De huurverhoging j C p VORMING van arbeidersjeugd SPORT Kerkelijke Diensten. (Odde at uui Hitten BOM-TAXI UW TAXI Bel: 4 1 8 Film-agenda Begrafenissen Verwaarlozing van huizen kan leiden itan l cjcfiiemuei tot intrekking van de huurverhoging! I De op 1 September a.s. ingegane huurverhoging, waaraan een onder houdsplicht is gekoppeld, zal menig huurder en verhuurder min of meer „kopzorgen" bezorgen, wij zullen trachten hieronder de voor naamste bepalingen uiteen te zetten. De huurverhoging is wel van toepassing op: I. Alle vooroorlogse woningen met ingang van 1 September a.s. Voor berekening der verhoging geldt de huurprijs die men ver schuldigd is op 31 Augustus 1955, na aftrek van vergoeding voor water enz. Op het alsdan verkregen bedrag wordt de verhoging toege past, waarna de afgetrokken kosten er weer bij opgeteld worden. II. Woningwetwoningen. Deze woningen, gebouwd tussen 27 December 1940 en 5 Mei 1945 worden eveneens verhoogd met 5 pet. III. Woningen, die vallen onder de bijdrageregeling 1948 komen eveneens in aanmerking voor ver hoging. Hier kunnen zich enkele uitzonderingen voordoen, nl. indien bij de vorige huurverhoging het volle percentage in rekening is ge bracht, kan de huur door de nieuwe huurverhoging boven die van ver gelijkbare woningen in dezelfde gemeente komen te liggen. Het gemeentebestuur kan in dergelijke gevallen aan de minister voorstel len de 5 pet. niet toe passen, maar- de huurder zal in ieder geval eerst moeten beginnen de 5 pet. wel te betalen. Wijst de minister het ver zoek toe, dan moet het te veel be taalde teruggegeven worden. IV. Bijslagregeling 1950. In principe gaan de huren, die onder deze regeling vallen niet omhoog, de huren liggen in vele gevallen reeds beduidend boven die van gelijksoortige woningen. Mocht blijken, dat de huur van een of meer dezer woningen niet in overeenstemming is met gelijk soortige, dan kan het gemeente bestuur de minister voorstellen de 5 pet wel toe te passen. Ook hier weer de bepaling, dat indien dit voorstel is gedaan, de huurder moet beginnen met te be talen en recht heeft op teruggave als blijkt dat de huur niet verhoogd mocht worden. V. Particuliere bouw onder fi- nancieringsregelin g. Voor die woningen, welke vallen onder de regeling 1947 en 1948 mag de 5 pet wel in rekening worden gebracht. Voor die, welke vallen onder de regeling van 1950 en 1953 mag de verhoging niet in rekening worden gebracht. Indien de verhuurder echter van mening is, dat de huur in vergelijking met andere gelijk soortige woningen in die gemeente te laag ligt, kan hij het gemeente bestuur verzoeken de 5 pet wel in rekening te mogen brengen. Neemt het gemeentebestuur voorlopig een gunstige beslissing, in afwachting van de definitieve beslissing door de minister, dan moet de huurder de verhoging betalen, doch hij heeft recht op teruggave, indien de mi nister de verhoging niet juist acht. De verhuurder moet in dit geval kunnen aantonen, dat het ge meentebestuur zich met zijn verzoek heeft kunnen verenigen. Dit dus voor die woningen, die vallen onder de ftnancieringsrege- ling 1950 en 1953. Op welke woningen WEL en op welke NIET van toepassing Bedrijfsruimten In het belang van het bedrijfs- leven is bepaald, dat de huurprijs van zelfstandige bedrijfsruimten met 5 pet of minder mag worden verhoogd bij het aangaan van een nieuwe overeenkomst. Is de huur van een bedrijfsruimte bij de vorige huurverhoging niet verhoogd, om dat de overeenkomst nog niet was afgelopen, dan kan bij het aflopen hiervan niet alleen de thans toege stane 5 pet. of minder worden toegepast, maar ook de vorige huurverhoging, die varieerde van 17 tot 29 pet, al naar gelang de gemeente waarin de bedrijfsruimte gelegen is. Bedrijfsruimten zonder financiële steun van de overheid na de oorlog gebouwd, zijn vrij. Verbetering en vernieuwing Ingeval van het aanbrengen van verbeteringen (niet tegen de wil van de huurder) mag de huur met 10 pet per jaar van de redelijke kosten van deze verbeteringen ver hoogd worden en wel gedurende een periode van 13 jaren. Eenzelfde regeling is getroffen bij splitsing van een woning. Verbouwing Bij verbouwing geldt de bepaling, dat gedurende 13 jaren de huur prijs kan worden verhoogd met 10 pet van het 3/5 deel van de door de verhuurder gedragen kosten. De onderhoudsplicht De huurverhoging kan teniet ge daan worden, indien de algemene toestand van de woning tengevolge van onvoldoende onderhoud door de verhuurder, zodanig is, dat ken nelijk niet voldaan is aan de eisen, die redelijkerwijze in verband met de instandhouding en de bewoon baarheid kunnen worden gesteld. De richtlijnen die terzake door de minister zijn gesteld, zijn als volgt: De verhuurder moet zorgen voor: daken (mogen niet lekken) platten en goten. Voor putten en regenbakken en de afvoerleidingen van hemelwater, gootstenen en W.C.'s. Voor balkons, balustrades en andere uitwendige delen. Voor buiten- en binnenmuren, stenen vloeren en stenen trappen en plafonds, in het bijzonder indien zich hierin scheuren vertonen, die hinder en gevaar kunnen opleveren. Voor het houtwerk, buiten- en binnenkozijnen, ramen, deuren, kasten, vloeren, balklagen en trap pen. Voor het buitenverf werk, strek kende tot instandhouding van houten en metalen onderdelen. Voor het binnenverfwerk voor de instandhouding van buitendeuren en kozijnen en ramen. Voor gas en electrische geleidin gen en waterleidingen, echter niet indien bevriezing de oorzaak van het gebrek is. Voor schoorstenen, voor lekken en scheuren, zowel binnen als buiten het dak. Voor alle andere onderdelen welke van betekenis zijn voor de instand houding en de bewoonbaarheid, v.z.v. vergelijkbaar met de hier boven genoemde onderdelen van het huis. Indien een huurder van mening is, dat deze onderdelen belangrijke gebreken vertonen, dan dient hij zich te wenden tot B. en W. of tot de huurcommissie, die zal worden ingesteld, met verzoek geen 5 pet huurverhoging toe te staan. Dit verzoek gaat gepaard met een be taling van f 5.—; men krijgt dit bedrag terug, indien men in het gelijk wordt gesteld. Zolang door de commissie of B. en W. nog niet is beslist op het verzoek, dient de huurder de 5 pet te betalen. Hoe het verzoek ingediend moet worden De huurder die van oordeel is, dat de huiseigenaar niet aan zijn verplichtingen voldoet en toch de 5 pet. huurverhoging verlangt, haalt op de gemeentesecretarie een geel formulier in duplo. Een verzoek tot vervallen verklaring van de 5 pet. huurverhoging. Hij vult beide formulieren gelijkluidend in en levert ze weer in bij de secretarie, terwijl hij tevens de f 5.betaalt. Een der exemplaren gaat naar de huiseigenaar, die binnen een maand een verweerschrift moet indienen. Laat hij dit na, dan wordt het verzoek van de huurder zonder meer toegewezen. Volgt er wel verweer, dan beslist de huurcom missie of B. en W. na zonodig beide partijen te hebben gehoord. Beroep op deze uitspraak is niet mogelijk. Een huurder krijgt geen inzage van het verweerschrift van de eigenaar. Hoewel de huurcoramissies nog moeten worden ingesteld, kan men direct na 1 September reeds zijn verzoek indienen. Alvorens men een verzoek indient, ga men na of men woont in een huis, dat vóór 27 December 1940 of daarna, maar voor 5 Mei 1945 zonder financiële steun van de overheid is gebouwd, want alleen zij die in een dergelijke woning wonen, kunnen een verzoek als boven bedoeld inleveren. Ook indien de huiseigenaar de 5 pet niet heeft gevraagd, kan men geen verzoek tot vervallenverkla ring der 5 pet. indienen. Venray gaat steeds meer in dustrialiseren. Dit houdt in dat steeds meer jongens direct na het beëindigen van de Lagere School in het arbeidsproces worden opge nomen. Zo is het in Venray, zo is het ook elders. Van 1417 jaar „Tienduizenden jeugdige arbeiders krijgen na hun intrede in het be drijfsleven bij het beëindigen van de leerplichtige leeftijd geen enkele verdere vorming, in welke vorm dan ook. De tragiek van deze jeugd ligt vooral hierin, dat zij in de voor haar ontwikkeling zo belang rijke jaren zonder .overgang en totaal in de situatie der volwasse nen worden geplaatst. Daarbij ont breekt hun elke reële mogelijkheid om de nieuwe ervaringen op een hoger plan te verwerken. Afgezien nog van de vraag of en in hoeverre een latere intrede in de industrie of het,werk voor de uitgroei van de jeugdigen wen selijk of noodzakelijk is, is het duidelijk, dat op de leeftijd, waarop zij nu aan het werk gaan, een voorzichtige, goed geleide inschake ling in de nieuwe levenssituatie onmisbaar is. tuig?" informeerde de edelachtbare. „Dat heb ik weer op zolder gelegd", vertelde de amateur aan de politie rechter. Deze begreep wat er in de getroffene was omgegaan, over woog dat een deel van de straf reeds was „uitgezeten" en deelde het bedrag in tweeën: f 5.- voor de staat en f 5.- dokterskosten... Dit wordt ingezien door menige werkgever, door de arbeiders beweging, de arbeidersjeugdbewe ging en talrijke andere organisaties en personen, maar ook leeft deze gedachte bij de regering. Men acht een aangepast levensonderricht van de jonge arbeiders, die geen verder onderricht genoten na de Lagere School een kwestie van zeer groot belang." Bovenstaande lezen we in een brochure van de Stichting Katho lieke Levensscholen voor Jonge Arbeiders, die handelt over de partiële vorming voor Katholieke Jonge Arbeiders, Zij streeft naar voortgezet onder richt voor deze jeugd, waarin deze verder gevormd wordt, voor het leven. Dat dit op Katholieke grond slag moet gebeuren is duidelijk en dat het niet het bedrijf maar het particulier initiatief hiervoor moet zorgen, evenzeer Levensschool voor Jonge Arbeiders De vorm welke door de Stichting is gekozen voor de voortgezette vorming wordt betiteld als: Katho lieke Levensschool voor Jonge Arbeiders. De levensschool wil de weerbaarheid van de jeugdige arbeiders in geestelijk, effectief en lichamelijk opzicht verhogen, over eenkomstig de katholieke levens overtuiging. Het leerprogramma bevat niet alleen onderricht van zaken, die voor de jongens van belang zijn, doch vooral wil het hen helpen een nieuwe concrete levenssituatie aan te kunnen. Vandaar géén schools systeem van vakken, maar een programma, dat aansluit bij de reële behoef ten van de 1417 jarige jeugdige arbeiders. Hiertoe zijn te rekenen: a) practische voorlichting omtrent de nieuwe levenssituatie; b) zinvolle en nuttige handvaardig heid en c) lichamelijke vorming. De school heeft een programma van 2 jaar voor de avonduren, maar men streeft er naar ook dag onderwijs mogelijk te maken. Met ouders, parochie, met het bedrijf en de jeugdbeweging zal ten nauwste contact worden gehouden. Het blijkt, dat Rijk, Provincie en Gemeenten subsidies verlenen en dat reeds op vele plaatsen met dit werk is gestart. De situatie in Venray Wat betreft de ontwikkeling van de arbeidersjeugd in het algemeen is niet zo somber als een buiten staander op het eerste gezicht wel zou zeggen. Zowel door de parochies als door de standsorganisatie wordt op dit terrein veel goed werk verricht. Door curssussen, spreekbeurten, ontwikkelingsavonden etc. De vraag dient echter gesteld te worden of dit voldoende is en is aangepast aan de werkelijke behoeften van de jeugd. We hebben hier een honderdtal meisjes dat in de industrie werk vindt. Men is doende geweest om een Mater Amabilischool voor hen opgericht te krijgen. Een school, die ongeveer het zelfde voorstaat als de hierboven genoemde Levens school, maar waarbij dan speciaal aandacht wordt besteed aan de uit eindelijke taak van ieder meisje: vrouw en moeder te zijn. Wat de oorzaken zijn geweest dat die school niet is doorgegaan mag dan onbe sproken blijven, maar men moet het betreuren, dat juist dit onder richt niet ten volle kan worden ge geven, al wordt dan via andere cursussen het ideaal zoveel mogelijk benaderd. Zo ligt de situatie ook enigzins voor de jongens van 1417 jaar. Als in plaatsen als Bergen en Af- ferden zeer ernstig gedacht wordt aan de oprichting vaneen dergelijke school, in grotere industrieplaatsen is men even goed al volop bezig, dan zal het voor de betreffende organisaties en belanghebbenden zeker de overweging waard dienen te zijn ook hier tot een dergelijk onderricht te komen. Wil men industrie op kunnen vangen, dan zal juist op dit punt alle aandacht geconcentreerd moe ten worden. 4 t.m. 10 Sept. PAROCHIEKERK VENRAY Priester v.d. week: Kap. v. Leipsig 14e Zondag na Pinksteren: 6 u. lm v. parochianen; 7 uur lm overl. fam. v. DijckDeriks; 8 uur lm overl. fam. Obers—Claessens; 9 u. kindermis Piet v. Hoof; 10 u. hoog mis uit dankbaarheid(R.); 3 u. kin derlof; 7 u. rozenhoedje, lof en ver ering van reliquie van S. Gerardus. Maandag: H. Laurentius Justi- nianus; 6.45 zm v. overl. parochia nen; 7.30 lm Gerard Stevens; 8.15 uitvaart Petronella CustersEwals; 10 u. pl. huwelijksmis voor bruids paar Obers—Claessens; 7 u. zielelof en rozenhoedje. Dinsdag: H. Mis van kerkwijding; 6.45 lm Jozef Jacobs en Piet van Hoof; 7.30 lm zek. int.(v.M); 7.30 zijalt. lm Antoon Janssen en overl. fam.; 8.15 gest. jaard. A.J. Haen- raets, echtg. Francisca Roeffs en dochter Maria(3ekl.) Woensdag: H. Mis v. kerkwijding; 6.45 lm bijz. int.; 7.30 lm overl. fam. Janssen-Claessenen Gerard Jansen; 7.30 lm zijalt. overl. ouders Verblakt- Hendrix; 8.15 gest. jaard. Mgr. Dr Henri Poels. Donderdag; feest v. Maria Geboor te, dag van devotie: 6.45 lm wed. Neuvel, best. door Limburgse bede vaart naar Lourdes; 7.30 lm Ger. Brummans, best. door Limburgse bedevaart naar Lourdes; 8.15 lm parochianen; 9 uur hoogmis overl. fam. JanssenOudenhoven. Vrijdag: H. Mis v. kerkwijding; 6.45 lmHendrina Baltussen-Loonen; 7.30 best. dienst overl. fam. Vaske Maessen; 7.30 zijalt. lm t.e.v. Sint Gerardus; 8.15 gest. jaard. Thomas Michels en Antonia v. Meijel(lH.) Zaterdag: H. Mis v. kerkwijding; 6.45 O.L.Vr.-hoogmis; 7.30 lm Jos. Vullings; 8.15 gest. jaard. Weleerw. Pater Caesar Abels (1H.); 9.30 pl. hoogmis uit dankbaarheid bij 25- jarig huwelijk; 10 uur pl. hoogmis uit dankbaarheid bij 25-jarig huwe lijk PetersWijnhoven; 7 u. Maria- lof en rozenhoedje; 7.30 Jeugd- H. Familie. RECTORAAT PATERSKERK Veertiende Zondag na Pinksteren. H. Missen 6.30, 7.45 en 10.30; 9 uur Hoogmis; Communiceren begint achteraan; eerste collecte voor onze kerk, tweede collecte voor bissch. noden; vanavond om 7 uur Lof en Rozenhoedje. Dinsdag: 6 uur uitstelling v.h. Allerheiligste, gez. H. Mis en 's avonds 7.30 Lof t.e.v. H. Antonius. Donderdag: feestdag van Maria Geboorte. Dag van devotie. 7.30 H. Mis vd. schoolkinderen; 8 uur pl. Hoogmis waaronder de fraters novicen hun professie afleggen; 's avonds 7.30 Lof. Vrijdag: 's avonds 7.30 oefening v,d. H. Kruisweg. Zaterdag: 'snamiddags van 38 uur gel. om te biechten. GEDOOPT: Thomas Gijsbrecht Nicolaas, zoon van Johannes L. Bakker en Anna C. vd. Velden. Gerardus Wilhelmus Johannes Maria, zoon van Johannes Petr. S winkels en Elisabeth W. Janssen. Petrus Adrianus Anna, zoon van Jacobus M. Vloet en Petronella H. van Rooij. MIS-INTENTIES Zondag: 6.30 Grada v. Teeffelen; 7.45 Martinus en Mathieu Lenssen; 10.30 Gerardus van Leuken. Maandag: 7 uur Willem Lemmen; 7.30 Jan Hendriks; 7.45 Antonius Bosch. Dinsdag: 7 u. overl. fam. Peeters- Hoeks; 7.45 overl. fam. de Vries. Woensdag: 7 uur Wilhelmina van Meijel; 7.45 overl. fam. de Vries; 8 uur José Kremer-Vullinghs; 8.30 Bernardina de Wijze. Donderdag: 7 uur Petrus Janssen; 7.30 Jan Hendriks; 7.45 overl. fam. de Vries; 8.30 Bernardina de Wijze. Vrijdag: 7 uur Wilhelmina van Meijel; 7.45 Hendrikus Holtackers en zoon. Zaterdag: 7.30 voor een zalige dood (R). PAROCHIE OOSTRUM 14e Zondag na Pinksteren: 7 uur H. Communie; 7.30 en 10 de beide H. Missen; 3—4 uur maandelijks aanbiddingsuur. Maandag: 7.30 best. zm voor Ed. Camps. Dinsdag: 7.30 gez. maanddienst voor Jan Hendriks. Woensdag: 7.30 best. zm voor Jac Camps, echtg. en zoon. Donderdag: feest van O.L.Vrouw Geboorte, dag van devotie, 7 uur H. Communie; 7.30 de vroegmis v. Wed.Houba;10u. de hoogm,; 3u.lof. Vrijdag: 7.30 best. zmAnna Jacobs. Zaterdag: 7.30 best. zmv. Henricus Martens en echtg.; 7.30 Marialof. WED. P. BOM 6 ZONEN Charles Ruysstraat 14 Venray PAROCHIE LEUNEN Zondag: 7 u. lm. v. Louis Weijs; 8.30 lm. t.e.v. St. Gerardus Majella 10 u. hoogmis v.d. overledene ouders Manders-deLauw; 3.30 maandelijks aanbiddings-uur. Heden mnd. col. v. onze kerk. Maandag: 7 u. lm Jean Holtackers, 7.30 gest. jgt. Pieter Croijmans en Mathilde van den Munckhof. Dinsdag 7. u- lm. Peter Johannes Lit j ens en Hendrina Janssen; 7.30 Sol. gest. jgt. Elisabeth Goemans- Pubben. Woensdag: 7 u. lm Johanna Claes- sens-Gussen; 7.30 gest. jgt. Agnes Hoeck. Donderdag: Feest v. Maria's ge boorte; feestdag v. devotie; 7 u. lm t.e.v. O.L.Vr. v.d. levende en overl. leden der Meisjescongregatie; 8.30 lm. t.e.v. O.L.Vr. tot dankzegging; 10 u. hoogmis; 3.30 lof, collecte voor offer kaars en lm te Oostrum bij bedevaart. Vrijdag: 7 u. lm Gertrudis Martinus v. Dijck; 7.30 gest. jgt. Pastoor Joosten, zijn zuster Pauline en overl. fam. Zaterdag: 7 u. lm.; 7.30 lm Wed. Beurskens-Manders. Biechten van 6—7.30; 7.30 lof t.e.v. O.L. Vr. a.s. Zondag om 2 u. vertrek der Bede vaart naar O.L. Vr. van Oostrum; Kwart over 3 aldaar plechtig lof met preek en omgang over de vlas akker. De fanfare wordt verzocht de processie op te luisteren. PAROCHIE OIRLO Zondag: 14e Zondag na Pinkste ren, eerste Zondag der mnd; 6.30 H. Com.; 7 en 8.30 lm.; 8.30 lm. t.e.v. St. Gerardus Majella: 10 uur parochie-mis; 3 u. aanbiddingsuur; eerste collecte is buitengewone col. v.d. Kerk, tweede col. v. 't Bisdom. Vandaag Universiteits-Zondag. Maandag: 8.30 Best. jrgt. Gerard Baeten. Woensdag: 8.30 zieled. v. zaliger Pastoor Gerards besteld door de H. Familie. Donderdag: feestdag v. Maria's geboorte, dag van devotie: de H. diensten als op Zondag; 6.30 H. Com.; 7 en 8.30 lm.; 8.30 lm v. zal. Hubertus v.d. Berg, 10 u. hoogmis zieledienst Maria Minten, 3 u. Ro zenkrans en lof. Vrijdag: 7.30 zieled. Gijsbertus Verbeeten en Johanna Manders. Zaterdag: 7.30 mnd. stond Mar- garetha Linders, 's avonds om 7 u. Marialof, biechten v. 57 u. a.s. Zondag voorgeschreven collecte v.h. Katholieke Jeugdwerk in het Bis dom. RECTORAAT SMAKT 14e Zondag na Pinksteren, 6.30 lm t.z.i., 7.30 voor Martinus Cuppen en zoon Frans, 10 u. hoogmis v. bijz. gunst, 3 u. lof en rozenhoedje. Maandag 6.30 lm. voor een zieke moeder, 7.30 v. overl. fam. Beekman. Dinsdag 6.30 lm overl. fam. Geurts de Haart, 7.30 om uitkomst in moei lijkheden. Woensdag 6.30 lm. v. overl. fam. Philipsen-Gellings, 7.30 t.e.v. St Jozef uit dankbaarheid. Donderdag 6.30 lm. overl. ouders en broer, 7.30 overl. fam. Schalier- Beekman. Vrijdag 6.30 lm. voor geestel welz. van een gezin, 7.30 t.z.i. Zaterdag 6.30 lm. overl. fam. Bo- vens. 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. vd. berg Carmel, 57.30 biechten, 7.30 Marialof. PAROCHIE YSSELSTEYN 14e Zondag na Pinksteren, 6.30 lm., 8.15 voor Maria Claessens, 9.15 kindermis, 10.15 hoogmis best. jg. voor Peter J. Rongen, waarna H. Familie jongens, 2 u. lof. Maandag 7.30 lm. Gertruida Win- nen-Arts. Dinsdag 7.30 lm. overl. fam. Lem- mens-Poels. Woensdag 7.30 lm. uit dankb, fam. Pouwels-Reintjes. Donderdag, Maria Geboorte, feest v. devotie, 7 u. lm. t.e.v. St Oda, vd. fam. Smeets-v. Asten, 8.30 kin dermis, 10 u. hoogmis voor fam. S preeu wenberg-Ver voor t. Vrijdag 7.30lm. Johannes vd. Poel en beide echtgenoten. Zaterdag 7.30 maanddienst Albert Fleurkens, 9u. gez. H.Mis uit dank bij 25j. huwelijk Vullings-Janssen, 7 u. Marialof. RECTORAAT HEIDE Zondag algem. H. Communie van Eerherstel, 7.30 voor Jo Barents, 9 u. H. Communie, 10 u. hoogmis t.i. v. Apost. d. Gebeds, 3 uur lof. Maandag 7.30 H. Mis t.e.v. de H. Geest. Dinsdag 7.30 Petr. Nijs-Bisterfels Woensdag 7.30 tot bijz. intentie. Donderdag, feest v. Maria Geboor te. 6.55 uitreiken H. Communie, 7.30 i.v.d. jeugd, 9 u. H. Communie, 10 u. hoogmis t.b.i., 7.30 lof. Vrijdag 7.30 t.bfjz. intentie. Zaterdag 7.30 voor Wilhelmina van Meijel, 6 u. biechten, 7.30 lof. PAROCHIE CASTENRAY 14e Zondag na Pinksteren: onder de H. Missen, de maandel. bijz. col lecte v.d. kerk; 10 u. hoogmis vd. parochie; na de hoogmis processie in de kerk; 3 uur maandel. aanbid dingsuur. Maandag: 7.30 gest. gez. jaard. voor Petronella Friezen. Dinsdag: 7.30 gest.gez. jaard. voor Martinus Dinghs en Anna Ger tr. Cox Woensdag: 7.30 gez. maandd. Josephina SeykensCollin. Donderdag: feest vd. Geboorte vd. H. Maagd Maria, dag van devotie, diensten als op Zondag; 9.30 hoog mis welke als 4e vd. zeswekendienst voor Joanna Strijbos—Baltussen wordt opgedragen; 3 uur lof rozenhoedje Vrijdag: 7.30 gez. H. Mis voor Andreas Philipsen. Zaterdag: 7.30 gez. H. Mis t.e.v. O.L.Vr. van Alt. Bijstand tot int. van hen die hiervoor offerden; van 78 u. biechten; 8 uur lof, rozen hoedje en gebeden vd. Broederschap van O.L.Vr. van Alt. Bijstand. A.s. Zondag 2e collecte voor het jeugdwerk in ons bisdom. RECTORAAT VEULEN 14e Zondag na Pinksteren, 7 uur gelegenheid tot communiceren, 7.30 lm. t.i., 10 u. hoogmis als jg. voor Leo Jacobs, 3 u. lof. Maandag 9 u. hoogmis als jg. voor Drini van Rijswijk. Dinsdag 9 u. hoogmis t. dankz. Woensdag 9 u. hoogmis v. Jan v. d. Goor. Donderdag: feest van O.L.Vrouw Geboorte, dag van devotie, diensten als op Zondag; 7 u. H. Communie; 7.30 lm tot int.; 10 u. hoogmis tot int. vd. levende en overl. leden der eiervereniging; 3 u. lof. Vrijdag: 7.30 lm v. vr. Vervuurt en haar zoon Mathieu. Zaterdag: 7.30 hoogmis t.e.v. O.L. Vrouw Sterre der Zee tot int.; van 67 u. biechten; 8u. lof t.e.v. Maria. Accolythen: Jan Fleurkens en Harrie Reintjes. Kerkpoetsen: Truus Verhoeven en Annie Hendrik. Katechismus: klassen 2, 3, 4, 5 en 6 allen les 1. Hell below zero. De dochter van een kapitein op walvisvaarder verneemt, dat haar vader overboord gevallen en ver dronken is. Zij vermoedt een mis drijf en reist naar de Zuidelijke IJszee. Onderweg maakt zij kennis met een stoere knaap (Alan Ladd) die zich laat aanmonsteren op het schip, waarmee het meisje naar 't gebied van de walvisvaart gaat. Daar wordt na ijselijke en storm achtige avonturen 'en de nodige vechtpartijen de schurk ontmas kerd. Na een gevaarlijke tocht over ijsschotsen wordt het jonge paar tenslotte gered. Vooral in het begin rijgt de re gisseur Mark Robson zijn pakken de beelden tot een levendige en vloeiende montage aaneen. Hij houdt dit niet vol, zodat de totaal indruk, die van een handige, met goed vakmanschap gemaakte avon turenfilm wordt. De beelden van de walvisvangst en wat daarmee samenhangt, zijn bijzonder interessant. Sommige scènes zijn voor jongeren minder geschikt. Boven 18 jaar. De 49e man. Verhaal van een internationale bende, die onderdelen van een atoombom langs allerlei wegen de Verenigde Staten binnensmokkelt, met de bedoeling de bom te laten ontploffen. Een man van de veilig heidsdienst ontmaskert de organi satie. Dan blijkt alles een oefening in paraatheid te zijn. Even later ontdekt men, dat een échte bende de oefening als dek mantel heeft gebruikt om werkelijk een atoombom binnen te smokkelen. De jacht wordt opnieuw geopend, de bom gevonden en onschadelijk gemaakt, d.w.z. de bom wordt in de buurt van San Francisco op 'n veilige plaats uit een vliegtuig ge worpen. Het nogal ingewikkelde geval wordt door de maker zonder op vallende originaliteit behandeld. Boven 18 jaar. BEL OP No. BIJ BRAND 392 HANDBOOGSPORT Zondag werd op de doelen van Willem Teil het 4e en laatste Dis trictsconcours gehouden van Dis trict XI. De uitslag was als volgt: Ereklasse 1 Ons Genoegen I 437 pnt., 2 St. Oda I 434 pnt., 3 St Hubertus I 426 pnt., 4 St. Anna 425 pnt., 5 St. Sebastiaan I 425 pnt., 6 St. Anto- nis I 391 pnt., 7 De Batavieren I 391 pnt., 8 St. Joris I 372 pnt.. 9 Rare Schutters I 365 pnt., 10 Wil lem Tell I 338 pnt. Klasse A I Diana I 370 pnt., 2 St. Hubertus II 337 pnt., 3 St. Oda II 337 pnt., 4 St. Agatha I 326 pnt., 5 Ons Ge noegen II 324 pnt., 6 De Eendracht I 320 pnt., 7 St. Joris II 312 pnt., Rare Schutters II 292 pnt., 9 St. Jozef I 285 pnt., 10 St. Anna II 283 pnt. Klasse B St. Antonius II 350 pnt., 2 De Batavieren II 347 pnt., 3 de Een dracht II 332 pnt., 4 St Oda III 322 pnt., 5 Diana II 321 pnt., 6Griedcs. uitsp. I 319 pnt., 7 Willem Tell II 291 pnt., 8 St. SebastiaanII 291 pnt. 9 Ons Genoegen III 261 pnt. Klasse C 1 St Oda IV 257 pnt., 2 St. Anna III 227 pnt., 3 St. Hubertus III 209 pnt., 4 Diana III 199 pnt., 5Griendtsv. Uitsp. II 191 pnt., 6 Ons Genoegen IV 178 pnt., 7 Willem Tell III 177 pnt., 8 De Batavieren III 157 pnt., 9 de Eendracht III103 pnt., 10 Rare Schutters III 91 pnt. Ere-klasse kampioen St Oda 11757 punten in 4 concoursen. Klasse A, kampioen Diana I 1559 punten in 4 concoursen. Klasse B, kampioen St. Antonis II 1289 punten in 4 concoursen. Klasse C, St. Oda IV, 871 punten in 4 concoursen. Ere-prijs hoogste schutter over 4 concoursen, J. Arts St. Oda 311 punten. Hoogste Koning J. Verstegen St. Hubertus 82 punten. Aspirant schutters beneden 16 jaar. 1 H. Ta eken, Batavieren 64 pnt. 2 J. Konings, Ons Genoegen 62 pnt. 3 G. Voermans, Willem Teil, 57 pnt. 4 P. Martens, St. Joris 52 pnt. 5 M. Bardoel, St. Hubertus 52 pnt. Oude schutters boven 60 jaar 1 H. Swinkels, St. Joris 80 pnt. 2 P.J. v. Arssen, St. Antonis 79 pnt. 3 H. Hendriks, St. Antonis 72 pnt. 4 H. v. Ooi, St. Joris 71 pnt. 5 G. Aarts. Diana 69 pnt. Personele prijzen 1 A. Kuijpers, Batavieren 48 pnt. 2 H. v. Aarssen, St. Antonis 3x10 3 J. v. Osch, St. Joris 5x9 4 B. Camps, Ons Genoegen 4x8 5 G. Willems, Rare Schutters 4x7 6 M. v. Rijswijck, St. Hubertus 4x6 7 J. Gielens, St. Sebastiaan 4x5 8 H. Tacken, Batavieren 4x4 9 J. Peeters, Batavieren 4x3 10 F. Willems, Rare Schutters 4x2 11 J. Janssen, St. Sebastiaan 3x1 Drietallen 1 St. Oda 125 punten. 2 Ons Genoegen 18 punten. 3 Rare Schutters 116 punten. in Venray en daarbuiten, voor al en niet-verzekerden, verzorgt Begrafenisonderneming J. Goumans, Schoolstraat 1a Telefoon 592

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4