ïrijere lonen en beperking van de kinderbijslag SPORT Het nieuwe Gemeentehuis te ïïanssnm „OKELLO, kind van Afrika". Volksbrood 1 cent dnnrder Zaterdag 23 October 1954 No. 43 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT' m PEEL EN MAAS CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFKRT AF) VOOR VFNRAY FN OMSTRFKFN Ab°NnemeNTs- QROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 Erl-il\DJU/iLJ V UUI\ V 1 Grli 1 IVErllEflT PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Buiten Venray f 1 45 Na de Inwerkingtreding van de nieuwe, min of meer vrije loons verhoging is dan het stadium aan gebroken, waarover wij reeds enige weken geleden gesproken hebben de situatie n.l. waarin de regering afstand doet van het leiden van loonniveau ten behoeve van het bedrijfsleven zelf. Na lange beraadslagingen, welke in goede harmonie verlopen zijn, heeft de Stichting van de arbeid aan de regering een advies uitge bracht, waarin haar wordt aange raden voortaan slechts een alge meen toezicht te houden op de lonen, daarbij als maatstaf nemend het algemeen belang. In wezen zul len echter voortaan de lonen bepaald worden door het bedrijfsleven. Dat kan zo maar niet in.'t wilde weg geschieden, zoals dat in de liberale economie van voor de oor log gebeurde, eenvoudigweg door toepassing van de wet van vraag en aanbod, neen, dat moet geschie den door middel van de Sociaal Economische Raad, die telkens een jaar te voren een zekere prognose stelt en aan de hand daarvan richt lijnen ontwikkelt. In die prognose nu wordt een belangrijke plaats ingewijd aan de kardinale economische wet van vraag en aanbod, doch tegelijkertijd ook aan de sociale factoren, welke vroeger te veel op de achtergrond gedrongen werden. Misschien is het een geheim, misschien niet geheel meer. Maar wij mogen wel mededelen, dat dit systeem, dit advies aan de regering voor een groot deel, ja voor al haar wezenlijke bestanddelen, ont worpen is door de Katholieke Werkgevers. Het is goed dit bekend te maken, niet om nu zo prat te gaan, dat dit aan katholieke brein ontsproten is, maar om aan te tonen, dat in de practijk van een samenwerking van katholieken en niet-katholieken, van werkgevers en werknemers meer dan ooit sprake is. Alle profetieën, dat door het Mandement de samenwerking te lijden zou hebben, worden hiermede te niet gedaan. Maar van de andere kant wordt daarmede ook weer eens aangetoond, dat wij als katho lieken door zelf een goede eenheid te vormen, inderdaad een beslis sende invloed kunnen uitoefenen op het maatschappelijk leven en bij kunnen dragen tot verwezen lijking van een christelijke maat schappij-ordening. Terugkomend op het nieuwe systeem van loonvorming moeten wij er de aandacht op vestigen, dat wij nu geleidelijk aan zullen mee maken, hoe de lonen meer en meer uit elkaar gaan lopen. Bedrijven die slecht renderen, zullen lagere lonen betalen dan winstgevende, geschoolde arbeiders zullen beter verdienen dan ongeschoolden, nieu we ondernemingen met perspectief zullen kansen krijgen. Voortaan zullen ernstige geschillen tussen werkgevers en werknemers niet meer bij de regering om oplossing terecht komen, maar bij de toppen van het bedrijfsleven, waarin alle betrokken partijen zelf vertegen woordigd zijn. Wij menen, dat deze nieuwe ad viezen aan de regering een ver lichting zullen schenken aan het Nederlandse bedrijfsleven. De Kamer zal zich ongetwijfeld met grote meerderheid erachter plaat sen, de staatssocialistische tendens wordt de pas afgesneden en de solidariteit in het bedrijfsleven zal naar christelijke beginselen concrete verwezenlijking krijgen. Min of meer los van deze ont wikkeling, doet zich een andere evolutie voor, die misschien menige katholiek op het eerste gezicht zal verwonderen. Immers van katholieke zijde heeft men steeds voor de kinderbijslag moeten vechten, terwijl nu zelfs van onze zijde ingestemd zou wor den met een beperking ofwel af schaffing. Toch is dit niet zo vreemd, als dit op het eerste gezicht lijkt. De toenemende welvaart in Nederland heeft veroorzaakt, dat in alle ge zinnen, ook die van lager betaalde arbeiders, een zekere welvaart is komen te heersen. Er mede rekenend, dat deze wel vaart doorgaat (maar daaromtrent zijn wij bij het stijgend verloop der prijzen na de laatste loonronde in het geheel niet zeker) zou er een ogenblik kunnen komen, waarop de vraag gewettigd is, of de ene helft van de arbeiders (de gehuw den zonder kinderen en de vrijge zellen) nog langer moeten betalen voor de arbeiders met grote gezin nen? Ons systeem van kinderbijslag immers is niets dan een nivellering van de lonen, waarbij een deel der arbeiders verplicht wordt, gedwon gen een deel van het rechtvaardig gewonnen loon ahn anderen af te staan. Als de welvaart zo groot is, kan men inderdaad zeggen, dat deloon- nivellering door dwang niet meer gerechtvaardigd is. Wie deze redenering ontleedt, zal constateren, dat zij inderdaad een consequentie is van dezelfde redenering, waarop in tijd van grote nood kinderbijslag bepleit is. Het is dan ook geen wonder, dat deze redenering door katholieken en niet-katholieken, door werkge vers en werknemers voorlopig als onredelijk wordt opgevat. In de Stichting van de Arbeid is men bereid te overwegen 'n zekere matiging in te laten treden door de toeslag voor het eerste en twee de kind eventueel te laten verval len. Maar zoals gezegd, het antwoord van de vraag zal van de ontwikke ling der welvaart afhangen. En dat zal men nog eerst eens willen aanzien. Want wij hebben reeds eerder gewezen op de mo gelijkheid, dat de nieuwe loonsver hoging niet zonder meer een zegen zal zijn, doch een stijging der prij zen zal losslaan, die alles nivel leert. Dan zitten we in de zo gevrees de spiraal met allerlei ellende van dien Maandag herdacht Venray, dat het voor tien jaren bevrijd werd. Een kort lof, bijgewoond door een honderdtal mensen, een bidtocht naar het oorlogsmonument, daar een korte toespraak van de Burge meester en dat was alles. Een en ander op het laatste ogenblik ge organiseerd. Al is het zeker waar, dat men niet eeuwig kan blijven treuren, om alles wat zich in de bevrijdings dagen heeft afgespeeld, toch menen wij, dat juist nu de herdenking van Venray's bevrijding wel op een andere wijze had plaats kunnen vinden. Want het is toch zo, dat onze bevrijding sporen heeft achter gelaten, die tot in lengte van dagen merkbaar zijn. Mensen zijn gedood en verminkt, huizen, winkels, stra ten zijn verwoest en vernield. Naast de millioenen aan materiële schade, is de geestelijke schade zo moeilijk te schatten. Venray's bevrijding, met alles wat daaraan vast zat, is een van de grootste gebeurtenissen van ons gemeenschapsleven en in de geschiedenis van deze gemeente. Een waardige herdenking tien jaren na deze fatale datum zou o.i. op zijn plaats zijn geweest. We denken aan een plechtige Raadszitting, waarin een overzicht geboden werd hoe het was en hoe het nu is. Wat er gebeurd is in de afgelopen 10 jaren, wat tot stand is gekomen, wat nog moet gebeu ren, wat de wensen zijnen waarom sommige van deze wensen niet ver vuld konden worden. We denken aan een schoolher- denking, waarbij de leraren en on derwijzers de jeugd van Venray wijzen op deze zwarte bladzijde in de geschiedenis. We denken aan een kerkelijke plechtigheid van groot allure voor de zielerust van de overledenen. We denken ook aan een officiële dodenplechtigheid op ons eigen kerkhof, op het Engelse kerkhof, bij ons oorlogsmonument. Men kan dit alles nog uitbreiden, met verschillende andere gebeur tenissen, om zo de herinnering niet alleen op te halen van wat gebeurd is in die bange dagen, maar ook in de tijd daarna, zodat men zich rekenschap kan geven van wat ge beurd is en van wat gebeurd moest zijn. Bij deze tiende verjaardag had men dit o.i. niet achterwege moge laten. Er worden herdenkingen en jubi lea georganiseerd, ook in Venray, die heel wat minder zin en beteke nis hebben. En eenmaal in de tien jaren er iets waardigs en behoor lijks van maken mag toch niet te veel gevraagd zijn. Na acht jaar noodbehuizing is het eindelijk zover gekomen, dat de ge- i meente Wanssum weer de beschik- king heeft over een representatief gemeentehuis. Het voormalige gemeentehuis, ge bouwd rond 1940, .viel in 1944 ten offer aan de vernielzucht van de I bezetter. j Na de bevrijding heeft het ge meentebestuur en secretarie-perso neel zich van alle kanten moeten behelpen, eerst te Meerlo en daarna in een noodwoning te Wanssum, die echter veel te klein was. De Raad der gemeente had bij gevolg ook geen raadzaal en moest ter bespreking van gemeentelijke problemen steeds bijeenkomen in een café, waar het bordje „ver gunning" dan voor enkele uren als niet gelezen werd beschouwd. Spoedig ondernam het toenmalige gemeentebestuur onder leiding van Burgemeester Baron de Weichs de Wenne pogingen, teneinde te ge raken tot de bouw van een nieuw gemeentehuis. Uiteraard verliep niet alles zo vlot als men wenste. Nu echter, tien jaren na de bevrijding heeft Ir. Kropholler hier weer een waardig en representatief gebouw doen ver rijzen. Een weliswaar eenvoudig, doch aesthetisch en architectonisch volkomen verantwoord bouwwerk. Door de hoofdingang komt men in een hal met rechts en links de werkvertrekken van resp. Burge meester en Gemeente-secretaris Vissers. Via een wenteltrap bereikt men boven weer een hal, met rechts de grote raadzaal, compleet met publieke tribune. Links van de ingang treft men de dienstingang voor het publiek, waarachter een ruime hal met de loketten. Het was voor Burgemeester Rut ten verleden week dan ook een grote voldoening zijn mede-bestuur ders voor de eerste maal in het nieuwe gebouw te kunnen verwel komen, hoewel het nog niet officieel is opengesteld. Een agenda-punt voor deze vergadering was de be spreking omtrent het officieel in gebruik nemen van 't gebouw. Uit voerig werd hierover gediscus sieerd. Als datum werd voorlopig vast gesteld Woensdag 24 November a.s., welke datum echter nog verschoven kan worden, daar nog met enkele autoriteiten in deze overleg ge pleegd moet worden.f Deze nieuwe geluidsfilm, geba seerd op feitelijke gegevens uit de Missie, werd opgenomen te Kenya in Oost-Afrika, zal vertoond wor den te Leunen op Dinsdag 26 Oct. in het Patronaat. Om 3.30 voor de jeugd en om 7.30 avondvoorstel ling. Op Woensdag 27 en Donderdag 28 October wordt deze film in het Luxor Theater te Venray gedraaid. Overdag voor de jeugd en Donder dag een avondvoorstelling. Aan vang 8 uur. Entree: 75 ct, en f 1. Naar aanleiding van de voorstel len. die de directeur-generaal van de voedselvoorziening aan de Neder landse bakkerij-stichting inzake de bloemprijs heeft gedaan, heeft deze stichting de bakkers geadviseerd vanaf Woensdag jl. de prijs van het volksbrood over het gehele land met één cent te verhogen. In aansluiting aan dit bericht deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening nog mede, dat met ingang van Woensdag jl. de maximumprijzen voor volks- brood zijn vervallen. Door de afschaffing van de maxi mumprijzen worden de bakkers in de gelegenheid gesteld, de tot heden geldende prijzen voor het volks brood te verhogen. Een verhoging van een cent per brood van 800 gram wordt redelijk geacht, op grond van de stijgingen van lonen en andere kosten in de bakkerij. Opheffing van de bestaande mini mumprijzen voor volksbrood is in voorbereiding. Groot stuk Peel wordt ontgonnen Met algemene stemmen heeft de gemeenteraad van Horst besloten, mede te werken aan de oprichting van een „Stichting tot sanering van het agrarisch grondgebruik in de gemeente Horst." Deze stichting zal trachten op grond van het algemeen belang een groot oppervlak woest en deels reeds ontgonnen grond waaronder 700 hectare van de N.V. van de Griendt Landexploitatiemaatschap- pij door een onteigeningsprocedure in bezit te krijgen. In totaal omvat het ontginningsplan 1200 hectare, waarbij ook 300 hectare domein grond Mariaveen en 200 hectare gemeentegrond Dorperpeel. Volgens burgemeester Gijsen die het ingrijpende voorstel in het kort toelichtte, biedt de stichting de mogelijkheid om via een procedure de Peel van Van der Griendt in handen te krijgen. Dit zou een totale oplossing van alle moeilijkheden voor de benarde boeren en tuinders betekenen. Het ontginnings- en ontsluitingsplan voor dit grote Peelgebied wordt een kwestie van millioenen. Uit de Limburgse provinciale agrarische commissie is dezer dagen een sub commissie gevormd die een agra risch ontwikkelingsplan voor de Peelgemeenten Horst-Venray en Sevenum moet opstellen. DE ZONDAGSWET WORDT GEWIJZIGD. Het verbod om op Zondag zonder strikte noodzaak „gerucht te ver wekken" en optochten en bijeen komsten in de open lucht te hou den, zal niet meer van toepassing zijn op tradities en gebruiken, die in het volksleven geworteld zijn. Dit heeft minister Beel in zijn „aanvulling der Zondagswet" aan de Tweede Kamer voorgesteld. De minister noemt in zijn toelichting o.a. de volgende gebruiken: het met muziek naar de kerk begeleiden van priesters, die hun eerste heilige mis opdragen, van gouden bruids paren en jubilerende verenigingen. Nederland krijgt 56 nacht jagers Als gevolg van onderhandelingen tussen de Amerikaanse en Neder landse regering betreffende de ge zamenlijke aanschaffing van nacht jagers, heeft de Nederlandse rege ring medegedeeld 28 van deze vlieg tuigen te willen aankopen, terwijl de Amerikaanse regering eveneens stuks ter beschikking van de Kon. Luchtmacht zal stellen, aldus deelt de Luchtmacht-voorlichtings dienst mede. De nacht jagers zullen van het zelfde type zijn als de All-weather- fighter, welke thans aan de nacht- jager-sqadrons van de United States Air Force worden geleverd. Dodelijke aanrijding De 42 jarige mees ter-opzichter R. uit Beek werd, toen hij door een steengalerij op de 660-meter ver dieping van Staatsmijn Maurits te Geleen te voet naar de schacht terugkeerde, aangereden door een locomotief van een personentrein. Hij werd daarbij zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. Het slachtoffer was gehuwd en vader van één kind. Slechte beurt van Nederlandse immigrant Een 25-jarige Nederlandse immi grant in Nieuw-Zeeland, A. L. H., die sedert (wee jaar in Nieuw- Zeeland woont, is Maandag te Auck land in staat van beschuldiging gesteld wegens het onrechtmatig wegnemen van een jacht ter waarde van f 5000 voor eigen gebruik. De Nederlander werd Zondag ochtend door de eigenaar van het jacht en twee vrienden met een andere boot achtervolgd, onder schept en aan de politie uitgeleverd. De Nederlander wilde met het jacht via Australië naar Nederland gaan. Schutters uit Noord-Limburg rond de schiethoorn Zondagmiddag kampten op Vlak water de schutters voor de hoogste eer. Na felle strijd kwamen de vol gende winnaars naar voren: Korps vaste paal: 1 St Petrus, Bergen; 2 Prins Bernard, Afferden; 3 Well; 4 Zandakker Venray. Koningskruis; G. Cornelissen, Afferden. Erekruis: J. van Rhee, Afferden. Korps vrije hand: 1 St Petrus Bergen; 2 Well; 3 Afferden. Personeel: 1 P. Tissen. Bergen; 2 J. Teunissen, Well; 3W. Derks, Af ferden; 4 H. Teunissen, Well; 5 G. Cornelissen, Afferden; 7 J. Diebeis, Bergen; 8 Jo Tissen, Bergen. Personeel extra: 1 A. Teunissen, Well; 2 P. Roozen, Well; 3 G. Cor nelissen, Afferden; 4 J. van Ree, Bergen; 5 M. Weyers, Bergen; 6 A. Evers, St Anna Venray. Kleine wip (windbuks): 1 M. Jacobs, Zandakker; 2 Fr. Linders, St Anna Venray. Na afloop werden in het gilde- huis van het Zandakker, door de secretaris van de schuttersbond in tegenwoordigheid van de kringvoor zitter de prijzen uitgegereikt. Cros-Country Door L.R.V. St Isidorus werd op het terrein tegenover het zieken huis aan de Merseloseweg de Cross country om de Jaeger-wisselbeker verreden. Winnaar werd de heer Fr. Weijers uit Ysselsteyn, lid van de LRV „de Peeldravers". SCHAAK-NIEUWS De door de Limburgsche Schaak bond uitgeschreven competitie wedstrijden zullen deze maand een aanvang nemen. Ook de Venrayse Schaakclub neemt hieraan deel en komt uit in de 2e klasse Noord. Vandaag Zaterdag 23 Oct. speelt Venray een vriendschappelijke wed strijd en wel tegen Siebengewald, in het clublokaal hotel „De Keizer". Deze wedstrijd is voor ieder toe gankelijk. Voor het schaakspel bestaat hier in Noord-Limburg nog steeds wei nig belangstelling. In Midden en Zuid-Limburg wordt het veel meer beoefend. De Venrayse schaakv. opgericht in 1947 moet na 7 jaar constateren dat het schaken in Venray niet tot groter bloei kan komen. Zeer zeker zijn erin Venray nog wel schakers die de gelederen van de schaakclub konden versterken. Schaken is een oorlogspel. Het stimuleert het denkvermogen. Het is een zeer oud spel en men neemt aan dat het zijn oorsprong vond in India, omstreeks 750 jaar na Chris tus. Het woord schaak komt van het Pezische „shah" en schaakmat betekende oorspronkelijk „shah mat", de koning is dood. In de middel-eeuwen drong het schaakspel van het Oosten Europa door, en werd hoofdzakelijk in de hofkringen gespeeld. Steeds meer, vooral in de 19e eeuw, werd het schaakspel beoefend. In de jaren 1925 1935 kwam het voorgoed tot bloei. In ons land nam de belangstelling voor het schaak spel in geweldige maten toe, toen in 1935 onze landskampioen Dr. Euwen de wereld titel verwierf. Moge deze korte gegevens over het schaakspel enigszins ertoe bij dragen om ook in Venray wat meer animo voor het edele spel op te wekken. Elke Donderdagavond is er in hotel „De Keizer" te Venray gele genheid tot schaken. Nadere inlich tingen worden ook gaarne verstrekt door het bestuur, Landweertweg 14. Nieuws uit Venray en Omgeving GROENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen MEDICIJNEN Aan de R.K. Universiteit te Nij megen slaagde voor het candidaat- examen Medicijnen de heer Chr. J. Th. M. Veraart uit Venray. GESLAAGD Bij het te Venlo gehouden examen slaagden voor het Practijkdiploma Machineschrijven als Typiste de dames Mien Peters, Kempweg en Jeannette Houba, Óverloonseweg, beiden te Venray. Mooi succes Op de te Mill gehouden oriënte- ringsrit voor motorrijwielen en auto's, waarvoor circa 80 deelnemers inschreven, behaalde onze dorps genoot Fr. Janssen de 3e prijs. Gevonden gebloemde sjaal, C. Peeters Wil lemstraat 12. Vergadering Gemeenteraad te Venray. Dinsdag a.s. vergadert de Raad der gemeente wederom voor de behandeling van een aantal voor stellen van B. en W. Dat is op de eerste plaats een voorstel om een bestaande weg tussen de Kolkweg en de Oude Oostrumse weg aan het openbare verkeer te onttrekken. Deze weg komt nu namelijk te liggen in een rij tuintjes en gezien de nieuwe wegen, is deze weg overbodig ge worden. Het tweede voorstel is om het uitbreidingsplan Leunen in onder delen vast te stellen en eveneens van Ysselsteyn. Reeds eerder zijn deze plannen door de Raad behandeld, maar aan gezien eerst de Planologische Dienst er het zijne van zeggen moest en ze bovendien ter inzage moesten liggen, kan eerst nu tot vaststel ling worden overgegaan. Een ander punt is grondruiling met de Erven Pouwels. waardoor het mogelijk wordt, dat toekom stige bouwers aan de Oostsingel rechte percelen krijgen. Een volgend punt is de verkoop van bouwgrond aan de Kolkweg aan drie bouwliefhebbers, nl. J, C. Hovens, H. N. Janssen en P. J. W. Janssen. Verder vraagt de St Angela- school te Leunen f 141.50 voor het aanschaffen van vloerbedekkingen gordijnen. Weer een ander punt is de over schrijving van de pacht van C. M. Pelzer op A. H. R. Pelzer, in ver band met het vertrek van de eerste. Een laatste voorstel is dan om grond aan de Gussenstraat te Leu nen te verkopen aan J. Claessens te Leunen. Pater Haanen O.F.M. te Venray overleden In het Minderbroedersklooster te Venray overleed Dinsdagmorgen Pater Sebastianus Haanen O.F.M., oud-pastoor van de parochie Het Boschje te Rotterdam. De over ledene is 87 jaar oud en werd te Velden (L.) geboren op 2 Mei 1867. Hij trad in de Orde der Minder broeders Franciscanen in 1886 en werd te Weert priester gewijd in 1893. Van 1913 tot 1916 is hij Gar diaan geweest te Venray, van welke tijd zich nog velen hem zullen her inneren. Ook is hij jarenlang aal moezenier van het gevangeniswezen te Rotterdam geweest, waar hij zich zeer verdienstelijk heeft gemaakt. Enkele jaren geleden ging hij naar Venlo in het klooster Maagdenberg, met emeritaat. Van Venlo werd hij overgeplaatst naar het Minder broedersklooster te Venray en ver bleef daar in het klooster-zieken huis. De plechtige begrafenis heeft gisteren plaats gehad. VENRAYS MANNENKOOR IN DUITSLAND Het tegenbezoek, dat de Venrayse zangers hebben gebracht aan hun collega's in Krefeld gedurende liet afgelopen weekeinde is een groot succes geworden. Niet alleen was Zaterdag de ont vangst allervriendelijkst, maar ook Zondag werd alle aandacht besleed aan een zo goed mogelijke tijds besteding. Zo werd de gasten een autotour aangeboden, terwijl in de Hoogmis een meerstemmige Mis door een gemengd koor ten gehore werd gebracht. In de avonduren volgde dan een concert, waaraan naast de Krefeldse zangverenigin gen ook Venrays Mannenkoor haar medewerking verleende en wel op een dusdanige wijze, dat het koor een blijvende grootse indruk heeft achtergelaten. Uit het grote repertoire van het koor werdo.m. gebracht: Adoramus Te van Aischinger, Tota Pulchra Est van Brands, Tibur van Diepen- brock, Tröster van Bruckner en de Coplas van Hemel. Na de pauze werd wederom een stuk van Hemel gebracht en het meesterwerk van Imjalof Die Zwölf Rauber. Als toe gift werd Gegroet mijn Limburg gebracht. De publieke belangstelling was, in tegenstelling met Venray, zeer groot. Aalmoezenier Loonen nam afscheid In verband met zqn benoeming tot Pastoor-Deken te Venray. moest de heer Loonen zijn functie als ad viseur van de St. Adelbertvereni- ging te Venlo neerleggen. Op hartelijke wijze hebben deze week de leden afscheid van hun oud-adviseur genomen, nadat Aal moezenier Sampers een avondmis had opgedragen waaronder Deken Loonen een afscheidspredikatie hield. In de afscheidsbijeenkomst welke op deze avondmis volgde heeft voor zitter C. Receveur de scheidende adviseur toegesproken en dank ge bracht voor de grole verdiensten van de scheidende priester voor de vereniging en vooral ook voor de St Adelbert steeds met de adviseur heeft mogen ondervinden. Oostenryks gezelschap verongelukt Dinsdagmorgen is op de weg Venray-Deurne ter hoogte van de „Kraijenhut" een ernstig verkeers ongeluk gebeurd. De bestuurder van een Volkswagen met enkele inwo ners uit Wenen wilde een vracht wagen passeren. Op de bocht be merkte de bestuurder te laat de uit de richting Deume komende vracht auto van de fa. v. D. uit Vlierden. Een botsing was onvermijdelijk en met een zware slag botsten de wagens tegen elkaar. De volkswagen werd totaal in elkaar gedrukt en uit de zwaar gehavende wagen kon de ijlings toegeschoten hulp drie zwaar ge troffen slachtoffers bevrijden. Medische en geestelijke hulp waren spoedig ter plaatse. De slachtoffers werden overgebracht naar het ziekenhuis te Deurne. Uitvoeringen In zaal Wilhelmina gaf de cul turele afd. van de K.A.B. Venray, twee toneeluitvoeringen. Op beide avonden was de zaal tot in de uiterste hoeken gevuld. Spelleider, de heer van Opbergen, die met zijn jongens „In een andere Wereld" opvoerde, kan op goed ge slaagde avonden terugzien. In het patronaat te Castenray, voerde de toneelvereniging „Vondel" het spannende detectiveverhaal „Narcose" van Wim Dumont op. De goed bezette zaal heeft genoten van dit spannende stuk en men was vol lof over de prestaties van de spelers. Op 1 en 2 Januari zal te Oirlo, door de voetbalvereniging D.I S. in samenwerking met de handboog schutterij „Willem Teil", het jaar lijkse Fancy Fair worden gehouden. Zoals andere jaren is er nu ook weer gelegenheid om prijzen be schikbaar te stellen voor deze avonden. Door de toneelvereniging „D.O.E.T." aan 't Veulen, is besloten, komend seizoen een tweetal toneel uitvoeringen te geven. Op 12 en 13 Dec. zal door haar opgevoerd wor den „De man in het bruin" toneel spel in drie bedrijven van Henri van Hoof. Op 1617 Jan. zal voor het voetlicht gebracht worden „De Hooghof' toneelspel in 4 bedrijven van G. Dembert. M'n Nylons koop ik by Pij Is daar vind ik de grootste keuze. Prijzen f 2.—, 2.90, 3.50, 4.50, 5.25, 9 50 J ongveekeuringen Jongveekeuringen zullen worden gehouden te Merselo op Dinsdag 26 October a.s. om 1.30 uur n.m. op een weiland gelegen in de kom van het dorp. Te Oostrum op Donderdag 28 October a.s. om 1.30 uur n.m. in de weide van de heer S. Moorrees.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1