De Economische Rechter oordeelt Meimaand Programma bevrijdingsfeesten 1955 IQecécteft benouden Gemeenteraadsvergadering Vrijdag 29 April 1955 No~17 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG "EEN RUK BEZIT m PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE FIRmA VAN DEN MUNCKHOF WRRlfRI AH VOOR VFNRAY FN DMSTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ïl CrUVOLAU \\J\Jt\ V Uil AH I Bil UiWO 1 PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.45 In Mei is de koude, lange winter definitief door de zomer overwon nen. Dan geurt het gras in volle frisheid, dan is de bladertooi der bomen op zijn mooist, dan zijn de velden en tuinen bedekt met de opnieuw tot leven gekomen bloe men, de heerlijkste en sierlijkste opsmuk der aarde. Deze mooiste maand van het jaar is gewijd aan de schoonste vrouw, die ooit heeft geleefd, de zuiverste maagd en tevens tederste Moeder: Maria. In de Meimaand is de beeltenis van Onze Lieve Vrouw in onze huiskamer, in de kerken en kapel len met bloemen versierd. Avond aan avond klinkt dan tijdens het Marialof de keur van Marialiederen, waaraan wij zo rijk zijn. In talrijke gezinnen, op het platteland en in de stad, knielen de vaders en moeders met hun kinderen voor het slapen gaan neer om naar eeuwenoud en thans God zij dank weer herlevend gebruik gezamenlijk de dag te besluiten met het Rozenhoedje. De toewijding van de Meimaand aan Maria is al zo oud; wellicht klimt de geschiedenis ervan terug tot de 5e eeuw in de Koptische Kerk. In ons land dateert zij uit de invrome tijd der Middeleeuwen, toen ook talrijke Maria legenden, verhaald en neergeschreven door dichterlijke monniken hun weg naar het volk vonden. Onze voorvaderen in de Middel eeuwen kerstenden aldus de oude heidense lenteviering. Zij wilden de oude ingewortelde Germaanse viering van het feest van de godin der aarde ombuigen in christelijke zin. Zo zijn dank zij de gekerstende Meiviering tal van gebruiken tot de dag van heden bewaard geble ven, zoals o.a. de Meiboom. Maar uit de Middeleeuwen dateren ook die wonderschone, tere en toch van werkelijkheidszin getuigende Maria liederen, waarin het vrome Katho lieke gemoed zijn innigste gevoelens in de verering en de liefde van Gods Moeder heeft uitgesproken. Hoe Maria toen reeds met de Mei maand was verweven, blijkt uit het feit, dat in vele geschriften de maand Mei aangeduid wordt met de „maand van Maria". De Meiviering in haar huidige vorm komt uit Italië, waar zij in de 17e eeuw ontstond. Zij ver spreidde zich over Nederland ge durende de 19e eeuw dank zij het werk vooral van Redemptoristen en Jezuïeten. Tot op de dag van vandaag handhaaft zich de schone traditie van de Meimaand als Maria bijzonder gewijde maand. Steeds blijft zij een bron van inspiratie voor onze dichters, een stimulans echter vooral ook voor toenemende vroomheid. In de maand Mei vereren wij ons aller Moeder. En deze verering komt steeds alle aanvallen glorieus te boven. Denken wij slechts aan haar hoge bloei in de Middeleeuwen en de daarop volgende scherpe aanvallen van humanisten, Hervormers en Jansenisten. De Maria-verering blijft, omdat haar diepste basis blijvend is: de grondslag voor onze Maria-verering is dezelfde als die de grondslag is voor al de haar geschonken zege ningen in tijd en eeuwigheid: de glorie van God, Wiens Moeder zij is. In deze tijd, waarin alles ver andert, verandert ook de verering van Maria. De jonge terugkeer naar het wezen van het geloof, naar zijn onmiddellijke basis, zal ook de Maria-verering beïnvloeden. Veel zoetelijkheden zijn reeds ver dwenen, andere zullen nog ver dwijnen. Wij bemerken het reeds in de schilderskunst, waar een terugkeer is waar te nemen van de Zoete Vrouwe naar de majestei telijke Byzantijnse Madonna. De wijze van Mei-viering zal ook ge leidelijk aan mee veranderen, maar verdwijnen uit het leven der Katho lieken zal zij nimmer. Het zal niet lang meer duren of heel Horst is de bali van de Eco nomische Rechter gepasseerd. Heel Horst is misschien wat overdre ven, maar daar wonen er toch veel die, als ze geen teeltvergunning hebben, toch groente telen en heb ben ze er wel een dan telen ze nog te veel. Na verloop van tijd komt dan een controleur die het zaakje eens af past. De veiling is wel zo vriende lijk te vertellen wat de verboden vruchten hebben opgeleverd en dan zit je in de boot, want 25 pet. wil de Economische rechter met alle liefde weer afnemen. Wat betekent, dat je dan een hele zomer practisch voor niets hebt gewerkt. Hieruit ziet men dus wel, dat teeltvergun ningen gevaarlijke dingen zijn ook als je ze niet hebt. H. uit Melderslo had een vader, die zijn dagen gesleten had o.a. met de teelt van stokbonen. Maar toen die vader het tijdelijke met het eeuwige verwisselde, ging de zoon aan de stokbonen. En toen ram melden de glazen. Want het nieuwe geslacht zal nooit en te nimmer iets kunnen of iets bereiken als ze niet de ene zak vol diploma's heeft en de andere vol met vergunnin gen. En de verweesde zoon had ze niet. Maar desondanks groeiden de stokbonen dat het een lieve lust was en brachten van 8 are 820 kg op. De veiling gaf er f 500 voor en de Economische Rechter vroeg f 125 Tenslotte deed hij er f 25 van af, want je verliest je vader ook niet iedere dag. Maar V., uit hetzelfde dorp, die het bestaan had om zonder iets 690 kg. augurken op de markt te gooien en daar een dikke f 400 voor in zijn zak gestoken had, zal er f 100 van moeten missen en daar gaat niets vanaf. L. uit Melderslo heeft 9 kinde ren en 8 are tuindersgrond. Maar hij heeft geen teeltvergunning. Des ondanks deden en de augurken en de stambonen het er best f 450 gaf de veiling hem voor zijn werk, maar de E.R. pikte er weer f 100 van te rug en het was meer geworden als die bloedjes van kinderen er niet geweest waren. V. uit Horst had het naar zijn mening beter bekeken. Die teelde op een ander zijn vergunning, maar op zijn eigen grond stokbonen dat het een lieve lust was. Maar hij had niet gerekend op het heir van amb tenaren, dat juist is afgericht en uitgerust voor dergelijke gevallen, Daarom was ook hij de Pieneut. Evenmin als je op een ander zijn rijbewijs mag autorijden, mag je op een ander zijn vergunning stokbo nen telen, aldus de Officier en f 200 werd van de winst afgeroomd. De Horstenaar, die zijn vergun ning daartoe gegeven had, kreeg f 15.- en aangezien hij uit de voor gaande zaken de indruk kreeg dat f 100 minium was, was hij nu zo verheugd over het veel kleinere bedrag, dat hij zijn hele verdedi- gingsspeech vergat en bovendien netjes „dank-je-wel" zei. Waaruit blijkt dat ze in Horst uitermate be leefd zijn. Maar genoeg van Horst, want anders gaan ze menen, dat we er wat tegen hebben. In Lottum begon een kruidenier zich voor de mode te interesseren. Die mode staat voor niets, dringt tot in de kleinste gehuchten door. En zo had onze kruidenier op zeker moment een pracht etalage met de schoonste opmaakspullen, als poe der, lipstick en wat dies meer zij, waar al het Lottums schoon direct op af kwam. Dat was nog daaraan toe. Want dat was de opzet... Maar al die belangstelling trok ook de opsporings-ambtenaren derwaarts en natuurlijk ontbraken de diplomas en vergunningen. En omdat som mige poeders niet als schoonheids artikel, maar als drogisterij-artikel staan geboekt, had hij twee proces sen. Een voor schoonheidsartikelen en een voor drogisterij. 2 x f 10 was de boete en de kruidenier stapte met twee ilussies en twee tientjes minder weer Lottum-waarts. Dan waren er nog wat boeren uit Maasbree, waar men iewat suf fig schijnt aangelegd te zijn. Men vergat daar het formulier voor de landbouwtelling in te leveren. Men vergat er verder acht te slaan op de waarschuwingen en toen ten slotte het verbaaltje af kwam ver gat men te betalen. Daarom kon den ze nu een hele morgen staan wachten en kregen tot slot f 10.- Dat men in Venray na 6 uur zijn winkel gesloten moet hebben, is voor sommige winkeliers schijnbaar een hele opgave. Maar als er klap pen vallen is het eigen schuld en kan men verzekerd zijn van een tientje boete. Dat als waarschuwing, ZATERDAG 30 APRIL: Half 10—half 12: Kinderwedstrijden en spelen op het Sportterrein aan de Leun- se weg. In de middag gratis Kindervoor stelling in het Luxor-Theater voor de leerplichtige jeugd uit de Kom. Op de scholen worden hiervoor de kaartjes uitgege ven. 1 uur: rode kaartjes; Kwart voor 3 witte kaartjes; 10 minuten voor 5 blauwe kaartjes. In de avonduren dansen voor de oudere jeugd en de jeugdige ouderen. ontelbare ogenblikjes tij dens het vervullen van Uw dagtaak, door een kleine inzinking, door verslapping van de aandacht. de enige manier, om een dergelijk kostbaar verlies in de toekomst te voorkomen De natuurzuivere King pepermunt, het beste dage lijkse middel ter opwekking en verkwikking. Dinsdag a.s. om 6 uur zal de Raad in openbare zitting bijeenkomen ter bespreking van de agenda. Deze vermeld o.a. bij de inge komen stukken: de goedkeuringen van Ged. Staten van de uitbrei dingsplannen in onderdelen voor Leunen. Ook tegen het beschikbaar stellen van f 13.650,voor het in stellen van een sociologisch onder zoek in samenwerking met Horst en Sevenum is volgens G.S. geen bezwaar. B. en W. stellen in deze verga dering voor: a. het verzoek van G. Roeffs om een uitweg aan zijn pand in de Grotestraat te verbreden, niet in te willigen, omdat h.i. meer dan ge noeg ruimte beschikbaar is gesteld. b. de uitbreidingsplannen in onderdelen vast te stellen voor Castenray, Heide, Merselo, Oostrum en kern Vredepeel, waar tegen geen bezwaren zijn ingebracht. c. het wederopbouwplan van Oostrum te wijzigen i.v.m. een gunstiger liggen van gedachte wegen. d. de bebouwingsmogelijkheden rond de kruising Julianaslngel, Poststraat, Prins Bernhardstraat te wijzigen. e. grond aan te kopen voor de bouw van een viertal woningen. f. grond aan te kopen voor de verbetering van de Ooster Thienweg. g. een raadsbesluit in te trekken, waarbij indertijd grond geruild werd met het kerkbestuur en de Patro naatscommissie voor woningbouw in de Prinses Beatrixstraat, daar genoemde instanties thans bereid zijn de grond te verkopen, zonder dat daarvoor ruiling tegenover staat. h. grond te ruilen met de Broe ders van Liefde voor woningbouw, waarbij dan aan de Broeders een stuk van het verlengde van de Wil - helminastraat, die daar verlegd wordt, zal worden toegewezen. i. eerste hypotheek te verlenen aan de verbouwer van de landbouw- schuur in Ysselsteyn. j. de gemeenschappelijke regeling tussen de verschillende gemeente besturen inzake de B.L.O.-school te wijzigen, zodat een gemakkelijker formule gevonden kan worden om de onkosten hoofdelijk om te slaan. k. aan het Groene Kruis vol macht te geven volgens een door deze instantie ingediend plan, de ziekenauto te verwezenlijken. 1. de gasfabriek indertijd gehuurd door de Condor te Eindhoven thans te verhuren aan de N.V. Custers Machinefabriek, daar Condor en Custers met ingang van 7 April zijn gaan samenwerken. m. de vaststelling van de nieuwe verkeersregeling voor Venray-kom. Land- en Tuinbouw ELECTRISCHE KRACHT IN DE LANDBOUW In de loop der jaren is de elec- triciteit ook op vrijwel alle boer derijen, die eertijds ervan versto ken moesten blijven door hun wat afgelegen ligging, bron van licht en warmte geworden. In de meest uiteenlopende toepassingen geniet nu ook de landbouw van haar ze geningen; vooral in de electriche kracht schuilen voor de bedrijfsar- beid nog onbekende mogelijkheden, die algemene aandacht verdienen. De moderne electrometer is hier de krachtbron en kan allerlei ver moeiend en tijdrovend werk ver richten als dorsen, stro- en bieten- snijden, malen, pompen, zagen, enz. De voortschrijdende techniek heeft onvermoeid gestreefd naar perfec tionering en verbetering van de electromotor. Een voorbeeld van wat men be reikte is de Heemaf S.K.A. motor, een uitvinding, die het gebruik van electriciteit voor krachtdoeleinden zeer heeft bevorderd. De reden van dit succes schuilt in de eerste plaats in eigenschappen van de motor, die vooral ook voor land en tuinbouw als eisen worden ge steld. 7,30 uur Plechtige Hoogmis uit dankbaarheid in de Paterskerk. 8.15 uur Plechtige H. Mis van dankzegging in de Parochiekerk van St. Petrus Banden. 10.00 uur Kinderoptocht. Hieraan zijn prijzen ver' verbonden. De kinderen moeten kwart voor 10 aan school zijn. De optocht wordt samengesteld op de Grote Markt. Route: Grotestraat, Henseniusplein, School- srraat, Marktstraat. Venray's Harmonie zorgt voor muzikale begeleiding. 10.45 uur Hijsen van de vrijheidsvlag op de Grote Markt. Kinder'aubade. Toespraak van de Edelachtbare Heer Burgemeester Mr. A. H. M. Janssen. 12.00 uur Matiné door Venray's Harmonie, Grote Markt. 2'—4 uur Spelen voor de schoolgaande jeugd op het Sportterrein, Leunseweg. 4—6 uur Spelen voor de schoolvrije jeugd van 1418 jaar. Hieraan kan ook de jeugd van de kerkdorpen deelnemen. 3,00 uur Fietsenralley's voor leerlingen van ULO. Ambachtsschool, Landbouwschool en Huis houdschool. Einde van de ralley's op het Sportterrein. 5.00 uur Dansen in de dansgelegenheden. Voorbeelden hiervan zijn: de een voud van uitvoering en bediening, zodat, waar een krachtwerktuig nodig is, practisch gebruik direct mogelijk is; de druipwaterdichte uitvoering zorgt er voor, dat geen neervallend water in de motor kan dringen; de lagerschilden hebben nl. slechts aan de onderzijde een opening voor de luchtcirculatie. Een bizonderheid is ook de rotor- constructie, die doordat hij op een speciale manier werd uitgevoerd, de rotor vrijwel onverwoestbaar maakt. De electromotor verdient een ruime toepassing in land- en tuin bouw. Hij heeft die reeds gevonden, maar bij de voortgang van de motorisatie in het moderne land bouwbedrijf kan aan de electrische krachtbron nog een grotere plaats worden ingeruimd. Hierdoor verkrijgt de ondernemer immers de beschikking over een ongekend aantal paardekrachten, dat naast bedrijfszeker en voor delig, ook vlug en veilig is. „Tussenplan" voor Venlose Schouwburg De gemeenteraad van Venlo heeft Maandagavond zijn goedkeuring ge hecht aan een voorstel van B. en W., om 25.000 gulden beschikbaar te stellen voor de vervaardiging van een zogenaamd „tussenplan" voor een nieuwe Venlose stads schouwburg. Deze opdracht zal worden verstrekt aan de uit Venlo afkomstige Prix de Rome-winnaar, de heer Van der Grinten en aan ir Bijvoet, de ontwerper der schouw burgen te Eindhoven, Tilburg, Nijmegen en Heerlen. De opzet is, dat de toekomstige zaal primair als schouwburg, secondair als con certzaal en tenslotte als congres ruimte zal moeten dienen. YVielryder gedood Bij het passeren van een fietsende vrouw heeft Zaterdagmiddag te Horst de vrachtauto-bestuurder V., waarschijnlijk een fietser, die uit tegengestelde richting kwam, te laat opgemerkt. De fietser, de 30-jarige L. W. uit Horst, werd door de auto gegrepen en over een heg geslingerd. Ernstig gewond werd hij naar het Horster zieken huis overgebracht, waar hij enkele uren later is overleden. De heer W. was ongehuwd. Vrouw door stroom gedood De 33-jarige vrouw A. S.-N. te Maastricht, is om het leven ge komen toen zij in aanraking kwam met de electrische stroom. Zij had in de kelder van haar woning een provisorische verlichting aangelegd. Zij is dood in de kelder aangetrof fen. Het slachtoffer was moeder van vier kinderen, Nieuwe kerk te Helmond aanbesteed Bij de Maandag gehouden onder handse aanbesteding van de nieuwe kerk voor de parochie van de Godd. Voorzienigheid in Helmond onder architectuur van de heer J. Magis, was hoogste inschrijver de heer Hendriks te Gemert met f 404.980; laagste de fa. H. Aarts te Helmond met f 387.900. Hierbij komt een be- 1 drag van f 62.500 voor heiwerk en paalfundering. Caféhouder in Mill gedood Twee echtparen, die in de nacht van 20 op 21 November 1954 de caféhouder A.L. van Dooren in Mil zozeer mishandeld hadden, dat hij aan de gevolgen is bezweken, ston den Maandag terecht voor de Bos sche rechtbank. Nadat de beestachtige slachtpartij nog eens uitvoerig was besproken De verdachten konden zich wei nig herinneren, omdat ze volkomen dronken waren geweest vroeg de raadsman uitstel om een Duitser, die zich in het gezelschap had be vonden, te horen. De zaak werd aangehouden tot 10 Mei. Auto tegen een boom Maanpagmiddag is op de provin ciale weg St. Oedenrode een auto ongeluk geschiedt, dat het leven heeft heeft gekost aan de 18-jarige Jan Swinkels uit Lieshout. Een personenauto, bestuurd door Jan Swinkels slipte bij het nemen van een scherpe bocht De auto schoof zijdelings met volle vaart tegen een boom, waardoor de wagen werd ingedrukt. De bestuurder, die was bekneld geraakt, overleed ter plaatse. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Openbare bekendmaking De Burgemeester van Venray brengt ter openbare kennis, dat door hem het sluitingsuur voor de vergunnings- en verlofslokaliteiten in de gemeente Venray op Donder dag 5 Mei a.s. is vastgesteld op 24 uur. Venray, 26 April 1955. Uitbreiding automatische telefoon-netten Op Maandag 25 April a.s. om 8 uur zal voor de aangeslotenen op auto matische netten, waarvan het net nummer begint met 047 (opgeno men in de sectorgidsen voor Venlo, Roermond, Venray) de mogelijkheid worden geopend, om de abonné's behorende tot het technische dis trict Haarlem langs automatische weg, dus zonder tussenkomst van de telefoniste, te bereiken. De nummers van de netten in het district Haarlem beginnen met 025. Als bijzonderheid geldt, dat door de in bedrijf stelling van deze kop peling, alle abonné's in Nederland, voor zover aangesloten op een ge automatiseerd net, thans automa tisch bereikbaar zijn voor de aan geslotenen vermeld in bovengenoem de gidsen. Geslaagd - Mej. T. de Geus Oostrum, is geslaagd voor het diploma voor vroedvrouwen aan de Rijkskweek school te Rotterdam. Venrays dameskoor Zondag a.s. 11 uur repetitie in verband met „Federatief concours", in zaal Wilhelmina. Maandag 8 uur repetitie in zaal Damiano. Prinsenkindjes verrast De goede gewoonte van Prins Cameval omnamensde Vastelaoves- klup de Piëlhaas, aan de jonge Plëlheskes die op de dag van zijn inhuldiging zijn geboren, een spaar bankboekje aan te bieden, is ook door Prins Henk d'n urste traditie getrouw overgenomen. Zo werden Zondag aan de ouders van de jonge dame H. Heesen, Buitenweg 8, de jonge heren P. Camps, Heide L 25 en P. Clephas Veulen H40d, de spaarbankboekjes uitgereikt, terwijl aan de vader van de kleine Ambonees Saamena het bedrag in klinkende munt namens de Vastelaovesklup ter hand werd gesteld. Al deze kinderen werden op Vastelaoves-Zondag geboren. Boerenkapel eerste Op het Zondag jj. te Gennep, ge houden concours wist de Raodse Blaoskapel, op de eerste prijs be slag te leggen in de afdeling Uit muntendheid. Ondanks de zware concurrentie bleken de Venrayse blazers hun partij te kennen en wisten ze zich als een der hoogste te classificeren. Een pracht succes, waarvoor ze de nodige gelukwensen in ontvangst hadden te nemen. De vlag in top Bij de bouw van de nieuwe fabriek voor de N.V. Inalfa ging deze week de vlag in top. Boven op de kantoren werd het dundoek gehesen ten teken dat de hoogste top bereikt is van het nieuwe complex. Er begint ook langzamerhand tekening te komen in deze bouw en reeds nu is te zien welk een prachtige fabriek eerlang op ons industrieterrein zal staan. Intussen is men met man en macht aan het werk om de achter stand, veroorzaakt door de winter, in te lopen. Ook elders op het industrieterrein t.w. bij N.V. Custers Machinefabriek is men volop aan het bouwen en ook hier nadert de tweede hal zijn voltooiing. ZELATRICEN VAN HET MISSIE-GENOOTSCHAP. Er zijn nog verschillende zela- tricen, die de contributie van de Voortplanting des Geloofs nog niet hebben afgedragen, willen zij dat s.v.p. deze week nog doen, dan kan de hoofdzelatricehet geld afdragen. Ook het geld van de boeken moet afgedragen worden. Zijn er mis schien nog zelatricen, die nog enige boeken willen verkopen? De hoofd- zelatrice heeft er nog enkele. In de nu komende weken tot 15 Mei moet de contributie van de H. Kindsheid worden opgehaald en afgedragen. Vragen jullie ook bij de mensen of ze iets kunnen missen voor de optocht, b.v. een kledingstuk of een geldelijke bij dragen voor de hoge onkosten te dekken. Studentenclub Op de Zaterdag j.l. gehouden ver gadering heeft de studentenclub een punt gezet achter de Paasvacantie. Het vacantieverslag deed melding van voetbalwedstrijden tegen de verplegers van Huize Servatius en Venray A, welke beide verloren werden. Bij de Culturele wedstrijden in Tegelen werd Venray 3e met 2 eerste prijzen. Bij de Kring Buitensportdag wist Venray voor de 3 x beslag te leg gen op de wisselbeker, die nudefi- tief bezit werd en tenslotte werd op de Kringsportdag de tweede prijs behaald met voetballen. Voor de grote vacantie werden zowel voor junioren als senioren kampen in het vooruitzicht gesteld. De jongelui werden verder toe gesproken door de Bondsmoderator de Z.E. Heer Dr H. Litjens. Weer nieuwe wegen. Momenteel worden in opdracht van onze gemeente weer nieuwe wegen aangelegd in het uitbrei dingsplan in de Oranjebuurt. De Prins Bernhardstraat zal wor den doorgetrokken naar de Oost singel, terwijl er drie nieuwe verbindingswegen komen met de Wilhelminastraat en een met de Oude Oostrumse weg. TERUG UIT DE MISSIE Op 8 Mei a.s. wordt bij de familie uit de Missie van Frans-Afrika terug verwacht na een verblijf van ruim zeven jaar, de Eerw. Broeder Servatius Nabuurs van het Veulen. Broeder Servatius is thans 17 jaren in deze Missie werkzaam en komt thans voor de tweede keer hier zijn vacantie doorbrengen. Ernstige val In het ziekenhuis alhier werd opgenomen de 80-jarige wed. van de Voort uit Overloon, die bij het afstappen van een stoep zo onge lukkig kwam te vallen, dat zij een arm op twee plaatseD brak.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1