Het nut van de Film-agenda Tüinbonwteeltregeling 1955 Bezint eer ge begint, WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Criminaliteit in Limburg Zaterdag 8 Januari 1955 No 1 ZES EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAI UK EN UITGAVE FIRiv.A VAN DEN MUNCKHOF OOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 ADVERTENTIEPRIJS 8 ct. p. mm. ABONNEMENTS PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1.40 Verschillenden zullen zich vorige week die vraag hebben gesteld naar aanleiding van de filmbeoor deling in de filmagenda. Daar stond in, dat die laatste film over zo'n schandalens onderwerp, alleen door geestelijk volwassenen bezocht kon worden. Mij dunkt, dat er heel wat jonge mensen naar die film zijn gaan kij ken die helemaal niet geestelijk volwassen waren. Zij zullen mis schien niet weten wat bedoeld wordt met geestelijk volwassenen, jf zij zijn alleen maar op de reclame afgegaan, zonder te weten dat er tegenwoordig in de filmagenda elke week een eerlijke beoordeling van de komende films gegeven wordt. We mogen blij zijn dat „Peel en Maas" sinds een paar maanden steeds een juiste voorlichting geeft op filmgebied, onder de rubriek: Filmagenda. De mensen moeten dan ook de moeite nemen om steeds die filmagenda te lezen. De filmbeoordeling in de film agenda is niet de persoonlijke mening van iemand hier ter plaatse, die zegt hoe hij die film vind». Neen, daar wordt steeds de eerlijke be oordeling gegeven die verstrekt wordt door de landelijke Katholieke Film-Actie (K.F.A.). Die K.F.A. is door de Bisschoppen in het leven geroepen om aan de katholieken een juiste voorlichting te geven over alle films die vertoond wor den. Naast het oordeel van de K.F.A. wordt bovendien van de beoorde lingen van bekende katholieke film recensenten gebruik gemaakt. Het is duidelijk dat van kwaadwilligheid die van bepaalde zijde wordt ge suggereerd geen sprake is. Door middel van die voorlichting moeten onze mensen langzamerhand leren om een mooie en goede film te kunnen onderscheiden van een minder mooie en minder goede film. De goedwillenden kunnen nu door die wekelijkse voorlichting in de film-agenda weten of het de moeite waard is naar die film te gaan zien en of ze er geen geestelijke schade van zullen lijden. Zij kun nen dat weten uit de beschrijving die in de film-agenda van de film gegeven wordt en uit de op-en aan merkingen, en uit de duidelijke aanbeveling, of tenminste uit de verklaring dat het geschikte ont spanning is. En al wordt dan de film toelaatbaar verklaard, dan wil dat nog niet zeggen, dat het voor iedereen een geschikte ontspanning is. Daarom wordt er ook altijd de leeftijd bij vermeld: geschikte ont spanning of alleen toelaatbaar voor personen boven 14 jaar, of boven de 18 jaar, of alleen toelaatbaar voor volwassenen, of alleen toe laatbaar voor geestelijk volwasse nen. Keuren en goedkeuren Vooreerst is er een groot verschil tussen keuren en goedkeuren. Ja maar zeggen sommigen, hoe zit dat nu met die keuring. Er is toch een katholieke keuring voor het Zuiden. Is die dan niet goed Alle films worden gekeurd d.w.z. de meer of mindere kwaliteit er van wordt bepaald. Naast de goede films en die zijn er procentsgewijze let wel procentsgewijze (er is een enorm materiaal) niet zo veel, is men er doorgaans op aangewezen van de rest 't meer of minder schadelijke vast te stellen. Hierbij wordt dan een leeftijdsgrens vast gesteld, die geacht wordt voor 't meer of minder schadelijke niet vatbaar te zijn. (keuring voor 14, 18 jaar). Dat is natuurlijk nog heel iets anders dan vaststellen, dat die film ook goed en aanbevelends- waard is voor die leeftijd (goed keuring). Alleen als dit laatste gebeurt bij films die daarvoor in aanmerking komen, kan men dus spreken van een katholieke goed keuring. Maar nu wil 't geval, dat de katholieke keuring zich hierbij niet volledig mag uitspreken. Als ze meent, dat 'n bepaalde film van wege 't hogere procent schadelijke alleen toelaatbaar is voor geestelijk volwassenen, zou er eigenlijk bij haar oordeel en ook bij de film reclame moeten staan: boven de 25 jaar. Maar door wettelijke rege ling, wat te betreuren is, mag ze niet een grens boven de 18 jaar uit vaststellen. Hier ziet men dus 't ongewild misleidende, als er boven 18 jaar staat en toch bedoeld is voor geestelijk volwassenen, terwijl men gerust kan vaststellen, zeker voor Venray, dat iemand tussen 18 jaar en 25 jaar in 't algemeen niet geestelijk volwassen is. Volgens deze katholieke normen mogen de niet geestelijk volwassenen dus over 't algemeen de niet 25 jarigen deze filmen niet gaan zien. En dit is geen verplichting, die men kan ontduiken met de norm: als de politie 't maar niet ziet, maar dit verplicht in geweten. Dit is een ernstige gewetenszaak, omdat men zich anders aan grote gevaren blootstelt. En laat men dit gevaar nu maar niet willen verkleinen. Als we eerlijk zijn, moeten we toegeven, dat in 't punt van 't sexuele, en daar draait 't toch maar dikwijls om, een betrekkelijk groot aantal mensen, blijkens de alge' mene ervaringen, al genoeg te vechten heeft met zichzelf, zodat ze dergelijke prikkelende en ver leidende sensaties als petroleum op vuur best kunnen missen. Als men hierin iets wil bereiken, moi men gezamenlijk radicaal een der gelijk minderwaardig vermaak af wijzen, dan komen er vanzelf betere filmen. Men heeft dat dus zelf in handen. Maar bij de stormloop van de afgelopen week moet men maar niet meer klagen over die toch zo boze wereld van vandaag. Hier past slechts een rouwmoedig op de borst kloppen met 't voornemen: voortaan beter. Men verzuime daarom nooit de filmagenda in dit blad in te zien (Katholiek oordeel) wat heel iets anders is dan de filmreclame. Ook de ouders met grotere kin deren, die zelf de bioscoop niet bezoeken, moesten zich door deze filmagenda meer laten voorlichten. Dan weten zij of zij hun grotere kinderen het bezoeken van ver schillende films kunnen toestaan of moeten afraden en hopelijk ook meerdere malen zelfs kunnen aan bevelen. Als er hier zoveel sufferds van ouders of plichtvergeten ouders zijn, die niet waken over de lectuur en het filmbezoek van hun grotere kinderen, gaat het met ons goede katholieke Venray steeds meer bergaf. Vele onzekerheden moeten worden opgeheven De criminaliteit van Limburg is de laatste tijd nog al eens aanlei ding geworden tot discussies. Het is goed, dat deze aangelegenheid ernstig onder ogen wordt gezien, ook door de landelijke autoriteiten, niet om Limburg te compromi- teren, maar om door gezamenlijke inspanning de nodige hulp te bieden, waardoor het euvel kan worden tegengegaan. Het feit staat wel vast, dat in Limburg een zeer hoog criminali teitscijfer wordt gevonden. Prof. Chorus heeft dat nog eens onder streept op de laatste Limburgse Studiedagen voor de geestelijke volksgezondheid. De aard van deze criminaliteit is daarbij van belang. Volgens de moderne opvattingen onderscheidt men drie soorten: agressieve, economische en sexuele criminaliteit. Volgens deze indeling hebben de deskundigen kunnen vaststellen, dat de zedendelicten als categorie boven het rijksgemiddelde in Lim burg uitstijgt, waarbij de mijn streek de kroon spant. Vervolgens is het opmerkelijk, dat de agres sieve delicten ook in de Limburgse criminaliteit een voorname plaats innemen, een verschijnsel, dat eigenlijk typerend is voor heel het katholieke volksdeel van ons land. Veel minder maakt men zich in deze bevolkingsgroep schuldig aan vermogensdelicten, door ons econo mische criminaliteit genoemd. De katholieke sociologen, waar onder onze beste hoogleraren, trachten met alle middelen de oor zaken op te sporen, teneinde aldus een bedrage ie leveren in het be strijden van de onrustbarende ver schijnselen. Voor de Limburgse criminaliteit in het algemeen heeft men als oorzaak menen te kunnen aanwij zen, dat de immigratie van Noord- Nederlanders en buitenlanders de gesloten gemeenschap van Limburg labiel maakt. En dat springt heel in het bijzonder in het oog bij de mijnstreek, waar deze verschijnse len zich het sterkst voordoen. Het behoeft daarbij nog niet zeker te zijn, dat de nieuwkomers op zich zelf zoveel misdadiger zijn, neen, het is de hele gemeenschaps structuur welke verandert en de oorzaak der criminele aanleg wordt. Ten aanzien van de z.g. agres sieve misdaden als doodslag, moord, beledigingen enz. doet zich het merkwaardige verschijnsel voor, dat zij zich in dalende lijn bewegen. Dit geldt sinds vele jaren voor geheel Nederland, sinds kortere tijd voor Brabant en sinds 1950 voor Limburg. Daar staat tegen over, dat de economische delicten, dus die, welke niet tegen de per soon doch tegen diens bezittingen gericht zijn. geleidelijk toenemen. Onderzoekingen van Dr. H. van Rooy Q.F.M., lector in de crimino logie aan de Rijksuniversiteit van Groningen, hebben ertoe geleid, dat men dit verschijnsel in verband brengt met de verwijdering van de grenzen, welke gelegen hebben tussen stad en platteland. Ook wordt dit anders geformuleerd en spreekt men van een verdwijnen van het individuele in de persoon, dat plaats maakt voor het massa- element. Voor het hoge aantal zeden delicten in Limburg zoekt men verklaring in het feit, dat vele jonge en veelal ongehuwde mannen naar de mijnstreek trekken, maar van de andere kant worden deze beweringen in twijfel getrokken. Men weet het nog niet. Dat het grootste aantal misdaden van agressieve aard is tracht men dan weer te verklaren door het sterk impulsieve karakter van de Limburger, vooral de zuidelijke, waardoor de algemene oorzaken, die pater van Rooy heeft genoemd een sterker accent krijgen. Er blijken nog heel wat vragen open gebleven te zijn en nog heel wat studies zullen moeten worden verricht eer de katholieke sociolo gen een zuiver inzicht hebben in de geestelijke gezondheid van het Limburgse volk. Dat de resultaten daarvan niet direct in het openbaar behandeld moeten worden is o.a. de mening van prof. Feron. die op diezelfde studiedagen de Limburgse intellec tuelen aanspoorde de Limburgse mensen te redden, te helpen, te leiden en sociaal goed te doen. Blijvende vergunningen De in 1950 of daarna uitgereikte tuinbouwreeltvergunningen zullen ook geldig blijven voor het jaar 1955. Bijzondere vergunningen Alle tijdelijke of bijzondere ver gunningen, welke zijn uitgereikt voor het jaar 1954, komen per 1 Januari 1955 te vervallen. Teelt van aardbeien op bijzondere vergunning De telers kunnen opnieuw bijzon dere vergunning 1955 aanvragen voor de gewenste oppervlakte bij Bureau P.V.C., Afd. Tuinbouw. Landbouwhuis Roermond. Aanvragen bijzondere vergunningen 1955 voor. de teelt van vroege aardappelen met of zonder nacuituur Voor 1955 bestaat er voor bedrijfs- genoten A met een totale bedrijfs- oppervlakte van maximaal 5 ha de gelegenheid een bijzondere vergun ning aan te vragen voor de teelt van vroege aardappelen met of zonder nacuituur. Als nacuituur zullen slechts de volgende producten mogen worden geteeld: Spruitkool, Bonen en Bloemkool. Bedrijfsgenoten A met een totale bedrijfsgrootte van meer dan 5 ha en verder alle land- of tuinbouwers kunnen een vergunning aanvragen voor de teelt van vroege aardappe len ZONDER NACULTUUR. Be doelde aanvragen moeten uiterlijk 1 Februari 1955 worden ingediend bij de Plaatselijke Bureauhouder P.V.G. Als vroege aardappelen worden de volgende rassen aangewezen: Barina, Doré, Eersteling, Frühmölle, Ideaal, Opperdoezer, Ronde, Paars- pitten, Rode Eersteling, Saskia, Schoolmeester en Sirtema. Aanvragen bijzondere vergunningen 1955 voor de teelt van Spruiten en Boerenkool Aan bedrijfsgenoten A, waaraan in 1954 bijzondere vergunningen zijn uitgereikt voor de teelt van spruitkool en/of boerenkool, bestaat weer gelegenheid voor deze teelt, bijzondere vergunningen aan te vragen vóór 1 Februari 1955 via de Plaatselijke Bureauhouder P.V.C. Tijdelijke vergunningen aan fruit telers, die een perceel verouderde bomen hebben gerooid. Fruittelers, die door het rooien van een oppervlakte oude boom gaard land vrij krijgen en deze oppervlakte niet direct weer kunnen inplanten, kunnen een tijdelijke vergunning aanvragen voor de teelt van vroege aardappelen met na- cultuur van warmoezerijgewassen. De nacuituur bestaat uit spruitkool, bloemkool en bonen en kan uit sluitend verleend worden aan telers, die niet aangeslotene A zijn, met een bedrijfsoppervlakte van maxi maal 3 ha en aan aangeslotene A telers met een maximale bedrijfs grootte van 5 ha. Deze aanvragen moeten vóór 15 Februari 1955 worden ingediend bij Bureau P.V.C., Afd. Tuinbouw, Landbouwhuis Roermond. Sluitingsdata voor de navolgende aanvragen Aanvragen erkenning bedrijfs- genoot A al of niet met aanvrage teeltrecht; 1 Januari 1955. Aanvragen erkenning bedrijfs- genoot B al of niet met aanvrage uitbreiding (nieuwe aanplant) boomgaard; 1 Maart 1955. Aanvragen overschrijving van teeltrecht tussen aangeslotenen A INGEZONDEN hoorde ik onze Voorzitter zeggen op een van ons laatste vergaderin gen. Hij bedoelde daarmee, dat alle commissie's, die aan de Vasten avondviering meewerken, zo zuinig mogelijk om moeten springen met de centen, die door de organisatie van de Vastenavond toch al zo moeilijk bij elkaar te krijgen zijn. Maar voor de organisatie zelf, kunnen deze woorden ook wel eens overwogen worden. En ik denk dan vooral aan onze optocht, die steeds een van de grootste problemen blijft. Avonden lang zit de optocht-com missie te prakkezeren om een 40 tot 50 idee's bij elkaar te krijgen, welke ieder jaar voor de optocht nodig zijn. En al krijgen we dan veel medewerking, toch is dit op de duur niet vol te houden. Wij hebben daarom gemeend, dit jaar uit een ander vaatje te moeten tappen en doen hier het volgende voorstel: Elke groep of wagen vinde als uitgangspunt een spreekwoord of bekend gezegde en brenge dit op carnavalistische manier in beeld. Bijvoorbeeld: vorig jaar was er een wagen met een grote, dikke barse vrouw, die op 't einde van Vastenavond haar man stond op te wachten. De wagen had tot spreek woord: „Oost-West, Thuis is 't ook niet alles". U begrijpt waar wij naar toe willen. Dat idee, wat naar we menen nog niet in een optocht is toege past, zal ook verbeterend werken. Aan geestige inhoud zal onze op tocht een heel stuk kunnen winnen en voor alle kijkers een stuk aan trekkelijker zijn. We zullen afspreken: Wie niet waagt, wie niet wint. Maar dit jaar houden we hieraan vast. Geef voor Uw Vastenavond alles wat ge aanbieden kunt, onder het motto: Wie geeft wat hij heeft, is waard, dat hij omvergelopen wordt. Binnenkort beginnen we op deze plaats een 10 tot 20 van die spreek woorden op te geven. Ge kunt er dan zelf van maken wat ge wilt en kunt. Zou er iemand zijn, die zegt: Ik heb er geen idee van of ik kan niets klaar, dan zeggen wij: Voor uit aan de slag want: De domste boer heeft de dikste aardappelen. Dit ook voor Uw optocht! Namens de Commissie Blief wakker Piëlhaas J. J. LIMBURGSE JAARBEURS In Helden en omgeving zijn in middels de kleurige raam-affiches aangebracht die aankondigen dat in Helden-Panningen met de Car navalsdagen 1955 de traditionele Lihate voorheen Limburgse Jaar beurs zal worden gehouden. Verleden jaar werd de zilveren Lihate door de Commissaris der Koningin officieel geopend. Bij die gelegenheid zeide de Commissaris o.m. dat de Lihate voor heel Lim burg, maar speciaal voor Midden- en Noord-Limburg een belangrijke gebeurtenis is, die aller belang stelling verdient. Een plattelands-streekbelang wordt met de Lihate gediend en vooral de bevolking van de bijna 10.000 inwoners tellende gemeente Helden moet beseffen, dat haar belangen door de jaarlijksse tentoonstelling ten zeerste worden gediend. De Lihale, die nogal eens te kampen heeft met de natuur elementen rond Carnaval, heeft in de afgelopen 25 jaar haar ups en downs gekend. Vooral deze downs zijn haar niet :espaard gebleven, maar deson- anks werd telkenjare de organi satie weer ter hand genomen en konden in de slechte jaren, mede dank zij hulp van overheidswege, de tegenslagen overwonnen worden. Daarom heeft het Lihate-bestuur zich door de verregende, versneeuw de en verhagelde 25e Lihate niet laten afschrikken en is het begon nen met de voorbereidingen voor de 26e beurs, waarvan gezegd wordt dat ze groter zal worden opgezet dan een der voorgaande. De „Waterman" naar Australië en Nieuw-Zeeland Dinsdag is met 823 passagiers voor Australië en Nieuw Zeeland aan boord het emigrantenschip „Waterman" vertrokken. Een 20- jarige emigrante bleek spoorloos verdwenen, een brief achterlatend, dat zjj niet buiten haar verloofde kon. Bijzondere groepen emigranten op de Waterman werden gevormd door 22 jonge mannen en 72 jonge meisjes. De jongens hebben een herscholingscursus in de landbouw gevolgd, afgestemd op Australië. De meisjes gingen allen scheep naar Nieuw Zeeland en waren in geschreven als hulpen in de huis houding. overschrijving boomgaarden (tussen aangeslotene B); 15 Maart 1955. MELK 3 CENT DUURDER Plaatselijk ook 4 cent Maandag 10 Januari wordt de melk voor de consument drie cent per liter duurder. Op bepaalde plaatsen zal zij zelfs vier cent duurder worden. Mijnwerker gearresteerd In Helmond is de mijnwerker De R. gearresteerd. Hij wordt van medeplichtigheid verdacht aan de mislukte inbraak in het bijkantoor Oss der Nederlandse Credietbank. De man wordt er tevens van ver dacht de bestelauto te Boekei te hebben ontvreemd, waarmee van daar twee zuurstof-cylinders naar Oss werden vervoerd. Roermonds Mannenkoor viert het 75-jarig bestaan Roermonds Mannenkoor viert dit jaar het 75-jarig bestaan. In Maart Mei, Juli, September en November zijn verschillende concerten en bals vastgesteld. 500 Friese vaarzen reizen per schip naar Zuid-Amerika. Een bijzondere lading heeft Dins dag de Amsterdamse haven verla ten op weg naar Columbia. Ruim 450 van de allerbeste Friese vaarzen en 40 stieren, alle minder dan 2 jaar oud, aanvaardden in de „Sinu", het meest moderne vee- transportschip ter wereld, dat nog maar een paar dagen geleden van een Duitse werf te Lübeck tewater werd gelaten, de lange reis naar Zuid-Amerika, waarvan de regering de melkveestapel wil verbeteren door een proef te nemen met de ii.voer van Nederlandse vaarzen. Het is een kostbare proef, want de beesten moeten maar ongeveer een millioen opbrengen. Maar het Columbiaanse gouver nement hoopt, dat deze aankoop de eerste zal zijn van een lange reeks, die niet alleen tot koeien beperkt zal blijven. Een dierenarts en 15 Nederlandse verzorgers vergezellen de kostbare lading en verzorgen deze, ook tij dens de 90 dagen dat het vee daar in quarantaine blijven moet. Daarna worden de dieren onder de Columbiaanse boeren verdeeld. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de KOM Rykspostspaarbank Aan het Postkantoor te Venray en het daaronder behorende ambts gebied werd gedurende de maand December 1954: Ingelegd f 79.804.34 Terugbetaald f 47.808.58 DE EERSTE RECTOR VAN HET NIEUWE RECTORAAT Door Z.Exc. Mgr G. Lemmens, Bisschop van Roermond, werd op voordracht van Pater Provinciaal der Minderbroeders, benoemd tot eerste Reccor van het nieuwe Rec toraat der Paters, de Zeereerw. Pater Eugenius Trienekens O.F.M. Hij werd geboren te Weert, 24 December 1903, trad in de Orde van de Minderbroeders 7 Septem ber 1923 en werd 30 Maart 1930 priester gewijd. De nieuwe Rector is geen onbe kende in Venray, daar hij enige tijd verbonden was aan het Gym nasium. Vele jaren was hij kapelaan te Delft en vervolgens te Amster dam. Op deze plaatsen toonde hij zich een zeer ijverig en flink pries ter, met een heldere kijk op de moeilijke problemen van de mo derne zielzorg. Men zag hem on gaarne uit Amsterdam vertrekken, wat het beste bewijs is, dat wij hem hier een hartelijk welkom kunnen toeroepen. Tot kapelaan werd benoemd de Z. Eerw. Pater Aegidius Versluys, Directeur v.d. Derde Orde. Tot kerkmeesters werden benoemd de heren J. Derksen PatersTaat, J. Claessens Brukske, L. Laurensse Paterstraat en L. Kerkhof Lang straat. De eerste twee tot 1958, de laatste twee tot 1956. Coöp. Zuivelfabriek „Venray" 50 jaren in werking. Zondag 2 Janua'i jl. was het 50 jaren geleden, dat de Coöp. Zuivel fabriek „Venray", onder leiding van de Directeur Fr. Verkley, werd in werking gesteld en er een einde kwam voor de verschillende hand kracht-melkfabriek jes. Naar wij vernemen zal dit feit op een nader te bepalen dag fees telijk worden herdacht. De Jeugd-Familie in 1955 HEDEN Zaterdagavond om half acht is er weer Jeugd-Familie in de Grote Kerk. Wij hopen, dat de; ouders, die het nut van een gods dienstige vereniging voor hun kin deren goed inzien, ook alle mede werking zullen geven dat de Jeugd- Familie voor de jongens van 14-17 jaar weer tot bloei zal komen. Jongens vanaf 14 jaar kunnen er bij komen. Men behoeft zich niet eerst als lid te komen aangeven. Wel moeten ze hun best doen om 4 dingen na te komen: 1. eiken dag morgen- en avond gebed bidden; 2. eens per week te communie gaan; 3. eens per maand biechten; 4. trouw elke maand naar de bij eenkomst komen, die slechts een half uur duurt. Wie hier trouw in is, kan na verloop van tijd de opdracht doen. NOG EENS De Kleine Apostel in 1955 Reeds 329 kinderen hebben op school de 50 cent betaald voor de nieuwe jaargang van De Kleine Apostel. In de komende week zullen de zelatricen de gezinnen bezoeken, die het abonnementsgeld voor het nieuwe jaar nog niet hebben be taald. Men wordt verzocht nu reeds de 50 cent te betalen, dan weten we hoeveel abonnementen precies er dit jaar in Venray moeten zijn. Men geve aan de zelatrice tevens op, in welke klas van de Lagere School een van de kinderen zit, of dat men de boekjes thuisbezorgd wil hebben. Men houde er rekening mee, dat de nieuwe jaargang loopt tot September 1955, want voortaan zal de jaargang telkens met het begin van het schooljaar opnieuw beginnen. De boekjes van de Kleine Apostel zullen dit jaar nog mooier worden dan vroegere jaren en zelfs in meer kleuren verschijnen. Nichts für kleine Madchen Ook jl. Zondag mocht het operette gezelschap zich in een grote be langstelling verheugen bij de tweede opvoering van de nieuwe operette „Nichts für kleine Madchen". Deze tweede voorstelling verliep niet zo vlot als die van tweede Kerstdag, al hebben de bezoekers zich goed geamuseerd. Het geheel verliep stroever. Misschien dat de zenuwen daaraan wat schuld heb ben. In onze vorige beschouwing hebben we geen aandacht geschon ken aan de begeleiding der muziek. Men kan slechts lof hebben voor de wijze waarop de vele melodiën zijn gearrangeerd door de heren vd. Bosch en van Els en voor de wijze waarop de directeur Franken het geheel uitvoert. De verandering, die in de bal let-kleding moest worden aangebracht, werd nogmaals ten tonele geïspecteerd. GELD TE GEEF Onder deze titel bracht de Toneel vereniging, waaronder vele promi nenten der Nederlandse loneel- spelers, het stuk „Geld te Geef", voor de leden van O. en O. Een pracht avond, waarop we inderdaad figuren als Frits v. Dijk, Johan Elsensohn e.a. hebben zien optreden op een wijze die hun vakmanschap en toneelkennis wel duidelijk liet zien. Het gegeven lijkt ons nogal wat goedkoop, maar de wijze waarop een en ander ten tonele werd ge bracht was subliem. Ook deze toneelavond kan men onder een der beste uitvoeringen van O. en O. rangschikken. Jammer genoeg werd van de gelegenheid om voor een zeer lage entree-prijs deze voorstelling te kunnen bijwo nen, zeer weinig gebruik gemaakt. Tenslotte nog een ander opmer king: O.i. suggereert de voorzitter nog al eens een keer, dat in deze streken practlsch geen gelegenheid is om iets behoorlijks te zien. Op de eerste plaats is dat niet fair tegenover de verenigingen, die in Venray toch nog altijd het hunne bij proberen te dragen tot een betere ontspanning, op de tweede plaats is er zo links en rechts o.a. Gennep, Venlo, Nijmegen, Duits land e.a. nog al eens wat op dit terrein te doen. waar men geregeld Venrayse gezichten ziet en op de derde plaats geeft het voor een buitenstaander zo het idee van „boeien-negorij". Men behoeft be paald geen chauvenist te zijn om hiertegen stelling te nemen. BRAND Her nieuwe jaar zette niet geluk kig in voor de familie A. uit Merselo, die Zondag de brandweer moesten alarmeren voor een felle brand in stalling en schuren. Dank zij de medewerking van de buurt kon veel van de levende have gered worden, maar verschillende machines gingen verloren. De stal ling en schuren branden uit, maar het woonhuis kon worden gespaai d. Al met al een flinke schadepost, al wordt een groot deel door de ver zekering gedekt. H. Familie Leden, denkt aan de vergadering Maandagavond om 8 uur. Komt allen weer trouw op. Godsdienst-cursus 18-jarigen a.s. Dinsdag en Woensdag begint om 8 uur 's avonds weer de Gods dienstcursus voor achtienjarigen in de ULO school. De jongelui en ook hun ouders worden verzocht hieraan te denken.

Peel en Maas | 1955 | | pagina 1