PROGRAMMA Grote Missie-Optocht Wat gebeurt er met onze meisjes... te VENRAY, Zondag 10 Juli, nam. 3 uur. Herwonnen Levenskracht Zaterdag 9 Juli 1955 No 27 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT PEEL EN MAAS CONFECTIE VAI m DRUK EN UITGAVE FIRthA VAN DEN MUNCKHOF WRFRRI AH VflflR VPNRAY FN OM^iTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. S12 GIRO 150652 JjClVDliAU V UUlV V Eri\I\AI WlMo 1 nClV&II PRIJS PER KWARTAAL f 1.2S Bulten Venray f 1.48 VAN DE van het Pauselijk Genootschap der H. Kindsheid Over de betekenis en het doel van deze optocht werd in de Pers der laatste weken reeds voldoende geschreven. Wij her halen nog eens, dat het niet op de éérste plaats gaat om Uw geldelijke bijdrage voor de Missieën, ofschoon ook deze ten zeerste nodig is, maar vooral om de Missiegedachte bij U te verlevendigen, omdat wij allen geroepen zijn om mede te wer ken aan de uitbreiding van Gods Rijk op aarde. ROUTE VAN DE OPTOCHT: De opstelling rond het Gymnasium en Patersklooster heeft plaats om half 3. Om 3 uur precies trekt de stoet langs Oud- Oostrumse weg, door Julianasingel, Poststraat naar de Grote Straat, verder over de Markt, langs Marktstraat, Hoenderstraat, door Deken Thielenstraat naar Merselose weg. Vandaar naar Henseniusplein en terug naar uitgangspunt door Patersstraat. VOLGORDE VAN DE OPTOCHT: 1. Heraut te paard, geleid door 'n negertje. Terzijde 4 soldaten met Missievlaggen. De officiële Nederlandse Missievlag bestaat uit een groot wit kruis, waarin het Christus-monogram en de kleuren groen en rood. Deze 3 kleuren verzinnebeelden de 3 Pauselijke Genoot schappen: wit (onschuld), de H. Kindsheid groen (hoop), St Petrus Liefdewerk voor een inlandse geestelijkheid en rood (bloed der martelaren) Voortplanting des Geloofs. 2. Trommelaars. 3. De grote Missievlag, gedragen tloor Verkenners en Welpen. 4. In de schaduw van de dood. De wagen wordt beheerst door het grote paarse kruis „Onze enige Hoop", waar omheen geschaard heidenkinderen uit de 5 werelddelen, vertegenwoordigend de vele millioenen Daartussen bewegen zich duivelen, die het Kruis belagen. Maar zowel mannelijke als vrouwelijke Missio narissen zijn op hun post om overal het geloof (kruis) uit te dragen als een licht in de duisternis. Rond de wagen: witte bruidjes, die de uitnodiging zingen: Laudate Dominum Omnes Gentes (Looft de Heer alle volkeren). 5. De 12 Apostelen, die door Christus zelf werden uitgezonden, met de boodschap: „Gaat en onderwijst alle volkeren". 5a. Rond de Apostelen vinden we de vertegenwoordigers van alle volkeren. 5. De Paus, de opvolger van de Prins der Apostelen, die de bood schap van de Apostelen heeft overgenomen en ze nu ook richt tot U: „de Paus roept ook U". 7. De hoofdman Cornelius, met St Petrus. Deze Romeinse soldaat- officier, die door St Petrus werd gedoopt, was de eerst gedoop te uit de heidenen. 8. St Franciscus en de Sultan, (Wagen) Toelichting: St Franciscus, de ridder met z'n vurige apostelziel, was de eerste, die aan de geestelijke opvatting van de Kruistochten dacht en wilde die vijanden van het Christendom, de Turken, bekeren. Hij ging op weg naar Egypte, maar bereikte niets door allerlei tegenslag. Toen begon hij"zijn broeders te zenden naar de Saracenen „als schapen onder de wolven". Zo zijn op deze wagen ook afgebeeld de éérste martelaren-mis- narissen der Franciscanen, (begin XlIIe Eeuw) 9. St Servatius, Willibrord, Bonifatius. Deze H.H. Bisschoppen van Maastricht, Utrecht en Mainz, brachten óns het geloof: St Ser vatius vooral in het Zuiden (Limburg), St Bonifatius vooral in het Noorden (Dokkum gemarteld), St Willibrord de rest van het land. 10. 'n Groep kinderen uit de Missie. Kinderen, vooral uit de Missie, waar onze Zusters van St Joseph werkzaam zijn, danken hen (Paters en Zusters) die hun het geloof brachten. „Gij bracht ons het Geluk". 11. De Kinderverzorging in de Missie. (Wagen) De voorstelling op deze wagen heeft geheel betrekking op het werk der Zusters van Tienray in de Missiën, ll a. Hierachter een groep riksja's met inzittende rijke Chinezen en trekkers ervoor, ter inleiding van de volgende groep. 12. St Franciscus Xaverius, de Apostel van Indië en Japan (Wagen) Deze edelman werd in 1506 te Navarre geboren, trad in 1533 toe tot de orde der Jezuïeten en begon zijn missionarisleven in het Verre Oosten in 1540. Zijn heldhaftige energie, persoonlijke innemendheid, organisatorisch talent, vooral zijn apostolische zielenijver deden zijn omvangrijk missiewerk slagen: tienduizen den werden door hem gedoopt. Hij stierf in 1522 op weg naar China en werd in 1621 heilig verklaard. 13. DE AANVAL VAN DE DUIVEL op de Missie in China. Steeds heeft de duivel onder de leuze „Weg met de Christus" en onder het mom van „China voor de Chinezen", het geloof daar trachten uit te roeien. Omstreeks het begin van deze eeuw door middel van de Boksers (zie onder no. 15), thans door middel van de Communisten. Toch zal het Christengeloof er uiteindelijk zegevieren, mits wij door ons gebed de terugkeer van de priesters vragen. 14. DE EERSTE MISSIE-ZUSTER Door deze wagen wordt onze aandacht gevestigd op de held haftige vrouw, die als eerste vrouwelijke religieuze zich begaf naar de vreemde missies. Het was de Eerw. Zuster Ursuline: Mère Maria van de Menswording. Tevens wordt hier herdacht het zegenrijke Missiewerk der Zusters Ursulinen in 't algemeen. 15. MGR. FERDINAND HAMER Een bisschop-martelaar van onze tijd en ons land Mgr. Hamer werd in 1840 geboren te Nijmegen, trad in 1864 in de Congre gatie van Scheut en begaf zich in 1865 naar de missie van Mongolië (China). Tijdens de Bokseropstand in 1900 werd hij gevangen genomen en gruwelijk gemarteld. Moge hij spoedig worden heiligverklaard De secte der Boksers, die zich onkwetsbaar meenden, genoten om hun vreemdelingenhaat, waaronder verborgen hun haat tegen alles wat christen was, de gunst van de onderkoning van China. Duizenden Christenen werden"levend verbrand in de kerken of vreeselijk gemarteld. Nederland en Vlaanderen tellen daarbij 9 priester-martelaren. Ook vele protestantse zendelingen werden vermoord. 16. DE HARMONIE VAN VENRAY 17. DE VERZORGING DER MELAATSEN in de Missie o.a. ook door de Zusters van St Anna (Psychiatrische Inrichting). Op deze wagen treffen we ook aan de grote Apostelen der Melaatsen: Petrus (Peerke) Donders en Pater Damiaan de Veuster. Peerke Donders werd geboren te Tilburg in 1809, werd priester in 1841, missionaris in Suriname in 1842, waar hij in 1866 toe trad tot de Congregatie der Redemptoristen. Na een zegenrijk werk onder de Indianen en Bosnegers wijdde hij zich vooral sinds 1856 aan het werk onder de melaatsen. Hij stierf in 18S7 in Suriname. Pater Damiaan werd in 1840 geboren in de Belgische Kempen en trad in de Congregatie der Paters v.d.'H.H. Harten (Picpus) als broeder. In 1863 vertrok hij naar de Hawaii eilanden en werd er in 1864 priester gewijd. Sinds 1873 wijdde hij zich vrijwillig geheel aan de dienst der melaatsen op Molokaï, werd in 1883 zelf door deze gevreesde ziekte aangetast, maar bleef groot moedig zijn arbeid voortzetten tot hij in 1889 bezweek. Van beide heldhaftige Apostelen der Christelijke naastenliefde is het proces der Zaligverklaring aanhangig. 18. ONZE VENRAYSE MISSIONARISSEN Vooraf gaan 2 pages met de tekst: „Vergeet onze Venrayse missionarissen niet" d.w.z. vergeet ze niet in uw gebed en uw offer hun groot aantal is terecht onze glorie 28 bruidjes dragen de naamschilden van onze dorpsgenoten, die nog in de Missie werkzaam zijn. 18a. Deze groep wordt gevolgd door een schip dragende onze mis sionarissen der toekomst. 19. HET WERK DER BROEDERS IN HET ONDERWIJS in de Missie Onder de titel: „De oogst is groot maar te weinig de werk lieden" volgen nu 2 wagens no. 19 en no. 21 die willen herin neren aan het grote nut, ja aan de noodzaak van de Broeders in. de Missie om de priesters te helpen, zowel in het onderwijs (no. 19) als bij de bouw van kerken, huizen enz. (no. 21). Daar deze ze nodige arbeiders voor God helaas overal te weinig zijn, mogen we hier een aansporing zien voor edelmoedige jongens om zich geheel te geven voor het Missiewerk. Deze wagen vraagt de aandacht in 't bijzonder voor de broeders van St Servatius, wagen no. 21 voor de broeders der Francis canen (Juvenaat ter opleiding alhier). 20. ALLE VOLKEREN LOOFT DE HEER Meisjes en jongens der tumclub St Christoffel in uniform met de vlaggen van 46 naties. 21. HET WERK DER BROEDERS IN DE MISSIE (bij kerkenbouw enz.) „óók de Broeders bouwen mee aan het Godsrijk" Bouwende broeders geholpen door kleine zwartjes. Rond de wagen bruidjes ieder met een steen, verzinnebeeldend, dat ook wij ons steentje moeten bijdragen 22. DE H THERESIA VAN LISIEUX, Patrones der Missies 2ia. Ter inleiding van deze groep zien we eerst 'n aantal Javaanse meisjes met manden op 't hoofd en Indische dames met parasol om de sfeer van vreemde landen op te roepen. Dan volgt de H. Carmelites omgeven door 24 bruidjes met rozenslingers. 23. HET KIND JEZUS, voorbeeld voor onze kinderen Op deze wagen zijn 2 episoden uitgebeeld: 1) het Goddelijk Kind in het Huisgezin „in alles onderdanig aan Jozef en Maria", terwijl Jesus er opgroeide en toenam in wijsheid en deugd. 2) de 12-jarige Jezus, temidden der Schriftgeleerden, lerarend in de Tempel. Het werk van God gaat Hem boven alles! Rond de wagen een aantal Onnozele Kinderen, herinnerend aan de kleinen, die ter wille van de Kleine Jezus hun bloed gegeven hebben te Bethlehem. 24. Maagd Maria, Koningin van de Missie- Door het dagelijks gebed onzer kinderen tot Maria: „Bid voor de arme heidenkinderen", wordt een zekere band gelegd tussen de kinderen van hier en in de verre landen. Vandaar de bruidjes hand in hand met ne gertjes, javaantjes, Chineesjes en daarachter 3 kleine Es kimo's met banderolle: „Vergeet ook óns niet!" 25. „De Kleine Apostel" (Wagen) is het mooie Missie-tijdschrift voor onze jeugd, waardoor ze in voortdurend contact gebracht worden met het Missiewerk en de aard en gewoonte van de vreemde volkeren. Deze wagen, waar voorop een paar kinderen in het tijdschrift, terwijl achter hen gebeurt wat zij juist aan 't lezen zijn, wil zeer zeker ook een aansporing zijn om dit nuttige tijdschrift nog meer bekend te maken. (25a) Achter de wagen een groep negerjongens en meisjes, zingend. 26. Werk voor de jeugd, a) de collecte van het geldelijk offer en b) het verzamelen van zilverpapier, postzegels en andere voor ons bijna waardeloze dingen, die in geld omgezet jaarlijks een gróót bedrag aan het missiewerk ten goede doen komen. Men is ge durende de optocht in de gelegenheid z'n offertje te deponeren in de grote bus of in de zakjes der collectanten (verkenners), die de optocht begeleiden of voorafgaan. (26a) Een groepje Chineesjes en Indiaantjes die afwisselend zingen verlevendigen dit tafereel. 26. „Steunt ook de Memisa", Een vreemd woord! maar dat de aan dacht wil vestigen op een zéér belangrijk en noodzakelijk werk in de Missie. Het betekent medische Missieactie. De memisa spant zich in voor de gezondheidszorg in de Missie, 'n zorg die zeer dikwijls het hart van de heiden voor de missionering opent. Ze zendt zowel religieuze als lekendokters en verpleegsters uit naar de missielanden en zorgt voor 't noodzakelijk onderhoud. We hebben in ons land zelfs een Congregatie van Zusters: „de medische missiezusters" te Heerlen (Imsterade), die als dokter, kraamverpleegster, of verpleegster speciaal deze kant van het missiewerk behartigen; zij trachten ook inlandse meisjes voor dit werk op te leiden. 28. St. Petrus Liefdewerk. Een niet minder voornaam bestanddeel van het missiewerk is dit Liefdewerk, dat door gebed, offer en andere steun zich beijvert om de opleiding te bevorderen van een inlandse clerus, dat wil dus zeggen van religieuzen, pries ters behorende tot het eigen volk der missielanden! De laatste Pausen hebben voortdurend gewezen op de noodzakelijkheid van deze opleiding! 29. Fanfare van Leunen. Voorafgegaan en gevolgd door enige soldaatjes. 30. Maagdenkoor, zingend. Dit ter inleiding van 't volgende slotnummer: 31. De Triomf van het Kruis. „In dit teken overwin". Ja, Christus Kruis moet en zal triomferen in de hele wereld. Het is het teken waarin onze geloofsverkondigers zullen overwinnen en slagen. De gouden stralen van het reddingbrengend Kruis zullen de duisternis van het ongeloof verdrijven, de vorst der duis ternis vernederen. Stralend wit en geurende bloemen, gedragen door de onbedorven jeugd, symboliseren die triomf. Kinderen uit alle missielanden (midden op de wagen) eren het Kruis waaraan zij hun redding danken. Misdienaars vertolken door de wierook ook onze hulde, eer en dank. Uit deze groep moge dan ook het triomflied ten hemel stijgen: „Christus vincit. Christus regnat, Christus imperat". Christus overwint, Hij zal regeren en heersen over gans de wereld! 32. Een rij voortrekkers vormen de afsluiting van de stoet. De wagens voor de optocht werden welwillend afgestaan door: Fr. Vollenberg (Kempweg 44), van Dijck (Lull C 47), „Gouden Leeuw", v.d. Munckhof (Merseloseweg), H. Wismans (Maash.weg), Weys (Over broek), Peeters (Lull C 50a), Wed. Tacken (Landweert). De wagens werden geheel verzorgd door: 4. L. Oudenhoven, aannemer Venray, met medewerking v.d. heer Pijper; 8. Verkennersgroep v.h. Gymnasium I.C. (Pater Servatius); 11. de Zusters van Tienray; 12. Personeel van het St. Elisabeth-Ziekenhuis; 17. de Zusters v.d. Psych. Inrichting „St Anna"; 19. de Broeders v.d. Psych. Inrichting „S. Servatius" (Br. Barachus); 21. het Juvenaat der Franciscanen (Dir. P. Tarcisiüs); 23. de Zusters van St Joseph; 25. de verkenners en voortrekkers van Venray; 31. de fa. Nelissen, aannemersbedrijf, met medewerking vd. heer Pijper. Meerdere groepen werden verzorgd door: de naaikrans o.l.v. mej. B. Linskens en de Zusters van St Joseph. De costumering werd verzorgd op de eerste plaats door de Naaikrans, verder door medewerking van de Kindsheidafdeling te Blerick, van verschillende ouders van deelnemende kinderen, van de Zusterscon gregaties, van St Servatius en Gymnasium. De grimering geschiedde o.l.v. de heer P. Vermeltfoort De Hoofdleiding van de optocht is in handen van Pater Domitius. Het oorspronkelijk ontwerp van de optocht is van Pater Briels. Ouders met kleuters lazen met teleurstelling het gemeen teraads- verslag. De illusie, dat binnen af zienbare tijd hun kleuters in be hoorlijke scholen zouden worden gehuisvest en wat misschien nog voornamer is, dat daarin 4-jarigen plaats konden krijgen, is weer de bodem ingeslagen. Ze hebben gelezen hoe een Inspec- trice, in tegenstelling tot vaklui, heeft verklaard, dat die barak zelfs als noodoplossing niet te aan vaarden is, maar ze hebben van deze zelfde dame niet mogen ver nemen, wat ze dan wel met hun kinderen moeten doen. Formeel heeft deze dame daar ook niets mee te maken, dat is iets, dat de ouders zelf op mogen knappen in deze eeuw, die men de eeuw van het kind noemt. En ze hebben de schrik van hun leven gekregen, toen bleek, dat on danks alle goede wil van de Zusters Ursulinen, die op dit terrein toch onschatbare verdiensten hebben, zelfs al de 5-jarigen geen plaats kunnen krijgen. Men wikt en weegt op het ogenblik nog, hoe men dit moet klaren, maar een oplossing heeft men nog niet. Daar zal die zelfde Inspectrice ook niets mee te maken hebben, evenmin als ze zich iets aantrekt van de overvolle klassen en de andere feilen, die de bestaande school nu eenmaal niet berekend op een dergelijk aan tal kleuters toch al heeft. Men vraagt zich af, wat nu de taak is van een Gemeenteraad? Deze heeft een niet alleen keurig, maar vooral doorwrocht rapport uitgebracht over bestaande toe standen, heeft verder ernstig ge zocht naar een ook financieel dragelijke oplossing om zo spoedig mogelijk uit de ernstigste nood te komen, daarbij toch al enkele jaren speling nemende en welbewust van de ouders nog zware offers vragend. Wordt hiernaar dan in het geheel niet geluisterd? Maar daarnaast doen nog ergere geruchten de ronde. Enwel dat onze meisjes niet allen geplaatst kunnen worden op de lagere school. De aanvoer van nieuwe leerlingen schijnt dermate groot te zijn, dat de Zusters absoluut niet meer weten waar ze te laten. Men zit al in de hanenbalken in de Zusterschool, maar nog is er geen ruimte genoeg. Kan men zeggen, dat wat de kleuterschool betreft men hier het zijne meer dan genoeg gedaan heeft, ten opzichte van het lager onder wijs voor meisjes kan men die stel ling moeilijk volhouden. Op hetzelfde moment, dat men nieuwe jongensscholen ging bouwen, wist men, dat binnen afzienbare tijd de meisjes ook om schoolruimten zouden aankloppen. En het is al ruim twee jaren geleden, dat aan gekondigd werd, dat een nieuwe meisjesschool aan Venray was toe gewezen. Die zou gebouwd worden in Zuid. Maar het erge is, dat ze op dit moment nog altijd niet gebouwd is en voorlopig ook nog wel niet ge bouwd zal worden, aangezien het plan Zuid nog immer niet in de Raad is geweest, derhalve nog de gehele onteigeningsprocedure moet volgen en wat dies meer zij. Dan moeten nog plannen gemaakt worden voor de school zelf, want die zijn er natuurlijk ook nog niet en intussen moeten de ouders zelf maar zien dat ze hun meisjes wat onderwijs bij brengen of ze moeten het op straat leren. Over goed twee maanden zal de school moeten beginnen, zullen jonge kinderen het aap-noot-mies onder de knie moeten krijgen. Maar er is geen plaats en geen ruimte voor tientallen meisjes. Men wist uit de geboortecijfers van de jaren '47 en '48 wat men heden kon verwachten. Daarvoor is niet gezorgd, met het gevolg, dat deze kinderen de dupe zijn. Kunnen we wat de kleuterscholen betreft de vinger beschuldigend uitsteken naar anderen, voor het lager onderwijs zijn we de schuldige zelf. En de vraag is nu maar hoe snel gemaakte fouten kunnen ver beterd worden. Men kan onschuldige kinderen en hun ouders van een dergelijke na latigheid niet de dupe laten. Zondag 10 Juli a.s. houdt Her wonnen Levenskracht haar jaar lijkse speldjesdag. Het zou én voor onze patiënten én voor onze medewerk(st)ers een grote voldoening zijn, wanneer deze speldjesdag een groot succes werd en zelfs boven de voorafgaande jaren zou uitsteken. Deze vereniging is bekend. Veer tig jaar heeft zij de strijd tegen de tuberculose gevoerd. Zij bouwde het bekende sanatorium „Berg en Bosch", waarmee vóór de oorlog reeds f 3.200.000.was gemoeid. In de loop der jaren konden daar 15.000 patiënten worden verpleegd. De verplegingskosten van deze en andere patiënten loopt in de mil lioenen guldens, die deze vereniging heeft kunnen bijeenbrengen. Nu gaat Herwonnen Levenskracht zich ook bewegen op andere ter reinen van de volksgezondheid, zoals rheumabestrijding, kinder uitzending, uitzending van rustbe- hoevenden en gezinsverzorging bij ziekte. Voor deze doeleinden gaf deze vereniging in totaal reeds ruim f 750.000.uit. Een aanbeveling voor deze collecte zal wel overbodig zijn. II. Hartkerk te Helmond wordt afgebroken Thans is de beslissing gevallen, dat de monumentale H. Hartkerk in het centrum van Helmond geheel zal worden afgebroken. Twee jaren geleden reeds moest de toren wor den gesloopt. Tal van pogingen zijn aangewend om het schip der kerk voor concertzaal of een ander pro faan doel te behouden, maar nu is het gebouw verkocht aan de firma De Gruijter. Zodra de nieuwe H. Hartkerk, welke naar een ontwerp van architect Valk uit Vught in het centrum der parochie wordt ge bouwd, gereed is, zal tot algehele afbraak worden overgegaan. Militaire lesauto door trein gegrepen Een militaire lesauto uit Apel doorn is Dinsdag op een onbewaakte overweg in de spoorlijn Apeldoorn Deventer te Teuge door een elec- trlsche trein gegrepen. De leerling chauffeur, de 20-jarige dienstplich tige marechaussee B. Waterschoot uit Hontenisse (Zeeland), die aan het stuur zat, werd ernstig gewond. Kort daarna is hij overleden. Straaljager explodeert Een Engelse straaljager is Dins dag boven Heerlen ontploft en neer gestort. De vlieger werd gedood. Bij het ongeluk is de mijnwerkers- wijk Leenhof aan de Oostkant van Heerlen ter nauwemood aan een grote ramp ontkomen. Nieuws uit Venray en Omgeving GEVONDEN: kindervest en kinder teddy jasje, J. vd. Broek, Vlak waterweg L 76; een jongensfietsje, Verheugen, Grote straat; bruine vulpen, Sjef Jacobs, Veltum; bruine damestas, Camps, Wansumseweg D19a; vulpen, Poels Kruisstraat 28; huissleutel, café A. Martens, Leunen; hoofddoek (sou- venier) Heidens, Schoolstr. NW 14; bankbiljet, Greefkens, Henseniuspl. la; dames glacé's, Wmr. Rumen, St Odastraat 6; zw. dames-glacé's en dames-paraplue, Garage v. Ham Julianasingelmanchester jongens- jasje, Volleberg, Langstraat 58. AUTOMATISERING HORST EN AMERIKA. Gisteren is de automatische Tele fooncentrale Horstin dienst gesteld. Op deze centrale zijn de abonné's van de netten Horst en America aangesloten. Het telefoonnet America is met Horst tot één net samengevoegd. Het netnummer van Horst is 04709. Rijkspostspaarbank. Aan het Postkantoor te Venray en het daaronder behorend ambts gebied werd gedurende de maand Juni 1955 ingelegd: f 75.622.33. Terugbetaald: f 59.281.50. JAARVERGADERING LLTB. YSSELSTEYN, In Ysselsteyn hield de LLTB de jaarvergadering. Besloten werd om over te gaan tot het bouwen van een geheel nieuw en gemoderni seerd graanopslag- en mengvoeder- bedrijf. De winst van het afgelopen jaar werd hierdoor in zijn geheel bijge schreven op de ledenschuldrekening ter financiering van de nieuwbouw der voederlabriek. De afd. Ysselsteyn behaalde de grootste omzet van alle afdelingen in onze gemeente. Het aantal leden bedroeg per 30 Juni 1954 169. In dat boekjaar werden er in totaal 2536456 kg. mengvoeders gefabri ceerd. De totaalverkoop van veevoeder, kunstmest, brandstoffen, fourage, zaad- en pootgoed en bestrijdings middelen beliep 8604734 kg., voor een bedrag van f 1.591.735.98. Wanneer we deze cijfers gaan vergelijken met 't voorgaande jaar, zien we, dat de verkopen gestegen zijn en wel met 1368774 kg. of bij na 137 wagons. De totale ontvangsten bedroegen f 2.887.660.05 terwijl de uitgaven bedroegen f 2.885.136.27.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1