VéGé Vreugde over de herziening tan de Omzetbelasting-wet Wel invloed op de prijzen K.A.B. HOEKJE Uit„Peelen Maas" Venray en de Missionarissen van het H. Hart. Film-agenda Zaterdag 8 Januari 1955 No 1 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN Vé "EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRft-A VAN DEN MUNCKHOF WFFKRI AH VflOR VFNRAY RN OMStTRRKHRN ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 tUftDUrtU V \J\Jk\ V E,lll\rt I ÜIV UIHJ k l\UI\Eill PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bulten Venray f 1.45 Met ingang van 1 Januari is er in de heffing van de Omzetbelasting een ingrijpende verandering gebracht. Het is helaas niet zo, dat we als consumenten voor een deel van deze drukkende last worden bevrijd, maar handel en industrie zullen zich toch over de nieuwe regeling moeten buigen om de wij'dgingen goed in zich op te nemen en daarnaar te handelen. De groothandel zal de wenkbrauwen fronsen, want die moet nu drievierde pet. betalen van zijn omzet. In fabri kantenkringen, waar de O-B. van 4 op 5 pet worden ge bracht, zal men ook niet bepaald juichen. Er is ook geen sprake van een algemeen feest in productie- en handels kringen, maar toch komen er in bepaalde sectoren ver schuivingen en deze hebben hun economische gevolgen, waar wij even onze aandacht bij willen bepalen. Het belangrijkste van de gehele thans aangenomen wet is wel, dat de détailhandel voortaan zal worden vrijgesteld van het betalen van om zetbelasting. Nu had een deel van de klein handel reeds langer afscheid geno men van dit onderdeel der fiscale lasten, maar dat neemt niet weg, dat er even goed duizenden een zucht van verlichting zullen slaken nu zij niet meer eens per kwartaal met een flinke hap geld naar de belastingkantoren behoeven. Voor kruideniers en vele anderen betekent dit een verlichting van last, omdat men in het verleden gewend is geweest, dat elke win kelier bij het afrekenen met zijn klant een rekening overlegde, waar bij hij afzonderlijk naast de prijs der artikelen, ook enkele procenten rekende voor de omzetbelasting. Hier betaalde de consument dus nog duidelijk de omzetbelasting. Hij kon die zelfs als een aparte post op de rekening vinden. Voor de verhoogde prijs stelde de ver bruiker de staat rechtstreeks ver antwoordelijk. In een later stadium is dit sys teem voor de kleinhandel verboden. Men moest de omzetbelasting maar in de verkoopprijs calculeren. Dit is ook gebeurd en vooral in het aanvangstadium van deze wijze van heffing is daar de hand ook aan gehouden. Naar bedr^fsbelasting Met de steeds drastischer wor dende bepalingen der prijsbeheer- sing in de oorlogsjaren, werd die calculatie-theorie tot een holle fra se. Er waren vastgestelde prijzen en men was er op menig gebied op uit de winstmarges van de han del, dus ook de kleinhandel, omlaag te drukken, teneinde langs die weg de stijging van de kostprijs te ca moufleren. En zo is in de loop der jaren die omzetbelasting geworden tot een bedrijfsbelasting voor de detailhan del, die het inkomen van vele mid denstanders aanzienlijk geschaad heeft. Na de oorlog is er met klem tegen het laag houden van de winstmarges geprotesteerd. De prijsbeheersing bleef en een figuur als prof. Lieftinck, die zich door zijn fiscale politiek wel bekend maar niet geliefd heeft gemaakt, was niet bereid de detailhandel tegemoet te komen. Integendeel, menige middenstan der zag zijn oude-dag-dromen en welstands-visioenen tot niets ineen schrompelen, na ontvangst van de belastingaanslagen. Wel heeft prof. Lieftinck voor de naaste toekomst herziening beloofd, maar er is nooit iets van gekomen. De aanhouder wint De klachten van de detailhandel hielden aan en werden sterker toen de eerste na-oorlogse koopwoede van het publiek wat gestild was en de omzetten, althans goederen, krompen. Intussen werd de differentiatie van het tarief steeds meer uitge breid. Er kwamen verschillende tarieven voor de artikelen. Er kwam een gewone omzetbelasting, een tussen-tarief en een weelde belasting, later weer aangevuld met een lijst van vrijgestelde goe deren. En voor industrie en handel en voor het ambtelijk controlerend apparaat werd de omzetbelasting wetgeving tot een doolhof van tarieven met uitzonderingen en grensgevallen, waar practisch nie mand meer de juiste weg in wist te vinden. De economische last werd tot een economische kwelling. Aan al die administratieve moei lijkheden, die de kosten voor de betrokkenen steeds hoger maakten, werd nog toegevoegd de roepstem om aan de middenstand meer soulaas te geven 'teneinde hem niet geheel te doen ondergaan. En de nieuwe wettelijke regeling is het product van al die protesten, van jarenlange strijd om verbete ring in een toestand, die als on rechtvaardig werd gevoeld. Papieren rompslomp vermindert Met een streep zijn nu de winke liers na Januari van hun omzet belastingplicht bevrijd. Het betekent minder rechtstreekse afdracht aan de fiscus, het houdt tevens een aanzienlijke administratieve ver lichting in voor de détailhandel. De uren, die hij in het verleden aan zijn omzet-administratie be steedde, kan de détaillist na 1 Jan. aan zijn zaak geven. Een belangrijk winstpunt, dat men niet in een gedeeltelijk verlies mag laten ver keren, door nu de gehele admini stratie te verwaarlozen. Want bij al die cijfers begon men met zijn zaak toch ook administratief te exerceren. Men begon belangstelling voor vergelijkende omzetcijfers te krij gen, voor statistieken en voor de boekhouding in het algemeen, dank zij die belastingplicht. En langs de weg der fiscale plichten heeft menigeen de waarde van een be hoorlijke boekhouding leren waar deren. Men zij als winkelier ver standig en men gooie met het bad water niet het kind weg. Lichte prijsverhoging Alhoewel de minister en menig kamerlid van mening waren, dat de wijzigingen van 1 Januari geen of weinig wijziging in de prijzen zou brengen, zijn wij het daarmee niet eens. Er gaat een lichte prijs verhogende tendens van uit. Na 1 Januari zal elke winkelier de omzetbelasting vinden ingecal culeerd op de facturen, die hij van zijn grossiers en fabrikanten ont vangt. Op die basis zal hij zijn verkoopprijs baseren. En waar in het verleden bij de winstmarge die omzetbelasting dikwijls werd ver waarloosd, daar zal men er nu rekening mee gaan houden. Aldus wordt de druk van deze verbruiks belasting weer verplaatst naar degenen, die de fiscus wenst te treffen, de consumenten. Wij hebben al met al de indruk, dat dit de prijzen min of meer zal beïnvloeden, maar dit zal voor de betrokken winkelstand de vreugde niet temperen over de wijziging van een systeem, dat nergens een neerslag was van de practische geest, die ons als Nederlanders toch altijd nog wordt toegedacht. De K.A.B. leeft mee met Uw wel en wee. Leeft U mee met Uw K.A.B. KAPITAAL EN RENTE Wij lazen dezer dagen een reis verhaal over Peru heel interes sant. En nu zult U wel vragen wat heeft Peru nu met de KAB te maken, nee, beste vrienden, inder daad niets. Maar de schrijver van bovenge noemd reisverhaal vertelt daarin hoe rijk, steenrijk, sommige van die Pureveanen zijn en een Ame rikaans bankdirecteur Peru door kruiste, om nu eens eindelijk de man te ontmoeten, die dertig mil- lioen dollar op zijn (bankdirecteur) bank had staan, zonder ooit te in formeren naar de rente van dit enorme kapitaal. Eerlijk gezegd, waren wij in het geheel niet verwonderd over de nonchalance van deze rijkaard, om dat dit voorbeeld van slordig be heer dagelijks voor het grijpen ligt.... Wij allen hebben bij het doopsel zo'n geweldig kapitaal in het voor uitzicht gesteld gekregen, dat wij al spoedig aan deze rijkdom ge woon raken en daardoor niet meer waarderen laat staan dat wij, door de intrest van een goed en deugdzaam leven, dit kapitaal aan merkelijk kunnen vermeerderen. En zeg nu niet, beste vrienden, dat dit laatste zó moeilijk is. God maakt het ons, integendeel, zo ge makkelijk. Inderdaad, wanneer gij nog steeds denkt, dat een deugdzaam en goed leven alléén mogelijk is, door een zo hoog mogelijk opgevoerd kerk bezoek, of een zo uitgebreid moge lijk tentoongespreide uiterlijke vroomheid. Ja, dan is 't zeker heel erg moeilijk. Maar, zo is het niet. Natuurlijk, vervul uw kerkelijke plichten trouw en wanneer 't kan, en wanneer 't u mogelijk is, breng dan O. L. Heer ook eens een extra bezoek. Maar vóór alles... wees een goede huisvader, een overtuigd katholiek geen kwezel maar een goede vader voor uwe kinderen, een goe de man voor uw vrouw. En juist dit laatste, daar mogen KAB-ers (die geen dienstbode kun nen houden) wel eens wat méér aan denken! De een meer, de ander minder. Denken wij er wel eens aan, dat ook onze vrouwen wel eens echt moe kunnen zijn! En mannen KAB'ers den ken wij er wel eens aan, dat het heus niet beneden onze mannelijke waardigheid is, als wij zelf eens stoffer en blik of bezem gebrui ken. U lacht, probeer het eens en spoedig zult U bemerken dat uw spotlach een lach wordt om stil huiselijk geluk En begint U dan hiermee bij de intrede van het nieuwe jaar. Veel succes en Zalig Nieuwjaar wenst U K.A.B.'er INGEZONDEN Storm in de huishoudportemonnaie Sinds enige jaren heeft de Over heid ingesteld de Sociale Werk voorzieningsregeling voor minder validen. Een instelling waarvoor niets dan lof. Deze diensten zijn in diverse gemeenten van ons land ingesteld, zo ook in Venray. De te Venray samengestelde ploeg werkers zijn over het algemeen belast geworden met de aanleg en het onderhoud van rijwielpaden. De Venrayse ploeg bestaat over het algemeen uit minder validen personen, hoofdzakelijk vaders van gezinnen, die voorheen steeds zon der compensatie ten laste kwamen van de gemeenschap. In de raads vergaderingen hebben meermalen de Vroede Vaderen lof betuigt voor de wijze van werken van deze ploeg. Maar vorige week zijn de mensen de dupe geworden van iets wat buiten hun macht heeft gelegen. Donderdag j.l. was het land in nood, storm op zee en op het land. De orkanieche kracht drong ook door tot Venray en op een gegeven moment moesten de schuilgelegen- heden het ontgelden en werd het dak meters ver weggeslingerd. Men had geen schuilgelegenheid meer en de opzichter stuurde deze mensen naar huis. Ook Vrijdag konden deze mensen hoewel het werkbaar weer was, niet werken. Maar met de loonafrekening was een bedrag minder in hun loon zakje van schrik niet f 5.37 of ongeveer 1/8. Als werkelijk de storm offers vraagt van het Nederlandse volk, laat dan niet de mensen, die toch al zo geslagen zijn met hun invali diteit, niet de dupe worden met een korting van 1/8. Moge de Over heid hier op de een of andere wijze compensatie verschaffen, waarvoor deze minder validen, dankbaar zui len zijn. Een minder valide arbeider 12 Jan. 1907 De totale bevolking van Ven ray bedroeg op 31 December 1906 3319 mannen en 3343 vrouwen of 6662 zielen tegen 6497 op 31 Dec. 1906. Geboren waren er 197, over leden 114. De heer P. H. Weijermans werd klerk bij de posterijen te te Amsterdam. 13 Jan. 1906 - Te Vorden overleed Pater Marianus Joosten O.F.M., eertijds Rector van het Gymnasium. Hij was schrijver van het veel versprei de kerkboek „Leve Jezus". 19 Jan. 1907 - 14 Januari werd op feestelijke wijze de nieuwe Gasfabriek ge opend. De oude, afgedankte straat lantaarns werden door de jeugd duchtig gebombardeerd. Pater Terentius Potten (Ven- rayenaar) werd benoemd tot ka pelaan te Gouda. Op een vergadering van het Kruisverbond te Arnhem op 11 Januari, sprak de Eerw. Frater Kusters uit Venray. De plannen tot het bouwen van een toren bij de kerk te Leunen stonden vast. Te Merselo werd opgericht een „Snorrenclub". De leden moes ten enige tijd voorlopig tot Vas tenavond hun snorren laten groeien. (Het Alkmaarsé idee van 1954 was dus niet nieuw). De vrachtkar van Fr. Swin kels, Kruissen, reed voortaan elke Zaterdag naar Venlo. BEL OP BIJ BRAND No. 392 mijn kruidenier! I bij aankoop van 3 pakjes VéGé-dessertpudding (van 32 ct) Bovendien krijgt U hierop nog j v 23 geldzegels=10°/0 korting! IV Het voorbeeld van Pater Peeters had invloed op meerdere jongens in Venray en de Zusters Ursulinen hebben hun uiterste best gedaan om hen te helpen. De Gebroeders van Treeck volg den spoedig het voorbeeld van hun dorpsgenoot, doch ze bevonden, dat dit niet hun roeping was en keer den dus weer terug in Venray. Anders verliep het met de jonge re broer van Henri Peeters, n.l. Petrus Josephus Peeters, die 6 jaar jonger was dan zijn broer in Frank rijk. Door de hulp van de Zusters werd ook hij in staat gesteld om de studies in Frankrijk te gaan beginnen. Ook zij hebben hem ge adopteerd. Geboren op 10 Februari 1866, werd hij reeds in October 1881 tot het Noviciaat toegelaten en 17 Oct. 1882 geprofest in de Congregatie van de Missionarissen van het H. Hart. God beschikte echter anders. Tijdens zijn hogere studies (phi losophic) werd Joseph zeer ernstig ziek, zo zelfs, dat hij van de over heid verlof kreeg om naar Venray te gaan voor herstel van zijn ge zondheid. Ook dit mocht echter niet baten. De ziekte verergerde steeds en het was op 18 Sept. 1884, dat Joseph Peeters te Venray overleed. Het was een zware slag voorzijn broer Henri, die echter hierin weer de moed opvatte om dubbel zijn best te doen om zijn ideaal te be reiken. Als derde Missionaris van het H. Hart mogen we vermelden PETRUS VULLINGS, geboren 14 Februari 1868 te Leunen, zoon van de toen malige smid van Leunen. Hij was een zeer goede student, hetgeen hij heel zijn leven wel heeft getoond. Aanvankelijk besloot hij om on derwijzer te worden en behaalde het diploma met schitterende suc cessen. Hij meende echter de stem van God te horen, die hem riep naar het priesterschap. Pater Henri Peeters, toen Direc teur van de Apostolische school in Tilburg nam contact met hem op en zo besloot de jonge Piet, om na een studie van Latijn en Grieks in te treden in de Congregatie van Pater Peeters. Op 4 October 1890 werd Piet geprofest en gezien zijn buitenge wone talenten werd hij naar Rome gezonden om daar zijn hoger stu dies te voltooien, waar hij tevens zijn doctoraat behaalde in de theo logie. Jaren lang was hij werkzaam als leeraar en professor en was een beroemde en veel gevraagde spre ker. Ook op politiek gebied een groot emancipator samen met an dere geestelijken. Na de grote wereldoorlog van 19141918 werd hij overgeplaatst naar België en kreeg als stand plaats Borgerhout bij Antwerpen. Grootse landelijke acties van pro paganda en missie-acties werden aan hem toevertrouwd, die hij met de grootste successen organiseerde. Diverse Belgische regeringsop drachten werden hem toevertrouwd en hij wist die met een bewon derenswaardige ijver en knapheid te vervullen. Ook in België was hij een gevierd politiek redenaar, die veel invloed had op het politiek gebeuren. Hij was een man van naam. Veel con tact had hij dan ook met zijn grote dorpsgenoot, Mgr Dr Poels. Volkomen uitgewerkt, moest hij de laatste tijd van zijn leven rus tend doorbrengen. Zijn ogen werden zo slecht, dat hij geen werk meer kon verrichten. Op het einde van zijn leven werd hij zelfs totaal blind en in een toestand van vol komen hulpeloosheid verbleef hij in Borgerhout. Geheel overgegeven aan de wil van God stierf hij op 1 Jan. 1942 Ontegenzeggelijk was hij een der grootste Venrayers, gezien zijn grote talenten en deze heeft hij ten volle ingezet voor de verering van het H. Hart, voor het heil der zielen en voor de verering van O.L. Vrouw van het H. Hart. De banneling van Ballantrae Een Schots edelman, die in de 18de-eeuwse opstand onder de va nen van Bonnie-Prince Charlie tegen de Britten optrekt, moet na de nederlaag zwaar gewond uit zijn land vluchten, raakt bij zeero vers verzeild, weet een fortuin te vergaren en waagt het naar zijn land terug te keren om zijn ver loofde te halen. Maar zij blijkt op het punt te staan zijn broer te trou wen, de broer nog wel, die hem naar zijn mening, aan de Britten verraden heeft. Gelukkig komt alles na veel degengekletter goed. Een avonturenverhaal van weinig waarde, maar liefhebbers van een hartige brokpiraten-romantiek zul- tevreden zijn. Voor jongeren weinig aanbevelenswaardig, o.a. omdat de hoofdfiguur, een verre van deugd zame onruststoker, als een held wordt behandeld. Boven 14 jaar Moeders jongen Selina, een onderwijzeres van ge goede steedse familie, huwt na de dood van haar ouders met een con servatieve boer in de staat New- Holland (bij Chicago), waar veel afstammelingen van Nederlanders wonen. Na de dood van haar man zet zij het landbouwbedrijf met moderne methoden voort. Zodoende kon haar zoontje Dirk, bijgenaamd Zo-Groot" gaan studeren. Hij wordt echter een grote baas als huizenmakelaar, nadat hij tot ver driet van zijn moeder, het plan om architect te worden, heeft opge geven. Maar dank zij de invloed van een kunstschilderes keert hij terug naar de cultuur. De film is sympathiek van op zet: hulde te brengen aan de op offerende vrouw, die de waarheid en de schoonheid van het leven oprecht zoekt en ook weet te vin den. Helaas gaat dit schuil achter een teveel aan sentimentaliteit en onwaarachigheld. De schildering van het „Hollandse" milieu is voor ons lachwekkend. Alle leeftijden. P.D.V. DE ZWALUW Welke dui venlief hebber kent er niet de bekende zwartkras-doffer H 48 751307 Of nog beter bekend onder de naam 07. Vorige week zijn we deze doffer bij onze secretaris G. Janssen dan eens gaan bewon deren. Als wij zeggen dat dit de beste"duif is die hier in Venray zit, dan zijn we er niet ver naast, zoals dadelijk zal blijken. Deze 07 werd in 1948 gefokt uit twee prima vliegers, welke helaas beide in dat zelfde jaar op Bordeaux verloren gingen. Als jong wist 07 slechrs de drie laatste vluchten in de prijzen te vliegen. Als jaarling vloog hij met afwisselend succes. In 1950 echter was hij onverslaan baar en haalde met vlag en wim pel het eerste kampioenschap. In 1951 het 5e, in 1952 het 2e, in 1953 het 2e en dit jaar wederom het le. Dit seizoen, en op 6-jarige leef tijd was hij alle andere cracs weer te vlug af. Met de volgende prijzen werd hij weer eerste kampioen: P. St. Max 96, Dourdan 90, Toury 52, Noyon 16, Corbeil 15, Dourdan 38, Toury 24, Orleans 14. Deze doffer behaalde reeds meer dan 65 prijzen, waaronder zeer vele kopprijzen, o.a. behaalde hij 3x1 3x2 1x3 1x4 1x5 1x6 en 1x7e prijs. Zo als we zien werkelijk presta ties, die men zelden vindt en die onze secretaris al menige plezierige Zondag bezorgd hebben. Of men hem nu op nest of we duwschap speelt, dat maakt niets uit, want de prestaties zijn even goed. Afgelopen seizoen werd hij op nest gespeeld en bracht nog 5 jongen groot. Verder behaalde onze secretaris

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1