven dien bracht Noord-Limburg twee kampioenen. Midden-Limburg bracht ook 21 paarden in de prijzen, maar met een totaal aan geldprijzen van f 435.en geen enkele kampioen. Het Zuiden bracht zelfs 22 paarden in de prijzen, maar kreeg slechts f 430 prijzengeld en bracht geen enkele kampioen. Voor onze paardenliefhebbers brengen we hier nogmaals de vol ledige uitslag voor Noord-Limburg: le prijs Hengsten van 6 jaar en ouder, Nico van het Zwarte Water, Kind. Simons, Grubbenvorst. 4e prijs C, Merriën van 8 jaar en ouder, grote maat, Marietje, Jos. Hagens, Broek-Horst; idem mid denmaat, 4e prijs A, Marijke van Annahoeve, G. van Wijlick, Venlo. 2e prijs C, Merriën van 6 en 7 jaar, grote maat, Hermien van Nicolien, J. v.d. Winkel, Smakt; idem, kleine maat, 2e prijs A, Paula I van Janslust, L. v. Osch, Weverslo. j le prijs A, Merriën van 4 en 5 1 jaar, grote maat, Lies van Enner, H. Soberjé, Velden; idem le prijs C, Leentje van 't Schoor, Jan Hen- drickx, Meerlo; idem, 2e prijs A; Sjanneke van Well, M. Smits, Well idem, middenmaat, 2e prij-> H, Rika van Infernal, P. van den Beuken; Venray. Merxiën van 4 jaar en ouder mei zuigende veulens, kl- ine madt. 3e prij-s E, Sibilla van Nico, F. Bruerej Blerick. Merriën van 3 jaar, gro:e maat, 4e prijs C, Nora van Nicoline, Chr. Winkelmolen, Grubbenvorstidem middenmaat, 2e prijs C, Nicol e van Smakt, J. vd. Winkel, smakt; 3e prijs F, Jozefien van Overbroek, A. Martens, Ysselsteyn. Merriën van 2 jaar, grote maat, le prijs B, Hermine van Costaud J. Keijzers, Horst; 2e prijs C, Irma van Veldzicht, W. van Dijck, Oos trum; idem middenmaat, 2e prijs A, Nicoline van het Rozendaal, J. de Ruijter, Meerlo; 4e prijs C, Edeline van de Emiliapolder, A. Willems, Ysselsteyn; idem, kleine maat, 2e prijs B, Th. vd. Riet. Sevenum; 3e prijs B, Dora v.d. Nieuwenhof, P. Hendrix, Geijsteren. Bij de Hengsten was het Costaud de Marche, die een tweede prijs behaalde tussen hen, die de beste paarden hebben voortgebracht. ST. NICOLAAS Ook in 1888 kwam onze goede kindervriend reeds naar Venray. Zie hier wat Peel en Maas er van schreef: „Venray's ingezetenen zijn den 6den December niet achtergebleven om het feest van St. Nicolaas flink te herdenken. Omstreeks 10 uren kondigde een voorrijder aan dat St. Nicolaas in aantocht was. Omgeven door een prachtig uit- gedoschte erewacht te paard en vergezeld van een schoone stoet engelen en bedienden, deed St. Nicolaas, onder daverend geschal der muziek, zijn plechtige intrede in Venray. Overal opende hij zijne milde hand, tot uitdeeling van ge schenken. Dat de jeugd genoegen vond in het aanschouwen dezer zoo schoone en treffende voorstel ling, zal wel niet behoeven gezegd te worden, immers aller oogen waren gevestigd op den man die de kindervriend heette en het ook werkelijk scheen te zijn. Alles was schoon, treffend, in een woord, niets ontbrak er om de grootste bewondering en verbazing der kleinen op te wekken. Deze heugelijken dag hadden wij te danken aan de leden der fanfare „Euterpe", die door haar krachtig optreden de feestviering der jeugd waardeerde, en aan wien dan ook alle lof toekomt." Tegenwoordig komt St. Nicolaas alleen maar vergezeld van Zwarte] Piet, Engelen zijn er niet meer bij. Ja, ja de tijden veranderen. Toentertijd kochten we bij Dreessen- Lutters in de Groote Straati De twee cent sigaar, 13 lekkere sigaren voor 25 cent. En nu Gelooft U nog aan Sinterklaas. Schrijver dezes wel. Nog een stukje om van te water tanden voor de huismoeders uit dezelfde krant: Maar als dan geheel naar waar heid kan worden medegedeeld dat iemand van 17 November 1887 tot 17 November 1888 van 8 éénjarige kippen, altijd in een ren vastge zeten, 2057 eieren ontvangen heeft, die gemiddeld wel 3 cents waarde hebben, wat een bedrag van f 61.71 wordt, dan kan men licht begrijpen, dat hierbij wel f 20.zuivere winst is. Eieren van gemiddeld wel 3 cents hoort gij 't huismoeders En wat zeggen onze hedendaagse kippenhouders er wel van 8 kippen met 2057 eieren per jaar d.i. ge middeld even 257 eieren per kip en wel f 20.winst per jaar dat is f 2.50 per kip. Doen onze kippen houders het daar vandaag ook nog voor SPAREN We lazen in Peel en Maas van 3 September 1955, dat er gedurende de maand Augustus 1955 bij het kantoor Venray op de Rijkspost spaarbank was ingelegd f 95.381.58 en terugbetaald f 59.360.20, een spaarsaldo dus van f 36.021.38. In de maand Augustus 1888 waren deze cijfers voor de inleg (schrik niet) f 1267.44 voor de terugbetalingen f 770.58, spaarsaldo f 496.86. In 1955 dus pl.m. f 1200 per dag in 1888 f 16.— per dag. Is er voor uitgang of niet 'n DUEL 'n Duel is in deze tijd geen alle daagse gebeurtenis. Dat zal in 1888 ook wel niet het geval ge weest zijn, maar Peel en Maas van 8 September 1888 had er het vol gende relaas van: Verleden Vrijdag tegen den avond had er bij het grensdorp Eijsden een duel plaats tussen de heeren Tul Ier, redacteur van het dagblad La Meuse en diens nepf, den advo caat Le jeune van Luik. De duel listen waren van Luik tot Visé gestoomd en richten zich vergezeld van 4 getuigen en een geneesheer naar de Nederlandse grenzen. Zij dachten die overschreden te zijn, misleid door de richting der grens palen, doch bevonden zich nog op Belgisch grondgebied. Aanvankelijk was de afstand be paald op 20 pas, op aandringen van den heer Tulier echter, werd die bepaald op 10 pas. Bij het eerste pistoolschot, door zijne tegenpartij gelost, stortte Tulier, in het hart getroffen, dood ter aarde. De aanleiding tot het duel moet geweest zijn, dat de heer Tulier zich op minder eerbiedige wijze over een dame had uitgelaten. Het Belgische Wetboek van Straf recht bedreigde de duellisten met 1 tot 5 jaren gevangenisstraf in geval van dodelijke afloop, de ge tuigen met 1 tot 6 maanden. Maar zooiets kwam alleen onder de deftige stand voor; bij anderen was het eenvoudig moord of dood slag. RUSTEND PASTOOR CLAESSENS. 20. September 1888 vierde de Z.E. Heer Leonardus Claessens, rustend pastoor alhier, zijn diamanten priesterfeest. En hoe ze dat in Venray deden, vertelt Peel en Maas van 22 Sept. 1888: Heel Venray heeft aan dit dia manten feest deelgenomen. Vlag aan vlag prijkte aan alle huizen van de hoofdstraat der gemeente. De woning van de jubilaris (aan de Patersstraat) was door de buren met kransen, festoenen (kennen wij dat woord nog?) guirlandes, vlaggetjes en wimpels rijk versierd. Voor het front van het gebouw gaven de jaartallen 1828 en 1< en een geïllustreerd opschrift van de volgende inhoud de betekenis van al die versierselen te kennen: Hoe overheerlijk glanst in diamanten stralen, Uw deugdzaam leven en Uw heil'ge levensstrijd, Waarin Ge als hoogsten roem den eer'palm mocht behalen Dat Gij een priester naar het hart van Christus zijt. Dat heel de bevolking van Venray daaraan met vreugde deelnam, spreekt vanzelf. Kinderen begeleid den den jubilaris ter kerke, waar Z.Eerw. een hoogmis opdroeg met assistentie van zes priesters, Felicitatie-kaartjes, brieven, rui kers en bouquetten kwamen van nabij en verre den waardigen man Gods, de deelneming van dorpsge noten, vrienden, buren en bekenden in zijne feestvreugde vertolken. 's Avonds werd de woning met Bengaals vuur verlicht en in blau wen, groenen en roden gloed luis terde de volksmenigte naar de serenade van Venray's Fanfare. Er was feest in Venray. Een dichter schreef een jubellied, waarvan we de eerste strofe tot besluit hier weergeven: Wiens harte klopt van zacht gevoel Voor vriendschap in dees kring Toon' voor haar inspraak zich niet koel, Maar juich met ons en zing! Komt op het diamanten feest Van eenen dierbren vrind Met opgeruimden blijden geest Gij allen die hem mint. Deze dichter besluit met de her innering aan het heilzame werk van de jubilaris, te Venlo, Reckheim en Sichem en de wens: Draag lang die kroon,nog jarenlang, In stille zoete rust, Voor dat Ge U met Englenzang Verheugt in 's hemels lust. Achttien jaren te voren op 30 Juni 1870 vierde de WelEerw. Heer Jo hannes Caspar Fröling rector van het Ursulinenklooster, eveneens de 60ste verjaardag van zijne heilige priesterwijding. OPENING DER STATEN GENERAAL Op de derde Dinsdag der maand September, opent Hare Majesteit de Koningin in onze dagen de ge wone zitting der Staten-Generaal. In 1888 was de Koning verhinderd dit persoonlijk te doen en droeg Zijne Majesteit dit op aan de Minister van Binnenlandse Zaken. Uit zijn openingsrede halen wij de volgende punten aan: De min gunstige weersgesteldheid deed haren nadeeligen invloed op den oogst gevoelen; de toestand van den veestapel is zeer voldoende; hetzelfde kan nog niet gezegd wor den van handel scheepvaart en nijverheid, al mag wat den handel betreft, op eenigen vooruitgang ge wezen worden. In eenige provinciën hadden werk- s akingen op uitgebreide schaal plaats; door gepaste maatregelen w-Tden grove war i ordelijkheden voorkomen. De toestand van 'slands geld middelen is niet onbevredigend; bij een spaarzaam beheer, bestaat tot het doen van voorstellen tot ver sterking van's rijks inkomsten geen aanleiding. (Iets voor Minister v.d. Kieft). Naast andere voorstellen noe de Minister een wetsontwerp, hou dende bepalingen tot het tegengaan van overmatigen arbeid van jeug dige personen en vrouwen. Verder zullen worden aangeboden o.a. een wetsontwerp tot regeling van de pensioenen der burgerlijke ambte naren en die van hunne weduwen en weezen; een ontwerp van wet op den verkoop van natuur- en kunstboter, terwijl gelden worden aangevraagd voor de oprichting van landbouwproefstations. In het westelijk gedeelte van Java hebben onder samenwerking van verschillende oorzaken, ernstige on lusten plaatsgehad. Door het krach tig optreden van het Bestuur en de uitnemende diensten van het Neder- landsch-Indische leger werd de rust spoedig hersteld en de voortgang der oproerige beweging, ook in andere gewesten, bedwongen. Onze huidige arbeidswet stamt dus uit die tijd en kunstboter ken nen wij niet meer. Uit de marktberichten van 22 Sept. 1888 noteren wij nog even, dat te Venray werden aangevoerd 1925 halve kilo's boter. Prijs per halve kilo 44 k 55 ets. van 23 Sept. 1905 Hub. Kemps, Venrayse vleeshal, verkocht gerookt spek 38 cent per pond, hammen met been 50 cent per pond, gerookt vlees 65 cent per pond, Hamburger leverworst 20 ct. per pond. - H. J. Schmitz werd kapelaan te Blitterwijck, W. Berden te Meerlo. Postdirecteur A. Aernout werd postdirecteur te Sint Oedenrode. Ontvanger J. Heijt werd ont vanger te Bladel. - Op de vergadering van de Volksbond werden zeer waarderen de woorden gesproken over Dr. H. Poels. P. J. Philipsen werd gekozen tot commissaris. V. Fonck vervaardigde een Acy teleen gasfabriek te Etten-Leur. - Horloges met garantie waren vanaf f 3.te verkrijgen bij Karei Dewez, Henseniusplein. Gouden trouwringen kon men krijgen vanaf f 1.80. van 22 September 1906 Op 28 September Was Pater Seraphinus van Berlo O.F.M. be kend predikant te Venray 40 jaar Minderbroeder. Op 3 October was 25 jaar Minderbroeder P. Engel- bertus Engels, rector van het Gym nasium. - Dr. P. J. VuUings M.S.C., keerde uit Amerika terug. - Te Batavia arriveerden de Zusters uit „Jerusalem" Mère Ida, Mère Brigitte en Soeur Sophia. Op 16 September werd opge richt de voetbalclub „De Peelhaas." - Johan Strijbos, Grote Markt, verkocht blanke rijst vanaf 51/, ct. per pond, raapolie voor 38 ct. per liter, margarine voor 25 cent per pond. van 21 September 1907 15 September vierde het genoot schap van de heilige Kindsheid het jaarfeest. P. Odulphus de Haas O.F.M. preekte. Martinus Wismans en Gertruda van Meijel waren 25 jaar getrouwd. Ingeschreven werd voor het kunstmatig verbeteren van de weg Venray-Heide door L. Wijnhoven voor f 5900 en door W. Wijnhoven voor f 5930. - Voor het verf werk van het Post- en Telegraafkantoor schreven in: Jos. Custers voor f 280, Th. Pouwels voor f 411 en Jos. Jacobs voor f 428. - De Gemeente- en Volksbond- tekenscholen werden verenigd. Bij Th. Slits was 1000 pond irima blank zuiver schoofstroo te orijgen voor f 11.50. Venray's gerstebier was voor 10 cent per fles te verkrijgen bij Karei van Aarssen. Fr. van Opbergen, Hofstraat verkocht gebrande koffie voor 34 ct, suiker voor 24 cent, zout voor 3 ct. per pond. BEL OP BIJ BRAND No. 392 De bijzondere kwaliteit van Douwe Egberts koffie komt volledig tot haar recht, als U deze koffie maalt direct voor het zetten. Gebruik daarvoor de ideale Douwe Egberts wandkoffie- molen, die verkrijgbaar is op 1500 punten, verpakt bij Douwe Egberts koffie en thee. vakkleding vakkleding vakkleding Hofstraat 2 naast Raadhuis Venray Interessant nieuws van 1600 VéGé-kruideniers (die zoveel geldzegels geven le Jaargang No. 1. Oplage2.155.000. Verschijnt om de 14 dagen. Red.: Nes Si,-86-88, A'dam-C. Woensdag was Mevr. R. te Amsterdam ten einde raad. De hele dag had zij in de grootste gemoeds rust doorgebracht, tot zij plotseling om 5 uur op de verjaardagskalender ontdekte, dat haar schoonzus je jarig was. De schrik sloeg haar om het hart, want hoe kwam zij zo gauw aan een cadeautje Van haar huishoudgeld kon beslist niets meer af - ze zat al zo krap Haar man was nog niet thuis Opeens dacht Mevr. R. aan haar geldzegels! Ze hol de naar haar VéGé-kruidenier, wisselde de geldzegels in, kreeg meteen 5 gulden en kocht een mooie hals ketting. En een succes, dat ze er Woensdagavond mee had „Wat een uitkomst - die geldzegels van VéGé", zei Mevr. R. ons. Haar ogen glinsterden. Hoe kan dat? Hoe kan VéGé steeds zoveel geldzegels gratis geven Om dat VéGé een nationale orga nisatie is van maar liefst 1600 zelfstandige zaken. Wat dat zeggen wil Dat is meer dan de 3 groot ste z.g. grootwinkelbedrijven bij elkaar! Die 1600 VéGé-kruideniers kunnen gezamenlijk enorm veel tegelijk en... daardoor goedkoop inkopen bij de grootste en beste fabrikanten. U begrijpt, dat dit grote voor delen met zich meebrengt. Die winst keert VéGé recht streeks uit aan al haar klan ten in de vorm van geldzegels. Geweldig, vindt U niet De R is weer in de maand Uw kind heeft levertraan nodig! VéGé heeft de echte Noorse medicinale levertraan „Eskimo" voor U. Deze bevat de voor Uw kinderen zo on misbare vitaminen A en D. Per fles van 300 cc: f 1.10 met 22 geldzegels. NIEUW! Nu ook geldzegels op kant-en-klare koffie VéGé heeft z\jn rijk assorti- mentweer uitgebreid met een modern artikel: Claarkoffie. Edele koffie, geurend en wel in een oogwenk klaar! Onze advertentie biedt U een kans er voordelig kennis mee te maken.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4