Belastingen Van school af... wat nu? SPORT Gevolgen van het Ouderdomspensioen Uit„Peelen Maas" Tronwen is toch gezonder Sterke prijsstijging verwacht Zaterdag 30 Juli 1955 No 30 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN vM -EEN RIJK BEZIT druk en uitgave firïv.a van den munckhof MrnpifRT »n VOOR VPNR1V PIM OMtlTRPIfPN advertentieprijs s ct.P. mm. abonnements- grootestraat 28 telef. 512 giro 150652 CrEriVDL. AU V V ErLVAA I E,1N UiVlO 1 i\Jul\.dv PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bnlten Venr«T f 1.45 Bij het woord belasting lopen de meesten de rillingen over de rug. Het is eigenaardig, maar belastingen zijn nooit populair geweest, ook niet in onze tijd, terwijl de heden daagse mens toch heel goed weet, dat het geld, dat wij gezamenlijk opbrengen, practisch geheel te onzen eigen bate wordt gebruikt. Wanneer wij geen belasting be taalden, zou de staat over geen cent kunnen beschikken en zouden wij over onverlichte en door ver waarlozing onbegaanbare wegen moeten gaan, kortom de overheid zou totaal niets kunnen doen voor het algemeen welzijn en wij mogen verwachten, dat er geen enkele particulier of groep zou zijn, die uit philaniropische overwegingen deze taak overnam. Toch zijn belastingen impopulair en vermoedelijk vindt dit zijn oor zaak in een bijna erfelijk geworden afkeer van de bijdrage aan de over heid, aangezien in vroeger tijden de gewone man meer dan eens op onverantwoorde wijze werd uitge perst. In oude tijden In de bijbel lezen wij reeds welke belastingen in de vroegste tijden in Israël werden geheven. Ook toen klaagde men en wij zijn nu geneigd te menen, dat deze mensen geeri reden tot klagen hadden. Zij brach ten toch niet meer dan de tienden op en wij verzuchten: „Was het nu maar zo!" Onder de Israëlitische koningen werd het anders. Men betaalde hoge belastingen geheel of gedeel telijk in natura, soms in edele me talen of.... door herendiensten, dat wil zeggen door persoonlijke arbeid in dienst van de overheid, waarvoor men geen beloning ontving. Mis schien zijn onze hand- en spandiens ten daar de laatste overblijfselen van. In oorlogstijd kwamen daar «de oorlogbelastingen bij en dan werd inderdaad de schroef wel zeer sterk aangedraaid. Dit was echter niets vergeleken bij de belastingen of schattingen, die opgebracht moesten worden on der vreemde heersers. Een vorm van ware afpersing. Grieken en Romeinen De Grieken bestreden een groot deel van hun staatsuitgaven uit de opbrengst der domeinen, mijnen, slavenarbeid en schattingen, aan overwonnen volkeren. De ambtena- naren genoten geen salaris en werden geworven uit de welgestelde stand. De vrije burger was niet belastingplichtig. Slechts voor slaven diende men per slaaf een bepaald bedrag per jaar tebetalen. De Griek beschouw de belasting op zijn grond, op de inkomsten uit zijn beroep of op zijn persoon, als een vorm van tirannie. De tollen vormden in het oude Griekenland een belangrijke bron van inkomsten voor de staat. Er werden hoge in- en uitvoerrechten geheven, waardoor de staat toch aan het benodigde geld kwam. Ook de Romeinen kenden de be lasting en wel een vorm van ver mogensbelasting. Om de vijf jaar werd een schatting gehouden van alle burgers. Men moest dan alle tot zijn familie behorende personen opgeven, vrijen zowel als slaven, aantal en grootte der landerijen en kudden, kortom zijn gehele vermo genspositie. Aan de hand van deze gegevens werden de romelnse burgers in vijf klassen verdeeld, die naar verhouding werden belast. Wie een valse opgave deed, kwam voor de beul, geen halve maatregel dus. Later toen de romeinse staat door de vele veroveringsoorlogen een constant gebrek aan geld had, werden ook belastingen geheven op verhandelbare goederen als zout en dergelijke, terwijl bovendien tol-, successie- en beroepsrechten en verschillende cijnzen werden ge heven. De latere ontwikkeling Van Karei de Grote weten we reeds, dat hij koninklijke rechten op de handel hief, terwijl zijn ambtenaren in de verschillende gouwen door de inwoners moesten worden betaald. Legers die hij ergens stationneerde, moesten door de bevolking van die streek worden onderhouden en hieruit groeide in de loop der tijden regelmatige belastingen, die wij wereldlijke belastingen noemen. De kerk hief reeds sinds eeuwen ook belastingen in de vorm van bijdragen voor verschillende geeste lijke bedieningen als doop, huwelijk, begrafenis enz. In de loop der tijden werd de belastingdr.uk, uitgeoefend door kerk en wereldlijke overheid, ver schrikkelijk zwaar. Boven deze belasting hieven dikwijls ook de plaatselijke heren nog belasting, zodat het voorkwam, dat de mid deleeuwse burger geen voet kon verzetten of het kostte geld. Hij moest betalen voor het gebruik maken van de weg, het oversteken van een rivier, voor het recht voet ganger te zijn, voor het meevoeren van een lastdier, voor het gebruiken van een voertuig, voor het bezoeken van een markt, voor het bijwonen van kerkdiensten, voor het binnen gaan en verlaten van een stad, voor het recht handel te drijven, voor het uitoefenen van een beroep, kortom voor bijna alles. Een grote onbillijkheid bleef, dat in verschil lende landen adel en geestelijkheid vrij waren van belasting betalen. Dit heeft eeuwen geduurd, totdat er in de achttiende eeuw verande ring in kwam. Honderd maal zoveel Steeds sterker werden de stem men, die om rechtvaardigheid riepen en zo kwam het, dat in die periode getracht werd om te komen tot een billijke verdeling van de staats lasten over alle burgers. Hier heeft in de loop der tijden ook wel een en ander gemankeerd, maar het streven was lofwaardig en men poogde de belasting zodanig te ver delen, dat ieder er zo min mogelijk last van had en de staat toch aan zijn trek kwam. Dat dit tot op heden nog niet gelukt is, weten we en dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat de staatshuishouding steeds duurder werd. Wanneer wij weten, dat in het jaar 1850 de staatsontvangsten in totaal 60 millioen gulden be liepen en momenteel ruw geschat 6.000 millioen, dan zien we wel waar de schoen wringt, al moeten we rekening houden met het ver schil in levensstandaard in 1850 en nu. Wij betalen gemiddeld per hoofd ongeveer 100 maal zoveel belasting als in 1850, dit zegt wel iets. Gelukkig leven we in een demo cratische staat, waar regelmatig rekening en verantwoording van staatsuitgaven en inkomsten worden afgelegd, zodat we tenminste weten wat er met onze offers gebeurd. Vroeger was dat anders. Men betaalde en men zag er niets van terug, alleen vorsten en adellijke heren zag men goede sier maken van de penningen van de burgers. Zo boekten we toch in zekere zin een vooruitgang HANDBOOG. Zondag werd onder prachtig zomerweer en onder grote belang stelling het 3e districtsconcours gehouden op de doelen van Sint was als volgt: Ere-klasse le pr. St Oda I 451 2e pr. St Sebastiaan I 436 3e pr. St Hubertus I 421 4e pr. St Antonius I 420 5e pr. St Anna I 417 6e pr. St Joris I 405 7e pr. De Batavieren I 402 8e pr. Willem Tell I 395 9e pr. Ons Genoegen I 388 10e pr. Rare Schutters I 372 Klasse A le pr. Diana I 405 2e pr. De Eendracht I 395 3e or. St Agatha I 362 4e pr. St Hubertus II 361 5e pr. St Joris II 358 6e pr. St Jozef I 351 7e pr. St Oda II 349 8e pr. Ons Genoegen II 333 9e pr. Rare Schutters II 299 10e pr. St. Anna II 280 pnt Klasse B le pr. Griendtsv. Uitsp. I 376 pnt 2e pr. Diana II 336 pnt 3e pr. St Antonius II 327 pnt 4e pr. Willem Tell II 322 pnt 5e pr. St Oda III 300 pnt 6e pr. De Batavieren II 290 knt 7e pr. St Sebastiaan II 280 pnt 8e pr. De Eendracht U 272 pnt 9e pr. Ons Genoegen III 252 pnt Klasse C le pr. Rare Schutters III 280 pnt 2e pr. Diana III 207 pnt 3e pr. St Oda IV 199 pnt 4e pr. Willem Tell III 1S1 pnt 5e pr. De Batavieren III 175 pnt 6e pr. Griendtsv. Uitsp. II 165 pnt 7e pr. Ons Genoegen IV 127 pnt 8e pr. St Hubertus III 109 pnt Personeel le pr. Th. Thielen, St Anna 48 p 2e pr. A. Jacobs, St Anna 4 x 10 3e pr. H. vd Putten, St Oda 5x9 4e pr. L. Zegers, St Hub. 4x8 5e pr. J. Verstegen, StHub. 4x7 6e pr. L. v. Soest, Ons Gen. 4x6 7e pr. F. Schellen, Diana 4x5 8e pr. B. vd. Ven, Willem Teil 3x4 9e pr. M. Custers, Diana 3x3 10e pr. J. Mommen, St Anna 2x2 lie pr. W. Drabbels, Batav. 3x1 Drietallen le pr. St Anna 128 pnt 2e pr. Ons Genoegen 126 pnt 3e pr. St Oda 125 pnt Op Zondag 28 Augustus wordt het 4e en laatste Districtsconcours gehouden by Willem Teil, Oirlo. Op dit concours worden ook de kampioenen uit elke afdeling be kend gemaakt. De dagen van de schoolexamens zijn welhaast voorbij. De angstige uren zijn gelukkig achter de rug- Velen gaan een prettige vacantie tegemoet en tonen zich voorlopig nog onbezorgd over hetgeen hen na deze vacantie te wachten staat. Wederom staan er echter duizen den jongelui op de drempel van het leven. Honderden daarvan heb ben, hetzij bewust, hetzij onbewust, reeds de richting gekozen, waarin straks hun maatschappelijk leven zich zal ontwikkelen, daarnaast staan echter de anderen, die zich misschien scherp realiseren, dat zij nu wel de school af hebben, maar nog niet weten, wat zij na hun vacantie zullen gaan uitvoeren. Ook zorgen voor de ouders Het zijn niet alleen de jongeren, kersvers van de school af, die zich zorgen maken over wat zij zullen gaan doen. Veelal valt dit nogal mee, maar in deze dagen zijn het vooral de ouders, die zich zorgen maken over de toekomst van hun kinderen. Heeft hij of zij een eigen opvat ting over hetgeen hij of zij wil gaan doen en stemt dit overeen met de opvatting van de ouders, dan is er geen vuiltje aan de lucht en kan het meisje of de jongen gerust haar/zijn gang gaan en zal daarbij de daadwerkelijke steun van de ouders ondervinden. Maar de ouders van kinderen, die zelf nog niet weten wat ze willen, hebben vele zorgen. Dat begint al aan het einde van de lagere school. Wat te doen? Zal het kind verder moeten stu deren op Mulo, Gymnasium of Mid delbare meisjesschool, om nu maar de drie studierichtingen te noemen, die men hier in Venray kan volgen, of direct naar Ambachtsschool of Huishoudschool moeten gaan. Overleg met onderwijzers kan een mens al heel wat wijzer maken. Deze kan adviseren voor de een of andere verdere studie, of kan ver wijzen naar Ambachtsschool. Zou hij echter op grond van zijn ervaringen verdere studie af moeten wijzen, laten ouders dan zo ver standig zijn, zich aan dat advies te houden en toch niet hun kind verder laten studeren. Dat geeft een ellen de en een zorg, waar niemand mee gebaat is, allerminst het kind zelf. Testen Wat gaat er nu gebeuren met een dergelijk kind, dat dus met zijn handen zijn kost zal moeten ver dienen? Precies hetzelfde als met de kinderen, die van Mulo of andere onderwijs-inrichtingen af komen en die niet verder studeren, maar even eens een beroep moeten gaan leren. Men kan deze kinderen psycholo gisch laten testen bij een of ander psychologisch bureau, waarover direct meer, of men laat deze kin deren inschrijven bij het arbeids bureau. Dit arbeidsbureau roept dan de betreffende op voor een beroeps-keuze advies, waarbij des kundigen uitmaken voor welk be roep het kind op grond van zijn geestelijke en lichamelijke capaci teiten het beste geschikt is. Van ditzelfde bureau maakt men b.v. gebruikt bij de Ambachtsschool om de geschiktheid te testen van de jongeman, die daar een of ander vak wil gaan leren. De ervaring heeft bewezen, dat de adviezen die worden uitgebracht en die geheim blijven zowel voor leraar als leerling, dóór de rapport cijfers voor 99 pet worden bevestigd. Dit beroepsadvies en zo men wil kan men er ook een studie-advies krijgen, kost een gering bedrag. Aan de hand van dit door des kundigen opgemaakte rapport kun nen dus de ouders een baan zoeken voor hun kind, een taak waarin het arbeidsbureau hen gaarne terwille zal zijn. Mocht het dus vroeger zo gegaan zijn, dat iemand geplaatst werd in het beroep waarin toevallig net plaats was, nu gaat men doelbewust juist aan de hand van dergelijke adviezen hem op die plaats brengen waar zijn capaciteiten het beste tot ontplooiing kunnen komen. Psychologische test „Verstandige" ouders, zullen, wan neer de kinderen voor de vraag komen te staan: „Wat moet ik worden", veelal direct een psycho logisch bureau raadplegen. De psychotechniek houdt zich bezig met het onderzoeken van de kwaliteiten van een persoon ten aanzien van het succesvol uitoefe nen van een beroep. De wetenschap van de psychotechniek is nog be trekkelijk jong. Bij het beslissen van de functie, waarvoor de geteste het meest ge schikt zou zijn, hebben de psycho logen uit de aard der zaak een be langrijke kennis omtrent de persoon van de geteste nodig, die zij op allerlei manieren [trachten te ver krijgen. Het maken van eenvoudige rekensommen, het beantwoorden van diverse vragenwaarin soms een strikvraag verborgen zit het oplossen van technische puzzle's zoals het maken van een defect slot e.d., het schrijven van een op stel, het afmaken van een door de psycholoog half gemaakte tekening etc. Bovendien laat men het testen van de reactiesnelheid, het con centratie-vermogen, wiskundige aanleg en algemene ontwikkeling natuurlijk niet achterwege, daar deze factoren vanzelfsprekend van groot belang zijn voor de adviezen, die de psycholoog kan verschaffen. Het Psychologisch Instituut Lim burg is een van de bureaux, die hier in Venray spreekuur houden. Men hoeft dus geen verre reizen te maken. Feit is echter, dat vele jongelui reeds baat hebben gevonden van een psycho-technische test en dat deze wetenschap, steeds meer op haar ervaringen steunend, ook thans voor de jongelui, die op het punt staan het volle leven binnen te stappen, een hulpmiddel kan zijn om de juiste man op de juiste plaats te brengen. En daarmede een belangrijke bijdrage leveren om de zorg voor de ouders te ver minderen. 3 Augustus 1907 Staatsblad no. 224 bevatte een Koninklijk besluit, waarbij aan de Zusters van Liefde vergunning werd verleend in Venray een ge sticht voor krankzinnigen op te richten. De heer W. Wijnhoven werd koning van Diana. 4 Augustus 1906 Mej. Th. H. M. A. Terwindt slaagde voor akte Engels L.O. De heer Th. Pouwels werd koning van „St Anna". De heer W. H. Janssen van Oirlo slaagde te Arnhem voor de hoofdakte. 5 Augustus 1905 Mej. C. S. M. H. Menke slaagde te 's-Gravenhage voor akte Engels L.O. Frater P. Innocentius Verriet O.P. zou 15 Augustus te Utrecht priester worden gewijd. Onze vroegere dorpsgenoot de heer J. Toebosch werd hoofd van de school te Eckelrade-Grons- veld. Dr. H. Poels celebreerde te Leunen de plechtige hoogmis bij het feest van de heilige Kindsheid. Maagkwalen, griep, enz. maaien vrijgezellen weg In de oude tijden prezen de kruidenmeesters het huwelijk als Je beste remedie voor een lang, ge zond en gelukkig leven, zodat het aanvankelijk geen verrassing was, dat het verbond der Amerikaanse verzekeringsmaatschappijen, aan de hand van de nuchtere cijfers, tot de conclusie kwam, dat gehuwden meer kans hebben een hoge ouder dom te bereiken dan ongehuwden, of juister gezegd: dan alleen leven de personen. De contacten met verzekerings maatschappijen in Frankrijk, Nederland, Zwitserland en Engeland wezen uit, dat ook in Europa de „vrijgezellen" korter leven. Oh, die maagklachten Ongehuwden hebben twintig per cent minder kans een hoge leeftijd te bereiken dan gehuwden. De art sen, die met het onderzoek werden belast kwamen tot de conclusie, dat ongehuwden veel vatbaarder zijn voor bepaalde ziektes. De griep b.v. maait meer vrijge zellen weg dan gehuwden. Ook zijn de alleen-staanden vatbaarder voor longontsteking, tuberculose, bloed armoede, hartgebreken en suiker ziekte. Het aantal ongehuwden, dat sterft door alcoholmisbruik is vier maal zo groot. De verklaring ligt voor de hand: de gehuwden verzorgen elkaar. De ongehuwden missen vooral in het eerste stadium der ziekte vaak af doende hulp. Een andere factor is de regelmaat in het leven, welke bq gehuwden veel groter is. De kleding van de ongehuwden wordt ook niet altijd aan de ver anderde weersomstandigheden aan gepast en tenslotte is het de factor voeding welke ook een grote rol speelt. Millioenen mensen, die alleen op kamers wonen nemen het niet zo nauw met de maaltyden. Ze maken iets gereed, dat weinig kost en geen tyd vraagt. Ze bekommeren zich niet of nauwelyks over de vi tamine kwestie, over de noodzake lijke afwisseling in de maaltyden en over de regelmaat. Deze noncha lance moeten ze duur betalen. Het zou een te omvangrijke taak zun om in het kader van een krantenartikel alle gevolgen van de nieuwe wettelyke ouder- domsverzekering voor elke groepering afzonderlek te bespreken. Wy moeten ons dus beperken tot de belichting van enkele voor iedereen geldende gevolgen en moeilijkheden, die op hun beurt weer tal van vragen kunnen oproepen. Wy zullen vooral aan dacht schenken aan enige economische en fiscale gevolgen. Vooropgesteld kan worden, dat iedereen voor dit pensioen in aanmerking komt. Ryk en arm krygen als echtpaar boven de 65 jaar f1338en als ongehuwde f 804.De ontwerpers van de wet hebben een echtpaar als een economische eenheid gezien, waarby de man meestal inkomensvormer is en deze gedachte mag men zeer gezond noemen. De premie voor het nieuwe pen sioen, die naast de loonbelasting van het loon wordt ingehouden en voor de rest via het aanslagbiljet van de inkomstenbelasting wordt geïnd, zal van het belastbaar inko men mogen worden afgetrokken. Hier staat tegenover dat van de uitkering van het ouderdomspen sioen normaal inkomstenbelasting verschuldigd zal zijn. Voor de genieters van hoge in komens op de oude dag zal er dus van het extra pensioen niet veel overbiyven. Zij betalen by een hoog inkomen voor het grootste deel van hun leven de maximum-premie en krijgen uiteindelijk een minimale netto-uitkering. De staat vindt in deze welgestelden opnieuw een groep melkkoetjes, die een goede hap aan premie moeten opbrengen en daarvan een minimale opbrengst genieten. De genieters van zeer lage inko mens daarentegen zullen gedurende hun leven van hun lage inkomens een geringe premie behoeven op te brengen. Worden zü 65 jaar, dan valt hun practisch de gehele rente in de schoot. Voor hen is deze verzekering dus het voordeligst en uit deze gevolgen, die ook een element van onbillijk heid inhouden, blijkt hoezeer het sociale element by deze volksver zekering overweegt. Is de premie niet te hoog? Hoezeer wij ons kunnen verheu gen over vele punten in de verze kering, de premie zal voor velen een tegenvaller zyn. Alvorens de volksvertegenwoordiging tot goed keuring van het wetsontwerp over gaat, zal zij zich moeten bezinnen op de juistheid van de premie die U wat hoog voorkomt. Een zeer grote schaduwzyde van de opeenstapeling van sociale ver zekeringen is gelegen in het steeds toenemende gedeelte van het bruto- inkomen, waarop voor sociale ver zekeringen beslag worat gelegd. Reeds nu kan men in veel bedry ven waarnemen, dat de werknemers zich alleen interesseren voor het netto-loon, d.w.z. voor dat gene wat zy „schoon" in de hand houden. Velen hebben er absoluut geen belangstelling voor dat zy voor het afgetrokken bedrag allerlei risico's gedekt zien. Die worden als van zelfsprekend aanvaard. By het ingaan der verzekering zal er een loonsverhoging worden gegeven, waaruit de premie voor het grootste deel zal kunnen wor den betaald. De werkgever ziet de verevenings heffing vervallen en krygt dus ook een compensatie, die evenzeer on voldoende is. By een toestand van volledige werkgelegenheid op de arbeidsmarkt, zoals wij die thans kennen, is h^t waarschijnlijk dat de werkgever, althans in de eerste jaren, gedwongen wordt zelf een groot deel van de premie voor zyn rekening te nemen. By een tekort aan arbeidskrachten zullen niet veel werknemers bereid zyn een stap terug te gaan in de bereikte wel vaartspositie. Dat men voor dit offer in latere jaren een pensioen krijgt, interes seert weinigen in de jonge jaren. Consumptie stijgt Voor zover de werknemers be sparingen kunnen maken, zullen zy mogelijk een offer willen brengen. Maar zeker zal de nieuwe ouder- domsverzekering door een groot deel van het volk niet gekocht wil len worden met een consumptiebe perkingen. Het oudere gedeelte van ons volk, dat het pensioen ontvangt, zal dit ook grotendeels aanwenden voor consumptie. Opmerkelijk is, dat alleenstaande mannen in het algemeen beter hun maaltijden verzorgen dan alleen staande vrouwen. Het aantal maagklachten is by ongehuwden zeer groot, byna het dubbele van gehuwden. Hiervoor zyn twee oorzaken aan te wijzen: ongeregelde en onjuiste maaltijden en storingen in het zenuwgestel. Veel meer ongelukken De ongevallen-coëfficiënt is by ongehuwden eveneens veel groter. Men neemt aan, dat ook hiervan de oorzaak in de geestelyke sector ligt. De ongehuwden hebben een onbevredigend bestaan, dat op de duur op hun zenuwen begint te werken. Per saldo zal de consumptie dus toenemen. De vraag naar ver- bruiksgoederen en duurzame con sumptiemiddelen zal stijgen. Dit verschijnsel zal gepaard gaan met aanvankelyk een verminde ringvan aanbod van arbeidskrach ten. Want alle oudere werkers, die thans nog een onvoldoende pensioen genieten om van te kunnen leven, zullen de arbeids markt gaan verlaten, waardoor de kosten van de arbeidskracht opnieuw zullen stijgen. Dit zal opnieuw een druk tengevolge hebben om de lonen te verhogen. Waar dit verschynsel zich alleen afspeelt binnen onze landsgrenzen en dus niet in het buitenland, be tekent ditopnieuween aandeel voor onze exportpositie, die eigenlijk noodzakelyk moet worden ver beterd om alle monden in ons overbevolkte land te eten te kun nen geven. Grote prijsstijgingen Wy wezen er reeds op, dat de werkgevers toch reeds in de prak tijk een loonoffer zouden moeten brengen. Men zal deze gestegen loonkosten in het product. Een ge stegen vraag naar producten, ge paard gaande met gestegen kosten, zal er toe leiden, dat de pryzen behoorlijk zullen stygen. Men mag na de aanvang van de volksverzekering opnieuw een pe riode van spanning tussen lonen en pryzen tegemoetzien. In hoeverre de nieuwe verzekering de besparing zal beinvloeden, is niet met zekerheid te zeggen. De premie betalers komen op hogere lasten in de periode van hun leven, waarin zy niet geneigd zyn besparingen te maken. Deze spaarkansen voor de ver meerdering van het particulier be zit verminderen. Zy worden steun voor hun ouders, die geen of onvol doende pensioen genieten. Voor bezitters van hoge inkomens en vermogens vloeit opnieuw een deel van de particuliere sfeer naar de gemeenschap. In de jonge jaren door de premie, op latere leeftyd doordat een groot deel van het toe gekende pensioen via belastinghef fing in de staatskas terugvloeit. Nog minder vrijheid Alhoewel men verheugd mag zyn over de zekerheid voor een mini maal bestaan in de oude dag, die thans wordt geschapen, moeten wy niet vergeten dat opnieuw een stukje economische vrijheid en be schikkingsmacht van de enkeling wordt afgenomen en aan de ge meenschap toegekend. De invloed van de ambtelyke ad ministratie en van de staatsmachine op de enkeling wordt opnieuw groter. Er wordt steeds meer ge zorgd van de wieg tot het graf. In hoeverre dit de persoonlyke ver antwoordelijkheid en het particu lier initiatief gaat schaden, kan thans nog niet worden beoordeeld. Voor de gemakkelijke vanzelf sprekende zekerheid zal echter wel een prijs moeten worden betaald. Hoe hoog deze is, kan thans nog niet worden gezien. De regering heeft de moed gehad deze factor by de nieuwe verzekering als „te verwaarlozen" te beschouwen. Moge deze zienswyze de juiste blyken. Wy hopen het van harte, doch vrezen ten zeerste. Emigranten en ouder domsvoorziening Niet alle bejaarde emigranten, die zyn teruggekeerd, zullen in dien zy de leeftijd van 65 jaar heb ben bereikt in het genot worden gesteld van de uitkering krachtens de we't ouderdomsvoorziening. Dit blykt uit het antwoord van minister S uurhof f, op vragen van het Kamerlid van Vliet (KVP). In aanmerking voorde uitkering komen zij die gedurende zes jaren onafgebroken in het ryk, Indonesië. Suriname of de Antillen hebben gewoond. Emigranten hebben vrij- willig het land verlaten. Daarom is de wet niet op hen van toepassing, ook als zij na in het buitenland te hebben vertoefd, naar ons land terugkeren. De minister beloofde echter een zeer soepele toepassing van de be palingen.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1