PUDDING RECLAME Vergadering Zuivelfabriek Venray vmlepuobw Goedkope boerderijen in Frankrijk Vier pakjes pudding samen voor 50 cent Zaterdag 9 Juli 1955 No 27 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRlhA VAN DEN MUNCKHOF WPPKTRT 1H VHOR VPNR1Y PM HMCTUPITPW ADVERTENTIEPRIJS 8 cl. p. mm. ABONNEMENTS- QROOTESTRAAT 28 TELEF. S12 GIRO 150652 Vt EilillDUHU V VJUI\ V DilIVÜ I CiV UIHO 1 IvUlVCil PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 Leden stichten Studiefonds Nieuwbouw K.l.-stal Verbouwing kostte 4.50 ton. Vrijdagavond heelt het Bestuur van de Coöp Zuivelfabriek „Venray" in een urenlange vergadering rekening en ver antwoording afgelegd over het afgelopen jaar. Dat dit er zijn mocht, blijkt uit de ruim 13 millioen kg. melk, die zijn aangevoerd, de verbouwingen van ruim 4.5 ton en het onverdeelde melkgeld van f 188.938.42. Is men aan de ene kant gul met cijfers, aan de andere kant kan men dat echter ook. Van een plechtstatige feest viering van het 50-jarig bestaan werd afgezien, al zal er hiervoor toch wel wat gebeuren, maar met een gul gebaar werd f 25.000 geschonken voor een nieuw Priesterstudie fonds voor kinderen van leden der Zuivelfabriek, ter vol tooiing der hogere studies. „Een gouden draad, bij een gouden jubileum", aldus oud-Deken Berden, die echter verlegen werd, toen zijn naam aan dit fonds werd ver bonden. Vooraf had echter Voorzitter As- selberghs en Directeur Kroon een overzicht gegeven van alles wat in 1954 de grote Zuivelfabriek was gepasseerd. De eerste herdacht Wethouder Crooymans, die jaren lid van de Raad van Toezicht is geweest en memoreerde het 50-jarig bestaan der Zuivelfabriek op 2 Jan. jl. Directeur Kroon ging nader in op het wel en wee van 't afgelopen jaar. Hij wees er op, dat de coöpe ratie thans 1014 leden telde, maar dat het aantal koeien is terugge lopen van 4382 in 1953 tot 4193 in 1954. Mede als gevolg daarvan is de melkaanvoer 1.25 pet minder dan in '53 en bedroeg „slechts" 13.174.495 kg. Minder melkaanvoer. Tegenover een landelijke stijging van 1.6 pet is dus de Venrayse melkaanvoer beduidend minder ge worden, iets, wat men aan deze inrichting nooit heeft gekend. De vraag, wat hiervan de oorzaak is, beantwoordde de directeur, met te wijzen op de verjonging van de veestapel, waarbij de oudere en minder productieve dieren werden opgeruimd, het laten drinken der kalveren en 't feit, dat vele kleine boeren geen vee meer houden. Wat gebeurde nu met de aange voerde melk? 31.5 pet hiervan werd verpoederd 20 pet werd verkocht in Venray en omgeving, 29 pet verkocht aan de Zuivelbond en 19.5 pet ging terug naar de boeren. Het vetgehalte, waar uiteindelijk alles om ai aait, is gestegen van 3.63 tot 3.676 en daarmede voor 't eerst, sinds 't bestaan der fabriek, boven 't landelijk gemiddelde uitge komen, dat 3.672 pet bedraagt. In bacteriologisch opzicht wordt de melk ieder jaar beter, maar de herfstgewassenreuk aan de melk in het najaar, is een nog te veel voorkomend euvel. Niet genoeg kan worden aangedrongen de koeien in de herfst niet eenzijdig te voeren. De kwaliteit van de gemaakte boter was wederom goed tot zeer goed. 327.577 kg. werd geprodu ceerd in 1954, tegenover 324.224 kg in 1953. Opbrengst resp, f 1.278.895 en f 1.275.799. Van de 54 fabrieken, welke bij de Zuivelbond zijn aangesloten, kreeg Venray de 17de plaats. De melkpoeder had een hoge kwaliteit. 91 pet van de vollemelk poeder werd in de hoogste klasse geplaatst evenals 95 pet van de magere melkpoeder. 735 502 kg karnemelk werd in '54 afgeleverd. Hiervan ging ruim 450.000 kg terug naar de boeren. Het percentage ondermelk wat werd teruggenomen, zakte van 15.1 tot 14.8 pet., een algemeen landelijk verschijnsel. Voor de geleverde melk werd netto uitbetaald af boerderij f 2.553.838. Met inbegrip van het onverdeelde melkgeld ad f 189.938, komt de gemiddelde prijs op f5.677 per kg vet en f 20.826 per 100 kg. melk. Exploitatie Fabriek Het personeel steeg van 50 tot 55 man, mede door overname van een slijtersbedrijf en de daardoor nood zakelijk geworden uitbreiding van het „venters-college". In 1954 werd geïnvesteerd aan terreinen en gebouwen f 35 500, aan machines en inventaris f139.393 Een nieuwe melkpasteur-installa- tie, nieuwe kantoor-inventaris, een nieuwe boekhoudmachine en diverse andere noodzakelijke machines wer den aangeschaft. Daarmede is in de nieuwe fabriek aan machines en inventaris bijna 2.5 ton uitgegeven, terwijl de bouw kosten ruim 2 ton bedroegen. Al met al een investering van meer dan 4.5 ton. Desondanks staan gebouwen en machines voor even 4 ton op de balans en heeft men dus in de laatste jaren ruim afgeschreven. Alleen al in 1954 voor meer dan 1 ton. De verbouwing en uitbreiding hebben tot resultaat, dat de melk sneller en beter verwerkt en ont vangen wordt. Door een grotere opslagplaats is er betere koeling. De onkosten blijken gestegen te 1 z^n met ruim f 30.000 en zijn nu r groot f 530.110. Hogere lonen en aanvoerkosten zijn hiervan de oor zaak. Vee- en melkverbetering Om te komen tot vee- en melk verbetering worden, o.a. door de Zuivelfabriek melkcursussen ge geven, o.a. te Castenray, Heide, Smakt, Oostrum, Geijsteren en Blitterswijk, 74 melkers kregen daar hun diploma. De melkmachine blijkt meer in trek te komen. Tekort aan perso neel is daarvan de grot e oorzaak. Tegen een landelijk percentage van 3.5 pet blijkt in het gebied der Zuivelfabriek 10 pet der leden een melkmachine te hebben en ook hiervoor werden cursussen gege ven. 4 geslaagden was 't resultaat. De kwaliteit der melk blijkt iets te lijden door machinaal melken. Veeverplegings-wedstrijden wer den gegeven te Blitterswijk en op de Smakt. Het' vee scheren wordt algeme ner. De Zuivelfabriek schoor 4448 koeien, maar verschillende veehou ders hebben zelf al een scheer-ap- paraat aangeschaft. Van de runderhorzelbestrijding maakte slechts 31 pet der leden gebruik. Een te klein aantal. Een dringend beroep werd gedaan om hiervoor tijd vrij te maken. De tbc-bestrijding begint vruch ten af te werpen, doordat, zowel in Duitsland als België grote vraag bestaat naar tbc-vrij vee, in ver band met het vrijmaken van de veestapel. Gelegenheid tot verkoop is er dus volop, tegen behoorlijke prijzen. De abortus-bang-bestrijding vindt goede vooruitgang. In 1955 bleken 66 pet der stallen abortus-bang-vrij te zijn. De mond- en klauwzeerbestrijding heeft veel aanhangers. Practisch alle dieren worden geregeld geënt en dit is inderdaad de beste bestrij ding tegen deze ziekte. DE TOEKOMST. Voor de melkpoeder bestaat grote vraag in Nederland. In 1954 werd 25 pet meer geproduceerd, waarbij wel een verschuiving viel op te merken naar verstuivingspoeder, in plaats van walsenpoeder, wat de fabriek hier maakt. De melkconsumptie in ons vader land loopt iets terug, maar de kaasproductie was 4 pet. hoger en de afzet van boter was zelfs 8 pet. groter. Van dit laatste was in Venray niets te merken. De grotere winsten die het kaasmaken oplevert doen de vraag rijzen of ook Venray hier niet mee moet beginnen. In 1955 werd zelfs een overwaarde gehaald van 96 pet. per 100 kg melk. En dit jaar verwacht men nog hogere cijfers, Wat de melk prijs geschiedenis betreft, merkte de directeur op, dat de garantie prijs ieder jaar door de Regering lager wordt vastgesteld. Het ergste is echter dat die garantieprijs ieder jaar minder wordt overschreden en het laatste jaar zelfs niet is gehaald. En dat terwijl de zuivelindustrie 10 pet. van Nederlands export voor haar rekening neemt. De binding van de kosten van levensonderhoud aan het loonpeil, werkt sterk ten nadele van de landbouw. Maar op de lange duur zal de toenemende welvaart in de gehele wereld de vraag naar melk en melkproducten doen toenemen. Priesterstadiefonds Deken Loonen wees in zijn in leiding op de grote bloei welke de fabriek heeft gekend in de achter ons liggende 50 jaren. De bloei welke zulk een grote resultaten heeft gehad voor alle landbouwers in deze streek. Men moet daar dankbaar voor zijn jegens de initiatiefnemers, de leiders en de werkers. Maar men moet ook dank baar zijn tegenover God. Het zijn de boeren die zo goed begrijpen, dat alleen de Heer het zaad was dom kan geven. Die dankbaarheid kan men het beste neerleggen in een Priesterstudiefonds waarvan de kinderen der leden kunnen profiteren en dat gelden beschik baar stelt voor het volgen van de hogere studies voor alle orden. Als een der leiders van het Priesterstudiefonds Limburg weet hij hoe groot de nood is en hoevele aanvragen om hulp bi,j studies uit alle rangen en standen binnen komen. Een schoner monument voor het 50-jarig bestaan kan men niet oprichten, dat ook voor de toekomst de Zegen van Boven zal afroepen over alle leden der Zuivel fabriek en dat een voorbeeld zal zijn voor andere bedrijven. Voorzitter Asselberghs onder streepte de woorden van Deken Loonen en wees er op dat een coöperatie niet alleen de materiële welvaart van haar leden moet be hartigen, maar ook de geestelijke belangen. En deze zijn wel op buitengewone wijze gediend door de oprichting van dit fonds. Dat de vergadering daarvan ook overtuigd was bleek uit de algemene stemmen, waarmede het voorstel tot stichting van een Priester studiefonds door beschikbaarstel ling van t 25.000.— werd aange nomen. Evenals met applaus werd aanvaard, dat Deken Berden's naam hieraan zou worden verbonden. Dat laatste vond Deken Berden wel wat overdreven, maar het eerste was een gouden daad bij een gouden jubileum. In 27-jarig adviseurschap had hij de zuivel- beweging zien groeien tot die machtige fabriek, die daar heden staat. Hij had de ontwikkeling mee mogen maken van de landbouw en veeteelt en had mogen zien hoe ook hier, dank zij hard werken en samenwerking, meer materiële wel vaart mocht komen. Dat men als dankbare erkenning van deze voor uitgang en bloei dit fonds in het leven heeft geroepen en met zulk een gul gebaar heeft bedacht is een schone gedachte, die navolging verdient. Onverdeeld melkgeld Dan bleven op de balans nog over f 164.938.42, als onverdeeld melkgeld. Het bestuursvoorstel om de helft daarvan contant uit te betalen en de andere helft als ledenlening bij de f 336.029 te schrijven, die reeds als ledenlening op de balans staan, kreeg ook de goedkeuring. Bestuursverkiezingen H. Asselberghs, Leunen, L. Jans sen, Ysselsteyn en B. vd. Sterren uit Oirlo werden als bestuurslid bij acclamatie herkozen. De heer Geurts bracht hen dank voor hun werk en streven en richtte daartoe een speciaal woord tot de heer Asselberghs, die reeds jaren de voorzitter is van de coöperatie. De heer A. Poels stelde zich niet meer herkiesbaar voor de Raad van Commissarissen. Door het be stuur werd nog geen nieuwe candi- daat gesteld, men wilde dat eerst later doen. Wel ging A. L. Willem- sen uit het Bestuur naar de Raad van Commissarissen, om daar de opengevallen plaats van Wethouder Crooijmans in te nemen en de verhoudingen in het bestuur wat beter te doen worden. Melkcontrole Het financieel verslag van de Melkcontrole gaf aan dat door de leden bijna f 15.200.betaald was voor deze dienst, terwijl de Zuivel fabriek er nog eens extra f 8700. bij deed. Men was tevreden over het aantal leden, dat 67.1 pet. be droeg. Van alle dieren stonden er 85 pet. onder controle, een winst van 5 pet. Om de zaak goed te laten draaien is echter een ver hoging nodig van de omslag met f 0.50 per jaar. K.I. De heer Rutten gaf verder ook cijfers over de K.I. en was over het algemeen goed te spreken over de resultaten van het afgelopen jaar. Er was tenminste een voor delig saldo van ruim f 4500. waarvan 10 pet. over de geheven inseminatiegelden zal worden terug betaald, maar de rest op een rente loze ledenlening zal worden ge schreven. Dat zal nodig zijn, want de K.I. heeft grote plannen. Op de eerste plaats zal er een nieuwe stierenstal moeten komen, waar voor men een 130.000 gulden heeft gereserveerd. Dan moeten de motoren van de inseminators ver vangen worden door auto's, terwijl bovendien plannen voor aankoop van nieuwe stieren overwogen wordt. Dit is er mede aanleiding toe, dat het inseminatiegeld per periode voor koelen komt op f 13.Voor vaarzen zal men f 5.moeten betalen per inseminatie. Al deze punten werden goedge keurd. "Uit het verslag bleek verder, dat de K.I. vereniging 877 leden telt. 4824 dieren werden geïnsemineerd en hiervan werden er 4224 drachtig (87.5 pet.) 59.3 pet. hiervan bij de eerste inseminatie. Bij de stier Leidas Roland zal een 100 kalveren- proef worden gehouden. Met Horst zal worden onderhandeld over de sperma-uitwisseling. Jubileum-viering Van een feitelijke jubileumviering zal niets komen, aldus bleek bij de rondvraag. Wel zullen de leden en hun vrouwen uitgenodigd worden jbubh naar keuze: vanille, citroen, mokka, frambozen (van 68 cent) Geldig van 6 t/m 12 Juli 1955 Honderden bedrijven te koop. In Frankrijk staan honderden en honderden boerderijen en boerderijtjes te koop en voor sommige „autoriteiten" die te vlug en te onstuimig deze mededeling willen ont- ontkennen, hetzij om de emigratie in net-Franse banen te leiden, hetzij omdat ze eenvoudig niet op de hoogte zijn adviseren we hen inzage te vragen van Franse vaktijd schriften en opgaven te verzoeken van bekende makelaars. Waarom moeten onze boeren naar overzeese landen, als ze in Europa, dat we gezamenlijk willen verdedigen en waarvan we één gezond vaderland willen maken, op nau welijks vijfhonderd kilometer afstand, een ruime en ge zonde keuze hebben? Prijzen zijn iets gedaald De laatste maanden hebben de prijzen van onroerende goederen een enigzins dalende tendens. Het vertrouwen in de valuta is iets groter geworden, omdat de inflatie tot staan kwam en boven dien hebben vele boeren zonder opvolger inmiddels een dermate hoge leeftijd bereikt, dat ze ver kopen moeten. En heel vaak zijn de verkopers tevreden met een beperkt bedrag contant De situatie is hier namelijk heel anders dan in Nederland, waar de meeste boeren te vele opvolgers hebben en de bedrijven te klein zijn om nog verder versnipperd te kun nen worden. In Frankrijk zijn vele boeren van boven de zestig met één zoon, die geen belangstelling heeft in de boerderij. We kennen meerdere gevallen van boeren met vier volwassen zoons, die allen een ander beroep kozen en tenslotte zijn er legio landbouwers, die geen zoons heb ben. Niet rond Parijs Hoewel er ook rond Parijs, in een straal van dertig kilometer boerenbedrijven te koop liggen, doet men toch in het algemeen ver standig, zijn geluk te beproeven. Op honderd kilometer van de Franse hoofdstad vindt men reeds een keurcollectie aanbiedingen aan redelijke prijzen. Zo lezen we bijv. in een Frans maandblad, dat telkens honderden aanbiedingen heeft, die Nederland se boerenzoons zonder grond kun nen interesseren: Dordogne, boerderij, tien hectare huis met vier kamers, stallen, zol ders, bergruimte.... 600.000 frs. Dordogne, boerderij, twaalf heet., prachtig woonhuis.... 2.000.000 frs. Lot, zes kamers, keuken, badka- de nieuwe fabriek te bezichtigen en daarbij zullen dan enkele ver frissingen worden aangeboden. De nieuwe fabriek zal officieel nog een keer geopend worden met een receptie, maar verdere feeste lijkheden zullen daar niet aan vast zitten. mer, centrale verwarming, garage, stallen, 11 heet., 2.500.000 frs. Dordogne, 11 ha. 1.000.000 frs., woonhuis, water, electriciteit. Lot, 30 ha., huis met zeven ka mers, gereedschap, tracteur, voor 2.500.000 frs. T. et G.t vier ha., woonhuis vijf kamers 700.000 frs. Op deze wijze zouden we nog enige tijd kunnen doorgaan, maar het lijkt ons voldoende. Aan de hand van dit ene tijd schrift zouden we namelijk een honderdtal interessante aanbiedin gen kunnen leveren, waardoor be wezen wordt, dat er in Frankrijk voor weinig geld nog veel boer derijen te koop zijn. Groenten en kippen Voor de aankoop van grotere boerderijen wordt in het algemeen een flink bedrag contant geëist. We zagen dezer dagen een be trouwbare aanbieding van een prachtige boerderij met 38 hectare goede grond, waarvan zes ha wei land, die werd aangeboden voor 2500 gulden per ha. Bij navraag bleek de verkoper zijn prijs al in eerste instantie te laten vallen op 2000 gulden, maar het totaal be droeg dan altijd nog 38 maal 2000 gld. is 76.000. In het algemeen wordt men koper met ongeveer vijftig percent con tant geld, doch van het restant moet een hoge rente worden be taald. Met tienduizend gulden con tant kan men echter eigenaar worden van kleinere bedrijfjes van vijf tot tien ha„ die uitstekende mogelijkheden bieden voor Neder landers, die bloemen, groente en eieren willen markten. In de pluimveehouderij b.v. wordt hier goed geld verdiend. Op dit ogenblik zijn de eieren „goedkoop" (18 cent in de kleinhandel). Ook de slachtkippen brengen aanzienlijk meer op dan in Nederland. Niet te groot beginnen De ervaring heeft geleerd, dat groot beginnen in het algemeen onmogelijk is en... onverstandig. Vele Nederlanders, die het experi ment voorzichtig hebben aangepakt, zijn hier uitstekend geslaagd en tellen nu mee. Men dient er vooral rekening mee te houden, dat de arbeiderslonen hoog zijn: een boerenknecht verdient minimaal een gulden pér uur en eist dan ook nog huisvesting voor een gulden per week. Daarop komen dan de hoge sociale lasten (40 pet.) Onder houdswerkzaamheden aan huis en stallen moet men zelf verrichten. Timmerman, metselaar en schilder maken vlot een keurige nota op basis van vier gld. uurloon. Over dergelijke kosten breekt de begin neling vaak zijn budget. Men zij voorzichtig met „make laars". Zelfs Nederlanders in Frank rijk hebben hun landgenoten bij de aankoop niet ontzien, opzettelijk onjuist geadviseerd om zelf een flinke bemiddelingspremie in de zak te kunnen steken. Ongetwijfeld zijn er nog tientallen andere moeilijke punten, waarover de emigrant kan struikelen, maar loopt in Canada, Australië, Brazilië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika alles van een leien dakje Ginds, over de oceanen zijn mo gelijkheden en moeilijkheden. Hier, in Frankrijk, zijn de mogelijkheden voor boeren zonder grond even groot als ginds en de moeilijkheden zijn zeker niet groter. De autoriteiten doen verstandig voor de moeilijkheden te waar schuwen. Maar het is onverstandig en onoprecht de mogelijkheden te verdonkeremanen. Er zijn boerderijen en boerde rijtjes te koop in Frankrijk, hon derden en honderden en de eerste jaren zullen er steeds meer vrij komen. Oostenrijkers terug uit Rusland In Wiener Neustadt zijn 184 Oos tenrijkse gedetineerden uit de Sovjet-Unie teruggekeerd. Van hen waren 42 krijgsgevangenen. De groep werd onder meer ontvangen door kanselier Raab. De terug- kerenden, die met een speciale'trein aankwamen, vertelden, dat zij in Russische gevangenkampen per sonen van Nederlandse, Belgische en Griekse nationaliteit hadden ont moet. Zij brachten berichten over van Amerikaanse, Britse en Franse gevangenen. Een der gevangenen maakte mel ding van het optreden van anti communistische verzetslieden in de Oekraïne. Hij sprak over een aan slag bij Charkov, waarbij eenvleu gel van een fabriek, waar precisie- instrumenten vervaardigd werden voor artillerie, was opgeblazen. Andere gevangenen spraken over aanvallen van verzetslieden op auto's met hoge Russische func tionarissen in de Oekraïne. De teruggekeerde gevangenen verklaarden voorts, dat na de dood van Beria de behandeling in hun kamp verbeterd was. Zij zeiden, dat veel Russen er nog slechter aan toe waren dan de gevangenen. Langs de spoorlijn van het verzamelkamp Workoeta naar Tsjeb aan de grens bedelden aan elk station waar de trein stopte vrouwen en kinderen om brood.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1