Albert Heijn Tien wenken... misschien helpt het neusje van de zalm Tekort aan baksteen veroorzaakt geen stagnatie in de woningbouw Ten behoeve van veilig verkeer Uit„Peelen Maas" Besclierming Bevolking in Oostrum. Fa. P. G. Mooren Zn., Grotestraat 10, Venray £iiki mueivóe t Aquaria Assurantiekantoor Keursen- KïleehteU IQóöc at uui titten BOM-TAXI UW TAXI Bel: 4 1 8 DEZE WEEK WEER BIJ ALBERT HEIJN FANCY KETA Echte Canadese im port zalm - zeer ge schikt voor 'n slaatje of bij de picnic. 1/2 blik van 89 voor Bij Albert Heijn weer goedgevulde boodschappentassen. En zoals altijd goedgevuld in dubbele betekenis. Want bij Albert Heijn koopt U voor Uw huishoudgeld niet alleen méér, maar ook beter. Boodschap voor boodschap de beste kwaliteit tegen de laagste prijs Fancy Pink 1/2 bl. 115 Fancy Keta 1/1 bl. 165 Fancy Red 1/2 bl. 185 DelMonte. Fijnste Rode Zalm 1/1 bl. 295 Sinaasappelsap DELMONTE Bevat het sap van 10 zongerijpte Florida appelen. JT Q Per blik 37 Mager ONTBIJTSPEK Zomerse boterham belegging: blijft lang goed. droogt niet uit. Q 100 gram nu AH-CUSTARD AH-LIMONADE Schenk 'n goed glas limonade. Schenk AH-Limonade.Meer glazen uit» een fles. /LQ Reeds vanaf w Voor blij-verraste gezichten aan tafel. Met aardbeien extra lekker Per pak 25 A O Dubbel pak «O ZAANSE KOEKEN Volgens 'n origineel AÏ-I-recept gebakken. Bij een kopje Boffie- Koffie of Thee APPELMOES van prima kwaliteit uitgezochte appelen. Kant en klaar voor het gebruik. 3 potten voor f. e m WITTE BONEN in tomatensaus Een delicatesse - piquant en gezond. Heerlijk voor zomerslaatjes. Q Per blik O O FIJNE DRUPS Hygiënisch per stuk verpakt. Rouletta's, Pistoletto's. Tarantella's, Tivoli's Hi C 100 gram A3 ABRIKOZEN Uit zonnige oorden. Een goede tip: eet eens rijst met abrikozen TOO gram nu AH-obligaties zijn meer waard dan U denkt. Let goed op. Er is een aangename mededeling op komst voor AH-obligatiehoudsters en zij die voor een obligatie sparen of gaan «paren. 1 de beste kwaliteit 2 de laagste prijzen 3 rente en winstaandeel Het gebrek aan arbeidskrachten „De hier en daar optredende moei lijkheden in de woningbouw door gebrek aan materialen zijn zeker niet alleen te wijten aan de bak steenindustrie, zoals wel eens wordt gesuggereerd. Het is weliswaar juist, dat de steenfabrieken geen voorraad meer hebben, maar in slechts één enkel geval is ons ge bleken, dat daardoor stagnatie in de bouw is veroorzaakt. In vele andere gevallen bleek de oorzaak van de stagnatie te liggen in ge brek aan tegels, dakpannen, sanitair en vooral aan arbeidskrachten." Aldus het commentaar van de bak steenindustrie op de vele geruchten, dat de woningbouw in ons land in moeilijkheden is gekomen doordat er niet voldoende metselstenen zouden zijn. Hoewel de productie van de 190 metselsteenfabrieken in Nederland nog elk jaar stijgt, heeft deze industrie na de oorlog altijd maar krap aan de vraag kunnen voldoen. Wanneer men haar daarvan nu een verwijt zou willen maken, dan kan daarop geantwoord worden, dat er nooit van enige officiële instan tie opdracht is ontvangen een bepaalde productie, bestemd voor de wederopbouw, te bereiken. Het zou echter onverantwoord zijn, nu voor misschien tien jaar van hoog conjunctuur millioenen te investe ren in nieuwe fabrieken. Niemand weet hoe de toekomst er uit zal zien en verder zijn in de baksteen industrie de herinneringen aan de dertiger jaren nog zeer levendig, zodat men uitermate bevreesd is, dat straks opnieuw een dergelijke toestand zou kunnen ontstaan, die voor de baksteenindustrie destijds zo catastrofaal is geweest. Hoe uitermate gevoelig men hier is bleek weer eens duidelijk toen in Maart 1953 tijdelijk een bouwstop werd afgekondigd en de fabrieken in 'n minimum van tijd met een voorraad van 30 millioen metsel stenen zaten, die mede in verband met de voorafgegane strenge winter geen afzet vonden. De schaarste aan stenen is momenteel zeer ver schillend en afhankelijk van mode grillen. Op het ogenblik is bijvoorbeeld de gele gevelsteen zeer gevraagd, met als gevolg, dat daarin een tekort is ontstaan. Het is boven dien twijfelachtig of in verband met het tekort aan bouwvakarbei ders een hogere productie van metselstenen wel verwerkt zou kunnen worden. Een van de oor zaken voor de steeds groter wor dende vraag naar metselstenen is het teruglopen van de systeem bouw, waarin gebruik wordt ge maakt van betonelementen. Daarnaast wordt bijna de helft van de totale productie besteed voor de bouw van scholen, kerken, overheidsgebouwen, schouwburgen e.d. Het is immers voor de ge meenten thans een gunstige tijd; ze hebben geld en willen dat natuurlijk graag besteden aan het optrekken van nieuwe en lang zamerhand noodzakelijk geworden gebouwen. Eerst woningen In kringen van de baksteenindus trie leeft de mening, dat men niet eerder tot opvoering van de wo- ningboouw kan komen vooraleer in de overige sectoren de grootste soberheid wordt betracht en men dergelijke objecten reserveert zo mogelijk voor een tijd, waarin de totale activiteit in de bouw wereld niet meer eerst en vooral op de woningbouw is gericht. Het zou verder erg onredelijk zijn, om. nu de baksteenindustrie geleidelijk aan met veel kosten en moeite gemechaniseerd wordt, de overcapaciteit wordt uitgebreid en veel bedrijven overgaan op continu- werk, haar een verwijt over ver ouderde werkmethoden te maken, terwijl de bouwnijverheid zelf prac- tisch nog op het peil van vijftig jaar geleden staat, toen men even als nu steen voor steen op elkaar meiselde, opstapelde en transpor teerde. De baksteenindustrie produceerde in 1938 rond 1000 millioen metsel stenen, in 1947 ongeveer 720 mil lioen en in 1954 bedroeg de pro ductie 1453 millioen stuks. Ondanks de slechte zomer van 1954, waarin de voorraad ongebakken steen kleiner werd en het slechte voor jaar van 1955 hoopt men, dat ook dit jaar de productie gelijk aan of hoger zal zijn dan het vorig jaar. Dat betekent dan zeker niet, dat het tekort kleiner zal worden, want daarvoor kan alleen een rigoureuze inkrimping van de overheidsbouw zorgen. „Speciaal zal aandacht worden besteed aan het gedrag van alle weggebruikers en er zal streng wor den opgetreden tegen de vele mis dragingen in het verkeer". Dit is wel zo ongeveer het consigne dat is uitgegeven voor de thans begon- nen landelijke verkeerscontrole. Mogen wij U in allen gemoede enkele goede wenken geven? Niet alleen om ze na te leven tijdens de dagen dat U gecontroleerd zult wor den maar voor de gehele tijd dat U langs 'sHeren wegen gaat. 1 De meeste ongevallen ontstaan door het wegrijden zonder op te letten. Kijk daarom eerst goed uit alvorens aan het verkeer te gaan deelnemen. Let ook op bij 't uitstappen of afstappen. 2 Regel de snelheid zo, dat u geen hinder geeft voor een ander. De gulden middenweg berijden is fout. Zoveel mogelijk rechts rijden geldt voor iedere weg gebruiker. 3 Rijdt niet. te kort achter de voorligger. Als deze plotseling moet stoppen voor een andere hindernis zit U meteen boven op zijn rug en dan vallen er brokken. 4 Haalt nooit een ander voertuig in op of nabij kruisingen en splitsingen van wegen, indien ge daarvoor op de linkerweg helft moet komen. Op deze wijze inhalen is absoluut verboden. Het is ook levensgevaarlijk. 5 Geef bij het inhalen ook geen richting aan, doch overtuigt u er van, dat ge door dit inhalen het overige verkeer niet in ge vaar brengt. 6 Geef wèl tijdig aan als ge van richting moet veranderen, maar let ook goed op het overige verkeer. 7 Denk als bestuurder van een motorrijtuig aan het tijdig voor sorteren bij het links of rechts afslaan, dus bij ,t linksaf zoveel mogelijk tijdig 't linkergedeelte van de rechte weghelft gaan berijden en bij rechtsaf zoveel mogelijk de rechterkant van de weg houden. 8 Geef alle op uw rijweg tege moetkomend en achteropko mend verkeer voorrang als dit door uw afslaansmanoeuvre zou worden gehinderd om hun weg te vervolgen. 9 Foeter niet met uw toeter. Pro beer heer inhet verkeer te blij ven, ook al begaat een mede weggebruiker nog zo'n ernorme stommiteit. Bedenk dat U zelf ook niet altijd zonder fouten rijdt. 10 Denk er voortdurend aan, dat met de snelste wagen ook het snelst naar de eeuwigheid kan worden gereden, doch dat dit einddoel voorlopig niet het eind doel .van uw reis is. Als onderdeel van deze actie pleitte de heer de Bruin voor het stimuleren van het gebruik van alcoholvrije dranken: „Laat men toch in Nederland eens proberen appelsap of alcoholvrij druivensap te produceren van die kwaliteit en die smaak, zoals men die in Zwit serland en Oostenrijk zo voortref felijk bereid". MIDDEL TEGEN KANKER Een Frans geleerde, profCheval- lier, heeft op het congres van de Franse medici te Straatsburg mede gedeeld, dat hij er in geslaagd is een middel samen te stellen dat zeer gunstige resultaten geeft bij de bestrijding van kanker. Dit middel, het radiofosfaat van chroom, is de laatste tijd reeds op enkele honderden lijders aan kan kergezwellen in Straatsburg met uitnemend resultaat toegepast. Volgens de geleerde is het resul taat van een behandeling met radiofosfaat van chroom veel af- doender dan de traditionele bestra lingsmethoden. Nochtans heeft prof. Chevallier moeten vaststellen, dat het door hem ontdekte middel niet in alle geval len even snel werkt en een even goede uitwerking heeft, zodat het voorbarig zou zijn om onmiddelijk al te grote verwachtingen op de nieuwe geneeswijze te bouwen. Met dat al hebben verschillende Franse kankerspecialisten, naar aanleiding van de onthullingen van prof. Chevallier verklaard, dat diens vinding Frankrijk op het ge bied van de kankerbestrijding een voorsprong van twee jaar geeft op de methoden van de Amerikaanse kankerspecialisten, die zich toeleg gen op de perfectionering van een behandeling met behulp van radio actief goud. HYPOTHEKEN beschikbaar tegen lage rente. Assurantiekantoor VAN OPBERGEN Markt 11a Telefoon 696 van 14 Juli 1906 9 Juli vergaderde de Gemeente raad. Een verzoek was ingekomen tot 't bouwen van een psychiatrische inrichting voor vrouwen. De onderwijzer M. J. Janssen kreeg een tegemoetkoming van f 50 wegens zijn huwelijk. De benoeming van C. Mossel man aan het postkantoor alhier werd ingetrokken. Mère Ida Verhaar, Mère Bri- gitta Brinkman, Soeur Sophia Amory en mej. C. Versteeg, ver trokken naar Java. van 13 Jnli 1907 Te Utrecht slaagde voor het natuurkundig examen voor a.s. veearts met lof als nr. 3 van de candidaten de heer Th. Wismans, alhier. Antoon Voermans werd koning van St Joris te Leunen. van 15 Juli 1905 De Fanfare "Euterpe" bracht aan burgemeester Henri Esser een serenade bij zijn patroonsfeest. De heer P.J. Rongen werd be noemd tot onderwijzer teHoog-Hal (Escharen). De handboogschutterij „Diana" behaalde op een concours te Lim- bricht de 2de korpsprijs. Alcohol stijgt met de welvaart Aan accijns op gedistilleerd is in Nederland in 1954 betaald 117.5 millioen gulden, dat is ruim 7 mil lioen gulden meer dan het jaar daarvoor. Het accijns op bier bracht ruim 22 millioen op, dat is 4,2 mil lioen meer dan in 1953. De voorzitter van de „Nederland se vereniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken", J. de Bruin, die deze cijfers tijdens de algemene vergadering in Arnhem gaf, schreef dezie stijging toe aan de ruimere koopkracht, die zich voor een deel door intensieve acties van de drankhandel op de alcohol heeft gericht. Het werk van consultatiebureaux en het toedienen van medicamenten zijn welkom en nodig, aldus de heer De Bruin, maar van nog grotere betekenis is de preventieve drank bestrijding. Een krachtiger actie in deze richting, geremd door gebrek aan geld, is geboden zo betoogde hij. Donderdag werd in tegenwoordig" heid van de heer Pastoor, de heer Burgemeester, de heer v. Heijst, districtshoofd van de B. B. en de heer L. Laurensse, plaatselijk hoofd van de B. B„ in Oostrum het eerste blokploeg-examen afgenomen. Door de heren Wijnhoven en P. Pouwels is daar in een 7-tal lessen een stel mensen opgeleid, die bij rampen, verkeersongevallen, brand enz. op deskundige wijze kunnen helpen. Als brandweermannen kregen de heren P. Vandevenne, F. Camps en F. Reintjes hun diploma. J. Raedts, H. Vandevenne en Th. Verheijen kregen het van de opruim- en reddingsdienst. P. Hendrix, G. Camps en C. Kessels kregen het EHBO-diploma, L. Janssen en C. Volleberg dat voor Sociale Verzor ging en C. v. Aarssen en M. Janssen dat voor melding en verkenning. Tenslotte kreeg J. Verheijen zijn getuigschrift als Blokhoofd en J. Potten dat van Plaatsv. Blokhoofd. De heer Laurensse wees ^in zijn felicitatie op het grote belang van Bescherming Bevolking, die men niet allereerst moet zien als een oorlogstaak of oorlogsorganisatie, maar die ook nodig is in vredestijd. Spoedige hulp van deskundige mensen kan ontzettend veel bete kenen. De blokploeg van Oostrum heeft dat begrepen en is na de installatie spoorslag begonnen met zich te bekwamen door het volgen van de cursussen En zo is dan die ploeg volledig bemand en opgeleid en is nu de eerste blokploeg in onze gemeente die kant en klaar is. Met de brandweerploeg van Huize Servatius hebben zij de spits afgebeten. Ook de heer Burgemeester toonde zich voldaan over wat hij gedurende de examens gezien en gehoord had en zijn felicitatie gold niet alleen de mannen, die hun diploma's had den gehaald, maar geheel Oostrum. Mocht daar ooit wat gebeuren, dan zouden deze mannen nog groter onheil en nog grotere nood kunnen voorkomen. Hij stelde het daarom op prijs persoonlijk de diploma's uit te reiken. Ook Pastoor Asselberghs sloot zich bij de felicitaties aan. Hij had met genoegen gezien hoé deze mannen hun taak hadden opgevat en welk een deskundigheid zij reeds aan de dag legden. Gezien de ge beurtenissen rond en na de bevrij ding wist hij uit ervaring welk een weldaad het was getrainde mensen te hebben, die met kennis van zaken een en ander konden opknap pen en hij was blij dat Oostrum hiermede een voorbeeld gaf aan de overige kerkdorpen en aan Venray zelf. De heer van Heijst feliciteerde namens de kring en wees op het goede voorbeeld wat Limburg ge geven had bij de laatste B. B. oefeningen in Rotterdam. Hij stelde een grote oefening in het vooruit zicht te Venray, waarbij in Septem ber de verschillende blokploegen konden tonen welke graad van paraatheid zij hadden. De heer Laurensse sloot deze vergadering met een kort over zicht over de B. B. in Venray, waarvoor 145 vrijwilligers reeds klaar staan. In Ysselsteyn is de vorming van een blokploeg begon nen, alsmede in Venray-kom en in het najaar hoopt men ook op de andere kerkdorpen iets dergelijks te organiseren. Met een gezellig samenzijn werd deze avond besloten. in en buiten Venray. Binnen- en buitenland. Begrafenisonderneming J. Goumans, Schoolstraat 1a Telefoon 592 alle maten in voorraad. Boheems glas, visvoeders, Prico, Viswil, Wawil, Hijkro Sluis 1 en 2, glazen vangklokken, enz. Beleefd aanbevelend, F. W. HENDRIKS naast Esso pompstation Langstraat 33b Tel. 713 Alle verzekeringen steeds goed en goedkoop Hypotheken v.af 3Vt pet. rente. Autofinancieringen vlug en goedkoop Inlichtingen gratis. KantoorOostsingel 12 Tel. 462 VENRAY Vert.: JEAN HOEX, Oostrum BEL OP BIJ BRAND No. 392 WED. P. BOM ZONEN Charles Ruysstraat 14 Venray

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4