Zegetocht van Maria, de Sterre der zee, door ons Dekenaat. SPORT m schoolgelden Extra actie voor Kerkenbouw in Limburg. Vergadering van de Gemeenteraad te Venray. Ingezonden K.A.B. HOEKJE Zaterdag 25 September 1954 No. 39 VIJF EN ZEVENTIGSTE JAARGANG ONDERVINDT T PEEL EN MAAS confectie van yk een rijk bezit KLEDING WINT 'T druk en uitgave firma van den munckhof WFFKRI An VflflR VFNRAY FN OM^TRFKFN advertentieprijs s ct. P. mm. abonnements- orootestraat 28 telef. 512 GIRO 150652 VV DDIVDLAU VUUJt* V I EriV VJMO 1 JKEflVXVn PRIJS PER KWARTAAL f 1.25 Ballen Venray f 1.45 Er zijn mensen, die zich afvragen, wat voor nut het nu heeft om het genadebeeld van Maria Sterre der Zee uit Maastricht, een tocht te laten maken door alle dekenaten van het Limburgse Bisdom. Er zijn aldus hun redenatie zo véle Lieve Vrouwkes in het Lim burgse land, dat ieder dekenaat practisch zijn eigen genadebeeld heeft. Waarom dus uitgerekend deze tocht? Zij bewijzen daarmee wel kinderen van deze tijd te zijn, die alles zien in het materiële en commerciële, want het nut van een dergelijke tocht is natuurlijk niet in cijfers weer te geven. Slechts de priesters zouden, en dan nog maar gedeeltelijk, kunnen zeggen, wat de geestelijke winst is en nog dagelijks is van deze vlie gende missie in Limburg. Want dat is per slot van rekening, ontdaan van alle franje, deze tocht van Moeder Maria. Een vliegende missie, een even inkeren in ons zelf in deze tijd, die zo weinig gelegenheid geeft tot in keer, daarbij geholpen door de Sterre der Zee, die voor zovelen de laatste redding is in de nood der tijden. Een verheerlijking van de Hemel koningin, die als Bemiddelaarster tussen God en mens de Uitdeelster mag zijn van velerlei genaden, de Troosteres is van de Bedrukten en de Hulp der Christenen. In die zin is deze rondgang van de Sterre der Zee een zegetocht geworden door geheel Limburg. Want dat is het eigenaardige, on danks een zeker sceptisme, heeft dit beeld overal een onthaal ge vonden een Koningin waardig. Enthousiaste krantenverslagen hebben ons haar zegetocht gemeld uit andere plaatsen en dekenaten en nu is dan de Sterre der Zee ge komen in het Venrayse land. Zondag jJ. werd zij plechtig over gebracht uit het Dekenaat Horst, in een lange rij van auto's tussen een haag van mensen, die meer dan een week lang zich hadden uitge sloofd om de Sterre der Zee een zo waardig mogelijk verblijf te geven in dit Dekenaat. En daarmede was het genade beeld in het Venrayse Dekenaat. Zondagavond kwam het genade beeld in Blitterswijk aan en de be langstelling was zeer groot. In plechtige processie werd het door het stijlvol versierde dorp ge leid waarna in de kerk de plechtig heden aanvingen en de aanbidding begon. Na Blitterswijk was het Wanssum, waar hetzelfde enthousiasme te be speuren viel en waar ook een ver siering was aangebracht, zowel in als buiten de kerk, die werkelijk stijlvol was te noemen. In Geijsteren arriveerde het beeld Dinsdagavond, na een reeks plech tigheden in Wanssum, waaraan de gehele gemeenschap had deelge nomen. Ook in Geijsteren weer dezelfde uitbundige ontvangst van de Hemelvrouwe, die in de nieuwe kerk in een schat van bloemen en kaarsen Haar voorlopige residentie kreeg. Als men al de moeite ziet, die in deze plaatsen gedaan is om dit beeld waardig te ontvangen, dan vraagt men zich toch onwillekeurig af, of dit enthousiasme en die ijver niet het beste bewijs zijn van de zin van deze tocht. Donderdag was het beeld op de Smakt. Weer een grootse versiering, weer een lange stoet mensen, weer de plechtigheden in de kerk. Het lijkt een eentonig verhaal maar het is het niet, want iedere plaats en ieder gemeenschap heeft weer andere middelen gevonden om Moeder Maria te eren en te huldi gen. Het is een zegetocht geworden, ook in dit dekenaat, zoals de orga> nisatoren het nooit hadden verwacht. Bruidjes en bloemen, ontelbare kaarsen, lichtprocessies, nachtelijke aanbiddingen, Nachtmissen, het een is nog grootser als het ander. En zoals het op al deze plaatsen van het Venrayse Dekenaat was, zo was 't ook zijn in Oostrum, op het Noviciaat, in Oirlo, waar het genadebeeld Zondag kwam, in Cas- tenray, waar 't Maandag arriveerde. Zo was het Dinsdag in Leunen, Woensdag op het Veulen, Donder dag op de Heide, Vrijdag te Yssel- steyn en heden Zaterdag in Mer- selo. 0— Mèt deze Peel en Maas ontvangt U allen het programma van de feestelijkheden en plechtigheden, die in de parochie St Petrus-Banden worden georganiseerd bij het bezoek van de Sterre der Zee. Zondag, Maandag en Dinsdag is het genadebeeld in de Grote kerk, Vrijdagnacht en Zaterdag in de Paterskerk en vervolgens weer Za terdagnacht en Zondag in de Grote kerk Een aansporing aan allen om de nachtelijke biduren en de Nacht missen te volgen zal onnodig zijn, gezien de grote belangstelling elders. Maar ook voor de oefeningen, die voor de verschillende groepen op dit programma staan, wordt wel willend aandacht gevraagd. Het be zoek van de Sterre der Zee moet een hoogtepunt zijn en ons werk en andere bezigheden moeten we bij haar bezoek kunnen laten rusten. Vader Bisschop zal vanaf Dinsdag de verschillende plechtigheden bij wonen, terwijl hij ook de plechtige Sluiting met de Dekenale toewij ding zal verrichten. Mgr. Hanssen zal waarschijnlijk Zondag bij de inhuldiging aanwezig zijn. Autobezitters, die het genadebeeld willen vergezellen bij de over brenging naar Wellerlooi, moeten zich voor a.s. Woensdag opgeven bij Th. Claessens Grotestraat. Een algemeen verzoek is tenslotte om bij processies e.d. de aanwij zingen van orde-commissarissen goed te volgen en verder er zorg voor te dragen, dat kinderen niets kunnen vernielen aan de versiering die in de straten komt. Uw zorg voor de daarin aangebrachte bloe men zal op prijs worden gesteld, evenals Uw medewerking bij de lichtprocessie, waar men een alge mene verduistering verwacht langs de straten waardoor deze boete tocht trekt, behalve een brandende kaars voor ieder venster van het huis. Dat kan een schitterend ge_- zicht geven, als iedereen daaraan meedoet, alleen moet men natuur lijk uiterst voorzichtig zijn voor brand. Laten we allen meehelpen om dit bezoek van de Sterre der Zee tot een hoogtepunt te maken in ons gemeenschapsleven, door onze mede werking te geven aan alles wat gevraagd wordt. Dan zal deze tocht door het Dekenaat Venray een waar dige bekroning vinden in onze parochie. De zogenaamde Kwartjes-actie in het Bisdom Roermond, ten bate van de bouw van nieuwe kerken, heeft tot resultaat gehad, dat na de be vrijding reeds 37 kerken klaar of in aanbouw zijn. Een verheugend resultaat, waar uit wel blijkt, hoevele kleintjes één groot vormen en hoe eendracht macht is. Jammer genoeg echter loopt de laatste tijd de opbrengst van de Kwartjes-Actie iets terug en dat, terwijl door een gelukkige vaart in di woningbouw, het tempo van nieuw te bouwen kerken verhoogd en het aantal vergroot moet worden. Het is daarom, dat Mgr Lemmens in de eerste dagen van October de Noodklok luidt over zijn Diocees en naast de Kwartjes-actie in een soort Bliksemloterij nieuwe finan ciën probeert te vinden, die een verder gaan met kerkenbouw in Limburg mogelijk maakt. Via loten van f 13.ineens of in helften en vierden, kan men voor meer dan f 30.000 aan prijzen winnen. Op 2 of 3 October worden ze verkocht en een week daarna is al de trekking. Hoewel wij in het Dekenaat Ven ray soms zelf nog voor zware lasten zitten, is het toch wel drin gend noodzakelijk, dat we deze actie zoveel we kunnen, steunen. Het zal ieder duidelijk zijn, dat het van het grootste belang is, dat de kerkebouw gelijke tred houdt met de woningbouw en als we zien dat in andere bisdommen deze noodklok-acties slagen, dan moet het ook en zeker in Limburg mo gelijk zijn. Een woord van aanbeveling zal verder onnodig zijn. De Venrayse Gemeenteraad zal op Dinsdag 28 September a.s. we derom een openbare vergadering houden. Ditmaal staat deze, in verband met de vacantie van de Burgemees ter, onder leiding van de loco-Bur gemeester Wethouder Pubben. Op deze vergadering komen er opnieuw voorstellen tot het aanko pen van grond langs de Kolkweg, waar een minnelijke schikking dus mogelijk is geworden. In Ysselsteyn wordt aan debouw- lustige W. Spreeuwenberg grond verkocht. Voor de bouw van een Maria kapel in Merselo, wil de gemeente een 100 M2 grond verkopen, even als aan de Langeweg, waar nog een stuk open ligt voor bebouwing, Castenray heeft reeds eerder ver zocht een Gymnastieklokaal te mo gen bouwen. Indertijd - was daar echter de goedkeuring nog niet van verkregen van de Inspectie van het Lager Onderwijs. Deze zou toen worden afgewacht. Maar tot heden is van deze Inspectie nog geen be richt ontvangen en aangezien B.en W. van oordeel is, dat de bouw van deze zaal de normale eisen voor het L.O. overschrijden, stellen zij voor afwijzend op dit verzoek te beschikken. In verband met de verbetering van het begin van de Stationsweg wordt een begrotingswijziging voor gesteld, om de nodige credieten voor dit werk beschikbaar te kun nen stellen. Trottoirs en sintels Geachte Redactie Naar aanleiding van een opmer king, door een der Raadsleden in de Gemeenteraads-vergadering, in casu het meten met twee maten, wil ik onderstaande onder de aan dacht van de bevoegde instanties brengen. Het betreft nl. de toestand van de trottoirs aan de Pastoor Rutten- straat en de Langeweg. Deze trottoirs, welke al in 1950 aangelegd werden, hebben nog steeds een „betegeling" van een soort sintels, welke met regenweer in een modderpoel herschapen worden. Nu overal in Venray nieuwe stra ten, met de daarbij behorende be tegelde trottoirs aangelegd worden, schijnt men een ander gedeelte te vergeten. Ik vraag mij af, en velen met mij, of 't nu wel van een juist beleid getuigt, dat men hele straten met nauwelijks enige of geen be bouwing tip top in orde maakt, terwijl men bovengenoemde straten rustig met hun modder-trottoirs laat zitten. Vele bewoners hopen met mij, dat hierin ten spoedigste veran dering ten goede moge komen. EEN INWONER. Parkeren in de Grotestraat te Venray Zonder enige openbaarheid er aan te geven, is van Gemeentewege maar bepaald, dat voortaan aaneen kant slechts parkeren is in de Grote straat. Schijnbaar vanwege een benzinepomp heeft men maar ge decreteerd, dat die kant voortaan maar parkeren is en de andere kant vrij moet blijven. Dat houdt dan in, dat practisch zeven dagen van de week de aan die kant gevestigde zaken een auto voor de deur heb ben staan of er voor krijgen. Afgezien van de vraag of dat allemaal zo maar kan, schijnt het hier ten enemale onmogelijk te zijn een parkeerverbod te krijgen, in de toch overvolle Grotestraat. Als er aan beide uiteinden van die straat op de resp. Markten geen voldoen de parkeergelegenheid was, zodat men hooguit 250 m moet lopen, dan was dat nog te begrijpen maar nu snapt er niemand iets van. Een en ander schijnt maar uitgesteld te moeten worden tot de Julianasingel als verkeersader klaar is, maar dat heeft met de kwestie parkeren als zodanig weinig te maken. Hetzelfde kan ook gelden voor de Paterstraat, waar trouwens midden in de straat op braak liggende stukken nog ruimte voor parkeren genoeg is. Hiermede zijn het verkeer en de zakenlui gebaat. Misschien dat men daar ook eens wat aandacht aan wil schenken... ZAKENMAN. S.V.V.-nieaws Behalve het vierde elftal, waren al de overige elftallen van S.V.V. vrij. Morgen is dat anders, dan moeten alle elftallen in het veld komen. Het eerste krijgt Kimbria uit Maastricht op bezoek. Dit wordt voorzeker de wedstrijd van het seizoen Wij weten allen, dat Kimbria twee seizoenen achtereen kampioen geworden is van deze afdeling. In beide voorgaande jaren was de pro motie naar de eerste klas juist iets te zwaar, om het te halen. Slechts één punt kwamen zij te kort en zodoende moeten zij het dit jaar opnieuw proberen, om kampioen te worden en dan langs promotie wedstrijden opnieuw 't 1ste klasser schap te bereiken. Zo ver is het nog lang niet want de competitie is pas begonnen. Dat Kimbria ook dit jaar een hartig woordje zal meespreken voor het kampioenschap is wel zeker. Venray heeft zich terdege voor bereid op deze wedstrijd. En aan gezien veertien dagen geleden Ven ray bewezen heeft in deze afdeling wel mee te kunnen, door de zware uitwedstrijd tegen Heer te winnen, zal Venray geladen het terrein op komen. Wat te zeggen van de kansen. Nu geloof ik wel, dat Kimbria de beste kansen heeft, maar bij voetbal kan alles gebeuren. Volslagen kansloos is Venray zeker niet, doch routine en al jaren een buitengewoon goed op elkander ingespeeld team kunnen wij rekenen op een kleine overwinning voor Kimbria. Aan U S.V.V.-ers het antwoord. Het tweede komt voor het eerst in het veld en wel tegen de kam pioenen van het vorig jaar Blerick 2. Dat deze club er weer goed in is bewees zij Zondag door Horst 2 maar met liefst 81 te verslaan. Kom jongens, wij rekenen op U en verwachten grootse daden. Wat het vorig jaar het eerste en derde mocht gelukken, is dat nu niet voor U weggelegd? Door Uw spel, door uw enthou siasme door Uw overwinningen, moet gij worden het troetelkind van de vereniging. Alleen wil ik er nog op wijzen, dat de training beter bezocht zou kunnen worden. Jongens, mogen wij op de eerste overwinning rekenen? Het derde begint de competitie met een uit-wedstrijd tegen Wans sum 2. Hier is een kans om de eerste punten binnen te halen. Wij rekenen op een overwinning! Het vierde is goed begonnen en won in Arcen tegen het derde elf tal met de korfbal cijfers 84. Zondag spelen ze thuis tegen Tienray, dat ook wist te winnen van FCFB 2 met 74. Twee sterke ploegen het vorig jaar. Met eigen veld onder de voeten geef ik Venray 4 iets betere kans. Succes Boys! Financiën mede aan de Tweede Kamer. De verlaging van inkomsten uit schoolgelden zal worden gecompen seerd door verhoging van subsidie percentages. De huidige regeling van de subsidiëring van de z.g. kapitaals-uitgaven der bijzondere scholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs vertoont ernstige gebreken. Een wijziging daarvan is bij het departement in voorbereiding. De vrees, dat het onderwijs door afschaffing van schoolgelden „in toenemende mate staatszaak en derhalve minder zaak van het volk" zou worden, kunnen de ministers niet delen. De aanhangige voor stellen brengen geen wijziging in de invloed van de overheid. De vrije school- en studiekeuze blijft onver let gehandhaafd. Een regeling van de derving van inkomsten door de gemeente besturen zal alsnog in de wet worden opgenomen. Bij nader in zien geven de ministers er de voor keur aan de gevolgen te betrekken in het bedrag der belastinguitkering. Het Rijk. zal hiertoe een bedrag van f 30 millioen voor zijn rekening moeten nemen. De aanzienlijke verlaging van de tarieven betekent, volgens de minis ters, een grote verlichting van lasten voor de middengroepen. Een verder gaande tegemoetkoming in de vorm van afschaffing van alle schoolgelden uit dien hoofde achten de ministers zeker niet noodzakelijk. De inwerkingtreding van het wetsontwerp tot verlaging van schoolgelden blijft gehandhaafd op 1 September 1953. Dit is nood zakelijk, omdat vele schoolbesturen na 1 September 1953 geen school geld meer hebben geheven in de oude omvang. Het alsnog innen daarvan zou te grote organisatori sche en practische bezwaren mee brengen. Aldus delen de ministers van Onderwijs, K. en W. en van De K.A.B. leeft met Uw wel en wee, leeft U mee met Uw K.A.B. HET GOEDE BOEK Wij eindigden ons vorig artikeltje met er op te wijzen, dat het goede boek één der hulpmiddelen is, die kunnen dienen Uw huiselijk leven te veraangenamen. Men zal dan echter de nadruk moeten leggen op het „goede" boek. Er is tegenwoordig, óók op het terrein der literatuur, zoveel prul laria te koop, dat men, wanneer men nog geen ervaren lezer is, wellicht een verkeerde keuze zou kunnen doen. Iedere bonafide boekhandelaar en ook de directie's en medewerkers der R.K. bibliotheken, zullen U echter gaarne helpen bij de keuze van Uw boeken, Voor de vaders en moeders onder onze lezers is het bovendien van groot belang te weten: w&t hun kinderen lezen en whhr zij hun lectuur vandaan halen. Ouders dienen er op te letten, dat hun kinderen op straat, of waar dan ook, geen lectuur in handen wordt gespeeld, waarvan zij de in houd, óf niet kunnen verwerken, óf schadelijk is voor him verder leven. Kunt ge zelf hierover niet oor delen, steek dan Uw licht eens op bij de onderwijzer of bij 'n priester. Beter is natuurlijk, dat vader door zelf-ontwikkeling in staat is, zijn kinderen ook hierin van advies te dienen. Gelegenheid om U ook op dit ter rein te ontwikkelen, bestaat er tegenwoordig genoeg. Wanneer we ons tot onze eigen K.A.B. bepalen, dan staat U ten dienste ons eigen Uitgeverij „de Lanteern", die ieder jaar een keur van boeken uitgeeft. Voor één kwartje per week kunt gij U reeds over een lange termijn verdeeld, in het bezit stellen van een eigen goed verzorgde boeken plank. Laat U nooit verleiden Uw boeken met drie of vier tegelijk te kopen, afgezien nog van het feit of dit finantieel wel verantwoord is, is juist het langzaam opbouwen van een eigen boekenbezit een mooie bezigheid. Zo zult gij U in de loop van jaren vele vrienden in Uw huiskamer kunnen brengen over wier goede raad gij ten allen tijde zult kunnen beschikken. Want, boeken kunnen Uw vrien den zijn maar ook Uw vijanden. De kennis om vriend van vijand te kunnen onderscheiden, kunt gij U slechts op de lange duur eigen maken. Zolang gij zelf zover nog niet bent, laat U dan voorlichten en wie zou dat beter kunnen dan Uw eigen organisatie. Laat het lezen echter nooit een slaafse gewoonte worden, een ge woonte, die U van Uw huisgenoten afzondert. Betrekt Uw hulsgenoten in datgene wat gij gelezen hebt, door yan tijd tot tyd eens iets, in Uw huisgezin, hierover te vertellen en het gelezene tot onderwerp van een gesprek met Uw grotere kin deren te maken. Vóór alles dient U er echter voor te zorgen, dat er ook nog tijd over blijft voor Uw ontspanning en ont wikkeling buiten de huiskamer. Ook hiervoor bieden de Stands- organisatie's voldoende gelegenheid zoals wij de volgende keer zullen zien. Mariaspel t© Leunen Op 3 en 4 October a.s. zal door toneelclub „Comedia" in samenwer king met alle verenigingen van Leunen worden opgevoerd in het patronaat, het Mariaspel „De scha mele straatzanger en 't mirakuleu ze Lieve Vrouwke." Verdere gegevens hieromtrent zie Peel en Maas van a.s. Zaterdag. Nieuws uit Venray en Omgeving GBOENE KRUIS DONDERDAG a.s.: Consultatiebureau voor zuigelingen uit de Kerkdorpen Bekendmaking Burgemeester en Wethouders van Venray brengen hierbij ter algemene kennis, dat de door de Raad dier gemeente in zijn vergadering van 7 .Mei 1954 vastgestelde Verordening als bedoeld in artikel 11, tweede lid, van de Winkelslui tingswet 1951, welke is goedge keurd bij Koninklijk Besluit van 12 Augustus 1954 no. 6, gedurende drie maanden vanaf heden op de ge meente-secretarie afdeling Hl, voor eenieder ter lezing is nedergelegd. Venray, 15 September 1954. Benoeming. De heer Jos. Litjens. thans tijde lijk onderwijzer aan de Hensenius- school alhier, ls met ingang van 1 October benoemd tot onderwijzer te Someren. Gouden kloosterfeest Zondag jJ. had op het Gymnasium de officiële viering plaats van het gouden kloosterfeest der Paters Sergius Emonts en Lutgerus Zein- stra. In de morgenuren droeg Pater Sergius in de kloosterkapel een plechtige H. Mis op tot dankzeg ging. In de namiddag bracht Venrays Harmonie de gebruikelijke serenade waarbij de heer Laurensse de ge lukwensen overbracht namens de inwoners. Pater Sergius bracht mede na mens Pater Lutgerus daarvoor har telijk dank en memoreerde dat hij bij gelegenheid van zijn eerste H. Mis onverwachts tegenover twee muziekcorpsen was komen staan en daardoor zo zenuwachtig was ge worden, dat hij het zwijgen verko zen had boven een dankbetuiging. Nu bleek hij echter de zenuwen te baas te zijn en dankte recht har telijk voor de gebrachte serenade. Voor studenten en verdere ge nodigden werd in de avonduren door het gezelschap Pierre Balledux een toneelopvoering gegeven. Zilveren Professiefeest Op Zaterdag 2 October a.s. zal voor de leerlingen en oud-leerlin gen van het Pensionaat Jerusalem het zilveren professiefeest herdacht worden van Mère Dorothè Bouwels, die als Prefecte aan het Pensionaat verbonden is. Zij is tevens Rectrice van het Gymnasium. De receptie is van 12 tot half 1. NOG MEEB MANNEN! Nog meer mannen kunnen zich tot Woensdagavond a.s. opgeven bij de voorzitter van de Credo-Pug- no, Giel van Houdt, St. Odastraat 14 of by Pater Domitius, Paters- klooster, voor de K.A.B.-retraite in Venlo van 14 October (Vrydag- avond tot Maandagmiddag). Voor Bondsleden kost deze retraite slechts f 4. Grypt deze kans aan en geeft U nog spoedig op! Mannen of heren die liever mee doen met de parochieretraite in Venlo van 29 October tot 1 Nov. moeten maar niet lang wachten met zich op te geven. Patronaat Wegens de komst van de „Sterre de Zee" nu Zondagavond, is er Zondag geen patronaat. We ver wachten dat ook onze jongens het genadebeeld mee gaan afhalen en ook meedoen met de oefeningen in de parochie-kerk. Zie hieronder. Jongens en jongemannen Wy vertrouwen, dat de jongens en jongemannen by de huldiging van de „Sterre der Zee" zich niet onbetuigd laten en goed moedoen. zy worden in de parochiekerk ver wacht op de voor hun aangegeven uren: Voor de jongens van 1417 jaar nu Maandag 's morgens vroeg om half 6half 7 met H. Mis, en Za terdagavond 2 Oct. om half 7. Voor de jongemannen boven de 17 jaar is er in de nacht van Zon dag op Maandag een biduur van half 2 tot half 3 (met H. Mis) en Maandagavond om 9 uur in de Pa rochiekerk een conferentie. Wy re kenen hierby ook op de medewer king van de Jeugdleiders. Verkeersongeluk De omlegging van het verkeer in ons dorp heeft nog al wat haken en ogen. Zo moeten de remmen nogal eens gebruikt worden op de hoek Oostsingel, Gharles Ruysstr. En niet altyd met succes, want Woensdag botste de wagen van St. Anna tegen de Ujkwagen op, waar door nogal wat materieële schade ontstond. De beide bestuurders kwamen met de schrik vry. De verkeerspo litie stelde een onderzoek in naar de oorzaak van de brokken. Auto-ou geluk Dinsdagavond gebeurde op het kruispunt Hoenderstraat Langeweg nogal een gecompliceerd auto-on geluk. Een vrachtwagen van het vliegveld kwam daar in botsing

Peel en Maas | 1954 | | pagina 1