De Kil stelt zich nieuwe taken .Achter de streep blijven Geen haast de Gruyter Wie moet er d«or de zure uppel bijlen? DE KOFFIE- EN THEEZAAK leder mens een persoonlijkheid Zaterdag 17 September 1955 No 37 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT 'T KLEDING WINT 'T PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN vM "EEN RUK BEZIT STMIAT™F'^^EN 3KESSS WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRMS^PE^KWA*RTAALCf hi^^aheii^Venray^'f^b^S In Peel en Maas van 3 Sept. jl. komt onder deze titel een artikel voor, waarin geageerd wordt tegen de subsidie, die van overheidswege verleend wordt bij het rooien van verouderde onrendabele boomgaar- den. Schrijver hiervan spreekt van strijd op de rug van de huis vrouw nogwel die er alleen is in zijn verbeelding. Het probleem is voor beiden specifieke zowel al- boeren-fruit- teler hetzelfde, nl.: een lonende prijs voor hun product. Ook is hij finaal er naast waar hij beweert, dat het minder goede fruit uit z.g. boerenboomgaarden meestal vlot van de hand gaat. Het tegengestel de is juist waar. Meestal is het totaal onverkoopbaar. Export voor directe consumptie is onmogelijk, daar het bij lange na de hiervoor gestelde richtprijs niet haalt. Buitenlandse fabrieken kunnen in eigen land doorgaans genoeg hiervan aankopen. Ook de binnen landse industrie kan het lang niet allemaal verwerken. Zodoende blijft het boven de markt zweven en aan de bomen hangen te rotten, daar het de prijs van plukken en veilen niet eens opbrengt. Schrijver veronderstelt, dat het exploiteren van een boeren-boom- gaard lonend is; hij spreekt in deze n.l. van bijverdienste. Het is hem misschien onbekend, dat appels uit boeren-boomgaarden, oogst 1954 nog niet de kosten van verzenden, sorteren en veilen konden opbren gen. Alle uitgaven voor grond- en waterschapslasten, pacht, bemesting en ziektebestrijding schieten er bij in. Om van een redelijke beloning voor de hieraan gespendeerde ar beid nog maar niet te spreken. In stede van eerst zijn geval goed te onderzoeken, geeft hij maar een sneer op de specifieke fruitteler, die tegen zoiets niet kan concu- reren en economisch onvoldoende onderlegd. Dat men niet zo gauw tot rooien overgaat, is begrijpelijk. Men heeft altijd nog hoop, dat de situatie zal veranderen. Rooien en weer inplan ten kost ook geld en arbeid en 't duurt enige jaren voor dit weer terugkomt. Bovendien kunnen vele boeren-fruittelers niet rooien, om dat ze geen eigenaar zijn en de verpachter geen toestemming wil geven. Over de controle op productie en kunstmatige prijsopdrijving slechts dit: Tweemaal binnen een tijdsver loop van nog geen 25 jaar moesten Nederlandse regering en volk zich in uiterste nood wenden tot de Nederlandse boeren. Vooral in de laatste oorlog werd de arbeid dezer zeer karig beloond. Na de bevrij ding, toen de grenzen weer open gingen en de export op gang kwam werden de prijzen van vele agra rische producten aan de binnen landse prijzen aangepast, wat mil- lioenen inde schatkist deed vloeien die de boeren toekwamen. Nauwelijks is dit veranderd. Is van een bepaald artikel het aanbod groter dan de vraag en moet de regering maatregelen nemen om de productie enigzins lonend te hou den of men spreekt van kunstma tige prijsopdrijving ten koste van de consument, strijd op de rug van de huisvrouw e.d. Het liefst zou men de boeren al of niet fruitteler erbij maar in de bekende hoek met de nog beter bekende slagen drukken. En morgen misschien moet opnieuw een hartstochtelijk beroep op hem gedaan worden. Laat schrijver in het vervolg beter zijn licht opsteken, alvorens dergelijke artikelen, gebaseerd op totaal onjuiste gegevens, het licht te doen zien. Want hiermede is noch de Nederlandse boer, noch de fruitteler, noch de huisvrouw ook maar iets gebaat. Oirlo, Sept. 1955. M. H. BOTS. Naschrift De inzender van deze reactie op genoemd artikel belicht een ander facet van het fruitkweken, dan de schrijver van het eerste artikel. Deze laatste bekeek aan de hand van officiële statistiekcijfers het verbruik van fruit door de Neder landse huisvrouwen. Daarbij uit gaande van de stelling, dat het toch de Nederlandse huisvrouwen zijn, die een groot deel van de opbrengsten der fruitbomen moeten kopen en verwerken. Doch dan moet dat fruit nog koopbaar zijn, passen in het huishoudelijk budget, waarin een zeker deel voor fruit is bestemd. Lopen, door wat voor oorzaken ook, de prijzen van het fruit op, dan zal de Nederlandse huisvrouw het ofwel met een mindere kwali teit moeten doen, ofwel niets kopen. Zeer zeker veel minder. Mindere kwaliteit is nog voorhanden in vele boeren-boomgaarden en vandaar uit wordt vlot verkocht, ondanks iniLvocï£beeld van de schrijver over 1954. De cijfers van de veiling mogen dan allertreurigst zijn, zo ÏÜL j t.. d® bo°uigaard en aan de boerderij zijn de nodige kilo's ver trokken. En bovendien er zijn U kunt komen wanneer U wilt: U krijgt bij De Gruyter Uw koffie iedere dag kersvers uit aroma- beschermende silo's. Koffie die geen spoor van geur en smaak verloren kan hebben. Dat merkt U in Uw koffiemolen: het knapt en krakten kraakt vanversheid! En dan de 10% korting; dat scheelt U stukken in de prijs. Goudmerk 250 gram f 2,45 Roodmerk 250 gram f 2.22 Blauwmerk. 250 gram f2,06 Oranjemerk 250 gram 11,88 Coff. vrije koffie blik f 2,92 Oploskoffiebusje f 2,45 want De Gruyter's koffie is vandaag maar ook morgen en overmorgen volop vers en geurig voorradig! 1 FüRUTïft jaren aan te wijzen dat ook via de veiling de boeren-boomgaard wel wat opbracht. Nu hebben deskundigen uitge maakt, dat dat fruit kwalitatief niet aan de eisen voldpet en men is met dat plan gekomen om de bijl te zetten in di'e boerenboom gaarden. Daar zullen er dus ofwel geen ofwel nieuwe bomen moeten komen, welke laatste dan kwalita tief prima fruit leveren, dat o.a. in het buitenland in trek zal zijn en dat hopelijk tegen goede prijzen verkocht kan worden. De vraag mag dan echter gesteld worden en dat was wat de schrijver van het eerste artikel feitelijk heeft gedaan of dan voor de huismoeder hier nog wel mogelijkheden liggen om fruit te kopen. En dat is wat de schrijver van het eerste artikel betwijfelt. Nu stelt de inzender aan de andere kant, dat als dat „minder waardig fruit" niet verdwijnt, de markt altijd bedreigd zal worden waardoor de telers gevaar lopen en dat bovendien het exploiteren van een boerenboomgaard niet lonend is. Dus dat er geen ander maatregel kan zijn als rooien. Inderdaad is dit een zijde van het probleem, die in dit artikel niet besproken is. Wel is er over gezegd: gaat men die maatregel treffen, dan zal op grond van bovenstaande redenatie de Neder landse huisvrouw niet in staat zijn om veel fruit te kopen en wentelt men de oplossing van het probleem dus af op de rug van de huis vrouwen. En dat kan geen behoor lijke oplossing zijn. Daarmede is niets ten nadele gezegd van boeren of fruittelers, maar wel gewezen op het feit, dat hier de producent lasten gaat leg- leggen op een consument, maar dan niet verwonderd moet zijn, als die consument op een goede keer zegt: U bent bedankt, maar ik neem wel wat anders. Het is er helemaal niet om te doen om zo goedkoop fruit te krijgen, dat de huisvrouwen het niet meer op kunnen, en de teler totaal niets verdient, of toegeeft, maar het is er om te doen, dat de teler- een behoorlijke kostwinning heeft en dat de Nederlandse huis vrouw fruit kan blijven kopen. Door genoemde maatregel bereikt men misschien wel het eerste, maar o.i. niet het laatste. En dat was het hele betoog. Kan het laatste niet, dan zal het eerste onherroepe lijk de lasten er van dragen en om daar tegen te waarschuwen was dit artikel geschreven. En niet zoals inzender veronderstelt om De studiedagen van de KAB zijn een alom bekend verschijnsel. Ook dit jaar is het kader van de Neder landse KAB in de verschillende bisdommen bijeengeweest om zich te bezinnen op hun taak in parochie of district. De laatstgehouden studiedagen waren die in Voorhout, een plaats in Zuid-Holland. Het getuigt niet van vooroordeel, Wanneer wij zeggen, dat deze stu diedagen tot de belangrijkste ge rekend kunnen worden. Immers, het bisdom Haarlem is naar algemeen wordt aangenomen, het „moeilijkste" bisdom. Dat wil zeg gen, dat hier de problemen waar van alle delen des lands doortrok ken worden, nog sterker aan de dag treden dan elders. „De Randstad Holland" noemen sociologen en economen tegenwoor dig het gebied, waar mgr. Huibers zijn bisschoppelijke taak vervult. De oorzaak der moeilijkheden, die zich op alle terreinen des levens openbaren, moeten worden gezocht in de industrialisatie. Nu is het waanzin om deze te trachten tegen te houden in de hoop, dat ook de moeilijkheden zullen afnemen. De industrialisatie is een onver mijdelijk gevolg van de bevolkings aanwas en het gebrek aan cultuur grond. Zij betekent een trek van vele (plattelands) mensen naar de reeds bestaande steden en naar de nieuw op te richten steden. Mensen, die van generatie op ge neratie in een dorpsmilieu hebben geleefd, worden geworpen midden in een omgeving, die hen niet al leen vreemd aandoet maar inder daad ook geheel anders is. Zij ko- telers en boeren eens gauw een sneer te geven. Trouwens zelfs bij herhaald overlezen is ons daarvan niets gebleken. Dit geval heeft verschillende kanten en op alle maatregelen zal critiek zijn, ofwel van producent of consument. Als we in dit geval de consument aan het woord laten, die meent dat de getroffen maat regel hem onrecht doet, dan houdt dat geen discriminatie van de andere partij in, maar wordt enkel gevraagd om een billijker maat regel. men in aanraking vaak voor het eerst met andersdenkenden. Zij leren geheel nieuwe facetten van amusement kennen, van wetenschap en van cultuur. Zij moeten zich richten naar een geheel andere dag-indeling. In Limburg en delen van Brabant zijn deze vraagstukken reeds op de weg naar een oplossing, al treden soms nog grote spanningen op. De Randstad Holland daarentegen staat aan de voet van de grote berg problemen, die de structuur verandering in de samenleving op werpt. Het was dan ook verheugend te kunnen constateren, dat de KAB in het Haarlemse bisdom tot een grote aanpak van de vraagstukken wenst over te gaan. Or.nodig is het te zeggen, dat er tr^di i?s die jarenlang als heilig werden be schouwd omvergeworpen zullen worden omdat z\j uit de tijd zijn en dat er eventueel ook tegen heilige huisjes een heel grote trap zal worden gegeven, omdat deze huis jes het leggen van fundamenten voor een aan de eisen des tijds aangepaste v/oning in de weg staan. De KAB ziet in, dat de tijd van het^zwaaien met rode stakingsvlag- gen en het dreigen met de blote vuist voorbij is. De sociale voor zieningen zijn momenteel niet maar zullen dat ook nimmer wor den voor de volle honderd procent de vervulling van de meest intieme wensen. Doch wanneer wij ons voor de geest halen, dat er anderhalf mil liard mensen op de wereld een mens-onwaardig bestaan lijden en dat alleen in Azië al jaarlijks tien millioen mensen omkomen, ja, moeten omkomen, omdat er geen eten voor hen is, dan kunnen wij rustig constateren, dat in ons land de ergste nood reeds jarenlang van de baan is. Wat nu, heeft de K.A.B. zich afgevraagd, en zij heeft goed gezien te gaan werken aan de persoonlijks vorming. Want uit de jarenlang gekoesterde en opgefokte afkeer tegen socialisme, communisme en kapitalisme is tenslotte bij velen een haat voortgesproten tegen de aanhangers van deze stelsels. Velen zien niet meer de mens in hem, die naast hen staat aan de werk bank of op het kantoor, maar de drager van een stelsel, dat verwor pen dient te worden. Velen zien ook de functie, zij zien slechts een militair, een conducteur, een zee man, maar niet de mens die daar achter schuil gaat. Zij kiezen hun vrienden als zij die hebben onder hun collega's, en laten de „anderen" aan hun lot over. Gold eerst als devies van de K.A.B. de bescherming tegen aan vallen van buiten, voortaan zal deze bescherming naar binnen gericht zijn. Het gaat om de be- invloeding van de mens, vooral van de mens, die losgerukt is uit zijn traditionele bestaan en ge plaatst wordt in een omgeving, die hem volkomen vreemd is, zoals wij boven hebben geschetst. Dat „naar binnen gericht zijn" dient evenwel ook niet te letterlijk opgevat te worden. Het gaat niet alleen om een bescherming, een beveiliging en een opvangen van de katholieke arbeider. Dat was ook de achtergrond van de woor- uen van Haarlems bisschop, toen hij aangaande de levensscholen opmerkte, dat deze niet te exclusief mogen zijn, met het „alleen voor ons" bordje mogen dragen. De K.A.B. moet dus openstaan voor anderen. Aan de andere kant dient de K.A.B. ook steun te verlenen aan plannen, die nu niet direct in het eigen straatje liggen. De nieuwe taken, die de K.A.B. zich zal gaan stellen, zijn niet met evenveel woorden te omschrijven, hoewel er nu reeds enkele concrete plannen zijn. Zo zullen de Credo- Pugnoclubs op een andere leest geschoeid moeten worden. Maar ook het kader moet een „verande ring van geest" ondergaan. Kader leden zijn niet meer de raddraaiers, de voortrekkers, het zijn degenen, die leiding moeten geven als een vader. En de tegenwoordige vader is niet meer de boeman, die de familie terroriseert, zoals wij dat hebben kunnen lezen in de kranten bij het proces Dominici in Frank rijk, maar de vader is de oudere, de wijzere, die zijn kinderen voor gaat en hun de weg wijst naar hun persoonlijkheidsvorming en niet hun persoonlijkheid tracht te ver moorden door de tyrannie van een betweter. Ook het ledenverloop van de K.A.B. zal worden nagegaan. Dit zal geschieden in samenwer king met het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut te Den Haag. Deze samenwerking en het feit, dat een socioloog en een econoom de belangrijkste twee inleiders waren op de studiedagen te Voor hout duidt op een tendenz, dat men zich bewust gaat worden, dat de oplossing eerder wetenschappelijk gezocht moet worden voor alle pro blemen, dan zoals vroeger b.v. met rancuneuze en opruiende geschriften. Met mgr. Huibers mogen wij slechts hopen, dat deze eerste schre den naar een katholieke welzijns planning, succes dragen en dat de neiging die iedere organisatie als een rottingsklem in zich draagt.nl. die van de verstarring, doorbroken wordt, in het besef, dat er geen beroep gedaan kan worden op het verleden, dat wij leven in de tijd van nü en dat alle technische uit vindingen en de ganse gang der moderne ontwikkeling ook door God gegeven zijn, zij het slechts ten nutte van de hele mensheid. Grote wereldoogst van tarwe Terwijl er nog aanzienlijke over schotten van grote oogsten van vorige jaren zijn. ziet het er volgens het Amerikaanse departement van landbouw naar uit, dat de wereld productie van tarwe dit jaar weinig beneden het eerder bereikte record- peil zal blijven. Op het Noordelijk halfrond, ge middeld over de oogst 1955, waar normaal ruim 90 pet van de wereld productie wordt verbouwd, zal de oogst vermoedelijk groter zijn dan die van verleden jaar. De Verenigde Staten produceren wegens de grote voorraden, die dit land heeft, ongeveer 7 pet minder dan in 1954. Daarentegen verwacht Canada een oogst, die 67 pet groter zal zijn dan de kleine oogst van het vorige jaar. De Europese tarweoogst zal die van 1954 waarschijnlijk onge veer evenaren. Voorlopige gegevens uit de Sovjet-Unie doen verwach ten, dat de oogst dit jaar die van het vorige jaar zal overtreffen. Ook de tarweoogst in Azië zal waar schijnlijk groter zijn. HYPOTHEKEN beschikbaar tegen lage rente. Assurantiekantoor VAN OPBERGEN Markt 11a Telefoon 696

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1