Kopen op afbetaling en hunrkoop SPORT Vreemdelingenverkeer Sr8oteenstrI!tV28f,^wa™ WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN PRLKMiTOt KWARTAALCf \M Bullen Venr«y f 1.48 Uit„Peel en Maas" Geen meisjes alleen naar Australië. bij elke aankoop van f 4.- De Gruyter-artikelen EEN PAK TREXOP voor 25 cent (Oóót at uui kitten BOM-TAXI UW TAXI Bel: 4 1 8 £iik envekinóek Zaterdag 23 Juli 1955 No 29 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEELE MAAS f CONFECTIE VAN -EEN RIJK BEZIT Wanneer ik een radio heb op af betaling, mag de verkoper deze dan terughalen als ik met de betaling van de termijnen achter ben. Ook, wanneer ik al een groot gedeelte van de koopprijs heb voldaan? Dit is een vraag, die de laatste tijd, nu deze systemen ook in deze streek meer opgang vinden, nog al eens gesteld wordt. Op liet gebied van kopen op af betaling en van huurkoop bestaat bij velen nog al wat verwarring. Om een en ander duidelijk te kun nen maken, moeten we eerst iets vertellen over koop en verkoop in het algemeen. Wanneer ik een radio koop en ik kom met de verkoper overeen, dat ik de koopprijs over 14 dagen zal betalen, wordt niettemin deze radio mijn eigendom op het ogenblik, dat deze aan mij wordt overgedragen. Zodra ik met de radio de winkel uitloop (natuurlijk met goedvinden van de eigenaar), is hij van mij, ongeacht het feit, dat ik nog geen cent betaald heb. Ik mag de radio verkopen desnoods kapot maken, zonder dat ik daarvoor verantwoor ding schuldig ben aan wie ook! Betaal ik de koopprijs niet. dan kan de verkoper de koopsom des noods voor de rechter vorderen, hij kan echter niet de radio terughalen. Op afbetaling Wanneer men op afbetaling koopt, verandert dit over het algemeen niets aan deze beginselen. Meestal zal bij een overeenkomst tot koop op afbetaling wel de bepaling zijn gemaakt, dat zodra de koper achter op raakt met de betaling, alle ter mijnen tegelijk opeisbaar zullen zijn. Wanneer dus was overeenge komen, dat betaald zou worden in 20 termijnen en de koper raakt bij de 4de termijn achterop, dan kan de verkoper meestal alle 17 nog te betalen termijnen tegelijk op vorderen. Dit moet echter uitdrukkelijk vooraf bedongen zijn en de koper moet eerst in gebreke zijn gesteld. De verkop.er moet dus, liefst aan getekend, een brief aan de koper zenden waarin hij hem er opwijst, dat hij in gebreke is gebleven met de afbetaling en dat de koper aan zijn verplichtingen moet voldoen, liefst voor een bepaalde datum, wil hij de algehele opeisbaarheid van de koopsom ontlopen. Maar dat alles verandert niets aan het feit, dat de radio bij „gewone" koop op afbe taling het eigendom van de koper blijft. Bij huurkoop Anders is het echter bij. huurkoop. Huurkoop is een vorm van huur betaling waarbij nadrukkelijk is be paald, dat het verhuurde goed het eigendom van de verkoper blijft totdat de gehele koopprijs is vol daan. Een huurkoopovereenkomst kan alleen schriftelijk worden aange gaan. Is er geen schriftelijke over eenkomst, dan kan er hoogstens sprake zijn van een „gewone" koop op afbetaling, waarbij dus de eigen dom van het verkóchte goed on middellijk met de overdracht op de koper overgaat. Een schriftelijke huurkoopover eenkomst moet uitdrukkelijk de bepaling bevatten, dat het verkochte goed het eigendom blijft van de verkoper zolang de koopprijs niet is voldaan. Verder moet er een plan voor afbetaling in zijn opgenomen en de koopprijs nauwkeurig zijn vermeld. De huurkoper mag het goed ge bruiken, ook voordat het zijn eigen dom is geworden, maar het moet een gebruik zijn overeenkomstig de bestemming van het goed. De wet bepaalt hieromtrent: „aan hare gedaante of inrichting mag hij niet veranderen, noch de zaak ver huren of zijn genot aan derden overdragen". De koper moet „als een goed huisvader" voor de zaak zorgen en hij is aansprakelijk voor alle schade welke de zaak lijdt ge durende de tijd, dat de koper het genot er van heeft. Teruggeven aan verkoper In het huurkoopcontract kan wor den bepaald, dat de zaak aan de verkoper moet worden teruggegeven wanneer de koper niet stipt de ter mijnen voldoet. Maar dan is toch altijd eerst ingebrekestelling dooi de verkoper nodig. De wet bepaalt te dien opzichte „dat de verkoper door het terug nemen van de zaak, wanneer de koper zijn verplichtingen niet na komt, niet in betere vermogens toestand mag geraken". Dat wil dus zeggen, dat hij er niet meer aan mag verdienen, dan hij normaal zou hebben' gedaan, ware er geen stagnatie gekomen in de afbeta lingen. Geschiedt dit wel, dan moet ver rekening plaats hebben. Wanneer de koper de zaak niet goedschiks afgeeft, dan kan de verkoper aan de rechter een bevel tot teruggave vragen. De rechter kan dan bepalen, hoeveel de zaak waard is. Ook kan hij de koper, die dat vraagt, mach tigen de zaak bij zich te houden totdat het verschil wordt betaald of de verkoper daarvoor zekerheid heeft gesteld. van 27 Juli 1905 De prijs voor goed gedrag verwierf op het Gymnasium A. Mail. De dorpsgenoot de Eerw. Heer H.L.P. Tillemans werd benoemd tot kapelaan te Zurich. Op 26 Juli werd de eerste steen gelegd voor de nieuwe kapel van het Sint Josephgesticht door de Z.E. Heer V. Wienken, directeur van de Congregatie. In Merselo wilde men een orgel in de kapel. van 28 Juli 1906 Pater Joannes Sassen O.P.. geboren te Venray, promoveerde tot doctor in de geschiedkundige wetenschappen aan de Staats universiteit te Freiburg. De heren Gussenhoven uit Den Haag en Sanders uit Leiden verwierven de prijs voor goed ge drag aan het Gymnasium. Van de Rhetorica gingen naar de Orde van de Minderbroeders Berten, uit Arnhem, Haver uit Am sterdam, Hulshof uit Lichtenvoorde, Janssen uit Den Haag, Kurversuit Oirlo en Smits uit Venray. Naar de Kruisheren ging Frankemolen uit Amsterdam. Een commissie werd gevormd om te komen tot een paardentram naar het station. van 27 Juli 1907 Tot onderwijzer te Oirlo, werd benoemd de heer H.C.M. Janssen, 's-Gravenhage. Besloten werd tot bestrating en herbestrating van grote Markt en Henseniusplein. De kwekeling H. Vollenberg kreeg een gratificatie yan f 20 per maand. Willem Jacobs werd „Keizer" van Diana. De prijzen voor goed gedrag op het Gymnasium verwierven bij stemming van de leerlingen G. van Sambeek uit Eindhoven en A. van Aarssen uit Venray. HANDBOOG. Zondag werd te Heeze de tweede selectie-wedstrijd gehouden van de 36 hoogste schutters van Nederland om een plaats in het Nederlands veertien-tal, dat op Zondag 31 Juli te Beek (L.) en op Zondag 21 Aug. te Antwerpen de strijd zullen aan binden tegen de Belgen om de hoogste eer. De schutter H. van der Putten van „St Oda" wist zich met 843 punten in de 100 pijlen een plaats in dit veertien-tal te verwerven. Wij wensen hem in de komende wedstrijden veel succes en hopen, dat hij de eer van de Nederlandse handboogsport en zeer zeker van ons Distrist XI hoog moge houden. P.D.V. DE ZWALUW Wedvlucht Limoges 1 P Janssen Kr., 2 P. Strijbos, 3 M. van Rooy, 4 5 G. Janssen O., 6 P. en J. Hendriks, 7 A. de Riet, St. B. 9 H. Arts en Zn. Wedvlucht Apsin Jonge duiven 1 4 72 lo4 105 de Riet, 2 31519 53 68 70 E. Vermeulen, 5 31 124 139 Kersten, 6 33100 123136 Arts Zn. 7 16 17 86 Kelders, 7a 13 23 43 47 G. Philipsen, 8 137 Kousemakers, 9 F- Vermeulen, 10 21 64 84 102115 Boom en Zn. 11 45 50 51 71 85 M. v. Houdt, 12 Jo v. Hoof, 14 32 110 M. Hendriks, 18 27 54114 Kleuskens, 20 22a 99 119 v.d. Munckhof, 22 96 128 140 v. Dijck, 24 88 101 117 Lu- cassen, 25 67 94 134135 Crooymans, 26 44 Lormans, 28 66 116 Poels, 29 56 76 P. Strijbos, 30 75 Coopmans, 34 63 91 92 112 113 143 144 147 J. Verstegen, 35 82 111 J. Janssen en Zn., 36 M. v. Rooy, 37 38 49 90 108 P. en J. Hendriks, 39 40 41 Derks, 42 Smits-Vousten, 46 95 122 Ser- vio, 48 G. Janssen O., 52 62 78 126 K. Vercauteren, 55 61 Swaghofer, 57 98 A. Loonen,58 J. Strijbos, 59 79 80 93 127 145 G. Janssen H., 60 131 141 Jos Vermeulen, 65 Manders, 69 Dinjes. 73 120 Philipsen H. 74 81 83 129 148 Thijssen, 77 H. Jans sen L., 87 133 A. Sijbers, 103 J, Kusters, 106 107 Jac Verstegen, 109 St. B. 118 Maessen 121 Stevens, 125 Wester, 130 de Bruyn, 138 146 P. Janssen Gr. Paardensport Zondag werd te Horst door de Landelijke Rijvereniging Witten- horst, een groot concours hippique gehouden. De navolgende deel nemers en verenigingen uit Venray behaalden prijzen ais volgt: Défilé: 6e Ysselsteyn. Aangespannen landbouwtuigpaar- den: 2 F. v.d. Weijer, Ysselsteyn, 3 Th. Loonen Oirlo. Springen lichte klas: 4 W. Loenen Leunen. Springen middelklasse: 3 G. Loo nen, Oirlo, 4 J. Lucassen, Leunen. Springen zware klasse: 5 F. vd. Weijer, Ysselsteyn. Individuele dressuur (zwaar): F. vd. Weijer, Ysselsteyn. Individuele dressuur (middel) 2 J. Lucassen, Leunen. Individuele dressuur(licht) 3 J. Voermans, Leunen. Dressuur 8-tallen(licht)1 Leunen „Een dienstmeisje kan in Austra lië vijftig gulden per week en nog meer verdienen. Toch vind ik het onwijs en onverantwoord meisjes alleen en op de bonnefooi te laten emigreren. Zij komen in moeilijkheden, al zijn ze nog zo goed. In ieder geval leert de practijk, dat de meeste meisjes het extra moeilijk hebben door de eenzaamheid." Dit zeide ons Mevrouw H. Zegers- de Vrind, de „moeder" van honder den Nederlandse emigranten in Australië. MevrouwZegers ineen voorbeeld van hoe een Nederlandse vrouw zich behalve voor haar man ver dienstelijk kan maken voor vele anderen. Zij is namelijk, sedert zij 5 jaren geleden met haar man en dochtertje naar Austalië emigreer de, de rechterhand geworden van de bekende pater Maas als secre taresse, als sociaal werkster en als toevluchtsoord voor jonge emigran ten met moeilijkheden. Een voor naam deel van haar werkzaamheden wordt gevormd door haar activiteit voor het hostel voor jongenmannen in Melbourne, waar jonge emigran ten een goed, goedkoop en verant woord verblijf vinden en tevens een springplank voor een nieuwe toekomst in een nieuw en jong land. Australië biedt ongekende moge lijkheden, vertelt mevrouw Zegers tijdens haar korte verblijf in Neder land. Iedereen, die wil en kan werken heeft er een goede boter ham en hij kan er sparen. Gedurende de vijf jaren, dat zij nu tezamen met pater Maas haar krachten aan het welzijn der emigranten heeft gegeven, is zij tot een belangrijke conclusie gekomen, dat het welslagen van de emigrant voor 99 pet. afhangt van de geeste lijke en materiële voorbereiding in het vaderland. De basis voor een geslaagde emigratie wordt eigenlijk reeds gelegd door de opvoeding vanaf de wieg, zegt zij. Daarmee bedoelt zij, dat niet alleen vakkennis maar ook goede karaktereigenschappen de onmisbare basis vormen voor een in alle opzichten geslaagde emigratie. Het welslagen is immers niet alleen identiek met veel geld verdienen maar ook met de geeste lijke inpassing in het nieuwe land. Daarbij komt nog, dat een katho lieke emigrant, die in de andere levensomstandigheden van het nieuwe land, zijn geloof overboord gooit, nooit of te nimmer er op kan roemen, dat zijn vertrek uit het vaderland een goede keus is geweest. In verband hiermede heeft zij alleen maar lof voor de 91 gezin nen, die in het kader van het pater Maas-schema naar Australië zijn gekomen. Het zijn allemaal 100 pet. goede, katholieke gezinnen, die stuk voor stuk een goede toekomst in Australië tegemoet gaan en boven dien op waardige wijze de naam van het goede Nederlandse gezin hoog houden. Er gaat een enorm goede invloed van deze gezinnen uit op het Australische leven. Zowel de Australische priester als de leek hebben bewondering voor hun simpele, directe maar diepe geloofs leven, en voor hun kunst zichzelf te blijven. Het gevolg is, dat graag Nederlandse gezinnen geaccepteerd worden. Pater Maas heeft daarom vertelt Mevrouw Zegers, een uitgebreid net van commissies over Australië verspreid. Deze commissies hier bestaan meestal uit een advocaat, een bankdirecteur en een priester. Met deze commissies staat pater Maas in voortdurend contact, zodat hij steeds weet, waar mogelijkheden liggen en aanbiedingen worden gedaan. Mevrouw Zegers geeft nog één van harte gemeend advies mee aan aspirant-emigranten: „Iedere emi grant dient zich vooral bewust te zijn van de stap, die hij gaat onder nemen en zich dienovereenkomstig voorbereiden, want iedere emigrant is nog geen goede emigrant. BEL OP BIJ BRAND No. 392 van 42 cent Geldig van 20 t/m 26 Juli 1955 f 32,is het enigste bod geweest, wat de Gemeente heeft gekregen op haar aanbieding voor de V.V.V.- kiosk op het Henseniusplein. Een symbolische prijs, zo zei de Voor zitter in de laatste Raadsvergade ring. Hoewel anders bedoeld, was zijn gezegde zeer treffend. De verkoop van deze kiosk is een symbool van de machteloosneid, om hier in Venray een behoorlijk georganiseerd vreemdelingenver keer op te bouwen. Het is een sym bool van de laksheid van velen, die daar feitelijk nauw bij betrokken moesten zijn, maar die liever Gods water over Gods land laten lopen en niet de minste interesse tonen voor wat het vreemdelingenverkeer en de bevordering daarvan betreft. O ja, als er centen aan te ver dienen zijn, o ja, dan zijn we heel wat mans, dan staan we vooraan, al trappen we dan misschien ook elkanders tenen stuk, maar voor de rest... Sinds Venray Vooruit, jaren ge leden met de organisatie en de be vordering van het vreemdelingen verkeer begonnen, heeft men heel wat teleurstellingen moeten boeken. Niet dat er geen interesse was van de kant van de vreemdeling, in tegendeel... de oude kasboeken en rapporten bewijzen, dat vele aan vragers zijn geholpen geworden, dat velen belangstelling is bijge bracht voor deze streek en dat ver schillende zaken en instellingen van haar werk hebben geprofiteerd. Maar wel ontbrak belangstelling van de Venrayse mensen in het algemeen en zeker van de betrok kenen bij het vreemdelingenverkeer in het bijzonder. Dat men desondanks er toch in geslaagd is een behoorlijke folder samen te stellen, zelfs een inlich tingenbureau heeft kunnen oprich ten en wat dies meer zij, is voor een niet gering deel te danken aan het doorzettingsvermogen en het enthousiasme van de kleine kring, die dit werk belangeloos op zich had genomen. Maar vraag niet wat dat dikwijls voor ontzaggelijke moeite en moeilijkheden heeft mee gebracht. Deze moeite en moeilijkheden hebben tenslotte ook deze afdeling van Venray Vooruit het leven ge kost. Er ontbrak geld, er ontbrak belangstelling en medewerking en het is zelfs voor de meest grote enthousiasteling onmogelijk om daar tegen op te blijven roeien. Men heeft op zeker moment de kiosk over moeten doen aan de Gemeente, de informatrice ontslag moeten geven en de schulden, die links en rechts nog open stonden, betaald uit opbrengsten van andere acties, waarmede Venray Vooruit zich ook bezig hield. Dat was het... Naderhand heeft men verschillende malen geprobeerd om de wagen weer aan het rollen te krijgen, maar zo gauw men;komt aan het opzetten van een begroting, die hoe simpel ook, toch al direct behoorlijke cijfers laat zien, komt de ervaring van het verleden om de hoek kijken en zegt men al bij voorbaat: bedankt, want dat krijgen we in Venray toch niet spits. We hebben in dit blad al meer betoogd, van welk een groot belang een goed geleid en georganiseerd vreemdelingenverkeer is. Aan de hand van cijfers is aan getoond welk een zeer belangrijke bron van inkomsten de vacantie- ganger is, die hier enkele dagen vertoefd. En welke mogelijkheden hier nog voor het grijpen liggen. Maar men vindt dat allemaal best en denkt stiekum, laat dat een ander maar opknappen. Of anders de Gemeente... Want dan betalen we het allemaal samen... Een opdracht waarvoorde Gemeente terecht zeer hartelijk dankt. Weer staat een nieuw seizoen voor de deur. De eerste vacantie- gangers zijn al op doortocht naar plaatsen, die soms heel wat minder te bieden hebben als Venray. De eerste Kaffeefahrten zijn al weer begonnen en zo kan men hele rissen opnoemen. Venray komt daar slechts zijde lings mee in aanraking, want wie weet wat hier te doen te zien en te krijgen is. Maar wij verkopen ons informatie kiosk, want die flauwekul kost ons maar geld. Voor f 32,— verkopen we ons hele vreemdelingenverkeer en zijn stiekum bly van die rommel af te zijn. Dan is dat gezanik ook afgelopen- Maar kankeren kunnen we goed... Want hier gebeurt toch nooit iets. Moet je op andere plaatsen zien...! Limburgse asperge-teelt Ondanks de slechte kilo-opbrengst is het financieel resultaat van de Noord-Limburgse aspergeoogst nog meegevallen. Bij een aanvoer van ruim 3 millioen kilo, ruim ander half millioen kilo beneden de ver wachtingen, werd een middelprijs van ongeveer 1.80 gulden per kilo gemaakt. Dit betekent, dat de Noord-Limburgse aspergetelers voor rond 5.5 millioen gulden heb ben geveild. Kolenproductie gestegen De eerste zes maanden van dit jaar hebben de vier staatsmijnen 3.691.066 ton kolen geproduceerd. De cokesfabrieken van het staats- mijnbedrijf produceerden over die zelfde periode 1.355.505 ton. Verge leken met het eerste halfjaar van 1954 betekenen deze cijfers wat de kolenproductie betreft een vooruit gang van ongeveer 13.000 ton; de cokesproductie liep iets achteruit. WED. P. BOM 6 ZONEN Charles Ruysstraat 14 Venray in en buiten Venray. Binnen- en buitenland. Begrafenisonderneming J. Goumans, Schoolstraat la Telefoon 592

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1