PEPERMUNT 25 Het Land van de Peel Wat doet Kath. Bond „Voor het Gezin" Uit„Peel en Maas" voor cent Verlaging van belastingen naar inkomen en vermogen Begrafenissen Zaterdag 20 Augustus 1955 No 33 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIR.AVAN DEN MUNCKHOF WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 Door Uitgeverij Veldeke te Maas tricht is een reclame-uitgave ver zorgd en uitgegeven „Het land van de Peel", waarin Gerard Lemmens „de Peellander in de Volkskunde" behandeld, H.H.J. Maas oude her inneringen ophaalt en sagen be schrijft in „Peelsprokkeling", als mede een studie geeft over „Ouwer- ling, de emancipator van het Peelland". Terwijl uit zijn geschrif ten voor een deel het artikel „Deurne poort v.d. Peel is samengesteld. Ir. C.E.P.M. Raeds geeft een be schrijving van de steenkoollagen in de Peelvelden. Th. v.d. Voort behandelt „Geeste lijk Leven en Onderwijs" en G. Verbeek beschrijft „Venray Parel der Peel". Hieruit blijkt dus wel, dat verschillende oud-Venraynaren ruimschoots hun aandeel geleverd hebben bij de tot standkoming van dit werk. Daarnaast geeft Dr. J. Zonneveld „de laatste hoofdstukken uit de ge ologische geschiedenis van het Peelgebied", Ir Egelie beschrijft de „ontsluiting van de Peelstreek", Dr. A. Thiadens geeft een studie over „veen en steenkool in de Peel". J.G. Haum is de militaire deskun dige, die een zeer lezenswaardig artikel heeft geschreven over, „de Peel als militair vennoot" en Ir Simons geeft een overzicht van „de Peel als landbouwgebied" waar mede we de voornaamste onderde len en schrijvers van dit werk heb ben genoemd. Als we nu de „Venrayse" schrijvers de revue laten passeren, dan zien we Gerard Lemmens de bewoner van de Peel beschrij ven, vanaf zijn geboorte tot aan zijn laatste tocht, waarbij vele oude gebruiken en gezegden nog eens worden opgehaald. Veel van wat deze schrijver in zijn artikel te berde brengt is vol tooid verledentijd en kan men rangschikken onder folklore, al hebben we de indruk dat de schrij ver zich hiervan niet altijd bewust is. De evolutie van deze streek van landbouw naar industrie, van dorp naar stadje, de vele vreemdelingen die Venray als hun woonplaats kozen en de oorlog met zijn nasleep hebben veel van 't oude vertrouwde doen verdwijnen. Toch is het wel goed, dat een schrijver als Gerard Lemmens zijn herinneringen en de kennis omtrent dit alles in een dergelijk artikel heeft vastgesteld en oud en jong zal daar zijn deugd aan hebben. H.H.J. Maas Die door Paul Haimon elders in dit boek wordt getypeerd(?) als een schrijver, die met hartstochtelijke verbetenheid van de idealistische Noordlimburger, de z.i. ergelijke toestanden in de Peeldorpen heeft beschreven en nog beschrijft, geeft in zijn artikel „Peelsprokkelingen" allereerst een historisch overzicht van de Peel, de turfstekers, de grens- twisten en de ontsluiting. De geschiedenis van de gouden helm wordt uitvoerig beschreven en vooral voor de jongeren, die deze geschiedenis maar vaag of ge heel niet kennen, zal dit overzicht zeer verhelderend zijn, en tevens een goed beeld geven van de schran derheid van de toenmalige plaatse lijke overheid. De naam Peel en verschillende plaatsnamen, zelfstandige naam woorden, gezegden, in de taal van de Peel worden verder door schrij ver op deskundige wijze met veel ervaring behandeld, waaruit wel blijkt, dat ook op dit terrein door de moderne tijd veel veranderd en verbasterd. Met kennis van zaken wijst schrij ver in dit verband op foutieve be weringen van anderen in het verleden. In „kastelen rondom de Peel" wijdt hij een uitvoerige beschrijving aan het oude Spraaland, en ook hier toont de schrijver zijn onverflauwde ijver, niet alleen voor de historie, maar zijn liefde voor zijn geboorte grond. De religie in Peelland wordt aan de hand van oude herinneringen, studies, (en uit alles blijkt, dat de schrijver over alles wat over de Peel ooit gepubliceerd is, uitstekend geinformeerd is) en eigen ervarin gen behandeld. De geschiedenis van de ballonzuil met de dorpspolitiek daaromheen, wordt met veel verve beschreven, en uit dit gehele opstel blijkt eens te meer, dat veel van wat rond de tachtiger jaren en de eeuwwisseling is gebeurd nu niet bepaald verhef fend is geweest. In dit korte overzicht, waar voor de jonge historicus en folklorist menig gegeven is te vinden voor verdere studie en bovendien tal van onbekende bronnen worden aange- gegeven, toont Maas zich niet alleen een goed kenner van alles wat de Peel betreft, maar ook een ras ver teller. Dit zelfde blijkt ook uit zijn aandeel in de beschrijving van Deurne, een oude woonplaats van de schrijver. In een derde artikel wordt Ouwer- ling, de emancipator van Peelland geschetst, maar het moet ons van het hart, dat voor een buitenstaan der en zeker voor de jongere gene ratie het beeld van deze emancipa tor zeer onduidelijk is. Het feit dat dit een uittreksel is van een grotere levensschets, zal daarvan zonder twijfel de oorzaak zijn. Wat Ouwerling voor de Peel ge daan heeft, hetzij als onderwijzer, hetzij ais redacteur van de Zuid- Willemsvaart, hetzij als historicus kunnen we jammer genoeg ter nauwernood vinden, wel dat hij miskend is en doodgezwegen wordt. Waarom en waarvoor blijft eveneens verborgen Persoonlijke herinneringen en de onderlinge verstandhouding tussen Ouwerling, Maas e.a. worden daar door onbegrijpelijk. Hetgeen jam mer is, omdat over deze figuur inderdaad in het verleden wel een en ander te doen schijnt geweest te zijn en het ook voor de jongere generatie van belang is om daarvan kennis te nemen. Van heel andere inhoud is uit de aard der zaak het artikel over de steenkool in onze Peelvelden van de hand van Ir. C.E.P.M. Raedts, die in een ook voor de leek zeer duidelijk leesbaar opstel de onder zoekingen naar steenkool in en om de Peel beschrijft. Hieruit blijkt dat de belangstel ling voor de Peelvelden rond de eeuwwisseling tot uiting kwam in verschillende proefboringen, die eerst mislukte, later echter lukte toen Mr. Dr. v. Waterschoot van de Gracht de Rijksopsporingsdienst voor delfstoffen onder zijn leiding nam. In 1918 kon hij in zijn verslag vermelden, dat de zuidelijke helft van de centrale Peelslenk 3000 ha. ten noorden reikende tot de lijn Panningen-Maasbreeen 6000 ha v.d. westelijke Peelhorst, liggende tus sen Swalmen en Helenaveen, voor ontginning in aanmerking kwamen. Even vermeld hij dat in 1923 door de heren Haffmans, Poels, Smul ders en Wintgens een concessie aanvraag is ingediend, waarop tot dusverre niet is beschikt. De naoorlogse ontwikkeling was voor de kolenindustrie echter dus danig, dat exploitatie der peelvel den niet ter sprake kwam, al werd in 1930 nog wel besproken of dat geen geschikte objecten waren voor werkgelegenheid. In 1938 werd ech ter de zaak weer opgevat, daar men uitputting vreesde van een Zuid- Limburge mijn. Een nieuwe studie is opgezet, zelfs onder de oorlog doorgevoerd, waarbij nieuwe en betere gegevens aan het licht kwamen. Het is mede aan de hand daarvan dat des schrij vers eindconclusie is: Hoewel elders in ons land kolen voorkomen op ontginningsdiepte toch blijft het een feit, dat het gebied, dat het eerst voor ontgin ning in aanmerking komt het Peel gebied is. De kolen liggen hier op ontginbare diepte in voldoende hoe veelheid en van behoorlijke kwa liteit. Dat men in Vlodrop bezig is, is een goed vooruitzicht, hoewel over de verdere ontsluiting de staal- en steenkoolgemeenschap nog wel het een en ander te zeggen zal hebben. G. Verbeek heeft een opstel geschreven over Venray, dat temidden van de andere plaatsbeschrijvingen er zijn mag. (We vinden in deze bundel o.a. ook Eindhoven beschreven en vragen ons af, sinds wanneer deze plaats bij de Peel hoort). Na een korte geschiedenis van de plaats, volgt een beschrijving van de grote kerk, de restauratie werkzaamheden, de gehuchten, kloosters. En we zullen het maar op de koop toe nemen, dat hij bij de sport- beschrijving, SVV de club van Huize Servatius noemt. Over de wegkruizen en -kapellen weet hij in kort bestek veel te ver tellen en spreker blijkt een inven taris opgemaakt te hebben, die misschien in deze dagen nog goed werk kan doen. Het onderwijs de industrie, land bouw en tuinbouw krijgen alle hun beurt en uit alles blijkt, dat deze oud-Venraynaar zijn geboorteplaats nog immer een warm hart toe draagt. Th. v.d. Voort geeft een nogal droge opsomming van de kloosters en ordes in de Peelstreek. de patroonheiligen der kerken, de bedevaarten en de onder wijsinrichtingen. Uit de aard der zaak nogal tamelijk droge kost, maar toch frappeert in dit artikel hoevele kloosterorden hier op allerlei ter reinen van het maatschappelijk leven hun werk verrichten en hoeveel dank Peelland hun juist verschuldigd is voor hun werk en streven. Dat is dan wat betreft de Ven rayse en oud-Venrayse schrijvers uit dit boek. Aan enkele andere artikelen hopen wij nog een aparte besprekirg te wijden. 17 Aug. 1907. De heer A. Vermeulen, zoon van het hoofd der dorpsschool al hier, behaalde te Arnhem de hoofd- acte. Tot president van de Stoom- zuivelfabriek „Venray" werd be noemd de heer Jean Poels. Voor het bouwen van drie woonhuizen aan de Schoolstraat, voor rekening van de heren Jan Bekkers, Johannes Kusters en Piet Schols, was de laagste inschrijver Louis Wijnhoven, voor f 6800. De boerderijen van Hofmans en Renier Verrijt te Oostrum wer den door brand geheel vernield. De Snorrenclub en de Koe ven club te Merselo verdwenen van het toneel. 19 Aug. 1905. De Schutterij „Het Eindt" behaalde te Siebengewald de 2de prijs en G. Gubbels de eerste per sonele prijs. De leraar van het Gymnasium Pater Evaristusv. Kronenburg ofm ging als missionaris naar 't Heilig Land vertrekken. Tot nieuwe wer den benoemd de Paters Anscharius van der Veer en Gerlachius Royen. De heer van Soest, rentmees ter van het Kasteel Geijsteren, kreeg de ere-medaille van de orde van Oranje-Nassau. 18 Aug. 1906. Te Venray zou een Rijkstele foonkantoor gevestigd worden. Mère Augusta (M. Ellerbeck) werd Mère Assistente in „Jerusa lem". Pater Sigfridus Ellerbeck ofm zoon van Dr Ellerbeck droeg op 15 Augustus zijn eerste plechtige H. Mis op. Zijn broer, P. Lambertus ofm. hield de feestpredikatie. Het ouderlijk huis aan de Hoenderstraat was prachtig versierd. van 24 Augustus 1907 De Postdirecteur, de heer J. Eggink, werd benoemd te Zevenaar. De „vlekziekte" heerste hevig onder de varkens. van 25 Augustus 1907 De onderwijzer te Oirlo, P. H. Derksen, slaagde te Wageningen, voor akte L.O. Landbouwkunde. Vals Duits zilvergeld was hier in omloop. van 26 Augustus 1905 De vroegere dorpsgenoot de heer Joh. Toebosch, hoofd van de school te Eckelrade, slaagde voor de akte Duits L.O. De ziekenfonds, Sint Ludovi- cus alhier, hield de jaarlijkse bede vaart naar Oostrum. De Eierbond te Merselo, begon in het groot koloniale waren en veevoederartikelen aan te kopen. De Katholieke Bond „Voor het Gezin" komt op voor „de beharti ging van de stoffelijke belangen van het gezin en van het grote gezin in 't bijzonder". Dat zowel landelijk als plaatselijk. Daarom bepleit zij bij Regering en/of Ge meentebesturen: invoering van een progressieve kinderbijslag voor wie in loondienst zijn, met het oog op het voorkomen van een relatieve achterstand in inkomen der kinderrijke gezinnen; invoering van een kinderbijslag voor zelfstandigen, om deze groep der bevolking met loontrekkenden gelijk te stellen; handhaving van een billijke kin deraftrek bij wijziging van loon- en inkomstenbelasting afschaffing van het vermenig- vuldigingscijfer bij de schoolgeld heffing. In Venray is door deze actie reeds succes geboekt. korting op schoolgeld bij gelijk tijdig schoolbezoek van meer dan één kind uit hetzelfde gezin; wo ningbouw voor grotere gezinnen, ook onder de huidige omstandig heden; verhoging van de loongrens, waarbij de verplichting tot ver zekering tegen ziekte vervalt; ruime geldelijke steun aan Gezinszorg en Gezinshulp, werden ondernomen tot ondersteuning der moeders. subsidiëring van het kleuter onderwijs, zodat dit onderwijs kan worden uitgebreid ter ontlasting van drukkende kinderzorgen, waar een dienstbode ontbreekt; subsi diëring van vacantiescholen en andere dergelijke instellingen, op dezelfde gronden; ondersteuning van elke poging tot betere voorbereiding van het meisje op haar toekomstige taak der huisvrouw en moeder; ondersteuning van maatregelen ter bevordering van de hygiëne ln het gezin; bevordering van de wederinvoering van gezinstarieven Geldig van 17 t/m 24 Augustus 1955 bij de Nederlandse Staatsspoor wegen. De Katholieke Bond „Voor het Gezin" komt op voor de natuur rechten van het gezin; het recht op bescherming van de gaafheid van het gezin, zijn een heid en onverbreekbaarheid; het recht op bescherming van 't moederschap; het recht op de opvoeding der kinderen; het recht op handhaving van een evenredig levenspeil der kinderen in gezinsverband; het recht op bescherming der jeugd tegen immorele maatschap pelijke toestanden; het recht op zelfstandigheid en onafhankelijkheid der gezinnen tegenover de staatsmacht. De Katholieke Bond „Voor het Gezin" bevordert in eigen kring het godsdienstig-zedelijk leven van zijn leden door het houden van Maria- avonden, Gezinszondagen, Gewes telijke Congressen; hij streeft er naar het inzicht te verdiepen in de grote waarden van het huwelijks- en gezinsleven en de wil te sterken, die onverminderd te handhaven. Hij wil vooral de ouders steunen bij het vervullen van hun voor naamste taak: de opvoeding der kinderen. Daarom geeft de Bond een veertiendaags tijdschrift uit: „Het Gezin" dat erkende paeda- gogen onder zijn medewerkers telt en hen practische voorlichting geeft ter zake van 'n goede en doeltref fende opvoeding. Maar ook naar buiten treedt de Katholieke Bond „Voor het Gezin" op: tegenover het gezinsverval, dat in steeds wijder kring om zich grijpt, bevor dert hij het gezinsherstel in chris telijke geest. De grote betekenis van de vrouw en moeder voor de welstand van het gezin moet in het volle licht komen te staan: haar te steunen in haar zware en gewichtige taak als een dringende plicht erkend. Hulp aan de moeder is de redding van het gezin, Z.H. Paus Pius XII vroeg voor de actie, die er naar streeft het gezin te verstevigen, zo mogelijk op hoger peil te brengen, en 't gezin in het levende organisme van de wereld in te schakelen, de gezinnen onder elkander te vereni gen in een krachtig front, dat be wust is van zijn kracht. De Katholieke Bond „Voor het Gezin" heeft reeds meer dan 30 jaren gewerkt aan de verheffing van het gezin, zo dringend door Z.H. gevorderd. Hij is er in geslaagd de mentaliteit in ons land ten gunste van het gezin om te zetten, maar voltooid is dit werk geenszins. Andersgerichte stromingen zijn nog machtig en invloedrijk. Nu de Eerste Kamer de belasting voorstellen, behorende tot het be lastingplan 1955, heeft aanvaard, laten we hieronder een overzicht volgen, waaruit blijkt, welke de ge volgen zijn van dit besluit Voor de Inkomstenbelasting en de Loonbelasting zijn met ingang van 1 September 1955 de belasting vrije minima verhoogd met 120 gulden voor ongehuwden en 180 gulden voor gehuwden. Verder zijn de marginale heffings percentages over de gehele linie met 6 procent verminderd. In over eenstemming met de verruiming van de belastingvrije minima is de kinderaftrek wat de primaire in komensaftrek betreft met 30 gulden verhoogd tot 330 gulden, terwijl de bedragen van de aanvullende be lastingaftrek zijn aangepast aan de nieuwe marginale heffingspercen tages. Weeldetabel sterk ingekrompen Het tarief van de loonbelasting voor bijzondere beloningen (o.a. gratificaties) is enigszins verlaagd en wel als volgt: Voor ongehuwden 18 pet. (was 20 pet), voor gehuwden 12pet (was 13), voor gehuwden met aanspraak op kinderaftrek voor: een kind 8 pet (was 9 pet), twee kinderen 4 pet (was 5 pet), drie kinderen 2 pet (was 03k pet) meer dan 3 kinderen nihil (was ook nihil). Voor het jaar 1955 wordt, wat de inkomstenbelasting betreft, een overgangstarief toegepast, waar voor 2, 3 gedeelte van het oude ta* rief en 1/3 gedeelte van het nieuwe tarief tot grondslag dient. Voor de inkomstenbelasting en de loonbelasting is met ingang van 't jaar 1955 ingevoerd een aftrek van premiën voor de verzekering van periodieke uitkeringen bij ziekte of ongeval. De vrijstelling voorde inkomsten belasting van de winst bij over dracht van het bedrijf of bij over lijden van de ondernemer en bij staking van het bedrijf of zelfstan dige beroep is met ingang van 1955 verhoogd tot 7500 gulden (was 5000 gulden). De loon- inkomensgrens boven welke aan loontrekkenden steeds Maak de Katholieke Bond „Voor het Gezin" sterk. Treed toe als lid Geef de Bond Uw sympathie en Uw daadwerke lijke steun een aanslag in de inkomstenbelas ting wordt opgelegd, is met ingang van 1955 verhoogd van 4000 gulden tot 6000 gulden. Bij de behandeling van de voor stellen heeft de regering toegezegd, dat het afschrijvingspercentage voor woonhuizen voor hen, voor wie deze woonhuizen niet als bedrljfs- of be- roepsbezit worden beschouwd, met ingang van 1955 wordt verhoogd van 10 tot 15 pet. LIJFRENTEPREMIE Het maximum voor de aftrek van lijfrentepremiën, dat naar ge lang van de tariefgroep, waaronder de belastingplichtige valt, varieerde van 600 gulden tot 1800 gulden, is met ingang van het jaar 1955 voor alle belastingplichtigen verruimd tot 3600 gulden per jaar. Indien van een echtpaar man en vrouw beiden in loondienst zijn, wordt met ingang van het jaar 1955 op het gezamenlijke jaarloon voor ieder een bedrag van 100 gulden wegens kosten van verwer ving in mindering gebracht (was eenmaal 100 gulden). De aftrek voor de vermogens belasting is met ingang van het belastingjaar 1956 verhoogd tot 30.000 gulden (was 15.000 gulden) voor gehuwden, tot 22.000 gulden (was 10.000 gulden) voor onge huwden en tot 7500 gulden (was 5000 gulden) voor elk kind, waar voor kinderaftrek wordt genoten. BEKENDMAKING Burgemeester en Wethouders der gemeente Venray brengen ter openbare kennis, dat door de raad dier gemeente in zijn vergadering van heden aan het R.K. Kerkbe stuur van het Rectoraat van O.L. Vrouw van Zeven Smarten te Venray medewerking is verleend voor de stichting van een zes- klassige meisjesschool, doch dat daarbij de gevraagde medewerking is geweigerd voor wat de bouw van een gymnastiekzaal betreft. Venray, 4 Augustus 1955. in Venray en daarbuiten, voor al en niet-verzekerden, verzorgt Begrafenisonderneming J. Goumans, Schoolstraat 1a Telefoon 592

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1