Meer vet in de melk. Klaproosdag fa. P. G. MOOREN ZN. Niet meer kopen op de pof Gevonden: W. Duits invoerrecht op eieren Uit„Peel en Maas" Voor de vrouwen. Mijnhestehulp RONDO-WASMACHINES FIFAX De St. llkctaa(>ti[d fa. van deu Manckhof mlpe™ St. Nicolaas weet het.... fa. v.d. Manckhof heeft het Assurantiekantoor voor al dw verzekeringen Voor de volksgezondheid is 't niet nodig. Bijna tien jaren na het einde van de oorlog krijgen we nog steeds melk te drinken, die niet meer dan 2.5 procent vet bevat, terwijl het natuurlijke gehalte maar even een heel procent hoger ligt. Veel mensen maken zich daar erg boos om, deze toestand bevalt hun niet en zij dringen er op aan, terug te keren tot een gehalte van minstens 3 procent. En om welke reden wensen al die lieden weer vettere melk te kunnen kopen? Dat kan alleen maar zijn, omdat ze vinden dat die lekkerder smaakt dan het op 2.5 procent gestandariseerde product. Nu is het met alles wat onze voeding betreft zo gesteld, dat we ons daar dadelijk vreselijk over op winden. Wanneer iemand wil be weren, dat vette melk niet bepaald „beter" dan andere behoeft te zijn en dat het misschien juist wel om gekeerd Is, dan mag die er wel op rekenen de wind van voren te krijgen! Toch waag ik het er maar op... Goed, vetten zijn nodige bestand delen van hetvocdsel. Bij vertering leveren ze meer energie op dan de eveneens noodzakelijke koolhydra ten (suiker en meelkost) en de eiwitten. Vandaar de behoefte aan flink eten bij mensen, die zware licha melijke arbeid verrichten, terwijl des winters ook anderen graag wat vetter eten dan in de zomer, om dat we dan groter toevoer van warmte (dat is ook energie!) wensen. Te veel is schadelijk. Wie meer vet gebruikt, dan hij opmaken kan, bewaart de overtol lige hoeveelheid in zijn lichaam en wordt dus dikker. Dik zijn is, zo als we tegenwoordig weten, een gevaar voor de gezondheid en ook helemaal geen bewijs, dat alles zo goed gaat. Behalve de zwaarlijvigen moet een aantal zieken en zwakken zeer voorzichtig zijn met vet: lijders aan galstenen, galblaasontsteking en geelzucht, aan suikerziekte en aan bronchitis. Kinderen met slechte eetlust ver dragen vet slecht en men mag ze dus niet volstoppen met room en spek en men doet er beter aan voor hen geschikte voedingsmid delen te zoeken. Ook baby's, die gemakkelijk ec zeem krijgen (dauwworm) en ou dere kinderen, die dikwijls tobben met netelroos (galbulten) moeten geen vette kostjes gebruiken. Het is vooral het melkvet, dat de ge vreesde verschijnselen vaak teweeg brengt. Dure en goedkope vetten Nu komen we aan een ander punt. Voor zover we toch vet in de voeding nodig hebben, is het van belang om te weten, wat voor soort vet dat dan eigenlijk moet zijn. Het vet, dat van melk afkomstig is en dat in natuurboter wordt verwerkt, moeten we veel duurder betalen dan de plantaardige en dierlijke vetten, waarvan margarine wordt gemaakt Misschien krijgen de voor standers van vettere melk bin nenkort toch hun zin nog wel, b.v. doordat deze drank in speciale flessen beschikbaar wordt gesteld. Ze zal dan vanzelfsprekend meer moeten kosten dan de gestan daardiseerde melk. Laten dan degenen, die dit niet kunnen betalen, niet denken, dat ze iets tekort komen! Zij behoeven daar heus de volksgezondheid niet bij te halen, want de verschillende soorten spijsvet staan niet achter bij het melkvet, noch in voedzaam heid, noch in vitaminegehalte. Is de Klaproosinzameling zo maar een collecte zonder meer? Neen sedert onze bevrijding is de Klaproosdag de enige dag, waar op wij aan onze bevrijders ons be scheiden offer kunnen brengen voor het hoogste offer wat velen van hen brachten. hun leven! Op deze dag gaan in duizenden gezinnen in het buitenland de ge dachten uit naar ons kleine land waar hun dierbaren in de gruwe lijke strijd om onze vrijheid een laatste rustplaats vonden. En helaas aan de onvermijdelijk heid van het noodlot, wat zich over die meer dan dertig duizend jonge levens in ons land voltrok, kunnen wij niets veranderen. Wij kunnen hun graven met bloemen tooien, we kunnen hun enorme offer op hoogtijdagen ge denken, wij kunnen hun nabestaan den tot troost zijn, maar ja, verder staan wij hier machteloos in onze kleinheid tegenover iets wat wij nu nog na tien jaren als zo wreed en mogelijk zinloos voelen. Ja, „oorlog is zinloos", doch niet hun „offer". Waren zij niet gevallen, dan leef den wij nu nog in slavernij en vreemde onderdrukking. Men hoort in deze dagen zo vaak mopperen. Wij Nederlanders mop peren graag. Maar denkt nu in 1954 nog wel eens iemand aan die on eindige oorlogsjaren toen ons iedere dag meer werd ontnomen? Duizenden van onze beste landge noten werden wreed van ons weg gerukt. Duizenden werden van have en goed beroofd en toen ten slotte het water ons tot de lippen stond, toen mopperden wij niet eens meer, maar wachtten slechts op dat éne, dat onze geallieerde bevrijders ons in samenwerking met onze eigen verzetshelden zouden brengen: „de Vrijheid". En die Vrijheid is ge komen. Voor velen helaas te laat. Voor ons, die deze regels nu lezen, Goddank net op tijd! En dan vragen wij U allen: „Denkt U na tien jaren nog wel eens aan die dagen? Hadden wij er toen ons hele bezit niet voor over gehad als allen maar „vrij" waren?" Alleen maar vrij!! Helaas, in onze jachtende wereld met nog steeds dreigend oorlogs geweld, vergeten wij snel. Al te snel. Want nog zijn de wonden niet geheeld in de harten van de tien duizenden, die hun dierbaarste bezit moesten achterlaten in de schoot van ons Vaderland. Wij zijn vrij, we zijn weer vrij... om te mopperen, vrij... om te zeg gen wat we willen, maar wij mogen ons nimmer en nimmer vrij voelen van de grote verplichting om ten minste éénmaal per jaar door het dragen van de Klaproos te tonen, dat wij ons altijd zullen herinneren, hoe vurig dankbaar wij waren voor de ons gebrachte vrijheid... Denkt allen op Zondag 14 No vember eens goed na en dan zult U, als de collectebus U wordt voor gehouden ongetwijfeld zeggen: „Hoe veel was mijn vrijheid mij wel waard?" en als allen dit eens goed bedenken dan zullen er geen bussen genoeg zijn... N.O.G.C. Afd. Venray BEL OP BIJ BRAND No. 392 De Kamers van Koophandel te Groningen, Leeuwarden, Meppel en Veendam, welker districten tezamen de provincies Drente, Friesland en Groningen beslaan, hebben besloten tezamen opnieuw de middenstand in dit gebied op te wekken tot, en deze te steunen bij een grootscheep se bestrijding van het euvel van het klantencrediet. De actie is ingezet met de ver zending van een circulaire aan alle in het handelsregister ingeschreven bedrijven. Hierin wordt nogmaals de aandacht gevestigd op het voor de middenstand en het publiek zo gevaarlijke verschijnsel van het te ruime en lange klantencrediet. Bij de uitvoering van deze gecom bineerde actie zijn de groothandel en zijn organisaties, benevens alle middenstandsorganisaties betrok ken, maar de directe uitvoering ligt bij iedere middenstander indivi dueel. Het spreekt vanzelf, zo wordt in de circulaire gezegd, dat in den vervolge van het aanbod aan een klant om „het wel even op te schrij ven" geen sprake meer kan en mag zijn. In het geval, dat door de aard van de transactie maar dan ook daardoor alleen aan het zenden van een nota niet valt te ontkomen, moet deze nota direct bij de afle vering van het goed, of de opleve ring van het karwei de klant be reiken. „Leen het geld, dat u in uw zaak zo broodnodig heeft, niet renteloos aan uw klanten uit. Zij hebben er uiteraard geen recht op; het geeft u veel risico en baart beide par tijen veelal teleurstellingen", zo merken de Kamers op. Gezien de omstandigheid, dat de vier genoemde Kamers tezamen volledig hierachter staan en alle geledingen van handel en midden stand hierbij zijn ingeschakeld, be hoeft bij de individuele midden stander geen klantenvrees meer te bestaan en kan hij rustig voet bij stuk houden en op contante betaling aandringen als volkomen normaal. Het kopende publiek moet in de richting van contante betaling ver der worden opgevoed. herenbril in étui, Rumen, StOda- straat 6; kinder jas, gebreide wollen want, jongensrijwiel, huissleutel en damestas, Kazerne Langstraat; sleu tel van rljwielslot, G. Rooijackers, Beekweg 8; portemonnaie, Wed. Huisman, Kruitweg 16; 2 gebloemde tafelkleedjes, A. Huijbers Veltum L 83; bruine jongenssjaal, M. Jans sen, Óverl.weg 12; autoped, Jochems groentehandel Markt; muntbiljet van f 1, H. Naus Julianasingel; linkerhandschoen (leder), Janssen, Kempweg 9; parker vulpen, J. Kooij- man, Gymnasium Venray; rijwieltas Claessens, Grotestraat 12; pols horloge, G. Arts, Maasheseweg 29b; vet konijn, van Sinten, Langeweg; etui met rozenkrans, Volleberg Hen- seniusstraat 20; 1 paar motorhand schoenen, Dijkman Oostrum C 24, damesglacé handschoen. Pouwels. Langeweg 42; damespolshorloge, J; Swinkels, Brukske; damesrijwiel, garage van Haren, Markt; vulpen Groenen, Kruitweg 19; doublé arm band, Janssen Stationsweg 21; ket tingarmband, Hoedemakers, Hen- seniusplein 7; glacé handschoen, v. Ham, Julianasingel; zwarte jas- beschermer, L. Wijnhoven, Deken Thlelenstraat 17; een linkseen een rechtse schoen, AriaënsKosman, Grotestraat 6. Nederland tracht invoering van glijdende schaal te voorkomen Blijkens een dezer dagen gepubli ceerd bericht uit Bonn heeft de fractie van de Vrije Democraten in de Westduitse Bondsdag een initia tiefvoorstel ingediend tot invoering van een glijdend invoerrecht op eieren. Aanvaarding van dit voorstel zou een ernstige bedreiging betekenen van de Nederlandse uitvoer van eieren en slachtpluimvee naar West- Duitsland zo oordeelt men in de kringen van het bedrijfleven. Dat er op dit gebied heel wat omgaat moge blijken uit het feit, dat de export dit jaar tot 23 October j.l. een som van f 191 millioen beliep. Volgens het voorstel van de Vrije Democraten zou het glijdende in voerrecht per 100 kg moeten be dragen D.M. 192. verminderd met 60 pet van de factuurwaarde. Het thans geldende recht bedraagt ge middeld 10 pet van de factuurwaarde nl. 5 pet gedurende de winter- en 15 pet gedurende de zomermaanden. De laagste prijs, welke de Neder landse pluimveehouders dit jaar voor hun eieren hebben ontvangen is 10 cent per stuk. Wanneer men een vergelijking maakt tussen het thans geldende invoerrecht en het voorgestelde, wijst een berekening uit, dat bij een zelfde omvang van de pluimvee houderij en van de uitvoer de prijs tot ongeveer de helft zou inzakken. In de goedkope tijd zou de pluim veehouder 5 ct per stuk voor de eieren ontvangen, hetgeen zijn be drijf niet alleen niet meer lonend zou maken, doch grote verliezen zou opleveren. De consequentie zïu zijn een geweldige inkrimping van de pluimveehouderij. Immers thans gaat 70 pet van de productie naar West-Duitsland. Van officiële zijde verneemt men dat de regering op het ogenblik maatregelen treft om te trachten de invoering van het in Bonn voor gestelde glijdende invoerrecht te voorkomen. van 16 November 1895 De Zeereerw. Heer J. Janssen, pastoor te Geijsteren, werd pastoor te Melick. van 18 Nov. 1898 W. Kateman nam de Kuiperij van wijlen de Wed. Houba aan de Langstraat over. van 19 Nov. 1899 11 November vergaderde de Gemeenteraad. Dr. A. Janssen te Grave gaf zijn voornemen te kennen zich te Venray te vestigen. De Ziekenfonds St Ludovicus kwam in het bezit van een vaandel, vervaardigd door M. van Aarssen, kleermaker en Gerard Pouwels, schilder. Op 14 November werd in Venray tot driemaal toe aangifte gedaan van de geboorte van een tweeling. van 19 Nov. 1904 Een artikel werd gepubliceerd: De Franciscanen en het huidig jubilé (50 jaar dogma Maria On bevlekt Ontvangen). Zuster Orelia (Petronella van de Pasch) uit Venray, Franciscanes van Heithuizen, werd bestemd voor de missie in Java. Bij de Firma G. F. Aerts en Zonen, sigarenfabrikanten zou een onderlinge ziekenfonds worden op gericht. van 17 Nov. 1900 Pastoor Sarton te Oirsbeek verklaarde zich bereid om op 25 November te spreken voor de Boe renbond te Venray. Tot bestuurslid van de Sint Josephsgildeder timmerlieden werd gekozen de heer Piet Martens. De parochiekerk zou in 1901 500 jaar bestaan. De Commissie van Venray's kerkelijk zangkoor zond een inge zonden stuk: Aan de Weleerw. Heer Wierts, rector van Oostrum. Land- en Tuinbouw Vergeet ook het magnesium niet! Ieder grondgebruiker weet, dik wijls uit ervaring, welke funeste gevolgen een eenzijdige bemesting van onze cultuurgronden met zich meebrengt. Proefnemingen tonen steeds weer het grote belang aan van een even wichtige bemesting met stikstof, fosforzuur, kali en kalk. De resul taten zijn eensluidend: zonder even wichtige bemesting uitputting van de grond en een belangrijke oogst- derving. Ook magnesium is een onont beerlijke plantenvoedende stof. Vooral op lichte gronden met een te lage pH die tevens arm zijn aan organische stof komt magnesium gebrek veelvuldig voor. Dit ver schijnsel treedt echter ook op bij kalirijke gronden waar de kalk- toestand in orde is. Hier kan een overmaat aan kali de magnesium opname door de plantenwortel sterk belemmeren. Maar voorkomen is beter dan ge nezen. Gebruik op gronden die ge voelig zijn voor magnesiumgebrek daarom steeds magnesiumhoudende meststoffen, dus als fosforzuur- meststof Thomasmeel, als kalimest stof patentkali en als kalkmeststof koolzure magnesiakalk en mag nesia kiezelkalk. ER ZIJN 1 5 0 0 'f V G - K R U I D E N I E R S IN NEDERLAND Snoeien van hagen en struikgewassen Burgemeester en Wethouders van Venray brengen in herinnering ar tikel 10 van het Provinciaal Wegen reglement van Limburg, waarin is bepaald, dat jaarlijks tussen 1 No vember en 1 Maart hagen en struik gewassen, staande langs een weg in en nabij bochten, alsmede bij de aansluiting van andere wegen, in dien die hagen of struikgewassen het uitzicht over de weg of de aan sluitende weg over een lengte van 25 meter, langs de wegas gemeten, belemmeren, door of vanwege de rechthebbenden op die beplanting zodanig moeten worden gesnoeid, dat de hoogte van de hagen of struikgewassen boven de grond, waarop zij zijn geplant of, wanneer die grond gelegen is beneden de kruin van de weg waarlangs zij zijn geplant, boven die kruin niet meer dan één meter bedraagt. Venray, 27 October 1954. Voorlichting op voedings- gebied. Donderdag 4 Nov. werd door de K.A.V. te Venray een voorlichtings avond belegd, welke werd verzorgd door de Peulvruchten Studie Com binatie uit Wageningen. Na een inleidend woord van mevr. N. TonenPeters trad als eerste spreker op, v.d. Post, die een korte uiteenzetting hield omtrent het doel en streven van de P.S.C. Dit is een centraal voorlichtingsbureau voor de kweker, teler, handelaar en con sument. Het is een semi-overheids- instelling, die, met betrekking tot de voorlichting aan de consument, zeer nauw samenwerkt met het Voorlichtingsbureau van de Voe dingsraad. Het is een verheugend verschijn sel, dat de consumptie van peul vruchten zich in stijgende lijn be geeft. Als we bedenken, dat men van voedingsdeskundige zijde een verbruik aanraadt van pl.m. 5—7 kg per persoon per jaar, dan zien we duidelijk, dat in de meeste ge zinnen de peulvruchtenconsumptie inderdaad kan worden verhoogd. Peulvruchten... dóór zit voeding in! Zij bevatten zeer vele, voor de gezondheid onmisbare voedings stoffen. De voor de huisvrouw belang rijkste peulvruchtensoorten stonden uitgestald en werden besproken. Vervolgens besprak Mevrouw C. A.M. Corstenv.d. Vegt (lerares koken en voedingsleer) de voedings waarde en bereidingswijze van peul vruchten. Zij wees op de uitgebrei de taak van de huisvrouw en, als dagelijks terugkerend onderdeel daarvan, de zorg voor de maaltijd. Het is vaak niet eenvoudig om een goedkope en toch goede maal tijd samen te stellen, doch hierbij kunnen de peulvruchten met hun hoog gehalte aan eiwit, ijzer, fosfor, kalk en B-vitamines ons helpen. Wanneer wij één- of tweemaal per week peulvruchten op tafel brengen en aan deze maaltijd altijd een melkgerecht, b.v. pap, yoghurt, vla, een flinke portie vers gekookte of rauwe groente en, naar ver kiezing aardappelen toevoegen, dan kunnen wij er zeker van zijn, dat ons gezin die dag voldoende krijgt van de voedingsstoffen, die het zo nodig heeft, n.l. eiwit,, mineralen en vitamines. Indien onze beurs het toelaat, zullen wij er graag wat spek of worst bij gebruiken, maar ook zónder dat, kunnen wij er met wat overgebleven jus of een saus, zoals tomatenzure of kerrysaus, een zeer smakelijk geheel van maken. Op het flanelbord werden, met behulp van kleurige afbeeldingen, diverse goed samengestelde en sma kelijke peulvruchtenmaaltijden ge demonstreerd. de Roudo Reinette Inderdqad, voor U als huis vrouw is de Rondo-wasmachine i,Reinette" de beste hulp I Denkt U eens in, een zware emaille waskuip met een inhoud van 100 Liter en meteen aluminium wasbeweger, waar door slijtage van het wasgoed, ook bij langer wassen, is uitgesloten. Zelfs zéér vuile werk kleding wordt volkomen schoon. De Rondo Reinettejs uit gerust met de wereldbekende en best beveiligde electr. wringer ACME. Wassenen wringen kunt U tegelijk.. ■De .Rondo JtReinette" kan ook met verwarming en met 'een waterpomp worden geleverd. Het wasvermogen is in één keer ongeveer 10 pond droge was.. U kunt er' economischeen kleine of grote was mee doen. Contant f 635.- of f 78.93 contant en f 36.« j, p. mnd. Laat U bij Uw fgjf r&9 w,n'<e'ier Rondo Reinetteeens "demonstreren. sinds 45 jaar een kwaliteitsproduct Waar niet verkrijgbaar wende men zich tot de Imp.-Fabr. Gebr. Timmermans, Kessel—Venlo. in alle modellen en uitvoeringen steeds volop verkrijgbaar bij Grotestraat 10 VENRAY Telefoon 683 Wanneer we erwten- of bonen soep koken, kunnen we de kooktijd aanmerkelijk bekorten door de peul vruchten, na ze gewassen te hebben, te weken in water met zout, n.l. een halve lepel zout op één 1 water en ze met dit weekwater te koken. Zuiveringszout of dubbelkoolzure soda mag nooit worden toegevoegd; hierdoor wordt het belangrijkste B-vitamine vernietigd en ook de smaak en ver teer baar he id vermin deren. Zij vestigde hierbij tevens de aandacht op het boekje: „Peul vruchten in ieder jaargetijde". Vbor de pauze sprak de Hoog- Eerw. Heer Deken nog een woordje tot onze leden. Na de pauze werd de peulvruch tenkleurenfilm vertoond, die een kleuriijk beeld gaf van de weg, die de peulvrucht van producent tot consument aflegt. Deze film mag een zeer aantrekkelijk onderdeel van het peulvruchtenprogramma worden genoemd. De P.S.C. bood voorts een hapje peulvruchten aan in de vorm van witte bonen met tomatensaus, dat zeer in de smaak viel. Ten slotte volgde een verloting van enkele ingrediënten voor een peulvruchtenmaaltijd. Het gebruik van peulvruchten werd op volkomen verantwoorde wijze onder de aandacht gebracht; deze „objectieve" voorlichting werd zeer gewaardeerd. De voorzitster dankte beide spre kers en sloot hierna deze leerzame en prettige bijeenkomst. verstopte I wastafels en gootstenen gaan vanzelf open met: breekt aan.... Geen moeilijke keuze van cadeaux en sur prises als U daarvoor inschakelt. Van de duurste merken tot een goedkoop Kleurboek, van de fijnste ALBUMS tot een eenv»udige Zakagenda. Goedkope financiering v. auto's motoren, tractoren, enz. Hypotheken met lage rente. Kantoor Oostsingel 12 Tel. 462 VENRAY

Peel en Maas | 1954 | | pagina 8