Tuinbouwvakschool te Ven ray? SPORT De Politierechter oordeelt Verrassend dameshandvverk VOOR DE HUISVROUW HET DERDE STUK GEHEEL GRATIS Op het ogenblik zal men ln ver schillende afdelingen van de L.L.T.B. in onze gemeente beginnen met een onderzoek naar liefhebbers voor tuinbouw vakonder wijs. Dit in verband met de moeite, die men wil doen, om hier een tuinbouwvak school te kunnen oprichten. Reeds eerder heeft men met dergelijke plannen gelopen. Toen bleek, dat de Landbouwwinterschool voor Venray verloren was, is men al tamelijk snel begonnen met plannen voor de stichting van een tuinbouwschool. Dat het ernst was bleek, toen de splitsing van de landbouwschool ter sprake kwam; toen is men welbewust hiertoe niet overgegaan in die zin, dat men elders in de gemeente een nieuwe landbouwschool bouwde, maar heeft men door uitbreiding van het be staande gebouw de mogelijkheid van een parallel-school geschapen. En deze parallelschool is met opzet gekozen, om later in een tuin bouwschool veranderd te kunnen worden, wanneer de tijd daarvoor rijp is. Verantwoordelijke personen zijn van mening, dat dit ogenblik thans is aangebroken. De tijd begint te komen, dat men ook in Venray niet zo direct meer landbouwgrond ter beschikking krijgt en dat, zeker de landbouwers met veel kinderen, ernstig moeten gaan overwegen of er niet veel meer aan tuinbouw gedaan moet worden, wil men zijn kinderen een behoorlijk bestaan kunnen geven en een toekomst. Nu heeft er zich echter een ver velend geval voorgedaan. Door de Rijkstuinbouwconsulent is aan jongelui op de Landbouwschool alhier tamelijk plotseling de vraag gesteld, of men geen zin had om tuinder te worden. Het zal duidelijk zijn, dat deze enquête een fiasco is geworden in die zin, dat door de meeste jongelui, die geen erg had den in de grote betekenis van een en ander voor hun toekomst en daarbij soms nog al onder druk stonden van kortzichtige ouders, hier een negatieve uitspraak is gegeven. En op grond van die enquête, waarvan bovendien de waarde nog op andere gronden betwijfeld kan worden, omdat bv. de feiten wel geleerd hebben, dat nieuwe scholen vanzelf leerlingen aantrekken, heeft men in Roermond een van de weinige tuinbouwscholen, die kon den worden uitgegeven aan Helden gegeven en is voor dit jaar zeker de kans verkeken, dat ze in Venray komt. Over deze enquête en daaruit voortvloeiende gevolgen zal onge twijfeld nog wel het een en ander te doen zijn. Maar het is in ieder geval verheugend te noemen, dat de Landbouworganisaties van deze kring gezegd hebben, dat ze dan zelf ook wel eens een onderzoek willen instellen, als dit dan beslist nodig is. En daarmede is men dan begonnen. Taak voor ouders Het zal duidelijk zijn, dat vooral de ouders bij dit onderzoek zullen worden betrokken. Voor hen zal het misschien moeilijk zijn te be seffen, dat voor vele van hun kin deren de weg afgesloten is om zelf landbouwer te worden. Dat, willen zij niet emigreren of omschakelen op fabriek of een ander vak, voor hen nog slechts een kans ligt in het intensiveren van hun bedrijf door de tuinbouw. Het is zo vanzelf dat ouder wordende kinderen mee werken op het boerenbedrijf, waar zo dikwijls slecht aan personeel te komen is, of waarvan de kosten te zwaar zijn. Maar er wordt dan te weinig gedacht aan de toekomst, zodat zo'n jongeman later, als hij ouder is geworden en kennis heeft gekregen, voor de onmogelijkheid staat om zelfstandig boer te worden, zeker daar waar twee of meer kinderen op de boerderij werkzaam zijn. Dat kon wel als het bedrijf, zich dan toe ging leggen op tuin bouw, zoals dat bv. in Horst is gebeurd en nog dagelijks gebeurt. Maar dan zijn nodig vakdiploma's, zonder welke men in deze tijden nergens terecht kan, dan is nodig behoorlijk vakonderwijs. En dus met het oog op de toekomst in eigen streek, maar ook voor de vreemde een tuinder, die zijn vak verstaat, zal ook in de vreemde zeker een bestaan vinden is het nodig dat er tuinbouw-onderwijs komt. Vele ouders hebben niet de moed om dit probleem, dat de laatste jaren toch nog al eens aan de orde wordt gesteld, onder ogen te zien en laten feitelijk Gods wind maar over Gods akker waaien, in de hoop dat later alles wel terecht zal komen. Een treurige veronder stelling, maar de bewijzen liggen er dat deze stelling meer gehuldigd wordt dan men wel denkt. En zo zou het kunnen zijn, dat diezelfde ouders bij dit onderzoek ztch feitelijk de moeite niet doen om een tiental jaren verder te kijken en weinig te weinig interesse tonen voor deze tuinbouw vakschool. Gezien het grote belang van dit onderwijs zouden de betrokken in stanties die ouders toch eens drin gend willen adviseren ook deze richting eens te bepraten en hier over na te denken, opdat hun kinderen in plaats van later de dupe te zijn van hun kortzichtig heid, dan een bestaan kunnen vinden in de tuinbouw, waarvoor de mogelijkheden geschapen wor den, mede door het oprichten van een tuinbouwvakschool in Venray. Dan kunnen juiste cijfers worden overgelegd en zal men de hogere instanties aan kunnen tonen, dat zeker ook in Venray een dringende behoefte bestaat aan tuinbouw- onderwijs waarvan men elders al de vruchten plukt en zullen we binnen afzienbare tijd ook dit onderwijs in Venray kunnen krijgen. dat het in Venlo niet pluis is. In plaats van vreedzaam naast elkaar te leven, hebben daar sommige dames de gewoonte eikaars haren uit het hoofd te trekken en dan liefst met hele bossen tegelijk. Om ze dat af te leren f 20.boete en 2 weken voorwaardelijk. En tot slot weer een rij dronken mannen en ditmaal zelfs een dron ken vrouw. Deze laatste had zo goed Horster kermis gevierd, dat ze schots en scheef op haar fietsje naar Sevenum zwierde, waar ze met alle reverence, die de politie tegen het vrouwelijk geslacht aan de dag legt, toch van haar fiets gehaald werd. Ook zij kreeg f 30. om de emancipatie der vrouw nog eens te benadrukken. Een Venlonaar kreeg f 50.— om hem het liegen af te leren, want op de vraag van de rechter of hij ooit eerder was veroordeeld, zei hij met stalen gezicht: neen, terwijl uit zijn strafregister bleek, dat hij liefst 17 maal op het matje was geroepen. En de brommer, die voor de tweede maal dronken van zijn machientje gehaald werd, kreeg twee weken om na te denken hoe voorzichtig men moet zijn, als men reeds boter op zijn hoofd heeft. Wat doe je, als 's avonds in het duister plotseling iets zacht en warm langs je benen strijkt. Haal je dan uit met je been en schop je dat onbekende wezen dan de wijde nog altijd duistere wereld in, of graai je manmoedig naar dat zach te, warme ding.... Voor deze vraag werd de politie rechter gesteld, toen een jongeling uit Helden j.l. Vrijdag voor de groe ne tafel moest verschijnen, omdat hfj een kat zo had getrapt, dat ze 8 tot 10 meter verder ergens neer kwakte. De oorzaak van een en ander vindt U hierboven omschre ven. De officier was van mening, dat niet getrapt had behoeven te worden, maar dat men rustig had kunnen onderzoeken, wat langs ver- dachtes benen was gekropen. Verdachte weerde zich manmoe dig, door te vertellen, dat hij nogal zenuwachtig was en dat in een reflex was gebeurd. Trouwens de kat was op zijn hoogst twee meter verder terecht gekomen. Eerst toen had hij gezien, dat het onbekende wezen een kat was. De politierechter was het met hem eens, dat opzet niet aanwezig was, maar aangezien de kat er toch wel wat van gevoeld zal hebben, werd het een tientje boete. Een Venlonaar was met zijn auto tegen een transportfiets opgebotst. Er was zeer weinig schade en aan gezien hij haast had en bovendien de eigenaar van de bakfiets nergens te zien was, reed hij weg met de heilige bedoeling om na afloop van zijn bezigheden deze zaak in orde te maken. Men had daarvoor toch immer 24 uren de tijd.... Maar dat laatste was het juist wat de Officier aanvocht. Hoewel ook de Griffier en Rechter datzelfde meenden, toonde de Officier duide lijk aan, dat dat niet meer opgaat. Als men stukken maakt, moet men ter plaatse direct na het ongeval de zaak regelen of de politie waar schuwen. En om dat meteen goed in verdachtes hoofd te prenten werd het weer een tientje. En als men met een brommer tegen een fiets oprijdt en daar stukken maakt geldt precies de zelfde regeling. Dat ondervond een Venray naar, die dit was overkomen, en hij merkte tevens dat de wegen van Vrouwe Justitia nogal Inge wikkeld zijn. Want bij de kanton rechter had hij f25 boete mogen halen voor het feit der botsing. Bij de politierechter kreeg hij er nog f 5 bij voor het doorrijden. Wat doe je als je kameraad je telkens repen chocolade aanbied. Opeten natuurlijk... zal het antwoord van velen zijn, Dat mag ook rustig mits men de zekerheid heeft dat aan die chocolade geen verdacht luchtje zit, in die zin, dat ze niet gegapt is. Als men daar ook maai- iets van vermoed, kan men beter geen chocolade eten, want als de zaak aan het rollen komt, is men de sigaar. Dat ondervond een Gen- nepse jongeling, die wegens schuld heling f 12 boete kreeg. Inwoning is de meeste tijd niet prettig. In Maasbree wonen twee huisgezinnen bij elkaar, die elkaar het leven zo beroerd mogelijk maken. Een klein voorbeeld daar van: De benedenburen voeren 's nachts om drie uur een soort Indianendans uit, dat het hele huis op zijn grondvesten davert en de bovenburen in hun bed liggen te schudden, waarop strijk en zet des bovenburen baby een ander gehuil aan heft, waarvan de benedenburen weer de zenuwen krijgen, enz. enz. En dat duurt dan net zo lang tot bovenbuur benedenbuur een watje kouw verkoopt, waar een hond geen brood van lust en dan is het weer klaar. F 25.boete. Nu is de benedenbuur aan de beurt.... Trouwens slaan moet men nooit doen. Dat kost altijd f 25.en als er wat bloed bij komt, dan gewoon lijk ook nog stomerij-rekeningen, waar men van duizelt. Zo ook een uit Broekhuizenvorst, die in zoverre geluk had, dat de stomerij-rekening weer te laat werd gepresenteerd. Men lette er op dat, als men in de een of andere zaak getuige is en men heeft een rekening te veref fenen, dat men deze rekening dan voor men «en woord zegt aan de rechter geeft. Doet men het er na dan is het gewoolijk te laat. In Venlo was er weer eens eentje dronken en in een heerlijke dronken bui ging het op een geparkeerde wagen af, die zodanig werd toege takeld, dat enkele deurkrukken werden afgerukt enz. enz. Toen de eigenaar kwam, was er natuurlijk niets te zien, maar een politiehond had aldra een spoor te pakken en wist de vrolijke dronkaard nog op zijn bed te verrassen. Hij wist van niets, maar toonde zich berouwvol en kwam er voor ditmaal dan ook af met f 15.en een week voor waardelijk. We hebben hier al eens meer aan de hand van feiten aangetoond, P.D.V. De Zwaluw Hier volgt dan eindelijk de uit slag van de Grote Strijd der Junio ren op Orleans. Deze vlucht is voor ons wel zeer gunstig verlopen, het aantal prijzen was in overeenstem ming met het aantal gezette dui ven. Enkele kop-duiven kwamen in Venray terecht en zou men provin ciaal gespeeld hebben, dan zou 1 2 en 4 in Venray gezeten hebben. J. v. Leuken verdient zeer zeker een vermelding, door van de vijf gezette duiven er drie in de prijzen te draaien, waarvan 2 kopprijzen. Jammer was het, dat dit geen derby's waren. Servio had financieel het meest succes door een volle derby vroeg te klokken en die bracht dan ook behoorlijk wat mee voor zijn baas. Liefhebbers die het volgende jaar met derby's aan deze vlucht wensen mee te doen moeten vóór 8 Nov. hun ringen bestellen bij G. Janssen. Doet het tijdig, dit voorkomt teleur stelling. De prijs bedraagt f 1,20. Uitslag Orleans Nationaal 57 598 6295 J. Leuken, 69 Servio, 167 2967 J. Kessels, 1286 P. en J. Hendriks, 2496 3915 G. Janssen H. 3105 J. Verstegen, 4214 M. Kelders, 4316 Bergmans, 4641 5018 K. Ver- cauteren, 4659 G. v. Dijck,5219 Gebr. Wijnhoven, 6246 Chr Hellegers. 6945 M. Tonen. Solré, Late jongen 1 Lormans, 2 J. Strijbos, 3 Crooy- mans. Oude: 14 Lormans, 2 Crooymans, 3 H. Derks, 5 J. Verstegen. Rodeschool De laatste vlucht van dit seizoen, die veel duiven verloren deed gaan duurde precies 24 uur. 1 Loonen 2 5 P. Strijbos, 4 Boom, 6 Crooymans, 7 P. Janssen en Zn., 8 9 10 Thissen, 11 G. Philipsen, 12 Lucassen, 13 Boom, 14 M. Siebers, 15 J. Janssen Kr., Ovd. Kousema kers. Dit jaar zullen weer iedere Zon dag hoktentoonstellingen worden gehouden, waaraan vele prijzen ver bonden zijn. Opgave hiervoor tot uiterlijk 31 October. De eerste ten toonstelling vindt plaats op 7 Nov. De namen van de liefhebbers die aan de beurt zijn zullen elke week in dit blad bekend gemaakt worden. Alle liefhebbers doen natuurlijk mee. Zelden heb ik zoveel echt ge noegen beleefd door gehoor te geven aan de uitnodiging voor een ten toonstelling op 't gebied van hand werken enz. als vorige week Zater dag te Horst. Deze tentoonstelling is daar enkele dagen gehouden. Was dat dan zoiets bijzonders? Niet in die zin, dat er werk te zien was van grootheden als Hilde- gard Brom-Fischer of Erna't Hooft e.a. Maar het was wel uitermate verrassend en vooral verblijdend, dit werk te zien van over het al gemeen eenvoudige dorpsmensen. Weg was hier alle kitsch, geen spoor van de welbekende afgezaag de, beduimelde „patroontjes". Geen dorheid van cliché's of massawerk, die dergelijke uitstal lingen zo uitermate bedroevend, vervelend en saai plegen te maken. Een en al spontane frisheid, verras sende motieven, geheel persoonlijke vormgeving, gedurfde, maar rake kleurcomposities. Dat persoonlijk creatieve, dat wat stamt uit eigen innerlijkheid, uit eigen geest en vooral uit eigen hart, dat was het wat deze tentoon stelling zijn levendig en levend cachet gaf. Gold het hier dan misschien een groep geselecteerde leerlingen? Neen. En hier een nieuwe ver rassing: het was eerstejaarswerk van eenvoudige dames, zoals we ze overal vinden in de dorpen, op naaikransen, paramentenclubs en dergelijk, uit Horst, Deurne, Bakel en Asten. Maar waar vandaan dan plotse ling die durf en moed, om met al dat afgezaagde en eeuwig zich her halende te breken? Wie wekte in hen die sluimerende creativiteit, die drang naar ware schoonheid? Hoe overwonnen zij hun schroom vooral, dat fatale gevoel van niet- Bij aankoop van 2 stukken Bloemenzeep of Goudstreepzeep Deze aanbieding geldt uitsluitend tot en met 26 October 1954. TOILETZEEP Toiletzeep GOUDSTREEP st. 32 ct. Toiletzeep ROSE. IVOOR. RESEDA 3. st. in doos 60 ct. Bloemenzeep ROZEN. SERINGEN. FOUGÉRE st. 38 ct. doosje 3 st. 114 ct. Badzeep GOUDSTREEP st. 55 ct. Overvettekinderzeep st. 40 ct. anders-meer-te-kunnen? Dat waren de vragen, die voort durend bij mij opkwamen, want het programma gaf in deze geen op lossing, De prins, die in dit schone sprookje de mooie slaapster wekte, bleek een ondernemende kunstenaar, Willy Martinali uit Deurne, die vermoedde welke rijkdommen aan ware schoon heid er te sluimeren lagen in geest en hart, ook van het meest een voudige landvolk, maar die daarbij de pedagogische talenten bezaten om die rijkdom aan het licht te brengen. Met Jan van Gemert uit Gemert, vormde hij clubjes, van allen die mee wilden doen: jong of oud, boer of burger, rijk of arm, want allen snakken naar schoonheid, allen voelen onbewust in zich de drang naar culturele verheffing. „Kunst" met 'n grote K was noch hun doel, noch het resultaat, noch het middel. Het ging er hier slechts om: de mens trachten te brengen tot scheppende creatieve arbeid. Of ze daarin voor 'n groot gedeelte reeds geslaagd zijn, 'zal U uit het bovenstaande wel gebleken zijn. Het heeft nu geen zin meer, nu de tentoonstelling reeds gesloten is, nog in te gaan op de ingezonden nummers afzonderlijk, er was ook schilderwerk, boetseerwerk, snij werk enz. Ofschoon het een genoegen apart zou zijn, bij de herinnering aan lapjes, zoals b.v. dat kleine wand- lapje, dat zo zuiver trof de pure prille sfeer van de „Lente" met zo sobere middelen... Dat Bakels meisje had de lente in het hart gehad en had geleerd, dat hartgevoelin vorm en kleur vast te leggen om er ook anderen gelukkig mee te maken! Moge ik ook in Venray nog eens zo'n tentoonstelling beleven, met werk van eigen bodem, eigen milieu. Dames, gij weet nu de weg, laat nu de kans nu eens niet voorbij gaan Wie neemt het initiatief? P. MART. BRIELS O.F.M. Kozakkeufcest tc Castenray. Ook dit jaar zal op 8 en 12 Dec. te Castenray het Kozakkenfeest weer hoogtij vieren. Zo werd op de vergadering van de Landelijke Rij- vereniging „De Eendracht" beslo ten. Het Kozakkenfeest-werd vorig jaar een groot succes en men is thans volop bezig, dit succes te prolongeren. Door enkele verenigingen is reeds medewerking toegezegd. Aan het Kozakkenfeest zal wederom mede werking worden verleend door het alom bekend Russisch Orkest „-Jo- hovinskie". Het belooft enorm te worden. Reserveert daarom een van beide avonden, om te genieten van dit unieke schouwspel. Gloednieuwe attracties, prima consumpties en prachtige verlichting wachtten alle bezoekers. Is Knoflook een goed geneesmiddel Deze interessante vraag is on langs in het „Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde onder de loupe genomen. Het blad wijst er op, dat knoflook'praeparaten reeds in de Oudheid en in de Middeleeuwen als geneesmiddel werden aange wend en dat de oude Hippocrates en Paracelsus dit middel al hebben gekend. Zoals bekend, wordt het middel door leken op eigen houtje nogal eens gebruikt. Ook in de genees kunde wordt knoflook wel voorge schreven bij bepaalde lang- en darmstoornissen en ook in bepaalde gevallen van verhoogde bloeddruk. In hoeverre echter knoflook bij de mens inderdaad gunstig werkt in gevallen van aderverkalking is zeer de vraag; sommige geneeskundigen ontkennen zelfs de gunstige wer king van het knoflook in gevallen van bloeddrukverhoging. Het bovenstaande moge er toe leiden, dat lezers, die bij zichzelf „verkalking" of „verhoogde bloed druk" vermoeden, niet op eigen houtje het een of andere knoflook- preparaat gaan slikken, doch zo verstandig zijn, zich door hun arts te laten onderzoeken en wel 1) om te laten vaststellen of hun ver moeden juist is, en 2) indien zulks zo is, de in het betreffende geval aangewezen behandeling te laten toepassen. BEMESTING DOOR DE EEUWEN g HEEN I Rijke vaders, arme zonen. Do» de humus-fheorie van Thaor grif aanvaard werd is niet 20 verwonderlijk. Dal de afval, al of niel gecomposteerd, de plantengroei bevordert is een oude ervaring. De Etruriërs ontleenden hun ruime voedsel-productie reeds een zes tal eeuwen vóór Chr. aan de compos- fage. Van de Chinezen is in de laatste tijd bekend geworden, dat zij het al 1000 jaar vóór Chr. deden; de oude Mexicanen gebruikten vleermuizen- mest. In ons eigen land ontgonnen de Gro ningers hun volmaakt onvruchtbare uit gegraven venen met stadsafval en dit werd omstreeks 1621 een voorgeschreven systeem. Men had dan ook het gevoel dat Thaer gelijk had. Gelukkig kwam dc zich cntwikkelende wetenschap bijtijds op het spoor van de fout dier theorie. Aan het einde der 18e eeuw ontdekte de Nederlandse arts aan het Weense Hof, tngenhousz, dat de plant in het licht de lucht zuiverde en 's nachts weer „onzuiver" maakte; d.w.z. overdag koolzuur opnam en 's nachts weer ofstond. Overdag was zuurstof afgescheiden en 's nachts weer Doorsnede van een composlhoop opgenomen. De Saussure, een Zwitsers onderzoeker, toonde in 1804 aan, dat de plant het koolzuur gebruikt voor de opbouw van het eigen lichaam, en hij kon dit proces kwantitatief vervolgen. Ook de ademing van koolzuur bij nocht. Hij opperde het denkbeeld, dat de minerale of asbestanddelen, die in alle planten voorkomen, bij het groei proces noodzakelijk zijn. De humus- theorie zou door deze ontdekking om vergeworpen zijn. Het idee was fe re- volutionnair, de aandacht werd van deze ideeën afgeleid, doordat er iets ge beurd was, dat in een geheel andere richting wees. Het was de mergelperiode, die, na een aanvankelijk groot succes, de gehele voedingsfheorie op een dwaalspoor bracht. Wij hebben in No. 7 gezien, dat de burggraaf Townshend met de mergel- bemesting begon, omdat hij bemerkt had, dat zijn bieten en de klavers daardoor beter groeiden. De gewoonte moet lang in Engeland toegepast zijn voor ze oversloeg naar het vasteland. Maar toen ging hef ook stormachtig; die een mergelgroeve in de buurt had, was de manl De opbrengsten gingen ras omhoog; er groeiden bieten en kla vers en spoedig werd de humus-theo- rie opzij geschoven en werd het de mergel, die het deedl Dit mergelen in het wilde weg en de aanvankelijke resultaten maakten de boe ren zorgeloos. De schijnbare heilsperi- ode duurde betrekkelijk korf, slechts één geslacht. Toen daalde het succes even hard als het gekomen was en men was even ver als in het begin. Deze er varing, die hier maar kort behandeld is, is voor de huidige boer uiterst be langrijk; dit moet een les zijn, die Yeel langer duurt dan een paar geslachten! Hef tijdelijke voordeel heeft de menseri verblind. Men sprak na ofloop van „Rijke vaders cn arme zonen". Indef- De arme zoon daad, de grond werd uitgeput en de indruk was zo sterk, dot de term „uit mergelen" in de volkstaal is overge gaan. Thans begrijpen wij wat er gebeurd is; door de mergel kwam de grond in een betere kalktoestand. Er werden meer bieten en meer klavers verbouwd, er werd meer vee gevoed, meer stalmest gewonnen, meer compost gemaakt en de klaver had meer stikstof aange bracht, de organische mest werd beter verteerd en de processen hadden een verhoogde uitspoeling van voedende bestanddelen ten gevolge. Maar er werd geen kali toegevoegd, geen fosfaat noch andere elementen, die later bleken zo belangrijk te zijn en er werd met de dieren en de oogsten zeer veel afgevoerd. De grond raakte uitgeput, vooral aan fosfaat. Men had kapitaal opgemaakt!! De humus-theorie kreeg een flinke klaji en de toekomst fag er allesbehalve rooskleurig uit, ft HIERLANGS AFKNIPPEN ft ft ft ft DEZE BON INVULLEN EN VERZENDEN AAN POSTBUS 24 - WAGENINQEN Zend mij gratis Uw brochure „Super' fosfaat" en bovendien Uw boekjei „Bemesting door de Eeuwen heen", omstreeks Kerstmis a.s. VOORLICHTINGSDIENST VODR

Peel en Maas | 1954 | | pagina 4