Overzicht over Ieder), landbouw Albert Heijn koffie Meisjes,! INGEZONDEN Blijvend aandenken Jongveekenring Oirlo Welke koffie drinkt U? NU i 205 187.. 243 Uit„Peelen Maas" Assurantiekantoor voor al uw verzekeringen Zaterdag 16 October 1954 No. 42 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG f ONDERVINDT PEEL EN MAAS f CONFECTIE VAN EEN RIJK BEZIT DRUK EN UITGAVE FIRMA VAN DEN MUNCKHOF WFFFRT AH VOOR VFNRAY FN OMSTRFKFN ADVERTENTIEPRIJS 8 et p. mm. ABONNEMENTS- GROOTESTRAAT 28 TELEF. 512 GIRO 150652 *W ErClVDLinU V VJUU VErlTIVA I ErlV WlVlO 1 IxCdvCri^l PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Bulten Ven», f 1.45 Het is thans tijd om andere midden groepen de helpende hand toe te steken De slechte weersomstandigheden van deze zomer zijn er oorzaak van geweest, dat de toestand van de landbouw in ons land meer dan anders in het centrum van de belangstelling heeft gestaan. Uit recente publicaties is daarbij gebleken, dat onze landbouw er in het algemeen niet zo slecht voorstaat als wel eens wordt gemeend. Dit is in de eerste plaats te danken aan de activiteit, die in landbouwkringen zelf wordt ten toon gespreid. Daarnaast heeft onze overheid in de jaren na de oorlog een krachtig landbouwbeleid gevoerd, waarin minister Mansholt blijk heeft gegeven van zijn capaciteiten op dit gebied en zijn belangstelling voor onze akkerbouw en veehouderij. Wil men zich een beeld vormen van de welvaart in onze landbouw dan moet men een onderscheid maken tussen veehouderij en akker bouw. Uit statistische gegevens blijkt, dat de toestand in landbouw kringen in het algemeen zeer be vredigend mag worden genoemd. In de akkerbouw mag men wel spreken van een hoogconjunctuur. Bij de veehouderij is er de laatste tijd sprake van enige teruggang. Het boerenbedrijf in de gemengde bedrijven bracht in de periode 1948 tot en met 1953 ongeveer f 6000. per bedrijf per jaar op. Wat is het inkomen? Men kan hierbij aantekenen, dat hiermee elke boer vanzelfsprekend geen overeenkomstig inkomen had, omdat er afwijkingen naar boven en beneden zijn, terwijl ook ver scheidene gezinsleden aan de vor ming van het inkomen hun mede werking verleenden. Ook aan het inkomen per arbeidskracht op de gemengde bedrijven is aandacht besteed. Het Landbouw-Economisch In stituut, dat ook het voorgaande cijfer berekende, heeft vastgesteld, dat in de vijf bedoelde jaren een volwaardige arbeidskracht op het gemengde bedrijf in Nederland gemiddeld een inkomen had van ongeveer f 3700.— per jaar. Al geeft een dergelijk cijfer niet direct een zuiver beeld van de landbouw in Nederland in het algemeen, men mag toch constateren dat de positie van de boer niet alarmerend slecht is geweest. In het oogstjaar dat eind Juni 1954 ongeveer eindigde, is gebleken, dat de prijzen voor rogge, gerst en haver zich niet op het niveau van voorheen konden handhaven. Hier dus een daling. Terwijl de tarwe op winst bleef staan, werd het stro 30 pet duurder en stegen de prijzen voor suikerbieten, consumptie- en fabrieksaardappelen, de laatste zelfs met 40 pet En de andere middenstanders De tegenslagen moet men zoeken bij de veehouderij. Vooral de melk speelt daar een grote rol. De prijs hiervoor lag in 1953/54 zeven tot acht pet lager dan in 1952 53, terwijl ook de varkens- en rundvee- prijs niet de hoogten van het voor afgaande jaar bereikten. Ook hier mag men echter nog niet spreken van verontrustende cijfers. De economische positie van de Nederlandse boer is dus sterk te noemen en steekt gunstig af bij sommige factoren in detailhandel, ambacht en kleinindustrie. Het is belangrijk dit op te merken. De toestand in veel middenstands- bedrijven baart dikwijls de betrok kenen en de regering zorg. Het middenstandsbeleid, waarvoor zo veel aandacht gevraagd wordt, is het gevolg van de noodkreten, die uit die kringen opstijgen. In vroeger jaren stegen die nood kreten ook op uit de landbouw en veehouderij. Men is toen overgegaan tot een politiek van steun aan de landbouw, later gevolgd door een actief land bouwbeleid, dat in de uitkomsten van het ogenblik een vruchtbare bekroning vindt. Dit kan een aanmoediging be tekenen voor hen, die in de mid denstandskringen een actieve re- geringspolitiek voorstaan. De verhoudingen liggen daar wel anders en stellig ingewikkelder, maar waar de landbouwers tot de middenstand kunnen worden gere kend, daar lijkt de vraag gerecht vaardigd: Waarom bij deze groep zoveel aandacht aan het herstel van haar welvaart is besteed, ter wijl aan andere „middengroepen" dikwijls de helpende regeringshand wordt onthouden. Tekort moet verdwijnen In verband met ons streven om de volledige economische unie met België en Luxemburg te verwezen lijken, is het interessant aandacht te besteden aan de positie van het Landbouw Egalisatiefonds. In de nieuwe begroting 1955 wordt hiervoor 64 miljoen uitge trokken. In het vorig jaar was er 100 miljoen beschikbaar. Al valt, met het oog op de onbe kende ontwikkeling van de wereld marktprijzen, nog maar weinig te zeggen omtrent het bedrag, dat er werkelijk nodig zal zijn, de regering streeft duidelijk naar vermindering en naar een aanzuivering door de schatkist van het tekort in het Egalisatiefonds. Dit moet worden toegejuicht. Men zal het er op korte termijn op moeten aansturen om het ge hele jaarlijkse tekort in het egali satiefonds weg te werken. Het is een vorm van steun aan de landbouw, die in dit tijdgewricht niet meer past. In het komende jaar wordt bijv. rekening gehouden met een verlies op een export-contract voor bacon met Engeland. Een politiek, waarbij de Engelsen onze bacon consumeren dank zij een subsidie van de Nederlandse Staat, heeft in het verleden reeds ernstig critiek ontmoet. Zij past mogelijk in crisisjaren, maar niet in een tijdvak van wel vaart en terugkeer naar normale verhoudingen. Strijdpunt in Benelux Bovendien is dit een zwak punt in onze verhouding met België. De Belgen zijn in landbouwkun dig opzicht onze minderen. Wij hebben een lageee kostprijs voor landbouwproducten, zodat bij het ingaan van een vrije markt tussen beide landen de Belgische boeren onder zware druk van de Neder landse concurrentie zouden komen. Geen wonder zo wordt er in België opgemerkt wanneer men in Nederland een te lage kostprijs kan compenseren met een uitkering uit het Egalisatiefonds, dan is de oorzaak van dit voordeel duidelijk. Hoewel men in het zuiden toch al geen voorstander van een egali satiefonds is, zou men vrede kun nen hebben met een fonds, waarin heffingen zouden worden gestort op bepaalde producten, waarmee dan weer subsidie zou kunnen wor den verleend aan andere. Het Fonds zou dus zichzelf moe ten kunnen bedruipen en niet af hankelijk zijn van staatshulp uit de schatkist. De veranderde opvatting omtrent wezen en doel van een Egalisatie fonds zal een ontspanning teweeg brengen tussen de betrekkingen van Belgische en Nederlandse land bouwkringen. Dit zal de vorming van een volledige unie tussen de drie kleine westelijke landen be vorderen. In een tijd waarin de Nederlandse landbouw zich in een periode van welvaart bevindt, moet men de obstakels uit de weg ruimen, die een gezonde verdere ontwikke ling in de weg staan. Daarbij be horen het egalisatiefonds met staatssubsidie en de nog onvoldoen de soepele verhouding met het landbouwbeleid in België. In de Peel en Maas van de vorige week oppert P.D. het sympathieke denkbeeld van een blijvend aanden ken aan het grandiose bezoek, van de Sterre der Zee. Ik geloof, dat heel Venray, dat zich op zo'n bui tengewone wijze betuigd heeft, het daar wel mee eens zal zijn. Maar ik ben bang, dat, wat zijn suggestie betreft, hier weer het betere de vijand zal blijken van het goede. Een gebrandschilderd ge- dachtenisraam in de kerk? 't Zou erg mooi zijn, maar gezien de maximale omvang van de offer vaardigheid bij andere gelegenheden zou het wel enige jaren duren eer men de opdracht kon geven. Realiseert men zich wel wat een raam kost van het formaat zoals in onze „kathedraal" past? Daarbij komt nog dat zo'n zou moeten pas sen bij en tussen de andere geschil derde ramen, en... wanneer zal men daaraan kunnen beginnen? Verder moet toch ook op een of andere manier tot uitdrukking komen, dat onze plaats, het openbaar leven, de straat aan Maria werd toegewijd. Zou men iets kunnen voelen voor het volgende plan? Ik geef het graag voor een beter, maar dan spoedig, reëel en concreet. In de kerk of in 't portaal kome een marmeren gedenkplaat vermel dende het bezoek van de Sterre, de geestdrift onder de bevolking, de grandioze manifestatie en het feit van de toewijding. En buiten de kerk? Wat zoudt ge denken van een drietal Mariabeel den, ze hoeven niet zo groot tezijn, in een nis tegen de gevel van een huis op de hoek der straat, op be langrijke punten, 's Avonds moet er een lichtje (electrisch) voor bran den. De plaatsen had ik me dan ge dacht als volgt: 1. ongeveer waar gedurende de mariaweek, het grote beeld stond op de hoek van het Henseniusplein, in 't centrum van Venray, 2. tegen een der huizen rond het pleintje gevormd door Julianasingel en Hofstraat (entree van Maashees en station) 3. tegen, de zijgevel van het huis der fam. Janssen op de hoek van de Paters- straat en Oude Oostrumse weg. Die beelden behoeven geen unica te zijn, maar bestaande goede mo dellen b.v. in Beesels aardewerk, dat tegen alle weersinvloeden be stand is. (Ik zag gedurende de Mariaweek een dergelijk beeld ge ëxposeerd, keurig versierd, bij de firma Zwitserlood). Dit alles zal niet zo bar veel kosten, en omgeslagen over heel Venray geen groot finantieel offer vragen. Maar voor het licht zorgen de omwonenden, zoals de buiten buurten zorgen voor hun kapelle- kens. Of zou de gemeente dit op zich willen nemen?.... In dit geval zorge de „buurt" voor 'n kleine versiering op de Mariahoogdagen. Valt het idee in goede aarde, dan vlug aangepakt vóór het getij ver loopt, er is immers niet zoveel voor nodig. Ik hoorde nog van een ander plan, en dit hoeft nu eens niets te kos ten, althans geldelijk, alléén maar het offer van een traditie! Het ging er om de naam van „Henseniusplein" te veranderen in „Mariaplaats" of- plein, en dan het parkje, waar nu het Henseniusbeeld gaat komen, te noemen: „Hense- niusplantsoen". De naam van Hen- seniusstraat blijft zoals hij is. Men onderschatte niet de grootte van het offer ener lange traditie, en misschien zijn er nog andere moeilijkheden aan verbonden. Zo zal b.v. de gemeenteraad daarmee accoord moeten gaan. Maar zou zo'n offer niet de krachtigste mani festatie zijn van onze goede wil en de schoonste dank voor wat onze plaats ten deel viel? De uitslagen van de Jongvee keuring welke te Oirlo werd ge organiseerd door de Fokvereniging „Vooruit", waren als volgt: Rubr. 1. Koeien geb. in 1950: la Truus 2, E. Martens; lb Cobie 2, P. Steeghs; lc Mia, L. Geurts; ld Jaantje, M. Dinghs; le Antonia, B. Janssen; 2a Coory, H. Linders; 3 Betje, H. Voermans. Goede klas schotten, mooie typen. Rubr. 2. Afgekalfde vaarzen, geb. voor 1 Dec. 1951: la Nelly, H. Lin ders; lb Rika 1, E. Martens; lc Rosalien, H. Linders; ld Tony, G. Peters; 2a Antje P. Steeghs; 2o Hanny, Th. Strijbosch. Rubr. 3. Afgekalfde vaarzen, geb. voor 15 Maart 1952: la Truus 1, L. Willems; lb Hermana, B. Janssen; lc Tiny, G. Peters; 2a Maria, P. Janssen; 2b Siska 2, Th. Nelissen; 2c Mientje 1, idem. Goede rubriek met voldoende uniformiteit. Rubr. 4. Drachtige voor 15 April 1952: Linders; lb Joke 2, lc Anny, G. Vullings H. Linders; 2b Riky 2, wijk; 2c Cobie 3, P. Anna 3, H. Linders; P. S winkels. vaarzen, geb. la Toke, H. A. Maessen; 2a Catrien, M. van Rijs- Steeghs; 3a 3b Roosje 2, Rubr. 5. Drachtige vaarzen, geb. voor 15 Aug. 1952: la Jacoba, C. Hesen; lbMia, H. Dinghs; lc Bertha, J. Classens; ld Gert je, M. Dinghs; 2a Gerry 1, Th. Strijbos; 2b Lea, H. Dinghs; 3a Bertha, P. Swinkels 3b Pollie, M. Dinghs. Rubr. 6. Vaarzen geb. voor 1 Oct. 1952: Ia Brifitaa, M. Dinghs; lb. Nelly 2, P. vd. Ven; lc Tiny 1, M. Vollenberg; ld Bernardina, H. Lin ders; 2a Wilma, M. Dinghs; 2b Betsy 2, L. Geurts; lc Jeanne, A- Maessen. Rubr. 7. Vaarzen, geb. voor 1 Jan. 1953; la Joke 1, H. Linders; lb Truus 4, E. Martens; lc Truus 2, L. Willems; ld Rosa 3, C. Hesen; 2a Lotje, P. Steeghs; 2b Son ja, H. Dinghs; 2c Nelly 2, M. Keijzers; 3a Grada, P. S winkels. Rubr. 8. Pinken, geb. voor 15 Mrt. 1953: la Mientje, J. Geerets; lb Nelly, H. Dinghs; lc Dini, G. Vul- linghs; 2a Dina 1, J. Geerets; 3a Paulien 2, C. Hesen; 3b Betsy, B. Janssen; 3c Gonda, H. Linders. Rubr. 9. Pinken, geb. voor 1 Mei 1953: la Netje, G. Vullinghs; lb Betje, B. Janssen; lc Mia 2, L. Willems; ld Siska 3, Th. Nelissen; le Elza, M. Dinghs; 2a Bella 1, Th. Strijbos; 2b Jonny, M. Dinghs; 2c Toosje, idem. Rubr. 10. Pinken, geb. v. 1 Aug. 1953: la Dora 2, Th. Nelissen; lb Siska 4, idem; 2a Mia, J. Classens; 2b Anny, P. Janssen; 2c Betsy, H. Dinghs; 3a Anna 2, M. v. Rijswijk; 3b Roos 1, Th. Nelissen. De beste die U kunt betalen. Maar weet U dat U bij Albert Heijn ook voor de beste koffie altijd het goedkoopste uit bent? Vergelijk de prijzen van Albert Heijn koffie met welke kwa- liteitskoffie U maar wilt. Hoe hoog U Uw eisen ook stelt, U betaalt bij Albert Heijn gegaran deerd een kwartje minder. En nu U toch aan het vergelijken bent..; Zo is het met alle artikelen,-die U bij Albert Heijn koopt. De allerbeste kwaliteit en stukken goedkoper. Bij de beste koffie hoort de fijnste SPECULAAS Amandel-speculaas met veel amandelen m je 250 gram 33 Gekruide speculaas 250 gram *%-W 44 en w/ e 223 Roodmerk ONZI extra «OQRT Oronlomerk Rubr. 11. Pinken geb. voor 1 Dec. 1953: la Sjoerda, E. Martens; lb Paula, B. Janssen; 2a Truus 2, M. van Rijswijk; 2b Toosje 1, A. Strij bos; 2c Truus 2, H. Cremers; 2d Nelly 1, Th. Strijbos. Rubr. 12. Kalveren, geb. v. 1 Mrt. 1954: geen uitslagen. Rubr. 13. Groep van een eigenaar met 3 stuks: la G. Vullinghs; lb L. Willems; lc Th. Nelissen. Rubr. 14. Idem met 4 stuks: la H. Dinghs. Rubr. 15. Idem met 5 stuks: la H. Linders; lb C. Martens; lc M. Dinghs. Rubr. 16. Groep afstammelingen van een moeder: la E. Martens. Nieuwe zustercongregatie in Amerika De Amerikaanse priester Lawren ce Losavik heeft een nieuwe Zuster congregatie gesticht, waarbij hij dankbaar gebruik heeft gemaakt van de regels van het Vaticaan, waarbij een vernieuwing van het kloosterwezen mogelijk wordt ge maakt. Dank zij deze Vaticaanse voor zieningen zullen de Zusters van de Heilige Geest niet alleen een aan trekkelijk habijt mogen omhangen, compleet met nylonkousen, modern ondergoed en een chicque hoedje, maar zullen zij ook een week vacantie per jaar krijgen en be hoeven zij niet iedere avond in 't klooster door te brengen. Naar wens kunnen de zusters 's avonds ook verlof krijgen om er met de auto tussenuit te trekken. Daarbij bestaat er geen bezwaar, dat zij bij de kapper aanleggen om een kapsel naar believen te laten aan knippen. Het habijt van de zusters, die zullen worden belast met socaal en paedagogisch werk in het bisdom New York, wordt gevormd door een wollen rok en een witte blouse met een smalle platliggende kraag, die gedeeltelijk schuil gaat onder een vlot open grijs jasje met drie kwart mouwen. Van een van de „geneugten" van het moderne leven zullen de reli gieuzen echter niet kunnen profi teren, namelijk van de lippenstift. Een troost voor de zusters is in dit verband, dat de lippenstift eigenlijk al niet modern meer is. De geschiedenis leert ons namelijk, dat de volkeren van de oudheid zich al schminkten..., van 15 October 1904 De R.K. Volksbond vergaderde 9 October. P.J. Voesten werd pre sident. M. Jacobs was de laagste in schrijver (voor f 298,50) voor de herbouw van de afgebrande schuur van Gebr. Hoedemakers aan de Langstraat. Karei Dommeck, alias Karei de Schowvèger aanvaardde vóór 50 jaar het ambtvan schoorsteenveger Merselo's kerk kreeg 'n nieuwe Communiebank, vervaardigd door Math. Custers en gepolychromeerd door Jan Vermeulen, koster te Venray. De kerk van Maashees werd door de zorgen van Pastoor L.W. Nass in een pronkjuweel van ar chitectuur herschapen. van 15 October 1898 11 October vergaderde de ge meenteraad. De heer Ph. Esser nam ontslag als lid. J. C. Aarts, rijksontvanger te Venray, werd tweede luitenant van de rustende schutterij in Limburg. 9 October werd aan de Bur gemeester Henri Esser het erevoor zitterschap van de Bouwvakbond verleend. De heer P. Drijkoningen, chef van de Rijksambtenaar te Venray, werd .na 7 jaren verplaatst naar Rotterdam. van 14 October 1899 Br Henri Poels werd benoemd tot kapelaan te Venlo, St Martinus. Bij de op 10 October gehouden gemeenteraadsverkiezing werd Vic tor Fonck gekozen met 298 stem men. Theodor Slits kreeg 188 stemmen. Voor het bouwen van een on derwijzerswoning te Oirlo was Pon jé te Bergen de laagste inschrijver voor f 2989. De statuten van de Schutterij 't Hof werden Koninklijk goed gekeurd. De Weleerw. Heer J. J. Git mans, kapelaan te Neer, vroeger te Venray, werd kapelaan te Ospel. van 13 October 1900 Uit De Maasbode neemt de Redactie over: het vertrek der Venrayse Ursulinen te Rotterdam (per s.s. Bromo naar Java). Soeur Madeleine (Hermina Claes) vierde op 14 October haar gouden kloosterjubileum. In de kapel te Castenray werd een nieuw Mariabeeld geplaatst. Door F. R. Cortin werd een landbouwcursus te Wanssum ge geven. H.G. de Ponti te Oirlo, schreef een scherp ingezonden stuk. van 12 October 1895 Mej. J.G. C. Jackson, geboren te Pati (Indië) wonende te Venray, slaagde voor de onderwijsakte. bij moeilijk heden, ofwel voor raad en inlichtingen is de RJC. Vereniging tot Bescherming van Meisjes: Mevr. W. v.d. Munckhof-S angers Grote Straat 28, Tel. 581; Mevr. M. v.d. Hombergh-Bot, Oostsingel 6, Tel. 393; Mevr. A. Pijls-Drtmth, Grote Straat 14; Mej. T. Coenen, Patersstraat 30, Tel. 588; Mej. T. Paping, Paters straat 30; Mej. M. Pijls, Grote str. 14a, Tel. 673; Mevr. Baronesse de Weichs de Wenne, Geijsteren, Tel. 250; Mevr. vd. Haar, Blitterswück, D 67, TeL 263. Goedkope financiering v. auto's motoren, tractoren, enz. Hypotheken met lage rente. Kantoor Oostsingel 12 Tel. 462 VENRAY Land- en Tuinbouw De boerdery ontdekt een nieuw materiaal Niet spoedig verovert nieuw ma teriaal een plaats in hoeve en tuinderij. Men stelt daar hoge eisen aan alle gebruiksvoorwerpen en houdt liefst, zo lang mogelijk vast aan wat in het verleden bewees deugdelijk te zijn. Zodra in het huis van de burger een materiaal voldoet, komt het langzamerhand ook op de boerderij. Nu echter maakt een nieuw artikel, nog niet zo lang bekend, uitzon dering op deze regel. Zodra het op de markt verscheen, nam de boer het in gebruik. Het materiaal waarop gedoeld wordt is: schuimrubber. Voor hen, wier dagelijks werk ligt in het door stage arbeid en toe gewijde zorg op akkers en in boom gaarden voortbrengen van land bouwproducten is het wellicht in teressant te weten, dat schuim rubber uit een natuurproduct wordt voortgebracht, door eenzelfde arbeid en zorg van hen, die in Oost-Azië in de rubber „bongerds" werkzaam zijn. Uit de latex, de rubbermelk van de bomen, wordt in de fabriek de schuimrubber gefabriceerd. Nu ziet men dit materiaal op de stalen zitbanken van de tractoren en de moderne landbouwmachines. Ook op de banken van de houten wagen, in de gareelkussens en andere tuigage van het paard en verder in de sorteermachines. Dit nieuw materiaal in het land bouwbedrijf komt goed tot zijn recht, omdat het onverslijtbaar, licht en verend is. Vooral bij het werk op een stalen zitbank bewijst het voortreffelijke diensten. Nu bleek, dat schuimrubber vol doet, zal dit materiaal ongetwijfeld nog in nieuwe vormen in land- en tuinbouw worden toegepast.

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1