Heilige VADER TOILETZEEP RECLAME over de boerenproblemen Motorsport GRATIS Voorkom voedsel- bederf! Van 23 Mei t.m. 5 Juni inzameling voor 4fet ïledeilandscke Hoede K i kuis 4jét Rgode KeuU kdpt li 4jdpt li ket Hoode Ktuis Fa. P. G. Mooren Zn., Grotestraat 10,5Venray het derde stuk WAARSCHUWING: Voorbeeld van risico, voorbeeld ook van arbeidzaamheid. „Het is voor een zo belangrijke sociale groep als de uwe, waarvan de arbeid een zo fundamentele sec tor van de nationale productie om vat, van groot belang, contact te onderhouden met de stromingen der openbare mening en in de ge dachten-wereld, die richtgevend zijn voor de ontwikkeling van het land, en daarop een nuttige invloed uit te oefenen, niet alleen met het doel hier eigen voordeel uit te trekken, maar in het algemeen belang. Het is niet voldoende de juiste beginse len aan te hangen, noch deze toe te passen binnen de beperkte kTing van het persoonlijke leven; men moet ze verspreiden en ook anderen de gelegenheid geven er van te profiteren". Met deze woorden heeft de H. Vader herinnerd aan het grote be lang van de boerenstand. Zijne Heiligheid sprak op 18 Mei tot de deelnemers van het Nationaal Congres van de Italiaanse Boeren bond. De afgevaardigden, uit heel het land naar Rome gekomen, wer den in plechtige audiëntie ontvangen alvorens het Congres een aanvang nam. De Paus schetste in zijn toespraak, tijdens de audiëntie gehouden de rechten en plichten van de boeren stand in de huidige maatschappij. Hij plaatste, zoals Hij dat doet, telkens wanneer Hij een bepaalde groepering uit de samenleving toe spreekt de gewone dagelijkse taak van iedere mens in zijn beroep, of hij nu ingenieur is of arbeider, boer of middenstander, in het licht der eeuwigheid. De H. Vader geeft niet in vrome of onbegrijpelijke bewoordingen, maar in klare taal op praktische wijze weer, welk het nut is van de arbeid, niet alleen en op de eerste plaats voor zich zelf, maar voor heel de samenleving. Dan wijst de H. Vader op de trek van het platteland naar de grote steden, waar de mensen meer zeker heid zoeken voor hen zelf, en Hij zegt hiervan: „Terwijl uw organisatie het saam horigheidsgevoel tussen de land bouwers versterkt, verleent zij aan hun actie ook die grotere nadruk welke de kwaliteit hunner tradities en hun gehechtheid aan de vader landse bodem rechtvaardigen. Heden ten dage zijner veel men sen die steeds minder geneigd zijn persoonlijke risico's te nemen en zekerheid zoeken, zelfs ten koste van de onafhankelijkheid Maar gij blijft trouw aan een roeping, welke U zelf op bijzondere wijze aan ge varen bloot stelt en dit ook steeds zal blijven doen, doch die juist hier om, zij het ook, dat dit tot dusver nog niet voldoende wordt erkend, een voorbeeld van menselijke in spanning is, een inspanning, welke in het leven der volkeren steeds een waarborg van duurzaamheid en vruchtbaarheid is geweest. Het is, ongetwijfeld, niet aan ons om de sedert ongeveer een tiental jaren door de organisatie bereikte resultaten een voor een in het licht te stellen; desondanks willen wij tenminste enkele van de meest be tekenisvolle ervan noemen: nl. die op het gebied van arbeidscontrac ten, op dat der belastingen, waar van een vermindering werd verkre gen, op dat der sociale verzekeringen met de uitbreiding tot de land bouwers van de ziekte- invaliditeits- en ouderdomswetten, en op dat der techniek en economie met de actie welke ondernomen werd ter stabi lisatie en verdediging van producten welke een crisis doormaken. Maar zeer terecht heeft ge uw activiteiten niet willen beperken tot het zuiver economische terrein, aangezien ook het fundamentele vraagstuk der boerenfamilie na drukkelijk uw aandacht vroeg. In de toespraak welke Wij op 29 Februari 1952 tot de leden van de Bond richtten, zeiden Wij: „Tracht.... de landelijke jeugd te winnen. Toont voor deze jongeren een hartelijke belangstelling; vormt hen en leidt hen op door middel van bijzondere cursussen, welke hen vertrouwd maken met hun plichten van land bouwers; voedt hen op tot een hoger en ruimer geestelijk en sociaal besef. U hebt deze vermanende woorden ter harte genomen en thans kunt ge de jonge landbouwers cursussen aanbieden, waarin zij voor hun be roep en voor het vakverenigings leven worden opgeleid, zodat zij later in staat zullen zijn met meer kennis van zaken en zeker ervan opgewassen te zijn tegen hun soci ale verantwoordelijkheden, hun eervolle taak te kunnen vervullen". Vervolgens geeft de Paus de taak aan van de moeder in het boeren gezin. „Maar in de boezem van het boerengezin vervult ook steeds de vrouw, naast haar functie van echtgenote en moeder, een meer of minder belangrijke rol in het bedrijf zelf. Een vakvereniging van boeren moet daar rekening mee houden en er na streven de boerin aan het vakverenigingsleven te doen deel nemen". Dan eindigt de H. Vader zijn indrukwekkende toespraak, die door meer dan dertig duizend boeren en landarbeiders werd aanhoord, met te vermanen, niet toe .te geven aan de verleiding van deze tijd, alles in te zetten om de levensstandaard op te voeren en de productiviteit te verhogen, omdat een groter wel stand zeer betrekkelijk is en geva ren mee brengt voor leven. het zedelijk Op deze wijze zal de gezinsbasis van uw economie u helpen de grote verleiding van onze tijd te over winnen, waarvoor zo velen bezwij ken: nl. het streven naar een steeds grotere productiviteit van de ar beid te verwisselen met het ver langen naar welvaart. Want ook op het gebied van de economie vertegenwoordigt het ge zin datgenen, wat duurzaam is en de opeenvolging der toekomstige generaties verzekert. De overvloed aan goederen tegen lage prijzen, de vermindering der arbeidsinspan ning alleen, zijn een twijfelachtig resultaat, omdat hierdoor de zorg voor de toekomst niet wordt weg genomen, integendeel, eerder wordt vergroot, aangezien hierdoor onge breidelde verlangens worden ge wekt en de mens er nooit door wordt bevredigd". West-Europese kampioen schappen te Wanssum op Zondag 5 Juni a.s. Voor de vijfde maal organiseert de Wanssumse motorclub, Sint Michael, Zondag 5 Juni a.s., een motorterreinwedstrijd. Dit jaar een wedstrijd met de West-Europese kampioenschappen van de Intern. Motorsportbond, I.M.B. Een unicum voor Noord- Limburg. De opbrengst hiervan komt geheel ten goede aan de parochiekerk van de H. Michael. Het terrein aan de „Koyse Berg" heeft weer een belangrijke verbe tering ondergaan. Op bepaalde hoogten kan men nagenoeg het hele terrein overzien, terwijl ook de renners vol lof zijn over het circuit. Ook is wederom een stukje ver harde weg opgenomen in de baan, zodat men zal kunnen genieten van de .motorsport in de ruimste zin van het woord, nl. op de weg, op de grasbaan en in het terrein. MUZIEKEEEST in WEERT. In de week van 4—12 Juni viert de stedelijke harmonie en de ker kelijke harmonie te Weert tezamen hun 75jarig bestaan met een groots opgezet muziekfeest. Behalve gezelschappen uit Weert en omgeving zullen op de Markt concerteren: de Maastreechter Staar (4 Juni), de Kon.Philharmonievan Bocholtz (5 Juni), de Militaire Ka pel der Guides te Brussel (6 Juni) het Maastrichts Stedelijk Orkest (9 Juni), Concordia uit Loon op Zand (11 Juni) en de Koninklijke Marinierskapel (12 Juni). Koud voorjaar doet schade aan groente- en fruitteelt. Door hagelslag vernietigde per celen jonge groente en aardbeien, slechte vruchtzetting aan het kas- fruit en een toenemende schade aan de fruitbomen dat is de reke ning, welke een verontruste Betuwe na enkele weken van kou, felle regen en hagel heeft opgemaakt. Hoe groot de schade worden zal, kan nog onmogelijk worden vast gesteld, maar zeker is al, dat de groente- en fruittelers in het ri vierenland dit jaar aanmerkelijke verliezen zullen lijden. De hagel sloeg in vele gevallen, met de bloesem, ook de jonge tere vruchtjes van de fruitbomen af. Erger is echter, dat de hevige kou de telers verhindert, tijdig hun bo men te bespuiten. Vooral dit laatste kan verder in het seizoen nadelig zijn. Honderden percelen sla en spi nazie zijn verhageld en ook de aardbeien kwamen slechts met de grootste moeite de laatste weken door. Hoewel het nog te vroeg is, om te zeggen, dat de aardbeien oogst mislukt, zal deze vrucht in dit seizoen ongetwijfeld slechts in mondjesmaat op de markt komen. Hetzelfde dreigt het geval te zijn met de kasperziken, want bij dit fruit is de vruchtzetting zeer matig doordat de bijen met het kille weer niet uitvlogen. In Zeeland daarentegen zijn de verwachtingen omtrent de aard beienoogst niet pessimistisch. Nachtvorstschade is er vrijwel niet geleden. De Zeeuwse aardbeien gaan grotendeels naar de fabriek. Zweden hoogste importcyfer Ruim 7 pet van wat Zweden het vorig jaar heeft ingevoerd, kwam uit Nederland. Dit betekent, dat iedere Zweed voor f 75 Nederlands goed heeft gekocht. De steeds hoger wordende levensstandaard van dit volk maakt jaarlijks grotere impor ten uit vele landen mogelijk. 1550 VéGé-kruideniers geven 10*/. korting in geldzegels! Levensmiddelen zijn duur en inceslal aan bederf onderhevig. Bewaar ze daarom op een plaats, waar ze veilig zijn tegen bederf. SCHAF EEN ELECTRISCHE KOELKAST AANI U betaalt in huurkoop voor een 45 liter koelkast f 6.55 per mnd. 120 liter koelkast t 12.10 per mnd. zonder aanbetaling. U spaart dus tevens in duurzame goederen.i Zend deze advertentie in ODen envelop (postzegel 2 cent) aan de P.L.E.M., Prins Bisschopsingel 2. Maastricht. Schrijf op de klep van de envelop Uw naam en adres. U wordt dan volledig ingelicht. In onze toon- kamers, Wolfstraat 20. Maastricht en Emmalaan 100, Roermond, kan een volledige collectie ^worden bezichtigd. bij iedere aankoop van 2 stukken Goudstreepzeep of Bloemenzeep Geldig van 25 Mei t/m 31 Mei 1955

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4