Zoek de zon op.... de Si De werktuigendag in Liempde Meisjes,! Naar schatting 25.000 boeren op bezoek 250 79 ^qondo Fa. P. G. Mooren Zn., Grotestraat 10, Venray met zo'n schitterende zomerjapon uit onze onovertroffen sortering stoffen. Ook in Blouse- en Rokstoffen brengen wij het nieuwste. Vergeet niet eens te komen kijken naar het grote succes van onze zomercollectie óuócs Het leek er vorige week Donder dag veel op, dat alle boeren hun bedrijf in de steek hadden gelaten om een bezoek te brengen aan de werktuigendag van de Tuinbouw- bond van de NCB te Liempde, zó druk was het er. Dit ligt niet alleen aan de erkenning van deze dag door het Landbouwschap als landelijke demonstratie, maar vooral aan het feit dat niets de Brabantse zandboer op het ogenblik zo mach tig interesseert als de mechanisatie. Of hij daar dan ook direct aan vastkoppelt, dat mechanisatie tevens rationalisatie moet zijn, wagen wij te betwijfelen. Feit is, dat niet alleen de boerenjeugd, maar ook de ouderen bezeten zijn van trac toren en alles wat daar aan vast gekoppeld kan worden. Overweldigend was de belang stelling, maar eveneens het aantal inzendingen. Geen enkele handelaar of importeur van enige betekenis was afwezig. Wat een variatie in allerlei ma chines, de een al vernuftiger uit gerust dan de andere. Was vorig jaar de enige grote nevelspuit revolutionair te noemen, thans waren ze in talrijke verscheiden heid te bewonderen met een wer king die we nü weer perfect vinden. Naar motorsproeiers en tonsproei- ers moest men zoeken evenals naar handgereedsckap, Begonnen als aemonstratiedag op het gebied van tuinbouwmecha- nisatie is deze dag uitgegroeid tot een grootse demonstratie van alles wat thans op het gehele gebied van de land- en tuinbouw geme chaniseerd wordt. Geen wonder dat dus de gehele agrarische bevolking van Zuid tot Noord hier aanwezig was. Meende men vorig jaar met 10.000 bezoekers een record gesla gen te hebben, volgens ir. J. A. Stender van het Instituut voor Tuinbouwtechniek te Wageningen moeten het er dit jaar meer dan het dubbele geweest zijn, hij schatte het zelfs dicht bij de 25.000. De moeite waard Men zag niet alleen de machines, maar ze deden ook hun werk op het uitgestrekte landgoed Velder, dat met zijn bossen tezamen 250 ha beslaat. Wat een pracht omge ving om daar te toeven op zo'n mooie lentedag. Wij zagen snijrogge maaien inkuilen met gelijktijdige menging met bieten. De snijroggestoppel werd met stalmest gemest en direct geploegd en er werd gras inge zaaid met een zeer nieuwe machine waarbij het vers geploegde land in een keer werd omgezet in een goed ingezaaide weide. Bij veel trekkers wordt gewerkt met een aftakas waardoor veel mogelijkheden ontstaan. Want dit is een van de voorwaarden: een trekker moet voor veel werkzaam heden gebruikt kunnen worden wil hij op onze bedrijven rendabel zijn. Bij de beregingsinstallaties zien we een consolidatie in typen, waar bij vooral de draaiende sproeiers met geringe watergift, dus de langzame beregening met fijne druppels, op de voorgrond komen. Nieuw waren hierbij de zeer lichte buizen van plastic, zodat het ver plaatsen hoe langer hoe gemakke lijker wordt. Bij de maaimachines ziet men hoe langer hoe meer cirkelmaaiers, die een concurrentie vormen voor de messenbalkmachines. Aparte verbeteringen zagen we bij de handheffingen der tractor machines, die een groot gemak opleveren. Ook nog paarden En we zagen waarachtig ook nog paarden. Er schijnen inderdaad ook nog werktuigen te zijn voor paar- dentractie, al hadden die dan ook weinig bekijks. En de paarden die hiervoor trokken waren het waard, bezichtigd te worden, want ze waren van degelijke kwaliteit. Geen won der, want ze waren hier te werk gesteld door bemiddeling van de Paardenstamboeken, die nog eens lieten zien, hoe mooi en goed onze dikke Belgen en ranke luxen zijn. Veel oudere boeren konden niet nalaten hun bewondering voor deze paarden te uiten. Het jonge volk heeft ze misschien niet opgemerkt, maar de stamboeken legden er eer mee in. Tot slot een défilé dat geweldig was. Rijen dik stonden de toe schouwers elkaar te verdringen om alles nog eens goed te zien en in zich op te nemen wat nog zeer vergemakkelijkt werd door uitleg van de heren ir P. W. Bakker en Arkema voor landbouwmachines en door de heer P. van Gemeren voor tuinbouwmachines. Vers gebrande Koffie 250 gram J 2 Q ADVOCAAT, hele fles NU LIMONADE-SIROOP, verschillende smaken C Q grote fles 89, U 27 SPINAZIE, van nieuwe oogst ft *7 literblik O ZOETE PRUIMEN OQ 250 gram v.a. 57 Californische Rozijnen 250 gram v.a. 25 PINDA'S, aq de echte Valencia's 250 gr. "t PRUIMEN OP SAP, grote pot 74 SLASAUS, vergelijk de prijs grote fles Banketkoekjes met Fondant cc 250 gram w O ZOMERDRUPS, «c 100 gram GEKOOKTE HAM, AQ 100 gram 57 SNIJWORST, oq 100 gram O 57 Geldig van 23 tm 28 Mei a.s. Ontwikkelingsplan voor \rd. Limburg vrijwel uitgevoerd Met een plechtige feestzitting hebben de industriële kringen Gen nep, Venray en Cuyk Dinsdag middag te Gennep de openstelling gevierd van de nieuwe verkeers- brug Gennep-Oeffeit, die Maandag morgen officieel in gebruik is ge nomen. De opening van deze tweede vaste oeververbinding over de Maas biedt reden tot grote vreugde, zo consta teerde drs. F. J. H. M. van Os, ad viseur voor regionalen industriële zaken van het ministerie van Eco nomische Zaken. De nieuwe brug immers brengt een snelle verbin ding tot stand tussen het ontwik kelingsgebied Noord-Limburg en Noord-Oost Brabant en voltooit op deze manier de zozeer gewenste ontsluiting van beide ontwikkelings gebieden. Er is hier reeds veel bereikt, zo meende spreker. In Noord-Limburg b.v. is het ontwikkelingsplan prac- tisch voltooid en met succes. Ook in andere ontwikkelingsgebieden is dit* het geval, zodat zij in totaal reeds 150 nieuwe bedrijven tellen, waar 6000 personen een goed be staan, hebben gevonden. De tweede spreker, mr. R.C.J.M. Rijssenbeek, ontvouwde voor de aan wezige Limburgse en Brabantse burgemeesters en industriëlen een interessant plan voor een nieuw onderwijssysteem. Zes jaar lagere school, aldus spr., is totaal onvoldoende voor het toe komstige industriepersoneel. In het belang van de mens en de industrie is minstens een twaalfjarige scho ling noodzakelijk en wel volledig dagonderwijs voor de eerste jaren, gevolgd door part-time onderwijs. Sommige landen kennen dit sy steem reeds met als resultaat, dat zij industrieel de toon aangeven. Voor de eerste schooljaren zou het aanbeveling verdienen de opleiding zowel voor de agrarische als de in dustriële beroepen te combineren. Dit kweekt wederzijds begrip voor elkaar zowel bij landbouwers als industriearbeiders, waardoor van zelf de overgang van de agrarische naar de industriële sector sterk zal vergemakkelijkt worden. Voorts pleitte spreker nog voor extra woningen voor arbeiders die werken in bedrijven in de ontwik kelingsgebieden. Hierdoor kunnen diegenen worden behouden die anders vooral door Duitse indus trieën zullen worden weggezogen. Aardappelmarkt leeft op! De aardappelmarkt vertoont een duidelijke opleving, vooral tenge volge van de zich thans voordoen de exportmogelijkheden naar enkele landen. Het prijspfjl van de voor export geschikte partijen is dan ook in niet onbelangrijke mate gestegen. Het Bedrijfschap voor Aardappe len is van mening dat door de .grotere vraag op de vrije markt de prijzen der aardappelen zodanig zijn verbeterd dat het uit de markt nemen door de S.I.V.A. op het ogenblik niet noodzakelijk is. De S.I.V.A. heeft de op 10 Mei binnen gekomen aanbiedingen dan ook niet geaccepteerd. Verschillende aanbieders hebtei inmiddels trou wens reeds verzocht hun offertes terug te mogen trekken. De S.I.V.A. heeft tot taak om, in opdracht van het Bedrijfschap voor Aardappelen, steun aan de markt te verlenen voor zover ge wenst en noodzakelijk. Zolang zich belangrijke exportmogelijkheden voordoen en het prijspeil op de vrije markt op een hoger niveau is gekomen is daartoe geen aan leiding zelfs al kan de S.I.V.A. zijn aankoopprijs enigszins ver- hogeu. Indien echter, tegen de verwach ting, mocht blijken dat het prijs verloop op de vrije markt weer een dalende tendenz gaat vertonen, dan zal de S.I.V.A. weer tot aan koop overgaan, waarvoor thans alle rassen van kleigrond in aan merking komen. De verdere prqs- ontwikkeling wordt nauwlettend gevolgd. Het prijspeil der zandaardappelen ondervindt van de opleving in de aardappelmarkt nog niet veel invloed omdat de zandaardappelen niet in aanmerking komen voor export naar de landen welke thans behoefte hebben aan aardappelen. Het is echter niet uitgesloten dat zich ook voor zandaardappelen nog extra exportmogelijkheden zullen voordoen. Voor zover voor zandaardappelen een telersprijs van f 4.40 per 100 kg veldgewas welke voortvloeit uit door toeslagen mogelijk ge maakte exporten naar West-Duits- land niet kan worden behaald, is. het Landbouwschap van mening dat aanvullende maatregelen moe ten worden getroffen, waaromtrent overleg gaande is. Weliswaar acht het Landbouwschap het prijspeil van f 4.40 te laag, doch reeds eer der ingediende voorstellen tot ver hoging konden door het Bedrijf schap voor aardappelen en door de minister niet worden aanvaard. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de R.K. Vereniging tot bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drenth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswijck, D 67, Tel. 263. WA LA Balcinloos. Met corrigerende werking speciaal ook voor zwaardere figuren. No. 1020 In wit. zwart of zalm. v a. 29.75 Ook voor zwaarcfere figuren. WALA beha, met lange maagband. Sluit prachtig aan op Uw WALA Gaine of corser, met het originele „dfskin* j schouderband, «J 6 cupmatcn. In poplin v.a. 6.95 WALA „Free Action" met „Flex-front". Nieuwste creatie. „Fret Actiongttft door de overslag Volkomen f bewegingsvrijheid Het „Flex-front" voorpand is uitermate soepel door rf de speciale spiraal baleinen die nooit kunnen hinderen. Een verademing voor zwaardere figuren. Nr. 1124 In wit en zalm v.a 33.50 accentueert de modelijn! Verkrijgbaar bij de Corsettenspeciaalzaak voor Venray e...-i-ti&ÉSËfeè&l

Peel en Maas | 1955 | | pagina 4